Atslēgvārdi:

Vēstule Valdim Dombrovskim 2 11

Dombrovska kungs!

Šķiet, ka daudziem Jūsu partijas biedriem varētu šķist, ka iepriekšējā valdība patiešām ir nometusi varu Jaunajam laikam pie kājām. Tā teikt, krīze ir tik katastrofāla, ka jebkura valdošā partija paraksta sev nāves spriedumu turpinot valdīt vai uzņemoties valdības veidošanas pienākumus. Un patiešām jebkura valdība, kuras laikā valsti ir piemeklējusi ekonomiskā krīze ir bijusi lemta popularitātes zudumam. Piemēri nav tālu jāmeklē – 1991. gadā ekonomiskās krīzes rezultātā Zviedrijas valdības veterāni – Sociāldemokrātiskā partija – zaudēja vēlēšanās. Arī 1995. gada „Banku krīzes” rezultātā Latvijas ceļš zaudēja vēlēšanas populistiem.

Iesaki citiem:

Tomēr no krīzes nav jābaidās – krīze ir vienkārši sinonīms pārmaiņām iespēju strūktūrā . Tas ir, nav jābaidās, ja Jums ir idejas, kā to atrisināt. Proti, Plāns, Vīzija vai Stratēģija. To vislabāk var izstrādāt, ja Jūsu komandā būs kompetenti, moderni un izglītoti politiķi un ekonomisti. Tieši tā, personības ir no svara – tomēr kādam ir jāprot šīs personības saliedēt arī komandas darbā. Vēlu veiksmes, premjera kungs, tas ir Jūsu uzdevums.

Nākamais solis: Jums būs jāpārliecina arī Latvijas iedzīvotāji, tirgus un ārvalstu investori, ka Jūs kontrolējat situāciju. Pēc tam kad Jūs būsiet demonstrējis, ka pārzinat situāciju un ka Jums ir plāns, Jums mērķtiecīgi ir jāievieš Plāns dzīvē – izklausās visai vienkārši, bet tas var izrādīties grūtāk nekā domāts. Īpaši, ja jāstrādā kopā ar tādiem valdības partneriem, kuri varētu būt ieinteresēti pierādīt vēlētājiem, ka esat ārkārtīgi nekompetenti. Tādēļ mans ieteikums Jums ir izvēlēties pēc iespējas uzticamākus valdības partnerus. Tādus, kuri nemērķē izstumt Jūs no laivas, kad pamalē uzspīdēs saule.

Tomēr pats svarīgākais – Jums ir jādemonstrē līderība, vadībasprasmes vai spēja domāt un rīkoties stratēģiski. Var jau špikot no Obamas un runāt par Cerību, kā to darīja Jūsu kolēģis Einārs Repše. Tomēr ja nebūs skaidra Plāna vai Stratēģijas un ja nepratīsiet mūs pārliecināt, ka esat spējīgi to ieviest, tad ilgi vien ar runām par Cerību nepietiks – galu galā, kā Jūs pats izteicāties – drīz vien valsts var bankrotēt, ja nekas netiks darīts lietas labā. Bieži vien tiek runāts par komunikāciju – diemžēl, Tautas partija un Godmanis šo vārdu lietoja vietā un nevietā, tādēļ tam ir visai sasmakusi piegarša. Nav runa par preses relīzēm, retoriku vai smalki iestudētām runām. Ja retorika ir tukša, tas drīzāk vai vēlāk būs visiem skaidrs – Tautas partijas un Godmaņa gadījumā tas bija pat pārāk uzkrītoši skaidrs. Ar komunikāciju es saprotu izskaidrošanu, paskaidrošanu un, jā, arī pārliecināšanu – katrs rīcībpolitikas solis ir jāpaskaidro, jāizskaidro (kādēļ, kādēļ tieši tā un ne citādi, ko mēs visi varam sagaidīt, kādi ir riski un kādas ir iespējas) – jābūt tiešam, vienkāršam un patiesam – jāpārliecina tie, kuri šaubās un kuri Jums nepiekrīt. Mērķis šiem pasākumiem ir ne tikai radīt patiesību, bet arī īstenot demokrātiskas valsts pārvaldes substanciālo uzdevumu – risināt politiskās problēmas dialogā ar sabiedrību. Un jā, pats galvenais – dialogs nozīmē, ka Jums ir jābūt gatavam arī klausīties un uzklausīt.

Nu ko izklausās sarežģīti? Jā, bet kurš teica, ka valdības vadīšana ir viegla padarīšana? Turklāt atcerieties, ko es teicu iepriekš – krīze ir cits vārds izmaiņām iespēju struktūrā. Ja iespējas tiek pamanītas un izmantotas, tās var dot pozitīvu rezultātu. Tādēļ patiešām ir pamats cerībām un – labu veiksmi!

Atcerieties, mēs vērojam! Un vēlēšanās mēs nekautrēsimies atgādināt tiem, kuri kļūdās, ka iespēja reti kad tiek dota vēl vienu reizi.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 02.03.2009 23:29
Paldies par atbildi. Man tiešām interesētu viedoklis, vai vispār iespējams tāds jēdziens "profesionāls politiķis" vai drīzāk jāsaka "pieredzējis politiķis".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 02.03.2009 22:54
Juta,
Latviski "emuārs" jeb "tīmekļa žurnāls" ir tulkojums no angļu valodas "blog" - http://termini.lza.lv/article.php?id=107

Jā, pievienojos, ka formāls dokuments vēl nenozīmē, ka cilvēks var vadīt ministriju. Bet kas ir tas pietiekamais nosacījums, kurš ir nepieciešams "labam ministram"? Līderība jeb vadītprasmes?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juta 02.03.2009 20:41
Izglitibas papirs/diploms vel neliecina par kada gudribu...! Ir redzeti tipi ar vairakiem augstskolu diplomiem, un rezultata vienk. stradnieks var but gudraks par diplometu nejegu!
Latvijas valdibai vajadzetu arsteties pret mantkaribu!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juta 02.03.2009 20:36
Ka latviski butu - emuars?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 02.03.2009 20:33
Drakons,
Tas ir Jūsu viedoklis, ka autora personība ietekmē viedokli - visnotaļ respektējams viedoklis. Bet pastāv arī viedoklis, ka uzrakstītam tekstam nav nekāds sakars ar autoru - ideja, ko pauda daudzi postmodernisti, piemēram, Rolāns Barts. Mans viedoklis ir, ka emuāra autors raksta, lai komunicētu kādu ideju un diskutētu ar lasītājiem (tādēļ arī iespēja komentēt). Bet runa jau ir nevis par autora personību, bet par ideju, kuru autors komunicē. Nenošķirt ideju no personības - jā, to jau var darīt. Es cenšos to nedarīt, jo man nav iebildumu pret maniem oponentiem kā cilvēkiem, bet man ir iebildumi pret viņu idejām. Man liekas, ka, nenošķirot autoru no idejas, pastāv liels risks, ka, uzbrūkot idejām, mēs uzbrūkam cilvēkam, kas var rezultēties ārkārtīgi nepatīkamās sekās.

Profesionalitāte ir interesants jautājums, par kuru esmu bieži domājis. Piemēram, vai politiķiem ir jābūt izglītotiem? Cik izglītotiem? Vai viņiem jabūt pieredzējušiem ekonomikas vadībā? Vai tas nozīmē, ka visi opozīcijas politiķi ir diskvalificēti automātiski, jo viņiem nav pietiekamas pieredzes tautsaimniecības vadībā? Vai vidusskolas izglītība ir par maz? Ja ir par maz, tad sanāk, ka daudzi ministri Zviedrijas valdībā izlidotu no savām pozīcijām, jo viņiem ir tikai vidusskolas diploms. Man uzreiz rodas daudz jautājumu, kas ir saistāmi ar atbildīguma, pārstāvniecības un citām klasiskām politikas zinātnes tēmām. Visnotaļ interesants jautājums, pie kura es labprāt atgriezīšos vēlāk - emuāra ieraksta formā. Man ar šo jautājumu vēl ir jāiepazīstas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 02.03.2009 19:19
Autoram. Par to lietišķo komentāru par emuāru vari neatkārtoties. Autors jau tāpēc pauž viedokli, ka ir autors. Tikai nevajag sākt stāstīt, ka "pareizi" ir skatīt viedokli atraujot no autora personas. Tieši autora personība arī veido viņa viedokli.
Gribēju pajautāt viedokli par kandidātu profesionalitāti - nezinu gan ko žurnāliste Mūrniece darīs IeM, inženieris-tehniķis Kampars EM. Vai šajā gadījumā pietiek ar politisko piederību un profesiju "politiķis"? Vai arī šajā gadījuma visi JL kandidāti ir "labi" tāpēc, ka tie nāk no opozīcijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jāzeps 01.03.2009 18:16
Jā, protams!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.03.2009 11:52
Jāzeps,
Vēstuli neesmu speciāli sūtījis Dombrovksa kungam, turklāt nezinu vai viņš lasa manu emuāru. Kā rakstīju iepriekšējā emuāra ierakstā, iedvesmojos no The Economist, Time Magazine un citiem izdevumiem un pētniecības institūtiem ASV, kas rakstīja šādas publiskas vēstules Barakam Obamam. Manuprāt, tas liecina par divām lietām - šādas vēstules ir domātas ne tikai (1) tiešajam adresātam, bet arī sniedz iespēju diskutēt par valstij svarīgām prioritātēm ar (2) lasītājiem. Galu galā šis ir emuārs, kas ir publiska dienasgrāmata ar diskusijas iespējām, vai ne?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jāzeps 01.03.2009 02:42
Šī vēstule arī nosūtīta V. Dombroskim personīgi vai viņš lasa Jūsu blogu, Timofejeva kungs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.03.2009 01:59
Antons,
Vai Jums bez ironiskām piezīmēm, kas tēmētas uz manu personu, ir arī kāds lietišķs komentārs par manu emuāra ierakstu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Antons 01.03.2009 00:28
Puisīt,vai Tev neērti nav no pārgudrības?

Citi autora darbi