Svarīgākais 2012.gadā, domājot par nākotni 3

Nevarēju atturēties, neuzrakstot arī savu gada beigu listi! Tās īpašais fokuss - notikumi, tendences, kurām manā izpratnē ir nākotni (pār)veidojošs potenciāls

Iesaki citiem:
374171747 63f7da3bd7
Foto:Sokhar


Globālos mērogos divi tūkstoši divpadsmitais bija labs gads! Un kad saku - globālos mērogos - tad to arī domāju: dažkārt ir ļoti veselīgi paskatīties ārpus savas pilsētas, valsts, pat kontinenta robežām.

Šoreiz nevēlos izpausties par politiku, ekonomiku, kultūras notikumiem, lai gan šajās jomās bija daudz kas svarīgs. Tas, kas man pašai šobrīd interesē: kas ir tās jaunās tendences, kas pārveidos pasauli NEATKARĪGI no atsevišķiem notikumiem politikā vai ekonomikā! Un 2012.gada kontekstā tādu ir daudz.

Tiem, kas man seko tviterī, šajā listē nekas principiāli jauns nebūs - par visām šīm tendencēm, notikumiem esmu tvītojusi. Liela daļa saraksta inspirācijas nāk arī no Fast Company un Io9 gada noslēguma "Best Of" sarakstiem, vienīgi izlaisti vairāk caur manas perspektīvas prizmu. Bet varbūt, ka arī jums kādu dienu noder svarīgākie linki apkopoti vienkopus!

Es gan noteikti nepretendēju uz to, ka esmu "uzķērusi" visu svarīgāko par 2012.gadu - vienmēr iespējams, ka pēc 100 gadiem izrādīsies, kā kāds ir, teiksim, šogad martā vai oktobrī kāds uzrakstījis revolucionāru grāmatu vai sintezējis kādu vielu, kas izmainīs visas pasaules likteni .... taču tieši 2012.gadā lielu uzmanību šis notikums sev nepiesaistīja un man ir paslīdējis garām.

Taču, lūk, dažas norises, tendences, kas īpaši piesaistīja manu uzmanību un man šķiet būtiskākās nākotnei:

A) 3D printēšanas tehnoloģiju aizvien plašāka izplatība
Ja vēl pirms gada iespēja kādus sarežģītus mehānismus saražot nevis rūpnīcā, bet ... izprintēt teju mājas apstākļos, šķita kaut kas zinātniski fantastiks, tad 2012.gads vismaz mani ir pieradinājis pie domas, ka drīz tā būs norma! Rīgā šī gada nogalē dzirdēju pirmo apņemšanos dizaineru/mākslinieku kolektīvam iegādāties 3D printeri, - kas ir laba zīme tam, ka drīz šīs tehnoloģijas būs meinstrīms... :) 3D printēšana var pavērt šobrīd neiedomājamākās iespējas. Vienkārši raksturojumam viens no 2012.gada 3D printēšanas veiksmes stāstiem - 3D printeris tika izmantots, lai izprintētu divgadīgai meitenītei tehniski sarežģītas mākslīgās rokas, kas fabrikas versijā tik maziem bērniem nebija domātas.

B) Lietu koplietošanas princips ne tikai virtuālajā, bet arī reālajā vidē.
Piemēram, dažādās interneta aplikācijas - Uber, BlaBlaCar, Paker.lv - gan pasaulē, gan Latvijā, kas ļauj lēti un dažkārt bez maksas risināt savas transporta problēmas, dalot mašīnu. Cits interesants piemērs - Yerdle, ar tās maģisko moto "why shop when you can share?". Šajā lapā cilvēki var dāvināt, aizdot lietas, kas viņiem pašiem tobrīd nav vajadzīgas, un arī tikt pie dāvanām vai aizdevumiem, lietām, kas viņiem ir vajadzīgas: ja šāds koplietošanas princips iedzīvosies un izrādīsies populārs, tas arī potenciāli var mainīt mūsdienu sabiedrību ekonomiskās funkcionēšanas pamatus.

C) Pūļa finansēšana interesantām, perspektīvām iecerēm
Nevaru beigt sajūsmināties par Kickstarter un citām līdzīgām (teiksim, Seedr) crowdfunding platformām! Nu jau vairākas ļoti interesantas idejas ir ātri atradušas savu finansējumi nevis pie kāda korporatīvā sponsora, bet pie idejas entuziastiem - iesaku apskatīt Kickstarter veiksmīgākās finansējuma piesaistes akcijas. Vienā no saviem iepriekšējiem bloga ierakstiem jau pieminēju MATTER, kvalitatīvas žurnālistikas projektu, kas aizsākās tieši Kickstarter.

D) 2012.gadā burtiski eksplodēja jau iepriekšējos gados uzsāktās bezmaksas augstas kvalitātes izglītības iniciatīvas
Šajā blogā jau rakstīju par Coursera, nākamgad man plānos ir aprakstu turpināt (Saskaitīju, ka esmu kopumā 2012.gadā izmēģinājusi un tikusi līdz veiksmīgam finišam aptuveni 10 kursos), papildinot to arī ar Udacity, Venture Lab, edX un citām iniciatīvām, kas bez maksas piedāvā online kursus. Turklāt tādus, kas kvalitātē dažkārt pārspēj tos, kuri pieejami klātienes augstskolās. Ar laiku šīm iniciatīvām ir potenciāls pašā saknē mainīt mūsu priekšstatus par izglītību!

E) Izgudrojumi pasaules svarīgu pragmatisko problēmu risināšanai.
Dažas no jaukajām lietiņām, kas man palika prātā: jauns dizains vienkāršai ierīcei, kas ļauj sālsūdeni pārvērst par dzeramo ūdeni, izmantojot saules enerģiju - ļoti svarīgi tām valstīm, kurās ir maz dzeramais ūdens, karsts laiks un zems dzīveslīmenis. Līdzīgiem apstākļiem, trūcīgākām sabiedrībām - kājmināmā veļasmašīna. Un lietiņa, ko pati vēlētos - LED uz saules enerģiju strādājošā lampa, ko var izmantot kā lukturi, laternu, u.tml. Šādas it kā nelielas lietas nevajag nenovērtēt: tās var par pakāpi uzlabot dzīves līmeni pasaules trūcīgākajiem iedzīvotājiem!

F) Epopeja ap Higsa bozonu
Un es pat nedomāju paša bozona atrašanu (piedošanu, bet saprast, kur nu vēl izskaidrot šī atklājuma tālejošākās sekas nav manos spēkos - atstāsim to zinošākiem cilvēkiem!), bet tieši intereses un entuziasma vilni, ko tik grūti izprotams zinātnisks eksperiments ģenerēja plašākā sabiedrībā. Manuprāt, tas bija ļoti iedvesmojošs process, kuram līdzīgu vismaz savā pieredzē neatceros.

G) Iespēja sazināties ar cilvēkiem komā
Ziņa, kas mani šogad īpaši aizkustināja. Pirmkārt, interesanta ir jau pati vēl salīdzinoši jaunā iespēja sazināties, raidot smadzeņu signālus. Bet, otrkārt, ja nu kādai cilvēku grupai tas ir īpaši aktuāli, tad tie ir cilvēki, kas dažkārt gadus, desmitgades pavada komā, un no kuriem, kā izrādās, daži visu laiku ir pie apziņas - kas manā izpratnē ir neiedomājami briesmīgs stāvoklis, kurā atrasties. Cerams, ka šīs jaunās tehnoloģijas ļaus saprast, kā viņiem palīdzēt.

H) Pirmo reizi tikai un vienīgi no cilmes šūnām radīts zīdītājs: pele.
Tas ir grandiozs panākums pats par sevi, bet .... ja izrādīsies, ka šis pats process ir izmantojams arī cilvēkiem, tad tā sekas var būt šobrīd pat grūti iedomājamas - gan indivīdu, gan sabiedrību līmenī! Tas var atrisināt neauglības problēmu (jo olšūnas/spermas šūnas var tikt sintezētas no, teiksim, ādas šūnām) - ļaujot bērniem dzimt jebkurā viņu ģenētisko vecāku vecumā, kā arī homoseksuāliem partneriem radīt savus ģenētiskus pēcnācējus. Bet šī jaunā iespēja var arī radīt daudz šobrīd neatrisinātas ētiskas problēmas (jo teorētiski jebkurš no jebkuras jūsu ķermeņa šūnas varēs, iespējams, jums nezinot, izveidot jūsu ģenētiskos pēcnācējus) - tas tad noteikti mainītu cilvēces priekšstatus par to, ko vispār nozīmē "būt par vecāku".

I) Mākslīgās nuklīnskābes
... darbojas un, iespējams, ir izturīgākas nekā DNS un RNS. Plašs jauns lauks, mēģinot sintezēt alteratīvas dzīvības formas!

J) Efektīvi smadzeņu implanti pērtiķiem, kas ļauj atjaunot un uzlabot viņu lēmumu pieņemšanas spējas.
Ja izrādīsies, ka tie ir izmantojami arī cilvēkiem, tas potenciāli var ļaut palīdzēt cilvēkiem, kuriem ir smadzeņu darbības traucējumi! Un ... radīt vēl vienu interesantu, karstu diskusiju par to, vai - ja izrādītos, ka tāda cilvēka, kam nav smadzeņu traumu, kognitīvās spējas var uzlabot - vai/kā to darīt?

Tie tad man ir desmit punktos svarīgākais, ko varu pateikt par pasauli 2012.gadā. Ļoti daudz kas foršs un vērtīgs notika arī lokālākā līmenī Latvijā - gan politikā, gan kultūrā, gan dziļāk sabiedrībā. Esmu joprojām ārkārtīgi optimistiska par mūsu sabiedrības nākotni - 2012.gads šo optimismu ir tikai vairojis! Bet tā ir atsevišķa tēma, kas būtu pelnījusi īpašu izvērsumu. Un 2012.gadā man vairs nav tam laika.

Tiekamies 2013.! :)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (3) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Dafnis

Ak, baidos, ka raksta nobeigumā minētie biloģiskie procesi ir mazliet pārvērtēti gan nozīmības, gan iespēju ziņā. Māte daba ļoti nelabprāt atklāj savus noslēpumus un nebūt ne visi bioloģiskos mehānismus ietekmējoše faktori ir noskaidroti tik tālu, lai varētu runāt par to reproducēšanu mākslīgā ceļā. Tas nenozīmē, ka nav nepieciešami pētījumi - ir, ļoti intensīvi, tas ir racionāli, jo nes reālu labumu cilvēkiem, tomēr, atšķirībā no sociālās sfēras, ko autore pārzina salīdzinoši labi, bioloģisko procesu daudzveidīgā dažādība vēl prasīs ilgu un rūpīgu zinātnieku darbu, pirms izteiktie optimistiskie apgalvojumi patiesi varēs tikt piepildīti.

Tmp author
new_proposals

Lietu koplietošana nav nekas pozitīvs - labi zināms, ka Rietumeiropā (t. sk. arī itkā bagātākajā valstī Vācijā) par spīti ikgadējai IKP izaugsmei, lielākās daļas ļaužu reālie ienākumi stāv uz vietas vai pat krītas (pretēja aina vērojama bagāto ļaužu maciņos), un koplietošana ir kārtējā kustība, kas cilvēkus radina pie domas, ka mūsdienās "jāiemācas" dzīvot sliktāk, nekā līdz šim un pie tam - jādara tas ar prieku un zināmu stila izjūtu. Koplietošana izskatās pēc grassroots kustības, bet acīmredzami tā tāda nav. Jo koplietošana samazina iedzīvotāju prasības pēc naudas, samazina spiedienu uz algu palielināšanu, un tas esot tas, kas pēc Dombrovskim-Aslundam līdzīgu ļaužu sprieduma, palielina valsts konkurētspēju. Protams, ka šāda veida "konkurētspējas" palielināšana ir nekas vairāk kā peļņas pieaugums uz vienu strādājošo. Īstās konkurētspējas pieaugumam nepieciešamas citas metodes, t.sk. investīcijas izglītībā un R&D.

Pūļa finansēšana ir ļoti tipisks piemērs Lauren Benton aprakstītajām "neredzamajām fabrikām", kad lielkapitāls (ļoti bieži arī lobējot likumdošanas izmaiņas valstī) atsakās no daļas savu darbību un nodod tās mazo vai individuālo komersantu rokās. Mazajiem komersantiem tas rada brīvības un iespēju sajūtu, taču viņi patiesībā ir tikai lielkapitāla piegādes ķēdes sastāvdaļa, bez kuras tie nevarētu dzīvot. Lielkapitāls šādi "deleģē" mazajiem komersantiem tās darbības sfēras, kas nav pietiekoši rentablas, kas satur grūti aprēķināmus vai pietiekoši nozīmīgus riskus, kurās ir daudz valdības regulējumu par darbinieku drošību un aizsardzību. Šāda decentralizācija, informalizācija, ražotņu respatialization nozīmē to, ka lielkapitāls var mazāk riskēt, mazāk pievērst uzmanību darba drošības un citu valdības regulējumu izpildei un var saņemt lielāku peļņu. Darbu izpildes koncentrācija mazajos uzņēmumos nodrošina arī strādājošo stingrāku kontroli, mazajos uzņēmumos strādājošiem ir grūtāk organizēties arodbiedrībās un kolektīvi vest pārrunas par atalgojumu, utt. Pūļa finansējums darbojas tur, kur bankas, valsts investīciju fondi vai riska kapitāls nesaskata iespējas pietiekoši drošai un rentablai darbībai. Tajā pašā laikā šīs pašas bankas un fondi noteikti izmantos iespējas pārņemt šādi radušos uzņēmumus, ja tie izrādīsies dzīvotspējīgi, vai - ļaunākajā gadījumā - pasteigsies pa priekšu ar patentu noformēšanu priekš saviem uzņēmumiem. Pūļa finansēšana rāda, ka kapitālisms nebūt neapmierina visu pieprasījumu: kapitālisms apmierina tikai daļu no pieprasījum - to, ko tam ir izdevīgi apmierināt.

Higsa bozona epopeja savukārt pierāda to, cik ļoti zinātnei mūsdienās nākas strādāt PR lauciņā. Higsa bozons pats par sevi ir sastāvdaļa visai novecojušā teorijā, kuras pielietojuma robežas un trūkumi ir pietiekoši skaidri apzināti un kuras attīstībai jau labu laiku nav sevišķi lielas nozīmes (ir citas, labākas un perspektīvākas teorijas). Protams, šiem datiem ir sava vieta un nozīme, bet ne tuvu tik liela, kā PR to iztēlo.

Un par pārējiem atklājumiem - lieliski, ka tie ir. Tikai kāpēc šādā līmenī nevarētu strādāt daudz, daudz vairāk cilvēku? Kāpēc daudzas centrālās bankas un valdības summas, kuru apmēri ir 20%-30% no IKP, iegulda banku glābšanā, bet kāpēc šīs pašas valdības nav gatavas līdzīgas summas ieguldīt R&D un tehnoloģiju attīstībā (labās darbavietās), kas palīdzētu pasaulei kļūst labākai? Un par spīti visiem negatīvajiem notikumiem ieilgušās krīzes sakarā, nākas atzīt, ka pasaulē dažviet cilvēki tomēr ir apzinājušies vajadzību pagriezienam pa kreisi - pretīm humānākai un solidārākai sabiedrībai. 2012. gadā kreisie uzvarēja vēlēšanās Lietuvā, Bulgārijā, Francijā, Japānā, lielā mērā arī ASV un acīmredzot šis uzvaras gājiens var turpināties arī 2013. gadā. Cerēsim!

242393 223998157627784 100000528037817 853999 7100140 o
Noetic Jun

"Visai novecojušā teorijā"? Gluži pretēji, Higsa bozona atklāšana kārtējo reizi apliecina, ka fizikas Standartmodelis nav nedz novecojis, nedz kļuvis mazāk aktuāls. Tas vienīgi ir kļuvis mazāk... aizraujošs, if you will, gluži, kā relativitātes teorija. Ap to jau sen vairs nevirmo sensācijas atmosfēra.

No otras puses, tas ir tikai labi. Zinātnes un sensācijas griezumā ikdienas sabiedrība parasti pamanās saskatīt ļoti daudz tur neesoša bulšita.

Citi autora darbi