Atslēgvārdi:

Viss cits, tikai ne godīga reklāma 12

Izskatās, ka pirmdienās tāpat kā visās pārējās nedēļas dienās, mēs varam novērot visu, izņemot godīgas politiskās reklāmas. Šoreiz esam apskatījuši 28 gadījumus, no kuriem 11 gadījumos saskatījām slēptās reklāmas pazīmes. Trīs gadījumus atzinām par šaubīgiem, bet 14 gadījumos slēpto reklāmu pazīmes nesaskatījām.

Iesaki citiem:
Vienotiba

1. Radio SWH ("Ziņas": "Vienotība" un "Zemnieku saeima" parakstīs vienošanos par sadarbību)

Tiek ziņots, ka politiskā apvienība "Vienotība" un biedrība "Zemnieku saeima" pirmdien parakstīs vienošanos par sadarbību. Vienošanās paredz turpmāko četru gadu laikā īstenot visu līmeņu lauksaimnieciskās izglītības attīstības plānu, kā arī veicināt Latvijas reģionu attīstību un nodarbinātības daudzveidību laukos, noteikt skaidru valsts atjaunojamo energoresursu izmantošanas stratēģiju. Pirmsvēlēšanu laikā acīmredzams pseidonotikums.

Kritērijs: Pseidonotikums. Medija vai sabiedrisko attiecību darbinieku radīts notikums, kam nav sociāli politiskas aktualitātes, kam nepiemīt t.s. ziņu vērtības, kas veidots, lai deputātu kandidāts vai partija gūtu publicitāti medijā.

2. Вести Сегодня („Премьер, меню на стол”)

Rakstā „pierakstītas” „Saskaņas Centra” līdera Jāņa Urbanoviča pārdomas par to, ko valdība dara nepareizi. Viņš arī norāda, ka vēl pirms vēlēšanām valdībai skaidri jāpasaka, kā tiks veidots nākamā gada budžets.

Kritērijs: Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

3. Час („Платья из ситцаи много фантазии”)Raksts par to, ka Mežaparkā notika tradicionālā Katūna kleitu balle, ko rīkoja Lietišķo sieviešu apvienība un, kas nav mazsvarīgi, tajā piedalījās arī „Par labu Latviju!” pārstāves.

Kritērijs: Raksts vai informācija par partiju vai deputātu kandidātu tiek pasniegta tajās medija tradicionālajās rubrikās, kas nav saistītas ar aktuālo politikas procesu vai pirmsvēlēšanu aktualitāšu atspoguļošanu.4. Час („Библию - в школы!”)Rakstā bez jebkādas analīzes vai ekspertu, citu politisko spēku viedokļiem aprakstīta „Par labu Latviju!” iniciatīva ieviest Bībeles mācību no 2011. gada 1. septembra.

Kritērijs: Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.
5. Вести Сегодня („Ирландский торф”)

Deputāta kandidāts Nikolajs Kabanovs raksta par kūdru kā lietderīgu energoresursu, ko daudzviet Eiropā izmanto, kamēr valdošās partijas (t.i. „Vienotība”) Latvijā pielikušas visas pūles, lai to iznīcinātu.

Kritēriji: Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju).

Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.


6. Час („Что рекламирует «Единство»?”)„Par labu Latviju!” uzskata, ka apvienībai Vienotība slēpto politisko reklāmu nodrošina dažādas ar Sorosa fondu saistītas organizācijas un masu mediji - žurnāls "Ir", TV3 raidījums "Nekā personīga". Žēl, ka raksts aprobežojas ar PLL preses relīzi un netiek jautāts „Vienotības” viedoklis.

Kritērijs: Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.7. Час („Письмо в «Субботу»”)

Labdarības akcija ar aicinājumu palīdzēt bērniem turpinās... Turpinās arī iespēja nest/sūtīt savas vēstules uz "Labestīgo cerību biroju Rīgas centrā" jeb PLL biroju.

Kritērijs: Raksts vai informācija par partiju vai deputātu kandidātu tiek pasniegta tajās medija tradicionālajās rubrikās, kas nav saistītas ar aktuālo politikas procesu vai pirmsvēlēšanu aktualitāšu atspoguļošanu.

8. PBK (Latvijas Laiks: Rīgā aizvadīti pilsētas svētki)

Sižetā par aizvadītajiem Rīgas svētkiem. Protams, ka svētki bija skaisti! Tikai nepamet sajūta, ka mediji par centrālo svētku „elementu” ir izvēlējušies A. Šleseru...

Kritēriji: Pseidonotikums. Medija vai sabiedrisko attiecību darbinieku radīts notikums, kam nav sociāli politiskas aktualitātes, kam nepiemīt t.s. ziņu vērtības, kas veidots, lai deputātu kandidāts vai partija gūtu publicitāti medijā.

Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju).

9. LR4, (Doma laukums: saruna ar Rīgas mēru Nilu Ušakovu)

Intervija ir platforma Rīgas mēram Nilam Ušakovam (SC) ne tikai uzskaitīt pašvaldības paveikto gada laikā - izveidota strādāt spējīga koalīcija, notiek bērnudārzu renovācija, pašvaldības dzīvokļu būvniecība, palielinājies sociālā pabalsta saņēmēju skaits - bet arī uzslavēt SC.

Kritēriji: Raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

Žurnālists, neuzdodot precīzus jautājumus, ļauj deputāta kandidātam netraucēti izteikties, izvēlēties sarunas tēmu un virzību, vai uzdod jautājumus, lai izceltu deputāta kandidāta personības pozitīvās iezīmes, sarunā neskarot būtiskas sabiedriski politiskas problēmas un jautājumus, kas attiecas uz deputāta kandidāta atbildības un darbības lauku.

Raidījumu var noklausīties šeit.

10. PIK FM, Tautas kontrole 23. augustā

Mums visiem jau labi zināmajā raidījumā „Tautas kontrole” atkal ir iespēja sevi popularizēt partijai „Tautas kontrole”, kas no raidījuma klausītājiem turpina slēpt , ka apmaksā ētera laiku.

Kritērijs: Apzīmējums "apmaksāta politiskā reklāma" parādās tikai raidījuma beigās, ir grūti vizuāli identificējams un ir proporcionāli daudz mazāks vai ievērojami nemanāmāks par ierastajiem titriem.


11. Radio "Baltkom", "Rīta raidījums": Intervija ar Ņikitu Ņikiforovu

Vienas dienas laikā jau otrā intervija ar Ņikitu Ņikiforovu, kas tiek pieteikts kā neitrāls eksperts, augstskolas pasniedzējs - neatklājot, ka viņš kandidē no SC saraksta.

Kritērijs: Deputāta kandidāts tiek izmantots kā kāda notikuma/procesa/problēmas vienīgais/ galvenais komentētājs, raksturotājs/pārstāvis (netiek pamatots, kādēļ tieši deputāta kandidāts ir uzskatāms par labāko notikumu komentētāju).


Šaubīgais gadījums

LNT ("Latvija, mēs tevi dzirdam!": Tranzīta nozare)

Apejot likumu, savas idejas ar raidījuma"Latvija, mēs tevi dzirdam!" starpniecību netraucēti turpina popularizēt PLL. Šoreiz tiek diskutēts par tranzīta nozari. Diskusijā piedalās arī apvienības "Par labu Latviju" priekšsēdētājs Andrejs Ēķis, kas atzīst "mēs neaicināsim te kaut kādus zaļos", norādot ka šī nav visiem pieejama diskusiju platforma.

Kritēriji: mediju formāts, kura saturā nepārprotami tiek iekļautas viena politiskā spēka pirms vēlēšanām popularizētās idejas, kuras pārstāv ar konkrēto politisko spēku cieši saistītas personas, bet netiek pieļauta vai ierobežotā apjomā pieļauta atšķirīgu viedokļu vai citu partiju atbalstītāju klātbūtne, piedāvājot auditorijai vienpusīgu un vienam politiskajam spēkam izdevīgu, vienu politisko spēku atbalstošu saturu.

Raidījums ir vienpusīgs, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi. Trūkst/ nav mēģināts noskaidrot citu iesaistīto pušu viedokli. Materiālā nav paskaidrots, ka mēģinājums noskaidrot kādas no pusēm viedokli ir noticis, bet nav izdevies.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (12) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ja kas 31.08.2010 20:45
Ļoti pateicos šim blogam,kur ļoti labus ieskatus gštu un tagad zinu,jo jūs tiešām esat reāli malači.un noteikti atdošu SAVU balsi par Saskaņas Centru! Lai dzīvo! Man viņš šķiet piemŗotākais premjera kandidāts. Turpiniet,lūdzu,iepazīstināt! Labi,ka parādāt vienotības nevienotību! Streips jau arī ļoti skaidri norāda cik tā vienotība falši sastādīta,

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rembrants Armīdiņš 31.08.2010 01:18
Savukaart jums vareetu paarmest sleepto antireklaamu, turklaat vai so pasu kriteeriju nevareetu lieliski pieemeerot jums pashiem : Publikācija ir vienpusīga, tajā nav sabalansēti iesaisīto/pieminēto pušu viedokļi

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pretrunas 30.08.2010 23:45
"Krievu mediji netiek īpaši izcelti...(palasaam nedaudz taalaak) krievu medijos standarti ir TIK zemi."

mjaa 1 rusofobija sit augstu vilni
2 kam balkjis acii citam skabargu sameklees...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 30.08.2010 20:01
parastais anoniimais komenteetaajs,

Krievu mediji netiek īpaši izcelti. Ko pamanām, to liekam blogā. Noteikti ir labs skaidrojums tādēļ, kādēļ atsevišķos (ne visos - mums reti gadās aizdomīgi materiāli par LTV7, TV5 vai Telegraf) krievu medijos standarti ir TIK zemi.

Par anonimitāti: skat. pie šī bloga sadaļu "par autoru"(augšā, pa labi) - tur viss rakstīts. Pirmajā ierakstā uz to tika īpaši norādīts.

Bērziņš,
Iespēju robežās centīsimiesIveta Kažoka 30.08.2010 20:01
parastais anoniimais komenteetaajs,

Krievu mediji netiek īpaši izcelti. Ko pamanām, to liekam blogā. Noteikti ir labs skaidrojums tādēļ, kādēļ atsevišķos (ne visos - mums reti gadās aizdomīgi materiāli par LTV7, TV5 vai Telegraf) krievu medijos standarti ir TIK zemi.

Par anonimitāti: skat. pie šī bloga sadaļu "par autoru"(augšā, pa labi) - tur viss rakstīts. Pirmajā ierakstā uz to tika īpaši norādīts.

Bērziņš,
Iespēju robežās centīsimies

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bērziņš 30.08.2010 19:16
Ieteikums veidotājiem - varbūt, varētu publicēt ne tikai partiju grafiku, bet, arī mediju grafiku, kuros slēptās reklāmās parādās ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

parastais anoniimais komenteetaajs 30.08.2010 19:04
jautaajums : kaapeec tiek izcelti avoti tieshi krievu valodaa ? Par to iipasi liek aizdomaaties Ivetas Kazokas komentaars kura iipashi runaa par "latviesu meedijiem", rodas iespaids par neetisku polarizaaciju

par juusu nepatiku pret anonimitaati komenteejot - arii shis bloga ieraksts ir sava zinjaa anoniims jo ieraksts tiek piedeeveets "noveerotaajiem"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 30.08.2010 16:40
"x" ir cilvēks, kurš ir identificēts
---
rokas par iisu, kkkaarli. ko tik tu nedraudeeji dariit, bet es te raxtu svilpodams. nebuus te nekaada 1984 ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > autorei 30.08.2010 16:33
Un vēl -- ir velti šiem ķēmiem lūgt pamatot savu bļaustīšanos. Priekš tam smadzenītes gluži tik tālu nestiepjas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > autorei 30.08.2010 16:31
Paldies, Iveta, par sapratni, ka ar šiem anonīmi gļēvajiem ākstiem nav ko ķēpāties. Vēl jo vairāk, ja šķiet visai skaidrs, ka viņi ir politisko partiju pārstāvji. "x" ir cilvēks, kurš ir identificēts, bet vienalga viņš te turpina žagoties. Bet paldies it sevišķi par veikto monitoringu. Tikai ļoti aklam vai stulbam cilvēkam var būt neredzama tabula, kurā ir redzams, cik tad bieži katrai partijai kāds no medijiem ir nobučojis pakaļu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 30.08.2010 15:09
"Šaubīgais gadījums LNT ("Latvija, mēs tevi dzirdam!": Tranzīta nozare)" - a kur ir "Šaubīgais gadījums LNT ("Dziedošās ģimenes") Vienotības slēptā reklāma"? kāpēc vienu piemin, bet otru nē???
es jums pateikshu, kur un kāpēc. un nesleepjaties ar monitoreetaajiem un tamliidziigiem "argumentiem" (es zinu, ka juus tachu skataties NP un lasaat Ir un redzeejaat to sizhetu). shiis analiizes rezultaats beigaas buus uztaisiit kopsavilkumu, kur, diezgan logjiski, buus sarakstiits, ka chas ir X partijai, vestji - Y partijai, LNT - Z partijai. savukaart tiiri un balti, neatkariigaas zhurnaalistikas celmlauzhi un vieniigie uzticamie ir NP un Ir. un neviens tachu neies mekleet kronbergas vai kaa vinju tur sauc pseidoanaliitisko sizhetu ar komplimentaaru kritiku Dombrovskim un miitu atrazhoshanu Shlesera gadiijumaa vai Raudsepa taadu pashu "analiizi", kas nu jau bija aarpus komentaaru sadaljas. un kaa gan juus vareetu uzbrukt LNT, ja buutu jaaatziist, ka shis negantais telekanaals meeneshiem ilgi ir produceejis PS sleepto reklaamu ar Akuraateri visur - saakot no eeshanas raidiijuma un beidzot ar dziedaashanas shovu.
P.S. nepatiik anoniimi komentaari (ir gan bijushi gadiijumi, kad juusu pashu darbinieki padara par neanoniimiem bez autora zinjas), ievieshiet regjistraaciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 30.08.2010 14:34
x,
Priekšdienām: turpmāk es nereaģēšu uz anonīmu gānīšanos. Ja vēlaties būt anonīms, formulējiet jautājumu/pretanzijas korekti. Ja vēlaties gānīties, dariet to ar savu īsto vārdu.

Vienotības pārstāvji "dziedošajās ģimenēs", manuprāt, nav ok - bet visi 3 latviešu mediju monitorētāji ir šo gadījumu atzīmējuši kā "šaubīgu", kas vēl sīkāk jāanalizē. Mums ir vairāki šādi gadījumi (piemēram, kad vēlēšanu kandidāti raksta kā žurnālisti par ārpolitiku u.tml.), - tie parādīsies šajā blogā pēc vēlēšanām. Otrdienas ierakstā tieši Dziedošo ģimēņu gadījums tiks nodots publiskai apspriešanai (līdzīgi kā bija ar LNT diskusijām)

Par Nekā Personīga. Monitoringa ietvaros sākotnējo aizdomīgo gadījumu atlasi veicam nevis paši, bet to mūsu vietā izdara regulārie LETA un BNS monitorētāji -ne viens, ne otrs šo sižetu dziļākai pārbaudei neiedeva. Kas nozīmē, ka tajā sižetā viss izskatījās ok. Ja jums tā nešķiet, lūdzu pamatojiet.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

x 30.08.2010 11:56
taa arii nesapratu - tieshaam vienotiibas paarstaavji dziedoshajaas gjimenees ir ok? un NP sizhets ar pseidokritiku Dombrovskim ir mazaaka agjitaacija par LNT pseidodiskusiju, kur jums pashiem nav kriteeriju, lai piesietos. nozheelojami, kazhokas kundze. nozheelojami. likaas, ka jums tomeer ir pashcienja.
paskatiisimies, kas buus ceturtdien, bet varu jau iedomaaties.

Citi autora darbi
V

suņupuikas 1 Autors:Reklāmu novērotāji