Atslēgvārdi:

Vai igauņi atkal vainīgi? 9

Kas gan varētu būt bijis mans lielākais pārdzīvotais pazemojums, trīs ar pusi gadus vadot Delnu?

Iesaki citiem:

Tie nebūt nebija VVF pārmetumi NVO kopumā par to antikonstitucionalitāti un manis salīdzināšana ar Staļinu intervijā laikrakstam Diena jau 2004.gadā, kad Delna kopā ar citām NVO protestēja pret Ingrīdas Ūdres nominēšanu par eirokomisāri.

Tie arī nebija premjera Kalvīša “kvaukšķi” vai ministra Bērziņa “ņerkstekļi” (par autorību neesmu drošs, varētu būt arī otrādi).

Ne arī piketēšana par elementāru labas pārvaldības un politiskās atbildības standartu Rīgas ielās.

Arī ne Rīgas izpilddirektora draudi un pamācības, negribot “saskaņot” likumīgās Delnas akcijas.

Tie arī nav daudzie NRA sazvērestību raksti par Delnu kā pašas NRA radīto mistisko “Sorosa struktūru” kodolu.

Ne daudzās pamācības kā labāk kritizēt, teikt, runāt, cīnīties pret korupciju un pat ne daudzie palīdzības lūgumu atteikumi ar moto “tik labi, ka jūs esat, bet nu nākamreiz..”.

Nē! Lielākais pazemojums bija intervija Igaunijas TV par korupciju Latvijā šogad Tautas sapulces priekšvakarā. Principā jau stāstīju to pašu ko vāciešiem, britiem, amerikāņiem vai zviedriem. Bet latvietim stāstīt igauņiem par to, cik korumpēta ir mūsu valsts...

Būtu politiķis, saskaņā ar mūsu sabiedrības ētikas standartu būtu pat piedienīgi melot, taču Delnas vadītāja amats neļauj to darīt pat igauņiem.

Un kāpēc gan lai melotu? Situācija Latvijā pēc pilnas programmas ir sliktāka kā Igaunijā. Ne igauņi nabagākie Eiropas Savienībā, ne viņiem lēnākās administratīvās struktūras, ne nepieejamākā veselības aprūpes sistēma. Un viņi ir pirmie Transparency International Korupcijas uztveres indeksā ( http://www.transparency.org/policy_research/surveys_indices/cpi ) austrumeiropiešu starpā, apsteidzot pat daļu veci ES dalībvalstu, kamēr Latvija ar Poliju dala trešo vietu no apakšas aiz Bulgārijas un Rumānijas, par kuru korumpētības līmeni, šķiet, ne Latvijā, ne ārpus mūsu valsts kāds īpaši nebrīnās.
Bet, redz', šonedēļ igauņi atkal priekšā! Slavenajā OECD Pisas studijā par izglītības kvalitāti (tiks oficiāli prezentēti tikai ceturtdien, bet pasaules presē tiek apspriesti jau tagad) Igaunija līdzās Somijai izrādās esam valstis ar labāko izglītības sistēmu pasaulē. Dabaszinību testā igauņi ir otrie ES, kamēr Latvija ir 16 vietā. Vai igauņiem arī skolu testos kārtējo reizi “PR labāks”? Neticu, neticu, neticu. Šī ir kārtējā reize, kad labāka ir igauņu valdība un valdīšana. Rīt Kalvītis atkāpjas un atbildība par Latvijas bērnu konkurētspēju pasaules nākotnes darba tirgos iet viņam līdzi. Tikmēr man atkal kauns par manu valsti, kas sāka tieši turpat, kur ziemeļu kaimiņi.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Правозащитник 05.12.2007 20:30

Уважаемый г-н Путнис! Вы неверено информированы. Во время Бронзовой ночи были арестованы не только и не столько участники погромов, сколько мирные протестующие против сноса памятника. Четверо участников "Ночного дозора", которых будут судить в январе ни в каких погромах не участвовали и к ним не призывали. На сайте www.shtab.lv опубликовано обвинительное заключение главному фигуранту - Дмитрию Линтеру. Посудите, разве в демократической стране могут судить человека за такие действия?
Фактически Линтер с друзьями сделали то же, что и Вы перед пикетом 18 октября: призвали граждан собраться высказать свое отношение к недопустимым, на их взгляд, действиям властей. То, что дело кончилось погромами, было вне возможностей их предвидения, и за хулиганство должны нести ответственность виновные в нем.
Что касается Латвии - я не говорил, что у нас все в порядке с правами на свободу слова и собраний. Однако в Перу, Непале и Нигерии хуже. Так вот, Эстония в вопросе личных свобод намного ближе к этим странам третьего мира, чем к Латвии.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Putnis 05.12.2007 11:44

Pravozashitnikam: Es nopietni šaubos par Jūsu pieņēmuma patiesumu attiecībā uz Igauniju un vēl jo vairāk nepieņemams ir Delnas salīdzinājums ar grautiņiem Tallinā, kuriem nebija nekāda sakara ar miermīlīgu pulcēšanos. Tāda, savukārt, ir katra Latvijas iedzīvotāja neaizskaramas tiesības. Tās garantē gan Satversme, gan Augstākās tiesas judikatūra. Bet pret krimināli sodāmām darbībām katrai valstij ir pilnas tiesības vērsties ar visu valsts varas bardzību.

Un cits aspekts: Ja Nepālā mūsu kolēģus tur cietumā, Nigērijā uz tiem šauj, bet Peru TI nodaļai ir savs apsardzes dienests, tad tikai tāpēc, ka tur ir tik šaušalīgi, Latvijā automātiski ir tik labi??? Nepiekrītu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Putnis 05.12.2007 11:35

Jorgenam: Tāda neērta diskusija sanāk, Jūs nesakāt, kas Jūs tik ļoti satrauc, un es to nevaru paskaidrot.

Ja runājat par TI Korupcijas uztveres indeksu, tad to pēc TI pasūtījuma kā neatkarīgs eksperts gatavo, starp citu baltvācietis, grāfs Lambsdorfs Pasavas universitātē Vācijā.

Viņš ir metodoloģijas autors un savā institūtā veido indeksu jau gadiem.

Zinu par indeksu trīs lietas - ir ļaudis, kas to kritizē par neprecizitāti, tad daļa, kas veido konkurējošus indeksus, un tad vairākums, ieskaitot, visas globālās organizācijas un korporācijas, kas to atzīst par labāko, kas pasaulē šobrīd ir, lai salīdzinātu valstis pec iespējamās korumpētības, un izmanto to savā darbā.

Domāju, ka šādas trīs lietas Jūs atradīsiet par jebkuru pētījumu / instrumentu / metodi, kāda pasaulē pastāv.

Katrā gadījumā indekss ir pilnīgi neatkarīgs no TI nodaļām un centrālā biroja, tajā skaitā Delnas, TI arī nav tā datu avots nevienā valstī.

Ceru, ka varēju kaut nedaudz kliedēt Jūsu šaubas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Правозащитник 05.12.2007 09:11

Если бы г-н Путнис жил в Эстонии и призывал людей придти на неразрешенный пикет, то этих бы людей арестовали, связали и бросили на бетонный пол в портовый терминал. Самого Путниса посадили бы на полгода в тюрьму, как Дмитрия Линтера и Максима Реву. Я уж не говорю о том, что перлюстрировались бы все телефонные разговоры и мэйлы Путниса, его родных и друзей.
Эстония по многим показателям превосходит Латвию, но в области прав человека по сравнению с северными соседями мы просто образец либерализма. Борцу за открытое общество негоже об этом забывать.
Прошу прощения, что пишу по-русски - в компьютере нет латышской программы, а писать грамматически неверно мне неприятно.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jorgens 04.12.2007 23:51

Putnam: kas tie ir par pētījumiem, kuri ļauj jums manipulēt ar sab. domu? paši pētat, paši uz tiem atsaucieties - mazliet nenopietni. ta polijā vienā ciemā pusstundas laikā ir vairāk korupcijas, cik latvijā piecos gados pa visu valsti. beidziet taču vienreiz kaitēt valstij! tā ir pseidocīņa.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Putnis 04.12.2007 20:17

Jorgenam: Paldies par viedokli! Man gan šķiet, ka igauņiem daudz mazāk problēmu kā Latvijai.

ES salīdzinājumā nelegālā atalgojuma ziņā (= aploksnēs) līdzīgi kā ar korupcijas apkarošanu un citām lietām esam priekšpēdējie aiz Bulgārijas un Rumānijas.

Pilnīgi nepatiess ir Jūsu apgalvojums par Delnai līdzīgu organizāciju neeksistenci kaimiņos. Igaunijā arī ir Transparency International nodaļa (tādas ir aptuveni 100 valstīs), kas aktīvi seko līdzi valdības darbam un ir tās partneris. Taču - līdzīgi kā Daces teiktajā komentārā - arī Delnai konstruktīvu un lietderīgu priekšlikumu ir ļoti, ļoti daudz, bet tie daudz retāk kā Igaunijā tiek uzklausīti politikas līmenī.

Kaut vai tik elementāra lieta kā Transparency prezidentes viesošanās Rīgā: vai igauņu premjers laistu garām iespēju viņu pieņemt un palielīties par saviem labajiem darbiem?! No Kalvīša biroja uz maniem trīs lūgumiem divu mēnešu laikā atbildi līdz šim brīdim neesam saņēmuši! Jo nebūtu jau par ko lielīties iepretim Igaunijas valstsvīriem.

Tikmēr igauņu kolēģi mūs apskauda, ka Huguette Labella Rīgā, bet ne Tallinā viesojās.

Par tām pārējām lietām saistībā ar Delnas sliktajiem darbiem gan prasītos nedaudz konkrētāks izklāsts. Pateicāt tikai viedokli, bet neviena faktoloģiska pamatojuma, par kuru varētu tālāk saturiski diskutēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jorgens, Putnam 04.12.2007 20:07

klau, cīnītāj, vai pavaicāji kā igauņi apguvuši ES naudu? viņi to ir dabūjuši tādām lietām, par ko tā pati Delna piekliegtu pilnu Dienu "ar koruptīvām pazīmēm". viņi nekomplekso, bet tādas sabiedriskās organizācijas kā Delna un Providus ir nodarījušas Latvijai daudz vairāk sliktuma nekā krievi padomju laikā. jūs esat radījuši mītus, par kuriem citur pasaulē smejas, bet Latvijā publiski (un tagad arī tiesiski)par cilvēkiem ņirgājas. man bija kauns, kad vajadzēja mēģināt ārzemniekiem izskaidrot, kas ir aploksne, jo visā pasaulē skaidras naudas aprite (cash) ir viens no tautsaimniecības ieročiem. jūs panācāt, ka par Latviju igauņi un lietuvieši smejas, jo viņiem nav problēmu ar tādām organizācijām kā Delna.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 04.12.2007 18:21

Igaunijā tik tiešām daudz jomās pieņemti tālredzīgi un gudri lēmumi tā kā tikai latviešu patmīlība ļauj to saukt par labo PR. Piemēram, Igaunijā vairākus gadus agrāk par Latviju sākās skolu datorizācija. Igaunijā jau sen ir ieviesta prasība, ka kredīti tiek izsniegti tikai ņemot vērā legālos ienākumus (ko pamato ar VID izziņu), kamēr Latvijā tas ieviests 2007.gada jūnijā - un arī tikai attiecībā uz bankām (kredītu devēju firmas, kas nav bankas, joprojām nesatraucas par ienākumu legalitāti vai nelegalitāti). Igaunijā jau sen ir ieviestas personas identifikācijas kartes, kas ir daudz ērtāk lietojams ID dokuments nekā pase un lietojams arī ceļojot ES robežās. Igaunijā ātrāk ieviesa pakalpojumu, ka var maksāt par mašīnas novietošanu, nosūtot īsziņu. Igaunijā jau ir notikušas elektroniskās vēlēšanas, kamēr Latvijā tās pirmo reizi varbūt notiks 2009.gadā. Citiem vārdiem, Igaunijā daudzviet panākti labāki rezultāti nekā Latvijā un pat daudzviet rietumos, par ko man kā Igaunijas fanei prieks un, protams, kā Latvijas iedzīvotājai, nav prieks, ka līdzīgus rezultātus nav iespējams baudīt šeit... Te, lai atvairītu iespējamos uzbrukumus, ka mēs te tikai sūdzamies un neko lietas labā nedaram - mēs darām gan, jo ne tikai kritizējam, bet izstrādājam arī rekomendācijas, dodam vielu idejām, pārdomām, lai kaut ko mainītu.