Ūdensvirsas gājēja 78

Iesākumā bija vārds. Vaira Vīķe-Freiberga. No vārda tapa gaisma, kas apmirdzēja ķibelēs un aizmirstībā ieslīgušo Latviju un ļāva valstij uzplaukt kā iekšpolitiski, tā ārpolitiski.

Iesaki citiem:

Iesākumā bija vārds. Vaira Vīķe-Freiberga. No vārda tapa gaisma, kas apmirdzēja ķibelēs un aizmirstībā ieslīgušo Latviju un ļāva valstij uzplaukt kā iekšpolitiski, tā ārpolitiski. Aplūkojot pēdējos četrus gadus, aptuveni šādu sižetisko līniju zīmē tuvākie padomdevēji prezidentei, kurai pietika apņēmības pašai savu darbību vērtēt kā izcilu. Taču šīs prezidentes cēzariskums lai neapžilbina skatu uz viņas darbību.

Ir pieņemts uzskatīt, ka Valsts prezidenta institūcija Latvijā ir gluži dekoratīva un tai nepiemīt kādas plašākas pilnvaras. Var piekrist, ka, piemēram, valsts apbalvojumu pasniegšana, noziedznieku apžēlošana vai vēstnieku akreditācija nebūt nav milzīgu varu apliecinošas prerogatīvas. Tomēr Valsts prezidents ir tiesīgs ne vien atdot otrreizējai caurlūkošanai Saeimas pieņemtos likumus un rosināt tautas nobalsošanu par Saeimas atlaišanu, bet arī iesniegt Saeimai likumprojektus un sasaukt, un vadīt Ministru kabineta ārkārtas sēdes. Der atminēties, ka Satversme pasludina Valsts prezidentu par Latvijas bruņoto spēku augstāko vadoni.

Neraugoties uz pilnvaru plašo klāstu, reprezentatīvo funkciju veikšana Vairai Vīķei-Freibergai sekmējusies vislabāk. Viņas valodu zināšanas un pašapziņa ir ļāvušas veidot nepastarpinātākas attiecības ar ietekmīgāko valstsvīru kluba pārstāvjiem. Viņas komunikabilitāte un apķērīgums ir mainījuši daudzu žurnālistu, politiķu un ekonomisko līderu priekšstatus par Latviju. Ir grūti iedomāties, ka pelēcīgais A.Rītels vai pārgalvīgais R.Pakss spēs daudzināt savas valstis tikpat sekmīgi, kā to līdz šim darījusi V.Vīķe-Freiberga. Ir grūti iedomāties, ka kāds cits no Eiropas jauno valstu prezidentiem varētu doties uz Franciju, lai līdzinātu attiecības starp transatlantiskajiem partneriem, vienlaikus apliecinot uzticēšanos kā Parīzē, tā Vašingtonā.

Šķiet, ka Rietumu uzticēšanās Latvijai ir būtiski pieaugusi V.Vīķes-Freibergas prezidentūras laikā. Te liela loma ir viņas entuziasma pilnajam atbalstam ārējā spiediena rezultātā formulētajiem iekšpolitiskajiem uzdevumiem. Lai atceramies otrreizējai caurlūkošanai atdoto Valsts valodas likumu tikai pāris nedēļas pēc viņas ievēlēšanas amatā vai arī viņas pausto iniciatīvu mainīt Saeimas vēlēšanu un pašvaldību vēlēšanu likumus, atsakoties no prasību kandidātiem apliecināt savas valsts valodas zināšanas.

Arī prezidentes īstenotā attiecību pilnveidošana ar dažādām ebreju organizācijām ir stiprinājusi uzticēšanos mūsu valstij. Šai kontekstā nepieciešams atminēties arī Vēsturnieku komisijas ražīgo un visnotaļ sekmīgo darbību. To savulaik izveidoja G.Ulmanis, lai veicinātu Latvijas jaunlaiku vēstures sarežģītāko posmu izpēti un apzināšanos. Vēsturnieku komisijas devums ir ļāvis prezidentei vēl pārliecinošāk skaidrot Otrā pasaules kara notikumus auditorijām, kas pretēji sapņu piļu arhitektu aicinājumiem arvien mēdz skatīties pagātnē un nekautrējas no tā. Turklāt tas noticis par spīti komisijas darbības finansējuma samazināšanai.

Tomēr visi šie labās gribas žesti palikuši nepamanīti Austrumos. Neraugoties uz rūpīgi slēpto Latvijas un Krievijas prezidentu sarunu Austrijā, arī V.Vīķei-Freibergai nav izdevies panākt lūzumu abu valstu attiecībās. Būtu nejēdzīgi viņai pārmest nevēlēšanos ielaisties liktenīgos kompromisos un Arhimēda nespēju pastumt zemeslodi.

Būtisku lomu Latvijas-Krievijas attiecību veidošanā ir spēlējusi mūsu valsts noteiktā vēlme iestāties NATO un no tās izrietošās militārās reformas. Būdama bruņoto spēku augstākā vadītāja, prezidente ir konsekventi atbalstījusi nozares ministra aizstāvēto aizsardzības izdevumu palielināšanu un piedalījusies Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rituālajos pasākumos. Pateicoties Ģ.V.Kristovska iniciatīvai, prezidente ir izveidojusi Militāro padomi ātrās reaģēšanas un savstarpējās koordinācijas vajadzībām. Lai palielinātu Valsts prezidentes kompetenci militārajos jautājumos, ir izveidots padomnieka amats nacionālās drošības jautājumos.

V.Vīķes-Freibergas teicamā ārpolitiskā darbība mudina vaicāt – vai Latvija šobrīd stāvētu uz Eiropas Savienības un NATO sliekšņa, ja valstij būtu cits prezidents? Lietuvas, Slovākijas un vēl dažu Austrumeiropas valstu piemērs liek domāt, ka stāvētu gan. Taču uz mums raudzītos pavisam citādāk.

Cik spoži prezidente ir pārstāvējusi Latviju starptautiski, tik blāvi viņa ir darbojusies iekšpolitiski. Savas prezidentūras laikā V.Vīķe-Freiberga nespēja skaidri definēt un konsekventi īstenot iekšpolitiskās prioritātes. Spriežot pēc Saeimai iesniegtajām likumdošanas iniciatīvām, viņa mazliet pievērsās Krimināllikuma pilnveidei un rosināja attīstīt Latvijas valsts apbalvojumu sistēmu. Vienlaikus tik svarīgais ombudsmeņa ieviešanas jautājums jau trešo gadu buksē. Statistika liecina, ka G.Ulmanis ir bijis nedaudz aktīvāks likumdošanas iniciatīvu iesniedzējs, kaut V.Vīķes-Freibergas ļoti rūpīgi koptais popularitātes reitings varētu kalpot par efektīvu resursu attiecībās ar Saeimu un nepārvērstos par pašmērķi.

Par to daļēji liecina Valsts valodas komisijas izveide pie Valsts prezidentes. Pusotra gada laikā M.Zālītes vadībā ir ne tikai notikuši divi duči publisku pasākumu, bet arī ir formulēta latviešu valodas attīstības valsts programmas koncepcija un – vēl sarežģītāk – ir sekmīgi veikti Valsts valodas aģentūras izveides politiskie un birokrātiskie priekšdarbi.

Otrreizējai caurlūkošanai nodoto likumu analīze rāda, ka V.Vīķe-Freiberga šo ietekmes instrumentu ir izmantojusi 17 reizes – aktīvāk nekā G.Ulmanis (18 reizes divu prezidentūras termiņu laikā). Atkārtotai izskatīšanai atdoti galvenokārt saimnieciska rakstura likumi, kurus kritizēja atsevišķi uzņēmumi vai nozari pārstāvošas interešu grupas. Slavējama ir Valsts prezidentes vēlme īpašās sanāksmēs apspriest šīs situācijas ar visām ieinteresētajām pusēm.

Nav izslēgts, ka tieši rūpes par savu popularitāti, ambiciozitāte un visai miglainais priekšstats par komplicētajiem valsts iekšpolitiskajiem jautājumiem ir mudinājis V.Vīķi-Freibergu distancēties no politiskajām partijām, ar kurām viņas attiecības ir bijušas visai vēsas. To atzīst abas puses, taču prezidentes ļaudis aizrāda, ka atsalums iestājies pakāpeniski, partijām nespējot veidot konstruktīvas attiecības bez politiskas mītiņošanas.

Darbība reaģējošā ugunsdzēsēju režīmā un skaidru iekšpolitisko prioritāšu trūkums labi saistās ar svaigu ideju nabadzību V.Vīķes-Freibergas prezidentūrā. Par to krietna tiesa atbildības jāuzņemas arī Valsts prezidentes kancelejai un padomnieku korpusam. Un personāla politika šai institūcijā liek sarkt un bālēt. Ja vēl radinieku un ģimenes draugu pieņemšanu darbā varētu skaidrot ar nedrošību un kontaktu trūkumu mazpazīstamā zemē, tad nekādi nav saprotama ilgā un itin ciešā bijušā Satversmes aizsardzības biroja (SAB) darbinieka A.Babra un tulka (?) J.Grigaļa riņķošana ap prezidenti, kas beidzās tikai nesenās specdienestu tīrīšanas laikā.

V.Vīķe-Freiberga tik ļoti kāro atkārtotu ievēlēšanu Valsts prezidentes amatā, ka ir atbalstījusi gan prezidenta pirmstermiņa vēlēšanas Saeimā, gan visas tautas vēlēta prezidenta institūcijas ieviešanu Latvijā. Prezidentes veikums un redzējums diemžēl neattaisno šīs bīstamās rotaļas ar Satversmi. Viņas prezidentūras četri gadi atstājuši pusapgūtus daudzus prezidenta pilnvaru laukus, un tāpēc nav jēgas tos vēl vairāk paplašināt. Pat epizodisku izcilnieku dēļ ne.


P.S. Izsaku sirsnīgu pateicību visiem bijušajiem un esošajiem Valsts prezidentes kancelejas darbiniekiem, kā arī bijušajiem un esošajiem ministriem, Saeimas deputātiem un ekspertiem, kuri neliedza savu padomu raksta autoram.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (78) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 08.07.2003 10:10
Lavrentijs Pavlovičs būs vien jāmodina, savādāk ar sociālistisko likumību būs cauri! :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 08.07.2003 02:23
biedrs Berija guļ'. netraucēsim.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 07.07.2003 15:51
Biedri Staļin, Jūs būsiet pamanījis, ka es nekad pats neuzsāku apsaukāšanos, un man arī būtu iebildumi pret Politikas portāla diskusiju stila delfizāciju. Taču biedram Henry acīmredzot nopietnais un nosvērtais diskusiju stils nav pa prātam, un racionālu argumentu trūkuma dēļ b. Henry ķeras pie apsaukāšanas. Esiet tik laipns un dariet to zināmu biedram Berijam, lai pieņem mērus! :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Staļins 07.07.2003 13:08
biedri!kas tad tas??? man ir lūgums-neiesaistīties diskusijā par citu viedokļu paudēju personīgajām īpašībām .mēs diskutējam-un katrs atšķirīgs viedoklis -ta ir vērtība.un biežī gadās,ka šim viedoklim ir nopietns pamatojums.ja notiek asa diskusija starp ļoti atšķīrīgiem viedokļiem-tas nav slikti,tas ir labi.bet mēs ne tikai noskaidrojam patiesību,bet arī pavadām laiku-tāpec-lai cik mūsu uzskati neatšķīrtos-busim laipni un mīļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 04.07.2003 18:27
Nu labs ir, puisīt, mēs ar PM esam fašizoīdie nelieši, bet tu tad jau laikam būsi komunoīdais jālietis, taču tu esi tikai viens, toties mēs - divi! Give up, pal! :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 04.07.2003 17:58
PM un Latvi, Jūsu pēdējie komenti tikai lieku reizi parāda, kas jūs abi esat - fašizoidie nelieši

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 04.07.2003 11:20
Tas tīnītis jau droši vien rada savus elektroniskos garadarbus kaut kādā Interneta salonā, tāpēc viņa muterei ir pagrūti veikt tastatūras atņemšanas akciju, ja nu vienīgi varētu pieteikt embargo kabatas naudas izsniegšanai. Stresa un mazvērtības kompleksa pārvarēānai varētu ieteikt jaunajam cīnītājam pret latviešu totalitārismu kādu labu pretpiņņu līdzekli - ir pierādīts, ka uzlabojoties ārējam izskatam pieaug arī pašvērtējums.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PM 04.07.2003 09:17
Sveiks latvi!

Ar patiku izlasīju Jūsu dziesmusvētku noskaņās noformēto komentāru. Šis ir sevišķs nacionālās pašapziņas pacēluma laiks. Svētku kulminācijā valsts augstākās amatpersonas teiks uzrunas tautai. Gaidu VVF uzrunu ar cerību, ka pēc tās šī diskusija ievirzīsies "pareizajās sliedēs".

Ceru arī, ka pa šo laiku kādā jauktā ģimenē māte atņems pubertitātes mocītam "tīneidžerim" klaviatūru, tās vietā iedodot vecumam piemērotus žurnālus, lai viņš vairs nemaitātu interneta diskusijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 03.07.2003 23:58
Rakstu jau, rakstu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 03.07.2003 23:57
Henry minētie pseidoiemesli diskusijas izbeigšanai ar veselīgi domājošo PM liecina par argumentācijas nepietiekamību. :) IRĒNA

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 03.07.2003 21:58
PM, sakot, ka Satversmē ir daudz pantu, Jūs vienkārši konstatējāt acīmredzamo. Kāds tam ir sakars ar manis teikto? Ja Jūs vēl joprojām neko neesat sapratis, varētu Jums kā īpaši talantīgam indivīdam atgādināt, ka ar izglītības reformu ir neapmierināta ļoti liela daļa Latvijas pilsoņu, un viņiem ir visas likumīgas tiesības šo neapmierinātību paust arī ārpus parlamenta (un nepilsoņiem arī). Ja Jums tas šķiet nepieņemami, tad Jums ir ļoti primitīvs priekšstats par demokrātiju. Neviens no protestētājiem nekad nav teicis, ka viņš ir pret latviešu valodu kā tādu. Runa iet par veidu, kā to nodrošināt, vienlaicgi neliedzot minoritātēm iespējas saglabāt savu kultūras identitāti. Apgalvot pretējo ir vienkārši provokatīva faktu sagrozīšana.

Vēlreiz par Jūsu sapņiem un vīzijām. Man patiesībā liekas pretīgi Jūsu mēģinājumi kaut kā attaisnot savas totalitāras tieksmes. Jūs varat tagad teikt visu ko vēlaties, bēt tas nemaina to, ka simtu tūkstošu cilvēku vardarbīga izvešana no valsts Jūsu perversajā izpratnē būtu skaists notikums. Kāpēc vardarbīga?Bet vai Jūs iedomājaties veidu, kā vēl to var izdarīt, ja tas ir pret cilvēku gribu? Liekas, Jums ir problēmas ar logiku. Latvis ir šizofrēniķis, bet vismaz (varbūt tieši tāpēc?) viņš ir atklāts savos murgos.

Kāpēc Jūs tā aizskāra manas valodu zināšanas? Vai tā būtu skaudība? Bet vispār es Jums neieteiktu īpaši interesēties par manu personību. Sis ir interneta forums, un man pilnīgi vienalga, kas, piemēram, esat Jūs.

Tālāku diskusiju ar Jums neuzskatu par auglīgu, jo Jūs principā neesat intelektuāli kvalificēts konstruktīvai sarunai par šīm lietām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 03.07.2003 15:43
Par to sapņošanu man ir šis tas sakāms. Iztēlosimies šādu situāciju: ir 1873. gads, nāk vīri pelēkos vadmalas svārkos, dimd Rīga, un pirmie dziedāšanas svētki ir sākušies. Svētku gājienā blakus soļo Latvis un PM, dabīgi, abi divi vadmalas svārkos, tāpat kā visi pārējie gājiena dalībnieki.

Latvis saka PM:

– Nu redz, brāl, arī mums ir sava kultūra! Bet es tagad sapņoju par to, ka mums, latviešiem, kādreiz pašiem varētu būt sava valsts. Ja vāciešiem un krieviem ir savas valstis, tad kāpēc arī mums tāda nevarētu būt? Cik gan skaisti tas būtu – pašiem sava Latvijas valsts, iedomājies tikai!

PM atbild:

– Nu gan tu esi aizsapņojies, Latvi! Esam taču tā varenā Krievijas Cara un Patvaldnieka pavalstnieki, un vai tad mums slikti klājas? Redz, Viņa Augstā Majestāte mums pat savus dziesmu svētkus atļauj rīkot! Ko tad nu vēl vajag? Nesapņo nu, tautiet, bet labāk lai uzdziedam Bože, carja hraņi, lai ilgs mūžs ir mūsu augstajam Zemes Tēvam!

Bet malā stāv uradņiks Henry, vēro gājienu un klusi domā: “Redz, ko sasapņojušies, inoverci tādi! Pagaidiet tikai, drīz paši pāriesiet ķeizara ticībā, un savas stulbās valodas vietā runāsiet krieviski! Šeit ir Krievija, un tam tā būs būt mūžīgi!”

Līdzīgu ainu varam iztēloties arī 1973. gada Dziesmu svētku gājienā, tikai PM un Latvis noteikti sarunāsies ceturtdaļbalsī, bet Henry tituls būs nevis uradņiks, bet milicis.

Morāle ir šāda: ja šodien kādu sapņu vai ieceru īstenošanai pietrūkst nosacījumu, tad tas nebūt nenozīmē, ka šādi nosacījumi nevarētu rasties rīt, parīt vai vēlāk. Galvenais sapņa piepildāmības nosacījums ir – cilvēki, kuriem kāds sapnis ir arī nepieciešamība un mērķis, kuri no visas sirds vēlas piepildīt šo sapni. Ja vēlme īstenot sapni netiek izrādīta redzamā veidā, tad tas vēl neko nenozīmē. Bet ja tautas gars ir salauzts, ja neviens vairs negrib nokratīt svešzemnieku jūgu un visi ir padevušies, tad pat vislabvēlīgākie apstākļi vairs nespēs līdzēt, ko uzskatāmi pierāda Baltkrievijas piemērs.

Tagadējā situācija vēl neprasa konkrēto transportlīdzekļu un to kustības sarakstu noteikšanu, taču vilcieni (ešeloni) ir nevis vienīgā iespēja, bet tikai viena no vairākām iespējām. Ir taču vēl lidmašīnas, kuģi, autobusi, privātais autotransports, divriteņi, pajūgi. Galu galā, pārvietoties var arī kājām vai uz skrituļdēļa. Tā ir gaumes lieta.

Dārgais Henry, Jūsu pārmetumus latviešiem un to Prezidentei var izteikt krietni īsākā veidā: galvenā latviešu vaina ir viņu latvietība. Tātad, vienīgais problēmu atrisināšanas veids ir, Jūsuprāt, atteikšanās no latvietības. Nav arī grūti uzminēt, kuras tautas identitāti Jūs piedāvājat likt vietā. Uzdrīkstēšos minēt, ka tie noteikti nav papuasi vai etiopieši, bet drīzāk kāda teritoriāli mazliet tuvāka tauta. Baidos gan, ka visai lielam latviešu skaitam šāds “Henry miera plāns” nebūs vis pa prātam.

Ilgodamies gaidu kārtējo sofismu porciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PM 03.07.2003 09:59
Henry,

1. Satversmē ir arī citi panti. Ja nesaprotat, ko nozīmē Latvijas tauta, tad varu paskaidrot, ka ar to Satversmē ir domāts Latvijas pilsoņu kopums, kura raksutrīgā pazīme ir tiesības piedalīties vēlēšanās (referendumos).

2. Saeima pieņem lēmumus ar balsu vairākumu. Tas nozīmē, ka praktski jebkura lēmuma rezultātā vairāku desmitu vai simtu tūkstošu Latvijas pilsoņu (ne tikai iedzīvotāju) intereses paliek neapmierinātas.

3. Ar "skaists sapnis" bija domāta latvja vīzija - Latvija bez okupantu paliekām. Šajā sapnī neietilpa viņu transportēšana vai citas detaļas. Tāpēc arī es izvēlējos vārdu - sapnis, jo to kāda ir realitāte mēs zinām. Vispār es brīnos: no kurienes Jums rodas domas par cittautiešu izsūtīšanu vardarbīgā veidā? Un kapēc tieši vilcienos? Ne manos, ne latvja komentāros vardarbīgu metožu pielietošan nav pieminēta. Kad es norādīju uz latvja vīzija nepiepildāmību (savā izpratnē), ar to tika domāts, tas, ka okupantu paliekas ir Latvijā iesakņojušās pietiekami dziļi, lai viņus no šeijienes nevarētu izvilināt ar tādiem pašiem vai līdzīgiem labumiem ar kādiem viņi tika ievilināti.

4. Šogad paliek 20 gadi kopš pēdejo reizi tiesāja G.Astru ja vien šis vārds Jums kaut ko izsaka. Iesaku sameklēt un izlasīt viņa pēdejo vārdu (internetā tas ir pieejams) un padomāt, kas šajos 20 gados ir mainījies.

Nedaudz par Jums:

1)Henry......kapēc tieši Henry? Tas uz kaut ko norāda.

2)"Es, piemēram, runāju 5 valodās...." kāpēc ne 7 vai vēl vairāk? Vai kāds prasīja cik valodās Jūs runājat? Vai tajā konkrētajā komentārā Jūsu pārvaldīto valodu skaitam bija kāda ilustratīva vai kāda cita nozīme?

3) " ..demagoģisku saukļu savārstījums.." vai manā iepriekšējā komentārā var atrast kādu jēdzienu kopumu, kuru varētu definēt kā saukli? Arī pirms svešvārdu lietošanas Jums derētu "iemest aci" svešvārdu vārdnīcā.

4) "..Ir pienācis laiks, kad viņi saks rīkoties tā, kā uzskata par vajadzīgu paši ..."(domāts krievalodīgie). Runa iet par pārsvarā nepilsoņiem. Kā tas saskan ar likumību?

Varētu vēl tupināt, bet ar šo pietiek, lai atklātu dažas būtiskas Jūsu personību raksturojošas iezīmes.

Varbūt nevajadzētu bojāt šo diskusiju, kura virpār ir par citu tēmu, ar savu fantāziju radītiem šausmu tēliem, sarunāts?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 02.07.2003 22:47
Interesanti, kādreiz politika.lv bija nopietns portāls. Vai tagad normāli cilvēki vispār vairs šeit neraksta?Bēdīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 02.07.2003 22:15
Tādiem mankurtiem kā Henry (noteikti ar igrek beigās, lai ārzemnieciskāk skan) būs liegta iespēja radīt Jauno Latviju, kad pienāks laiks. Un tas pienāks, kā jau dažas reizes pienācis. PAR CETURTO ATMODU!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 02.07.2003 22:13
Henry,

nevis nacionālās minoritātes,bet okupācijas nelikvidētās sekas.

IRĒNA

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 02.07.2003 19:53
PM, Jūsu komentārs nav nekas cits, kā tukšu, demagoģisku saukļu savārstījums. Piedevām, Jūs acīmredzot arī neesat lasījis manus komentārus. Mīļie cilvēki, vai nav apnicis nodarboties ar bezjēdzību atkārtošanu, vai jūs negribētu kaut dažreiz pakustināt smadzenes?

Ko nozīmē, piemēram, "padoties cittautiešu spiedienam"? Ja Jūs neesat pilnīgs analfabēts, tad izlasiet vēlreiz Satversmes 2.pantu, kur teikts, ka Latvijā vara pieder Latvijas tautai, nevis latviešu tautai. Tas nozīmē, ka, ja valstī ir liela neapmierināta cittautiešu, t.sk. pilsoņu, daļa, tas ir nopietns signāls valdībai, ka jāmēģina izanalizēt šīs neapmierinātības cēloņi, un, ja nepieciešams, valdībai jākoriģe sava rīcība. Izglītības reformas jautājumā pilnīgi skaidrs, ka šis ir tieši šāds gadījums.

Tālāk, ko nozīmē "ieviest divvalodību"? Es, piemēram, runāju 5 valodās, un neviens mani nepiespiedīs izvēlēties, kādā valodā runāt katrā konkrētajā gadījumā. Ja es uzskatu par vajadzīgu, tad es runāju arī krieviski kafejnīcās, veikalos utt. Kādā valodā es runāju privātajā sfērā, tā vispār nav ne Jūsu, ne Latvijas valsts darīšana, un ja kāds te mani mēģinās raustīt, tad, piedodiet, lai iet uz poda.

Par skaistiem sapņiem. Tātad, vardarbīgi iesedināt 700 000 cilvēku vilcienā un izvest ārā no valsts ir skaists sapnis?????? Es pareizi Jūs sapratu, PM? Jūs tomēr varat būt gandarīts, ka viens Jūsu izpratnē izcili "skaists sapnis" Latvijas vēsturē piepildījās - es domāju Holokostu. Interesanti, ja kāds būtu nosaucis par "skaistu sapni" visu latviešu izvešanu uz Sibīriju, kā tad Jūs reaģētu? Tātad, ja mūs terorizē, tad slikti, bet ja mēs, tad tie ir skaisti sapņi! Tik tiešām kaut ko tik perversu es sen neesmu lasījis. Patiesībā Jūs, PM, esat tāds pats naciks, kā Latvis, bet nekas jums nesanāks.

Visubeidzot, par prezidenti. Vaira Vīķe-Freiberga ir vainīga pie tā, ka kultivē latviešos domu, ka tikai un vienīgi latvieši bija upuru lomā 2.pasaules kara laikā, un līdz ar to, apzināti vai neapzināti aicina uz atriebību par visiem pārinodarījumiem. Ar to VVF izdara lāča pakalpojumu pašiem latviešiem, kas ir tikai viena no Latvijas etniskajām grupām, bet VVF cītīgi kultivē latviešos izredzētības sajūtu. Latvija ir dziļi slima sabiedrība, jo tā dzīvo nevis izlīguma, bet atriebības gaisotnē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 02.07.2003 14:58
Es gan negribētu vis, lai mums atkal būtu jālokās visiem vējiem līdzi. Esam tomēr Homo sapiens, tātad primāti, nevis bezmugurkaulnieki. It nemaz nevēlos, lai pēc 200 gadiem skolēniem bioloģijas stundās stāstītu, ka izmirusī pasuga Homo sapiens latviensis esot bijusi vienīgais bezmugurkaulnieks ne tikai primātu, bet vispār zīdītāju starpā. Ja par vienu no latviskās identitātes simboliem uzskatām ozolu, tad jāatceras, ka ozoli neliecas, bet lūst (taču nelūst vis tik viegli). Vai arī jāmaina simbols uz alksni, par ko Krievijas Valsts Domes deputātam Viktoram Imantovičam Alksņisam noteikti būs makten liels prieks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Staļins 02.07.2003 14:49
nepārdzīvo LATVI-mēs latieši esam tā'da lokana tautiņā-gan jau izlocīsimies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 02.07.2003 13:24
Bet es savukārt nevaru saprast, kāpēc Jums, cienījamo Henry, liekas, ka es no kaut kā būtu nobijies. Latvietis ir tik daudz piedzīvojis pēdējos 64 gados, ka diez vai vairs ir spējīgs no kaut kā nobīties.

Iesaku apmeklēt šo linku: http://www.regnum.ru/allnews/131143.html . Ja šie nav klaji militārās agresijas draudi, tad ko lai mēs atzīstam par draudiem?! Tikai tādus, kuros lietoti "mātes vārdi"? Regnum raksta tonis visai atgādina Pravdas rakstu toni 1939. gada rudenī, gatavojoties iebrukumam Somijā. Viegli izprotami arī šādas steigas motīvi - gaidāmā Latvijas iestāšanās NATO un ES, kā arī priekšvēlēšanu kampaņa Krievijā. Jūs, protams, kārtējo reizi teiksiet, ka Regnum publikācijām neesot liela politiska svara, un tā nepaužot oficiālā Kremļa viedokli. Diemžēl man jāsaka, ka Krievijā tas nav iespējams - tur vienkārši neeksistē preses brīvība, un tā saucamie "nenopietnie autori" īstenībā spēlē galma āksta lomu. Kā zināms, viens no āksta uzdevumiem ir - expressis verbis paust tādus viedokļus, kādus pašam karalim paust būtu neērti dažādu apsvērumu dēļ.

Un tomēr, ja jau Latvijas piektajā kolonnā tiek uzkurināta vēlme sarīkot Latvijā asinspirti pēc Balkānu parauga, par aizsegu izmantojot veiklu un selektīvu spēlēšanos ar faktiem, pilnīgi ignorējot milzīgās atšķirības starp Latvijas un Maķedonijas situāciju, tad kāpēc latviešiem arī būtu aizliegts sapņot par agrāk īstenotu scenāriju atkārtošanu Latvijā, piemēram, Sudētijas scenāriju pēc 1945. gada maija?

Poļiem ir šāds jautājums, kas ļoti iederas šajā situācijā: Co my na to? Domāju, ka vēlamo atbildi Jūs nojaušat.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

PM 02.07.2003 09:08
Henry,

vai tikai Jūs neaicināt pakļauties cittautiešu spiedienam? varbūt piedāvāsiet vēl divvalodību ieviest un apturēt izglītības reformu? Varbūt latvis ir nedaudz sapņotājs, bet viņa sapņi ir vismaz skaisti, kamēr no Jūsu reāli izdarāmo lietu plāniem man "uzmetas zosāda".

Uzaicinu visus atgriezties pie diskusijas tēmas. VVF ir pietiekami interesanta personība, lai par viņas darbību būtu vērts padiskutēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 02.07.2003 00:52
Interesanti, ko gan tādu es būtu teicis, lai nabaga Latviņš tā nobītos. Nu labi, cilvēkam pilnīgi acīmredzami ir milzīgs mazvērtības komplekss pluss paranoija, nevar jau daudz ko no tāda prasīt. Latvis ir vienkārši viens sīks looser-naciks, un nav vērts uz viņu tērēt laiku. Mani daudz vairāk uztrauc tas, ka oficiozie izdevumi (Diena) cītīgi kultivē "pareizo krievu" tipu, t.i. tādu, kas integrāciju saprot tikai kā atteikšanos no savas identitātes. Tā ir bīstama spēle. Latvijas krievu jaunākā paaudze, tie, kas briedumu sasniegs jau neatkarības gados, nesēdēs vis virtuvēs, lamājot valdību, kā to darīja viņu senči. Viņi aktīvi, ar visiem likumā paredzētajiem līdzekļiem, iestāsies par savām tiesībām būt uzklausītiem. Protams, kādu laiku vēl varēs visu norakstīt uz Krievijas "reakcionāro spēku provokācijām", bet drīz tam neviens vairs nekur neticēs, arī Rietumos nē. Gribētos paskatīties, kā Latvijas valdība taisnosies, kāpēc ES un NATO dalībvalstī nav sakārtoti minoritašu jautājumi. Būs ļoti interesanti!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 01.07.2003 13:18
nuuu biedri LATVI!biedrs Henry ir labs biedrs ,bet tikai savādāk domājošs.ja mums visiem butu vienāds viedoklis,mes maltu vienu un to pašu-nebūtu ne interesanti,ne jēgas.bet ,ja mums ir dažādi viedokļi un mēs draudzīgā gaisotnē diskutējam-tas ir lieliski!patiķami un lietderīgi vienlaikus.piekrītat biedri?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 01.07.2003 10:13
Biedri Staļin, manuprāt, Henry replikas gadījumā starp draudiem un brīdinājumu ir tāda pati atšķirība, kā starp tālruni un telefonu. Turklāt šo "pretējo" viedokli mēs visi itin labi zinām, to var izlasīt viņu avīzēs pat tad nelasot, bet vienkārši braucot sabiedriskajā transportā kopā ar dažu labu līdzpilsoni un gribot negribot izlasot avīžu virsrakstus, par kuru pasīvu lasītāju esam spiesti kļūt, tāpat kā ikviens nesmēķētājs kļūst par pasīvu smēķētāju pīpmaņu kompānijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 01.07.2003 02:10
Latvi proties atšķīrt draudus no brīdinājuma..Ceru ka ļautiņi no SABa ,KNABa un tamlīdzīgām iestādēm arī apmeklē portālu.ja mēs vēlamies būt lietas kursā-mums ir jāzina arī citu viedoklis.šeit ir tādas iespējas.Paldies NELLIJAI ar kolēģiem,ka mums ir tādas iespējas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 01.07.2003 00:58
Cienījamo Henry, ja Jūs būtu drosmīgs cilvēks, tad savus draudus publicētu nevis šajā portālā, bet pa taisno aizsūtītu uz SABu, lai tur lasa, dreb pie visām miesām un pako čemodānus, lai varētu aizjozt prom uz Havaju salām, glābjoties no "krievu atmodas". Bet tā jau Jūs nedarīsiet. Tā kā no normālas argumentēšanas Jūs pārejat pie klajiem vardarbības draudiem, tad neuzskatu, ka mūsu diskusija ir turpinājuma vērta. Ja Jums patīk izvicināt virtuālos kulakus, tad Delfu stils šādai nodarbei ir labāk piemērots. Au revoir.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 30.06.2003 22:34
Cienī'jamais biedri Henry! tev taisnība-krievvalodīgie ir spējīgi aizstāvet paši savas intereses.un ar kādām metodēm tas notiks-tas ir viņu ziņā.jāpabrīdina-etniski esmu chists latvietis,bet vienlaikus kādu daļu savas dziīves pavadu kā krievalodīgais,bet citu-kā latvieš'valodīgais.tapec reizēm man jūk ,kurā brīdī kādas intereses pārstāvu.varbut LATVIS ir sapņōtājs,bet viņs runā par "lietu"-reālām problēmām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 30.06.2003 20:13
Cienījamais Stalin, krievvalodīgie nav nekādi nabagi vai ubagi, lai Jūs izrādītu tik aizkustinošas rūpes par to, ko ar viņiem darīt. Ir pienācis laiks, kad viņi saks rīkoties tā, kā uzskata par vajadzīgu paši. Un nekādas primitīvas atrunas par Krievijas ietekmi te nelīdzēs, ja latvieši vienreiz nesapratīs, ka šie cilvēki ir šīs sabiedrības daļa, viņi nekur nebrauks (tikai Latvis var turpināt sev sapņot) un tāpēc ar viņiem jārēķinās, arī pasu latviešu labsajūtas dēļ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Staļins 30.06.2003 19:48
tici vai netici biedri LATVI,mēs šajā vesturiskajā posmā skaitāmies uzvarētāji.Mēs te strī'damies ,ko darīt ar tiem nabaga krievvalodīgajiem-integrēt viņus vai repatriēt.ja mēs būtu zaudētāji,mēs vis tā nerunātu,mēs būtu drošā vietā aiz 7 atslēgām,lai lieki neizmuldētos.

LABPRĀT tev uzlikt īstu gruzīnu vīnu,lai kārtīgi varētu padiskutēt-bet nau tik daudz naudas.pats tagad tempju vīnu no tetrapakas.jāatzīstas-biedri ,es ceru ka situācija mainīsies un es varēšu pacienāt īstus biedrus ar īstu vīnu.un tad mēs to dzersim ar labpatiku un diskutēsim ar vēl lielāku labpatiku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 30.06.2003 19:00
Sveiks vēlreiz, batono Džugašvili,

Godīgi sakot, maķenīt neiebraucu tavā replikā, taču varu teikt, ka princips Vae victis! (Vai uzvarētajiem!) gan ir ļoti sens, tomēr diez vai savietojams ar tiesiskas iekārtas pamatprincipiem. Turklāt nav jāaizmirst, ka mēs vēl tik pavisam uzvarēti neesam. Kā sacīt jāsaka, dum spiro, spero - kamēr spirinos, tikmēr speru! :-)

Labs ir, beidzam šoreiz muldēt par politiku, būtu man labāk uzsaucis kādu glāzīti Hvančkaras, dārgais visu tautu tēv un skolotāj!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Staļins 30.06.2003 18:37
reālais tiesību princips LATVI vienmēr bijis tāds-uzvarētāji netiek tiesāti,bet gan-uzvarētāji vienmēr tiesā zaudētājus.bet starp RIETUMIEM un AUSTRUMIEM pēdējos 85 gadus šai jautājumā ir manā'ma atškīri'ba.

AUSTRUMU viedoklis-,pardon,mans,-ja ir slikts biedrs -viņu vajag likvidet.labu biedru likvidēt pagaidām nevajag.ši uzdevuma atrisināšanai i paredzēti biedri prokurori,izmeklētāji un tiesneši.ja viņī nespēj tikt galā ar uzdevumu-viņus vajag likvidēt un atrast citus biedrus,kas spēs tikt galā'ar uzdevumu.

RIETUMU viedoklis-padon,tas ir tik garš un saputrots,ka pat STAĻĪNS negrib ar to nodarboties.neinteresanti.ir šai portālā raksti ,kas raksturo šo viedokli.

Var vērtēt VVF labi vai slikti,bet dotajā momentā viņā pārstāv realu spēku.un tas ir jūtams no viņas uzvedības.man patīķamāk un interesantāk sadarboties un cīnīties ar Viņu ,nekā ar kaut kādu tamponu.vajag tikai viņai dot realu priekšstatu par LATVIJAS vajadzībām un interesēm,un es esmu pārliecināts -viņa spēs šīs intereses aizstāvēt tādā kvalitātē,kādā nepieciešams

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 30.06.2003 14:22
Gamardžoba, Josif Visarionovič! Kā tā' nu klājas pa tiem Kremļa kapiem, vai nevelk atpakaļ Mauzolejā pie Vladimira Iļjiča? Nu tas tā. :-)

Tiesiska valsts - tā ir laba lieta un viens no pirmajiem Atmodas lozungiem (patapināts no Maskavas). Taču lieta jau ir tā, ka pirms 15 gadiem mēs visi ar vārdiem "tiesiska valsts" domājām "desisku valsti", resp. sapņu kalngals bija tukšo padomjlaika veikalu plauktu piepildīšanās ar desām. Atšķirībā no Rietumiem, Austrumos tiesības nekad nav tikušas uzskatītas par kaut ko nopietnu un saistošu, bet vai nu par dekorāciju, vai par nevajadzīgu traucēkli. Te ir tā īstā, lielā plaisa starp Rietumiem un Austrumiem. Un te rodama atbilde uz jautājumu, kāpēc visi mēģinājumi dziedēt Latvijai cirstās brūces līdz šim ir konsekventi cietušas fiasko: notiek manipulēšana ar atsevišķiem, sadrumstalotiem Rietumu tiesību elementiem Austrumu beztiesiskajā laukā. Ja problēmas tiktu risinātas atbilstoši pilnai Rietumu paradigmai, nevis spēlējoties ar tiesību principiem kā ar kādiem nieciņiem, tad katrā ziņā par pamatu un izejas punktu tiktu likts romiešu tiesību princips - ex iniuria non ius oritur (tiesību pārkāpums nerada tiesības).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Staļins 30.06.2003 13:44
Kungi ,tik tiešām diskusija notiek ne tik auglīgi ka gribētos.gribētos ja daudz ko... piemēram , atrisināt daudzu pēckara periodā iebraukušo krievvalodīgo nejolitāti LATVIJAS VALSTIJ.Tā problēma,jo sevišķī tāpēc,ka kāda kaimiņvalsts pastāvīgi investē līdzekļus šis problēmas saasināšanā.(piemēram, masu mēdijos) Latvijas birokratija šo problēmu risinājumu redz redz integrācijā un naturalizācijā.ir dažādi viedokļī par to cik labi tas izdodas.bet ši kaimiņ'valsts iegūlda daudz līdzekļ'ju ,lai sagrautu un diskreditētu šos plānus.un ne bez sekmēm.Tātad-ir saprotamas daudzu ļaužu bažas par to ka,ja notiktu mazticams pavērsiens ,un,tanki būtu atkal Rīgā ,represijas pret latviešiem un LATVIJAI lojāliem cittautiešiem būtu ļoti smagas un prettiesiskas.Tāpec viņi risinājumu var redzēt krievvalodīgo repatriācijā.

Mēs ,mūsu valsts šo problēmu risināt tikai ar tiesiskiem lī'dzekļīem,un atbilstoši starptautiskai praksei.(un zem starptautiskas kontroles).kāda kaimiņ'valsts var izmantot jebkurus līdzekl'jus šādu jautājumu risināšanā,un to arī nekautrēdamies to dara.Tas mums rada lielas problēmas. Arī VVF tās ir jārisina.un kā redzam-tas nav viegls uzdevums.

Bet mēs taču cīņijāmies par tiesisku valsti!!! Vai tā mums ir vērtība,kuru ir vērts aizstā'vēt?ja ta,tad darīsim to!Tad vienai no prioritātēm VVF darbībā vajadzētu būt-LAI MŪSU VALSTĪ BEIDZOT BŪTU GODĪGA TIESA.šobrīd-paskatieties apkārt.manuprāt negodīgs tiesnesis,prokurors vai advokāts ir sabiedrī'bai bīstamāks par slepkavu.

ar cienu STAĻINS

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 28.06.2003 22:54
Te dažs labs man cenšas pārmest necieņu pret demokrātijas pamatprincipiem, padomiskumu un totalitārismu. Kā sacīt jāsaka, gatavais Lavrentijs Pavlovičs Berija, ne latvis. Bet vai nu gluži tik traki būs?

Starp Rietumiem un bijušo PSRS (un tagadējo Krieviju) pastāv ļoti pamatīgas atšķirības. Piemēram, Rietumos dotais vārds, un it īpaši zvērests vai solījums, tiek uzskatīti par svētiem, katrā ziņā pilnīgi noteikti saistošiem. Bet kā ir ar mūsu mīļajiem jaunpilsoņiem, kuri tiek ražoti tik kuplā skaitā? Neesmu bijis klāt naturalizācijas procedūras beigu posmā, taču nojaušu, ka lielumlielais vairums šo jaunizcepto “latviešu” nemaz neslēpj un pat tīšām izrāda savas ņirgas par Latviju – valsti, par kuras pavalstniekiem nupat kļuvuši. Turpretī viņu dotajā pilsoņa solījumā stāv rakstīts pavisam kas cits… Palūkosimies uz mūsu mīļajiem Saeimas opozīcijas deputātiem, salīdzināsim viņu dotā Saeimas deputāta svinīgā solījuma tekstu ar viņu rīcību, dibinot visādus “Staļingradas aizstāvēšanas štābus” un nu jau draudot Latvijai ar Olsteru un Kosovu (labi, ka vismaz pagaidām ne ar 1989. gada Tbilisi vai 1990. gada Baku). Varbūt, ja veiksim šos salīdzinājumus, tad varēsim pāradresēt pārmetumus totalitārismā tiem, kuri šos pārmetumus patiešām ir pelnījuši.

P.S. Neesmu vis mutants, bet prasts Homo Sapiens.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 28.06.2003 22:03
Varētu jau, protams, lūgt Latvi izvērst savas ģeniālās domas, un īpaši painteresēties, kādā tieši veidā viņš taisās demokrātiski nodrošināt, ka 700 000 cilvēku brīvprātīgi nopērk šo one-way ticket, bet diskusija principā nav iespējama. Jo Latvis runā citādā valodā, operē ar citiem "faktiem", viņam ir cita vēsture un vispār viņs dzīvo citā pasaulē, ja vien tikai viņš nav mutants.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 28.06.2003 16:52
Dārgais Henry, lūdzu netēlojiet te šausmu ainas. No Rīgas Centrālās dzelsceļa stacijas ik dienu atiet komfortabli ātrvilcieni Nr. 2 un Nr. 4, tajos ik dienu pilnīgi brīvprātīgi iekāpj pasažieri un dodas ceļā, un neesmu dzirdējis, ka kādai ES vai NATO amatpersonai būtu jebkādas pretenzijas šajā sakarā. Lieta ir tāda, ka jāpērk one-way ticket - un viss būs OK!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 28.06.2003 11:44
Teicama atbilde, Latvi! Ieliksim dzīvus cilvēkus ledusskapī (vagonā?) un visus līdz pēdējam izvedīsim, ar ES un NATO palīdzību. Es Jums ieteiktu, dārgais cilvēk, vairāk lasīt avīzes, turklāt, vēlams, ne tikai latviešu valodā. Es varētu arī ieteikt aiziet uz ES mājas lapu (piezvaniet uz ES pārstāvniecību, tur Jums pateiks adresi, es, diemžēl, no galvas neatceros) un mazliet izglītoties. Tomēr neesmu pārliecināts, ka tas vēl var līdzēt. Izskatās, kā diezgan bezcerīgs variants.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 28.06.2003 11:11
Dārgais Henry, Jūs atkal ieslīgstat pārlieku dziļā pesimismā. Es zinu, kā var īstenot repatriāciju. Ziniet, ir tāda anekdote: kā var ielikt nīlzirgu ledusskapī? Atbilde:

1) Atvērt ledusskapi;

2) Ielikt tajā nīlzirgu;

3) Aizvērt ledusskapi.

Kā redziet, viss ir pavisam vienkārši. Gluži tāpat ir arī ar repatriāciju. Nav arī saprotams, kādā veidā Latvijas uzņemšana ES un NATO varētu kavēt vēsturiskā taisnīguma panākšanu, drīzāk jau otrādi.

Par to vainas "kolektivizāciju" - tas nu gan ir galīgi garām. Pajautājiet vāciešiem, vai viņi jūtas vainīgi par savām izdarībām Otrā Pasaules kara laikā, un ikviens atbildēs, ka jūtas gan, lai gan arī tā paaudze, kura savulaik pati sastrādāja visus šos noziegumus, ir tikpat kā izmirusi. Lūk, tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 27.06.2003 19:06
Latvi, Jūs pilnīgi acīmredzami piederat pie tiem cilvēkiem, kuri principiāli nav spējīgi uztvert tiesiskās valsts pamatprincipu: atbildība var būt tikai individuāla, ne kolektīva, tā jāpiemēro tikai pārkāpumu/noziegumu tiešajiem autoriem, nevis kādai grupai, etniskai vai reliģiskai, kurai tie pieder. Es, starp citu, Jūsu vietā būtu mierīgāks attiecībā pret vainas "kolektivizāciju", jo daudziem latviešiem arī ir par ko atbildēt sakarā ar Holokostu. Jebkurā gadījumā, Jūsu komentāri mani tikai pārliecina, ka Jūsu domāšanas veids ir padomisks, totalitārs, ekstrēms, un tāpēc es sevi uzskatu par Jūsu nesamierināmo politisko pretinieku. Tomēr, par laimi, Jūsu uzskatus neatbalsta lielāka daļa latviešu.

Patiesībā Jūs pats esat pierādījis savu uzskatu (sapņu) nereālistiskumu un tukšumu, jo pēdējā komentārā PM Jūs atzīstaties, ka nezinat, kā panākt repatriāciju. Tūr jau ir tā lieta. Piedāvāt kaut ko un nezināt, kā to panākt, ir tukšvārdība.

Ja Jūs vel tomēr neesat akceptējis realitāti, tad varu Jums īsi paskaidrot, kāpēc Jūsu murgainie sapņi nekad nepiepildīsies:

1. Latvija drīz būs ES un NATO dalībvalsts. Jebkura darbība piespiedu "repatriācijas" virzienā momentāli izraisīs Latvijas izslēgšanu no abām organizācijām. Latvijas politiskā elite nevar to atļauties.

2. Latvijā izcelsies pilsoņu karš, iejauksies Krievija, un Rietumu valstis nenāks palīgā, jo Latvijas politika būs pilnīgā pretrunā ar to interesēm un vērtībām

3. Latvijas sabiedrībā Jūsu paustie uzskati nav populāri, un nekad neiegūs pārliecinošu atbalstu. Turklāt, jau tagad ir pazīmes, ka nacionālisms zaudē pozīcijas - TB/LNNK knapi ielīda Saeimā, turklāt, ir pagalam sakompromitēta.

Nevaru Jūs iepriecināt, Latvi. Var jau, protams, turpināt dzīvot sapņu pasaulē, bet kāds tam ir sakars ar realitāti?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 27.06.2003 18:53
Diskusija lielos vilcienos gan nav par Vairu, bet tēma visnotaļ insteresanta :) Latvi, man ir divas lietas sakāmas šajā lietā: pirmkārt, pilnīgi piekrītu PM, ka katra jauna krievu paaudze šeit iesakņojas aizvien vairāk un būtu neprātīgi (provokatoriski, stulbi, neproduktīvi) tagad vērsties pret tiem krievu jauniešiem, kas šeit dzīvo, mācās, strādā, ir iemācījušies valodu un maksā nodokļus, lai izdzītu viņus no Latvijas dēļ tā, ka Krievija mūsu valsti reiz okupēja. Manuprāt ar līdzīgu argumentāciju rīkojas ebreju un arābu ekstrēmisti Tuvajso Austrumos, kur nemitīgi viens otram atriebjas par iepriekšējiem nodarījumiem un skaties, kas no tā ir iznācis: asiņaina slaktiņa apburtais loks, no kā netiek ārā na paši ne ar visaugstākās iespējamās starptautiskās diplomātijas iejaukšanos. Otrkārt, Tev īsti nav taisnība par asimilāciju ASV, laikam vienkārši nezini faktus. Mūsdienās tur ir ļoti spēcīgas etniskās grupas jeb "communities", kuras no vienas puses ir integrētas ASV sabiedrībā, no otras puses izteikti kopj savu īpašo un atšķirīgo, tai skaitā valodu, kultūru, reliģiju. Šie cilvēki ir pateicīgi un lojāli Amerikai tieši tā iemesla dēļ, ka viņus neviens nespiež asimilēties un neizturās pret viņiem nicinoši vai ar aizdomām. Paskaties kaut vai "My big fat greek wedding"!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


krista_b 27.06.2003 18:53
Diskusija lielos vilcienos gan nav par Vairu, bet tēma visnotaļ insteresanta :) Latvi, man ir divas lietas sakāmas šajā lietā: pirmkārt, pilnīgi piekrītu PM, ka katra jauna krievu paaudze šeit iesakņojas aizvien vairāk un būtu neprātīgi (provokatoriski, stulbi, neproduktīvi) tagad vērsties pret tiem krievu jauniešiem, kas šeit dzīvo, mācās, strādā, ir iemācījušies valodu un maksā nodokļus, lai izdzītu viņus no Latvijas dēļ tā, ka Krievija mūsu valsti reiz okupēja. Manuprāt ar līdzīgu argumentāciju rīkojas ebreju un arābu ekstrēmisti Tuvajso Austrumos, kur nemitīgi viens otram atriebjas par iepriekšējiem nodarījumiem un skaties, kas no tā ir iznācis: asiņaina slaktiņa apburtais loks, no kā netiek ārā na paši ne ar visaugstākās iespējamās starptautiskās diplomātijas iejaukšanos. Otrkārt, Tev īsti nav taisnība par asimilāciju ASV, laikam vienkārši nezini faktus. Mūsdienās tur ir ļoti spēcīgas etniskās grupas jeb "communities", kuras no vienas puses ir integrētas ASV sabiedrībā, no otras puses izteikti kopj savu īpašo un atšķirīgo, tai skaitā valodu, kultūru, reliģiju. Šie cilvēki ir pateicīgi un lojāli Amerikai tieši tā iemesla dēļ, ka viņus neviens nespiež asimilēties un neizturās pret viņiem nicinoši vai ar aizdomām. Paskaties kaut vai "My big fat greek wedding"!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 27.06.2003 16:16
PM: "Katra jauna paaudze arvien vairāk iesakņojas Latvijā"? Uzdrīkstēšos apšaubīt šo Jūsu tēzi. Manuprāt, visīstākais iesakņošanās rādītājs ir saplūšana ar pamatiedzīvotājiem jeb asimilācija. Nav jābaidās no šī vārda, tā notiek visur, kur dzīvo emigranti - ASV, Vācijā, Argentīnā utt. Parādiet man kaut vienu ieceļotāju no Krievijas (vai to pēcteci), kurš būtu asimilējies! Tādu nav.

Kāpēc gan salīdzinājums ar baltvāciešiem būtu nevietā? Baltvācieši taču arī ir cilājuši "politiskās nācijas" lozungus, iztēlojoties sevi par šīs "nācijas" kodolu, kuram tiktu atļauts pievienoties arī tiem baur, kas nav tik dum kā tie trak prievīš valkātāj. Arī baltvāciešu problēma reiz šķita neatrisināma, vēl vairāk, neviens politiskais spēks taču nepieprasīja atrisināt šo problēmu tādā veidā, kādā tā galu galā tika atrisināta. Vācija ir zaudējusi abus pasaules karus, taču arī Krievija ir zaudējusi auksto karu. Bez šī zaudējuma taču nebūtu iespējama arī Trešā Atmoda un mūsu kvazibrīvība. Tāpēc neesiet tik pesimistisks! Neprasiet no manis konkrētos priekšlikumus, es neesmu politikas noteicējs, es esmu vērotājs, kas mēģina šo to iemācīties arī no vēstures.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

PM 27.06.2003 14:16
Latvim,

Saprotu Jūsu viedokli.....taču kopš okupācijas ir pagājušu 63 gadi. Tie kuri šeit ieradās un brīnijās par ūdeni tualetes podā un ar naktskrekliem gāja uz zaļumballēm pārsvarā jau ir miruši. Ir nomainījušās vairākas paaudzes. Katra nākamā paaudze arvien vairāk iesakņojas Latvijā.

Jūsu pieminētais baltvāciešu piemērs ir nevietā. Viņus no šejienes izvadīja nevis diplomātijas meistarība, bet zaudējums 1.pasaules karā.

Ja Jums ir kāds Jūsu izvirzītās problēmas risinājuma variants, tad man būtu ļoti interesanti ar to iepazīties. Cik noprotu zināma loma tajā ir atvēlēta arī VVF, jo tieši viņas darbība ir šīs diskusijas vadmotīvs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 27.06.2003 10:35
Henry, esmu pamatīgi aizņemts, tāpēc rakstu īsi. Kas Jūsu izpratnē ir "reālistisks" - vai tikai tas, kas norisinās patlaban? Man gan šķiet, ka reālisms nav nekāda nemainīga vienība. Dzīve iet uz priekšu, un daudz kas mainās laika gaitā, dažkārt pat līdz nepazīšanai.

Ko gan es tādu provokatīvu būtu teicis attiecībā uz pretlikumīgi iebraukušajiem PSRS pilsoņiem? Ja ārvalsts pilsonis ierodas Latvijā, nesaņemot Latvijas kompetento iestāžu atļauju ieceļošanai Latvijā, tad tas vismaz ir pārkāpums. Bet ja šis pilsonis pēc nelikumīgās ierašanās Latvijā sāk terorizēt vietējos iedzīvotājus, tad vārds "pārkāpums" jau būs par mīkstu, izdomājiet pats, kāds vārds te labāk iederētos.

"Viņi šeit ir un būs..." Deutschbalten domāja gluži tāpat, turklāt viņu klātbūtne Latvijā bija miljardkārt likumīgāka nekā PSRS/Krievijas pilsoņu klātbūtne. Un kur tagad ir visi šie osten-zakeni? Esiet uzmanīgs lietojot vārdu "nekad", dārgais Henry!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 26.06.2003 20:52
Latvi, es gribētu pateikt tik skaidri un gaiši, cik vien tas ir iespējams: es uzskatu, ka Krievijai būtu jāatvainojas par Baltijas valstu okupāciju 1940.gadā un padomju režīma pārstrādātajiem noziegumiem pret Latvijas tautu (tiešī tā, nevis tikai latviešu tautu). Es pat teiktu, ka būtu jāiet solis tālāk - parakstīt deklarāciju/memorandu/hartu, kur Krievija uz mūžīgiem laikiem apņemās respektēt Baltijas valstu suverenitāti. Taču izvirzīt šādas prasības par izejas punktu attiecību sakārtošanai nav reālistiski. Atvainošanās un deklarācija var būt tikai ilga un sarežģīta procesa fināls, nevis sākums. Taču, lai šo procesu vismaz sāktu, no Latvijas puses būtu veicamas tās darbības, par kurām biju iepriekš rakstījis. Bet tas, ko piedāvājat Jūs, liecina vairāk par "nelokamā mugurkaula" sindromu, nevis par spēju reālistiski vērtēt starpvalstu attiecības, jo tajās ir iespējams panākt daudz vairāk ar gudras, fleksiblas diplomātijas, nevis maksimālistisko prasību, palīdzību.

Uzskatīt visus krievvalodīgos, kas ieradušies pēc 1940.gada un viņu pēctečus par nelikumīgajiem iebraucējiem ir absurdi, tuvredzīgi un klaji provokatīvi. Es pat teiktu, ka šādi uzskati ir totalitārās domāšanas sekas, jo visi šie cilveki nav atbildīgi par to, ko savā laikā sastrādājuši Hitlers ar Stalinu. Jāsamierinās ar faktiem - viņi ir un būs šeit, un ar viņiem ir jāreķinās, ja vien mēs nevēlamies Kosovas vai Makedonijas variantu.

Visubeidzot, par Krieviju. Patiesībā, nesaprotu, kāpēc Jūs tā nodarbina Krievijas tēma. Jā, es zinu, ka Krievija pēc daudziem sociāli-ekonomiskiem rādītājiem ir zemāk par Latviju, taču tā ir Krievijas problēma, vai nē? Mani uztrauc Latvija, un par to es arī rakstu. Galu galā, daudz kur klājas sliktāk, nekā Latvijā. Vai tad tas nozīmē, ka mēs tagad salīdzināsim sevi ar Baltkrieviju vai Turkmenistānu, vai tomēr ar Slovēniju un Ungāriju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PM 26.06.2003 16:58
Latvi,

dārgo tautiet, laikam es vēl neesu no svētkiem atgājis.......bet arī trešo reizi pārlasot neizdevās izlobīt Jūsu pēdejā komentāra jēgu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 26.06.2003 16:33
Dārgais Henry, ceru, ka esat šogad vareni nosvinējis Jāņus. Bet nu Jāņi ir cauri, pievērsīsimies mūsu skarbajai ikdienai. Manī neviltotu izbrīnu rada tas, cik vaļīgi Jūs interpretējat dažnedažādus termiņus, tādējādi piešķirot tiem pavisam citādu nokrāsu. Piemēram, Prezidentes izteiktos taisnīgus aizrādījumus Krievijai par tās neatrisinātajiem pagātnes jautājumiem Jums labpatīk saukt par "revanšismu". Interesanti, ko gan cienījamā Prezidente būtu tādu sarunājusi, kāds tad, VVF-prāt, varētu izskatīties Latvijas "revanšs" - varbūt Krievijas Eiropas daļas (līdz Urāliem) okupācija uz 50 gadiem un masveida latviešvalodīgo iedzīvotāju ieplūdināšana Krievijas iekšienē, tādējādi drastiski mainot Krievijas iedzīvotāju etnisko sastāvu? Un vēl, ja kāds kādam kaut ko nolaupa, bet tad cietušais noķer laupītāju un liek atdot nolaupīto, vai tas arī būtu uzskatāms par "revanšu"? Manuprāt, revanšistiskās tieksmes drīzāk piemīt to politisko spēku pārstāvjiem, kuri 20. jūnija Saeimas balsojumā lieguši savu balsi Prezidentes atkārtotai ievēlēšanai amatā.
Prezidente nekad nav teikusi, ka viņas prezidentūras laikā Latvija būtu pārvērtusies par paradīzi Zemes virsū. "Panākumi" un "galamērķa sasniegšana" nav gluži viens un tas pats, dārgais Henry. Ja palūkojamies uz Krieviju, tad tur visas Jūsu pieminētās problēmas arī sastopamas, turklāt krietni smagākā formā nekā Latvijā. Man nav arī skaidrs, kāpēc PSRS/Krievijas pilsoņu pretlikumīgu atrašanos Latvijā Jūs dēvējat par nesakārtotām starpetniskajām attiecībām. Pastāvošais konflikts ir un paliek starpvalstu konflikts, ko, starp citu, nekad nav apšaubījusi arī otrā puse, lai gan arī netiešā veidā.
Neesmu Prezidentes tēla veidotājs un nezinu, kāda būs tās uzstāšanās Dziesmu svētkos, bet arī to iepriekšējo nebūt neatzīstu par smieklīgu un nepiemērotu. Cita lieta, ka viedajiem un patiesajiem vārdiem ne vienmēr seko tikpat stingra, noteikta un nelokāma rīcība sasāpējušu problēmu risināšanā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 26.06.2003 12:35
PM, spožs komentārs! Atkal paklausīties, kadi mēs esam skaisti un vareni? Valsts, kurā attīstās slēpta tuberkulozes epidēmija, ienākumu līmenis per capita ir viens no zemākajiem Eiropā, zagļi un bandīti sēž parlamentā un valdībā, ministri paaugstina sev algas 3 reizes, bet neatrod papildus 5 Ls bērnu pabalstiem, valsts, kurā nav civilizēti atrisinātas starpetniskās attiecības. Jā, vareni, vareni, laviešiem tiešām ir par ko lepoties!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PM 26.06.2003 08:29
Gaidu VVF šovu Dziesmusvētkos Mežaparka estrādē. Tam vajadzētu būt.....saistošam :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 20.06.2003 17:12
Man, starp citu, ir prieks, ka prezidente savā intervjā Dienai apstiprināja manis sacīto par attiecībām ar Krieviju. Viņa tur teica, ka Krievija vel nav psihologiski izveseļojusies, atsaucoties uz kaut kādām aptaujām teica, ka Krievijā Stalinu vēl aizvien uzskata par varoni utt. Spīdošs pierādījums tam, ka dzīve paralēlajā realitātē ir iespējama. Neraugoties uz visām slavas dziesmām, pirmais, kam būtu jātiek pāri saviem revanšistiskajiem un mesiāniskajiem kompleksiem ir pati Vaira Vīķe-Freiberga. Aizraujoši, cik ātri viens Rietumos audzis un izglītojies cilvēks var kļūt par banālo "sovku".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 17.06.2003 23:43
Un kaa ar to masonu organizaaciju Rozenkreic, kuras biedre ir VVF? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 17.06.2003 12:31
Cienījamā Irēna, paldies par atbalstu. Latvians.lv mājaslapu apmeklēju reti, taču atzīstu to par visai labu. Sevi tomēr uzskatu par drusku mērenāku nacionālistu. Katrā ziņā, latvians.lv pats vēl rakstījis neesmu. Vēl nesen bieži uzstājos Delfos, tagad apstākļi mainījušies, un vairs tik brīvi netieku klāt pie Interneta. Vispār, Delfu stils man diez ko nepatīk - tāda bļaustīšanās vien, nekādas nopietnas diskusijas tur parasti neiznāk. Es jau vairs neesmu pieskaitāms pie jauniešiem (tā būtu atbilde cienījamajam oponentam ar niku Henry), tāpēc priekšroku dodu nopietnākam diskusiju stilam un nosvērtākiem spriedumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 17.06.2003 00:55
Cienītie nacionāli noskaņotie jaunieši un jaunietes! Kāpēc lai jums neturpināt uzjautrināt viens otru jūsu specializētajos forumos?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Irēna 16.06.2003 22:53
Tas tev, Henry, liekas maldīgi. Par laimi, mūsējo netrūkst. :)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Irēna 16.06.2003 22:52
LATVI,

Man prieks, lasot Tevis pausto. Iespējams, jau esam pazīstami, jo nacionālajās aprindās viens otru zina. Esi bijis www.latvians.lv? Tur arī daži gaiši cilvēki nav zaudējuši ticību Brīvībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 16.06.2003 10:06
Nu gan brangās auzās esat iebraucis, Henry. Es šķirojot cilvēkus pēc asinīm? Pierādījumus, lūdzu?! Tādu nav. Tieši otrādi, es atzīstu par latviešiem visus, kuri tādi ir, nepētot viņu asinsainu. Bet Jūsu apgalvojumos par Latvijas it kā piederēšanu "ne tikai latviešiem" gan skaidri jaušamas segregācijas pazīmes. Jēdzienam "politiskā nācija" Latvijas kontekstā gan ir izveidojusies visai nelāga pieskaņa, jo to mēdz piesaukt tie, kas te vēlas izveidot kaut ko līdzīgu Baltkrievijai vai Īrijai (ceru, ka sapratāt, ko es ar to domāju). Latvija nevar būt politiskās nācijas zeme. Politiskā nācija ir Beļģija un Šveice, jo nav tādas etnicitātes - beļģis vai šveicietis. Bet latvieši ir un būs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 15.06.2003 19:29
Latvi, Latvijas Satversmes pamatā ir liberāla ideja par politisko, nevis etnisko nāciju. Latvijas tauta, pēc Satversmes autoru domām, iekļāva sevī arī tos cittautiešus, kuri dzīvoja Latvija, saistīja savu likteni ar Latviju un jutās piederīgi Latvijai. Arī pirmajam prezidentam Jānim Cakstem bija visai liberāli uzskati. Neprāta darbs būtu darīt tieši to, ko piedāvājat Jūs - šķirot cilvēkus pēc asinīm. To ir pieņemts saukt par rasismu. Par laimi, man nešķiet, ka Jūsu uzskatus atbalsta lielāka daļa latviešu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

atvis 15.06.2003 19:18
Nē, dārgo Henry, es nejūtu starpību starp jēdzieniem "Latvijas tauta" un "latviešu tauta". Manā un Satversmes izpratnē tie ir sinonīmi, līdzīgi kā "franči" un "Francijas tauta", "vācieši" un "Vācijas tauta", utt. Vai arī sāksim ieviest tādus jēdzienus kā "francijieši", "vācijieši" utt.? nedomāju, ka tas būtu prātīgi darīts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 14.06.2003 22:09
Cien.FiatLux!

Es teiktu, ka Krievijā šobrīd ir daži uzskati, kā veidot attiecības ar Baltijas valstīm, ieskaitot Latviju. Diemžēl, vecās domāšanas recidīvi vēl joprojām ir pietiekami stipri jūtami ārlietu resora darbībā. Taču prezidenta administrācija, manuprāt, ir vairāk pragmatiski noskaņota, un Krievijā, kā zināms, noteicējs tomēr ir prezidents.

Vispirms jāatcerās, ka Krievijai Baltijas valstis, arī Latvija, nekad nebūs svarīgāko prioritāšu pirmajā desmitniekā. To nevar teikt par Latviju. Patīk vai nē, mums vienmēr attiecības ar Krieviju būs viens no galvenajiem ārpolitikas jautājumiem. Tāpēc es domāju, ka mums vismaz ir jārūpējas par to, lai no mūsu puses tiek darīts viss nepieciešamais attiecību normalizācijai. Nekādā gadījumā, protams, tas nenozīmē atteikšanos no vitālajam nacionālajām interesēm, ja tās nonāk pretrunā ar Krievijas valdības mērķiem (gadījumā, ja Krievijā nāk pie varas klaji šovinistiskais, revanšiskais režīms). Tomēr šobrīd, manuprāt, ir iespējams attiecības uzlabot. No Latvijas puses būtu darāms sekojošais: atteikšanās no asās pretkrieviskās retorikas no valsts augstāko amatpersonu un ārlietu resora pārstāvju puses un minoritāšu jautājumu sakārtošana atbilstoši mūsdienu eiropeiskajām, liberālajām normām. Tas saliedēs Latvijas sabiedrību un izsitīs trumpi no Krievijas reakcionāro spēku rokām.

Protams, nekad nevaram a priori rēķināties ar to, ka, izrādot labu gribu, garantēti saņemsim adekvātu reakciju mo otras puses. Taču augstākminēto jautājumu sakārtošana ir pašas Latvijas interesēs, un papildus tam, tas var arī eventuāli palīdzēt normalizēt attiecības ar Krieviju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FiatLux 14.06.2003 01:06
God. Henry!

Kā izpaustos "konstruktīvas attiecības ar Krieviju" Jūsu izpratnē? Vai, Jūsuprāt, Krievija uz tādām pašlaik ir gatavāka nekā Latvija? Kādas konkrētas darbības Latvijai būtu jāveic?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 13.06.2003 18:21
Latvi, Satversmes pants saka, ka vara Latvijā pieder Latvijas tautai, nevis latviešu tautai. Jūtat starpību?

Jā, es zinu, kas ir regnum.ru Nu savākusies grupa bijušo prezidenta padomnieku vai padomnieku palīgu, vai padomnieku palīgu vietnieku, un sastrādāja diezgan vulgāru un rupju papīru. Tāpat arī Jūs un es varētu sanākt kopā un nolemt, ka mums ir jāokupē Indija, uz uzrakstīt attiecīgo papīrīti. Atkārtoju, tas, ka tur ir iejaukts viens bij.Putina padomnieks Pavlovskis, neko nemaina. Putinam daudz padomnieku. Jebkurā gadījumā, tas nav Krievijas valdības vai prezidenta administrācijas oficiāls dokuments. Varat gulēt mierīgi, nekas mums nedraud.

Taču tieši te nu parādās mūsu politikas Krievijas virzienā tuvredzība. Faktiski mums pat nav pilnvērtīga dialoga mehānismu, jo, ja tādi būtu, tad arī Arlietu ministrija varētu adekvāti novērtēt situāciju, un necelt paniku tukšajā vietā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 13.06.2003 18:06
Dārgais (vai dārgā) PM, dažas piebildes par manas pozīcijas vājajām vietām, resp. par tehniskā risinājuma trūkumu. Protams, patlaban ir grūti iedomāties, kad un kādā veidā varētu tikt piepildītas tautas ilgas, jo Trešās Atmodas ēzē sakarsētā dzelzs, diemžēl, jau sen ir atdzisusi. Taču vai būtu prātīgi izteikt šādu apgalvojumu: "Ir tumša nakts, debesis klāj melni mākoņi, rīts nekad nepienāks, un saule vairs nekad nespīdēs" - vai rezignēti, vai ar ļaunu prieku? Protams, šāda apgalvojuma pirmā daļā konkrētajā brīdī varētu būt patiesa, bet vai tas nozīmē, ka tikpat patiesa ir arī otrā daļa? Jā, dzelzs vairs nav karsta, taču problēmas nekur nav zudušas, bet zināmā mērā pat pieaugušas, tāpēc agri vai vēlu atkal būs jākaļ. Nepārmetiet man nespēju nosaukt īsto laiku. Es neesmu Finks, turklāt arī Finkam būs misējies ar to 2002. gadu. Tomēr nedomāju, ka tagad būtu jāgaida līdz 2112. gadam. Pārfrazējot Ņikitas Hruščova teikto, uzdrīkstēšos apgalvot, ka šī latviešu paaudze vēl dzīvos LATVIJĀ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 13.06.2003 17:50
Dārgais Henry, jūs rakstāt:

Tikai aktīva pretvalstiska rīcība var būt tāds iemesls

Latviešiem ir tāds sakāmvārds: ko līdz suni barot, kad vilks jau aitās. Pretvalstiskai rīcībai ir vairākas pakāpes, un nebūtu pareizi uzskatīt par tādu tikai tās augstāko pakāpi un klajākās izpausmes formas.

Nevaru piekrist Jūsu tēzei, ka Latvija esot ne tikai latviešu valsts. Jūsu tēzi apgāž jau viens pats vārds - LATVIJA. Ja mūsu valsts sauktos Latkrievija, Latvācija vai Lattanzānija, tad tā būtu attiecīgi latviešu un krievu, latviešu un vācu, latviešu un tanzāniešu valsts. Taču mēs dzīvojam LATVIJĀ. Tās Satversmes otrais pants arī atrodas lielā pretrunā ar Jūsu izvirzīto tēzi.

Ja vēlaties kaut ko uzzināt par draudiem Latvijai no Krievijas puses, iesaku ielūkoties http://www.regnum.ru mājaslapā. Tur šādu draudu, turklāt ne jau ielas huligānu, bet visai respektablā līmenī, atradīsiet čupu čupām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 13.06.2003 17:34
PM, paldies par materiāliem, taču neko īpasi jaunu tur neesmu atradis. AM koncepcija ir ļoti vāja, to var lasīt kā propagandas materiālu kādā dzeltenajā avīzītē. Faktiski, atskaitot tos daudzinātos Krievijas draudus, nekā cita tur nav. Turklāt, tie draudi nav izanalizēti. Pirmkārt, uz ko pamatojas pieņēmums, ka Krievijai joprojām ir agresīvi nolūki pret Latviju? Kāda žirinovska izlecieni Dumā neskaitās, man vajag nopietnu argumentāciju. Otrkārt, ja arī pieņemsim, ka Krievijā oficiālajā līmenī tādi nolūki pastāv, kā ir ar spēju un gatavību tos realizēt? Pagaidām es tikai redzu, ka Krievijas armija nevar tikt galā ar Cečeniju.

Piedodiet, bet Washington Times man nešķiet nopietns analītisks izdevums. Sī avīze ir pazīstama ar to, ka vairākas reizes publicē informāciju, kura pēc tam izrādās nepatiesa vai pārspīlēta.

Kas attiecas uz to Jaunā gada svinēšanu, es arī neesmu sajūsmā par Jūsu aprakstīto parādību. Tomēr pats par sevi tas nedod nevienam nekādas tiesības apšaubīt šo cilvēku lojalitāti. Tikai aktīva pretvalstiska rīcība var būt tāds iemesls, bet tad atkal ir jārunā par konkrētiem cilvēkiem un konkrētām darbībām, nevis vispārināt, pamatojoties uz paša emocijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krista_b 13.06.2003 16:24
Labs raksts, Jāni :) Patīkami izceļas uz nomācošā dievinātāju fona. Mani personiski ļoti kaitina, ka VVF publiskajā vērtēšanā neadekvāti daudz celtas debesīs tādas lietas, kā prezidentes spilgtie kostīmiņi uz pelēkā uzvalku fona, svešvalodu zināšanas un citas nebūtiskas detaļas. Tie visi ir profesionāli palīglīdzekļi, Eiropā turklāt ar 4 svešvalodām nevienu nepārsteigsi, ja nu vienīgi post-padomju telpā. Jārunā būtu par substanci, par to, kas ir izdarīts un arī kas nava -- tās pašas attiecības ar Krieviju, principiāla nostāja iekšpolitikas jautājumos papildus tiesu kritizēšanai, prioritāšu izvirzīšana un tad iedziļināšanās tajās. Citiem vārdiem sakot -- pievērsties saturam, nevis formai. Ceru, ka arī citi mediji pirms prezidenta vēlēšanām pievērsīsies kritiskai VVF vērtēšanai. Citādi tā mesiāniskā aura, kas ap viņu savērpta (ne pret viņas gribu, kā šķiet), kļūst vismaz šķebīga, jo izskatās, ka visi, kas nokļūst tās ietekmē, zaudē objektivitāti. Nezinu, kā uzvedās cilvēki, klausoties viņas slaveno runu par "deputātu gudrību mani ievēlējot" un "aizšautajām pīlēm" .... mana pirmā reakcija, to izlasot bija ideja, ka tās autors ir Egils Zirnis un tas rakstīts kā feļetons.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PM 13.06.2003 15:12
Henry,

Diezgan vienkārši ir norādīt uz militāru draudu analīzi no Aizsardzības ministrijas resursiem (varbūt nav pats svaigākais materiāls, bet tomēr):
http://www.mod.gov.lv/09inform/balta2000/1dala.php

Ja Jums šis jautājums tiešām interesē, tad vērtīgākos secinājumus Jūs noteikti izdarīsiet pats, atrodot informāciju par sev interesējošo nozari.

Speciāli priekš Jums sameklēju Ventspils naftas vada problēmas skatījumu no The Wasington Times skatupunkta: http://nl.newsbank.com/nl-search/we/Archives?p_product=WT&p_...

Atbildot uz jūsu tēzēm par informācijas telpu un ne tikai latviešu valsti, pieminēšu tikai vienu ilustratīvu piemēru. Ja Jūs esat kādreiz bijis Rīgā jaungada naktī tad arī to notikti zināsiet. Rīga jauno gadu sagaida divreiz. Ar stundas intervālu. Tas kas notiek krastmalā pēc latviešu pulksteņa ir oficiālais, bet tas kas notiek pēc Maskavas laika...ja šajā laikā gadās būt Rīgas sērijmāju rajonos, tad tiešām pārņem dīvainas sajūtas. Vienā mirklī atklājas patiesā realitāte.

Es nedomāju, ka šādas parādības vajadzētu pieņemt kā normu, tāpēc arī nevaru piekrist Jūsu viedoklim par "netikai latviešu valsti".
http://www.pbla.lv/nato_prior1.htm

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 13.06.2003 12:46
PM, piedodiet, bet man nevajag atkārtot avīžu štampus. Es Jūs lūdzu konkrēti man paskaidrot, kādā tieši veidā Krievija šodien apdraud mūsu drošību, vai arī norādiet linku, kur šie draudi ir apkopoti un izanalizēti. Ko nozīmē "esam informācijas telpā"? Ko Jūs ar to domājat? Vai ir domāts tas, ka šeit visi pamatā saprot krievu valodu? Nu un kas? Vai kāds tiek piespiests lasīt krievu avīzes vai skatīties Krievijas telekanālus? Tad Jūs atkal dodat mājienu, ka Krievija negatīvi ietekmē Latvijas politisko un ekonomisko vidi, bet nepaskaidrojat, kā tieši. Izskatās, ka dažu štampu atkārtošana aizvieto reālo domāšanu.

Par Ventspili. Ticēt tam (vai izlikties, ka tic), ka šis jautājums tiešām tiks pacelts augstā līmenī ASV-Krievijas dialoga ietvaros, var tikai pagalam naivs cilvēks. ASV un Krievijas attiecību dienaskārtība ir pārsatināta ar daudz nopietnākiem jautājumiem, kuri skar ASV vitālās intereses: terorisms, Afganistāna, Irāka. Tuvākajā laikā par problēmu Nr.1 izvirzīsies Irāna. Savukārt, pēc Irakas arī krievi ir sapratuši, ka viņiem daudz svarīgāk cieši sadarboties ar Vašingtonu, nekā saņemt franču draudzīgo uzsitienu pa plecu. Ventspils nav ASV vitāli svarīga problēma. Labākajā gadījumā amerikāņi laipni pateiks krieviem, ka enerģētiskā dialoga ietvaros starp abām valstīm jāievēro brīvā tirgus principi, un politisko motīvu dēl nevajadzētu apgriezt kādu ostu. Bet liels jautājums, vai amerikāņi tiešām tic, ka šī ir politiskā problēma. Man nav radies tāds iespaids. Tāpēc prezidentes pavirša un nepārdomāta rīcība drīzāk liks amerikāņiem kārtējo reizi šaubīties par Latvijas spēju un vēlmi veidot konstruktīvas attiecības ar Krieviju. Bet tas, ka ASV ir ieinteresētas šādās attiecībās, ir neapšaubāmi, jo ASV šodien uzskata gan Latviju, gan Krieviju par sabiedrotajiem.

Jūsu komentāri par krievvalodīgajiem atspoguļo sabiedrības integrācijas procesa galveno problēmu: pārak daudz latviešu vēl joprojām nav tikuši pāri saviem aizspriedumiem un kompleksiem, un nevar pierast pie domas, ka šī ir ne tikai latviešu valsts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


PM 13.06.2003 10:27
Henry,

1) Jūs uzskatat, ka VVF pārāk asi uzsver Krievijas radītos draudus, kā arī pārāk akcentē problēmas ar krievvalodīgajiem. Šajā jautājumā es Jums nepiekrītu. Es pat uzskatu, ka šī lieta tiek par maz uzsvērta. Ar Krievijas radītajiem draudiem es nedomāju tikai militāros draudus. Krievija var apdraudēt un apdraud Latvijas politisko stabilitāti daudzos veidos. Mēs atrodamies Krievijas informācijas telpā. Arī ekonomiskais spiediens nav mazsvarīgs.

2) Jūs uzskatat, ka "..prezidente ir pielaidusi kļūdu, uzrunājot ASV prezidentu Bušu par Ventspils problēmām..". Arī šim apgalvojumam es nepiekrītu. Šis, manā vērtējumā, ir viens no prezidentes prātīgākajiem soļiem visas karjeras laikā. Apliecinājums tam, ka Latvija prot ne tikai pakļauties, bet arī iestāties par savām interesēm. Protams, ka Bušs nestrīdēsies ar Putinu tikai Venspils naftas dēļ. Venspils naftas jautājums būs viens no daudzajiem argumentiem ASV pozīcijās veidojot attiecības ar Krieviju. Tālākais paliks Krievijas ziņā atstāt šo trumpi ASV rokās vai likvidēt to. Tāds jau arī bija mūsu prezidentes mērķis. Viņa jau neprasa, lai ASV draudētu Krievijai ar kodolkaru :)

Es arī minēju, ka Latvja pozīcijās ir vājās vietas. Idejiskā līmenī viņa viedoklis ir labs, tomēr vai tas ir reāli sasniedzams un kādi instumenti šajā sakarā būtu izmantojami, tas ir pavisam cits jautājums. Tas ir līdzīgi kā ar komunistu laiku saukļiem piem: "Likvidēsim badu!". Ideja ļoti laba, tikai grūti sasniedzama. Bet tas savukārt nenozīmē, ka šajā virzienā nav jāstrādā. Kas attiecas uz prezidentes gatavību mācīties krievu valodu, Latvim 100% taisnība. Ļoti pārsteidzīga apņemšanās. Ja viņa tā bija izlēmusi, tad to skaļi nevajadzēja afišēt vai arī pasniegt pilnīgi savādākā formā. Kādu piemēru tas rāda kievvalodīgajiem, sevišķi kontekstā ar pašreiz aktuālo izglītības reformu? Kā tas ietekmēs viņu motivāciju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 12.06.2003 17:22
PM, Jūs tikai apstiprinat manu viedokli, ka VVF tiek iecienīta stila, nevis substances dēļ. Cilvēkiem ir vajadzīgi simboli, nevis saturs. Būtu arī pateicīgs, ja Jūs konkrēti man paskaidrotu, ar ko tiesi Latvja pozīcijas ir "logiskākas un pamatotākas" par manējām. Es īpaši novērtētu, ja Jūs rastu iespēju paskaidrot, kā tieši, pēc Jūsu domām, "loģiski un pamatoti" būtu atrisināms jautājums par Krievijas atvainošanos Latvijā un krievvalodīgo repatriāciju no Latvijas, un ko prezidente šajā jomā varētu izdarīt. Gaidīšu atbildi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

PM 12.06.2003 14:11
Prezidentes veikumu šajos četros gados es varētu raksturot kā ļoti labu. Viņas panākumi ārpolitikā ir nenoliedzami. Kur gan ir meklējama šo panākumu atslēga?

Vai tā būtu viņas izcilajās zināšanās psiholoģijā? Domāju, ka nē. Kā vienkāršs vērotājs no malas es varbūt nevaru objektīvi spriest, bet daudzi prezidentes pārsteidzīgie un pārāk emocionālie spriedumi, kā arī intervija BBC Hard Talk, kur raidijuma vadītājs diezgan viegli "iebāza viņu maisā", neko spožu par viņas psiholoģes talantiem neliecina.

Varbūt harizmātiskā personība? Ļoti iespējams, bet pārsvarā Latvijā. Starp mūsu izspūrušajiem, maz sakoptajiem, nošņurkušajiem politiķiem, kuri pat televīzijas kameru priekšā urbina sev degunu (piemēram: vakar-11.06. raidijumā "Kas notiek Latvijā" Kalvītis) protams, ka viņa izskatās ļoti labi. Bet ārzemju auditorijai visas tās lietas, par kurām te sajūsminās mūsu pensionāri liekas pašsaprotamas.

Varbūt tas, ka viņa ir sieviete? Nenoliedzami! Paskatoties jebkuru starptautiska pasākuma ierakstus vai kopbildes, kur piedalās mūsu prezidente, vienmēr viņa izceļās ar saviem košajiem tērpiem uz vienveidīgo vīriešu kostīmu fona.

Valodas zināšanas? Nenoliedzami! Te pat komentāri ir lieki!

No ārpolitiskajiem lēmumiem, kurus ir pieņēmusi prezidente...jā. Viņa bez vilcināšanās nostādija mūsu valsti agresīvas lielvaras pusē, pat neapspriežoties ar valdību vai Saeimu. Netika vērtēti ne šī pasākuma juridiskie aspekti, ne Eiropas partneru viedokļi.

Īss rezumējums:

Lai kāda persona Latvijas valsts prezidenta amatā sasniegtu VVF reitingu ir nepieciešams: sieviešu dzimums, vismaz 4 švešvalodu zināšana, gaume un elegance, augstākā izglītība (iemaņas pielietot teoriju praksē nav obligātas), rietumnieciska orientācija.

PS:

Henry es nepiekrītu nevienam Jūsu11. jūnijs, 2003 19:08 komentāra punktam. Lai arī latvja pozīcijai ir vājās vietas, tomēr kopumā es to uzskatu par daudz pamatotāku un loģiskāku nekā Jūsējo.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

latvis 12.06.2003 13:31
Dārgais Henry, gaidot sakarīgākus komentārus izlasiet vēl vienu nesakarīgo. Diemžēl es nedzīvoju nekādā virtuālajā pasaulē, bet tepat mūsu Latvijas Republikā. Nudien nevaru saprast, kas tads virtuāls varētu būt manos komentāros. Varbūt tajos pieminētās problēmas ir manis izdomātas, bet patiesībā nemaz nepastāv? Varbūt Latvija vairs nerobežojas ar Krieviju? Vai varbūt robežojas, bet jau sen ir atvainojusies par pāridarījumiem un ir savākusi atpakaļ savus dzeguzēnus? Būšu palaidis garām tik svarīgus notikumus. Ja tas tā ir, nu tad, kā latviski mēdz teikt, sorry.

Ja negribat iesaistīties ar mani diskusijā, tad neviens taču neliek Jums to darīt pret savu gribu. Bet ja liek, ziņojiet attiecīgajām institūcijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Henry 12.06.2003 12:26
Diez vai ir vērts iesaistīties diskusijā ar Latvi, jo viņa uzskati ir sen jau pazīstami. Protams, dzīvot savā virtuālajā pasaulē varbūt ir patīkami, taču diez vai konstruktīvi. Gaidīšu sakarīgākus komentārus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 12.06.2003 11:51
Par tām attiecībām ar Krieviju. Mūsu Prezidente ir liela tautasdziesmu pazinēja, un viņai noteikti ir zināma arī šāda - "Bēdu manu, lielu bēdu, es par bēdu nebēdāju". Lūk, šādam vajadzētu būt vadmotīvam attiecībās ar Krieviju. Uzskatu, ka Prezidentei vajadzēja ļoti pieklājīgi, bet tomēr nepārprotami pateikt: attiecību uzlabošana no pamiera uz mieru ir iespējama tikai tādā gadījumā, ja:

1) Krievija atzīst Latvijas okupācijas faktu un atvainojas Latvijai par visiem pāridarījumiem;

2) Krievija atzīst visu savu pilsoņu (tagadējo viltus nepilsoņu) īsto, juridiski pamatoto statusu.

Tad arī varētu sēsties pie sarunu galda un mēģināt izstrēbt Ādolfa un Josifa onkuļu pirms 64 gadiem savārīto putru. Jāatzīst, ka šo virumu ir grūti nosaukt par baudāmu, bet... jāstrēbj vien ir. Pašreizējās Krievijas un Latvijas attiecības ir gandrīz vai tādas pašas, ka Krievijai ar Japānu: it kā kara darbība ir pārtraukta, taču miera līgums nav parakstīts, un problēmas nav atrisinātas. Šīs nudien nav tādas problēmas, kuru risināšanu varētu atstāt pašplūsmai. Tās ir jārisina, taču pašlaik trūkst labas gribas izpausmes no otrās puses. Jāpiekrīt Prezidentei, ka dejai nepieciešami vismaz divi partneri.

Bet tā pārsteidzīgā apņemšanās mācīties krievu valodu gan bija pilnīgi, simtprocentīgi garām. Uzreiz varēja manīt situācijas nepārzināšanu. Negribu uzmesties par Prezidentes padomnieku, taču tam message vajadzēja skanēt tā: jūs cittautieši, pierādiet, ka jūs protat latviešu valodu un lietojat to ne tikai valodas prasmes pārbaudes laikā, un tad es varbūt mēģināšu iemācīties jūsējo! Bet tas mēģinājums pieteikt "ātrmācības sacīkstes" bija gluži vienkārši bērnišķīgs, lai man šos vārdus cienījamā Prezidente piedod.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


vika 11.06.2003 19:14
Ja jau lietojam skolas terminoloģiju, uzskatot shos 4 gadus par piemeeram bakalaura darba teemu, tad arii es pievienojos atziimei -"teicami". Lielaakoties jau taapeec, ka vaards "izcili" ir gandriiz neiespeejams (taa vismaz skolaa maaciija). Bet es nepiekriitu pilniigi nokritizeetajai iekspolitiskajai darbiibai. Manupraat, jau cienjas radiishana pret valsts prezidenta instituuciju, ir veeraa njemams iekspolitisks panaakums no prezidenta instituucijas puses sabiedriibaa, kur ierasts valdiibu neieredzeet. Aarkaartiigi apsveicams (kaa jau rakstaa mineets) ir latvieshu valodas jautaajuma aktualiaates paceelums - manupraat - jaunaa kvalitaatee.Un veel tiiri cilveeciigi var tikai apbriinot aarkaartiigo drosmi runaat ar latvieshiem vinjiem neraksturiigaa manieree (runa Riigai 800 dziesmu sveetkos, vaardi - mans darbs ir izcils utt.) Es negribu sajuusmaa saukt, cik mums lieliska prezidente, jo, protams, ir jautaajumi, kas mani nav apmierinaajushi vinjas darbiibaa, bet vienu gan gribu teikt - dod Dievs kaut kripatinjas prezidentes ceelaas pashapzinjas un inteligences gan muusu valdoshajiem MK, gan ikvienam vistaalaakajaa Latvijas nostuurii.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Henry 11.06.2003 19:08
Gribētu pievērsties vienai Vairas Vīķes-Freibergas darbības jomai, kura parasti sasniedz visaugstāko novērtējumu sabiedrības acīs - tā ir ārpolitika. Preteji vispāratzītam viedoklim, uzskatu, ka VVF nemaz nav tik spoža, kā to pasniedz mediji. Liekas, ka mediji ir pārāk aizrāvušies ar stilu - glīta dāma, runā vairākās valodās, ignorējot substanci. Ko tieši es domāju? Pirmkārt, VVF asie izteikumi par Krieviju. Tie nekādā gadījumā nav līdzējuši veidot dialogu ar šo kaimiņvalsti. Slavenajā intervijā BBC VVF akcentēja Krievijas draudus, kurus neviens īsti un pārliecinoši nav izvērtējis. Pavisam citādi ir rīkojies Lietuvas prezidents Adamkuss, kurš pie katras izdevības uzsvēra savas valsts vēlmi veidot konstruktīvas attiecības ar Krieviju. Svarīgi, ka tas tika ne vien deklarēts, bet arī darīts. VVF, kā arī mūsu ārlietu resora darbinieki, ir iestīguši vecmodīgajā domāšanā. Viņi nesaprot, ka klaigāšanai par Krievijas draudiem šodien vairs nav pieprasījuma. Tāpat nevienu vairs neinteresē, kādā veidā šeit ir ieradušies daudzi tūkstoši krievvalodīgo. Tāpēc prezidentes atgādinājumi ārzemju medijiem par okupāciju, deportācijām un rusifikāciju ir tāds retoriskais simbolisms, kuram nav nekāda realpolitiska seguma.

Otrkārt, prezidente ir pielaidusi kļūdu, uzrunājot ASV prezidentu Bušu par Ventspils problēmām, pasniedzot to kā Krievijas spiediena politiku un lūdzot ASV iejaukties. Vispirms, nav skaisti sūdzēties vecākajam brālim par to, ko pats neesi spējīgs nokārtot. šādā veidā tika apdraudēts politiskais kapitals, ko Latvija ieguva Vasingtonā, atbalstot ASV Irākā. Skaidrs, ka Bušs neies strīdēties ar Putinu Ventspils naftas dēļ, jo ASV ir ļoti svarīga Krievijas sadarbība pret-terorisma koalīcijas ietvaros.

Mans secinājums būtu tāds - gan valsts ārpolitikā, gan VVF personīgajā stilā daudz retorikas un simvolisma un maz reālpolitikas. Varbūt, tas ir populāri, bet nebūt neliecina par profesionalitāti, kur nu vēl izciliem panakumiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Tobiass 11.06.2003 17:04
man arī nemaz nepatika tas, ka prezidente tik augsti sevi novērtēja. es arī liktu tikai teicami. turklāt, ja sākumā viņas darbība starptautiskajā arēnā pārsteidza, tad tagad tas tiek uzskatīts par normu. nekas īpaši jauns klāt nav nācis. un nevarētu teikt, ka viņa ļoti aktīvi darbotos. ir laika periodi, kad par viņu neko nevar dzirdēt.

iepriecina tas, ka parādās arvien vairāk kritisku viedokļi. citādi jau sāka likties, ka VVF ir vienīgā ideālā politiķe Latvijā.

vēl jāatzīmē it kā naivs, taču aspekts, kas tik 'izcilai' prezidentei tomēr nepiestāv. runa ir par sabiedrības maldināšanu. laikam jau nevar iztikt bez sabiedrības manipulācijas, domāšanas par reitingiem un tādā garā. vajadzētu strādāt un tad jau labie reitingi paši atnāks. bet tas nu tā.

secinājums - 'viņa ir balta, taču ne tik balta, kā tiek mālēta'.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


latvis 11.06.2003 15:32
Visu cieņu mūsu Prezidentei, taču "izcili" vietā es viņai lieku "teicami". Izredzes uz desmitnieku Prezidentei praktiski zudušas jau pašā pirmajā prezidentūras mēnesī, neparakstot Valodas likumu un izsakot apņemšanos mācīties krievu valodu. Tas bija tik totāli garām, ka pat grūti ar kaut ko salīdzināt. Ja nu vienīgi kārtojot augstākās matemātikas eksāmenu augstskolā pateikt, ka divreiz divi ir pieci - tā būtu drausmīguma un neatgriezeniskuma ziņā līdzvērtīga kļūda. Un tomēr es vēlos, lai Prezidente paliek amatā arī uz otro termiņu. Gribas cerēt, ka Prezidentes otrajam termiņam beidzoties Diena iznāks vismaz uz 64 lappusēm un maksās 0.50 eiro! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jekabs 11.06.2003 00:17
... bet latvisu tauta turpina izmirt, jo "vards" ir aizmirsis, ka sievietes pirmais uzdevums ir radit dzivibu...Jekabs Ziedars

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Article research

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 Autors:Juris Rozenvalds, Ivars Ījabs, Tālis Tīsenkopfs, Jānis Ikstens, Iveta Reinholde, Andrejs Jakobsons u.c.

Article research

Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā 2 Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis

Article research

„Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā” („Latvian-Russian Relations: Domestic and International Dimensions”) Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis