Varas samaltais taisnīgums 67

Tieši ministriju sadalījums ir varas uzturēšanas pamata ass, un ministriju skaits līdz šim vienmēr ir bijis pakārtots partiju ambīciju salāgošanai.

Iesaki citiem:Godmaņa valdībai demisionējot, ziņu slejās parādījās vēsts, ka Valsts prezidents Valdis Zatlers „nepieļauj bezpartejiska kandidāta aicināšanu, kas būtu iespējams tikai tad, ja ir pilnīga politiskā krīze”[ 1 ]. Daudz ir diskutēts par valsts ekonomisko situāciju, taču maz tiek runāts par tās saikni ar politisko situāciju. Mēģinājumi tās abas sasaistīt ir gana virspusēji un politikas problēmas galvenokārt iemieso konkrētās personībās.

Pagājušajā nedēļā sarunā ar kādu politikai pietuvinātu personu pēc oficiālās diskusijas pārmijām vārdus par ģimenes politiku un tās nestabilitāti. Proti, vienu dienu cilvēks var rēķināties ar vecāku pabalstu, bet nākamajā — vairs ne. Valsts tā grauj iespējas ģimenēm dzīvi plānot ilgtermiņā. Pajokoju, ka vismaz 10% peļņa no valsts pasūtījumiem ir stabila un prognozējama vērtība, kas saglabājas par spīti dzīves svārstībām. Man par pārsteigumu sarunu biedrs sacīto neuztvēra kā joku, bet pašu par sevi saprotamu dzīves faktu. Šķiet, ka nevis izpratne par politisko atbildību, bet gan politikas veidošanas noteikumu stabilitāte par spīti ārējo apstākļu krasai maiņai Latvijai ļauj izvairīties no “pilnīgās politiskās krīzes”. Jautājums tikai, vai šāda veida situācijas saglabāšanās patiešām rada drošību reālajā dzīvē.


Kājām neiet, bet apkopējas atlaiž

Savulaik sociologa Tāļa Tisenkopfa vadītais Pārskats par tautas attīstību 2000/2001 pirmo reizi sistemātiski iezīmēja varas mehānisma ēnu pusi Latvijā — to, ka politikas veidošanas un lēmumu pieņemšanas process ir noslēgts un sabiedrībai grūti ietekmējams. Pārskata prezentācijā toreizējais premjers Andris Bērziņš (LPP/LC) publiski noliedza jebkādu politikas procesu ārpus oficiālā, kritizējot pētniekus par nepierādītu faktu izmantošanu. Neskatoties uz oficiāli deklarētās ēnu politikas neesamību, politiķi anonīmās intervijās labprāt par šo jautājumu izsakās. Varas smalkmehānisms ir gana nozīmīgs faktors birokrātiskā mehānisma uzturēšanā, tomēr Latvijā maz pētīts. Prezidenta paziņojums, ka nevienai partijai neviena ministrija nav garantēta, esošo neoficiālo spēles noteikumu kontekstā skan smieklīgi, jo tieši ministriju sadalījums ir varas uzturēšanas pamata ass. Ministriju skaits līdz šim vienmēr ir bijis pakārtots partiju ambīciju salāgošanai. Arta Pabrika (SCP) atklāsmes, aizejot no Tautas Partijas, daļēji atklāj “kompromisu” mehānismu[ 2 ], taču sīkākās detaļās politiķis, kam “politika ir pamatdarbs” neieslīgst, attēlojot savu līdzšinējo lēmumu pieņemšanu politikā kā savas sirdsapziņas un partijas kolektīvā lēmuma kompromisu, ko izbeidz attapšanās par sliekšņa pārkāpšanu gandrīz abām kājām, kad “ar vienu kāju jau biju pāri, bet tomēr paspēju to atraut atpakaļ.”

