Atslēgvārdi:

Vēlētāju aitu bari 16

"Politiķi sabiedrību uzskata par aitu baru", "Politiskās kampaņas neciena vēlētājus, uzskata tos par idiotiem", "Vidējais vēlētājs savu izvēli balsta, nevis lasot programmas, bet pakļaujoties reklāmām un skaistiem solījumiem".....

Iesaki citiem:

Publiskā telpa ir pilna ar šiem apgalvojumiem un ne jau tikai pirms šīm vēlēšanām, bet pirms katrām vēlēšanām. Par to, ka šīs būs kārtējās vēlēšanas, kurās visu noteiks "neizglītotās sabiedrības masas", ar skumjām izsakās tie, kurus sauc par "domājošo sabiedrības daļu", kuras sastāvs ir atsevišķi žurnālisti, eksperti, viedokļu izteicēji, politikas notikumu vērotāji, spīdoši studenti un intelektuāļi.

Pirms šīm vēlēšanām ir tik daudz analītiskas, pētnieciskas, atmiņu atvēsinoši atsvaidzinošas un gluži vienkārši interesantas informācijas par kandidātiem (mani pašreizējie favorīti ir gudrasgalvas.lv, politika.lv I.Ijaba raksti un D.Melbikša partiju analīzes un kandidatiuzdelnas.lv), kā nekad agrāk. Liekas, ka tam nu vajadzētu "aitu bara" īpasvaru mazināt.

Man liekas, ka "aitu bara" vainošana vēlēšanu iznākumā ir veids, kā "domājošais mazākums" mazgā rokas nevainībā. Balsojam jau patiesībā par aptuveni vieniem un tiem pašiem sarakstiem, tikai mūsu motīvi ir katram savi. Un neviens no tiem nav ne-korumpēts vai ārkārtīgi profesionāls un godīgs. Tas pats domājošais mazākums balsoja par Tautas Partiju pirms pāris vēlēšanām un par Jauno Laiku pavisam nesen. Un lieku galvu ķīlā, pēc tam koda pirkstos, lai vēlāk secinātu, ka pie mums vēlēšanās iznākumu nosaka "neizglītotais vēlētājs".

Un patiesībā - es pilnībā saprotu, ka "parastajam cilvēkam" nav laika, kad sēdēt un studēt programmas. Vai lasīt garus izklāstus par katru kandidātu un veikt analīzi. Vai viņš ir nicīgi nosaucams par "neizglītotu aitu" tad, ja savu izvēli balsta, pamatojoties uz to, ko ikdienā ir redzējis pa TV, lasījis avīzēs, vai klausījies radio? Es teiktu, viņš ir nosaucams par normālu. Viņam jau ir viens darbs, un tie, kuriem ir laiks iegrimt partiju analīzē, acīmredzot ar šo nodarbojas profesionāli.

Es neuzskatu sevi par vienu no aitu bara, un tomēr vēlēšanās izvēli izdaru, balstoties uz cilvēkiem. Uz tiem pelēkajiem, kas stāv aiz oficiālajiem sarakstiem un tiem redzamajiem, kas ir sarakstos. Jo no tā, cik profesionāli, izglītoti un domājoši viņi būs, būs atkarīgi lēmumi. Parasti pirms vēlēšanām sapulcējamies kopā ar draugiem, kas interesējas par politiku, sastādam sarakstu, apkopojam visu zināmo informāciju un izlemjam, kāds ir TOP nevēlamo un vēlamo partiju saraksts. Studiju laikā nonācu pie secinājuma, ka vienīgais, kāpēc būtu jēga lasīt partiju programmas, ir tīri akadēmiska interese. Skaitīt vārdus, taisīt kontentanalīzi. Lai man piedod kolēģi, bet nu mēs taču visi zinām, ka neviens, pat programmu rakstītāji tās neuztver nopietni un tās nav nekāds DOKUMENTS, ar kuru pēc vēlēšanām iet un teikt: "nu kā, bet Jūs taču solījāt!". Viņi tev teiks: "kā var nesolīt" vai arī "mēs jau labprāt, tik tās koalīcijas partneru spīles".

Kā lai izdara izvēli šajās vēlēšanās? Mēs zinām, ka ir partija, kura pārstāv gāzētājus, meļus un liekuļus, kas prot labi nopelnīt un palīdz nopelnīt savējiem. Cilvēki balsos par šiem pelnītājiem, jo cer, ka viņiem arī kautko atmetīs. Kas to lai zina - kādam kautko noteikti arī atmetīs, no paša samaksātās nodokļu maksātāja naudas, ne jau no sava maka. Vēl ir tie, kuri gatavi pieslieties tam, kurš labāk samaksā, vai piedāvā vietu padomē vai ministrijā - par valsts nākotnes plāniem viņi labāk klusē un konkrēti neko nepasaka. Vēl ir tie, kuri savā paspārnē grib apvienot visas kopienas, bet pēc vēlēšanām priecīgi metīsies pirmo skavās. Un protams, vēl ir sabiedrības šķēlēji un krievu ārā dzinēji. Un vēl tautas glābēji ar savu augstprātīgi garlaikoto kampaņu un bezzobaino ekonomikas atdzimšanas plānu. Izvēle nav spīdoša. Daudzi prāto vai tik nebalsot par tiem, kas ir ienākuši ar asprātīgu kampaņu un lāci kā premjerministra kandidātu. Tiem, kuriem īsti nav ne izglītības, ne pieredzes, lai strādātu likumdevējā. Bet es prātoju, kā mainītos lēmumu pieņemšana Saeimā, ja ierasto partiju kokteili atsvaidzinātu ar pāris kadriem, kas ir gatavi būt atklāti par to, kā (un par cik) pieņem lēmumus Saeimā?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (16) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

k99 30.09.2010 22:45
Bet es prātoju, kā mainītos lēmumu pieņemšana Saeimā, ja ierasto partiju kokteili atsvaidzinātu ar pāris kadriem, kas ir gatavi būt atklāti par to, kā (un par cik) pieņem lēmumus Saeimā?
===
Tad, ja viņi to darīs, tad jā.
Bet varbūt viņi ir radušies tikai tāpēc, lai ietekmētu spēku samērus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uldis 23.09.2010 09:55
CVK un tās vadītājs Cimdars nav bijis uzdevuma augstumos un nav radījis šiem ļaudīm iespēju piedalīties valsts veidošanā. Kādēļ Igaunijā ir iespēja balsot elektroniski, Zviedrijā tam nolūkam izmanto pastu un var nobalsot iepriekš?
------
Tā ir liela cūcība,ka latviešu vēlētājiem nav tādas iespējas.Kas tur vainīgs? Vai Cimdars,vai patreiz esošā saeima vai politikas un sabiedrisko attiecību jomā strādājošie ,nu piem,portāla "politika" rakstītāji -Ijabs ,Streips arī Linda Curika,vārdu sakot,visa lielā politologu un politikas pētnieku saime,kas nav domājuši ,ka Latvijai nav vajadzīgi aitu bari ,kas ievēl saeimu,bet gan apzinīgs vēlētājs.
Tāpat esmu pārliecināts,ka daudzu miljonu latu vērtā vēlēšanu reklāmas kampaņa,kas domāta aitu bara ietekmēšanai,rezultātus nedod un ir tikai tāds teātris-komēdija.
Kad Cimdars paziņo par desmit dienu iepriekš vēlēšanu iecirkņu atvēršanu,tas ir tikai lai vēlēšanu komisiju ļaudis varētu vairāk nopelnīt,nevis lai būtu kāds labums sabiedrībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uldis 22.09.2010 18:37
Uldim 22.09.2010 17:35
Un kā likts vienotībai pumpuriņš klāt gan.Es balsošu par SC Urbanoviču. Tas ir vīrs,kurš jau sen saka to,ko visi tagad muļļā.
------
Man nepatīk krievu imperiālisms un tā pakalpiņi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Uldim 22.09.2010 17:35
Un kā likts vienotībai pumpuriņš klāt gan.Es balsošu par SC Urbanoviču. Tas ir vīrs,kurš jau sen saka to,ko visi tagad muļļā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jāa 22.09.2010 17:33
Kad Jums apritēs 50,tad atcerēsieties-tu,meitiņ,esi vienkārši dumiņa.Izbeidz te ķēmoties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

uldis 21.09.2010 21:24
Vakar,mazliet,dažas minūtes,paskatijos LNT diskusiju,kurā piedalijās Ē Stendzenieks ,A Borovkovs un I Kreituse.Varu pateikt,ka šie cilvēki nebūs tie,kas man norādīs par ko man balsot,cieti.
Varētu balsot par Vienotību,bet tur nav E Repšes,kas man patīk no LNNK laikiem.Nu nekā.
Es balsošu par Dmitriju Mironovu no Visulatvijai,saraksts nr.12

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lauris 21.09.2010 19:04
Gribu pievērst uzmanību pašam vēlēšanu notikumam uz kuru objektīvu iemeslu dēļ neieradīsies sestā daļa vēlētāju. Mans aprēķins veidojās tādēļ, ka no valsts izbraukušie nespēs nobalsot. Tā ir aktīvākā un spriest spējīgākā tautas daļa, jo viņi ir spējuši par sevi parūpēties paši, tādēļ stipri. Bet CVK un tās vadītājs Cimdars nav bijis uzdevuma augstumos un nav radījis šiem ļaudīm iespēju piedalīties valsts veidošanā. Kādēļ Igaunijā ir iespēja balsot elektroniski, Zviedrijā tam nolūkam izmanto pastu un var nobalsot iepriekš? Cimdara aizbildināšanās ar likuma esamību nepārliecina, zinot kā un cik ātri tiek mainīti likumi, ja ir laba vēlme. Atceroties kā tika rīkoti referendumi, izvēlēti datumi( 07.07.2007), vēlētāju nestricināmā piesaiste pie dzīvesvietas, Vairas Vīķes-Freibergas pēdējā darba diena nerosina domāt par sazvērestības teoriju, bet gan par sistēmu. Varbūt arī tādēļ rodas sajūta, ka viss jau ir izskaitļots un izlemts citur!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dziesma 21.09.2010 11:10
Pie aunu bara pieskaitāmi tie, kuriem acis joprojām nav atdarījušās. Pensionāru «aizstāvji» cieti aizmirsuši, ka paši Latvijas «glābšanu» sāka ar pensijas atņemšanu strādājošajiem pensionāriem, bet ienākuma nodoklis no pirmā algas lata saglabājies līdz šobaltdienai. Mīkstmieša tituls drīzāk piedien tiem, kuri nespēj savus nervus savaldīt un bez nicīga smīna uzklausīt konkurentus. Nebūsim aunu bars, domāsim ar galvu un nelaidīsim pie varas tos, kuri likumus gudro un raksta tikai savai kabatai vai ārzonu bankām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 21.09.2010 10:42
Aitu ganam - redzēsim, man vienmēr ir nepamatots iedzimts optimisms. Par PLL - tas labi skan, bet Ēriks tur pieminēja pāris personas kas tomēr man atļauj domāt, ka tās ir pašpasludinātas Dievu kārtas pārstāves, kas ar attieksmi vien katram norāda savu(domāto) vietu. Aitai vai vergam , iespējams, tas patīk.
Bet es neesmu mazohists, man no tiem Buņģa cietajiem kulakiem nav nekāda respekta. Bet Uldim bija drusku vairak smadzeņu nekā "Mūsu laiku varonim".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ANDRIS 21.09.2010 09:20
Šķiet, aitu bara ganīšanā vēlas piedalīties daudzi,
arī tie kuri aitas ir redzējuši tikai fotogrāfijās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aitu gans - linda 20.09.2010 17:33
Jums ir zināma daļa taisnības. Kāpēc tikai zināma daļa? Tāpēc, ka neviens neakceptē Jūsu minētos nesmukumus, bet gan tiem pieiet racionāli un evolucionāri. Nu nav tādi otkati tagad kā varbūt 90 tajos gados. Viss iet uz priekšu un attīstās. Bet nevar neko nedarīt tikai tāpēc, ka varbūt tur kāds kaut ko noblēdīs. Ka kāds kaut ko nopelnīs. baidoties, ka visur ir blēdības mēs pakļaujam sevi stagnācijai. Tas ir ilglaicīgs process kāmēr bizness civilizējas. kamēr mēs te cits citam uz pirkstiem skatīsimies citi ar senākām biznesa tradīcijām un nesalīdzināmi lielāku naudu mūs te visus un visu nopirks. Tāpēc esmu par PLL.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 20.09.2010 17:14
Aitu ganam-> Nemeklēju šeit iemeslus tam, kāpēc cilvēki balso par PLL, lai gan visdrīzāk tādēļ, ka uzskata korupciju, šeftmanēšanu, nodokļu nemaksāšanu, savējo bīdīšanu izdevīgos amatos un otkatus par normālu un pieņemamu ikdienas dzīves sastāvdaļu. Ikdienā jau var pasūdzēties, bet patiesībā viņi ir devuši akceptu tādām afērām kā Dienvidu tilts. Jo to dara spēcīgas personības un riktīgie cietie veči. Un nevaru tai pat laikā teikt, ka Jums nav taisnība par Vienotību.
Ērikam-> nu ja runājam par hibrīdiem, interesanti būs pavērot, kā Vienotības sastāvdaļas grauzīs rīkli viena otrai pēc vēlēšanām. Domāju, ka ies karsti. PLL šajā ziņā vismaz ir...cieti?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aitu gans - Eriks 20.09.2010 16:48
Redzi, tu par PLL nebalsosi un skaidro balsotāju izvēli par labu PLL no savām pozīcijām. To nekādi nevar darīt. Man ir pilnīgi pretēji argumenti kāpēc balsošu par PLL. Balsošu nevis par jūsu minētajiem liberāļiem, bet tieši otrādi. Par spēcīgām personībām un pirmam kārtām par Šleseru. Galvenais, ja ne vienīgais PLL arguments ir Šlesers. Ja cilvēks atmet propagandas štampus, tad Šlesers atklājās kā šā brīža visspēcīgākais politiskais līderis. Nevar taču blakus nostādīt mīksmiesi Dombrovski tēraudcietajam Šleseram. Ja kāds grib krīzes laikos balsot par mīksmiesi, yad tā ir viņu izvēle, bet jau Rainis Pūt vējiņos parādīja ko izvēlas tauta (Baibiņa)- ne jau nožēlojamo Gatiņu, bet gan raupjo Uldi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eriks 20.09.2010 16:12
Nenoliedzami PLL ir daudz perspektīvu politķu, piedevām, salīdzinoši godīgu un inteliģentu (K. Pētersone, A. Bērziņš, M. Riekstiņš, B.Rozentāle u.c.). Sarakstā, protams, ir arī daudz savas nozares speciālistu. Tie, kas balsos par PLL ir tie, kas tic šiem kvalitatīvajiem politiķiem un nozares speciālistiem. Viņi ir redzami publiskajā telpā, viņu viedoklī ieklausās. Te ir daudz politiķu, kuri nāk no Latvijas Ceļa "racionālā" gala - liberālas politikas pārstāvji. Kādēļ par šo partiju es nebalsošu - tā ir hibrīdpartija (lielāka par Vienotību, SC vai Atbildību), jo tās ideoloģiskie konflikti, manuprāt tiek veiksmīgi notušēti (sociālistiskā LPP pieeja, liberālā LC pieeja un neoliberālistiski konservatīvā TP populsima pieeja). PLL kampaņas mērķis protams ir par šiem hibrīdtrūkumiem nerunāt, kā ikvienai partijai nerunāt par saviem trūkumiem. Nākamā grupa ir tie, kas balsos par ekonomisko politiku - nenoliedzami, daudzas lietas ko PLL saka par ekonomisko politiku ir loģiski argumentētas un pamatotas praksē (eksports un eksporta diferenciēšana dažādos tirgos pirmajā vietā). No otras puses, šai apvienībai velkas līdzi "savējo" klajā atblastīšana un lēmumu piemērošana partijas finansētājiem. Tā ir šauras grupas partija, kura darbojas tikai savu finansētāju interesēs un valsts ir sekundāra, tā ir apvienība, kurai vajag resursu (varu) ekonomiskās vides veidošanā, kur savējiem gūt labumu. Un PLL ir "atmetēju" grupējums!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aitu gans 20.09.2010 15:28
Es neuzskatu sevi par vienu no aitu bara...
---
Cienījamā Curikas kundze, kad jūs atradīsiet kādu, kurš teiks - es esmu tā aita, kas balso tā kā visi citi, tad šim teikumam, ko citēju, būs parādījusies kāda jēga. Pagaidām redzu jūs kā tipisku aitu bara locekli un jūsu rakstītajā nemanīju nevienu pašu oriģinālu domiņu. Tikai vispārzināmās frāzes. Došu jums virzienu kā uzrakstīt ko oriģinālu nemainot savu politisko pārliecību. Uzrakstiet piemēram, kāpēc es un mani paziņas, politiski pat ļoti pieredzējuši cilvēki, kuri seko līdzi visam notiekošajam, balsos nevis par jūsu Vienotību, bet gan par Par labu Latviju. Nevienam no šiem cilvēkiem, kurus pazīstu personiski, nav savtīgas materiālas ieinteresētības PLL uzvarā. Lūk, ja spēsi kaut daudz maz loģiski pierādīt mūsu maldus, tad varēsi sevi uzskatīt par analitiķi. Pagaidām ne ar niecīgāko mājienu neesi apliecinājusi, ka spēj patstāvīgi domāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ateists 20.09.2010 14:47
ļoti vispārīgi, varbūt ,jā, nejēdzīgi, bet vienkāršošu partijas ir tieši tādas, kādas grib elektorātsun elektorāts- idiots neprasa ideoloģiju, neprasa programmubet populistu uzņēmēju baru un populistu –biedrības tusiņu elektorātam ir interesanti, ko viens par otru ,ākstoties, saka politiķi, elektorātam ir interesanti skandāli taču tas ir tikai normālilatviešiem ir vien nieka 40 gadu kopējās tautvaldības pieredzeun viens no pēc totalitārisma blakus efektiem – ir vispārējā politiskā apātijavārdam „partija” ir dažādas nozīmes, bet starp tām nav nevienas pozitīvas balsot iet vajag, bet ne jau tādēļ, ka būtu kaut jel kādas atšķirības starp partejāmnē, visas pārstāv vienu ideoloģiju un programmu – populismu tādēļ, lai audzinātu tautvaldību u vietotu pieradumu – balsot

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi