So foul a sky... Optimistiska anamnēze 5

So foul a sky clears not without a storm. Šī nejauši sastaptā Šekspīra rinda izsaka lietas būtību daud labāk, nekā vārds „krīze”. Vētra, cerams, iezīmē pavērsienu: pēcpadomju sociālā kontrakta beigas. Šis kontrakts starp pilsoņiem un politisko eliti bija vienkāršs – netraucēt viens otram dzīvot, kamēr dzīve uzlabojas. Dzīve uzlabojās pateicoties „stulbajai”, ekstensīvajai ekonomiskajai izaugsmei. Tās pamatā ir resursi (mūsu gadījumā – citu valstu un sabiedrību finanšu resursi), nevis efektivitāte – ekonomiskā, politiskā un socialā. Tāpēc barošanās no valsts vai banku knupja un stumšanās pie siles izrādījās visefektīvākās stratēģijas individuālās labklājības celšanai. Tās arī atbilst mūsu sabiedrības politiskajai kultūrai un vēsturiskajai pieredzei. Tagad „stulbās” izaugsmes resurss ir izsmelts; turpmākā ekonomiskā attīstība prasīs efektīvu ekonomiku, efektīvu pārvaldi/politiku, un efektīvo sociālo vidi, kas atražo un vairo sociālo un cilvēkkapitālu. Knupja un stumšanās stratēģijas to sasniegt nepalīdzēs. Būs vajadzīga reālā publiskā politikā. Ar reālo publisko politiku es domāju procesu, kurā dažādas sabiedrības grupas un atsevišķi pilsoņi cīnās par pārstāvību un ietekmi parlamentārās demokrātijas ietvaros, lai aizstāvētu savas intereses – sociālās, ekonomiskās utt. Šodien šāds process Latvijā nenotiek: politikā ir efektīvi (un uz citu rēķina) pārstāvētas tikai dažas šauras interešu grupas, kamēr politiķi un intelektuāļi aizrautīgi runā par abstraktajām „kopīgajām vērtībām”. Starp citu, tas izskaidro arī dīvaina un ļaundabīga postmateriālās politikas paveida izplatību Latvijā: visādu veidu fobijas (etnolingvistiskas, sociālas utt.), tukšie diskursi par „ģimenes vērtībām” utt. vienkārši aizvieto promesošos sociālo un ekonomisko interešu diskursus.

Iesaki citiem:

Pēcpadomju posma galvenais sasniegums bija demokrātiskas institūcijas. Tagad sākas jauns, pēc-pēcpadomju posms, kad jāveido demokrātiska sabiedrība. Ir vajadzīgi aktīvi un domājoši pilsoņi, kas saprot saikni starp savu politisko uzvedību un savu labklājību. Ir vajadzīga reālo, t.i. pirmkārt ekonomisko un sociālo, interešu pārstāvība. Ir vajadzīga politiskā elite, kas konkurē par tiesībām pārstāvēt šīs intereses. Kā to panākt – par to diskutēšu nākamajos blogos.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

keith 21.12.2011 14:33
gorgeous muscle mass gentleman(MILUS) emphasizes inventiveness style and prime approach, its MEREA 3 2nd fingers returned to leap wrist kind(MEREA TriRetrograde Seconds Skeleton) to the moment hold the honor of obtaining French rolex watches selling price record clock business authority magazine"La Revue des Montres""female ewrist form" set will not firstThe wonderful muscle mass guy(MILUS) is inside the U. http://www.edmvp.info Magazine For beauty s. , the Eastern Europe is with upscale organization firmness in rolex watches price tag listing marketplace that goes to your full inside of east area http://www.cockdress.com Cock Dress .Much more turn out to be quantity of and retail via a ongoing brand name, ensure it is at present boost more available on the market, along with the military advance is all generally upscale markets. MILUS TIRION 3 2nd fingers return to leap Lou empty melt the infinite creativeness is for the consummate craft of fantastic of can make American muscle mass gentleman http://www.somedresses.co.uk

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Darja 09.01.2009 23:46
Šķiet, darbība nebūs efektīva tik ilgi, kamēr politiskā elite aizstāvēs tikai savas intereses, kamēr valdīs diezgan liela konkurence nevis profesionālajā, bet gan politiķu personīgo interešu un savstarpējo attiecību jomās. Princips - ja tu "ieriebsi" man, tad arī es tev "ieriebšu", šķiet, visvairāk tiek piekopts.
Runājot par demokrātiskajām vērtībām un lielo dažādu partiju pārstāvniecību Saeimā, šķiet, tas tikai vairo sadrumstalotību.Ikviens politiskais spēks darbojas savās interesēs. Taču, atmetot šo te savstarpējo attiecību konkurenci jebšu "visparastāko cilvēka skaudību" vai tieksmi gūt tikai personīgo labumu, pavisam noteikti var izveidot diezgan spēcīgu politisko spēku. Kaut vai palasot dažādas politisko partiju programmas vai skatot politiskās partijas mērķus, tradīcijas, jāsecina, ka Latvijā patiesi ir diezgan daudz līdzīgi domājošo politisko spēku, kuri apvienojoties varētu izveidot spēcīgu pārstāvniecību.
Šībrīža situācija drīz sāks atgādināt 20. gadsimta 20.-30. gadus Latvijā, partiju pārstāvniecība Saeimā bija tik liela, ka pieņemt jebkādu lēmumu bija pat vairāk kā sarežģīti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 05.01.2009 15:57
>>> Ir vajadzīga reālo, t.i. pirmkārt ekonomisko un sociālo, interešu pārstāvība.
=====
Nezinu, kādēļ autors izceļ tikai šīs divas intereses. Nu labi - ekonomiskā ziņā esmu darba ņēmējs un sociālā jomā nezinu pat... Precēts vīrs? Divu bērnu tēvs? Pierīgas iemītnieks?? Par manu politisko interešu pārstāvību tas, manuprāt, neļauj spriest itin neko.

Toties esmu par nacionālu, daiļu un spēcīgu Latvijas valsti (nevis par pieaugošu atkarību no Krievijas vai starptautiskiem kreditoriem). Šinī ziņā no opozīcijas partijām "Pilsoniskā Savienība" kotēsies daudz augstāk nekā, teiksim, JL, "Saskaņas Centrs" vai Štokenberga "Sabiedrība citai politikai". "Jaunais Laiks" joprojām cieš no nespējas skaidri komunicēt ar sabiedrību. Reizēm E.Repše pasaka ko dīvainu, reizēm A.Kampars stāsta, kā vajadzētu sadarboties ar SC. Toties SCP sakarībā nāk prātā Štokenberga referendums par pensiju palielināšanas shēmu, kas notika ... nepilnu mēnesi pirms Lehman Brothers bankrota un lielā "kredītu kraukšķa". Sliktākais, ka Pabriks un Štokenbergs savas kļūdas nav atzinuši līdz pat šim laikam, bet par katru cenu tiecas bedri rakt vēl dziļāku.

Savukārt, no valdošās koalīcijas partijām, spriežot pēc darbiem (nevis tikai programmām), visinteresantākais man šķiet ZZS - gan tādēļ, ka viņiem (atšķirībā no TP) bija reālistiska nostāja reģionālās reformas jautājumos, gan arī tādēļ, ka viņi daudzās pašvaldībās izlēma startēt kopā ar "Visu Latvijai!". Tātad iegūstam gan pieredzējušus kadrus, gan arī VL! jauniešu idejas latviskuma saglabāšanā, kas, cerams, precizēs ZZS mazliet amorfo ideoloģiju.

Tātad izvēle faktiski nav nemaz tik liela. Reāli pretendenti ir PS un ZZS. Visi citi varianti ir ne vairāk kā "second best".

>>> Tagad sākas jauns, pēc-pēcpadomju posms, kad jāveido demokrātiska sabiedrība. Ir vajadzīgi aktīvi un domājoši pilsoņi, kas saprot saikni starp savu politisko uzvedību un savu labklājību.
=====
Mums vienkārši jādara labākais ko varam - jācer uz jaunām pārmaiņām, bet jābūt gataviem arī uz to, ka nekas daudz valdošās elites sastāvā nemainīsies. Ja Saeimas pārvēlēšana atsijā kaut vai tikai desmit nepiemērotus politiķus, tas priekš Latvijas apstākļiem jau ir liels progress.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 05.01.2009 15:25
Pilnīgi piekrītu - šī ir laba iespēja visiem pārvērtēt līdzšinējo un sākt citu attīstības ceļu, kam pamatā ir kvalitāte un nozīmīgais! Laimīgu visiem jauno gadu! :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 05.01.2009 11:22
Nu, lai arī caur sāpēm un ar domu, ka varēja būt labāk nekā ir šobrīd - tomēr beidzot būs jāsākās kompetences, efektivitātes un kvalitātes (ne kvantitātes) posmam mūsu ekonomikā.

Citi autora darbi
Makarovs 60466

Ko (ne)darīt? 11 Autors:Viktors Makarovs