Vai rasisms Latvijā ir aktuāls? 54

Publiskā diskusija par rasisma aktualitāti Latvijā rada iespaidu, ka dalībnieki sadalījušies divās frontēs - vieni rasismu uztver kā vēlamu parādību un nācijas saglabāšanas iespēju, otri kā diskrimināciju un problēmu, ar ko jācīnās.

Iesaki citiem:

Aizvadītajā nedēļā ANO namā, Rīgā, norisinājās „Eiropas nedēļas pret rasismu” ietvaros organizētā diskusija, kuras mērķis bija noskaidrot, vai rasisms Latvijā ir aktuāla problēma?[1]

Atskatoties uz šo pirmo publisko diskusiju, kurā tika apskatīts rasu savstarpējo attiecību jautājums Latvijā, ir jāsaka - bija interesanti un saistoši dzirdēt cilvēku dažādās interpretācijas par rasisma tēmu. Diskusijas saturs radīja iespaidu, ka tās dalībnieki ir sadalījušies divās frontēs, kas stāv vienas upes divas malās. Kas vienam, skatoties uz tās plūdumu, liekas pareizais virziens, otram – pretstraume. Proti, vieni uztvēra rasismu kā vēlamu un atbalstāmu parādību, otri savukārt to saskatīja kā problēmu, ar ko jācīnās. Līdz ar to jautājums, vai rasisms Latvijā ir aktuāla problēma, patiesībā nav atbildams līdz brīdim, kad cilvēkiem neizveidojas vienota izpratne par šī jēdziena nozīmi.


Rasisma interpretācijas

Vēršot uzmanību uz skaidrojumiem, nacionālistiski noskaņotie diskusijas dalībnieki rasismu saredz kā lojālu attieksmi pret valsti. Dalībnieki, kas iestājās par vienādām cilvēku tiesībām Latvijā, neatkarīgi no to etniskās izcelsmes vai ādas krāsas, atzīst rasismu par diskrimināciju, kad savstarpējās attiecībās kāds tiek nostādīts augstāk par otru. Vēsturē ir atrodamas nenoliedzamas liecības par rasisma, nacisma, fašisma izraisītajām sekām. Arī ļoti nesenā pagātnē rasisms pierāda savu nesaudzīgo dabu, kā piemēru var minēt patiesi skumju atgadījumu Norvēģijā, kad 2001.gada janvārī rasistisku motīvu dēļ tika nogalināts 15 gadus vecs melnādainais jaunietis[2]. Arī tepat Latvijā parādās pirmie rasu un nāciju neiecietības izraisīti konflikti - melnādains iebraucējs tiek piekauts ādas krāsas dēļ[3]. Vai savas nācijas „saglabāšanas” ieceres vārdā būtu jāatbalsta rasistiskas pārliecības stiprināšana un tās izpausmes, kas ar laiku var izraisīt neprognozējamas sekas?

Diskusijas laikā dalībnieku vidū tika izteikti divi risinājuma veidi. Viens - panākt to, lai visi ieceļotāji atgriežas tajās valstīs, no kurienes nākuši, un, apturot migrāciju pasaulē, tiek izslēgta iespēja rasu un tautu konfliktiem. (Te gan likumsakarīgi būtu vaicāt, kura būs tā valsts, uz kuru dosies čigānu tautības cilvēki!?) Otrs - ņemot vērā esošos apstākļus, paturot cilvēku iespējas ceļot, pārvietoties pasaules telpā, jāizglīto Latvijā dzīvojošās etniskās kopienas un jāveicina savstarpējas iecietības stiprināšanās sabiedrībā.


Rasisms – nācijas saglabāšanas iespēja?

Ņemot vērā Latvijas vēsturisko attīstību, tautu sajaukšanos, kuras rezultātā arī radās tas, kas mūsdienās tiek dēvēts par latvieti, augstākminētais nacionālisms, vēršoties pret citu etnisko grupu atrašanos Latvijā, nonāk pretrunās ar sevi. Tiek noliegta mūsu pašu izcelsme. Dažu indivīdu vēlme atriebt vēsturisko attīstības gaitu, iznīdējot visas liecības par to, kas ir noticis un kas notiek, vienā brīdī atdursies pret reālajiem apstākļiem - būs jāatzīst, ka ikviens cilvēks, kurš dzīvo Latvijā neatkarīgi no etniskās izcelsmes vai rases piederības, ir mūsu sabiedrības (vēstures) daļa, kuru izskaužot nāksies cīnīties ar sekām, kā aizpildīt šo radušos tukšumu.

Mudinot būt reālistiem, ir jāņem vērā visai skaudrie fakti, kas atspoguļoti Eurostat pētījumos par paredzamo demogrāfijas situāciju Eiropā uz 2020.gadu, proti, ka cilvēku īpatsvars vecumā no 65 – 90 gadiem varētu pieaugt no 16% līdz 21% uz jaunatnes īpatsvara samazināšanās fona (no 12,4% 2000.gadā līdz 11%)[4]. Nav jābūt tautsaimniecības ekspertam, lai saprastu, ka turpmāka Eiropas eksistence, konkurētspēja un labklājība balstīsies uz jaunu cilvēkresursu pieplūdumu. Latvijas situācijā, kur dzimstības rādītāji ir vispār zem jebkādiem tautas pašsaglabāšanās iespēju rādītājiem, būtu svarīgi apzināties imigrāciju kā vienu no nākotnē iespējamajiem nācijas atjaunošanas elementiem. Līdz ar to latvietība iegūtu citu nozīmi, atšķirīgu no tās, kāda tā ir bijusi līdz šim. Būtu jāatzīst fakts, ka Latvijā pastāv multikulturāla sabiedrība, līdz ar to tiktu noņemta šur tur sabiedrībā valdošā spriedze, kas radusies attiecībās starp Latvijas etniskajām kopienām. Svarīga ir cilvēka pašidentificēšanās ar Latviju, apziņa, ka esi piederīgs šai nācijai neatkarīgi no fiziskajiem parametriem. Manuprāt, galvenais ir vēlme iekļauties šai sabiedrībā, patriotiska nostāja un cieņa pret vietējiem likumiem.


Rasisma un neiecietības cēloņi

Lielā daļā Latvijas sabiedrības mājo izteikta agresija, kas rodas, nespējot dažkārt dzīvē īstenot to, ko indivīds ir iecerējis. Šīs varētu būt cilvēka iekšējās negācijas, kas, laužoties uz āru, veido pamatu rasistiskām izpausmēm un savstarpējai neiecietībai. Cilvēku klasificēšana pēc ādas krāsas, etniskās piederības vai seksuālās orientācijas, ir klaja cilvēciskās vērtības nonivelēšana. Vadoties no šāda skatījuma, arī latvietis, kurš neatbilst atsevišķu mūsu sabiedrības locekļu interpretācijai par to, kas ir labs un kas ir slikts, acīmredzot zaudē savu vērtību. Neapmierinātība ar sevi, pašapziņas trūkums tiek kompensēti ar “gandarījumu” brīdī, kad cilvēks liek sajusties kādam citam mazvērtīgam.

Rasisms nepastāv tikai rasu un nāciju starpā, teiciens – latvietis latvietim latvietis” – ir spilgts apliecinājums Latvijā pastāvošajam savstarpējās cieņas un iecietības trūkumam. Ir jācenšas panākt, lai sabiedrība nebūtu birža, kurā tiek noteikta kādas konkrētas rases vai nācijas vērtība, un lai iecietības jēdziens nebūtu mūsu sabiedrībā tāls un svešs.

_____________________________
[1] Plašāku informāciju par „Eiropas nedēļu pret rasismu” meklējiet Latvijas Jaunatnes padomes birojā vai mājas lapā www.ljp.lv

[2] http://www.sos-rasisme.no/arkiv/nyheter/sak/benjamin/index.php

[3] www.politika.lv Džordžs Stīls: šobrīd dzīvoju rasisma pārņemtākajā sabiedrībā (Intervija ar Džordžu Stīlu)

[4] Eurostat, Demographic Statistics, 1999

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (54) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Muskan Zada

Your affect is totally appreciative and newsy. how to play poker

Tmp author
Armaan_Shaikh

You're the best to share us about this redesign. Trust you won't get tired on making posts as useful as this. car covers

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

pus 18.04.2010 11:37
murgi, pilniigs sunuruncis

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


alisiic 08.04.2003 14:31
Cien Ireena.

