Atslēgvārdi:

Varas decentralizācijas cirks 5

Politiķi Valmierā cilvēkiem piedāvāja varas ilūziju un līdzdalības surogātu. Efektīva valsts pārvalde ir tieši pretēja šai izrādei.

Iesaki citiem:

“Idejiski gan atbilstošāks punkts būtu Rīgas cirks (turklāt šķēršļu tam nav, jo, kā vēsta cirka mājas lapa, telpas tiek arī izīrētas, turklāt nekur tālu nebūtu jābrauc), vienīgais mīnus ir tā mazā ietilpība. Stādos priekša izcilu afišu:

svētdien - Akrobātu trupa (ASV)
pirmdien - Trenēts lācis (Krievija)
otrdien - LR Ministru kabineta sēde (Latvija)
trešdien - Roņi un bumbas (Lietuva)”[ 1 ]

Valdības izbraukuma sēde Valmierā 6. februārī izraisīja līdzīgu reakciju konkurējošo dienas laikrakstu slejās un interneta portāla komentāros. “Cirks atbraucis!” un “Valdības sēdes reģionos — parodija par varas decentralizāciju” ir Baiba Lulles viedokļa virsraksts “Neatkarīgajā Rīta Avīzē”. Gunta Sloga no “Dienas” caur viegli jaušamu ironiju piedāvā pasākuma norises aprakstu, starp rindiņām lasītājam ļaujot apjaust tā nenopietnību: “Stepanova kungam dzimšanas diena šodien? Sveicam!” skaļi iesaucas A.Kalvītis, un zāli atkal pāršalc aplausu vētra” vai “Kāda skolniece taujā, vai valstī ir tādi likumi, kas pastāv tikai uz papīra. Premjers atzīst: “Diemžēl ir likumi, ko neievēro pat politiķi.”[ 2 ]

Lai arī ziņu dienesti ziņo, ka Kalvītis esot bijis apmierināts ar izbraukuma sēdi un pārliecināts par šādu izbraukumu turpmāku nepieciešamību un Valsts Prezidente esot atzinusi šī pasākuma nozīmi, kopīgais mediju fons liecina, ka iecerētais varas decentralizācijas mērķis diezin vai ir sasniegts. Tam ir vairāki iemesli.


Daudz “šaujamo zaķu”

Sēdes galvenais mērķis — reģionu attīstība — notikumu ņirboņā noklusa. No vienas puses — kārtējā kabineta sēde, skaļš izrādes formāts un pasākuma novitāte, no otras puses — daudzie pasākumi, kas bija iekļauti ministru “uzlidojumā”, palīdzēja no baļļas izliet ūdeni ar visu bērnu. Daudzie politiski “šaujamie zaķi” un notikumu sadrumstalotība medijiem neļāva koncentrēties sēdes saturam, kurā mazāk nekā divu stundu laikā tika skatīti 30 darba kārtības jautājumi. Ministri raiti pārgāja no viena jautājuma pie otra, kultūras ministrei iejaucoties un atliekot lēmumu par kāda Rīgas nama nodošanu privatizācijā. Tikai pēdējais jautājums — Reģionālās attīstības un Pašvaldības lietu ministrijas ziņojums par plānošanas reģioniem un Vidzemes reģiona plānu izklāsts attiecās uz Valmieru un tās iedzīvotājiem. Ministri nu uzdeva dažus jautājumus un vēlāk ziņojumu pieņēma zināšanai, nospraužot septembri par galīgo dokumentu sagatavošanas termiņu. Vēlāk sanākušie varēja uzdot jautājumus ministru prezidentam.

