Atslēgvārdi:

Traģēdija Amerikā 19

Labrīt, lasītāji.

2. novembrī viņa trešo reizi guva uzvaru ASV Kongresa vēlēšanās, viņa sāncensi apsteidza vien par dažiem tūkstošiem balsu savā Arizonas štatā, bet ar to pietika. Sestdien viņa bija sava vēlēšanu apgabala lielākajā pilsētā Tuksonā, lai tiktos ar vēlētājiem. Pirms saruna īsti bija sākusies, viņai no aizmugures pienāca vīrietis, kurš no ļoti īsa attāluma viņai iešāva galvā. Pēc tam viņš sāka šaudīties uz visām pusēm. Viņš nogalināja vairākus cilvēkus, tajā skaitā arī kādu tiesnesi, tajā skaitā arī bērnus, tajā skaitā arī meiteni, kura dzimusi liktenīgajā 2001. gada 11. septembrī. Atšķirībā no daudziem citiem, kuri rīkojas tāpat, cilvēks pēc tam pats sevi nenošāva. Viņš metās bēgt, bet apkārtesošie viņu aizturēja. Ziņots, ka tajā brīdī viņam šautenē vēl bija lodes. Traģēdija varēja būt vēl briesmīgāka.

Iesaki citiem:

Par cilvēku patlaban vēl īpaši daudz nav zināms. Kā jau allaž, kaimiņi visi saka, ka nē, nē, puisis jauks, puisis labs, neko tādu neviens par viņu nebūtu varējis iedomāties. Vien internetā viņš reizēm rakstīja nu ... ne gluži miermīlīgus tekstus par to, kas Amerikā darās. Iespējams, viņam ir garīga rakstura veselības problēmas. Jādomā gan. Normāls cilvēks taču neņem šauteni rokās, lai nogalinātu pēc iespējas daudz cilvēku.

Taču, manuprāt, blakus pašam šāvējam, te ir divi virzieni, kuros rādīt ar pirkstu un teikt "Jā, jā, arī tu vainīgs." Pirmkārt, runa ir par vienas amerikāņu daļas fanātisko aizraušanos ar šaujamieročiem. Lasītāji zinās nogurdinošo stāstu. Jā, Amerikas Konstitūcijā ir teikts, ka ļaudīm ir tiesības turēt ieročus. Bet, pirmkārt, šie vārdi rakstīti laikā, kad Amerikai bija vajadzīga sava zemes sardze, tā arī minētajā pamatlikuma pantā ir pateikts -- "Tāpēc, ka brīvas valsts drošībai ir nepieciešama labi regulēta zemes sardze, nav ierobežojamas tautas tiesības, turēt ieročus." Cilvēks, kurš sestdien sašāva kongresa pārstāvi un nošāva vairākus citus cilvēkus nu nekādi nebūtu uzskatāms par "zemes sardzi," kur nu vēl par "labi regulētu" zemes sardzi. Otrkārt, diez vai Amerikas Konstitūcijas autori varēja paredzēt dienu, kad pasaulē būs šaujamieroči, ar kuriem iespējams bez pārlādēšanas šaut vēl un vēl un vēl un vēl un vēl. Taču, cik zināms, minētais šāvējs tieši šādu ieroci Arizonas štatā iegādājās pilnīgi likumīgi. Šīs ir "tiesības," par kurām ļaudis cīnās izmisīgi. Štatos ir tāda Nacionālā šaujamieroču asociācija (National Rifle Association), kura iebilst pret absolūti jebkuru mēģinājumu samazināt šo briesmīgo ieroču klātesamību amerikāņu sabiedrībā. NRA iebilda pret likumprojektu, lai aizliegtu lodes, kuras veidotas specifiski tā, lai caurdurtu policista bruņu vesti. NRA iebilda pret likumprojektu, lai aizliegtu iespēju, cilvēkam mājās turēt mašīnpistoli. Nudien, kāpēc kādam mājās būtu vajadzīga mašīnpistole? Taču šādu "aktīvistu" pārliecību jau pirms diezgan daudziem gadiem pauda aktieris Čarltons Hestons. Uzstādamies NRA saietā viņš teica, ja kāds gribēs viņam atņemt šauteni, tā būs jāizņem "no manām aukstajām, mirušajām rokām." Vārdu sakot, gribi manu stroķi, nāc un vispirms nogalini mani. Es aizstāvēšos.

Un tas, savukārt, saistās ar otru virzienu, kurā jārāda ar pirkstu un jāsaka, "Jā, jā, arī tu vainīgs." Tas ir mūsdienu radikālais "labā spārna" atzars Amerikas politikā, kurš, pirmkārt, ir idiotisks, jo tajā ietilpst arī tie ļaudis, kuri uzskata, ka katrs vārds bībelē ir neapstrīdama patiesība, un tāpēc Zeme ir 7000 gadu veca, un, otrkārt, pēdējo gadu laikā retorikā un ne tikai ir kļuvis arvien vardarbīgāks. Konkrētajā gadījumā sašautā kongresa deputāte parādījās kādreizējās ASV viceprezidenta amata kandidātes Sāras Peilinas veidotā reklāmā, kurā bija uzskaitīti 20 Kongresa locekļi zem teksta "šaujammērķu karte" (crosshairs map). Ar vārdu "crosshairs" apzīmē to, ko cilvēks ar šauteni redz, kad lūr pa šaujamieroča skatu meklētāju. Acīmredzot sestdien kāds no Sāras Peilinas atbalstītājiem šo reklāmu uztvēra pārāk burtiski. Manuprāt, Sāra Peilina būtu arestējama un tiesājama par sazvērestību, ar mērķi nodarīt būtiskus miesas bojājumus, kā arī ar mērķi veikt slepkavību. Jo tas, kas sestdien notika Arizonā, citādi kā par milzīgu noziegumu nav uzskatāms. Tas ir noziegums pret veselo saprātu. Tas ir noziegums pret konkrētiem cilvēkiem. Tas ir noziegums pret sabiedrību. Tas ir noziegums pret cilvēci. Pats šāvējs nonāks vai nu cietumā vai psihenē. No tā nevienam no nošautajiem vai ievainotajiem labāk nebūs. Pati sistēma ir kropla.

Un, pēdīgi, tam cilvēkam, kurš aizvakar Politikā.lv rakstīja, ka "Kārlītis mums ir USA spiegs un provokators šajā valstī, kas regulāri piestaigā uz vēstniecību." Jāsaka, cienītais (cienītā), vēstniecībā neesmu bijis vismaz piecus, sešus gadus. Spiegi taču nedodas uz vēstniecību, tas būtu pārāk atklāti. Kad man jārunā ar maniem kontaktiem, tas notiek Vērmaņdārzā, uz trešā soliņa pa kreisi no ieejas, kāda ir Barona un Elizabetes ielas krustojumā. Pēdējā laikā tas ir bijis sarežģīti, jo soliņš bijis apsnidzis, un pēc tikšanās man un kolēģiem vienmēr ir mitra pēcpuse. Bet citādi Jūs mani atklājāt pilnībā. Jā, esmu CIP un FIB aģents. Tiesa, manas kontaktpersonas nezina, ka esmu arī Izraēlas Mosada, Lielbritānijas M-6, kā arī Krievijas FSB aģents. Visos gadījumos mans uzdevums ir radīt rebes, vēdergraizes un puņķošanos tiem mūsu valsts iedzīvotājiem, kuriem starp ausīm nav pietiekami daudz pelēkās vielas, lai apspriestu to, par ko bloga autors ir rakstījis, un tāpēc prot vien vārgi noburkšķēt, ka vajag rakstīt par kaut ko citu. Spriežot pēc Jūsu (un ne Jūsu vien) burkšķēšanas, uzdevums ir lieliski izpildīts. No minētajām aģentūrām varu gaidīt prēmiju.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (19) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

eberāls 11.01.2011 11:46
Te ir labs raksts - http://online.wsj.com/article/SB1000142405274870366790457607...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ainārs 10.01.2011 22:33
Šķiet, ka tas ir vardarbīgākais incidents no labējo ekstrēmistu puses ASV kopš 1995.gada valdībai piederošās ēkas uzspridzināšanas Oklahomā(?).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 10.01.2011 22:32
No Country for Old Men (2007)
Directed By: Ethan Coen , Joel Coen
Atsauksmes Čikāgā -
Chicago Tribune, Matt Pais
"No reason for you to skip this brilliant thriller."
- VIENA no retajām Hoļivudas filmām, ko pēdējo 10 gadu laikā noskatījos pilnībā. ''Kolts novienādos visus'' - lielā amerikāņu brīvība kļūst mazliet saprotamāka?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


kRRRistovskis 10.01.2011 22:16
Kārlis Streips palaidis garām, ka viens no galvenajiem šaujamieroču turēšanas atbalstītāju argumentiem ir sekojošs - šaujamieroči sniedz iespēju tautai sacelties pret atklāti netaisnīgu valdību.

Streips, kā jau Demokrātu atbalstītājs, visticamāk, nemaz nesaprot konservatīvo ideju par to, kādai jābūt Amerikai - tā ir valsts, kurā dzīvo stiprs, pašpietiekams cilvēks, kam nav vajadzības pēc valsts atbalsta un valsts iejaukšanās viņa privātajās darīšanās. Amerikānis savas problēmas risina pats, un pie valdības vēršas tikai krīzes situācijās.

Tas, protams, ir konservatīvo ideāls, kam ar pašreizējām ASV ir maza saistība, bet labējie šo vīziju tomēr cenšas uzturēt, jo saprot - atņem amerikānim šaujamieroci, un drīz paliks tikai burgerus noēdies truliķis ar pāris politkorektām frāzēm galvā un bez nekādas spriestspējas vai pašpietiekamības, kurš paļaujas, ka visi visu izdarīs viņa vietā. Apmēram tā arī amerikāņus pašlaik uztver visā pasaulē, un konservatīvajiem tas sāp.

Ja atmet izkropļotos neokonservatīvisma uzskatus par vēlamo ASV ārpolitiku un reliģisko fanātismu, tad man labējo amerikāņu idejas šķiet visnotaļ simpātiskas.

Tāpēc neatbalstu šaujamieroču aizliegumu, paturot prātā arī, ka nevis ieroči nogalina cilvēkus, bet cilvēki nogalina cilvēkus (proti, ieroču aizliegšana necīnītos ar problēmu saknē). Tajā pašā laikā pieņemu, ka Streipam ir citādāka izpratne par ASV uzdevumu nekā labējiem. Tāpēc šeit jau ir ideoloģiska rakstura problēma. Tajā pašā laikā ieteiktu vispirms saprast otru skatījumu, nevis noskatīties vienu Maikla Mūra filmu, un automātiski nonākt pie pārliecības, ka problēma ir viennozīmīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge 10.01.2011 19:32
Taglines for
No Country for Old Men:
'There Are No Clean Getaways
There are no laws left.
You can't stop what's coming.
One opportunity can change your life. One mistake can destroy it.
In the open country you can find anything, but every fortune leaves a trail' -
AMERICAN WAY OF LIFE - lielās brīvības zemē iespējas lielas, taču...es labāk dzeru šampanieti tepat Latvijā?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 10.01.2011 19:29
Pēdējā rindkopa:
Neticami vaļsirdīga un atklāta. Un smieklīga.

Virsraksts:

Uzreiz nāk prātā "Traģēdija Afganistānā", "Traģēdija Irākā" (utt) ar atcerēšanos, ka ne tikai amerikāņi ir cilvēki. Un afgāņu skatījumā "1 amerikānis = 10 000 afgāņu vērts" nestrādā.

Par tekstu:
Mēdijiem nu ir ko ziņās iebāzt, jo afgāņu nāves nevienam neinteresē. Un Šveicē gandrīz katram pieaugušam vīrietim (kurš izdienēja armijā) mājā, skapī ir m-16 un divas aptveres. Kaut kā tur tik bieži nešaudās.
Un galu galā - virtuves nažus neaizliegsi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

vonza 10.01.2011 19:21
tā amerika ir visādu salašņu un visu krāsu klaidoņu ,visa kalibra avantūristu un mafiozniku pārpina, kas vien grib var izšaudīties ar šmeiseriem. Kāds tur brīnums, ka tur katru nedēļu šauj uz nebēdu . Arī par tiem beigtajiem putniem visādas baumas klīst attiecībā uz šo demokrātijas un atklātuma citadeli. Savus torņus arī paši uzlaida gaisā.
Ar katru dienu vairāk un vairāk pārliecinos , ka Krievija salīdzinot ar šo ļaunuma asi ir tikai maigs lāčuks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


styxnet 10.01.2011 18:49
Šaujamieroču piekritēju skaits štatos ir pārāk liels,lai šo problēmu būtu iespējams atrisināt demokrātiskā ceļā.Iespējams varbūt pilnveidot pašus ieročus,lai tie saprastu,kad īpašniekam šīberis atveras un kad ne,bet politiski tas nav atrisināms.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ateists 10.01.2011 17:37
Šaujamieroču problēma tur- ZASV ir ļoti komplicēta. Un nav tik viegli, ka rau- ieroči ir bīstami un tādēļ ierobežojami pēc Eiropā raksturīgā modeļa- īpašas atļaujas, fiziskās un garīgās veselības pārbaudes, eksāmeni..
Arī Latvijā var maksimā- ieroču veikalā nopirkt bisi, protams, jābūt mednieka …atļaujai
ZASV šaujamieroču apriti dažādi regulē pavalstis, blīvi apdzīvotajā piekrastē un lielajās pilsētās ir ierobežojumi

bet pieejams šaujamierocis ir tradīcija agrārajos dienvidos, tā Meksikas pierobežā ierocis – var tikt argumentēti pamatots kā nepieciešams aizsardzības līdzeklis

Patiesībā amīši šo problēmu var atrisināt nododot jautājumu pilnībā pavalstu regulējumā

tikai tad nestiķējas federālās- valsts un pavalsts juridiskā hierarhijas attiecību ķēpa

bet arī to gan jau var sakārtot

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


kas to būtu domājis?! 10.01.2011 14:06
>> pēc tikšanās man un kolēģiem vienmēr ir mitra pēcpuse

par minoritāšu sievišķo daļu tā tas varētu būt, bet šī atziņa mani pārsteidza

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > feja 10.01.2011 14:05
Ziniet ko? Ejiet kaut kur galvu pamērcēt. Ja gribat, rakstāt pati par to, bet šajā portālā Jūs esat suns ar lupatu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


feja 10.01.2011 13:57
Un kā ar?
WikiLeaks: ASV pieprasījusi informāciju par Twitter kontiem

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > ilinoisa 10.01.2011 13:42
Sāra Peilina ir tā, kuras organizācija veidoja reklāmu ar šautenes mērķi. Tās ir krokodila asaras, kuras viņa pati tagad lej.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 10.01.2011 13:31
Protams, žēl tos, kas cietuši bez vainas, bet tāda nu ir demokrātijas, īpaši mūsdienu, priekšrocība- cilvēkiem liek veikt vienu un to pašu (vēlēt), neatkarīgi no viņu intelekta un izglītības, tāpēc vieni savēl kretīnus, vai tos, kas otriem šķiet kretīni....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 10.01.2011 13:28
Var jau būt, ka ļaunā Sāra Peilina, taču arī pati kongresa deputāte ir izteikusi atbalstu ieročiem privātpersonu rokās....Ir jau, protams, nelegālais tirgus, tomēr daļa normālo un psihu tādu iespēju izmantot nespēs....Un kā saka "ļaunie un stulbie"- jo tā taču ASV latvieši pieraduši domāt, krievi- ja pirmajā cēlienā pie sienas karājas bise, tā noteikti izšaus!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ilinoisa 10.01.2011 13:28
Vakar CNN raidījumā State of Union viens republikāņu senators norādīja, ka šis psihiski nenotūrīgais jaunietis lasīja gan Hitlera, gan Marksa darbus. Ir pilnīgi tagad aplami šūt šai traģēdijai klāt Sāru Peilinu. Tas, ka Jums, Kārli, viņa riebjas nedod nekādu pamatu, saistīt šīs lietas kopā. Peilina jau ir savā facebook vietnē paudusi līdzjūtību traģēdijā cietušajiem un viņu radiniekiem. Izskatās, ka Jūs selektīvi izvēlaties informāciju, ko paust atkarībā no Jūsu politiskajām simpātijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


charlz 10.01.2011 13:18
rezumē. Vaina ir nevis likumdošanā, bet tautas kultūrā un intelektā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


charlz 10.01.2011 13:17
Pilnīgi trāpīgi. Bet tās visas ir demokrātijas efekts. Likumi, kas būtu jāmaina kāda lielāka saprāta vārdā, ir kā pilipušas košļenes.
No otras puses skatīsimies ciniski. Viens džeks nošāva vienu (1) sievieti. No biznesa viedokļa tādēļ taču neapstādināsim visu industriju un mašinēriju, vai ne? Tāpat var minēt argumentāciju, ka nevis ieroči ir jāaizliedz, bet filmas jāpakļauj stimgrākai cenzūrai? Kas tad ir vairāk jāaizliedz - ieroči vai truli debilās jeņķu šaujamfilmas? Vakar pat skatījos filmu Exit Wounds (ar Stivenu Sigalu), kur sakumaa notiek uzbrukums lielam politiķim. Jeņķi katrā otrajā filmā bāž uzbrukumus politieķiem, bankām utt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Avo 10.01.2011 12:16
Pēdējā rindkopa pa pirmo! No sirds izsmējos:D

Par ASV - šī un citas šaudīšanās liecina cik tomēr cilvēki tur dzīvo savā šaurajā pasaulītē un ir uzņēmīgi visādām ekstrēmām idejām.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips