Volvo ņemsim. Vērtības atstājiet sev 25

Šobrīd vienā Rīgas kinoteātrī nopirktās biļetes ieliek aploksnē ar „Volvo” reklāmu. (Es to nofotografēju, kaut arī kvalitāte nav īpaši laba.) Nezinu, ko īsti ar šo attēlu domāja „Volvo”. Iespējams, ka viens no puišiem uz bildes ir vienkārši auto dīleris. Bet ja nu viņš nav vienkārši auto dīleris? Ja nu šitiem diviem tiešām „esot kopā, dzīve ir skaistāka”? Te būs izaicinajums mūsmāju ģimenes vērtību piekritējiem: ko teiksiet par tādu ģimeni, ar tādām ģimenes vērtībām, tādā klasiskā gimenes autiņā?

Iesaki citiem:
Volvo1

Zviedri nodibināja autorūpniecību krietni agrāk, nekā atzina un sāka atbalstīt cilvēku daudzveidību. Taču šodien tieši tas pēdējais ir viens no svarīgākajiem Zviedrijas labklājības, konkurētspējas un pievilcīguma avotiem. Rietumu bagātības avots ir to vērtības, kas lolo brīvu un laimīgu cilvēku, nevis uzspiež „vienīgo pareizo” izpratni par laimi. Tāpēc sasniegt Rietumeiropas labklājību, vienkārši importējot rietumu autiņus un "atsijājot" rietumu vērtības – nesanāks.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (25) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita 03.09.2008 15:08
Viktor, jus esat samaitats!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

labs 28.03.2008 17:45
tāds labs humors. man patik autora paustā doma - ceru ka tā nav pausta vienkārši lai pateiktu kautko sliktu :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Daiga 25.03.2008 19:07
Kaža un Valters, šķiet, vienā no tām muzikālajām aptaujām laimēja iespēju gadu lietot vienu auto. Negalvoju, ka VOLVO. Bet man patiešām liekas, ka puiši pat nenojauš kontekstu. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vladimirs Vladimirovičs > Krista 23.03.2008 13:41
"mani vnk beidz nost"

Nu re, vēl kāds laiks un visi ar vājiem nerviem, tobiš neesošā melnā runča meklētājiem melnā izstabā, būs nobeigti. Jautājums tādējādi būs atrisinājies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! 20.03.2008 16:49
Mmmm... Cik apbrīnojami, cik interesanti! Citreiz "liberāļi", nespējot uzvarēt godīgā ideju konkurencē (viens no iemesliem, kāpēc "liberāļiem" ir tik ļoti nepieciešams "tiesībsargs" -- proti, lai "liberāļu" ticību vēstītu valsts), vienkārši pāriet pie kādas savas "reliģijas" dogmas atkārtošanas un piekrišanas vienam otra -- teiksim, ka runātājs ir rasists.

Andrejam toties ir novitāte -- tas, ka Kalvim ir Kalvja argumenti (kurus Andrejs nespēj apstrīdēt), kalpo kā pierādījums ne kam nebūt, bet tam, ka rasisms ir dziļi iesakņojies vēl citos nenosauktos valsts iedzīvotājos :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andrejs 20.03.2008 16:29
Kalvja argumentācija šajā diskusija ir ļoti labs piemērs tam, cik dziļi šīs valsts iedzīvotājos iesakņojies rasisms. Augstākminētā datoru reklāma tikai pastiprina aizspriedumus un pat dod tiem zināmu leģitimitāti ("ja jau avīzē tā raksta, tad ir pilnīgi ok ņirgāties par nēģeriem"). Argumentāciju par Irāku patiesībā ir ļoti vienkārši atspēkot - atcerēsimeies tos daudzos asiņainos karus, kas ir notikuši Eiropas teritorijā kaut vai tikai pagājušā gadsimta laikā. Miera uzturēšanas spēki joprojām ir nepieciešami Bosnijā, Kosovā, Moldovā un citviet Eiropā, un cilvēkus, kas tur dzīvo, pat gribēdams, nevarēs nosaukt par "melnajiem".

Cilvēki, kas visskaļāk brēc par vārda brīvības ierobežošanu un politkorektumu, visbiežāk ir tie paši, kas piesauc "tradicionālās vērtības", kad vārds netiek dots tiem, kas neiekļaujas viņu "balto cilvēku" paradigmā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krish 20.03.2008 11:39
man jau likas, ka vini ir divaini!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis, Shadow 20.03.2008 10:21
Andri, vai Jūs tiešām saskatiet starpību starp to, kā jāuzvedas "baltajam" cilvēkam un citiem cilvēkiem???? Kā tad pieklājas uzvesties "baltajam" cilvēkam iepretim citiem? ... Vai tikai tas nav saistīts ar zināmu pagātnes netaisnību!
=====
Šim jautājumam nav nekāda sakara ar datorreklāmām, bet varam arī to apspriest...
Shadow, izlasiet, tiešām to R.Kiplinga dzejoli "The White Man's Burden", ko Andris jau minēja. ASV žurnālisti šo dzejoli atcerējās, kad Dž.Bušs sāka karu Irākā - morāls pienākums ieviest demokrātiju, utml. Mēs varam R.Kiplinga vai ASV neokonservatīvo viedoklim nepiekrist, bet mūsu valsts arī piedalās Irākas karā, savukārt irākieši neuztur mieru Latvijā - tātad pastāv zināma asimetrija.

Domāsim paši, kam te ir taisnība un kam nē. Man nav vajadzīgs tiesībsargs, kurš ar savu jūtelību par romāna "Krusttēva Toma būda" motīviem vēlas šeit Latvijā ieviest orvelisko "domas nozieguma" jēdzienu (t.i. reklāmās pateikts nekas nav, bet cilvēku galvās var rasties nelabdomīgas, politnekorektas idejas).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis, Shadow 20.03.2008 10:08
Kā Jums liekas, kāpēc datoru reklāma tieši melnais dators strādāja, bet baltais atpūtās? Vai tikai tas nav saistīts ar zināmu pagātnes netaisnību!
======
Var tekstus un zīmējumus interpretēt dažādi - vienam tas asociējas ar melnajiem Forda T-modeļa automobiļiem (tajos laikos, kad citu krāsu nevarēja nopirkt), citam tā ir dzēlīga paškritika (mēs te Latvijā atpūšamies un audzējam tekošā konta deficītu, kurpretī ķīnieši un indieši strādā un visu laiku kreditē valstis, kuras it kā ir "attīstītākas" un "bagātākas" par viņiem). Ja kāds ļoti grib - var arī rasismu saskatīt: kā tas nākas, ka vieni strādā un otri atpūšas?

Bet ne jau par to ir stāsts. Tiesībsarga birojam būtu vēlams aizsargāt cilvēku vārda brīvību kā vērtību pašu par sevi - jo šī reklāma (atšķirībā no nesenajiem V.Makovskas vai A.Jordāna izteikumiem) nevienu neapdraud pat teorētiski. Turklāt Tiesībsarga biroja paziņojumā ir atrodamas tādas domu pērles (tehnika it kā nevarot darīt darbu), kas liktu nosarkt attiecīgā teksta sacerētāju fizikas skolotājam.

Tiesībsarga birojs šeit grēko pret 2 lietām vienlaikus - (1) viņi pauž tādu viedokli, kurš apgrūtina vārda brīvības īstenošanu Latvijā (t.i. reklāmistiem jāļauj runāt arī pilnīgas absurdības, ja vien viņi nevienu ar savu reklāmu tieši neapdraud vai nemudina uz prettiesisku rīcību); (2) tiesībsargs nezkāpēc uzņēmies lomu diktēt, kā vajag runāt par datoriem un fiziku. Reklāmistiem šinī gadījumā ir vairāk jēgas par dabaszinātnēs pieņemtajiem vārdu lietojumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow>Andris, Kalvis 20.03.2008 09:00
Andri, vai Jūs tiešām saskatiet starpību starp to, kā jāuzvedas "baltajam" cilvēkam un citiem cilvēkiem???? Kā tad pieklājas uzvesties "baltajam" cilvēkam iepretim citiem?

Kalvi, arī Jūs demonstrējat visnotaļ šauru domāšanu. Svarīgi ir jebkuru tekstu uztvert ne tikai burtiski. Kā Jums liekas, kāpēc datoru reklāma tieši melnais dators strādāja, bet baltais atpūtās? Vai tikai tas nav saistīts ar zināmu pagātnes netaisnību!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 20.03.2008 01:05
Nevienam nav vajadzīgs tāds Tiesībsarga birojs, kurš reglamentē, kā turpmāk drīkstēsim runāt par datoriem - vai viņi strādā vai darbojas vai ir ieslēgti... Fords par savā rūpnīcā ražotiem automobiļiem esot teicis "You can paint it any color, so long as it's black". Līdzīgi bija arī ar Hewlett-Packard datoriem; ir labi, ka lietas sāk pamazām mainīties. Ka cilvēki var atļauties uz darba datora nelikt privātas lietas un otrādi. Ja kāds visur saskata rases problēmas - lai vaino pats savu samaitāto fantāziju nevis datoru izplatītājus.

>>> Krista raksta: Pirms pāris nedēļām mani šokēja Valters Krauze, kas vadot TV šovu kādam žurijas loceklim adresēja apmēram šādu tekstu: "nu, re kur viens nobalsoja kā baltais cilvēks!"
======
Frāzei par "baltajiem cilvēkiem" nav nekāda sakara ar datoru reklāmām. Bet arī šī nav runa, ko kāds drīkstētu ierobežot - jo tā nevienu neapdraud. Apzīmējums "kā baltais cilvēks" parasti tiek lietots ironiski - t.s. "baltie cilvēki" parasti nemaz neuzvedas kā baltajiem cilvēkiem pieklātos, tādēļ viņiem tas jāatgādina.

Varbūt Krista uzskatītu par prettiesisku arī R.Kiplinga dzejoli "The White Man's Burden" (baltā cilvēka nasta), kas atrodams visās hrestomātijās, vai arī Vachel Lindsay džeza ritmos sarakstīto poēmu "The Congo" (Fat black bucks in a wine barrel room...), kas lietots iedvesmojošā filmā "Dead Poets Society (1989)". Varbūt šādas filmas un dzejoļi aizskar kāda cilvēka tiesības?

Kādu kultūru Krista vēl gribētu aizliegt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis > Kristai 19.03.2008 23:02
Vai Jums, Krista, patiktu, ka advokāts, kuram Jūs maksājat, lai viņš Jūs aizstāvētu, patiesībā cenšas Jums sagādāt neslavu un izmanto jebkuru ieganstu, lai Jūs apvainotu. Tieši šādā veidā darbojas Tiesībsarga birojs. Ja šo rakstu publiskotu Vladimira Buzajeva vai Jevgenija Osipova atbalstītāju klubs - es neko neteiktu; viņu darbs ir pamatot, ka Latvijā zeļ fašisms un rasisms. Bet Tiesībsargs ir aicināts SARGĀT mūsu pamattiesības. Un melna un balta datora bildīte nekādi netraucē neviena cita cilvēka tiesībām!

Rasisms ir pietiekami nopietns apvainojums, lai to pamatotu rūpīgi. Ja Tiesībsarga birojs runās mūsu - viedokļu izteicēju un blogotāju argumentācijas līmenī (nu man izlikās, ka tas ir rasisms, tādēļ tas ir slikti un to vajag pārtraukt) - šo biroju neviens nerespektēs. Nesaprotu, kādēļ dators tāpat kā jebkurš cits mehānisms nevarētu strādāt un atpūsties? Darbs - tā ir spēka pielikšana, veicot pārvietojumu. Tipiskā klēpjdatorā ir kustīgās daļas - ventilators un cietais disks. Ar to arī pietiek, lai apgāztu Tiesībsarga argumentāciju "Darītājs šajā gadījumā nevar būt datortehnika pati par sevi".

Sal. http://klab.lv/users/ritvars/296886.html ; http://kristaps.blogiem.lv/2008/03/17/11747.html .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista > Kalvim 19.03.2008 22:49
Pirms pāris nedēļām mani šokēja Valters Krauze, kas vadot TV šovu kādam žurijas loceklim adresēja apmēram šādu tekstu: "nu, re kur viens nobalsoja kā baltais cilvēks!" Konotācija taču diezgan skaidra, un tā ir izteikti rasistiska! Mani vienkārši beidz nost šo Latvijas rasistu un rasistiņu liekulīgā izlikšanās, ka neko tādu neesam domājuši un vispār - kāds rasisms ir iespējams, ja pie mums tik maz cilvēku ar tumšu ādas krāsu (štrunts par to, ka tie daži, kas ir, regulāri cieš no dažādu veidu agresijas izpausmēm, līdz pat fiziskai piekaušanai). Man par to ir dziļš kauns, tāpat kā par šo stulbo datoru reklāmu un aprobežoto šova vadītāju.

PS runājot par cilvēktiesībām, tiesības beidzas tad, kad tās aizskar cita tiesības - tā, piemēram, ir vārda brīvības tiesību robeža. palasi pats juridisko literatūru vai sagaidi Tiesībsarga biroja atbildi, kur visticamāk tamlīdzīgs skaidrojums būs izklāstīts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 19.03.2008 22:07
Diez, kāpēc gan neviens nav neko "aizdomīgu" saskatījis neskaitāmās reklāmās, kur redzamas divas draudzīgi apskāvušās sievietes?
=====
Manuprāt, katra laba reklāma ir "aizdomīga" - tās uzdevums ir piesaistīt cilvēku uzmanību un likt aizdomāties. Ir redzētas visādas lietas - ir bijuši Ziemassvētku vecīši, kas ripo lejā pa kāpnēm, nežēlīgi kautiņi "Snickers" šokolādītes dēļ, dažādu konfesiju bīskapu tērpos ģērbtas sievietes, kuras aicina apmeklēt "Domina" tirdzniecības centru, trīs baltas aitas, kuras no Šveices kartes izgrūž vienu melnu aitu, utml.

Jebkura reklāma ir vārda brīvība, kuru neviens nedrīkst ierobežot - vismazāk jau tiesībsargs, kura loma ir nodrošināt, lai mums būtu visas pamatbrīvības. Ja neviens nedrīkstēs tikt aizskarts (katram kaut kas ir svēts - vienam bīskapa amats, citam - rases jautājumi) tad labāk pārtrauksim pļāpas par demokrātiju un uzreiz atgriezīsimies pie 1946.g. "Постановление ЦК ВКП (б) О журналах «Звезда» и «Ленинград»" un Andreja Ždanova prasības pēc sociālistiskā reālisma.

===============
Nupat aizsūtīju Tiesībsarga birojam vēstuli (sk. zemāk):


Ar izbrīnu konstatēju, ka LR Tiesībsarga biroja mājaslapā ievietots raksts, kura nolūks, acīmredzot, ir ierobežot vārda brīvību.

Sk. "Tiesībsargs aicina pārtraukt diskriminējošas reklāmas publicēšanu": http://www.tiesibsargs.lv/lat/tiesibsargs/jaunumi/?doc=146Šajā rakstā minēti sekojoši apgalvojumi:

(1) Datora virsraksts veidots darītāja formā - „baltie”, kas atpūšas, un „melnie”, kas strādā. Darītājs šajā gadījumā nevar būt datortehnika pati par sevi, bet gan tikai cilvēks, līdz ar to reklāmas virsraksts netiešā veidā norāda uz „baltiem” cilvēkiem, kas atpūšas un „melniem” cilvēkiem, kas strādā.

(2) Turklāt krāsas „balts” un „melns” attiecināšana uz cilvēkiem sarunvalodā ir sasaistīta ar cilvēku rasi un ādas krāsu.Manuprāt, abi šie apgalvojumi ir absurdi:

(1) Dažādu funkcionālo stilu tekstos latviešu valodā ir atrodamas neskaitāmas frāzes "dators strādā", "tehnika strādā" utml. – šādas frāzes lielā skaitā atrod Google meklētājprogramma. Reklāmu teksti turklāt parasti netiek rakstīti absolūti precīzā valodā.

(2) Ikvienam ir tiesības uz dažādām asociācijām un krāsu apzīmējumus "melns" un "balts" var nosacīti attiecināt uz dažādām dabā sastopamām kategorijām – datoriem, cilvēkiem, šaha figūrām, utml. Neviens tomēr nevar savas personīgās asociācijas uzspiest kā vienīgo iespējamo teksta interpretāciju.

Ja ar minētajiem apgalvojumiem nāktu klajā kāda spiediena grupa, to varētu uzklausīt kā kārtējo strīdīgo viedokli.

Savukārt Tiesībsarga biroja uzdevums, manuprāt, ir nevis censties apspiest un ierobežot iedzīvotāju pamatbrīvības, bet gluži otrādi - veicināt cilvēktiesību, t.sk. vārda brīvības nodrošināšanu (sk. "Tiesībsarga likuma" 11. panta 1. punktu http://www.lv.lv/index.php?menu_body=DOC&id=133535 ).Tādēļ lūdzu Tiesībsarga biroju atsaukt absurdo prasību (t.i. pārtraukt šāda veida reklāmas publicēšanu), kā arī publiski atvainoties SIA "Exact Management".

Tas ir nepieciešami, ja vēlamies nodrošināt demokrātiskus un civilizētus paradumus publiskā domu apmaiņā, novērst cilvēku iebaidīšanu no varas iestāžu puses, kā arī to, ka Tiesībsarga birojs nodarbojas ar sev piederīgām aktivitātēm.P.S.
Šī vēstule ir rakstīta uz klēpja datora, kura korpuss ir melnā krāsā. Mans melnais dators tiešām strādā, t.i. darbina ventilatoru un patērē enerģiju, ko var izteikt džoulos vai kalorijās. Neuzskatu, ka šāda apgalvojuma izteikšana ir "neatbilstoša" un "prettiesiska". Kā privāta persona ļoti lūdzu Jūs – nerakstīt valsts iestādes vārdā apgalvojumus, kuri neatbilst ne veselajam saprātam, ne arī vispārpieņemtajai izpratnei par fizikālo lietu pasauli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 19.03.2008 17:24
Mani mulsina komentāri, kas iespējamo kontekstu (geju pāris) uzskata par kaut ko a priori negatīvu, piemēram, līdzīgi kā melnbalto datoru rasistiskais konteksts.

Diez, kāpēc gan neviens nav neko "aizdomīgu" saskatījis neskaitāmās reklāmās, kur redzamas divas draudzīgi apskāvušās sievietes?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow 19.03.2008 16:23
Diez Kaža un Valters zināja reklāmas kontekstu? :))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 19.03.2008 15:53
Re kur saite uz diskusiju lapā Bad Ad par melnbalto datoru reklāmu:
http://badad.lv/?p=545