Atklātas valdības sēdes savulaik ierosināja Einars Repše un tās vienlīdz ironiski uzņēma gan viņa politiskie konkurenti, gan eksperti. Sabiedrība patlaban var brīvi klātbūtnē vērot pašvaldību sēdes, taču tas nav iecienīts iedzīvotāju līdzdalības veids. Cilvēki šādas sēdes apmeklē, ja zina savas tiesības un tajās tiek skatīts kāds viņiem svarīgs jautājums. Rīgas domes sēdes, piemēram, var vērot internetā. Ironisku attieksmi pret atklātajām sēdēm rada vērotāju bezpalīdzīgā situācija, jo līdz ministru kabinetam parasti nonāk jautājumi, kas jau ir apspriesti. No efektivitātes viedokļa sabiedrībai lēmumu pieņemšanā jāiesaistās līdz jautājuma nonākšanai Ministru kabinetā. Teorētiski, nedēļas līdz sēdei, bet ne pati sēde, ir pēdējais brīdis, kad atbilstīgajām institūcijām var iesniegt priekšlikumus. Ja kāds no sēdes dalībniekiem tos stāda priekšā un citiem tie liekas vērā ņemami, lēmumu var atlikt.


Varas ilūzija

Izbraukuma sēde atspoguļoja un apstiprināja varas hierarhiju Latvijā. Ne velti premjerministrs, skatītājus uzrunājot, brīdināja, ka jautājumus šoreiz uzdot nedrīkstēs. Izrādīts tika viens no varas īstenošanas cēlieniem — brīdis, kad iepriekš nolemto ieprotokolē. Līdz ar to politiķi Valmierā cilvēkiem piedāvāja varas ilūziju un līdzdalības surogātu. Efektīva valsts pārvalde ir tieši pretēja šai izrādei. Ideālā gadījumā politika tiek veidota kopā ar sabiedrības interešu grupām un ekspertiem, bet politiķi par darbības rezultātiem atskaitās sabiedrībai. Iespējams, mūsu politiķiem šāda līdzdalības forma ar aplausiem un apbrīnu ir vistīkamākā. Tomēr pasākums lieliski atklāja reālos politikas veidošanas principus — norobežošanos no sabiedrības kombinācijā ar labām sabiedriskām attiecībām — un cilvēki to novērtēja. Tiesa, ironiski. Līdz ar to “piebraukšana” tautai ir kalpojusi par soli varas attālināšanā no tautas.

Jautājums, vai Vidzemes reģions ir ieguvis no šī “uzlidojuma” un cik no tā ieguvusi reģionu attīstība kopumā, tā arī paliek neatbildēts. Katrā ziņā atbilde būs tieši atkarīga no atbildīgo ierēdņu darba prasmes, ievadīto sarunu tālākas gaitas un cilvēku līdzdalības ne vairs skatītāju, bet līdzstrādnieku lomā. Visas šīs lietas prasa ko vairāk par valdības izbraukuma sēdēm provincē. Ap to laiku, kad notika vēsturiskā Valmieras sēde, es pārlasīju 158 Latvijas sieviešu klubu pieteiktus projektus, kas atšķirībā no Ministru kabineta sēdes, bija vistiešākā veidā vērsti uz sava pagasta vai pilsētas dzīves uzlabošanu. Žēl, ka konkursa finālistu prezentācijas neredzēja Ministru kabinets, plānošanas eksperti un pašvaldību vadītāji. Šāda otrādi vērsta izrāde ļautu saprast, ka varas decentralizācija nozīmē pieslēgties tiem procesiem, kas Latvijā jau notiek pateicoties radošu un gudru cilvēku darbībai. Privātas firmas sniegtais finansējums bija gauži nesamērojams ar projekta idejām un projektu skaitu. Jautātas, ko viņas iesāks, ja finansējums netiks piešķirts, sievas teica, ka darīs tāpat, tikai tas paņems daudz vairāk laika un pūļu.