Tieshaam priex, ka veel joprojaam aktiivi iesaistieties shajaa diskusijaa..bet par negrofiilu es neesmu kljuvUSI .Un kaa jau teicu, piedodiet, ja aizskaaru Juus, nezinot juusu vecumu, izgliitiibas liimeni, sociaalo staavokli u.t.t. Un arii praats man nav aizneegjerots. Zeel, ka Jums nebija "gariigais diskuteet", es cienu Juusu viedokli, juusu domas pr rasismu, bet tas nedod Jums tiesiibas izteikt taadus faktus, kaadi nepastaav. Respektiivi, nespriediet par mani, manu dziivi, ja mani pat nepaziistat. Sheit ir diskusija par rasismu..nevis diskusija par cilveekiem, kas tajaa piedalaas. Taa kaa..juusu komentaars shoreiz bija lieks. Jaa..arii tagad es "nobraucu" no teemas, bet kaa lai savaadaak Jums to pasaka?!

Atgaadinu veelreiz, ka rasisms nav tikai melno un balto attieciibas..ja jau Juus taa lepojaties ar saviem gadiem, izgliitiibu..tad jau skolaa laikam buusiet iemaaciijusies, kas ir rases, tautas un cik taadas ir.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 03.04.2003 22:32
Par analoģiju - šeit nebiju domājusi materiālo stāvokli, bet gan procentuālo pamatnācijas sastāvu. Man nebūs nekādu iebildumu pret imigrāciju, kad latviešu skaits sastādīs vismaz 70% (vēlams, vairāk) no Latvijas iedzīvotāju sastāva.

Par starptautisko sabiedrību, kurā nevajadzētu lietot vārdu "nēģeris"... ja es šo vārdu nelietotu nicinoši, tiešām nesaprotu, kādēļ reakcijai būtu jābūt negatīvai, tāpat arī gadījumā, ja es angliski lietotu vārdu "negro" (nevis "nigger", ko nekad mūžā neatļautos lietot, jo tas ir vārds ar tiekai un vienīgi nicinošu nozīmi).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Unabomber 03.04.2003 15:03
Nu ko Krista, diemžēl nevaru lepoties ar tik lielu pieredzi dažādās valstīs kā tev, bet man strādājot darbavietā, kur ir diezgan plaša saskarsme ar ārzemniekiem, ieskaitot partnerus - ārvalstu organizācijas, nav radušās problēmas ar manu nostāju. Ja nāksies pašam saskarties ar cilvēku kuru mani uzskati aizvaino, tad arī domāšu vai un kā mainīties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 03.04.2003 14:37
Es --

par Tavu analoģiju: nekad nebūs situācija, kad kādam būs tik daudz visa kā "gana", tāpēc vadoties no šādas analoģijas, katrs domātu tikai par sevi un arī Amerika varētu pateikt "a mums vēl nav gana, tiekiet paši galā ar sevi". Piedāvāju Tev citu analoģiju, turklāt iz dzīves: kādā žurnālā lasīju interviju ar kāda ļoti bagāta cilvēka sievu, kuras galvenās rūpes dzīvē ir saistītas ar jaunākās modes ievērošanu un kosmētiskajām procedūrām. Šī sieviete teica, ka "ja viņiem būtu vairāk naudas, varētu nodarboties arī ar labdarību"..... komentāri lieki. Es nepiekrītu nostājai "vai vai, nabaga atpalikusī Latvija, lūdzu visiem ir pienākums mums palīdzēt". Uzskatu, ka ir jēdzīgi sadarbojoties ar citām valstīm, piedāvāt palīdzību pēc savām iespējām. Latvija nebūs mūžīgā palīdzības saņēmēja lomā, jau tagad ir pietiekoši daudz lietu, ko mēs varam pasaulei piedāvāt, tajā skaitā intelektuālais potenciāls. Vēl nesen Ārlietu ministre runāja, ka Latvija no palīdzības saņemējas valstis kļūs arī par donorvalsti (Igaunija, piemēram, ir nodibinājusi e-valdības akadēmiju un dalās šajā pieredzē ar citām bij. padomijas valstīm). Tas nebūt nenozīmē, ka Latvija uzreiz pārstās saņemt visa veida palīdzību, bet ja ir jomas, kus palīdzību varama arī sniegt, kāpēc gan to nedarīt? Cik ilgi Tu vēlies būt mūžīgā nabaga-lūdzēja lomā?

Par to, kādus apzīmējumus lietot vai nelietot pret citiem cilvēkiem, laikam Tevi nepārliecināšu. Tas kas mani pārsteidz, ir iecirtība, ar ko cilvēki, kuriem pašiem visbiežāk nav bijusi personiska saskarsme ar cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu, uzstāj, ka "paši zinām vislabāk, ir nēģeris aizvainojoši vai nav". Iesaku Tev izmēģināt savu tēzi kādā starptautiskā kompānijā, tad varēsi arī skaidrot, ka Tavi motīvi sakņojas pirmspadomju Latvijas brīvvalsts runas tradīcijās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 03.04.2003 13:36
Un vēl...

Krista--

Tu teici: "Runājot par imigrāciju, lai pieņemtu ierobežojošus likumus, jābūt kādam pamatam. Tagad šāda pamata nav un arī tuvākajā nākotnē tādu nesaskatu. Turklāt arī uz imigrāciju nevar skatīties tikai no vienas puses: kāpēc lai mēs nepalīdzētu no kara vai vajāšanām bēgošiem cilvēkiem, ja musm ir tāda iespēja? Pateicoties šādai palīdzībai taču izdzīvoja tūkstošiem latviešu 2. pasaules kara laikā, tajā skaitā piemēram mūsu prezidente."

Lietošu analoģiju. Ja cilvēkam ir pietiekami ēdamā, viņam, protams, tas jādod kādam, kam tā trūkst. Savukārt, ja cilvēkam ir tik maz ēdiena, ka viņš nevar pabarot pat pats savus bērnus, tad nav viņa pienākums barot citus. Varbūt to vajadzētu darīt kādam, kam ēdiena pietiekami un/vai kas arī ir tas, kas šim badacietējam to atņēmis (šajā gadījumā ASV).

Tu arī jautāji, kādēļ vispār jālieto rasi apzīmējoši vārdi. Bet kāpēc ne? Ceru, Tu taču neesi pret vārda brīvību? Varbūt drīz vairs nelietot arī dzimumu, vecumu utt. apzīmējošus vārdus, jo tie kādu aizvaino? Politkorektuma dēļ jau tā dažkārt pagrūti saprast, ko īsti otrs domā. Tas, ka kāds ir nēģeris (labi, "melnādainais", lai gan atšķirības nu nekādas...) viņu tomēr raksturo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


laurak 03.04.2003 10:27
Ireena,

Izlasot to visu, ko Jūs esat teikusi un vēl paturot prātā Jūsu vecumu un izglītību, uz kuru pati atsaucaties, var teikt vienīgi vienu lietu - sociālisma gars Jūsos mājo vēl joprojām. Laikam jau esmu laimīga, ka piedzimstot Padomju Savienībā, spēju pretoties brainwashing procesam un saglabāt skaidro saprātu. veiksmi Jums tikt pēc iespējas tālāk ar tādu attieksmi kā ir Jums! Es labāk pieturos pie zema intelekta jeb kosmopolītisma.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Unabomber 03.04.2003 10:01
Ilzei V.

Te nu tu kļūdies, liela daļa (tai skaitā neslēpju, arī es) nostājas pret imimigrantiem ne tāpēc, ka viņi ir melni smirdīgi vai noziedznieki, bet tāpēc, ka arī neliels migrantu daudzums var radīt situāciju, ka latvieši ir minoritāte Latvijā. Un man vienalga, kas ir šie imigranti, nēģeri arābi vai tīrasiņu ārieši no ES.

Kā jau norādījuiepriekš diskusijā, ja latviešu Latvijā (vai vismaz tādu, kuri zin latviešu valodu un sevi uzskata par latviešiem) būtu virs 80% man imigrantu problēma līdz noteiktai robežai būtu dziļi vienaldzīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Es 02.04.2003 23:56
Krista--

Citāts:

"Tas, ko padomijā mācīja skolās un kādas tajā laikā bija paražas, man jau nu gan nav civilizētas komunikācijas etalons."

Tieši tā. Es teicu: "...līdz padomju laikam..." Un "žīds", tāpat kā "nēģeris" ir brīnišķīgs vārds, un vienu nevajag beigt lietot tikai tapēc, ka padomju laikā to, redziet, lietoja nicinošā nozīmē, bet otru - tāpēc vien, ka Amerikā līdzīgu vārdu lieto nicinoši. Vārdiem "nēģeris" un "nigger" patiesi ir maz sakara. Un galveno jau pateica kāds cits diskusijas dalībnieks - galvenais ir tas, kā to pasaka...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilze V. 02.04.2003 17:58
Lasot daudzos komentārus, mani parņēma izbrīns par neiecietību ar kadu paši latvieši (ak nabadziņi) izturas un attiecas pret dažādu minoritāšu un rasu pārstāvjiem. Tas viss saucas tikai vienā vārdā - etnocentrisms un tam ir tikai viens rezultāts - konflikts. Pati esmu kādu laiku pavadijusi multikulturalā vidē ārpus Latvijas, un man liels prieks, ka mani pieņēma kā savējo, nerādot ar pirkstu un nesakot - tu tur no Austrumeiropas, ko tu te vispar meklē?

Katrā ziņā jebkuram no mums būtu jāmācās novērtēt citu kultūru un ādas krāsu cilvēki kā savas kultūras nesēji, kas mums pretstatā visam sliktajam, var dot arī daudz ko labu. Un vai tiešam viens "balts" zviedrs ir labāks par vienu "melnu" francūzi? Pret pirmo noteikti "ļatviešiem" būtu mazāki iebildumi.

Jebkuram, kurš sevi dēvē par nacionālistiski noskaņotu un iestājas pret imigrantiem ka netīriem, smirdīgiem noziedzniekiem, gribētu noradīt uz to, ka tādi paši ir arī daļa latviešu. (laikam ar to var vieglāk samierināties) un man tik tiešam ir liels kauns nelatviešu priekšā par tādu savu tautiešu attieksmi, kas paši savā sabiedrībā acīmredzamus draudus nesaskata, bet klaji vēršas pret citautiešiem, it kā visi būtu pār vienu kārti metami.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Unabomber 02.04.2003 15:46
Krista_b

Tieši tā, vārds, tiek lietots nicinošā nozīmē, taču šo nicinošo nozīmi norāda nevis pats vārds nēģeris, bet konteksts un izteiksme, kā tas tiek pateikts. Ja mani nosauks par letiņu, es neapvainošos, bet ja to izdarīs krievs un nicinoši, tad gan man būs pilnīgs pamats apvainoties un justies aizskartam. Un ar nēģeriem manā skatījumā ir tāpat - uz nēģerim ielas patekts "ko atvilkies uz Latviju melnais?" ir rasistiski, tāpat kā krietna kaudze DELFU komentāru, bet pierādīt es gribu, ka rasisma lādiņu veido nevis viens vai vairāki vārdi nēģeris/melnais/vai kā citādi, bet gan pati rasistiskā attieksme pret nēģeriem/ķīniešiem/etc. Tu rasismu saskati tikai tā ārējajā formā, nevis būtībā, pašā attieksmē.

Es nepropogandēju lietot vārdu nēģeris, faktiski pat nevaru atcerēties viņu lietojis citādi kā tikai diskusijās par rasismu, bet es nesaprotu, kāpēc man šis vārds jāsvītro no savas leksikas.

Par to, ka noteicējs rasistisks vai nerasistisks ir viens konkrēts vārds noteicējs būs cilvēks kurš jūtas aizskarts, es tev konkrēti nepiekrītu, jo šim cilvēkam (sauksim lietas savos vārdos Stīlam) dzimtā ir angļu valoda, kurā vārds ar tādu pašu izrunu ir aizskarošs bet atvainojiet, vai mums latvju valodā jāizdomā vārds kā saukt nēģerus, tāpēc, ka vienam cilvēkam mūsu "nēģeris" skan aizskaroši viņa dzimtajā valodā? Tad jau var sākt bīdīt kļauzas virsū jebkurai tautībai, kaut tiem pašiem leišiem, kad viņi man kā latvietim piedāvā sinepes (lietuviski šenopis, ceru ka komentāri nav vajadzīgi).

Par to čigānu/kriminalinform piekrītu.

A pierādīt es gribu to, ka nevis vienā vārdā "nēģeris" ir vaina uz kuru stīls apbižojas, bet ksenofobijā, ko radījusi 50 gadu dzīvošana aiz dzelzs priekškara, un to neizlabosi vairs ar šādiem raksteļiem, un kaut ko no šīs ksenofobijas izdzēst varēs tikai jaunajā paaudzē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Raivis Dzintars 02.04.2003 15:14
Un vēl Kristai_bPamanīju, ka biji mani vienā no komentāriem ierindojusi pie neizglītotajiem, neapdomīgajiem, tiem, kas nespēj paredzēt savas darbības sekas...Tev nu gan vajadzētu zināt, ka visi politiskie notikumi (kā lokālā, tā starptautiskā līmenī) ir tirgus (plašākā nozīmē) rezultāts. Lai šo tirgu ietekmētu, jābūt piedāvājumam. Mūsu pieprasījumu nosaka vēlmes jeb griba. Tas, ko es vai mana organizācija var ietekmēt ir sabiedrisko gribu līdz ar to politisko preci, ko pieprasām.Jā šīs vienkāršās sakarības neizpratīsim, tad atliek sekot "kaunīgo latviešu" piemēram un citēt "gudro ārzemju onkuļu" bukletiņus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Raivis Dzintars 02.04.2003 15:04
Kristai_bManuprāt, par sabiedrības dzīvi nevar spriest pēc viena cilvēka viedokļa. Ne pēc Dž. Stīla, ne arī, protams, manējā. Var spriest pēc objektīviem rādītājiem, kas liecina par problēmas aktualitāti. Viena no šādu kritēriju grupām ir kvantitatīvie kritēriji. Saki, cik % iedzīvotāju Latvijā ir ar citu ādas krāsu! Cik uzbrukumu ādas krāsas dēļ reģistrēti? Tas, ka Stīlam šķiet, ka visi uz viņu skatās nav objektīvāks rādītājs par to, ko konstatē vidusmēra vecmāmiņa virtuvē vārot zupu. Ko man darīt, ja kāpņutelpā sastopu kādu gara auguma basketbolistu? Izlikties, ka nepamanu viņu. Tā ir basketbolista problēma, ja viņam ir kompleksi attiecībā pret savu augumu. Tā pat arī Stīlam jāapzinās, ka viņs atšķirās no vietējiem iedzīvotājiem, līdz ar to uz viņu skatīsies un, nedod Dievs, kāds bērniņš parādīs ar pirkstu. Galu galā, katram taču ir iespējas izvēlēties arī citu dzīvesvietu, ja vietējās paražas šķiet nepieņemamas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 02.04.2003 14:44
Unabomber,

piekrītu Tev par izmeklētājiem. Bet rasismu neveicina izmeklētāji vai zinātnieki, par to taču nav runa, palasi komentārus gan šeit, gan DELFos un domāju, ka ir acīmredzami, ka absolūtais vairums diskusijas dalībnieku šo vārdu lieto nicinošā nozīmē. Vai tiešām Tev ir tik grūti apjēgt, ka par to, vai kāds vārds ir nicinošs vai nav, labāk var spriest cilvēks, uz kuru šis vārds atteicas, nevis piemēram virtuālas diskusijas dalībnieks, tajā skaitā Tu, es vai Raivis Dzintars?! Kas ir Tav mērķis/ko Tu gribi pierādīt, par varītēm propagandējot šī vārda lietošanu, ko nelieto nevienā civilizētā sabiedrībā?

PS par čigāniem -- atceros, ka pirms vairākiem gadiem Čigānu biedrība sūdzējās Valsts cilvēktiesību birojā, jo kādā no Kriminalinform tipa raidījumiem čigāni tautība tika nepamatoti izcelta, apmēram tā: ir sižets par noziegumu, ko izdarīja sieviete, vēl viens sižets par noziegumu, ko izdarīja vīrietis, un tad sižets par noziegumu, ko izdarīja čigāns. Šāds izcēlums liecina par raidījuma veidotāju aizspriedumiem, ko viņi projicē tālāk plašākai sabiedrībai par to, ka "visi čigāni ir zagļi". Varētu padomāt, ka latvieši vai krievi atšķirībā no čigāniem nezog vai neizdara noziegumus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Unabomber 02.04.2003 14:09
Kristai_b

Vispirms manā komentārā galvenais uzsvars bija uz to, ka nevis skan neveikli, bet "afroamerikānis" un "nēģeris" ir atšķirīgi jau pēc tā, kas šinī vārdā ietilpst pēc jēdziena, jo afroamerikānis aptver tikai ASV (vai plašāk Amerikas) izcelsmes negroīdās rases pārstāvjus.

