Vai bija “jauni laiki” pretkorupcijas frontē? 5

Latvijas politikas un, protams, pašas korupcijas slēgtais raksturs neļauj pilnvērtīgi izvērtēt, vai Repšes pretkorupcijas krusta kara pieticīgie rezultāti ir skaidrojami ar viņa nepietiekamu gribēšanu, nepietiekamu mācēšanu vai ar to, ka citi politiskie spēki viņam ir traucējuši.

Iesaki citiem:

Ja ticam Einaram Repšem un partijai “Jaunais laiks” kā vienīgajam cīņā pret korupciju ieinteresētajam politiskajam spēkam, tad līdz ar valdības krišanu ir pienācis gals vai vismaz iestājies pārtraukums “jaunajiem laikiem” pretkorupcijas frontē. Taču saprāta balss liek atmest ticību vai neticību un mēģināt saprast, vai pēdējo 15 mēnešu laikā cīņā pret korupciju tiešām bija iestājušies jauni laiki. Lai atceramies, ka tieši cīņa pret šo ļaunumu bija galvenais lozungs, ar kura palīdzību Repše un viņa partija pievilināja daudzus vēlētājus.

Korupcijas apkarošanas statistika neuzrāda nekādas nozīmīgas izmaiņas 2003. gadā salīdzinājumā ar agrāku laiku. Latvijā aizvien nav pieņemta ne korupcijas novēršanas un apkarošanas stratēģija, ne programma. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir mētāts no viena priekšnieka rokām citās un tā arī nav ticis pie kārtīgi apstiprināta vadītāja. Patlaban birojs ir tādā situācijā, kad jebkurš nākamais premjers to varēs ietekmēt, kā vien ienāks prātā.

Arī skaļās lietas, piemēram, digitālās televīzijas šķietamā afēra un pārbaudes par Aivara Lemberga iespējamiem pārkāpumiem līdz šim risinājušās līdzīgi kā vecajos laikos - ir pārbaudes un krimināllietas, bet neviens nav notiesāts. Tiesa, te varētu iebilst, ka vienkārši ir vēl vajadzīgs laiks. Vislielākais progress notika partiju finansēšanas jomā, jo KNAB sāka nopietni ielūkoties partiju naudas lietās un pat atrada ne vienu vien pārkāpumu. Daudzsološi ir arī jau otrajā lasījumā pieņemtie grozījumi partiju finansēšanas likumā, bet to tālākais liktenis būs atkarīgs jau no cita valdošā vairākuma Saeimā.

No šī varētu secināt, ka Repšes un JL valdīšana neko ievērojamu cīņā pret korupciju nav nesusi. Tātad arī šīs partijas nonākšana opozīcijā it kā nebūtu liels zaudējums. Tomēr gan šādam, gan arī pretējam apgalvojumam trūkst stingra pamata. Latvijas politikas un, protams, pašas korupcijas slēgtais raksturs neļauj pilnvērtīgi izvērtēt tos centienus, kuri ir vai nav bijuši Repšes valdības laikā. Īsāk runājot, nav zināms, vai Repšes pretkorupcijas krusta kara pieticīgie rezultāti ir skaidrojami ar viņa nepietiekamu gribēšanu, nepietiekamu mācēšanu vai ar to, ka citi politiskie spēki viņam ir traucējuši.

Pie šīs neskaidrības, šķiet, vismaz daļēji ir vainīgs pats Repše. Kaut vai cīņā par kontroli Rīgas ostā vērotājs no malas varēja vien noklausīties, kā Repše savus oponentus nodēvēja par gandrīz bandītiem, kamēr pēdējie aizgūtnēm pauda sašutumu. Tomēr publiski neizskanēja nedz precīzākas apsūdzības, nedz arī ir ziņas par uzsāktām izmeklēšanām. Tāpēc ierindas pilsoņi tā arī nevarēja spriest, vai šī epizode bija daļa no patiesas cīņas pret korupciju, vai arī tikai premjera ambīciju, vai pat kādu JL atbalstītāju biznesa interešu izpausme. Repšes nemācēšana vai nevēlēšanās sabiedrībai pārliecinoši pamatot savu pozīciju viņam pašam nenāca par labu. Tā neļāva cilvēkiem no malas argumentēti izteikt viņam atbalstu un paust faktos balstītu pārliecību par Repšes nozīmīgo lomu korupcijas apkarošanā.

Tiesa, ir vairāki netieši rādītāji tam, ka “jaunajos laikos” korupcijai ir klājies grūtāk. Viens šāds rādītājs, ko gan nevar ne pierādīt, ne pārbaudīt, ir dažu biznesa cilvēku pilnīgi privāti pausti viedokļi, ka dažās jomās kukuļošana gan gājusi mazumā, gan kļuvusi riskantāka. Netiešs stāvokļa uzlabošanās rādītājs ir arī budžeta ieņēmumu uzlabošanās dažās jomās - tātad valsts ieņēmumu sistēma, iespējams, kļuvusi mazāk korumpēta. Ar to sasaucas arī kāda pazīstama uzņēmuma vadītājas teiktais intervijā šo rindu autoram par izmaiņām kopš 8. Saeimas vēlēšanām: "Finansu ministrijā un Valsts ieņēmumu dienestā lobēšana vairs nav iespējama. Ministrs ieliek tehnokrātus, kuri vienkārši nav lobējami. Viņi kaut ko prasa tikai tad, kad vajag padomu. Un labi, ka tur nevar vairs lobēt! Toties tur tagad ir pamatīgi sakārtota sistēma." Tā kā lobēšana Latvijā nereti ietver arī kukuļošanu, šādi izteikumi netieši norāda uz korupcijas mazināšanos.

No JL nevarēja gaidīt brīnumus. Turklāt pat 15 mēneši korupcijas novēršanas un apkarošanas jomā ir ļoti īss laiks, lai sasniegtu pārliecinošus rezultātus. Tomēr, vērojot politiku no malas, nevar gūt pietiekamu racionālu pamatojumu stingrai pārliecībai par Repšes un viņa atbalstītāju nelokāmu gribu un māku cīnīties pret korupciju. Šajā jomā ir pārāk daudz nezināmo. Taču ir pamats pārliecībai, ka Saeimā, iespējams, pat vairākumu, kontrolē partijas, kuras noteikti nevēlas konsekventu cīņu pret korupciju. Šādu cīņu nevēlas tās partijas, kuras pie varas nonākušas ar dažu cilvēku milzīgu ziedojumu palīdzību. Šie ļaudis gribēs savu naudu atpelnīt, un to ir grūti izdarīt bez korupcijas. Šāds politisko spēku samērs pat tīri teorētiski apgrūtina nozīmīgas iniciatīvas pret korupciju.

Bez šaubām var teikt, ka JL valdīšana daļā sabiedrības radīja priekšstatu par korupcijas mazināšanos un apkarošanu. Šādi priekšstati mēdz likt cilvēkiem arī reāli atturēties no korumpētām darbībām. Tāpēc varbūt ticība cīņai pret korupciju bija visnozīmīgākais Repšes un viņa partijas līdzšinējās valdīšanas pienesums.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

molders 18.02.2004 14:14
Lasot šādus spriedumus pieņemu, ka tiem ir vieta demokrātiskā sabiedrībā, bet kā jau tas bieži gadās, vājas vēstures zināšanas un vēlme lietot "dzeltenās preses" izteicienus, kas diemžēl ir raksturīgi mūsu demisionējošam premjeram ir liela problēma mūsu sabiedrībā. Ulmaņa piesaukšana ir populāra, bet gribu atgādināt tikai vienu faktu - Ulmanis 1934. gadā tautai solija jaunu labāku satversmi, ko tauta gaidīja un nesagaidīja līdz pat 1940. gadam, kad diktators ar Šveices pasi kabatā, kas bija saņemta apmaiņā pret nepretošanos ienaidniekam. Ko mēs no tā varam mācīties? Kaut vai to, ka demokrātija, kas nav ideāla ir daudz labāka par jebkādu vadonību, pat ja tas ir Einārs Repše. Mēs nevaram ielīst cilvēka dvēselē un vienīgais, pēc kā varam spriest ir vārdi un darbi. Politiķis (es domāju Repši) nedrīkst atļauties mētāties ar nepamatotiem apvainojumiem kā mazs puišelis pēc zaudēta kautiņa. Tāpat nav nekādu argumentu, lai pierādītu savu paveikto 15 mēnešos. Sistēmu nevar veidot viens cilvēks, uz to jau pēcvēlēšanu naktī Repšem norādīja Juris Bojārs. Nespēja elementāri kontrolēt savu padoto darbu un panākt pašas valdības nolemtā izpildi (par to var daudz argumentēt) ir šīs valdības vājums un nelaime, nevis oligarhi, vai kādas citas struktūras. Protams, opozīcija cenšas cīnīties par varu un tas ir normāli, tāpat nekur pasaulē privatizācija ub sākotnējā kapitāla uzkrāšana nav notikusi godīgi!

Vienīgi man ir skumji, ka pārāk maz inteliģence iesaistās politisko procesu apspriešanā, jo būtu jāradina sabiedrība pie politiskās diskusijas kultūras, kuras mums pietrūkst.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Arvids Kalme 17.02.2004 11:43
Vērojot cik draudzīgi visi vienoti metas virsū Repšem to apriedami un nozākādami, tik tiešām paliek iespaids, ka viņš daudziem ir uzkāpis uz varžacīm, kļuvis bīstams un tādēļ novācams ar jebkuriem līdzekļiem !

Repšes lielā popularitāte un ļaužu atbalsts ir izskaidrojams ar to, ka ļaudis cer, ka nu visi blēži, zagļi un parazīti tiks nolikti "pie vietas". Diemžēl JL programmātiskās nostādnes būtībā neatšķiras no TP vai LC nostādnēm. Tā pati liberālpolitika, brīvā tirgus stihija un "mežonīgais kaspitālisms"! Vienīgā atšķirība - kails apgalvojums - "mēs būsim godīgi"! Savā laikā arī Kārlis Ulmanis bija nesavtīgs un godīgs, bet cik gan ātri viņš aplipa ar visādiem pielīdējiem un parazītiem !

Bažas rada arī viņa noraidošā nostāja pret civilizētajā pasaulē vispāratzītajiem sociāldemokrātijas principiem. Tas nozīmē, ka, ja arī Repše tiks pie vienpersonīgas varas, tad godīgiem cilvēkiem uz sociālo taisnīgumu un labklājību ir mazas cerības !...

(Gan jāpiezīmē, ka sociāldemokŗati sevi arī ir diskreditējuši, to "runas vīriem" arī saslimstot ar savtīgumu un visādām "rebēm"!)

Bet patlaban Repše valstij ir vajadzīgs, varbūt ievedīs valstī kādu daudzmaz jēdzīgu kārtību ! Tiesa gan - "vadonības"sindroms viņam piemīt un tādēļ viņam būtu vajadzīgi, tēlaini runājot "apauši" Tikai ne no amorālās TP vai LPP runasvīriem !

Valdības krīzi faktiski izraisīja TP un LPP naudas maisu savtīgā darbību un TP vēlēšanās par katru cenu tikt pie "siles" un varas svirām, lai novērstu briesmas par tās darbības atmaskošanu. LPP ar savu rīcību sevi ir galīgi diskreditējusi. Pilnīgi pietiek jau ar Šlesera koķetēšanu ar Žirinovski ! Cepuri nost Kalniņa priekšā ! LPP vēl ir daudzi saprātīgi un godīgi cilvēki, kuriem vajadzētu sekot Kalniņa piemēram, pametot morāli sevi diskreditējušos Jēkabsonu un Šleseri !

Izeja no valdības krīzes strupceļa, manuprāt, ir ārkārtas vēlēšanās. Ja tās būtu notikušas jau pēc pirmā puča, daudz kas jau būtu nokārtojies un nostabilizējies. Esošā situācija diemžēl nāk par ļaunu Latvijas virzībai uz Eiropu ! Vilšanās sajūtu izraisa VVF noraidošā attieksme pret ārkārtas vēlēšanām, kā arī, manuprāt, nepārdomātie izteikumi pret Repšes vēlreizēju izvirzīšanu premjēra postenim. Neraugoties uz visu manu ciņu pret VVF, man roedas iespaids, ka viņa vai nu pati, vai savu padomnieku iespaidā, arī ir sapinusies oranžajos tīmekļos. Skumji, ja tas tā būtu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

svikla 16.02.2004 11:33
bleķim:

Iesaku uzmanīgāk izlasīt šīs autora rindas un tikai tad ķērkt:

"No šī varētu secināt, ka Repšes un JL valdīšana neko ievērojamu cīņā pret korupciju nav nesusi. Tātad arī šīs partijas nonākšana opozīcijā it kā nebūtu liels zaudējums. Tomēr gan šādam, gan arī pretējam apgalvojumam trūkst stingra pamata. "

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


blekjis 11.02.2004 18:14
Interesanti, ka beigu beigaas tomeer sanaak, ka Repshe nemaz nav tika liels suudabraalis bijis.. Izraadaas, ka ir rezultaati ciinjai ar korupciju, kas nesen veel skaitiijaas blefs un veeleetaaju muljkjoshana. Izraadaas, ka arii atklaatas valdiibas seedes tomeer ir pozitiiva ieziime, ne tikai ruupeeshanaas par reitingiem. Veel daudz kas noskaidrojas, kad valdiiba vada peedeejaas dienas, tikai izskan daudz klusaak kaa veel nesen modiigie 'Repshe diktators', 'Repshe marsietis', 'Repshe spekulants', 'Repshe visu apzadzeejs' u.c. 'konstruktiivie' kritikas graudi.

Es saprotu, ka shajaas demagogjijas ciinjaas iesaistaas politikji un biznesa haizivis, bet kas liek arii it kaa neitraajajiem teoreetikjiem un politikas peetniekiem dziedaat peec taam pashaam notiim, tanii pashaa ritmaa? Kapec neviena pozitiivs shiis valdiibas veikums netika atziimeets aatraak kaa 3 nedeeljas pirms naakamaas, aciimredzot Shlesera valdiibas naakashanas pie varas?

Kapeec taa, Valt Kalninj? Iksten? Pabrik? Kaktinj? Freimani?......

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Verners 11.02.2004 17:35
Ir pārāk naivi domāt, ka bandīti (sauksim viņus tā, kā to dara Repše), ieliekot savu naudu politikā, nebūtu nodrošinājušies pret X stundu, kad pie varas nāks "marsieši". Tad jau viņi būtu vēl trulāki par tiem, kas kādreiz dedzināja kioskus. Kaut kāda kārtība valstī varētu iedibināties tikai pēc tam, kad JL, vai tai līdzvērtīga partija būs nostrādājusi visus četrus gadus. Pēc četriem gadiem varētu sākt nopietni vērtēt šādas valdības darba rezultātus. Repšes valdības šūpošanu nevajadzētu saistīt ar Mēness fāzēm, bet mērīt īpašās ballēs attiecībā pret attālumu ceļam, kāds valdībai ir atlicis noiet līdz neliešu midzenim. Valdības gāšana ir rādītājs, ka šobrīd šis midzenis jūtas nopietni apdraudēts un, ja būtu šobrīd iespējams izdarīt Repšes piedāvātos Satversmes grozījumus saistībā ar ārkārtas vēlēšanām, tad domāju, ka bandīti tiešām būtu sprukās, bet šāda varbūtība ir pārāk skaista, lai kļūtu par realitāti. Vismaz tuvākajā laikā. Būs jāgaida nākošās vēlēšanas.

Saistītie raksti
Citi autora darbi