Atslēgvārdi:

Tiesībsarga dzemdību teātris 6

Beidzot. Ar lielām mokām esam tikuši pie jauna tiesībsarga. Kādas ir sajūtas? Nu gluži kā pēc smagām dzemdībām – māte (valdības koalīcija) nervozi raustās gandrīz kā komā, bet par bērnu (tiesībsargu) vēl nav skaidrs, vai vispār būs dzīvotājs. Protams, vēl jau jāsagaida svinīgais zvērests. Vēl jau jārauga, kā tad Jansona kungs izpaudīsies. Kā tad īsti realizēsies viņa plaši izdaudzinātās administratora dotības? Un kādā veidā viņš kompensēs savas visnotaļ vājās zināšanas un nepietiekamo pieredzi cilvēktiesību lauciņā? Tomēr līdzšinējās indikācijas vieš bažas par pacienta veselības stāvokli. Iespējams, ka esam tikuši pie mutanta – čūskas, kura rīs savu asti tikmēr, kamēr nekas pāri nepaliks.

Iesaki citiem:

Saeimas deputāti šoreiz salaida grīstē visu, ko vien varēja. Un nekāda attaisnojuma šādai rīcībai nav. Nevienai partijai. Nevienam deputātam. Pirmkārt, darbs pie tiesībsarga amata kandidātu meklēšanas tika sākts nepiedodami vēlu. Sabiedrība tika atkārtoti barota ar meliem par to, ka piemērotu kandidātu ir teju neiespējami atrast. Līdz Apsīša mandāta beigām pēctecis tā arī nebija ievēlēts. Par to būtu jākaunas katram Saeimas deputātam, jo viņi vienkārši nav pildījuši savu Tiesībsarga likumā noteikto funkciju. Otrkārt, kandidātus virzīja nevis Saeimas deputātu grupas, bet politiskās partijas. Politiķi aizgūtnēm runāja par partiju amatpersonu kvotām un par koalīcijas līgumu. Tādā veidā Tiesībsarga likumā noteiktā kārtība tika pabīdīta malā, un skatuve atbrīvojās politisko klaunu izrādei. Patiesībā šo ākstīšanos pat ar klauniem salīdzināt būtu pārāk nekorekti – tas ir drīzāk bērnudārza līmenis, kaut kāda ķildošanās smilšukastē. Runa taču patiesībā ir par salīdzinoši vienkāršu procedūru visai sabiedrībai nepieciešamas amatpersonas iecelšanai. Bet nē, viss ir jāsapolitizē tiktāl, lai pat valdības koalīcijā rastos teju īssavienojums. Vienotība uzmet lūpu par it kā pārkāptu koalīcijas līgumu. ZZS savukārt uzmet lūpu par to, ka partneri uzmetuši lūpu, un pieprasa atvainošanos – jo nekāda pārkāpuma nemaz neesot. Nu un? Kāds jūsu nožēlojamajam, realitātē bezvērtīgajam papīrītim ir sakars tiesībsarga ievēlēšanu? Treškārt, mēs varējām vērot augsta līmeņa tukšmuldēšanas sacensības par tēmu “kādam ir jābūt tiesībsargam un kā interpretēt Tiesībsarga likumā noteiktās prasības kandidātiem”. Te nu katram politiķim bija savas versijas par autoritātes definīciju, par to, vai tiesībsargam jābūt labam vadītājam vai cilvēktiesību ekspertam, kādās aprindās viņam jābūt pazīstamam, utt. Taču ne reizi (!) nemanīju neviena politiķa solījumu – jā, es apņemos cienīt un ieviest dzīvē tiesībsarga atzinumus un padomus, es pats vērsīšos pie tiesībsarga pēc padomiem, es palīdzēšu stiprināt šo institūciju ar saviem vārdiem un darbiem. Man tiešām radās sajūta, ka politiķu izpratnē tiesībsargs būs kaut kāds princis baltā zirgā, kurš ar kaut kādas mistiskas autoritātes zobenu cirtīs gabalos visus cilvēktiesību pārkāpējus un labās pārvaldības zaimotājus. Tikmēr realitātē tiesībsargs tāds Dons Kihots vien būs, ja viņa teikto valsts institūcijas norakstīs tāpat kā Valsts kontroles atzinumus: “Mēs nepiekrītam, jums ir nepareizs skatījums.” Vai nav simptomātiski, ka pats jaunizceptais tiesībsargs apstrīd VK atzinumu par viņa kļūdām iepriekšējā darba vietā?

Filozofs Gajs Debors savā darbā “The Society of the Spectacle” raksta par iluzorās līdzdalības sabiedrību. Viņaprāt, rietumvalstu demokrātija tikai tāda teātra izrāde vien ir. Politiķi šeptējas pa skatuvi, bet vēlētāji sēž zālē un var tikai pasīvi reaģēt uz aktieru izdarībām. Tiesībsarga virzīšana un ievēlēšana, šķiet, nebija nekas vairāk par šādu teātri. Labi, ka mums vēl ir tiesības aplaudēt vai arī skaļi svilpt. Taču vai tā ir demokrātija? Vai jaunais tiesībsargs var atbildēt uz šo jautājumu? Ja viņš nav miris, tad par to vajadzētu būt pirmajam tiesībsarga atzinumam.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Hanna --> Haris 06.03.2011 12:12
Viena liela daļa no svarīgajiem jautājumiem valstī ir saistīti ar cilvēktiesību un labas pārvaldības principa ievērošanu. Katrā ziņā to neievērošana rada lielu daļu no svarīgajiem jautājumiem. Ja jau sākotnēji būtu ievērotas cilvēktiesības un labas pārvaldības princips, lielākā daļa jautājumu nemaz nerastos. Par cēloni vajag domāt, nevis tikai par sekām. Labs tiesībsargs ir efektīvs līdzeklis tam, lai problēmas/jautājumi nerastos, bet, ja tomēr, tad, lai rezultāts ir pēc iespējas labvēlīgākais sabiedrībai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 04.03.2011 19:55
gribētos jau ,lai tam vīrietim( kaut gan dāma šķita izglītotāka) izdodas...
nez, nez- kā ta šim ies ar tiem Augeja staļļiem:D

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 04.03.2011 08:39
jumors 04.03.2011 00:58 ... Lembergs pavisam noteikti domā kļūt par prezidentu...
-------------------------
Melotības faniem jau nu gan vienreiz vajadzētu tikt galā pašiem ar savu nostāju - vai nu rausta tas Lembergs visu Latviju aiz šņorītēm un no tā izriet, ka ir pietiekami gudrs, vai arī grib kļūt par Prezidentu un tātad ir galīgs idiots.
Abi varianti vienlaicīgi nu nekādi nesanāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 04.03.2011 00:58
Kas nav skaidrs? Ka Lembergs pavisam noteikti domā kļūt par prezidentu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Salvis 03.03.2011 23:27
Ņemot vērā tiesībsarga lomas mikroskopiskumu un bezjēdzību, nav īsti skaidrs, kāpēc ap šo pasākumu bija tāda ņemšanās. Dīvaini, ka koalīcijas partijas riskēja "sakosties" tāda nenozīmīga sīkuma dēļ. Tā noteikti bija kaut kā demonstrācija. Tikai nav skaidrs, kas un kam tika demonstrēts. Un ko šie "Kudīni" paslēpa aiz cīņas dzirksteļu šaltīm?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Haris 03.03.2011 22:05
Šī ir lieka institūcija, kas būtu jākonsolidē, jeb jālikvidē. Absolūti vienalga ko tur ievēl un tā vētra ūdens glāzē ir tikai ūdens glāzes vētra. Valstī ir citi daudz, daudz svarīgāki jautājumi par ko jālemj.

Citi autora darbi