Attiecībā uz izcelšanu - es nespēju iedomāties situāciju, kad es runājot ar cilvēku pašu uzrunāšu viņu par nēģeri. Uz lietojumu plašāk - provokatīvs jautājums, "Rīgas kriminālpolicija meklē nēģeri, kurš tiek turēts aizdomās par laupīšanu tur un tur" Nēģeris tiek lietots kā pazīme, pēc kuras tiek meklēts aizdomās turētais, un ņemot vērā Latvijā nelielo nēģeru daudzumu, tas ir svarīgi.

Ja kriminalinform tiek teikts, ka par šo noziegumu tiek meklēts krieviski runājošs cilvēks +citas pazīmes, tad tas nav aizskaroši, bet ja saka nēģeris + citas pazīmes tad tas ir aizskaroši.

Runājot par cilvēkiem vispār, tevis pieminētajai pavalstniecībai var tikt piešķirta tikpat rasistiska nokrāsa, kā vārdam nēģeris. Manā skatījumā vārds nēģeris ir tāds pats kā jebkurš cits, ja netiek lietots nievājošā nozīmē. Citādi jau var aizfilozofēties arī līdz tam, ka nedrīkst teikt čigāns, jo latvju tautasdziesmās tas tiek lietots kontekstā ar zirgu zagšanu. Tā ka turpmāk neteiksim čigāni teiksim romi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 02.04.2003 13:55
Unabomber --

es piekrītu, ka "afroamerikānis" neskan īpaši veikli, bet man Tev ir jautājums: kāpēc vispār jācenšas apzīmēt cilvēks pēc kādas rases, turklāt īpaši gadījumos, kad tas potenciāli var kādu aizvainot? Cilvēkiem taču ir vārds, uzvārds, pavalstniecība un tamlīdzīgi. Izcelt kāda cilvēka rasistisko piederību taču nav nekāda nepieciešamība, izņemot varbūt zinātniskos pētījumos piemēram, par laktozes panesamību. Citos gadījumos rases izcelšanai taču nav pamata. Nepiekrīti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Unabomber 02.04.2003 12:34
Kristai b

Atvaino, bet tavs pamatojums par nēģeri ir baltiem diegiem šūts. Es piekrītu, ka ASV negro nemaz nerunājot par "nigger" ir aizskarošs, bet latviešu valodā vienkārši nav ekvivalenta vārda, jo tas ir rases apzīmējums. Tad jau arī aziāts un baltais arī ir aizskaroši. Lietot Afroamerikānis latviešu valodā ir stulbi, jo vārdam nēģeris ir plašāka nozīme, aptverot arī Āfrikā dzīvojošos. Cik es zinu spāņu valodā piemēram vārdam negro nav nekādas nicinošas nokr''asas tā vienkāršā iemesla dēļ, ka vārds nēģeris ir cēlies no spāņu valodas, un tur vārdam negro ir divas nozīmes 1. melns, 2. nēģeris.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

"Visu Latvijai!" 02.04.2003 12:24
Atbilde Kristai_b par iespējamiem migrantu pieplūdumiem:Šobrīd Latvijā ja nebaldos bēgļus var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt. Kāpēc? Laikam jau "vainīga" mūsu attieksme, apstākļi utt. Bet pēc iestāšanās ES, saprotams, ka standarti būs jāpiemēro savienības normām. Tāpēc painteresējies, kāds ir bēgļu skaits ES valstīs. Tūkstoši un desmitiem tūkstoši vai ne? Suņa murgi vai nē, bet fakti runā paši par sevi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

"Visu Latvijai!" 02.04.2003 12:17
Vairāk gan pret I.Garozas rakstu jāizturas ar humoru. Cik vērts ir apgalvojums, ka nācijas domogrāfisko krīzi uzlabosim ar imigrantu palīdzību! Šķiet, ka lielai daļai Latvijas "rasisma problēmas uzpūtēju" nav nemazākā priekšstata par nācijas jēdzienu, par tās funkcionēšanas priekšnosacījumiem un būtību. Nav jau māksla no krāsainiem, ilustratīviem un trakoti primitīviem bukletiņiem norakstīt izceltos saukļus un dēvēt to par analītisku vai pamācošu publikāciju. Un vēl jautājums autorei: Vai rasisms ir aktuāls, piemēram, Japānā? Ceru, ka saproti, kāpēc šo piemēru minu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

misha 02.04.2003 08:57
Izskatās, ka šis raksts kādu brīdi bija apspriežams arī www.delfi.lv, tikai labu komentāru tur praktiski nav. Var jau būt, ka es maldos, tomēr šķiet, ka arī šīs diskusijas dalībnieki vairumā ir rasisti. TOLERANCE. Runājot par neiecietību, tolerance ir mūsdienu sabiedrības brieduma apliecinātāja. Tai labvēlīga vide ir lielpilsētas, gados jaunākie un izglītotākie slāņi – sabiedrības daļa, kas ir labāk organizēta, izglītota un apzinās savu lomu.

PAŠKRITIKA. Liels rasisma atbalstītāju skaits (arī netiešu) latviešu vidū ir skaidrojams ar nacionālās paškritikas trūkumu. Vairāki vēsturnieki ir atzinuši, ka jo lielāka tauta, jo lielāks paškritiskums, turpretī visambiciozākās esot mazās tautas. Pārāk ilgi tautas kolektīvā identitāte balstīta atmiņās par tautas ciešanām un upuriem. Negatīvo jūtu un attieksmju noturīgumu var daļēji izskaidrot ar ekonomisko nedrošību un tās izraisīto politisko apātiju un depresīvo noskaņojumu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 01.04.2003 22:21
Sveika Es,

"pilnīga neatkarība" mūsdienās ir utopija, tukši vārdi diemžēl. Tas pat nav kaut kas, uz ko vērts tiekties. Paskaties, pat bagātības un neitralitātes kalngals Šveice ir pievienojusies ANO. Es nedomāju, ka neatkarības alternatīva ir atkarība, neesmu tāda mazohiste. Es uz šo lietu skatos pragmatiski: neizbēgamajā globalizācijā gan problēmām, gan iespējām ir pārrobežu raksturs, tāpēc iespējas izmantot un pret problēmām cīnīties veiksmīgi iespējams tikai sadarbojoties. Runājot par imigrāciju, lai pieņemtu ierobežojošus likumus, jābūt kādam pamatam. Tagad šāda pamata nav un arī tuvākajā nākotnē tādu nesaskatu. Turklāt arī uz imigrāciju nevar skatīties tikai no vienas puses: kāpēc lai mēs nepalīdzētu no kara vai vajāšanām bēgošiem cilvēkiem, ja musm ir tāda iespēja? Pateicoties šādai palīdzībai taču izdzīvoja tūkstošiem latviešu 2. pasaules kara laikā, tajā skaitā piemēram mūsu prezidente.

Īsi par to, kādos vārdos saukt cilvēkus: mani rēķini ir vienkārši. Ja vārds "nēģeris" aizvaino piemēram manu labu draugu Džordžu Stīlu (un absolūto vairumu melnādainos cilvēkus visā pasaulē), tas ir pietiekams iemesls, lai es to nekad nelietotu. Un Tu kļūdies, domājot, ka ja "visi inteliģentie cilvēki lietos šādu vai citu vārdu ..." ... inteliģenti cilvēki to nekad nedarīs, ja viņiem skats uz dzīvi ir plašāks par skatu no Latvijas ar padomju izglītības bagāžu. Tas, ko padomijā mācīja skolās un kādas tajā laikā bija paražas, man jau nu gan nav civilizētas komunikācijas etalons.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 01.04.2003 22:04
krista_b:

Raivis Dzintars vismaz netīksminās par nēģeriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 01.04.2003 21:58
alisiic:

paldies par komplimentu, manos gados...ar manu izglītību...par tiini nosaukt... ;)

vispaar, cien./ a.god. alisiic, pašam tev problēmas dzīvē nevāji bijušas, ja reiz par negrofīlu palicis. (godīgi sakot, nav garīgais tagad nopietni padiskutēt, turklāt nevēlos tracināt tavu aiznēģeroto prātu vēl vairāk.)

Atrasts liels, melns diplomāts. Atradēju lūdz paziņot Nigērijas vēstniecībā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 01.04.2003 19:41
Krista --

Citāts:
"Par Latviju kā mazu valsti, kura šobrīd interesē maz iebraucējus -- es personiski labprāt Latviju redzētu nākotnē kā augstu attīstītu un pārtikušu valsti, uz kuru cilvēki tiecas visdažādāko iemeslu dēļ, nekā mazu atpalikušu korupcijas cauraugušu pasaules nomali. Vai tad Tu nē?"

Protams. Taču arī kā pilnīgi neatkarīgu valsti, kas tikai pati izvēlas, kādus lēmumus pieņemt.

Dubultcitāts:

“(…)ja mēs gribam zināt, vai kādā vārdā vai izteikumā izpaužas nievājoša, patronizējoša, rasistiska vai naidīga attieksme, vispirmām kārtām ir vērts jautāt nevis tiem, kas šos vārdus saka, bet tiem, kuri šajos vārdos tiek saukti."

Vārdu sakot, varu pateikt, ka mani, lūk, aizvaino vārds "latvietis" un to vairs nedrīkstēs lietot? (Ļoti līdzīga situācija ir ar vārdu "žīds". Līdz padomju laikam vārds tika uzskatīts par pilnīgi normālu, tagad tas tiek uzskatīts par cieņu aizskarošu...) Jāizvērtē, vai vārdā pēc būtības ir kas cieņu aizskarošs (šajā nav) un, ja to lietos gana daudzi inteliģenti un nebūt ne rasistiski cilvēki, aizskarošs tas nebūt nešķitīs.Jāpiezīmē, ka esmu patiesi augstās domās par Džordžu Stīlu, viņam ir lielāka cieņa pret latviskumu nekā dažam latvietim.

Gribu atkārtot: neesmu rasiste. Manuprāt, fakts, ka Latvijā var uzbrukt cilvēkam viņa ādas krāsas dēļ, ir vienkārši šausmīgs. Tā reklāma, uz kuru Tu norādīji, man gan, jāsaka, šķiet tik pilnīgi absurda un muļķīga, ka to nopietni grūti ņemt (reklāmas kalngals ir patiešām bērnudārznieka cienīgais lūgums nezagt idejas...), bez tam labprāt noskaidrotu šīs partijas biedru tautības...

Man Tev jautājums - ja Latviju imigrācija neapdraud un nekad neapdraudēs, tad kāpēc nepieņemt to ierobežojošu likumu (tas neko nemainīs)?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 01.04.2003 16:27
Es --

Par Latviju kā mazu valsti, kura šobrīd interesē maz iebraucējus -- es personiski labprāt Latviju redzētu nākotnē kā augstu attīstītu un pārtikušu valsti, uz kuru cilvēki tiecas visdažādāko iemeslu dēļ, nekā mazu atpalikušu korupcijas cauraugušu pasaules nomali. Vai tad Tu nē? Saku Tev vēlreiz, ka neredzu nekādu pamatu satraukumam par bēgļu plūdiem, ja neskaita sīkpartiju un nacionālistu demagoģiskos saukļus, kas nebalstās uz faktiem.

Šeit vari ievērtēt vienu krāšņu priekšvēlēšanu reklāmas piemēru, partija Saeimā gan neiekļuva, bet tās pārstāvji kā brieži atrodas Rīgas domē, vismaz viens ir komitejas vadonis: http://www.politika.lv/index.php?id=103818&lang=lv

Par to, kāpēc ir slikti lietot vārdu "nēģeris" daudz labāk par mani paskaidro Artis Svece savā rakstā par politkorektumu "Dienā" pagājušā gada vasarā, lūk daži citāti:


“(…)ja mēs gribam zināt, vai kādā vārdā vai izteikumā izpaužas nievājoša, patronizējoša, rasistiska vai naidīga attieksme, vispirmām kārtām ir vērts jautāt nevis tiem, kas šos vārdus saka, bet tiem, kuri šajos vārdos tiek saukti.(…) man ir radies iespaids, ka liela daļa problēmu, konfliktu un pārdzīvojumu, kas ir vairāk vai mazāk iegūluši eiropiešu kolektīvajā apziņā, latviešiem ir gājusi secen. Tādējādi attieksme pret lietām, kas citur ir atkal un atkal apdomātas un pārdzīvotas, šeit ir bezrūpīga un it kā nevainīgi naiva. Tas pats jau citu autoru pieminētais cietēju tautas paštēls — mēs esam tik daudz cietuši, ka par citu ciešanām varam neinteresēties, un, ja mēs esam ar mieru runāt par aizspriedumiem, tad tikai par citu tautu aizspriedumiem pret mums. Amerikāņiem nepatīk Brīvības pieminekļa sargātāju ķiveres, kas ļoti atgādina vācu ķiveres? Bet mūsu kareivjiem tādas bija pirms Otrā pasaules kara, kad Latvija vēl bija brīva, un prasība tās nomainīt ir amerikāņu pārspīlētā politkorektuma izpausme.(...) Problēma ir tāda, ka pasaule, šķiet, patiešām kļūst kaut kādā ziņā mazāka, izvairīties no saskarsmes ar citām kultūrām, tautām, valodām, citas ādas krāsas cilvēkiem, var teikt, mūsdienās nav iespējams. Un šādā situācijā daudzu latviešu dzīves gudrība — koncentrēšanās uz sevi un nevēlēšanās iedziļināties citu problēmās — var izrādīties ne visai parocīgs līdzeklis harmoniskai dzīvei multikulturālā un multietniskā pasaulē. Esmu pārliecināts, ka daudzi latvieši ir rasisti. Par to liecina gan paša dzirdētais, gan, piemēram, Džordža Stīla rakstītais (Rīgas Laiks, 2002, 5.nr.), nemaz nerunājot par Brīvības partijas reklāmu. Manuprāt, šis rasisms vismaz daļēji rodas no pieredzes un zināšanu trūkuma, un to, iespējams, var labot, arī abstrakts politkorektums te var palīdzēt. Tāpēc ka daļēji to rada nevēlēšanās saprast atšķirīgo, ieklausīties otrā, un bez tā komunikācija un sadzīvošana ar Citu, manuprāt, nav iespējama.”

Pilns raksta teksts: http://www.diena.lv/lasit.php?id=158180

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

alisiic 01.04.2003 08:58
Cien. Irena!

nezinu Juusu vecumu, bet briiziem Juus man atgaadiniet tiinja vecuma cilveeku...Vai tieshaam shiis stereotipainaas filmas par Njujorkas melnaadainajiem (vietai, gan shoreiz NAV nozime...) buus juus tik ljoti ietekmeejushas??? Ikdienaa melnaadainie (pienjemot to, ka Jums, kaa raadaas, ir aizspriedumi tieshi pret sho rasi) neskraida ar 7, 8, 9-taa ( vai kaadi nu vinji tur ir) kalibra irochiem. Skiet, jums ir bijushas probleemas ar to, ka pati esat kautkaadaa veida bijusi diskrimineeta...un tagad seko kjeedes reakcija...un juus kjeraties klaat pie citu nonicinaashanas (piedodiet, JA kljuudos!!!). Bet varbuut tomeer Juus neko no shiis probleemas nesaprotat, taapeec Jums sanaak taadi...neveikli argumenti?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


zvaigzne 01.04.2003 01:15
Skiet, ka sjii diskusija ( ja ari taa ir inspireta, lai raditu precedentu, etc) taas dalibnieku viedoklus nemainis. Te tacju diskute pieaugusji cilveki, un taadi, kas sava zinjaa juutas pieaugusji.

Man ir jautajums, jo trukst informacijas - vai Latvijaa izglitibas sistemas ietvaros plasjaa merrogaa tiek kaut kas darits, lai bernos iemacitu cienju/respektu/izpratni par citaado? Vai tas ir jaiemaca tikai gjimenes? Vai tas izriet no katras skolas individualas programmas?

Kaa man skiet - sjaadaam diskusijaam ir jeega, ja kads no taam maacaas.

Krista,

doma par naacijas atskjaidisjanu ar svaigaam asiniim, lai nenotrulinatos nacijas videjais inteligences liimenis (minetais albanju piemers, ja nemaldos), savaa darvinisma eksistencialajaa patiesumaa ir tikpat shausminosja un baisa kaa X Dienvidu stata Kluk-kluks-klana vadonja dienasgramata.Bet tas jau ir tikai manas individualas domas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Es 31.03.2003 22:15
Starp citu, kas tieši aizvainojošs ir vārdā "nēģeris"?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Es 31.03.2003 22:14
Krista, teikšu atklāti, tās priekšvēlēšanu reklāmas palaidu garām. Neesmu redzējusi nevienu no rasistiskajām.

Tomēr - jā, patlaban Latvija ir neliela valsts, kas interesē maz potenciālo iebraucēju. Taču kā ir ar Eiropas Savienību? Vai arī tā interesē maz iebraucēju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


kjeems 31.03.2003 18:32
Rasimam ir jabut jo kaa gan savadak sapratis ka te imigranti ir lieki...
[komentārs dzēsts, jo pārkāpj diskusiju noteikumus - redakcija]

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 31.03.2003 14:19
Es --

tiešām nezinu, ko tur vairs gari skaidrot pēc visa, kas ir pateikts. Protams, ka esmu pret rasismu visās iespējamās formās, jo man tā liekas ļoti kaitīga parādība gan "visā visumā" gan ļoti konkrēti, kad tiek aizvainoti mani draugi. Un viens reāls veids, kā to censties ierobežot ir būt neiecietīgam pret neiecietību, respektīvi ar savu attieksmi uzskatāmi parādīt, ka man piemēram nav pieņemami rasistiski joki vai vārda "nēģeris" lietošana.

Par imigrāciju -- ko tad lai te saka? Kur Tu redzi problēmu? Vai Tevi sabaidīja sīkpartiju pirmsvēlēšanu reklāmas par bēgļu straumēm, kas nu plūdīs uz Latviju kā ES dalībvalsti? Tie taču ir suņa murgi, kas nav ņemami nopietni. Nu nav iemesla nevienam braukt uz šo salīdzinoši nabadzīgo un rasistisko valstiņu :) Jau tagad Latvijai ir iespējas uzņemt patvēruma meklētājus, Konvencija ir ratificēta un tā, bet kautkā nedzird par bēgļu pūļiem Muceniekos ... un cik man zināms, arī līdz ar iestāšanos ES nekas būtisks nemainīsies, robežas būs vēl stiprākas kā jau ES ārējās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Unabomber 31.03.2003 12:48
Rasisms Latvijā drīzāk ir vērojams nevis tā tradicionālajā izpratnē - melnais/baltais, bet latvietis/nelatvietis, attiecīgi no otras puses stāvot pārsvarā krieviem.

Bet tas Los Amigos gadījums ir veiklu ļautiņu vēlme uzvārīties, un otras puses nemācēšana noslēgt līgumus tā, ka nevar piesieties. Citādi atvainojiet - uzņems Holivudā filmu, kur zvaigzne pasaka statistam melnajam "fuckin nigger" un tas viņu iesūdz tiesā. Ko normāli??? Reklāma šinī gadījumā tikai parāda sabiedrībā esošās bailes no imigrācijas neatkarīgi no tā vai imigrē baltie melnie vai dzeltenie.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 31.03.2003 12:32
Krista, tas, ko Tu līdz šim esi pateikusi, ir patiešām atbalstāmi, bet - kāda tad īsti ir Tava attieksme pret a) rasismu, b) imigrāciju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 31.03.2003 11:20
Irēnai --

prieks dzirdēt, ka neesi pret tūrismu. Nav gluži tā, ka nemaz nebūtu ceļojusi (>30 valstis 4 kontinentos), turklāt vairumā gadījumu nevis "blandoties apkārt pa vecpilsētu ar fotoaparātu rokās", kas laikam ir Tavs personiskais tūrisma etalons, bet gan viesojoties pie cilvēkiem un no iekšas mēģinot iepazīt citas kultūras, tāpēc ar personisku pārliecību veru teikt, ka tāda muldēšana "fakc, ka nēģeru apdzīvotajās mājās valda lielāka netīrība kā Maskavas priekšpilsētas graustos (sk. Kriminalinform), viņi nemaksā par īri un komunālajiem pakalpojumiem, augām dienām dirn turpat uz mājas kāpnēm, smēķējot marihuānu" balstās nevis faktos, bet gan zemapziņas vēlmē mekēt attaisnojumu saviem aizspriedumiem. Ja Tu spētu kaut uz brīdi ar prātu pieet šai lietai, tad saprastu, ka nabadzīgi rajoni un grausti pastāv visās lielās pilsētās un ne jau no cilvēka ādas krāsas atkarīgs, ir viņš noziedznieks un piederīgs šai videi vai nē. Tu daudz esi bijusi iekšā melnādainu cilvēku mājās, lai apgalvotu, ka tur valda netīrība? Pieņemu, ka neesi bijusi tieši nevienā. Es savukārt esmu, tāpēc varu ar zināmu pārliecību apgalvot, ka netīrība valda nekārtīgu un nolaidīgu cilvēku mājās, un zini -- lai cik tas neticami Tev neizklausītos -- tiešām nav nekādi pierādījumi, kas apliecinātu, ka cilvēki ar noteiktu ādas krāsu ir "netīrīgāki". Ja esi tīrības cīnītāja, paskaties apkārt pašas dzimtajā valstī un izdari kādus secinājumus. Piemēram, ko Tavuprāt var vainot Rīgas netīrībā? Los Amigos varbūt? Čigānus?

Manā piemērā par Albāniju dzīvē ir realizējies diezgan baiss scenārijs, kāda ir "tīrasiņu nācijas" perspektīva. Es domāju par to, vai cilvēki (tādi kā Raivis Dzintars, Garda un meitenes u.tml) maz apjēdz, kādas sekas var būt tam, ko viņi sludina. Ļoti šaubos, vai viņi par to vispār ir domājuši, jo domāšana līdz ar seku prognozi, analīzi no starptautisko tiesību viedokļa utt. diezgan uzskatāmi nav viņu stiprā puse. Tas, kas mani baida ir, cik daudzi izglītoti cilvēki šajās anonīmajās debatēs pūš viņu stabulē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


misha 31.03.2003 08:23
Irēnai

Nacionālismam ir savas robežas un tā pārspīlētā forma bremzē valsts attīstību! Diemžēl Latvijā joprojām ir daudz tādu cilvēku, kuri kā mazi bērni cīnās par savu vietu smilšu kastē un tas neveicina "politiskās nācijas", kas plaši tiek aprakstīta dažādās ierēdņu sastādītajās valsts programmās, veidošānos.

Tāpat nevaram runāt par multikulturālas sabiedrības esamību Latvijā. Pastāv vairāku kopienu valsts un šo kopienu vidū nav dialoga. Un to ir paveicis šis pārspīlētais nacionālisms. Es negribu teik, ka pie tā ir vainīgi tikai latvieši, arī atsevišķu nacionālo minoritāšu pārstāvju attieksme šo dialogu neveicina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


neons 31.03.2003 00:03
Piekriitu Ireenai, ka shii peedeejaa laika rakstu seerija ir kaada vai kaadu speeku apzinaati organizeeta.

Par rakstu. Raksts, protams, bija tendenciozs, ar vienu mums uzspiestu viedokli un faktu sagroziishanu. Kaut vai panjemam teikumu "Vēsturē ir atrodamas nenoliedzamas liecības par rasisma, nacisma, fašisma izraisītajām sekām.". Kaadas tad ir taas sekas? Rasisms, nacisms, fashisms, utt. ir tautas dabiiga aizsardziiba pret svesho, liidziigi kaa cilveeka imuunsisteema ciinaas ar organismaa nonaakushiem sveshkjermenjiem.

Uz jautaajumu "Vai savas nācijas „saglabāšanas” ieceres vārdā būtu jāatbalsta rasistiskas pārliecības stiprināšana un tās izpausmes, kas ar laiku var izraisīt neprognozējamas sekas?" varu atbildeet viennoziimiigi - JAA!!! Jo ja pati latvieshu naacija neciiniisies par sevi, tad kas to dariis?

Taalaak rakstaa tiek apgalvots, ka buut rasistam noziimee noliegt savu izcelsmi. Hmm... kaut kaa nav gadiijies sastapt "latvieti", kura senchos buutu neegjeri, indiaanji vai kjiinieshi... katraa zinjaa savu izcelsimi esmu peetiijis un man piecaas paaudzees visi senchi ir latvieshi.

Seko veel idiotiskaaka (atvainojos par rupjiibu, bet savaadaak es to nevaru nosaukt) fraaze "Dažu indivīdu vēlme atriebt vēsturisko attīstības gaitu, iznīdējot visas liecības par to, kas ir noticis un kas notiek, vienā brīdī atdursies pret reālajiem apstākļiem - būs jāatzīst, ka ikviens cilvēks, kurš dzīvo Latvijā neatkarīgi no etniskās izcelsmes vai rases piederības, ir mūsu sabiedrības (vēstures) daļa, kuru izskaužot nāksies cīnīties ar sekām, kā aizpildīt šo radušos tukšumu." Tad jau par neatkariibu arii nevajadzeeja ciiniities, krievu armiju arii vaajadzeeja atstaat (vinji tachu dziivoja latvijaa un bija muusu sabiedriibas dalja), nemaz neiedroshinaasimies veel domaat par dekolonizaaciju... vaardu sakot - jaaljauj latvieshu tautai pamazaam izniikt...

Nobeigumam. Mans uzskats ir, ka patriotisms, nacionaalisms un rasisms ir tie triis valji kas ljaus latvieshu un citaam naacijaam paardziivot 21. gadsimtu un neiejaukties globaali veidotajaa tautu putraa. Jaa, es negribu lai man kaiminjos dziivotu neegjeris, veikalaa paardeveeja nemaaceetu triis vaardus latviski pateikt, uz ielas jaauzmanaas no chigaanu un krievu bandaam!

Vienmeer un visur, latviju latvieshiem - latvieshiem darbu un maizi!

Kristaps Kaupe

P.S. Un jums vajadzeetu pie shiis lapas piestraadaat, ar Opera 7 nav iespeejams pievienot komentaarus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Es 30.03.2003 21:25
Irēna, tomēr nav pareizi kādu konkrētu tautu vai nāciju mēģināt raksturot "kā tādu". Nu nav visi melnādainie vienādi, tāpat kā ne visi krievi grib krievu valodu kā otro valsts valodu.

Tiešām, risinājums nav pārāk sarežģīts. Rasisms - slikti. Pārmērīgs multikulturālisms - arī slikti. Imigrācijas ierobežošana ir tikai loģisks vidusceļš, tā nav pārmērība, tas nenozīmē nodarīt ļaunu kādam viņa izcelsmes dēļ, gluži vienkārši censties, lai rasisms tiešām nekļūtu par pamatotu realitāti. Ja kādā valstī ir daudz imigrantu, pamatnācija tos sāk gandrīz ienīst, veidojas nopietni konflikti. Kāpēc tas viss?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 30.03.2003 20:23
misham

Ticu, ka tev uz latvisku Latviju uzspļaut, bet, atšķirībā no kosmopolītisma, nacionālisms bija, ir un būs attīstītāko latviešu pamatvērtība ne tikai šajā, bet arī turpmākajos gadsimtos!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 30.03.2003 20:20
laurak,

***zema intelekta pazīme ir kosmopolītisms***.

kamēr nēģeru te maz, briesmas nedraud. pagaidām. jeb tu domā, ka Hārlemas latviskā versija būtu uzskatāma par citas kultūras pieņemšanu? melnie gan nevienā valstī necenšas pieņemt tās kultūru, bet dzīvo savā kopienā, iedvešot patiesas šausmas godīgajiem pilsoņiem. jau tagad Rīgas ēkas ''rotā'' graffiti, nemaz nēģeru papildspēkus nevajag. narkotikas un nelegālos ieročus arī var iegādāties. nu kam mums vēl melnie vajadzīgi?

vēlreiz par svešo kultūru- hmmmmm, kādas tautības pārstāvji NOMĀCOŠĀ DOMINANTĒ pieder pie suteneriem, prostitūtām, zagtu mantu, narkotiku, nelicencēto ieroču tirgoņiem Latvijā? Atbildi meklēt raidījumā Kriminalinform, preses izdevumā Likuma vārdā un Rīgas Centrāltirgus ejās. Veksmi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 30.03.2003 20:07
Kasparamvēl jau nebaidos no niggeriem. varbūt tad, kad viņu te būs vairāk un braukās, apšaudīdamies kā Ņujorkā... lai gan ir pārliecība, ka dabisko tiesību (nejaukt ar dabisko t. juridisko nozīmi) aiztāvji nepieļaus melno mēri Latvijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 30.03.2003 20:02
Kristai_b :

kā gan tu vari iedomāties, ka rasisti ir pret tūrismu?... Ceļot ir skaisti, ja atceramies, kur ir mūsu mājas. Lai jau Vecrīgā pablandās kāds melnais ar fotoaparātu, galvenais, lai neapmetas Latvijā uz dzīvi ar vēl bariņu tādu pašu. Tev par ārvalstīm stāsta draudzene, bet es pati daudz ceļoju pa Eiropu un ir fakc, ka nēģeru apdzīvotajās mājās valda lielāka netīrība kā Maskavas priekšpilsētas graustos (sk. Kriminalinform), viņi nemaksā par īri un komunālajiem pakalpojumiem, augām dienām dirn turpat uz mājas kāpnēm, smēķējot marihuānu. Pamēģināsi aizrādīt- tad tu esi rasists un ''uzbrauci'' 'melnādainajam!!!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 30.03.2003 19:52
visu cieņu, pievienojos.

Irēna

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Es 30.03.2003 11:58
KasparZ, kāpēc, tavuprāt, mūsu pienākums ir uzņemt kara (kuru es personīgi, tāpat kā daudzi citi latvieši, neatbalstu) bēgļus?

Vienkārši iesaku padomāt, vai tad, ja Latvijā iebrauktu nopietns skaits bēgļu/vienkārši cittautiešu (sastādītu, teiksim, 20% iedz. papildus pašreizējām minoritātēm), nebūtu pamats runāt par latviešu minoritāti.

Īsti nesaprotu, kādēļ imigrācijas ierobežošana ir rasisms. Cik no klātesošajiem ir savās mājās uzņēmuši, piemēram, cilvēkus, kam nodegusi māja (ne radiniekus, draugus vai paziņas)? Barojot viņus par savu naudu, protams...

P.S. Nebiju iedomājusies, ka manu lietotājvārdu var saistīt ar Eiropas Savienību, tad nu skaidrībai - esmu pret to.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

laurak 28.03.2003 12:49
Nedomāju, ka var teikt - Latvijā valda rasisms. Vairāk ir jākoncentrējas uz to, kas tieši izraisa cilvēkos šīs izjūtas - naidu pret citas rases, tautības cilvēkiem. Šeit ir jāanalizē faktori, kas šīm izjūtām ir pamatā- bailes no rasu sajaukuma vai vienkārši nepatika pret citas "krāsas" cilvēku. Man draugi ir gan citas rases pārstāvji, gan arī citu tautību pārstāvji. Mani īpaši fascinē mulati, kāda viņiem ir skaista ādas krāsa!!!! Un mati tik tumši un čirkaini!!! Tādas sievišķas emocijas :) Tai pat laikā es zinu cilvēkus, kam ir vairākas augstākās izglītības, bet viņi klaji atzīst, ka ir rasisti. Pamatojums? Vienkārši tāpēc, ka viņi te (balto cilvēku pasaulē) ieradušies atņēma baltajam cilvēkam darba vietas! Utopiski. Tādiem man vienmēr ir ko pateikt pretī par eiropiešu koloniālisma laikmetu kā rezultātā liela daļa Ārfikas, Dienvidamerikas u.c. valstu šobrīd dzīvo nabadzībā, ASV pamatiedzīvotāji šobrīd ir spiesti dzīvot rezervuāros un principā ir izolēti no sabiedrības tādēļ, ka savas nacionālās vērtības liek augstāk par eiropiešu kultūru.

Nav neviena valsts, kurā nebūtu rasistu. Kaut vai tā pati ASV, kura tā iestājas par vienlīdzību un līdztiesību - lielajās pilsētās, kur vien ej, visur ir geto rajoni, valda atšķirīgas ielu bandas, kurās dominē vienas ādas krāsas cilvēki.

Runājot par Latviju, manuprāt, rasisma problēmu nosaka cilvēku zemais intelekts. Ja jau mēs gadsimtiem ilgi dzīvojām vācu jūgā, pēc tam izturējām krievu okupācviju un rusifikācijas politiku, tad ko Latvijai un latviešiem var izdarīt tie uz abu roku pirkstiem saskaitāmie citas rases cilvēki, kuri par savu mājvietu izvēlējušies šo valsti? Būtu labāk pieņēmuši šos cilvēkus un mācījušies no viņiem jaunu kultūru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ritvars 28.03.2003 11:50
Kam gan izkropļot oponentu domas?

Katrai tautai, protams, ir sava vieta, kur attīstīties, bet tas nekādi nav pretrunā ar brīvu ceļošanu un informācijas apmaiņu. Ar kolonizāciju kā krievu laikos vai nekontrolētu imigrāciju - gan.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 27.03.2003 13:55
Irēnai un Esam

Par "latviešu nācijas saglabāšanos" -- jums tiešām liekas, ka iekonservēšanās ģeogrāfiskas telpas ietvaros ir tieši tas, kas mūsu valstij ir nepieciešams? Vai ceļošana ārpus Latvijas un tūristu viesošanās šeit arī tiek pilnīgi izslēgta no Jūsu "tīrasiņu" politikas?

Nesen viena mana draudzene, kas dažus gadus strādājusi Balkānos starptautisku organizāciju misiju ietvaros, man pastāstīja, ka Albānijas lielākā problēma ir tā, ka dzīvojot un reproducējot savā starpā daudzu gadu desmitu garumā tas ir reāli notrulinājis cilvēku garīgo potenciālu un atstājis zināmu "debilitātes" efektu visā valstī (līdzīgi, ja savstarpēji precas un vairojas tuvi radinieki). Šī efekta dēļ piemēram esot ļoti grūti strādāt ar albāņu juristiem jo viņi vienkārši nespēj uztvert starptautiskās likumdošanas būtību un nianses un tās tiekot priekš viņiem īpaši tulkotas.

Vai tas ir tas, ko jūs vēlētos redzēt Latvijā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

misha 27.03.2003 12:33
Protams, ka Latvijā rasisms ir aktuāls! Un tas, manuprāt, skaidrojams ar to, ka latvieši uzskata sevi par cietējiem! Nenoliedzami, ka 50 okupācijas gadi lika ciest daudziem, taču tas nenozīmē, ka tagad uzkrātās negācijas jāizgāž uz citiem. Tāpat daudzi dzīvo "sapņu pasaulē", uzskatot, ka tādi saukļi kā "Latviju latviešiem" un "latviska Latvija" joprojām ir aktuāli. Būsim reālisti! Latvijā gadsimtiem līdzās ir pastāvējušas vairākas kultūras, papildinot viena otru un tādējādi veidojot Latvijas kā multikulturālas valsts tēlu. Un tas, ka XXI gadsimtā Latvijā ienāk jaunas kultūras, ir dabiski. Taču tas nenozīmē, ka latviešu kultūra tiek apdraudēta, jo es šaubos, ka mēs pēkšņi sāksim staigāt basām kājām, apakšlūpā ievietot māla riņķus, kas liecinātu par ģimenei piederošā ganāmpulka lielumu vai darītu vēl ko citu. Neapsāubāmi, ka nacionālā kultūra ir jāsaudzē, bet valdības līmenī, piešķirot attiecīgu finansējumu vai vēl kā citādāk, nevis uzbrūkot cilvēkiem ar citādu ādas krāsu, tautību pasē vai "nepareizu" orientāciju.

Vai starp XXI gadsimta Latvijas sabiedrības vērtībām būs sastopama tolerance?

MV

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Redzijs 27.03.2003 12:24
Līdz šim biju domājis, ka rasisms ir neiecietība pret citas rases pārstāvjiem, bet tad iznāk kaut kāds Eiropas rasisma apkarošanas blablabla (šķiet to bija publicējusi arī politika.lv), kur izrādās, ka mēs esam rasisti arī tāpēc, ka, piemēram, negribam, lai Latvijā runā krieviski. Jo izrādās rasisms esot daudz plašāks jēdziens. Ja rasisma apkarotāji šitā grib putrot galvas cilvēkiem, tad lai necer, ka viņus kādreiz kāds ņems par pilnu. Ja nu vienīgi šaurs lociņš speciālistu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


KasparsZ 27.03.2003 09:45
Klau ES!

Man gan šķiet, ka latvijā var iebrauk jebkuras rases pārstāves. Viņš taku ir tāds pats cilvēks kā visi citi. Ja piemēram, kādā valstī notiks karš (piedodiet, tas jau notiek) un bēgļi būs izvēlējušies Latviju, ko mēs darīsim - uzcelsim mūri apkārt Latvijai. Labi ceļam, varbūt ieliekam Dienā sludinājumu un ceļam Ķīnas mūri 2, tikai reķinieties ar to, kad mums būs grūti mums arī neviens nepalīdzēs. Nesakiet, ka mums šī palīdzība nav vajadzīga. Gribētos gan redzēt, kurš no Jums gribētu atgriezties 1991. gadaa. KO?

Jāierobežo imigrācija, varbūt sāksim ar to, ka jāsāk ierobežot emigrācija no Latvijas. Protams, šī emigrācija nenotiek oficiāli, bet "gudrās smadzenes" aizplūst no Latvijas uz kādiem 40 gadiem un tad atgriezīsies - VARBŪT.

Jā - tas viss no manis! Pagaidām!

Kaspars

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


KasparsZ 27.03.2003 09:36
Sveika Irēna!

Kā redzams, Tu aktīvi iesaities diskusijās par rasisma izskaušanas tēmu. Tas jauki! Jebkurš viedoklis ir jāuzklausa!

Negrofīli utt. - neuzskatu, ka tas būtu pareizs apzīmējums. Visdrīzāk, labāk teikt tolerance. Ja Tu uzskati, ka rasisms ir tikai attiecības starp melno un balto, tad man tiešām nāk prātā jautājums - Vai Tu vispār šos raktus lasi, vai tikai komentē virsrakstus?

Smadzeņu skalošana - nezinu vai mūsu sabiedrībai tās ir jāskalo, visdrīzāk jāpiepilda ar informāciju, jo vairākus gadu desmitu tās tika skalotas kā cūku siles, bet kas gan viņas pēc tam piepildīja, ja ne stereotipu un aizspriedumu kalns. Man personīgi nav nekādas pretenzijas pret melnajiem, aziātiem, čigāniem, indiāņiem utt. Man viņi šķiet pilnīgi normāli cilvēki - iespējams baltais cilvēks visdrīzāk ir pārbijies, ka citas ādas krāsas cilvēks ar kaut ko būs pārāks par viņu.

Irēna - nebaidies! Nedomāju, ka kāds ir aizmucis no savām bailēm! Tāpēc aicinu censties saprast citus!

Paldies!

Kaspars

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Es 27.03.2003 09:28
Rasisms, protams, ir ļoti negatīva parādība. Tomēr, lai tā nekļūtu par pozitīvu un tik tiešām nekļūtu glābiņš latviešu izdzīvošanai, visos veidos maksimāli jāierobežo būtu imigrācija. Valsts politikai būtu jābūt šādai: cieņu un iecietību pret šeit esošajiem citu rasu pārstāvjiem, taču šo rasu pārstāvju imigrācija kā tāda būtu jāuzlūko kā nevēlama. Vai šī nostāja ir rasisms? Var tā uzskatīt. Taču skaidrs arī tas, ka latviešu nācija, kas saglabājusies tās sajaukšanās ar citām nācijām dēļ, vienkārši nebūtu latviešu nācija...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 27.03.2003 00:50
Šī ažiotāža, kas pēkšņi sacelta ap rasismu, ož pēc kārtējās smadzeņu skalošanas masām. Izskatās, ka tautu kārtējo reizi grib iedresēt uz vēlamo darbību veikšanu; atkal masu mēdijos tiek plaši popularizēts VIENĪGAIS PAREIZAIS viedoklis.

Ja es esmu rasiste (vienīgā pareizā viedokļa paudēju acīs), tad kas ir viņi? Negrofīli? Negrooptimisti?

Tik tiešām, nēģeri, eskimosi vai papuasi būtu tas, kas Latvijai līdz šim ir pietrūcis...

Saistītie raksti
0 kapnes 255x203

Politkorektums 4 Autors:Providus

UNITED for Intercultural Action unitedagainstracism.org

Citi autora darbi
3122687026 80840c9808

Paciņa no ārzemēm 67 Autors:Ilze Garoza

Pasaulsdala baltija

Pasaul's daļa Baltija 1 Autors:Ilze Garoza