Raksts

Vēlēšanu šovs ASV


Datums:
03. oktobris, 2008


Autori

Pēteris Timofejevs Henriksson


Atceros, ka pirms astoņiem gadiem es kā padsmitnieks sekoju līdzi Buša un Gora duelim – kad visi pārējie ģimenes locekļi bija aizgājuši gulēt, es uzgriezu radio BBC un klausījos ziņu pārraides par šķietami nebeidzamo juridisko strīdu par to, kurš tad īsti ir uzvarējis ASV prezidenta vēlēšanās. Tas bija fascinējošs notikums, kura atrisinājums nebija nemaz tik pašsaprotams. Jāatzīst, ka jau toreiz man likās, ka ASV politika atgādina milzīgu šovu, kura izklaidējošā dimensija vēl īsti nebija novērtēta.

Tomēr vakardienas debates viceprezidenta kandidātu starpā – Džozefs Baidens pret Sāru Peilinu – man atsauca atmiņā šo teju vai dramatisko, izklaidējošo un reizē tik nopietno iespaidu, kurš man pirmo reizi radās tālajā 2000. gadā. Mans priekšstats par ASV prezidenta vēlēšanām ir mainījies un ir nedaudz niansētāks. Ja toreiz es fanoju par Alu Goru, tad šoreiz demokrāti mani nesaista tik lielā mērā kā pirms astoņiem gadiem. Lai arī man liekas aizraujoši, ka pirmo reizi vēsturē par ASV prezidentu var kļūt afroamerikānis, tomēr mani nepārliecina viņa pozīcija nevienā no man svarīgiem jautājumiem – ārpolitika, fiskālā disciplīna un brīvības veicināšana.

Man ir savas šaubas par Makkeinu un Peilinu, par kurām jau esmu rakstījis iepriekš, bet, mans Dievs, vakar vakarā Peilina sevi pierādīja kā labu debatētāju! Man ir jāpiekrīt Pegijai Nūnenai, kas aprakstīja savus iespaidus par Peilinas debašu stilu:

„She killed. She had him at “Nice to meet you. Hey, can I call you Joe?” She was the star. He was the second male lead, the good-natured best friend of the leading man. She was not petrified but peppy.

The whole debate was about Sarah Palin. She is not a person of thought but of action. Interviews are about thinking, about reflecting, marshaling data and integrating it into an answer. Debates are more active, more propelled—they are thrust and parry. They are for campaigners. She is a campaigner. Her syntax did not hold, but her magnetism did. At one point she literally winked at the nation. [..] This was classic “talk over the heads of the media straight to the people,” and it is a long time since I’ve seen it done so well, though so transparently. There were moments when she seemed to be doing an infomercial pitch for charm in politics. But it was an effective infomercial.

Joe Biden seems to have walked in thinking that she was an idiot and that he only had to patiently wait for this fact to reveal itself. This was a miscalculation. He showed great forbearance. Too much forbearance. She said of his intentions on Iraq, “Your plan is a white flag of surrender.” This deserved an indignant response, or at least a small bop on the head, from Mr. Biden, who has been for five years righter on Iraq than the Republican administration. He was instead mild.

The heart of her message was a complete populist pitch. “Joe Six-Pack” and “soccer moms” should unite to fight the tormentors who forced mortgages on us. She spoke of “Main Streeters like me.” A question is at what point shiny, happy populism becomes cheerful manipulation.

Sarah Palin saved John McCain again Thursday night. She is the political equivalent of cardiac paddles: Clear! Zap! We’ve got a beat! She will re-electrify the base. More than that, an hour and a half of talking to America will take her to a new level of stardom. Watch her crowds this weekend. She’s about to get jumpers, the old political name for people who are so excited to see you they start to jump.”

ASV vēlēšanu kampaņa ir šovs, tikai šim šovam ir daudz dziļākas implikācijas. Protams, ka mēs varam kritizēt Peilinu, ka viņai nav jāvārsta populistiski izteikumi, bet jāsniedz konkrētas atbildes uz konkrētiem jautājumiem – un tieši tāds debašu stils ir radījis neizsakāmu riebumu pret politiku daudzos manos zviedru paziņās. Iemācītas frāzes, zems dzīvīguma un spontanitātes līmenis, faktu bārstīšana un teju vai politoloģiska analīze – viss, kas tiek saukts par konstruktīvu debašu stilu – ir neizsakāmi racionāla profesionāla politiķa īpašības. Bet politika galu galā nav tikai resursu pārdalīšanas administrēšana. Tā ir cīņa par vērtībām, balsīm un sirdīm.


Saturs, kurš šajā mājaslapā publicēts 2014.gadā un agrāk, bija daļa no sabiedriskās politikas portāla politika.lv. Šajā portālā tika publicēti dažādi pētijumi, analīzes, viedokļraksti un blogi, kuru saturs ne vienmēr sakrīt ar politika.lv redakcionālās komandas vai Providus pozīciju.

Creative commons licence ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz autoru un portālu providus.lv, taču publikāciju nedrīkst labot vai papildināt. Aicinām atbalstīt providus.lv ar ziedojumu!