Politiku veido ne tikai lielās izšķiršanās, korupcijas skandāli, bet sīki ikdienas soļi. Piemērs var būt automašīnu lietošana ministriju vadības līmenī, kuru politiķi uztver kā pašu par sevi saprotamu amata bonusu. Ja tos 700 un vairāk latus mēnesī kopā ar šofera algu pieplusotu ministra atalgojumam, iespējams, ministrs uz darbu brauktu ar personisko transporta līdzekli vai taksometru, jo tas vienkārši būtu lētāk. Šādi nauda tiek uztverta privātajās kompānijās, kur uzņēmuma transporta vajadzības tiek izvērtētas uzņēmuma efektivitātes gaismā. Fakts, ka pirmā doma par izdevumu optimizāciju saistās ar atbrīvošanos no sociāli tālākiem sistēmas posmiem, piemēram, apkopēju atbrīvošanas fakts Ministru kabinetā izpelnās detalizētu rakstu[ 3 ], nevis, piemēram, ideju, ka ministri varētu uz darbu doties ar sabiedrisko transportu līdzīgi citiem darba ņēmējiem šajā valstī, liecina par pieradumu skatīt ministrijas naudu kā savējo teju refleksa līmenī. Valsts kontroles (VK) izteiktie aizrādījumi līdz šim nav atraduši dzirdīgas ausis, jo tie pārkāpj vispārpieņemtos noteikumus. Visasāk uz VK norādēm reaģējusī Satiksmes ministrija to darījusi tāpēc, ka tās ietekmes sfērā neoficiālie noteikumi ir tā paplašināti, ka līdzi paplašinājusies arī vietējā taisnīguma izpratne, ietilpinot tajā arī visus “šofera dēlus” un nevilšus kļūstot par sistēmas hiperbolu.


Vara jūtas droša

Sociālismu savulaik palīdzēja nogremdēt varas aparāta un uzņēmumu birokratizēšanās. Uzņēmumi pamazām pārvērtās par valsti valstī, un līdz ar pārvaldes efektivitātes zaudēšanu arvien lielāku nozīmi ieguva neformālie kontakti, nosakot faktisko varas sadales mehānismu. Artis Pabriks savā blogā Dienā[ 4 ] Latvijas šodienas situāciju tiešā veidā saista ar padomju sistēmas mantojumu, saistot zināšanas ar varas mehānismu un argumentējot valdības komunikācijas nespēju ar apzinātu nevēlēšanos dalīties vērtīgajās zināšanās. Tomēr šāda veida zināšanas labāk raksturotu vārds “informētība”. Kā savulaik informētība par Bankas Baltija gaidāmo nogrimšanu un privatizācijas sertifikātu izmantošanu, tā šodien — zināšanas par Parex bankas situāciju un lata noturēšanas cenu novelk ne tikai simbolisku, bet praktisku katra iedzīvotāja ekonomiskās rīcībspējas robežu. Tomēr zināšanas vien neļauj skaidrot varas mehānisma patstāvību par spīti varas maiņām. Ne mazāk svarīgs mantojums ir nomenklatūras kasta, kuras noslēgtība un privilēģijas par spīti pagātnes skandāliem joprojām„riņķot” ļauj „piederošām” personām. Šo mehānismu uztur ne tikai zināšanas, bet arī spēles noteikumi, kas tās dalībniekiem garantē drošību.

Lai arī cik paradoksāli tas var šķist, katrs var vienlaikus būt abās pusēs. Proti, ja cilvēks uz situāciju raugās no iekšpuses, daudzas no ārpuses saskatāmās neloģiskās lietas ar laiku pārtop pats par sevi saprotamos noteikumos, kurus spējam nesaistīt ar vispārinātu politikas procesu. Piemērs šādai lietu normalizēšanai atrodams arī Latvijas iedzīvotāju vairuma personiskajā pieredzē, saskaroties ar bērnudārzu vietu sadalījumu vai veselības aprūpes sistēmu. Teorētiski bērnudārza vieta pienākas jebkuram bērnam, un to atspoguļo solidāra nodokļu naudas novirzīšana šim mērķim, taču praktiski bērnudārzos vietu trūkst, un jebkurš bērns šo pakalpojumu saņemt nevar. Rīgas pašvaldība situāciju risina, stiprinot normatīvo regulējumu un potenciālajiem vecākiem dodot cerību, ka, lai arī vietu nepietiek, noteikumu maiņa un to caurskatāmības uzlabošana, ļaus atrisināt praktisko pusi. Tie vecāki, kas bērnudārza vietu ir ieguvuši un gūst labumu no sistēmas, negribēti kļūst par tās daļu. Visticamāk, viņi saprot, ka sistēma ir netaisnīga, taču nav gatavi tādai sistēmas demontēšanai, kas skartu viņu pašu bērnudārzu vietu. Fakts, ka principā mums ir caurskatāma sistēma, kas katram varētu palīdzēt tikt pie vietas dārziņā, lielākoties atvieglo vispārējo klusēšanu.

Tā nav tikai stratēģijas problēma, ka Latvija nespēj atrast attīstības ceļu un izeju no situācijas. Klibošana sākas īstenošanas fāzē, kad stratēģija sastopas ar reālajiem spēles noteikumiem un ikdienas politikas iedzīvināšanas praksi. Problēma slēpjas tajā, ka teju ikviens piedalās šajā sistēmā un gūst no tās kādu labumu kaut vai drošības ziņā. Pārskatam par tautas attīstību 2004/2005 veiktā aptauja rādīja, ka pat salīdzinoši zema bezdarba līmeņa apstākļos cilvēki nejutās droši un vairījās vērtēt savu atalgojumu un darba apstākļus — lietas, kas vistiešāk saistītas ar drošību un piederību darba vietai. Tas, ka cilvēks nejūtas piederīgs savai darba vietai, darbu savukārt padara neefektīvu, jo šādā situācijā drošāk ir ieguldīt garākās darba stundās un vairākās darbavietās, nevis mainīt spēles noteikumus. Pretēji situācijai ekonomikā cilvēki varas aparātā vēl jūtas droši, un politiskās krīzes Latvijā nebūs, kamēr vien lielākajai daļai politikas dalībnieku nebūs ko zaudēt.

__________________________

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (67) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
jr reviews

I recently came across your blog and have been reading along. I thought I would leave my first comment. I don't know what to say except that I have enjoyed reading. Nice blog. I will keep visiting this blog very often. The Millionaire Brain Academy eBook PDF

Tmp author
johnz308 johnz308


hello!! Very interesting discussion glad that I came across such informative post. Keep up the good work friend. Glad to be part of your net community.
Furniture Fittings

Tmp author
johnz308 johnz308

Really a great addition. I have read this marvelous post. Thanks for sharing information about it. I really like that. Thanks so lot for your convene.
The Venus Factor

Tmp author
johnz308 johnz308

I really impressed after read this because of some quality work and informative thoughts . I just wanna say thanks for the writer and wish you all the best for coming!.

The Millionaire Brain Academy

Tmp author
johnz308 johnz308

Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

The Bonding Code

Tmp author
johnz308 johnz308

This is truly a great read for me. I have bookmarked it and I am looking forward to reading new articles. Keep up the good work!.
Save The Marriage System review

Tmp author
johnz308 johnz308

Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
ios downloads

Tmp author
johnz308 johnz308


I am happy to find this post Very useful for me, as it contains lot of information. I Always prefer to read The Quality and glad I found this thing in you post. Thanks
Children Learning Reading Review

Tmp author
johnz308 johnz308


Positive site, where did u come up with the information on this posting?I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style. Thanks a million and please keep up the effective work.
Emotional Hook Formula

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thank you a bunch for sharing this with all of us you actually realize what you are talking about! Bookmarked. Please also seek advice from my site =). We could have a hyperlink change contract between us!
side business ideas

Tmp author
johnz308 johnz308


I have recently started a blog, the info you provide on this site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

Make Him Desire You

Tmp author
johnz308 johnz308


Very interesting blog. Alot of blogs I see these days don't really provide anything that I'm interested in, but I'm most definately interested in this one. Just thought that I would post and let you know.

Language of Desire

Tmp author
johnz308 johnz308

This is really a nice and informative, containing all information and also has a great impact on the new technology. Thanks for sharing it,
<a href='http://www.languageofdesires.com/review-language-of-desire/'>Language of Desire</a>

Tmp author
johnz308 johnz308


This is my first time i visit here. I found so many interesting stuff in your blog especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here! keep up the good work
he is not that complicated review

Tmp author
johnz308 johnz308


Awesome and interesting article. Great things you've always shared with us. Thanks. Just continue composing this kind of post.
the respect principle reviews

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
Text the Romance Back Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
Red Smoothie Detox Factor 200 links

Tmp author
johnz308 johnz308

I am glad you take pride in what you write. This makes you stand way out from many other writers that push poorly written content.
Pregnancy Miracle

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

Thanks For sharing this Superb article.I use this Article to show my assignment in college.it is useful For me Great Work.
How To Read A Man Review

Tmp author
sandyjay308 sandyjay308

Great article Lot's of information to Read...Great Man Keep Posting and update to People..Thanks
How To Read A Man

Tmp author
johnz308 johnz308

This is my first time i visit here and I found so many interesting stuff in your blog especially it's discussion, thank you.
Capture His Heart

Tmp author
johnz308 johnz308

I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success in your business.
The Ex Factor Guide

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thanks for sharing nice information with us. i like your post and all you share with us is uptodate and quite informative. i would like to bookmark the page so i can come here again to read you. as you have done a wonderful job.
Superior Singing Method

Tmp author
johnz308 johnz308

Your content is nothing short of brilliant in many ways. I think this is engaging and eye-opening material. Thank you so much for caring about your content and your readers.
Hook Your Ex System

Tmp author
johnz308 johnz308

This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. I will visit your blog regularly for Some latest post.
Monogamy Junkie Review

Tmp author
johnz308 johnz308

Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.
Language of Desire

Tmp author
Carlos Emon

It was a very good post indeed. I thoroughly enjoyed reading it in my lunch time. Will surely come and visit this blog more often. Thanks for sharing.

Rinjani Trekking
Rinjani Trekking Packages
Gili - Lombok Speed Boat
Rinjani Trekking Centre
Trekking to Mount Rinjani
Rinjani Summit

Tmp author
Carlos Emon

It was a very good post indeed. I thoroughly enjoyed reading it in my lunch time. Will surely come and visit this blog more often. Thanks for sharing.

Rinjani Trekking
Rinjani Trekking Packages
<url="http://www.halomitrekker.com/2015/06/gili-lombok-speed-boat.html"]Gili - Lombok Speed Boat[/url]
Rinjani Trekking Centre
Trekking to Mount Rinjani
Rinjani Summit

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

This is a great post. I like this topic.This site has lots of advantage.I found many interesting things from this site. It helps me in many ways.Thanks for posting this again.
Bonding Code

Tmp author
johnz308 johnz308

Your website is really cool and this is a great inspiring article. Thank you so much.
Children Learning Reading Review

Tmp author
johnz308 johnz308


Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.
save the marriage system Review

Tmp author
johnz308 johnz308

Thanks so much for this information. I have to let you know I concur on several of the points you make here and others may require some further review, but I can see your viewpoint.
Language of Desire Free Download

Tmp author
johnz308 johnz308

you are in reality a excellent webmaster. The website loading pace is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterpiece. you have performed a wonderful task on this subject!
Secrets To Dog Training Review

Tmp author
johnz308 johnz308


I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite certain I will learn many new stuff right here! Best of luck for the next!
The Venus Factor Review

Tmp author
johnz308 johnz308

Thanks so much for this information. I have to let you know I concur on several of the points you make here and others may require some further review, but I can see your viewpoint.
Obsession Phrases Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

That appears to be excellent however i am still not too sure that I like it. At any rate will look far more into it and decide personally!
The Language of Desire

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

This is a great article thanks for sharing this informative information. I will visit your blog regularly for some latest post. I will visit your blog regularly for Some latest post.
Unlock Your Hip Flexors Review

Tmp author
Steve Jame

Thanks for sharing this interesting blog with us. My pleasure to being here on your blog..I wanna come beck here for new post from your site.kaefer-cabrio.com/lonely-the-girlfriend-activation-system-can-fix-that-larrys-story

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
he's not that complicated review

Tmp author
Steve Jame

This content is written very well. Your use of formatting when making your points makes your observations very clear and easy to understand. Thank you.low cost wireless internet

Tmp author
Steve Jame

Wow, what a really helpful post this is. Truly, one has to comment on this article if he/she reads this article. That's why I did it. Thumbs up!low cost wifi services

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Wow what a Great Information about World Day its very nice informative post. thanks for the post.
5 Figure Day Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I have read your blog it is very helpful for me. I want to say thanks to you. I have bookmark your site for future updates.
The Secret Brain System Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Good website! I truly love how it is easy on my eyes it is. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made. I have subscribed to your RSS which may do the trick? Have a great day!
Penguin method free download

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Hi. I find reading this article a joy. It is extremely helpful and interesting and very much looking forward to reading more of your work..
Création site internet Macon

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Good post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit further. Appreciate it!
the respect principle what men secretly want

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Wow what a Great Information about World Day its very nice informative post. thanks for the post.

Ways to Get Over a Breakup

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Great Article it its really informative and innovative keep us posted with new updates. its was really valuable. thanks a lot.
Magic of making up

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I have a hard time describing my thoughts on content. but I really felt I should here. Your article is really great. I like the way you wrote this information.
Talk to His Heart Review

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

This blog is so nice to me. I will keep on coming here again and again. Visit my link as well..
אלונקה

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Thank you for such a well written article. It’s full of insightful information and entertaining descriptions. Your point of view is the best among many.
ייעוץ שיווקי

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I just couldn't leave your website before telling you that I truly enjoyed the top quality info you present to your visitors? Will be back again frequently to check up on new posts.
Revolutionary Sex PDF

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I have bookmarked your blog. the articles are way better than other similar blogs.. thanks for a great blog!
Rinjani Trek

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

I am definitely enjoying your website. You definitely have some great insight and great stories.
Trekking Rinjani via Sembalun

Tmp author
yxasarhx yxasarhx@6paq.com

Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you offer!..
Ghd Norge

Tmp author
yeg42241 yeg42241@pooae.com

<a href="http://www.felizanonuevo2016frases.com">feliz año 2016</a>

Tmp author
yeg42241 yeg42241@pooae.com


<a href="http://p1targetingapp-reviews.blogspot.com/2015/10/p1-targeting-app-review.html">P1 Targeting App Review</a>
hôm nay toi giới thieju mọi nguoi 1 sản pham

Tmp author
yeg42241 yeg42241@pooae.com

<a href="http://p1targetingapp-reviews.blogspot.com/2015/10/p1-targeting-app-review.html">P1 Targeting App Review</a>

Tmp author
Xvsdvesr Xvsadvs

To hochzuzüchten the dragon, that FoodFarm should be built at the beginning of the game, only to harvest tomatoes there. In addition to the food for your dragons bring you the tomatoes also experience points and move a step closer to the next level. Do you want to breed her more dragons, build the Breeding Mountain. The Breeding Mountain brings you both new eggs and dragons, and gold. http://www.pre-hackedgames.net/dragon-city-hack/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

'ta' 26.02.2009 21:00
Bet tomēr pašlaik ir ledus sakustējies. Tam kāturpina lūzt un virzīties uz priekšu. Iespējams kaut vai tās pašas demonstrācijas, jo daži diemžēl savādāk negrib saprast. Var mierīgi paust nostāju. Daļa no tiem, kam pašlaik nav darbu, varētu piemēram uzrīkot mītiņu vai kāds priekš viņiem, jo tad varētu tiešām daudz cilvēku sapulcēties. Un ja citādi nekas nenotiek tad tā.
Protams kaut kas šajā situācijā ir jādara un ar to es pirmāmkārtām domāju dažu politiķu sūtīšanu "atvaļinājumā"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tila 26.02.2009 16:54
Un nekas nekas nekas nemainīsies

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 25.02.2009 08:06
Rakstā neiedziļinājos. Tikai - ar politiskām problēmām tautai cenšas "aizmālēt acis" ekonomiskajās lietās. It kā politika un ekonomika neietu "rokurokā".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zelta Loceklis 25.02.2009 07:19
Viss jau skaisti, bet ir viena problēmiņa - šāda sistēma pastāv un pastāvēs, kamēr tai ir atbalsts masās, pat ja tas netiek skaļi verbalizēts. Proti - izkropļota savas lomas un nozīmības uztvere ir raksturīga ne jau tikai politiķiem, bet praktiski jebkuram mūsu sabiedrībā, tai skaitā, arī zinātniekiem un pētniekiem, kas pēdējā laikā it īpaši aktīvi skribelē rakstus par to, cik slikta ir vara/ elite, jo visu rauš tikai sev un savējiem. Lai katrs lasītājs padomā pirmkārt par sevi - vai viņš savā ikdienā nerīkojas tieši tāpat? Vai tiešām lasītājam primārs ir kopējais labums, nevis personīgais vienmēr un visur? Protams, pētnieki varētu iebilst, ka elite/ vara tomēr ir "pavisam cita lieta", kurai jāpieņem augstāki morāles standarti (kurš gan tos definē???), BET tomēr - kā mēs varam patiesi no otra prasīt to, ko paši neesam gatavi dot.

Līdzīgu domu pirms pāris mēnešiem LTV raidījumā "Kas notiek Latvijā" pauda arī tēlnieks G.Panteļējevs: nav jēgas mainīt valdības un Saeimas, ja MĒS paliekam tādi paši, jo sekojoši nekas nevar principiāli būt "pa jaunam".

Pētniekam kā nevienam citam to vajadzētu analizēt, nevis gausties tikai par slikto varu!

Saistītie raksti

Ļaunuma apturēšana politika.lv

Citi autora darbi
Birstes 255x203

Es atbildīgs par visu 65 Autors:Aivita Putniņa

Article article

Vēlēšanās Autors:Aivita Putniņa