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 19.03.2008 15:03
Kalvi - es arī par to balto un melno (datoru) iedomājos, kad pirmo reizi dzirdēju reklāmu, bet man liekas, ka pēc kāda laika reklāmas tekstu mainīja un vairs nevarēja tur saskatīt tādus jocīgus vēstījumus. Nezinu, vai tas bija pēc kāda komentāra par divdomīgo un neveiksmīgo vēstījumu, vai vienkārši kampaņa mainījās, jo tā bija plānots...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 19.03.2008 15:00
Man patīk arī reklāma - "Kamēr baltie atpūšas, melnie strādā". Diezgan skaidrs, kas tur domāts - bet piesieties neviens nevar - pat "tiesībsargs" nē (paradoksālā kārtā omnibuds pie mums nevis aizstāv pamatbrīvības, t.sk. tiesības reklamēties, bet gan cenšas tās ierobežot) sk. http://www.apollo.lv/portal/news/73/articles/123182 . Piekrītu Viktoram, ka arī "Volvo" ir veikli reklamētāji. Protams, tiem, kuri pēc izskata atpazīst abus nobildētos puišus, reklāmas piedauzīgais zemteksts var arī nenostrādāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 19.03.2008 14:25
Tāpēc sasniegt Rietumeiropas labklājību, vienkārši importējot rietumu autiņus un "atsijājot" rietumu vērtības – nesanāks.
=====
Volvo reklāma ir tīšām uztaisīta šokējoša - tāpat kā pirms dažiem gadiem bija arī TELE2 reklāma uz lielajiem reklāmas vairogiem - par "ģimenes tarifu" mobilajiem sakariem. Reklāmā bija nobildēta karikatūriska mafiozu "ģimene", kura iezvēlusies luksus mēbelēs salti blenza uz garāmgājējiem. Ne jau tādēļ, ka TELE2 līdz ar telefonsakariem piedāvātu kaut kādas noziedzīgās pasaules "vērtības", bet šokējošas lietas vieglāk aizķeras prātā.

Otrkārt, izņemot varbūt auto-dīlerus, labklājību neviens nav sasniedzis, importējot jaunus autiņus :)) Priekš tautas kopumā daudz reālāks ceļš uz labklājību ir izglītoties, iegūt labu darbu un pārdomāti investēt naudu. Un protams, bez akūtas vajadzības nepirkt dārgus un jaunus autiņus, t.sk. Volvo. Ja ir pieejamas gluži labas lietotas mašīnas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Viktors 19.03.2008 14:21
Nakamreiz skatisos :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 19.03.2008 13:50
Tikai piebilde - Eirovīzija kā vienīgais pan-Eiropeiskais pasākums gadā ir to vērts, lai, cita starpā, pirmo reizi ieraudzītu Volvo reklāmas sejas ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marta 19.03.2008 13:41
Tādā gadījumā Latvijas filiāle ir atradusi veidu, kā apiet volvo politiku:) un neko vairāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Viktors 19.03.2008 13:04
Paldies, Dace! :) Līdz šim biju viens no tiem, kas Eirovīziju neskatās un dažas mūsu slavenības neatpazīst, sorry! Tādu, kā es, (daudzu?) nezinīšu acīs minētais konteksts ir viens no iespējamajiem. (Ka tas ir tas vienīgais - to es arī nekad neapgalvoju.) Tas, ka šī reklāma nāk tieši no "Volvo", nepārsteidz. Šī kompānija ir slavena ar to, ka viņu reklāmas ir vērstas arī uz "netradicionālajām" ģimenēm. Tāpēc, manuprāt, Tavs svarīgais precizējums nav pretrunā ar mana argumenta būtību :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 19.03.2008 12:00
Viktor, tie ir Valters un Kaža, jauni mūziķi, kas pārstāvēja Latviju Eirovīzijā 2005.gadā... Līdz ar to domāju, ka Volvo reklāmas kūrētāji no Latvijas centās vien piesaistīt Volvo arī jaunu auditoriju, nedomājot par citiem kontekstiem.

Citi autora darbi
Makarovs 60466

Ko (ne)darīt? 11 Autors:Viktors Makarovs