Atslēgvārdi:

Tiesībsarga krahs 18

Nožēlojami. Šis ir „ietilpīgākais” vārds, kas raksturo nu jau aizejošā tiesībsarga attieksmi pret medijiem un galu galā – pret savu pienākumu pildīšanu.

Iesaki citiem:

8. februārī plkst. 11.00 bija paredzēta tiesībsarga Romāna Apsīša intervija portālam politika.lv, lai pirms amata atstāšanas rezumētu, kāds tad tiesībsarga un viņa biroja darbs pirmajos četros gados ir bijis. Uz šo sarunu gaidījām teju mēnesi – tiesībsargs Apsītis atrada visvisādus iemeslus, kāpēc nerunāt – te komandējums, te kādai megarunai vai nedēļu jāgatavojas, te šis un te tas. Nu bet tad beidzot padomnieki „nosprauda” konkrēto datumu un mūsu redkolēģijas locekle un cilvēktiesību eksperte Sigita Zankovska-Odiņa bija gatava doties un izrunāt panākumus un nepanākumus Apsīša darbā. Un tad notika „negadījums” – Apsītis LTV ēterā diezgan vaļsirdīgi izrunājās par vēlmi nošaut kādu sūdzībnieku, un tūlīt nākamajā dienā Tiesībsarga birojs pavēstīja, ka Apsītis šomēnes vairs nevienu klātienes interviju nesniegšot. Tā teikt, vīru laikam noņēma no trases bailēs, ko vēl tādu interesantu cilvēktiesību sargātājs savās pēdējās darba nedēļās mums varētu pavēstīt. Jā, bet esot variants – atsūtiet savus jautājumus un tiesībsargs Jums rakstiski atbildēs.

Ja reiz mīlam jokus, tad nāktos teikt – bail tak šādam tiesībsargam ko rakstiski jautāt – ja nu beidzot ņem, sadusmojas un patiesi sāk šaut? Nē, mēs nevaram atļauties savu autori Sigitu pakļaut tādam riskam.

Taču, ja uz jokiem tomēr prāts nenesas, tad vispirms jau jāpasaka – paldies par doto iespēju, bet rakstiskas (kāda biroja PR cilvēka sagatavotas?) gludas atbildes mums nevajag. Tām žurnālistikā nav nekādas vērtības. Tāpēc jau mēs vēlamies tikties ar cilvēku, runāt ar viņu, uzklausīt, uzdot jautājumus, kas rodas sarunas laikā, lai gala beigās izpildītu savu pienākumu – paprasītu atbildību no pirmā Latvijas tiesībsarga, kas diemžēl, kā pats atzīst, ir nu tā vidēji savā krēslā nosēdējis veselus četrus gadus. Un tik vien spējis, kā telpas birojam atrast. Toties lieliski Apsītim ir izdevies marginalizēt un patiesībā degradēt cilvēktiesību un labas pārvaldības būtību.

Tiesībsarga birojs Apsītim klēpī iekritis, kā pats LTV stāstīja, kā tāds negribēts bērns: „Uzklupa man toreizējais valdības vadītājs [Kalvītis] un saka – nu vai tad tu nevari? Nu saproti, valstij vajag, un prezidente [Vīķe-Freiberga] arī to prasa. Es sākumā teicu – nē, jo skaidri apzinājos, ka šis darbs man īsti nav piemērots.” Jā, arī es toreiz, pirms četriem gadiem, intervēju Romānu Apsīti, un, jā, viņš entuziasmu par tiesībsarga amatu neizrādīja. Bet toreiz, kad valdošie uz amatu bīdīja savus cilvēku (tostarp leģendāri fanātiskā mācītāja Jāņa Šmita (LPP) draugu Ringoldu Balodi, kas deklarēja, ka cilvēktiesības nāk no Dieva), tad tāds Apsītis visiem šķita mazākais ļaunums. Tak konstitucionālajā tiesā strādājis, tak savu roku pie 4.maija deklarācijas pielicis, tak cienījams cilvēks.

Cienījams, jā. Bet vai visi cienījami cilvēki der cienījamiem amatiem? Patiesībā mums ir kārtējo reizi jāapzinās skaudrā patiesība – tiesībsarga amats nav vis nekāds, teiksim, KNAB vadītāja, tiesneša vai ģenerālprokurora krēsls. Par to īpašas savtīgas intereses partiju sponsoriem nav. Nu vismaz nav tā, ka jācīnās, lai kaut asinis pa degunu. Tā interese drīzāk līdzīgi kā ar Nacionālo elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomi – iebīdīt pēc pārpalikuma principa kādu, kas lēni čibināsies, imitējot darbību, bet īpašu ļaunumu arī nevienam varasvīram vai varassievai nenodarīs, toties lieliski izpildīs pavēles no augšas. (Te lieti piebilst, ka neviens nesver un nemēra to ļaunumu, ko šāda bezdarbība nodara Latvijas cilvēkiem. Tas taču nav svarīgi!) Kaut, ak, kā tiesībsargs varētu atvēzēties un strādāt – cik milzum daudz būtu darāms i cilvēktiesību, i labas pārvaldības jomā! Bet – ak, nē! Par velti tu, daiļajā jaunava, gaidi! Un tā nu pēc Valsts Cilvēktiesību biroja novājināšanas arī tā vietā radītais Tiesībsarga birojs ir veiksmīgi nīcinājies pats, pateicoties tā vadībai, kas nemaz nav vēlējusies biroju vadīt.

Kas tagad būs nākamais tiesībsargs? Zaļzemnieks Brigmanis saka – tam jābūt darba rūķim. Vienotība vāvuļo par vispārīgiem (gan, protams, pareiziem) principiem. Bet tai jau, kā ZZS nekautrējas skaļi ar pirkstu acī iebakstīt, amatpersonu kvota izbeigusies. (Un mēs arī lieliski esam pārliecinājušies, cik „godprātīgi” Vienotība dala amatus – lai metam skatu kaut vai uz ārlietu un aizsardzības ministru amatos sēdošajiem vīriem!)

Ņemot vērā ZZS zelta kārti šīs nožēlojamās koalīcijas dzīvē, tad nu jādomā, ka jaunais tiesībsargs būs kāds ZZS „papam” Lembergam tīkams cilvēks. (Bet varbūt „paps” tik zemu nemaz arī nenolaidīsies, jo viņam jau tomēr pirmā interese ir par tām tiesībsargājošajām institūcijām, no kurām ir atkarīga viņa nākotne – brīvībā vai tomēr aiz rūtotiem aizkariem. Tiesībsargs nav jau, ziniet, nekāds Loskutovs, ko uz pārrunām ceļmalā jāaicina).

Un tā nu Latvija sastingst gaidās – tiesībsarga amats šoreiz tiek... (and the Oscar goes to...). To redzēsim droši vien pavisam drīz. Bet līdz tam varam atcerēties, kā jau bērnu literatūras klasika ar Lennebergas Emīla muti pasaka viedus vārdus – galvenais, lai kājas siltas. Attiecīgi arī par tiesībsargu varam tālāk turpināt banāla šlāgera vārdiem – galvenais, lai ar visiem mīļi runājas un nevienam pretī neturas.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (18) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


No Ilvas. 28.08.2011 10:50
Kamēr redz cilvēks dzīvos, kā ne cilvēks krahs būs vienmēr! http://foto.mail.ru/mail/kimijasterapeite/PRAIZBOL?page=4 http://onkologkry.multiply.com/journal/item/1/Liepaja_Onkolo...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Viktors 18.02.2011 17:15
Visām Saeimā pārstāvētām politiskajās partijās
un apvienībās frakcijām.

Atklātā vēstule

Biedrība „Gods, Taisnīgums, Likumība” ir dibināta, lai Latvijas sabiedrībā īstenotu goda, taisnīguma un likumības principus. Biedrībā ir apvienojušies Latvijas Republikas bijušie tiesībsargājošo iestāžu darbinieki.

Atbilstoši Latvijas Republikā spēkā esošajiem likumiem Tiesībsargam jānodrošina taisnīga, godīga un likumīga jautājumu izskatīšana t. i, nodrošināt godīgu, taisnīgu un likumīgu Latvijas institūcijas rīcību, piemērojot praksē pieņemtos likumus .
Mūsu sabiedriskā organizācija arī veic analoģiskas darbības , bet tikai sabiedrisko organizāciju līmenī, toties Tiesībsargs to veic kā valsts iestāde Saeimas uzdevumā. Biedrība uzskata, ka ir ļoti svarīgi kāda personība ieņems Tiesībsarga amatu, jo kandidātam uz šo amatu ir jābūt zinošam cilvēkam , kā arī jābūt autoritātei sabiedrībā.

Diemžēl tikai viena no Saeimā pārstāvētām frakcijām izvirzīja kandidātu uz Tiesībsarga amatu , bet citi apspriestie kandidāti uz šo amatu ir atteikušies kandidēt.
Šajā sakarā Biedrība balstoties uz godīguma, taisnīguma un likumības atlases principiem ir atlasījusi, iespējams, kā piemērotāko kandidātu uz Tiesībsarga amatu – Aivaru Borovkovu.

Pašlaik Aivars Borovkovs vada Atmodas laikā izveidoto Latvijas Juristu biedrību. Viņam ir arī darba pieredze tiesībsargājošās iestādēs – prokuratūrā. Bijis par padomnieku Ministru prezidentam Ivaram Godmanim - juridiskajos un politiskajos jautājumos.

Tiesībsargam ir svarīga – liela nozīme Latvijas sabiedrībā, jo Tiesībsargam ir jāizskata no sabiedrības iesniegtās sūdzības par likumdošanu Latvijā. Biedrība izanalizēja virkni iespējamo kandidātu, arī kandidatūru , kas tika izvirzīta un pēc tam atteicās kandidēt. Biedrība uzskata, ka Tiesībsarga amata kandidātam ir jābūt ar juridisko izglītību , atbilstošu darba pieredzi, kā arī ar atbilstošu autoritāti juristu vidū. Biedrības uzskata, ka šāda piemērota personība būtu Aivars Borovkovs, kurš ir Latvijas Juristu biedrības priekšsēdētājs. Aivars Borovkovs ir bieži uzstājies ar dažādiem komentāriem un skaidrojumiem par Latvijas normatīvajiem aktiem un citiem likumdošanas jautājumiem.

Lūdzam izskatīt jautājumu par Aivara Borovkova kandidatūras izvirzīšanu Tiesībsarga amatam.


Ar laba vēlējumiem Saeimas deputātiem:
Biedrības “Gods, Taisnība, Likumība” priekšsēdētāja vietnieks un izpilddirektors
Viktors Paškovs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


autorei 14.02.2011 12:59
ne, viiru no trases nenonjema. Apsitis ir tads cilveks, ka publiski izrunajas nezin ko (ka sapratigajiem biroja darbiniekiem mati celjas stavus un ausis svilst), bet pats isteniba nesaprot, ko tik drausmigu ir pateicis, un tad njem un apvainojas par to "briesmigo asinssunju" masu mediju reakciju, kaa vinju, nabagu, var ta aprunaat, un ietiepjas, ka vairs ne ar vienu nerunas. Apsisha problema ir ta, ka vins par sava biroja darbu neko daudz nezinaja, izlaboja atbildes vestules klientiem gramatikas kljudas un tas ari viss. Uz intervijam departamentu vaditaji vinam sagatavoja info, ko vins iekala no galvas vai drizak nolasija no lapinas. Ja saka pats improvizet par kadu temu, tad atkal bija teksti no serijas par nosausanu. Vins so gadu laika medijos ir izpildijies uz nebedu, bet mediji bijushi maigi un to piedevushi, izlikusies nepamanam. Kliedzis uz LR1 zurnalisti, LTV tiesaja etera sastasijis glupibas, ka TB var versties ari par atlaisanu no darba (kas butu taisniba vienigi diskriminacijas gadijuma). Tie daudzie parmetumi, ko "darbinieku apversuma" laika intervija vinam izteica LR Krustpunktos, bija taisniba. Vins to visu cienijami noliedza. Man liekas, ari ticeja tam, ko saka.

Respektejot vinu ka vienkarsi jauku cilveku, bet pilnigi bezcerigu tiesibsargu, kurs so instituciju ir sagravis lidz pamatiem, jasaka, ka ir bijis tiesam negliti naudas del (jo finansiali jaatbalsta sava gimene) novest CT jomu lidz nullei. Neviens sevi cienoss cilveks taja kresla tagad vairs negribes sesties.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow to LA 11.02.2011 17:07
Šķiet Jums nepatīk neviens cilvēktiesību aktīvists. Tad jau Jums nepatīk arī pati cilvēktiesību ideja. Laikam tur arī ir Jūsu sāpe. Žēl, ka tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Shadow to LA 11.02.2011 17:06
Senatori Briedi Jūs ļoti nepamatoti zākājiet. Cilvēks ir godīgs un principiāls sava darba darītājs pēc vislabākās sirdsapziņas. Gan kā pasniedzēja, gan kā senatore. Turklāt - neskatoties uz savu karjeru, joprojām ir ārkārtīgi patīkams cilvēks vienkāršā komunikācijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

drakons 11.02.2011 00:51
Starp citu, tie Jura Rudevska raksti bija ļoti interesanti un sakarīgi. Tā kā autores ironija par to, ka cilvēktiesības nāk no Dieva ir ne tik daudz nostājas, bet nezināšanas (nevēlēšanās zināt) dēļ.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


LA 10.02.2011 20:23
Protams, nav ticams, ka patriotiski tautas priekšstāvji tiesībsarga amatā celtu tik ekstrēmu odiozitāti kā, piemēram, tiesnesi Jautrīti Briedi, kura, vēl lektore būdama, skandalozi nostājās pret latviešu valodu Mencenas lietā (par vārdu latviskošanu Latvija Eiropas tiesās uzvarēja, bet prasītāja zaudēja), pazīstama ar nostāju Podkolzinas lietā, kā arī nospēlēja bēdīgi slaveno lomu "štābista" musinātāja Kazakova lietā. Vienlaikus šķistu vismaz īpatni, ja nacionāli domājošie atbalstītu tādus "integratorus" kā Ilze Brands-Kehre vai prof. Nils Muižnieks, vai arī Mārtiņu Mitu un Lindu Freimani. Ir ļaudis, kas visu tiesību sistēmu var pakļaut uzdevumam, lai komfortabli justos pārlidojumos uz banketiem minoritāšu cilvēktiesību konferencēs. Maskava smaidītu.

Lienošs kosmopolītisms latviešu valodas aizsardzībai var būt krietni bīstamāks nekā atklāts impēriskais šovinisms.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Una 09.02.2011 22:42
cik daudz nevajadzīgu un lieku kantoru, un šis būtu viens no pirmajiem, kas jāslēdz!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kristaps 09.02.2011 21:07
Aijai S

Raksta autors ir Juris Rudevskis. Minētais raksts saucās "Par Dievu, cilvēku un cilvēktiesību metafizisko dabu" un ir publicēts trijos "Jurista vārda" numuros - 15.06.2010, 22.06.2010 un 06.07.2010

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 09.02.2011 20:33
Domāju, tāpēc jau neviens sakarīgs jurists neiekāro to posteni, jo lieliski apzinās, ņemot vērā mūsu valsts ekonomisko situāciju, cilvēktiesības ir pēdējās, ko te varēs ievērot, un pārējās var aizstāvēt arī citur. Neviens sevi cienošs profesionālis nevar uzņemties posteni , kas principā nevar darboties. Un tiešām- kāpēc mums to vajag? Tiesu vara šķība pavisam? Vai sociālie nestrādā kā nākas?Pašpalīdzība drīz vien sasniegs savu optimālo līmeni. Varbūt konsolidēsim posteni?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aija S. 09.02.2011 19:13
Autore: "(tostarp leģendāri fanātiskā mācītāja Jāņa Šmita (LPP) draugu Ringoldu Balodi, kas deklarēja, ka cilvēktiesības nāk no Dieva)"

Nezinu, vai Kalvis un raksta autore ir lasījuši, bet kaut kad pagājušgad juristu žurnālā "Jurista Vārds" patiešām bija ievietota viena rakstu sērija, kur tika aizstāvēta tēze, ka cilvēktiesības nāk no Dieva. Izlasīju tos trīs rakstus papīra versijā, šķita interesanti, bet tos žurnālus vajadzēja atdot (tie nebija mani) un man tie nav saglabājušies. Es tagad labprāt tos atkal atrastu un pārlasītu. Vai kāds var atgāddināt, kuros numuros tas bija un kā tie raksti saucās?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pauls 09.02.2011 17:39
Autore uzdod konkrētu jautājumu: Vai Latvijas domājošajiem iedzīvotājiem ir nepieciešams Tiesībsargs "bez aknām"?
Taču, kas attiecas uz RA vārdiem par šaušanu - es no sirds nopriecājos, ka BEIDZOT kaut viens cilvēks no t.s. "amatpersonu" vides pasaka, ko domā! Vismaz es tā uztvēru RA viedokli par profesionāliem sūdzībkaļiem, kas nudien nav plika santīma vērti....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anna -> Boldrix 09.02.2011 14:51
Pēc grozījumiem Tiesībsarga likumā, nākamais tiesībsargs būs uz 5 gadiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


rv 09.02.2011 10:22
par kravcovu pašlaik nav zināms, cik liels viņš dārzenis ir īstenībā, bet par buzajevu es kā latvietis ar abām rokām "par". cik klausītas iepriekšējās saeimas sēžu translācijas, vecim doma ir skaidra (kaut ar valodu nu tā) un skudrupūzni izvandītu kārtīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kalvis 09.02.2011 10:13
>>> un, jā, viņš entuziasmu par tiesībsarga amatu neizrādīja. Bet toreiz, kad valdošie uz amatu bīdīja savus cilvēku (tostarp leģendāri fanātiskā mācītāja Jāņa Šmita (LPP) draugu Ringoldu Balodi, kas deklarēja, ka cilvēktiesības nāk no Dieva), tad tāds Apsītis visiem šķita mazākais ļaunums.
======
Cilvēktiesības zināmā mērā tiešām nāk no Dieva - tajās ierakstītās normas bieži vien ir saistītas ar cilvēka universālo dabu un tajā ir netieši ietverti vairāki Dekaloga baušļi. Vismaz tie cilvēki, kuri rakstīja cilvēktiesību dokumentus iedvesmojās no reliģiskiem avotiem, t.sk. Septiņiem Noasa bērnu likumiem - http://en.wikipedia.org/wiki/Seven_Laws_of_Noah , kas saskaņā ar judaisma tradīciju attiecas uz VISIEM cilvēkiem neatkarīgi no viņu reliģiskās piederības (ticīgiem judaistiem, kā zināms, jāpilda 613 dažādi baušļi un norādījumi). Katoļu ticības doktrīnā to sauc par "Dabisko likumu" - sk. http://www.catholic.lv/katehisms/d3s1n3.html#r1955 .

Kādēļ vajadzīgas šādas atsauces uz reliģiju? Varu lieliski saprast principiālus ateistus, kuri vispār nekādu Dieva pieminēšanu laicīgā kontekstā nevēlas - arī cilvēktiesību jautājumos nē. Arī pats esmu bijis šāds ateists. No otras puses, izpratne par to, ka lielās pasaules reliģijas ar savu tūkstošgadīgo pieredzi ir nonākušas pie līdzīgiem secinājumiem par cilvēka cieņu, savā ziņā runā par labu cilvēktiesībām.

Ja mēs uzskatām cilvēktiesības par Eleonoras Rūzveltas vadītās komisijas sacerētu manifestu (kuru gan lielais vairums ANO dalībvalstu ir parakstījušas un atbalsta, bet tikpat labi var vienā brīdī pārstāt atbalstīt) tad tas nedod cilvēktiesību normām to cieņu un respektu, kas tām piemīt, un tai vietā uztver to kā vienu no daudziem starptautiskiem līgumiem, ko var pēc vajadzības izmainīt vai atmest.

"Jo cilvēktiesību īstā sakne jau ir atrodama Dieva atklāsmē. Ir pateikts, ka Dievs radīja cilvēku pēc sava attēla un līdzības. Ja jau cilvēka vaigā ir redzama dievišķā atblāzma, tad no šīs līdzības ar Dievu izriet cilvēka cieņa. Tieši tā ir visu cilvēktiesību pamatā. Un paraudzīsimies, no kā vēl izriet cilvēka vērtība! Kristus nomira par grēciniekiem, par ikvienu no mums. Tā kā viņš bija nevis parasts cilvēks, bet Dieva dēls, būtībā līdzīgs ar Dievu, tad tas nozīmē, ka manai dzīvībai ir neizmērojama vērtība. Taču, ja cilvēks netiek atzīts par Dieva radījumu, kurš ir līdzīgs Dievam, tad viņam ir tāda pati vērtība kā tam kokam parkā vai sunim, kaķim." (sk. interviju ar Rīgas metropolijas bīskapu Zbigņevu Stankeviču - http://tolstovs.blogs.lv/?paged=3 ).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Black Adder -> Boldrix 09.02.2011 09:50
Neapšaubāmi uztverot ironisko noti, tomēr jācitē klasika - ja es gribētu parunāt ar dārzeni, tad aizietu uz tirgu un nopirktu rāceni.

Ja gribam Latvijā Tiesībsargu, tad vadībā jābūt CT profesionālim vai arī ļoti labam vadītājam, kas spēj motivēt padotos profesionāļus un pasniegt viņu sagatvotu kvalitatīvu materiālu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Правозащитник 09.02.2011 08:52
Хорошая идея у Boldrix. ЗаПЧЕЛ вылетела из парламента, люди без работы сидят, а у них даже в названии партии права человека упоминаются. Надо Бузаева или Митрофанова выдвинуть.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Boldrix 09.02.2011 07:21
Vajag kādu Kravcovveidīgo par tiesībsargu. Runā taču, ka krievvalodīgo tiesības tiekot smagi pārkāptas, tad lai sparīgi aizstāv tās. Un tā ik pa 4 gadiem izvēlēties kādu konkrētu minoritāti vai integrācijas problēmu pārstāvošu entuziastu, kas lai arī cīnās par šiem jautājumiem. Sliktāk kā ir, jau nebūs (līgums par biroja telpām ir jau noslēgts).

Citi autora darbi
Kaut kas krasains

Un atkal jauns sākums 5 Autors:Dita Arāja