Vēlēšanu šovs ASV 18

Atceros, ka pirms astoņiem gadiem es kā padsmitnieks sekoju līdzi Buša un Gora duelim – kad visi pārējie ģimenes locekļi bija aizgājuši gulēt, es uzgriezu radio BBC un klausījos ziņu pārraides par šķietami nebeidzamo juridisko strīdu par to, kurš tad īsti ir uzvarējis ASV prezidenta vēlēšanās. Tas bija fascinējošs notikums, kura atrisinājums nebija nemaz tik pašsaprotams. Jāatzīst, ka jau toreiz man likās, ka ASV politika atgādina milzīgu šovu, kura izklaidējošā dimensija vēl īsti nebija novērtēta.

Iesaki citiem:

Tomēr vakardienas debates viceprezidenta kandidātu starpā – Džozefs Baidens pret Sāru Peilinu – man atsauca atmiņā šo teju vai dramatisko, izklaidējošo un reizē tik nopietno iespaidu, kurš man pirmo reizi radās tālajā 2000. gadā. Mans priekšstats par ASV prezidenta vēlēšanām ir mainījies un ir nedaudz niansētāks. Ja toreiz es fanoju par Alu Goru, tad šoreiz demokrāti mani nesaista tik lielā mērā kā pirms astoņiem gadiem. Lai arī man liekas aizraujoši, ka pirmo reizi vēsturē par ASV prezidentu var kļūt afroamerikānis, tomēr mani nepārliecina viņa pozīcija nevienā no man svarīgiem jautājumiem – ārpolitika, fiskālā disciplīna un brīvības veicināšana.

Man ir savas šaubas par Makkeinu un Peilinu, par kurām jau esmu rakstījis iepriekš, bet, mans Dievs, vakar vakarā Peilina sevi pierādīja kā labu debatētāju! Man ir jāpiekrīt Pegijai Nūnenai, kas aprakstīja savus iespaidus par Peilinas debašu stilu:

„She killed. She had him at "Nice to meet you. Hey, can I call you Joe?" She was the star. He was the second male lead, the good-natured best friend of the leading man. She was not petrified but peppy.

The whole debate was about Sarah Palin. She is not a person of thought but of action. Interviews are about thinking, about reflecting, marshaling data and integrating it into an answer. Debates are more active, more propelled—they are thrust and parry. They are for campaigners. She is a campaigner. Her syntax did not hold, but her magnetism did. At one point she literally winked at the nation. [..] This was classic "talk over the heads of the media straight to the people," and it is a long time since I've seen it done so well, though so transparently. There were moments when she seemed to be doing an infomercial pitch for charm in politics. But it was an effective infomercial.

Joe Biden seems to have walked in thinking that she was an idiot and that he only had to patiently wait for this fact to reveal itself. This was a miscalculation. He showed great forbearance. Too much forbearance. She said of his intentions on Iraq, "Your plan is a white flag of surrender." This deserved an indignant response, or at least a small bop on the head, from Mr. Biden, who has been for five years righter on Iraq than the Republican administration. He was instead mild.

The heart of her message was a complete populist pitch. "Joe Six-Pack" and "soccer moms" should unite to fight the tormentors who forced mortgages on us. She spoke of "Main Streeters like me." A question is at what point shiny, happy populism becomes cheerful manipulation.

Sarah Palin saved John McCain again Thursday night. She is the political equivalent of cardiac paddles: Clear! Zap! We've got a beat! She will re-electrify the base. More than that, an hour and a half of talking to America will take her to a new level of stardom. Watch her crowds this weekend. She's about to get jumpers, the old political name for people who are so excited to see you they start to jump.”

ASV vēlēšanu kampaņa ir šovs, tikai šim šovam ir daudz dziļākas implikācijas. Protams, ka mēs varam kritizēt Peilinu, ka viņai nav jāvārsta populistiski izteikumi, bet jāsniedz konkrētas atbildes uz konkrētiem jautājumiem – un tieši tāds debašu stils ir radījis neizsakāmu riebumu pret politiku daudzos manos zviedru paziņās. Iemācītas frāzes, zems dzīvīguma un spontanitātes līmenis, faktu bārstīšana un teju vai politoloģiska analīze – viss, kas tiek saukts par konstruktīvu debašu stilu – ir neizsakāmi racionāla profesionāla politiķa īpašības. Bet politika galu galā nav tikai resursu pārdalīšanas administrēšana. Tā ir cīņa par vērtībām, balsīm un sirdīm.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 15.10.2008 23:07
Man personīgi patika šī Peilinas intervija (intervijas beigas). Pārsteidzoši, bet atsevišķos jautājumos manas domas ar viņas domām sakrīt: http://www.youtube.com/watch?v=os9g3fpMozU&feature=related
Manuprāt viņai ir jāpamet McCain, jo tad viņa varēs sevi politikā realizēt pilnībā un cēlāku mērķu vārdā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

amis>Gatis 14.10.2008 18:37
Tev taisnība... ja priekšnoteikumi visiem vienādi. Piemēram ja Latvijā dzīvojošiem būtu pieejami tik pat daudz un dažādi informācijas avoti kā tas ir ASV par ASV. Es 'uzbraucu' Kārlim jo viņš kā bijušais ASV pilsonis un vēl pie tam žurnālists to labi apzinās. Kā žurnālists viņš arī zināja ka intervija ar Katie Couric nebija 'live' [tiešraidē] bet ierakstīta [cenzēta] un ko tur publikai parādija bija tik tas ko pate Katie vēlējās. Man būtu daudz vairāk taisnības, ja es teiktu ka Obama ir radikāls 'sociālists/marksists' nekā Kārļa apgalvojums ka Sāra ir radikāla 'kristiete'.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> amis 14.10.2008 11:51
Dažreiz no malas bezemocionāli paskatoties var vairāk ieraudzīt nekā tajā visā iekšā esot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

amis 14.10.2008 01:37
Pag, pag, Kārli nešauj pāri strīpai. Par notikumiem Latvijā ar Tevi nestrīdēšos, Tu tur dzīvo. Ja esi superliberālis, tad aizstāvi viņu viedokļus un nemaisi citas tēmas par starpu. Čeinijs ar saviem 'neokoniem' [tak zini kas tie tādi un kāpēc Izraēlu aizstāv?], bija pirmais VP kurš politikā un valsts vadīšanā tik aktīvi piedalījās un protams tas viss tik ar prezidenta atļauju. Par to tiltu uz 'nekurieni' arī mazliet painteresējies, tāpat kā par to vides aizsardzību. Ar citiem vārdiem sakot 'neķer muļķus'! Varbūt man 'amim' [vecākam par Tevi gados, tāpēc arī 'Tu' lietoju]vari a
ko vairāk pastāstīt par Peilinas atbalstu korupcijai. Būs Tavi raksti LAIKĀ tā kritiskāk jāsāk lasīt. Ja jau stāsti nepatiesības par ASV, varbūt dari to pašu arī par Latviju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

amis 14.10.2008 01:16
Noklausījos šīs debates personīgi. Mans nolūks nav uzsākt diskusijas ar kādu politisko uzskatu sekotājiem, tik izteikt dažas piezīmes. Ja tas ir tas pats Kārlis Streips kurš regulāri publicējās ASV latviešu laikrakstā LAIKS, tad biju par viņu labākās domās. Viņš kategoriski noraida Peilen atbilstību viceprezidenta amatam, personu kura jau divi gadus ir bijusi populāra štata gubernatore un pirms tam kādas mazpilsētas vecākā, kurpretīm prezidenta amata kandidāts Obama pat šādus amatus nav ieņēmis. Ir bijis tik likumdevējs un pat tad 130 reizes noraustījies balsot 'jā' vai 'nē', bet balsojis 'present', lai vēlāk politiskie oponenti viņam nepārmet nepareizu balsošanu.
Runājot par Baiden, viņš diskusijā pielaida vairāk faktuālu kļūdu kā Pailen ar visu savu 30+ gadu pieredzi senātā.[Ne jau tik mans uzskats, bet daudzu vadošu ASV politiķu]. Jānis te piemin Katie Couric interviju ar Pailen. Neaizmirstiet ka tā intervija nebija 'live', bet ierakstīta un rediģēta. Katie parādija tik tās daļas un atbildes, kuras viņai patika. 90% ASV preses ir liberāla un tas atspoguļo viņu uzskatus par McCain un Peilinu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips - agd 07.10.2008 15:20
Nezinu, kur Jūs dzīvojat, bet teikt, ka viceprezidenta amats ir "vairāk ceremoniāls" -- to var tikai kāds, kas pēdējo astoņu gadu laikā nav sekojis Dika Čeinija daiļradei. Sara Peilina izpildvarā ir bijusi vides aizsardzības ienaidniece, korupcijas atbalstītāja (tilts uz nekurieni, kurš viņai piepeši likās nepieņemams tikai tad, kad Makeins viņu izrāva no nepazīstamības), un absolūti radikāla "kristiete." Politisku uzskatu viņai vispār nav, kā tas bija ļoti skaidri redzams intervijā ar Keitiju Kuriku, turklāt šī intervija skaidrā par skaidru pierādīja šīs sievietes nekompetenci.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd => Kārlim Streipam 06.10.2008 15:06
Viceprezidenta amats ir vairāk ceremoniāls ar tikai dažām konkrētām funkcijām. Prasīt no viceprezidenta kādu īpašu kompetenci - tas ir nepamatoti.

Sara Peilina ir sekmīga politiķe ar veiksmīgu karjeru izpildvarā (viņa ir viena no 50 gubernatoriem un ik gadu pārvalda budžetu, kas ir vairāk nekā 11 miljardi dolāru). Var nepatikt viņas politiskie uzskati, bet tas nepadara viņu mazāk veiksmīgu un sekmīgu.

Un, Streipa kungs, ir taču skaidrs, ka Peilina itin precīzi reprezentē ASV vēlētāju lielu grupu - tos, kurus Obama nicīgi uzskatīja par tādiem, kas ir ticīgi tikai tāpēc, ka ir ekonomiski sarūgtināti. Tā kā viņas ievēlēšana nekādā ziņā nebūtu kāda liela katastrofa - tas tikai pārstāvētu ASV pilsoņu vairākuma viedokli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 05.10.2008 18:24
Jabon, ļoti precīzs video! :) un tie ir tikai daži no neskaitāmiem piemēriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jabon 05.10.2008 13:47 http://www.youtube.com/watch?v=6GMww19uz4Y

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! 04.10.2008 00:50
Džo Baidens - vienmēr gatavs būt jebkas, "liberāli" žurnālisti - vienmēr gatavi atvērtām mutēm klausīties "liberāļu" atklāsmēs: http://www.youtube.com/watch?v=noIfl1UcCZE

:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 03.10.2008 22:54
Tas, ko Pēteris aprakstīja, padara Peilinu par bīstamu politisko ieroci McCain rokās. Lai, kurā pusē viņu būtu un lai kādu pārliecību viņa paustu - viņa savu publiku paņems. Žēl, ka viņa nav saprātīgāka kandidāta pusē, jo tad viņas labās īpašības tiktu izmantotas miera nevis pseidomiera popularizēšanai.

Secinājums: Lai iegūtu cilvēku simpātijas, nav jau svarīgi, ko cilvēkiem saki. Svarīgāk ir izteiksmes veids, kā tu to saki. Un tieši Peilina prot vīriešus caur sirdi paņemt.

Un tomēr, ja es izlasu internetā viņas pārliecību (bet neskatos video), tad man rodās iespaids, ka viņa savā pārliecībā ir īsta McCain un Busha kopija.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 03.10.2008 18:41
jabon: Paldies, jā nebija gluži tas, ko vēlējos :DD

Gov. Palin and Katie Couric get real and adorable: http://www.nbc.com/Saturday_Night_Live/video/clips/couric-pa...

Priekā! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IHT 03.10.2008 18:17
manupraat neitraals izdevums International Herald Tribune ko izdod Pariizee gan nav tik iedvesmots, vinjiem Peilina nesadarija katastrofu no kaa baidiijaaas Makkeins un jaapiekriit ka arii tas ir daudz
http://www.iht.com/articles/2008/10/03/america/03assess.php

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jabon -> jānim 03.10.2008 18:10
Diez vai varu piedāvāt prno filmu, taču ievērtē šo: http://buzzcuts.uproxx.com/models/3920 ;0

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Valdis 03.10.2008 18:08
Vinjas argumenti par Iraaku gan galiigi garaam. Taa ir Republ. administraacija kas ir atbildiiga nevien par karu pret iraaku bet arii par kara noziegumu pieljaushanu un humanitaaro tiesiibu absoluutu nicinaashanu amerikaanji kam kaut nedaudz ruup ko par vinjiem domaa paareejaa pasaule diez vai uzkjersies uz shaadu stulbu patriotismu cerams ka taadu buus vairaakums...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jabon 03.10.2008 18:06
Ja Makkeins, nedod Dievs, nomirtu, tad jau Sāra visu izdarītu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 03.10.2008 18:01
NYTimes savukārt raksta, ka līdz nākamajām debatēm šīs būs aizmirsušās, jo uz šīs sievietes tika liktas cerības, ka viņa nesad*irsīs pedējos punktus, kas viņa vēl bija palikuši. Viņa izgāja sveikā, neatbildēja uz jautājumiem, runāja populisiski.

30 dienas pirms vēlēšanām un Obama 6 punktus priekšā, cilvēki fokusējoties uz prezidenta kandidātiem, nevis otrā plāna aktieriem.
Tai pat laikā daudziem ir bail iedomāties šo sievieti, kā ASV prezidenti, lai arī šajā sarunā viņa atkal visiem nestāstīja, ka redz no mājām Krieviju.

Man gan bija žēļ, ka Bidens viņu palaida tik viegli cauri, ar savu lielo pieredzi - joe-wolf. No tās sievietes taču nekā nav. Es viņu gribētu redzēt p*rno filmā, bet tā diez vai ir viceprezidenta kvalifikācija...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 03.10.2008 17:17
Peilina paliek absolūti nepieņemama tik augstam amatam, un Pegija Nūnana ir pavisam, pavisam tālu no objektīva novērotāja. Viņa ir Republikāņu partijas aktīviste, un neko sliktu par "savējo" viņa nerakstītu nekad.

Citi autora darbi