Vecums kā kauna traips 22

4. maijā, kāds 85. gadus vecs, cienījams un cienīts cilvēks, devās 20 kilometru pārgājienā, kuru nosoļoja trīs stundu un 16 sekunžu laikā, kas ir apsveicami. Šis varētu būt viņa aizraujošās privātās dzīves fakts, ja vien tas neizvērstos par publisko atbildi augsti godātajam TV žurnālistam Kārlim Streipam, kas izteicis šaubas par viņa spējā šinī vecumā pildīt deputāta pienākumus un nelabvēļiem internetā.

Iesaki citiem:

Jau otro nedēļu savukārt palaikam tiek pieminēts arī kāds 23- gadīgs asistents, ko jūsmīgā bloga komentārā suminājusi kāda veiksmīga un izskatīga VIP klases politiķe. Asistents viņai pirmsvēlēšanu periodā bija ieteicis Twitter-ot, ar ko nu viņa esot aizrāvusies. Twitter’s arī varētu būt pilnīgi privāts fakts, taču arī šinī atklāsmē bija kaut kas biedējošs. Bloga ieraksts beidzās ar frāzi -„Es apzinos, ka nākotne vairs nepieder man, bet es vēl spēju kaut ko tās labā darīt”. Izklausījās izmisīgi, ko arī attiecīgi uzķēra mazais, niknais, un, ak, cik, precīzais komentatoru - piranju bariņš.

Publiskā tēla veidošana ir kā kosmētiskā manipulācija, jo dabiskāka tā ir, jo labāks izskatās rezultāts. Publiskais tēls šobrīd ir svarīgs, jo ar blīkšķi tuvojas Eiroparlamenta vēlēšanas. Man palaikam ir jānodur acis un jāsarkst kā bietei, lai es neredzētu tos Latvijas PR silikonus, imidža veidošanas facelift-us un citus publicitātes trikus, kam ir spiesti nodoties cienījami un sevi sen jau apliecinājuši cilvēki, un jo īpaši, lai izturētu Latvijas agresīvo eidžisma spiedienu.

Eidžisms ir vienīgais diskriminācijas veids, par ko Latvijā nerunā. Par šo diskriminācijas veidu runāt ir psiholoģiski kauns, jo runājot tu atzīsti, ka tev un tieši tev ir šī apkaunojošā problēma - gadi. Latvijā aizskarošas publiskas piezīmes par vecumu ir norma. 2006.gadā atgriezos no darba starptautiskā organizācijā, kurā par vecumu darba vietā nerunāja, bet tikai un vienīgi par profesionālo kompetenci. Runāja skaļi un bez žēlastības, jo visi strādājām atbildīgu un saspringtu programmatisku darbu. Tādēļ atgriežoties Latvijā man agresīvie, pazemojošie eidžisma komentāri grieza ausīs. Dažreiz tos lietoja tieši tie, kas paši bija gados, atsaucot atmiņā 19. gadsimta romānus par melnajiem vergiem Amerikā, kuri viens otru dēvēja par „stulbo” vai „smirdīgo” nēģeri. Dažreiz tos lietoja uzpūtīgi, skaļi, ambiciozi un ļoti labi ģērbti jauni cilvēki. Gadi tika apspriesti darba intervijās, publiskās darbības novērtējumā un karjeras iespēju gadījumā. Vienmēr tikai vienā kontekstā: jauns – labi, vecāks slikti. Vecāks, tas ir jebkurš pēc 35 gadiem.

Bieži manīju, ka komentāri šokē tikai mani. Atceros pirmo gadījumu – tā bija tikšanās kādā Latvijas jaunatnes organizāciju platformā. Savā prezentācijā nācās pieminēt NVO tīkla vadītāju, kas mira no vēža projekta sagatavošanas laikā. Es pieminēju viņu - viskompetentāko un profesionāli spēcīgāko informācijas devēju un tīklotāju, kurš man palīdzēja ar lieliskiem kontaktiem. Manu uzstāšanos pārtrauca ņirdzīgi vairākbalsīgi izsaucieni par vecajiem krabjiem, kas ir tik veci, ka nomirst projekta laikā. Atceros, šo sajūtu, kad jutu savus vaigus paliekam karstus. Atceros, ka piekrītošs smaids parādījās sārtvaidža priekšsēdētāja sejā. Kad, nesagaidījusi pasākuma beigas, skaļā frakcija pieslējās un izgāja no telpas, jutos atvieglota. Par šo jaunieši grupu es dzirdēju vēlāk – dažiem tās pārstāvjiem bija sanākušas nepatikšanas ar Latvijas karodziņu mešanu miskastē. Šoka izraisītais mulsums šādos brīžos mani vairs nepārņem. Bet riebīgā sajūta paliek.

Man nācies dot darbu dažādiem cilvēkiem un vienīgais, kas mani ir interesējis ir šo cilvēku spēja veikt darbu. Un jāsaka – tiešām ir paveicies gan ar komandām, gan ar produktu. Diskriminācija rodas no paša diskriminētāja dēmoniem. Dēmoniem patīk, ja no viņiem baidās un viņus kultivē. Dēmoni meklē vergus.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (22) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Biedrīte>P-P! 14.05.2009 21:52
ja izrauj citādu no konteksta, tad tā sanāk, un tad Jums grūti nepiekrist. Varbūt tomēr ir vērts ielūkoties pētījumā, pirms komentējat?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. to PP/Biedrītei 14.05.2009 13:25
Man vācu draugi, kas ir beiguši maģistratūru un darbojušies vairākus gadus projektos, joprojām par baltu velti strādā darba vietā, kur pēc gada varētu būt vakance. Un viņu komptence, spēja rakstīt sakarīgus programdokumentus gan vāciski, gan angliski ir ļoti augsta.

Šiem cilvēkiem ir vislielākā motivācija pulēt, un pulēt savu profesionālo izplidījumu. Un tad, kad viņi iegūst darbu, viņiem ir jau šis ieradums fokusēties uz produkta kvalitāti, darbaspējas un motivācija.

Piekrītu arī komentam par jauniem cilvēkiem ar zemu izglītības līmeni:
(a) ir jāmācās;
(b) ja ir garīgas problēmas, kas traucē - jāpalīdz un jāintegrē darba vidē; ja nav naudas, bet ir vēlme apgūt amatu - tas ir atbalsta uzdevums valstij/pašvaldībām.

Es, gan principā, kā teamleader varu paņemt arī mazkvalificētu personu, ja es redzu, ka cilvēks ir apķērīgs, ātri domā un spēj daudz strādāt. Bet, ja man ir izvēle, es ņemšu to, kam ir pieredze. Protams.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! > Biedrīte 14.05.2009 11:35
> pētnieki secinājuši, ka Latvijā pēc vecuma vairāk tiek diskriminēti jauni cilvēki ar zemāku
> izglītības līmeni

Nelasiiju peetiijumu, bet mūhahahahaha, paldies :) Darbadevēji, izrādās, negribot zaļknābjus ar štruntīgu izglītību. Kāds satriecošs atklājums - īsti labi ES finansētai pētīšanai atbilstošs, kāda šausmīga diskriminācija!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.- biedrītei 13.05.2009 22:03
Paldies par datiem, eju ierakties!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. to TPJO 13.05.2009 21:56
:-)

nekas, varbūt paaugsies...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

TPJO 13.05.2009 21:05
Jā, šie ir īpaši tipiņi. Žēl gan, bet mācībās pārāk labi viņiem neveicās, labāk gāja ar tusiņiem un alkoholu. Sekas visa Latvija redz - lecīgi nezinīši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Biedrīte >Ritai 13.05.2009 17:34
Attiecībā uz aptaujas datiem, te var palūkoties http://www.darbatirgus.gov.lv/doc_upl/DT8_Petijums_LATVIJAS%...
šeit gan pētnieki secinājuši, ka Latvijā pēc vecuma vairāk tiek diskriminēti jauni cilvēki ar zemāku izglītības līmeni. Tomēr ir vērts ielūkoties tieši tabulās. Vienlaikus iesakot šo resursu, esmu piesardzīga par metodoloģijas korektumu. Tā ir vēl viena tendence un vēl viens šīs krāsainās pasaules attēls.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis to Rita 12.05.2009 07:27
Par minigarhu iedibinātu shēmošanu ir daudz un plaši runāts:) TAGAD ir jautājums par kritisko masu cilvēku kurus šāda shēmošana neapmierinātu? It kā referendumu vasaras bija iedrošinošas (2007.g. 300 000, 2008.g. 630 000 dalībnieku), bet tomēr ts ir daudz un par maz... . Skatos studentus, arī viņus valsts ierēdniecības mašinŗija veido/kooptē pēc sava ģīmja un līdzības.

"Elites" un labākā parauga sekošanas problēma domāju joprojām ir nozīmīga- kuram Latvijas politiskajā dārziņā izaudzētam ideālam tad, lai īsti seko, ne tā:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.to Veiko Spolītis 12.05.2009 00:47
The Economist Latviju ir nosaucis par politisko baronu valdītu valsti. Korporatīvās grupas nevadās pēc profesionālām kapacitātēm, bet aizvien lielākā mērā tikai no lojalitātes grupai. Tas arī pazudina valsti, jo kvalitātes kritēriji nav svarīgi. Politikas vietā ir shēmošana, profāni ņem darbā profānus un pulcina ap sevi profānus, jo viņi, nabagi, jau nezina kādiem ir jābūt cilvēkresursu piesaistīšanas kritērijiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N.to Paldies par rakstu! 12.05.2009 00:38
Paldies par poliklīnikas stāstu - tā ir ļoti laba līdzība par vajadzību pēc "jaunajām sejām" politikā. "Citas sejas" varbūt būtu bijis labāk. Pateisībā identifikācija strādā ļoti labi un tāpēc Kalnietei un Godmanim pēc definīcijas būs aktīvāks elektorāts kā piem. Jaunupam. Turklāt, gan Kalnietei, gan Godmanim ir vēsturiskā leģenda, vai mums tas patīk vai nē. Izturēties augstprātīgi pret cilvēkiem, kas ir vecāki par 35 gadiem un ciniski ignorēt pensionārus ir vnk. netālredzīgi. Mēs taču zinam, kas patiesībā ir aktīvais elektorāts.

Kas attiecas uz darba vietām, tad es esmu par stiprām profesiōnāļu komandām, kas ir jauktas gan vecuma, gan dzimuma, gan nacionalitātes ziņā. Vnk. esmu pie tādām pieradusi un redzējusi ļoti labu profesionālo produktu. Varbūt man vienkārši veicies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis 12.05.2009 00:06
Paldies par šīs tēmas pacelšanu un par raxtu SestDienā, labs! Eidžisms ir mazvērtības kompleksa kolektīva izdzīvošana, un iet roku rokā ar xenofobiju un provinciālismu. Lai arī nemitīgi dzirdu mierinājumu, ka šī neiecietības un provinciālisma "slimība"ir pārejoša, tad pēdējā laikā izskatās, ka tā ir paliekoša. Bez reāla izglītības sistēmas uzlabojuma un muļķīgās čomu sistēmas iznīdēšanas (tiesiski racionālas sistēmas iedibināšanas) nebūs daudz līdzēts:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Paldies par rakstu! 11.05.2009 23:37
Pastāstīšu konkrētu gadījumu kādā poliklīnikā. Mainījās vadība, un jaunais priekšnieks vēlējās, lai darbinieces reģistratūrā būtu gados jaunas - tā sacīt, viņām bija jābūt skaistām iestādes vizītkartēm. Tā kā darbs ar cilvēkiem ir ļoti grūts, tad kadru mainība tiešām bija liela - līdz ar to bija visas iespējas šo priekšnieka ieceri īstenot. Meitenes tika pieņemtas, bet... Kas tad visvairāk apmeklē poliklīnikas? Protams, ka gados vecāki cilvēki, un šiem vecīšiem radās grūtības saprasties ar jaukajām meitenēm - pacienti viņām neuzticējās, jo ko gan tāds skuķēns var saprast no slimībām!? Arī jaunajām reģistratorēm ne vienmēr pietika pacietības visu kārtīgi izskaidrot. Radās konflikti, un apkalpošana sāka buksēt. Tā nu jaunais priekšnieks guva mācību - ne vienmēr jaunība ir priekšrocība. Ar to negribu noniecināt jaunus cilvēkus /vēl jo vairāk tāpēc, ka jaunība ātri pāriet :((/, es gribu pateikt vienīgi to, ka ir darbi, kuriem labāk piemēroti ir cilvēki gados. Mēs visi esam vajadzīgi uz šīs zemes - pasaule taču ir skaista tieši ar savu daudzveidību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lilita 11.05.2009 21:03
Jā, cilvēka vērtēšana pēc gadu skaita, bet ne pēc profesionalitātes, laikam ir šīs valsts problēma. Un lielai daļai jauniešu arī ar šo jaunības kultu galviņas ir samaitātas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. to P-P 11.05.2009 20:31
Hm, šķiet, man ir tiesības būt blondīnei, kā GJ arī varētu būt teicis.

Lāgā nesapratu Jūsu domu, ieniršu tajā kādā brīvākā momentā. Tas ir rosinoši though ;-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P-P! > Rita N. 11.05.2009 19:54
Par cik pavisam drīz visas "diskriminācijas" (patiesībā - cilveka dabisko tiesību izvēlēties īstenošanas) runas odīs pēc saukšanas pēc likumiskām sankcijām, tad nē:

- tās neatņemamas, sīvi aizstāvamas Streipa tiesības, būt nejēgam visos viņam piejamajos veidos un "diskriminēt" Visvaldi Lāci pēc vecuma (varbūt vienīgi ne neizaicinātam un neapstrīdētam "sabiedriskajā" TV). It sevišķi tāpēc, ka viņš runāja par Lāča kungu kā kandidātu vēlēšanās.

Un viens copy-paste no "George Jonas: It's a human right to be an idiot":

"Human rights laws and tribunals are based on the notion that being hired, promoted, serviced and esteemed is a human right. It isn’t. Being hired, promoted, serviced and esteemed is a human ambition. It’s a justifiable ambition, but still just an ambition.

A human right is to be sovereign in one’s legitimate sphere. A human right is to select whom to hire, promote, service or esteem. It’s to decide with whom to associate. It’s to have an opinion, silly as it may be. It’s a human right to be an idiot.
(..)
Where individuals exercise lawful choices, human rights are protected. People’s motives are their own business. Most people aren’t morons. When left to their own devices in a free society, most will select whom to hire, promote, service, or esteem on the basis of enlightened self-interest, not prejudice.

There are attractive ambitions and ugly rights, but the ugliest right still trumps the prettiest ambition. When one protects a human ambition, no matter how noble, against a human right, no matter how ignoble, one enters the wasteland of social engineering, the barren realm of statism. At best, it’s the tyranny of good intentions. While a tyranny of good intentions is better than a tyranny of evil intentions, it’s still tyranny. Soon all intentions vanish, and only the tyranny endures."
http://network.nationalpost.com/np/blogs/fullcomment/archive...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N. 11.05.2009 18:51
Eidžisms ir viens no izplatītākajiem diskriminācijas veidiem Latvijā, un, domāju, ka visizplatītākais diskriminācijas Latvijas veids darbavietās (varētu būt, ka invalīdi vai romi arī ir līdzīgā riskā). Ļoti priecāšos, ja kāds man varēs ieteikt aptauju datus.

Laikam jau mēs varam mainīt, ja mēs sākam par to runāt. Un katru reizi, kad mūsu klātbūtnē, kāds izsaka diskriminējošas piezīmes par vecumu, reaģējam.

Es pirms divām nedēļām patiecu "čau" sadarbībai ar VIP kontaktu, jo atmosfēra bija totāli diskriminejoša. Patiesībā VIP persona ar lielisku "brendu" sāka izpildīt publiskas kustības savu Latvijas vides uzspiesto vecuma fobiju dēļ un mūsu sarunas laikā sadarbība atkal nonāca līdz konterpolācijai "jauns/vecs".

Starp citu - labā prakse no Rietumiem ir vērtēšanas komisijai CV nerādīt kandidāta vecumu, nacionalitāti un ar baltu noklāt izglītības laikus un datumus, kas varētu norādīt uz intervējamā vecumu. To dara cilvēkresursu (kadru daļas)pārstāvis, kas tikai šādi apstrādātas kopijas dod tālāk.

Un es tomēr domāju, ka par publiskiem eidžisma komentāriem vajadzētu mazākais atvainoties.Tieši tāpat, kā sievietēm nevajag čurāt stāvus, lai pierādītu, ka viņas ir līdzvērtīgas, tāpat arī labiem cilvēkiem un spēcīgiem profesionāļiem, pat ja viņi nepieder "jauno, skaisto, bagāto grupai" nevajag veikt būtībā pazemojošas publiskas kustības, lai pierādītu, ka viņi ir spējīgi darīt darbu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Biedrīte 11.05.2009 17:06
Paldies, Rita!
Jā, seja un tās izteiksmība, kā arī miesas būves samērs kopējā attieksmē Latvijā ir pārāks par kompetenci. Tomēr kompetences vērtējums pastāv, tikai tas ir šaurs un sekls, diemžēl... Vai mēs ko varētu mainīt tajā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 11.05.2009 16:13
Jau sen zināms, ka TPJO ir kauna traips uz visas Latvijas jaunatnes fona.
Ja Krievijā jauniešu organizācija Naši fanoja par autoratīvu un varenu Krieviju Putinu, tad TPJO intereses ir šaurākas. Tās galvenie censoņas pārstāv vienīgi savas partijas intereses, izsmejot jebkuru citu, kas oponē TP.

Ļoti ceru vēl, ka apdomīgākā daļa no šiem jauniešiem tomēr spēj vēl izlemt paši, vai kalpot TP vai arī Latvijas interesēm. Kā zināms no pēdējo dekāžu notikumiem, kalpot abiem kungiem vienlaicīgi nav iespējams.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 11.05.2009 16:04
Tiešī tā, Love. Šis apsvērums mani - cilvēku starp 40 - 50 mudina doties projām. Iedrošināja bērni, kas šobrīd mācās un dzīvo "tur".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love 11.05.2009 15:49
Tieshi shi iemesla del es pametu Latviju! Ko tagad pec N gadiem nenozheloju jo dzivoju demokratiskaa videe! Darbu nav problema dabut ari 80 gadniekiem. Viss ir atkarigs no tavam spejam.
Latvijaa vel joprojam pastav diskriminacija pret ierindas pilsoniem, ir uzstaditas vergturu attiecibas starp darba deveju un nemeju! Ari "blati" ir vel dzivi un labi iesaknojushies LR!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Lietussargs 11.05.2009 13:27
Jauks blogs, Rita! Varbūt tas pats Providus varētu sākt cīņu pret šo diskriminācijas veidu, kurš šajā ekonomiskajā situācijā ir pārvērties īstā murgā. Jebšu šīs organizācijas vadība uzskata, ka tai jāaizstāv tikai kādas citas grupas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Trauts 11.05.2009 11:29
Tpjo? Viņus vada pūļa instinkts. Bet pompoza aiziešana ir viņu firmas zīme.

Citi autora darbi
Naseniece 165x152

Latvija bezsamaņā 31 Autors:Rita Našeniece