Visuvarenais. Bez sirds 5

Fricim Bārdam ir bezgala smeldzīgs, bet skaists dzejolis par ievainotu gulbi, kurš ar pēdējiem spēkiem pavasarī lido mājup un klusībā lūdzas — kaut tik par agru neizdzist, kaut krist ne uz svešas zemes, bet dzimtenes ezerā. Tomēr viņam neizdodas. Putns saļimst uz svešas zemes akmeņiem.

Iesaki citiem:

Diviem Latvijas gulbjiem gan izdevās. Viņi, pārvarot milzu attālumus, atgriezās mājās pēc ziemas trimdas un vija ligzdu Vidzemes pusē. Tajā pašā laikā divi cilvēki viendien iedzēra grādīgo, paņēma nelikumīgi glabātu ieroci un abus gulbjus nošāva. Atšķirībā no Friča Bārdas izdomas gulbja mūsu vēl pirms pāris dienām ligzdojošais pāris saļima dzimtenē.

LTV Panorāma pirmdienas, 14.aprīļa vakarā ļoti reālistiski tuvplanā parādīja, kādi izskatās miruši lielie, skaistie putni. Paugurknābja gulbji. Sniegbaltās spalvas ar asinīm. Ķermeņi ļengani guļ cilvēkiem pie kājām. Garie kakli, ornitologa rūpīgi saliekti, slīgst pār nedzīvajiem augumiem. Bet melnās acis, joprojām atvērtas, stiklaini un nedzīvi raugās apkārtējos un caur TV kameru — skatītājos viņpus ekrāniem.

Latvija līdz ar šo gulbju pāri esot pazaudējusi aptuveni sešus līdz astoņus gulbjus, jo zaudējuma skaitā ir ierēķināti arī pāra nedzimušie mazuļi.

Nobendētie gulbji „dzīvi” turpināšot muzejā. Kā eksponāti. Tur viņi cilvēkus uzlūkos jau ar stikla acīm. Būtu jau labi, ja pie šiem eksponātiem pievienotu informāciju par to, kā gulbji nonāca muzejā. Lai apmeklētāji izlasa. Varbūt tas kādu vedinās uz domām par cilvēka neierobežoto spēku un varu — gan par to, kas tam dota, gan par to, ko cilvēks uzurpējis.

Varbūt kāds aizdomāsies, ka cilvēkam ir dota ne tikai spēja nogalināt, bet vēl lielāka dāvana — spēja sargāt un saudzēt. To ir grūti apjaust, bet vēl grūtāk — izmantot.

Es nezinu, cik daudzus cilvēkus uzrunātu nelaimīgo putnu stāsts. Bet zinu namu, kurš ir pilns ar izbāzeņiem — pie sienas pūce, uz grīdas — lapsiņa un jenots, aiz dīvāna — stirnas galva. Varbūt daļai cilvēku patīk dzīvot starp beigtiem dzīvniekiem. Lai netraucē. Lai tikai putekļi jānoslauka. Bet, manuprāt, lielāks ieguvums, ja cilvēks sevi apzinās kā vienu no daudzām dzīvajām būtnēm uz šīs zemes, nevis kā „radības kroni” blakus „mazajiem brāļiem”, kas pēc cilvēka iegribas tik vienkārši pārtop izbāzeņos bez sirds. Nu gluži kā visuvarenajam Cilvēkam.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs 16.04.2008 23:27
Diemžēl,šie gulbji nav vienīgie alkoholiķu upuri.Vai tad gan bojā gājušie,gan fiziski un garīgi sakropļotie bērni būtu mazāk žēlojami?Kamēr sabiedrība pret nedzērājiem izturas kā pret baltiem zvirbuļiem,liekulība būtu prasīt,lai pašu piedzirdinātie cilvēkveidīgie nevienu neapdraud.Par visu ir jāmaksā.Ja maksa liekas pārāk liela,tad sabiedrībai jāmaina vērtību sistēma.Ko sēsi,to pļausi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Samanta 16.04.2008 18:11
Ļoti emocionāls atgādinājums par cilvēka iedomāto visvarenību... Es ļoti ceru, ka šāvējiem tiks piespriests bargs sods. Kā lai citādi dod signālu samirkušām smadzenēm un visvarenības sajūtai... Skumji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Oj.Ka. 16.04.2008 17:40
Nevien dzērumā ir iespējams taisīt muļķības, piemēram kaut kāds Henrijs Buks Vaivads lepojas ar savu "hobiju"... http://www.draugiem.lv/gtop/?ak36eve

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow 16.04.2008 17:25
Es ceru, ka sie bezsmadzenju radijumi tiks pamatigi soditi. Par biedinajumi parejiem bezsmadzenju raddijumiem. Jo citu bezsmadzenju radijumi nesaprot.

Nepiekritu DacesA lietotajam apzimejumam "zemas izglitibas personas". Nav runa par izglitibu. Cilveks var nemacet lasit, rakstit, bet loti skaidri apzinaties, ka tada riciba ir nepieljaujama.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 16.04.2008 16:22
Arī mani šokēja šis gadījums, pat apzināti izvairījos no sižeta skatīšanās, lai neredzētu traumējošus skatus ar šiem skaistajiem putniem. Vienīgā doma - acīmredzot, zemas izglītības personas (par cilvēkiem grūti saukt) dzērumā meklēja izklaidi, kur pierādīt savu varenību. Viņiem vajadzētu piespiest veikt piespiedu darbu, piemēram, veikt uzkopšanas darbus - ornitologu pavadībā - vietās, kur putni dzīvo, lai apzinās savas rīcības brutalitāti.

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja