Uzraksti man Latvijas ideju... reāli, čalīt! 18

Saeimas spīkere Solvita Āboltiņa savā 4. maija runā mūs acīmredzami centās iedvesmot. Un kas gan vēl labāk spēj saliedēt nāciju kā kopīgas klapatas? Tad lūk, kā zināja stāstīt Latvijas otrā svarīgākā amatpersona, mūs visus gaida milzīga traģēdija. Nē, tas nav saistīts ar kārtējo emigrācijas vilni, augsto bezdarba līmeni vai briesmīgo demogrāfisko situāciju. Nē – mums trūkst Latvijas idejas. Šī ideja tad nu mums ir pēc iespējas ātrāk jādzemdē, ja nē, tad gan būs armagedons!

Iesaki citiem:

Protams, te nu uzreiz būtu jāvaicā, par kādu īsti ideju ir runa? Āboltiņa savā runā postulēja, ka tā ir ideja par “tādu Latviju, kas iederēsies un spēs pastāvēt modernā Eiropā, tādu, kas dos spēku un brīvību tautas garam, tādu, kas garantēs patvērumu un aizsardzību grūtā brīdī. Tādu, kas iedvesmos dzīvei, darbam un mīlestībai”. Taču vismaz man ar šādiem liriskiem vārsmojumiem ir krietni par maz. Ko pati politiķe sola mūsu nākotnei? Principā svētku runā izskanēja tikai divas konkrētas lietas: a) kārtējo reizi tika atgādināts par eiro ieviešanu kā vienu no galvenajiem mērķiem b) kārtējo reizi tika solīts, ka nodokļus vairs necels.


Ja jau Saeimas spīkerei pat svētkos nav nekā vairāk, ko pateikt, tad par kādu Latvijas idejas definēšanu mēs vispār varam runāt? Un kas galu galā ir tie “mēs”, kurus Āboltiņa aicina veidot šo mistisko ideju? Izklausās, ka mums ir kopīgi jāveido reklāma savas dzimtenes iztirgošanai.


Ziniet, man tas viss atgādina kādu dialogu no Viktora Peļevina romāna “Generation П”. Bandīts Vovčiks reklāmistam Tatarskim lūdz uzrakstīt “Krievijas ideju” un skaidro, ko viņš ar to īsti domā. Manuprāt, šo fragmentu ir vērts izlasīt visiem, kuri dzirdēja Āboltiņas runu, tāpēc atļāvos to iekopēt šeit. Lasiet un domājiet līdzi!- Короче, я тебе сейчас ситуацию просто объясню, на пальцах, - сказал Вовчик. - Наш национальный бизнес выходит на международную арену. А там крутятся всякие бабки - чеченские, американские, колумбийские, ну ты понял. И если на них смотреть просто как на бабки, то они все одинаковые. Но за каждыми бабками на самом деле стоит какая-то национальная идея. У нас раньше было православие, самодержавие и народность. Потом был этот коммунизм. А теперь, когда он кончился, никакой такой идеи нет вообще, кроме бабок. Но ведь не могут за бабками стоять просто бабки, верно? Потому что тогда чисто непонятно - почему одни впереди, а другие сзади?

- Во как,- сказал Ханин. - Учись, Ваван.


- И когда наши русские доллары крутятся где-нибудь в Карибском бассейне,- продолжал Вовчик, -даже на самом деле не въедешь, почему это именно русские доллары. Нам не хватает национальной и-ден-тич-ности...


Последнее слово Вовчик выговорил по складам.

- Понял? У чеченов она есть, а у нас нет. Поэтому на нас как на говно и смотрят. А надо, чтобы была четкая и простая русская идея, чтобы можно было любой суке из любого Гарварда просто объяснить: тыр-пыр-восемь-дыр, и нефига так глядеть. Да и сами мы знать должны, откуда родом.


- Ты давай задачу ставь, - сказал Ханин и подмигнул Татарскому в зеркальце. - Это ж мой главный криэйтор. У него минута времени больше стоит, чем мы с тобой вместе в неделю зарабатываем.


- Задача простая, - сказал Вовчик. - Напиши мне русскую идею размером примерно страниц на пять. И короткую версию на страницу. Чтоб чисто реально было изложено, без зауми. И чтобы я любого импортного пидора - бизнесмена там, певицу или кого угодно - мог по ней развести. Чтоб они не думали, что мы тут в России просто денег украли и стальную дверь поставили. Чтобы такую духовность чувствовали, бляди, как в сорок пятом под Сталинградом, понял?

- А где я ее... - начал Татарский, но Ханин перебил:


А это уж, родной, твое дело. Сроку у тебя день, работа срочная. Потом ты мне для других дел нужен будешь. И учти: кроме тебя, мы эту идею еще одному человеку заказали. Так что старайся.


Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Novērotājs 22.09.2011 15:45
Aboltiņai runas raksta Šlāpins, kurš savulaik Rīgas Laikā publicēja no pirksta izzīstu versiju, ka tāds Viktors Peļēvins nemaz neeksistē, bet ka slavenos kulta romānussacer ciniski rakstošo džeku un džekeņu komanda.
Īsi sakot - Šlāpins centās sameklēt skaidrojumu, kāpēc cits var uzrakstīt to, ko šamais nevar nu ne sists.

Tāpēc pilnīgi nav jābrīnās, ka Aboltiņas runā parādās citāti no Peļevina. Pajautājiet runas sacerētājam, no kurienes inspirējās!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laura 09.05.2011 16:28
Mērķis ir mūžvecs,tas tika īpaši akcentēts Atmodas sākumā: cilvēkcienīga dzīve.Tas sasniedzams ar izglītotību, sapratni par cilvēka sūtību uz Zemes (A.Brigaderes - Dievs, Daba, Darbs). Valsts pārvaldē - ar meritokrātiju (demokrātija - der vārda brīvībai).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 08.05.2011 11:19
Ahmeds> - Как вы оцениваете действия по реставрации «Великой России», предпринимаемые командой Путина?
— Совершенно бесполезные усилия. Если страна пошла в ложном направлении, то, чем успешнее она идет, тем оказывается ближе к гибели и полному исчезновению. http://www.polemics.ru/articles/?articleID=1249

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 07.05.2011 23:31
Kņigu ņečital! Kakuju ideju krieitor napisal?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 07.05.2011 21:57
Tā nav traģēdija, ka Tautas skaitīšanas 2011 gaitā pašlaik tiek ziņots, ka kopumā saskaitīti 1.65 miljoni Latvijas iedzīvotāju -
''Jūnijā rīkos iepriekš neplānotu tautas skaitīšanas kārtu elektroniski; sola ņemt vērā pieļautās kļūdas'' http://www.delfi.lv/news/national/politics/junija-rikos-iepr...
- VISU var ''sadzemdēt''.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 07.05.2011 21:33
magnitūdis> - Iedzīvotāju pārvietošanās, darbaspēka mobilitāte vienas valsts (savienības) robežās - tā nav emigrācija,tā nav kāda traģēdija....Vajag tomēr S.Āboltiņas runu izlasīt, - ''(..)Arī tagad bieži var dzirdēt viedokli, ka lielais darba meklētāju skaits, kas izbraukuši no Latvijas, ir mūsu nelaime, valsts mazspējas un bojāejas pazīme.
Negribētu tam piekrist,.....'' http://www.saeima.lv/lv/aktualitates/saeimas-zinas/18442-sae...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

magnitūdis>edge 07.05.2011 15:53
Jūs nopietni kļūdaties!Eiropas Savienība nav valsts,bet tikai valstu klubs naudas līdzekļu pārdalīšanai.Ja ES kaut kādu iemeslu dēļ izbeigsies nauda,visi juridiskie mehānismi pārstās acumirklī darboties!Turklāt ES nespēj eksistēt bez NATO un ASV atbalsta.Tā labākajā gadījumā ir izplūdusi konfederācija!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

magnitūdis 07.05.2011 15:47
Kas attiecas uz krieviem,tad viņi savu nacionālo ideju tā arī nav formulējuši.Reālais režīms ir līdzīgs carismam,kamēr šis impērijas celms nevar pārvērsties par normāli funkcionējošu federatīvu valsti,nekādas idejas nebūs.Kas attiecas uz Latviju,tad nacionālā ideja ir izteikta formulējumā-demokrātiska nacionāla valsts,jautājums ir tikai par šī formulējuma piemērošanu modernajiem apstākļiem.Pietiek pieminēt svešos,kuri staigā ar lapseņu pēcpuses krāsas lentītēm un nacionālā ideja noformēsies pati no sevis.Aizbraucējus,kuri vēlas integrēties rietumos var daļēji izmantot,kā dubultpilsoņus,lai viņi vēlēšanās palīdzētu pārbalsot svešos austrumniekus.Bērnus var sadzemdināt no jauna ar tām pašām igauņu metodēm,atceroties austrumnieku gudro sakāmvārdu''ruk nog p..... mnog!Valdošajai politiskajai elitei jārunā skaidrā latviešu valodā,jo tikmēr būs arī Latvija(negatīvais Baltkrievijas un Īrijas piemērs,kur pirmā no valodas atteicās elite un pēc tam tauta).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ekonomists 07.05.2011 11:42
Nevarētu teikt, ka ar autoru būtu vienās ideoloģiskajās pozīcijās, bet šoreiz saku - izcili!
Savukārt kurmim nocitēšu VVF intervijas fragmentu no Playboy.
"Bija gadījumi, kad cilvēki to, ko biju domājusi kā joku, uztvēra svētā nopietnībā. Vai, piemēram, ironija. Latvijā vērojama absolūta atsacīšanās saklausīt cilvēka tonī ironiju."
Man pazīstami cilvēki ļoti labi uztver un saprot ironiju, tāpēc VVF izteikumiem negribēju piekrist, bet lasot kurmja komentāru acumirklī atcerējos šo VVF atziņu. Nākas tomēr viņai piekrist.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 06.05.2011 22:52
Ideja par jaunas valsts idejas nepieciešamību - tas, manuprāt, ir jauns mūsu varnešu triks 'acu aizmālēšanai'.Konsolidācijas process, eiro ieviešana un vēl dziļāka Latvijas integrācija jaunajā valstī ar nosaukumu Eiropas Savienība turpinās.....un ir vitāli nepieciešams novērst sabiedrības uzmanību no šī procesa - jo sekas lielākajai daļai sabiedrības šis integrācijas process nenesīs.Uzķersies vairākums, metīsies 'meklēt' to brīnumformulu, kas ''traģēdiju''(S.Āboliņa) var novērst?
p.s.
Papildus V.Peļevina romāna fragmentam (starp citu, zīmīgs motto:'Vidusšķiras piemiņai'), kas līdzīgs, taču kulturālāks salīdzinājums izlasāms V.Matīsas:'Vērtību krīze skolā un sabiedrībā' http://www.izglitiba-kultura.lv/viedokli/vertibu-krize-skola...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 06.05.2011 22:35
''Principā svētku runā izskanēja tikai divas konkrētas lietas: a) kārtējo reizi tika atgādināts par eiro ieviešanu kā vienu no galvenajiem mērķiem b) kārtējo reizi tika solīts, ka nodokļus vairs necels.''
======================================================
'(..)Если говорить о том, что образует основу человеческих объединений, человеческой жизни, то в марксистские годы вам сказали бы, что это базис, то есть экономика. От этого представления не отказались до сих пор. Если вы следите за средствами массовой информации, смотрите телевидение, читаете газеты — без конца только и твердят: “Экономика, экономика, экономика, экономика”. Это как бы важнее всего.
Я вас уверяю, что это тоже идеология, ложная идеология, и ее специально навязывают, чтобы отвлекать внимание людей от понимания реальности такой, какой она является на самом деле.'
Постсоветизм Лекция Александра Зиновьева
======================================================
Ņemot vērā divdesmit viena gada laikā notikušo Latvijā ikviens, kas apzinīgā/spriespējīgā vecumā bija 1990.g.4.maijā var pacensties apjēgt tās IDEJAS būtību, no kuras smeļ spēkus/balstās 4.maija republika.
======================================================
A.Zinovjevs, domātājs:’’Ja ideja, no kuras spēkus smeļ valsts, ir vēsturiski pareiza, tad pat 100 ‘nasing spešali’ valsts priekšgalā nespētu valstij nodarīt ko sliktu. Bet, ja valstiskā ideja pati par sevi ir nelaimes nesoša/ļaundabīga, tad pat 100 ģēniji nekādi nespētu valstij palīdzēt. Lai ko viņi nedarītu, viss tikai nestu nelaimes šai valstij’’.
(‘Ja ideja ir ļaundabīga/ Если идея порочна’ЗИНОВЬЕВ. Исключительный журнал”, 2010, № 1 (6)
«Если идея, на которой зиждется государство, исторически верна, то будь во главе этого государства даже идиот, он все равно не сможет ему навредить. Но, если государственная идея сама по себе порочна, то будь во главе такого государства даже гений, он все равно ничем ему
помочь не сможет. Что бы он ни делал, все будет приносить этому государству один вред».

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 06.05.2011 22:17
Atsevišķie cilvēki jēgu savai dzīvei lieliski atrod paši. No otras puses, līdz šim Latvijā bijis pieticīgi ar "sociālo kapitālu" - t.i. nav izdevies ne no apakšas, ne no augšas atrast tādas vienojošas lietas, kuras varētu iekustināt kādam kopīgam mērķim lielāku skaitu cilvēku (kurus nesaista darba attiecības, materiāla ieinteresētība, ģimenes saites, utml.).

Sociālā kapitāla trūkums izpaužas pat daudzdzīvokļu namu īrnieku vidū - vieni grib visu ko kapitāli remontēt un siltināt; citi ir laimīgi, ka viņiem neko neliek maksāt - un viņiem galīgi nerūp, vai paneļmājai, kur ir viņu dzīvoklis, jau pēc 10 gadiem netecēs jumts un nenāks vaļā pavirši sametinātās šuves. Protams, visas šīs lietas varētu atstāt pašplūsmai - Latvijā ir gana pieaugušu cilvēku, kuri paši izdomās, ko viņiem vajag, radīsies noteikta sabiedriskā doma, utml.

Bet ir dažas sfēras, kur šīs kopīgās vērtības ir jāpiedāvā valsts līmenī.
(1) Pirmkārt, tā ir valsts pārvalde (visu trīs varu institūcijas) - kam būtu jānotiek ar zināmu pēctecību, lai likumdošana un valsts funkciju uzlabošana nenotiktu pilnīgā "ad hoc" režīmā, bet varētu īstenot pārveidojumus, kuri prasa ilgāku laiku. Teiksim, ir slikti, ja katrs veselības ministrs sāk no nulles pavisam citas reformas. Jo šādās nozarēs nopietnas reformas var veikt tikai pietiekami ilgā laikā - t.i. ministram ir jāvar normāli turpināt sava priekšgājēja iestrādes.

(2) Policija un bruņotie spēki - katrs cilvēks, kurš tajos kalpo, ir saistījis dzīvi ar šīm institūcijām, viņam ir tiesības zināt, kas ir tās vērtības, kuru dēļ viņš riskē ar savu dzīvību; viņam ir pamats sagaidīt no valsts varas prognozējamu attieksmi un cieņu pret savu darbu.

(3) Vispārizglītojošās skolas. Skolas ir sabiedrības spogulis - tur valda visi tie paši netikumi, kas "lielajā dzīvē": nevīžība, paštaisnums, skaudība, materiālā nevienlīdzība, dažādas atkarības, utml. No otras puses, skola ir ne tikai pasīvs sabiedrības spogulis, bet tur zināmā mērā veidojas arī "idealizēts sabiedrības modelis" - mācību vidē ir reizēm iespējams izveidot nedaudz tīrāku/sakārtotāku (un mācību procesam piemērotāku) vidi nekā ir ārpus šīs skolas sienām. Skaidrs, ka šajā modelī ir vajadzīgi arī kaut kādi "spēles noteikumi", kuri atspoguļotu Latvijas sabiedrības izpratni par to, kas ir skaists un morāliski pareizs. Lai skolās nenotiktu juceklīgi "eksperimenti" - brīžam matemātika ir obligāta, brīžam - izvēles priekšmets; vienu brīdi vairs neizliek atzīmes lai netraumētu bērnu psihi, citu brīdi visi sāk runāt par obligātām skolēnu formām, lai "atjaunotos disciplīna". Nav optimāli, ja neviens nezina, kurā virzienā šai sistēmai vajadzētu attīstīties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sirsniņa 06.05.2011 20:50
valsts idejai drīzāk jābūt no plauktiņa "mīļums", "tiesiskums", "draudzīgums", "savstarpēja uzticība", "neighbourhood watch" nevis "labklājības valsts", jo latviešiem ir nopietnas psiholoģiskās problēmas. tikai atrisinot tās, varēsim domāt, kā valstī celt sajēgu par attīstību un izaugsmi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kurmis - urbim 06.05.2011 20:24
Tavs teksts parāda lielāko Latvijas problēmu - Tu gaidi, lai valdība Tev pasaka, ko Tev vajag? Vismaz pēc definīcijas, Latvijā ir otrādi, bet Tev ir dažas iespējas - Baltkrievija, Kuba, Ziemeļkoreja :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kurmis 06.05.2011 20:20
Ideja var būt tik primitīva kā "labklājības valsts" - t.i. valsts, kurā viens rūpējas par otra labklājību, ja ne citādāk, tad ar valsts budžeta un pārvaldes iestāžu starpniecību.
Tomēr ideja nav vēlmes - jo to ir bezgalīgi daudz. Ideja ir kā koncentrēta vadlīnija, kas, cita starpā, palīdz pieņemt valstiskus lēmumus, kas atbilst pilsoņu interesēm. Ja Zviedrijas valdībai ir jāizšķiras par lēmumu, tā izvēlas to, kas virza uz labklājības valsti, nevis, piemēram, uz zviedru ietekmi pasaulē, tehnoloģiskiem sasniegumiem vai ekonomiskām virsotnēm. Domāju, ka ASV ar savu vispārpieņemto brīvības ideju atvieglo daudzus politiskos lēmumus vienkārši uzdodot jautājumu - vai šis lēmums palielina vai samazina pilsoņu brīvību?
Latvijā savukārt mēs visi gribam kaut ko savu un visu reizē un tādēļ mums nekad nav saskaņas un vienota viedokļa par jebkuru jautājumu. Pat, ja mēs pieņemtu izvēli starp "paēdusi valsts" vai "turīga valsts", daudzi politiskie lēmumi būtu sakarīgāki, jo pirmajā gadījumā mēs upurētu ekonomisko izaugsmi un kopējo labklājību tādēļ, lai panāktu, ka visi vienmēr paēduši, apģērbti, siltumā un zem jumta. Savukārt, lai sasniegtu kopējo turību, valsts politika stimulētu (ar nodokļiem, mazāku regulējumu) kapitālismu, kas nozīmē katra indivīda maksimālu motivāciju, kā rezultātā uzvarētāji būtu turīgi, bet zaudētāji knapi vilktu dzīvības līdz tam brīdim, kad uzvarētāju turība arī pie maziem nodokļiem ļautu izdzīvot tiem, kuru spējas un iespējas ir vājākas. Vienīgais salīdzinājums, kas man nāk prātā ir "misija", ko sev definē uzņēmumi. Ja uzņēmums definē sevi kā "ražo ātrākās automašīnas", neviens klients no šīs firmas negaida mazlitrāžas pilsētas auto un arī paši darbinieki zina mērķus uz ko tiekties un mērķus, kas konkrētajā uzņēmumā ir sekundāri vai pat nav pieņemami. Jo neviens uzņēmums nevar būt labākais it visā; arī neviena valsts nevar būt vislabākā - nevar būt sociālisms kopā ar ekonomiskiem panākumiem, nevar pastāvēt super-eko filozofija rūpnieciskās ražošanas lielvalstī, utt.

Varbūt Āboltiņas kundze pati nesaprata, bet viņas teikto es sapratu tā - latiš, apreģeļis', nakoņec, čevo ti poisķiņe hočeš! :) Pirmkārt, mums pašiem vairāk jādomā un jārunā par to ģimenēs, draugu, radu, paziņu, kolēģu lokos, sociālajos tīklos, utt. Tikai tā ar laiku varēs noformulēties domas, kuras tad jau pētnieki varēs noskaidrot, apvienot, noformulēt un mēģināt šo latviešus vienojošo ideju arī iedzīvināt vienoti noformulētu.
Protams, pat ja mēs visi par to aizdomāsimies, ir liela iespējamība, ka mēs nonāksim pie (1) kaut kā pozitīva un/vai (2) kaut kā kopīga vismaz pusei iedzīvotāju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

urbis 06.05.2011 20:05
Nu nav gan ne idejas, ne skaidrojuma, nav nekā dzirdama no mūsu politiķu mutēm par ideju, mērķi, vīziju utt. Ja tie 100 gudrie nespēja to izdomāt 20 gadu garumā, tad vienkārši jāgaida nākamais Čakste, Ulmanis vai kaut vai Uļjanovs. Pašreiz tādu nav.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kurmis 06.05.2011 19:52
Didzi, domāju esat pārpratis spīkeres teikto. Katrā ziņā piekrītu tam, ka idejas trūkums ir viena no būtiskākajām problēmām Latvijā. Un šai idejai nav tieša sakara ar Latvijas reklāmu pasaulē - pirmkārt, tā ir vajadzīga mums pašiem. Savā ziņā tā ir vienojošā doma/pārliecība/ticība/mērķis/vīzija/moto/..., kas ir kopīga vairumam Latvijas iedzīvotāju, savā ziņā atbilde uz jautājumu "kas ir latvieši (valsts, ne etniskā nozīmē)?" vai pat drīzāk "kāpēc ir Latvija?".
Un to definēt ir`, iespējams, grūtākais darbs uz pasaules. Latvijas ideja nav solījums, ko kāds politiķis pārdos tautai vai pakalpojums, ko katram pilsonim sniedz valsts institūcijas. Valsts pārvalde labākajā gadījumā var sniegt ieguldījumu izpētīt, formulēt un organizēt diskusijas, bet pati ideja nav izdomājams sauklis - ideja ir tas, kas raksturo esošu latvieti - Tevi un mani - un paskaidro iemeslus, kādēļ mēs dzīvojam kopā tieši šajā valstī, nevis citā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 06.05.2011 18:58
Didzi, vai tad prasīja ideju tikai čaļiem, čalenes apdalītas? Ideja jau tikai sū, bet kāds galu beigās ir mērķis? Bija iestāties ES, NATO. Tagad nav nekāda? Par vīziju vispār nerunāsim. Tā vīzija ir tik mistisks svešvārds, ka 100 gudrie par to labākajā gadījumā vēl domā.

Citi autora darbi