Salīdzinoši nesen Nacionālā plāna autori atklāja, ka valsts attīstības centrā ir cilvēks. Nu šo atskārsmi vajadzētu mācīties arī izmantot un te diezin vai valdības izbraukuma sēdes vien spēs ko līdzēt.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anna 16.08.2011 16:56
Labs raksts. Gaidīšu vēl šāda veida rakstus, jo http://www.interneta-krediti.lv/ piedāvā ātro kredītu internetā bez maksas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

asda 27.08.2010 11:41
Lielu lielais paldies par rakstu!! Mans paraksts: Pirmais ātrais kredīts bez maksas, kas pazīstams, kā ātrais kredīts internetā. Paldies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ingrīda - Aivitai 23.02.2007 09:38
Es nepiekrītu viedoklim, ka MK sēde Valmierā nevienam un neko nedeva. Tas ir normāls politikas process un tādam tam ir jābūt. Protams gatavi lēmumi, protams varas izrādīšana, bet mēs taču nedzīvojam antīkajā Grieķijā ar tiešo demokrātiju. No MK nevar prasīt, lai notiktu diskusijas un iedzīvotāju uzklausīšana, tā ir institūcija, kas pieņem lēmumus.

Manuprāt mērķis tika sasniegts. Tautai ir ne tikai jābļaustās, ka viņus nelaiž pie vārda, bet arī jāapzinās reālie mehānismi, kā ietekmēt politiskos procesus. ir pietiekoši daudz līdzdalības iespēju šo lēmumu sagatavošanas procesā, kurā ir iespēja izteikties un virzīt savas intereses. MK sēdi nevar pārvērst par tirguslaukumu, jo tad jau nu gan tiktu izniekots laiks. Turklāt , nez vai mēs gribētu, lai lēmumi tiktu tikai ministru emocionālu diskusiju, nevis speciālistu izstrādātu priekšlikumu un vienošanās rezultātā. Pirms tam ir ieguldīts milzīgs darbs, un tikai tas šo procesu padara tik raitu.

MK sēde Valmierā lieliski parādijā, ka par savām interesēm politikā ir jāadomā laicīgi, nevis brīdī, kad notiek balsošana. Es šo pasākumu uztvēru tieši tā - kā izglītošanu, dodot tautai iespēju apzināties savas līdzdalības iespējas un izpratni par politikas veidošanas procesiem.

Mīļie, pirms kritizēt, iepazīstiet, tad šī kritika sanāks daudz konstruktīvāka.

Ja man par kaut ko ir kauns pēc šīs sēdes, tad par "tautas pārstāvjiem"ar N Stepanovu priekšgalā. prezentācija vāja, problēmas - neapzinātas, idejas - utopiskas. Ja tā tiek pārstāvēti reģioni, tad nav nekāds brīnums, ka "augšai" veidojas priekšstats, ka no "lejas" nekas īpaši gudrs un saprātīgs nav gaidāms, tāpēc labāk izlemsim viņu vietā.

Decentralizācijā mēs (tauta) esam nozīmīgs komponents. Tāpēc apzināsimies to un pierādīsim, ka esam spējīgi pārņemt mums pilnvarotās varas funkcijas. Savstarpēja apsaukāšanās par šādām spējām neliecina.

Ar cieņu, Ingrīda.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diāna - Aivitai Putniņai 21.02.2007 10:28
Atkal jau viss ir slikti. Vai kādreiz kaut vienu labu vārdu nevarētu atrast pateikt? Vai sociālantropologiem neiemācīja, kā konstruktīvi kritizējot, varētu arī ko ieteikt, kas tautai nāktu par labu???

Viss, ko dari, ja dari vai arī nedari, ir slikti. Teorija interesanta, bet stils atbaidošs.Riebjas lasīt.

Ar cieņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kants 21.02.2007 10:19
Pēdējā rindkopa ir lieliska, vienīgi - vai tā ir domāta ar ironiju vai nopietni?

Citi autora darbi
Birstes 255x203

Es atbildīgs par visu 65 Autors:Aivita Putniņa

Article article

Vēlēšanās Autors:Aivita Putniņa