TB/LNNK: esam nacionālie advokāti 3

Platformā iekļautas dažas tēzes, kas uzskatāmas par sava veida nodevām laikam. Šķiet, ka tieši ar izaugsmi saistītajos jautājumos tik pieredzējušai partijai kā TB/LNNK pietrūcis konkrētāku uzstādījumu, kas mundri rezonētu potenciālajos vēlētājos.

Iesaki citiem:
Frizieris 255x203
Foto:A. Jansons

Vēstot par partiju programmām, kuras pretendē uz Eiropas Parlamentu, plašsaziņas līdzekļos uzzibsnīja ziņa, ka “tēvzemieši” iestājas pret viendzimuma laulību atzīšanu. Lai gan tas izskatās pēc priekšvēlēšanu publicitātes trika, šī vēsts varētu arī signalizēt par TB/LNNK viegli iesirmās programmas pārskatīšanu un piemērošanu jaunajiem politiskajiem apstākļiem – dalībai ES un NATO.

Partijas EP vēlēšanu platforma balstās uz četriem principiem, kuru praktiskā izpausme gan meklējama itin atšķirīgās sfērās – līdzsvars, taisnīgums, dzīvotspēja un izaugsme. Tie ir iekausēti gan partijas attieksmē pret pagātni, gan izpratnē par attiecību veidošanu ar Krieviju, gan saimniecisko, gan politisko un sociālo jautājumu risināšanu.

Nozīmīgāko politisko organizāciju vidū TB/LNNK pagaidām ir bijusi visnoteiktākā federālas Eiropas Savienības modeļa pretiniece. To apliecina ne vien partijas pārstāvju darbība Nāciju Eiropas politiskajā grupā, bet arī tās priekšvēlēšanu platforma. TB/LNNK sola cīnīties par nodokļu sistēmas saglabāšanu dalībvalstu kompetencē (kas, kā rāda Vācijas nervozā reakcija un Īrijas pozitīvā pieredze, ir ļoti būtisks jautājums), kā arī mazliet utopiski cer rūpēties par visu dalībvalstu – kā lielo, tā mazo – vienlīdzību. Antifederālisms jūtams arī partijas piesardzīgajā attieksmē pret visu ārpolitisko un drošības jautājumu nodošanu Eiropas Komisijai.

Kaut gan “tēvzemiešu” pārstāvji savulaik aktīvi atbalstīja Latvijas okupācijas fakta starptautisku atzīšanu un okupācijas seku konsekventu likvidēšanu, platformā iekļautā tēze par EP tribīnes izmantošanu šiem nolūkiem vairāk izskatās pēc partijas identitātes uzturēšanas diktētas prasības. Proti, nav gadījies dzirdēt, ka partijas pārstāvji iepriekšējo valdību laikā būtu kaut ko aktīvi darījuši šai virzienā vai (atšķirībā no Igaunijas un Lietuvas) pat sākuši sistemātiski aprēķināt okupācijas režīma nodarītos zaudējumus. Tieši tāpēc zināmu skepsi ir pelnījis partijas platformā paustā apņemšanās “pamatot, ka Latvija pēc okupācijas radītajiem imigrantu plūdiem nevar uzņemties atbildību par jaunu imigrantu izmitināšanu un integrāciju”.

Platformā iekļautas dažas tēzes, kas būtu uzskatāmas par sava veida nodevām laikam, bez kurām būtu mazliet nepieklājīgi parādīties uz politiskās skatuves. Piemēram, rūpes par ekoloģiski tīru pārtiku, atbalsts dzimstības veicināšanai, rūpes par Eiropu vienojošām kristīgajām vērtībām. Savukārt izaugsmes jautājumi tiek aplūkoti makrolīmenī – rūpējoties par infrastruktūru Latvijas reģionos, diversificējot enerģētiskos riskus, prioritāri atbalstot mazos un vidējos uzņēmumus pilsētās un laukos, kā arī decentralizējot ES fondu līdzekļu sadali. Šķiet, ka tieši ar izaugsmi saistītajos jautājumos tik pieredzējušai partijai kā TB/LNNK pietrūcis konkrētāku, taustāmāku uzstādījumu, kas mundri rezonētu potenciālajos vēlētājos.

Neraugoties uz šiem trūkumiem, partijas divas galvenās vērtības saglabājas – tās labi zināmā nostāja nacionālajos jautājumos, kas tagad guvusi tālāku un loģisku attīstību attieksmē pret ES integrācijas padziļināšanu un nācijvalsts lomu ES ietvaros, kā arī gan politikā, gan “Eiropas lietās” pieredzējušie līderi Guntars Krasts un Roberts Zīle. Atliek vien tās samērot ar katra personisko vērtību skalu.


Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Social Contract 10.06.2004 14:33
Cik labi tomēr var redzēt, kur ir Ikstena kunga īstās simpatijas... Vienīgais būtisks iebildums no viņa puses - šie vēl nav pietieķami stingri nacionālisti. Gan jau, gan jau...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 09.06.2004 13:57
Par imigrācijas politiku TB/LNNK programmā ir tomēr viena "uts":
Starptautiskās migrācijas jautājumu risināšanā prasīsim ievērot principu, ka imigranti novirzāmi uz valstīm, kurās ir mazāks imigrantu īpatsvars.

Tas nonāk pretrunā TB uzskatam, ka Eiropas Savienībā nav jāveicina federālisms. Imigrācijas politikai tagad un arī turpmāk būtu jābūt katras dalībvalsts kompetencē, t.i. vispār nav jēgas ES institūciju līmenī apspriest, kurp "novirzāmi imigranti". Ir toties vajadzīga starpvalstu sadarbība, lai Eiropas un arī plašākā mērogā varētu koordinēti cīnīties pret nelegālo imigrāciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 09.06.2004 11:00
Ikstens: ...Tieši tāpēc zināmu skepsi ir pelnījis partijas platformā paustā apņemšanās “pamatot, ka Latvija pēc okupācijas radītajiem imigrantu plūdiem nevar uzņemties atbildību par jaunu imigrantu izmitināšanu un integrāciju”.

Lai pamatotu, ka nevaram uzņemties atbildību par jauniem imigrantiem, nav jāapkopo okupācijas laikā ciestie zaudējumi. Pietiek saprast to, ka imigrantu sekmīga iesaiste sabiedrībā būtu iespējama tikai tad, ja te jau būtu stipra latviska vide. Un lielajās pilsētās, kuras varētu būt pievilcīgas jaunajiem imigrantiem šādas latviskas vides nav un vēl ilgi nebūs. Jau tagad daudzi ārzemju studenti, mācīdamies šeit Rīgā (Medicīnas akadēmija, RTU, Transporta un sakaru institūts), drīzāk iemācās krieviski nevis latviski. Pats pazīstu dažus Latvijā strādājošus programmētājus, kuri ieceļojuši no Indijas un studējuši TSI - viņi brīvi pārvalda angļu valodu, nedaudz runā un saprot krieviski, bet neko nesaprot latviski.

Saistītie raksti

LC: mēs zinām, kā politika.lv

Citi autora darbi
Article research

Pārskats par tautas attīstību 2008/2009 Autors:Juris Rozenvalds, Ivars Ījabs, Tālis Tīsenkopfs, Jānis Ikstens, Iveta Reinholde, Andrejs Jakobsons u.c.

Article research

Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā 2 Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis

Article research

„Latvijas – Krievijas attiecības: vietējā un starptautiskā dimensijā” („Latvian-Russian Relations: Domestic and International Dimensions”) Autors:Nils Muižnieks, Aivars Tabuns, Brigita Zepa, Inese Šūpule, Jānis Ikstens, Aadne Aasland, Ilze Šulmane, Ivars Ījabs, Žaneta Ozoliņa, Airis Rikveilis, Vyacheslav Dombrovsky, Alfs Vanags, Andris Sprūds, Toms Rostoks, Aija Lulle, Rasma Kārkliņa, Imants Lieģis