Steidzami meklēju marsieti! 15

Analītiskā strukturālisma spožums un posts pseido-neo-padomiskā plurālisma, post-modernisma eksperimentiem un anarho-sindikālismam pakļautā ultra-liberālā Latvijā. Ironiskā versija.

Iesaki citiem:
Spaceship
Foto:Sam Howzit

Kas gan es būtu par latvieti, kad vērojot norises internetā vidē, atteiktos piedalīties diskusijā par zinātni? Papildus, kolēģi uzkurināja interesi Twitter vidē ar “revolveržurnalistikas” cienīgu diskusiju tempu. Iztika bez upuriem, bet tuvu bija.

Ja jau vajag piedalīties, tad pirmo stundu laikā centos noskaidrot, kāda informācija par tēmu ir uzkrāta Latvijas resursu dzīlēs. Atklāti sakot – nekas īpaši izcils, lai neteiktu - oficiālā informācija ir nabadzīga. Jau sāku smīnēt, bet lai pārbaudītu pieņēmumus, izmēģināju laimi kopā ar mūsu laikmeta cilvēka labāko draugu – interneta meklētāju. Sacīsim atklāti – draugs mani pārsteidza labākā nozīmē, bet vienlaicīgi rosinot vienu, bet būtisku atziņu – mēs sēžam dziļā „analītiskā” bedrē un hroniski nespējam izlemt – kāpt ārā vai turpināt analizēt?

Vispirms aplūkosim drauga sagādātos dārgumus.

Drauga draudzene – ministrija, savu iespēju robežās ir publicējusi vieglā valodā rakstītu prezentāciju – cipartabulu par finansējumu. Tajā pat vietnē ir arī pārskata par zinātnes institūcijām un normatīvo regulējumu. Pieminēšu tikai to, ka tas neaptver visus normatīvos aktus. Mazliet precīzāk ar līdzīgu informāciju var iepazīties, citā, diezgan interesantā vietnē, kurā ir publicētas pētniecības izmaksu vadlīnijas – kā labāk atskaitīties par zinātnes finansējumu. Protams, vajag piebilst, ka šo pasūtījumu ir veikusi mūsu drauga draudzenes draudzene – tāpēc iespējams viena draudzene nezina ko dara otra. Papildus informācija par Latvijas augstskolu zinātnisko darbību ir gūstama citā draudzenes mājas lapas sadaļā. No šīs sadaļas – interesantākā būtu publikācija par situāciju zinātnē, kurā faktiski ir jaunākā informācija, protams līdz 2009,gadam, bet statistiskas regulāra atjaunošana ir tehnisks uzdevums. Jebkurā gadījumā visnotaļ cienījami resursi! Un ne tikai! Draudzene ir gājusi vēl tālāk un pie cita izpildītāja (to gājienu gan nesaprotu, kāpēc gan nevar vienā vietā uzkrāt ekspertīzi?) ir pasūtījusi vēl vairāk ekspertīzes un vēl vairāk analīzes par zinātni. Draudzenes mājas lapā vispirms jau kontekstā ar zinātnes institūciju izvērtējumu ir vairākas publikācijas, no kurām interesantākais ir pārskats par zinātni, kas satur jaunāku informāciju, līdz 2010.gadam (ja kādam ir nepieciešama vēl jaunāka – laipni lūdzu pie vecākā brāļa – EUROSTA'a). Gandrīz vai identiska informācija par zinātnes izvērtējumu ir nopublicētā arī BIRTI mājas lapā (90% sakritība), bet tur iestājas kaut kāda autorība un tiesības. Tāpēc pirms citējam – esat uzmanīgi – viens kļūdains solis un paši saprotiet, kāda policija klauvēs pie Jūsu namdurvīm. No otras puses palūkojoties uz zinātnes izvērtēšanu aktīvs un liels darbs tiek veikts lietpratīgās, sapratīgās, inteliģentās, gudrās, viedās, veidās, S3, I3S, RIS3 un kādas vēl tur stratēģijas izstrādes jomā. Vispirms jau draudzene ministrija godprātīgi publicē diskusiju dokumentu, bet galvenais izstrādātājs – visu pārējo projekta dokumentāciju. Visnotaļ apsveicama iniciatīva un to saku bez ironijas. Un ne tikai! Ja ir vēlme studēt zinātnes finansējuma analītisko aspektu, statistiku un iegūt zināšanas par zinātnes sasaisti ar uzņēmējdarbību, visnotaļ varu rekomendēt apmeklēt šo virtuālo bibliotēku. Gribētos visā šajā informācijas plūsmā un eiforijā pieminēt arī LIAA, pirms pāris gadiem veikto Latvijas nozaru izpētes projektu, kur līdzīga informācija (snapshot metode) ir apkopota, ietverot arī zinātni.

Un tas nav vēl viss! Ir vēl citas (iespējams ka vis-vis-pareizākās) ekspertīzes un analīzes! ERAWATCH projekta ietvaros ik gadus Latvija un citas valstis sagatavo visnotaļ cienījamus pārskatus par zinātnes attīstības progresu (regresu?). Informācija ir pat analītiski salīdzināma, jo tiek izmantoti identiska ziņojuma struktūras instruments. Latvijas 7. IP nacionālais kontaktpunkts (lai arī ko tas nozīmētu) strādā un publicē veiksminiekus zinātnē. To arī varam analizēt. Nemaz nerunājot par visas administrācijas darbu. No kosmosa līdz nanodaļiņai – viss ir aptverts, uzskaitīts, analizēts, norādīts, aizrādīts, pierādīts un vienkārši radīts.

Ja, informāciju vēl papildinātu ar dažādiem zinātnes finansēšanas modeļu salīdzinājumiem un norādēm, tad noteikti saņemtu īpaši rupjus komentārus. Man radās pat aizdomas, ka esmu vienīgā persona Latvijā, kas līdz šim neko nav pētījusi un analizējusi zinātnes jomā!

Uh, kā viss notiek, ik gadu, kāds jauns izvērtējums, kāda jauna iniciatīva, skatāmies, pētām, piesaistām ekspertus, piesaistām citus (daudz pareizākus!) ekspertus, tad vēl izcilākus, tie strādā galvu nepacēluši un kafijas krūzi nenolaiduši. Sabiedrība kūsā, diskutē, prasa – kur nauda (pareizāk sakot prasa – kāpēc naudas tik maz?). Nosakām prioritātes, pamatojam, pierādām, noraidām, atceramies un atkal ceļam gaismā. Zinātnieki diskutē, politiķi komentē, Twitertauta reaģē, pārpublicē – vārdu sakot Latvijā, visās tā malās, no Kolkas mežiem līdz Šķaunes pļavām, skan klaviatūras darba duna! O! Piedodiet! Interneta laikmetā darba duna var skanēt arī Atamakas tuksneša smiltīs un pat Pamira kalnos, ne tikai Latvijā.

Jautāsiet, bet kur tad ironija?

Viens latviešu politikas klasiķis ir sacījis, ka ir divas iespējas sakārtot tēvu zemīti – fantastiskā un reālā, - fantastiskā latvieši paši pieņems lēmumu par zinātnes attīstības prioritātēm, finansējumu un ilgtermiņā to īstenos, reālā – atbrauks marsieši un palīdzēs. Nezinu kā citi, bet vienmēr esmu bijis reālists. Tāpēc, ja kāds ir redzējis mazu, zaļu ar lielām acīm un baltām ausīm (nejaukt ar Čeburašku!), lūdzu TW!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (15) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
malikaalbert malikaalbert@outlook.com

Great job for publishing such a beneficial web site. Your web log isn’t only useful but it is additionally really creative too. There tend to be not many people who can certainly write not so simple posts that artistically. Continue the nice writing http://fifacoinsgenerator.tumblr.com/

Tmp author
carlinajackab carlinajackab

I am a racing fan and I always keep an eye on Igls racing. Your blog is excellent in bringing the latest updates on Igls racing. Keep posting more updates and latest news on this and I will recommend this website to all Igls racing fans. http://hghdiet.jigsy.com/

Tmp author
jackyjones332 jackyjones332@outlook.com

Man jāsaka, ka informācija, šeit bija vispilnīgākā, ka es atrast jebkur. http://bestessaywritingeasy.webs.com/

Tmp author
toobasheikh toobasheikh33

Great post i must say and thanks for the information. Education is definitely a sticky subject. However, is still among the leading topics of our time. I appreciate your post and look forward to more. http://latest-bitcoin.tumblr.com/

Tmp author
serrurier Toulouse

Mazliet precīzāk ar līdzīgu informāciju var iepazīties, citā, diezgan interesantā vietnē, kurā ir publicētas pētniecības izmaksu http://www.serruriertoulouse123.com

Tmp author
housse de canapé

nekas īpaši izcils, lai neteiktu - oficiālā informācija ir nabadzīga. Jau sāku smīnēt, bet lai pārbaudītu pieņēmumus, izmēģināju laimi kopā ar mūsu laikmeta cilvēka labāko draugu – interneta meklētāju. http://www.houssedecanape.com

Tmp author
Vai jums ir nepieciešams kredīts, ja jā, atbildiet uz smithbenson1234@outlook.com

Vai jums ir nepieciešams kredīts, ja jā, atbildiet uz smithbenson1234@outlook.com

Tmp author
jumis

Mans jautājums paliek spēkā. Valērij, ja Tevi tik ļoti interesēja augstākā izglītība un zinātne, kāpēc pats negāji strādāt uz IZM, bet aizsūtīji savu sievu? Kā interesēs Tu strādā? Ko aizstāvi?

Tmp author
Valerijs Sturis

Raksts jau nav par zinātni vai augstāko izglītību, bet lēmuma pieņemšanas procesu, kad izpēte un analīze paralizē gribu pieņemt lēmumus, bet tas rada sekas politikas kvalitātei un attīstības erozijai. Par otro jautājumu - man nav tik augsta kvalifikācija, es noteikti neizturētu konkursu. Un treškārt, te nav interešu vai saistību. Neticēsi, bet liekas ka šo rakstu sieva vēl nav lasījusi, vismaz vēl neesmu rādījis. Tā kā aizstāvēšanās vēl tikai sāksies. Intereses ir raksturīga paradība politiskā, bet ne politikas procesā (cer usaprati niansi starp šiem vārdiem). Šeit tomēr kvalitātē ir noteicoša. Parasti anonīmiem neatbildu, uzskatīsim so par labu izņēmumu.

Tmp author
Bomzis

Grūti klāsies vēsturniekiem, filozofiem, psihologiem, pedagogiem, sociologiem u.c. humanitāro zinātņu pārstāvjiem.
Viņu vietā runās politiķi, kuri risinās problēmas par to ... "kas būtu, ja būtu... tantei riteņi". Kas turpmāk arhīvos, muzejos, bibliotēkās u.c. saglabās, uzkrās, izpētīs mūsu valsts biogrāfiju, skolās iepazīstinās ar to jauno paaudzi? Šo profesiju darbinieku algas ir ļoti mazas, lai gan darbs ir ļoti atbildīgs.
Kāda var būt nākotne, ja nav savas pagātnes?
Grūti saprast arī to, kāpēc tik mazas pensijas ir tiem cilvēkiem, kuri ir strādājuši ilgus gadus pirms Latvija atguva savu neatkarību. Protams viņi paguva strādāt arī vēl pēc 1990-tajiem gadiem. Latvijai mēs atzīmējam 90 gadu jubileju, bet cilvēku darba dzīvē laiks no 1945 - 1990-tajiem gadiem šajā jubilejā kaut kā neiekļaujas, jo ,lūk, viņi esot strādājuši citai valstij - PSRS. Cilvēku (tagadējo Latvijas pilsoņu) dzīves un darba mūžs, šķiet ir izrauts ārā no Latvijas valsts 90 gadiem. Vai tiešām Latvija bija "balta lapa" ? Kas tad to neatkarību Latvijai atguva? Kurš psihologs noņems stresu pensionāram - Latvijas pilsonim, kas saņem par savu mūža apzinīgo un ilgo darbu tikai nabaga grašus...

Tmp author
Stasis Līvijs

Nav vērts diskutēt,kad tik maz naudas budžetā zinātnei.Labāk sekot zinātnes attīstībai pasaulē.Gan mūsu zinātnieki paši kaut kā izdzīvos.

Tmp author
Valerijs Sturis

Zinātne, ka publiski finansēts fenomens ir salīdzinosi jauna parādība pasaules vēsturē. Vēl 19.gs sākumā, ja kāds zinātnieks jautātu finansējumu valstij, tad to uzskatītu par īpašu dīvaini. Tāpēc "puķu dobe" ir jākopj, to nevar atstāt "paši kaut kā izdzīvos". Ierobežotu resursu apstākļos īpaši būtiski ir pieņemt lēmumu, skaidru, stingru, atbildīgu, argumentētu, jo vēl viena analīze tikai paildzina neziņu un veicina "eroziju".

Tmp author
Anita

Kā saka, arī haoss ir izvēlēta sistēma, un kādam par labu tā noteikti strādā.
Kā būtu ar lietojamības (user experience) jēdziena ieviešanu politikas un normatīvo aktu izstrādē?

Tmp author
Valerijs Sturis

"user expierence" politikas plānošanā ir pazīstama lieta. Škiet ka lietuvieši ir ieviesuši principu - lietotāja nostāja t.i. pieņemot normativo aktu, kas attiecas, piemēram, uz uzņēmējdarbību, MK sēdē tiek pieaicināts reāls uzņēmējs, kurš sniedz atbildīgu ziņojumu, vēstījumu - vai man tātad un tādam un valstij ir kāds ieguvums no tā ko Jūs pieņemat. Latvijā nav ieviests.

Gunta 165x152
Gunta Leona

Nevajag būt vienpatim reālistam. Es arī tāda esmu - gaidu tos marsiešus. Kā jau visi latvieši, gaidu, neko nedaru, lai viņi nokristu (atlaistos). Cerams, viņi nenokritīs uz galvas kaimiņiem. Runā, ka cerība mirstot pēdējā.