Atslēgvārdi:

Vēstule Valdim Dombrovskim 11

Dombrovska kungs!

Jūs noteikti būsiet pamanījis, ka pēc ASV prezidenta vēlēšanām visi, kuriem nebija slinkums - sākot no Time Magazine, The Economist un beidzot ar dažādiem "smadzeņu centriem" (think tanks) - rakstīja vēstules Barakam Obamam. Šī vēstuļu rakstīšanas prakse manī sākumā izraisīja smaidu - nu, ņemas tā kā bērni rakstīt vēstules Santa Klausam - bet ar laiku sāku uztvert to daudz nopietnāk. Galu galā tā taču ir lieliska ideja - katastrofālas ekonomiskās krīzes laikā vēstuļu rakstīšana augstākai instancei var aizvietot terapeitiskas iejaukšanās paņēmienus! Citiem tas atkal deva vienreizējo iespēju izteikt vairāk vai mazāk konstruktīvus padomus un ieteikumus pat tad, ja tos Obama viņiem nemaz nebija lūdzis.

Iesaki citiem:

Tad nu arī es nolēmu, ka ir vērts rakstīt vēstuli arī Jums, jo galu galā Valsts prezidents ir Jums uzticējis valdības veidošanas darbu, kurā es novēlu Jums visu to labāko veiksmi. Jāatzīmē, ka arī es rakstu, lai dotu nelūgtu padomu.

Ņemot vērā, ka viena no mūsu valsts prioritātēm ir samazināt valsts izdevumus, tad man ir viens priekšlikums, ka mēs varētu likvidēt Sabiedrības Veselības aģentūru. Diemžēl, šī nu ir viena no tām iestādēm, kurai ir ārkārtīgi mazs lietderības koeficients. Par to liecina portāla Delfi ziņu raksts:

"Sabiedrības veselības aģentūra (SVA) aicina cilvēkus domāt pozitīvi un neieslīgt grūtsirdībā, portālu "Delfi" informēja SVA Komunikācijas daļas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Baiba Auzāne .

SVA mājas lapā izveidota sadaļa ar nosaukumu "Domā pozitīvi!", kurā atrodami speciālistu ieteikumi garīgās veselības veicināšanai. Tāpat sadaļā apkopota pozitīvi domājošu cilvēku ikdienas pieredze dažādu negāciju un problēmu risināšanā un pārvarēšanā.

SVA aicina ikvienu rakstīt uz elektronisko adresi domapozitivi@sva.gov.lv un dalīties savās pārdomās par to, kā skatījums uz dzīvi var ietekmēt pašsajūtu, attiecības ar tuviniekiem, draugiem un darba kolēģiem. Iespējams arī uzdot jautājumus SVA sabiedrības veselības analītiķēm - psiholoģei Ievai Šlosbergai un psihoterapeitei, ārstei Guntai Jakovelai.

Ņemot vērā sabiedrībā valdošo saspringto gaisotni un pieaugošo depresiju, SVA speciālisti izstrādās ieteikumus dažādām vecuma grupām par to, kā atgūt labu pašsajūtu un rast dzīvesprieku, kā tikt galā ar raizēm un negatīvām emocijām, kur meklēt atbalstu, ja ar saviem spēkiem galā netikt.

SVA atgādina, ka pozitīva domāšana palīdz atgūt emocionālu līdzsvaru. Ja mēģināsim sev apkārt saskatīt pozitīvo, nevis tikai koncentrēties uz kļūdām un neveiksmēm, ja biežāk smaidīsim un veltīsim labus vārdus apkārtējiem - mazināsies sabiedrības negatīvais noskaņojums kopumā.

"Visos laikos un it īpaši šobrīd ir jāsaglabā uzticība mūžīgām un pārbaudītām vērtībām - pozitīvai domāšanai, veselīgai dzīvošanai un izpalīdzībai otram grūtā brīdī," pauž SVA direktors Uldis Līkops."

Atklāti sakot, izlasot šo ziņu, mana pirmā reakcija bija pārliecināties, vai šodien patiešām nav 1. aprīlis. Otrā reakcija man bija milzīgs jautājumu mudžeklis, kuru galveno domu varētu formulēt šādi - vai tiešām mani nodokļi tiek maksāti šādu aktivitāšu īstenošanai?

Protams, ka visā pasaulē liberālie instinkti ir kļuvuši vājāki, jo krīze tomēr nereti rada sajūtu, ka valsts vismaz dažreiz tomēr (varbūt) zin labāk. Tomēr - "Domā pozitīvi!"? Nē, nu tik dziļā krīzē nav nonākusi pat Somālija, ka tās līderi uzdrīkstētos publicēt vadlīnijas par to, ka pilsoņiem būtu jādomā pozitīvāk un kā to vislabāk izdarīt. Piedodiet, bet valstij nudien nav nekāda sakara ar to, ko un kā es domāju.

Manuprāt, tā ir visai raksturīga iezīme šādām "sabiedrības veselības" aģentūrām - ka it kā labu nodomu vadītas tās sāk pārņemt dzīvesstila policijas uzdevumus. Tā kā tieša valsts iejaukšanās dzivesstila regulēšana ar likumu palīdzību paliek aizvien vecmodīgāka, par ko liecina, piemēram, alkohola tirdzniecības liberalizēšana, tad valsts sāk nodarboties ar sistemātisku veselīga dzīvesveida propagandu. Smēķēšana nogalina! Dzeršana izraisa atkarību! Un tā tālāk. (Zviedrijā, piemēram, tiek apsvērta arī pretaptaukošanās propagandas kampaņa.)

Tomēr valsts un propaganda ir bīstami reaģenti. Valstij nav jānodarbojas ar smadzeņu skalošanu. Un pats galvenais - man nav jāmaksā nodokļi par to, lai valsts stāstītu, ka man ir jādomā pozitīvi!

Tādēļ, Dombrovska kungs, es iesaku likvidēt šo iestādījumu tik ātri cik vien iespējams, kad būsiet kļuvis par Latvijas Republikas Ministru prezidentu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš 02.03.2009 17:02
Jā, es VA SVA skaņoju tehniskos projektus ēkām. viņi rūpējas par ventilācijas, sanitāro lietu u.c. parsību ievērošanu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anna 02.03.2009 13:54
propoganda tur maz: gribi lasi, gribi nelasi, gribi stāti, kā kļuvi laimīgs, gribi nē.
drīzāk jautājums, kas to dara, kā to dara un kāpēc.
izskatās, ka PR gājiens tas ir pavisam noteikti. un ļoti paviršs. ja tas ir pētījums, tad aiz ausīm vilkts, ja tas ir mērķis uzlabot iedzīvotāju ikdienu, tad diezvai piblicējot viedokļus savā mājas lapā kaut kas mainīsies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.03.2009 16:03
Gati,
Manuprāt, par dažiem rakstiem esmu tomēr nodokļus maksājis arī Latvijā, nemaz nerunājot par netiešajiem nodokļiem, kuri ir iekļauti arī mazumtirdzniecības preču cenās. Bet prieks, ka lasītājiem interesē šādi personīgas dabas jautājumi.

Es nedomāju, ka propagandas gadījumā varam runāt par "pamatu", lai attaisnotu valsts diriģētām un īstenotām kampaņām. Proti, man ir principiāli iebildumi, ka valsts nodarbojas ar propagandu. Nezinu, vai tiešām tikai man no bērnības atmiņā ir palikuši tie propagandas pasākumi, ko veica Padomju Latvijas valdība. Turklāt dzīvesveida izvēles ir katra cilvēka personīgā atbildība un darīšana.

Tādēļ nedomāju, ka krāsas šeit ir īpaši sabiezinātas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 01.03.2009 13:51
Manuprāt Pēteris, ja vien nav pārcēlies uz Latviju, maksā nodokļus Zviedrijā. Tas nu tā...

Vēl, domāju, ka SVA propogandai varētu būt pamats. Tas pamats ir tāds, ka cilvēki ar vien biežāk jūk prātā un psihiatri šobrīd ir daudz vairāk noslogoti kā jebkad agrāk. Pacientu netrūkst. Arī pašnāvību skaits ir palielinājies. Un tas viss tikai tāpēc, ka cilvēku prāti ir iestatīti sekojošā gultnē - "bez naudas nav vērts vairs dzīvot".

Tāpēc domāju, ka šeit krāsas ir tiešām par daudz sabiezinātas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 01.03.2009 02:01
Kalvis,
Vai bez ironiskām piezīmēm Jums ir arī kāds lietišķs viedoklis par manā emuārā paustajām idejām?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis. 01.03.2009 00:25
Aha!Negatīvisma priesteris ieraudzīja krustu -pozitīvisma kantori.Ka tik dumie ļautiņi nesāk paši domāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

zoss 28.02.2009 12:11
Nav slikts sakums rakstu serijai par likvideshanu.
Kadi vel priekshlikumi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 28.02.2009 10:40
Protams, Pēteris ir bišķi sabiezinājis krāsa, jo SVA pamatfunkcijas jau ir pilnīgi citas un arī viņi dara daudzas tiešām nepieciešamas lietas. daudzmaz pazīstot sist;emu un šo kantori man ir lielas aizdomas, ka minētais idiotisms radies no vēlmes kādai no SVA struktūrām (varbūt pat viņu PR cilvēki) pierādīt savu oriģinālo izdomu un nepieciešamību pastāvēt. neizslēdzu sekojošu skatu - lielais Boss iknedēļas plānošanā izmet, ka, ja negribam, lai pār mūsim pāriet lIELAIS lIKVIDĒŠANAS NAZIS, AŠI DOMĀJIET, KO DARĪT. tad nu cilvēki arī izdomāja šo itkā inovatīvo kretīnismu. gan jau kaut kas ir bijis redzēts kādā no treknajām valstīm. kaut vai tajā pašā Svensonijā. tā viss kopā arī radīja iespaidu, ka cilvēki domā smadzenēm kūpot, kā tikt galā ar sabiedrības veselību postošo lielo depresiju.
padomā pats, kuram tad šobrīd ie vēlme tikt izmestam uz ielas. tad jau labāk kaut liesu, tomēr kumosiņu.

Lai gan jāatzīmē, ka pašreizējā it kā daudzo aģentūru likvidēšana, apvienošana un samazināšana ir interesanta pētījuma vērts. Kā cilvēki iemācījušies neko nemainot radīt ilūziju ka notiek mežonīgs darbs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 28.02.2009 10:35
Pozitīvisms iepotēts latviešos kā to rāda filmā Matrix, re visu pārvaldoša garīgā slimība. Pilnīgi piekrītu Pēterim, izņemot vajadzētu novākt ne tikai SVA, bet arī slimo Saeimu. Starp citu, uzskatu ka Dombrovskis ir pārāk jauns un autoritāti neiedvēsmojošs, lai uzņemtos PM amatu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 27.02.2009 23:53
Kili Mandžāro,

Es Jums piekrītu, ka daudz kas ir atkarīgs no uztveres (nevis no domāšanas, jo domājam jau mēs visi un visu laiku!), tomēr tieši Jūs pārspīlējat, kad izsakaties, ka viss ir tik vienkārši, ka ir nepieciešams tikai "Priecigs garastavoklis - un gripas nav!" Būtu fantastiski, ja tā būtu.

Paldies par veselības vēlējumiem, tomēr Jūs nepārliecinājāt mani, ka valstij ir jācenšas kontrolēt (kaut vai tikai profilaktiskos nolūkos), kā es, Jūs un mēs visi domājat. Tas ir vienkārši absurds gadījums, kas, manuprāt, ir visai simptomātisks visām šādām paternālistiskām iestādēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kili Mandžāro 27.02.2009 23:36
Nepiekritu. SVA veic nopietnu darbu profilaktisku pasakumu organizesana. Un domasanai jau nu ir liela nozime. Sis ir domats ka mierinajuma un atgadinajama zinojums, ka loti daudz slimibu mums rodas no musu nerviem. Priecigs garastavoklis - un gripas nav! Novelu to ari jums! Nevajag jau nu parspilet, cienito Autor.

Citi autora darbi