Atslēgvārdi:

Smaidīgās Bārbijas ēnā 31

Man ir tāds skumjš stāsts par bērnību. Mēs nebijām turīga ģimene, bet es ļoti gribēju Bārbiju. Mamma man to nepirka, bet es par to sapņoju. Mana draudzene, kurai bija vairākas, atdeva man savu - bez kājām. Es uztaisīju no plastilīna viņai kājas, uzģērbu garu kleitu un palaidu pasaulē.

Iesaki citiem:

Arī manām meitām nebūs savu Bārbiju, bet ne tāpēc, ka man žēl vai nav naudas, bet gan tāpēc, ka tās simbolizē vērtības, kuras es nevēlos iemācīt savām meitām. Tās ir vērtības, kur tavs izskats ir svarīgāks par tavām zināšanām. ASV dati leicina, ka meitenes līdz 17 gadu vecumam ir saņēmušas vairāk nekā 250,000 komerciālus ziņojumus caur medijiem par Bārbijām.

Tie, ka šodien ienāk skolā Latvijā vai Amerikā, vai jebkurā citā civilizētajā Rietumuvalstī, nereti ir šokēti. Vidusskolnieces jau sen neizskatās kā vidusskolnieces. Pat pamatskolnieces izskatās kā pieaugušas sievietes. Katrs, kam ir nācies pagodināt šogad kādu izlaidumu, sociālajos tīlos vai draugu sarunās nespēja nepadalīties ar pārsteigumu, skolu gaiteņos ieraugot tievas vai resnas meitenes īsās, košās kleitiņās, kas uzkrāsojušās ne sliktāk kā Britnija Spīrsa pirms došanās uz skatuves. Kas ir noticis ar šīm meitenēm? Sieviešu forumi ir pilni ar ziņām no pusaudzēm, kuras meklē labāko diētu, lai notievētu. Meiteņu saslimstība ar anoreksiju un bulīmiju tikai pieaug. Līdzīgā līknē pieaug arī aptaukošanās problēma. Jo no vienas puses, skolās pārdod bulciņu tonnas un ikdienā vecāki tā aizraujas ar darbu, ka nevar pagatavot savām meitām veselīgu maltīti, kamēr ir spiediens no ārpuses būt tievai. Nav nekāds brīnums, ka kādā vakarā mājās mīļi tiek sveikti ēšanas traucējumi.

Skaidrs, ka paldies mēs varam teikt popkultūrai kopumā. Piemēram, pētījumi lieina, ka ēšanas traucējumu statistika ASV uzsprāga pēc Melrose Place un Beverly Hills 90210 seriālu parādīšanās TV ēterā.

Un es teikšu, ka dažas no problēmām rodas tajā dienā, kad meitenes rokās nonāk Bārbija. Tievā, skaistā Bārbija. Viņa jau mazai meitenei parāda to modeli, kādai vizuāli ir jāizskatās sievietei. Ikdienā līdz pat pilngadības sasniegšanai šo ziņu papildina žurnāli, mūzikas klipi, filmas un seriāli, TV reklāmas. Un pēc tam mēs brīnamies, kā mēs nonācām tur, kur esam?

Jūnijā T/C Spice notika starptautiskā Bārbiju izstāde. Par to ziņoja visi ziņu portāli (piemēram, Delfi) un pat tika pamanīts, ka uz to savā darba laikā ieradās smaidīga Āboltiņas kundze. Notikums kā jau notikums, un katrā no ziņām bija stāsts par to, ka Bārbija ir stila ikona, sapņu lelle, mazas meitenes laimes apogejas simbols. Ir, ir, es neko nesaku. Tomēr man ghribējās redzēt vismaz vienu nelielu piebildi par to, ka pasaulē jau vairākus gadus notiek diskusijas par to, vai Bārbijas gadījumā netraumē mazu meiteņu psihi.

Ir tik maz iespēju runāt īstajā laikā un vietā (tas ir, tad, kad mērķauditorija klausās) par problēmām, kas to skar. Ir pārāk maza ietekme Panorāmā stāstīt par pusaudžu anoreksijas problēmām vai nepareizajiem uzvedības un izskata modeļiem, kurus uzspiež jaunām meitenēm mūsdienu popukultūra. Tomēr kāpēc gan to nevarēja darīt šajā Bārbiju izstādē? Pateikt - jā, tā ir stila ikona, bet mēs aicinām vecākus runāt ar saviem bērniem, ka tā ir tikai lelle un sievietei tā nav jāizskatās. Un vispār- sievietes izskats nav svarīgākais, svarīgākais ir tas, kas ir galvā.

Jo nevajag jau aizliegt lelli, kas ir stila ikona un galu galā viena no senākajām lellēm/spēlēm pasaulē (runa ir par to, ka lelle var kļūt par jebko, to pārģērbjot un spēlējot lomu spēles). Bet mums, pieaugušajiem, ir jāspēj domāt plašāk un jārunā. Ne tikai mājās ar saviem bērniem. Bet arī tādos pasākumos, kuros bērni ir gatavi uzklausīt un sadzirdēt, lai ziņu atkārtotu tik ilgi, līdz tā paliek viņu galvās.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (31) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Art 07.07.2011 08:43
Eh...cik ļoti mums patīk savus trūkumus - pat ja tie ir dabiski cilvēkbūtnēm - novelt uz ārējiem apstākļiem.

Protams, vairākus gadsimtus atpakaļ mazas meitenītes taču nesapņoja kļūt par slaidām princesēm, par to netika rakstītas/stāstītas pasakas, un korsete tika izgudrota ļaunās lelles bārbijas iespaidā, vai ne?...oh wait...
There is nothing new under the sun...;)

Kultūra bieži vien mainās reālu pārmaiņu rezultātā. Neesmu eksperts šajā jautājumā, bet kā man liekas, vairākus gadsimtus atpakaļ vīrieši bieži vien deva priekšroku korpulentākām dāmām, jo viņām bija mazāka iespēja nomirt dzemdējot bērnus. Papildus, tad bija ievērojami grūtāk iegūt slaidu figūru, jo bija šaurāks pieejamo ēdienu loks un nebija izpētīta to ietekme uz ķermeņa svaru - tādējādi arī liela daļa no bagātajiem/ietekmīgajiem ļaudīm kļuva resni, tādējādi raidot savdabīgu signālu masām, ka korpulents = paēdis = nav nabags. Tagad tas ir lielā mērā izmainījies. Un, manuprāt, izmaiņas kultūrā ir tikai dabiska reakcija uz šīm, un iespējams arī citām izmaiņām. Vai tas ir godīgi pret korpulentiem cilvēkiem? Protams ka nē. Vai cilvēki būtu tik tālu attīstījušies, ja pretējo dzimumu vērtētu pēc "godīgiem" principiem, nevis dabīgiem instinktiem (evolūcijas spēki) un izdevīguma aprēķiniem - manuprāt nē.

IMHO,
Art

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gigriko 06.07.2011 17:10
Ta lelle nav labs piemers problemai, jo sakuma jsu bija standarts un tad naaca lelle.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Agete 06.07.2011 17:00
Man berniba loti gribejas Barbiju, pec lielas lugsanas es to dabuju. Man patika sudinat vinai apgerbus, patika, ka lokaas ekstremitates, patikaspelet romantiskus piedzivojumus ar Kenu, patika gerbt un pargerbt... Bet man nekad nav licies vibas kermenis perfekts. Un isteniba es nekad neidemtificeju sevi ar lelli. Nekad man nebija tada doma ludzinaties lellei. Var jau but katrs berns ir savadaks, bet, manuprat, ir mazliet parspileti teikt, ka lelle tikliela mera var ietekmet bernu, ka tas paliek problematiski. Otrkart- man skiet ka Barbijas vairs nav mode un berni ar tam nelabprat spelejas, vai ne ta?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ilze 06.07.2011 14:24
Savulaik, manā bērnībā, Bārbija man bija lelle, ar ko varēšu paspēlēties pie kaimiņmeitenes. Tā (lelle) bija tik skaista, ēteriska būtne(?), salīdzinot ar "padomijas" nedzīvajām radībām(?), ko saņēmu kārtējās dāvanās no radu tantēm.
Gāja laiks, Bārbija zaudēja aktualitāti. Uzradās "brīvība" un glancētie žurnāli... VISIEM(!!) - lūk, tie arī ir tā īstā problēma :))
Šobrīd manas meitas (5 un 2 gadi) spēlejas ar Bārbijām, iegādātām popkultūras perēklī-štatos :) lasa "Barbie" žurnālu, pie sienas līmē plakātus un priecājas, ka viņai ir tādi pat skaisti, gari, blondi mati :))
Taču es nesatraucos par to, ka manas meitas traumēs kaut kāda lelle; jo ne jau lelle ir tā ļaunuma sakne. Šī lelle strādā, draudzējas, ir kopā ar savu māsiņu, ir atsaucīga, izpalīdzīga utt. Patiesībā - lelle&co piedāvā diezgan pieņemamu dzīves uztveri.
Vairāk laikam tomēr jābaidās no dzīviem cilvēkiem... ar glancēto žurnālu apzīmogotiem streotipizētiem uzskatiem - jo tie ir galvenā popkultūras sastāvdaļa, kas mūsdienu LV bojā cilvēku; popkultūras sastāvdaļa, kas 3-ās pasaules valsts (LV) mirstīgajam ir kā opija deva, kā panaceja... "ja es izskatīšos, uzvedīšos, būšu kā tie tur žurnāla, tad... es būšu laimīgs..." - lūk, kur šobrīd IR PROBLĒMA; un nevis lellē :)))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 06.07.2011 14:17
Man uzreiz nāk prātā eksperts, kas teica, ka sieviete, ar tādām proporcijām, kā Bārbija, nespētu staigāt. Vismaz ne līdz brīdim, kad samazinātu buferus (tās nav krūtis) vai palielinātu pēdas....
Bet vispār, iespējams būtu vērts sākt ar to, ka "tievējošajām" meitenēm pateikt: uz slotaskāta arbūzi neaug, un, ja neēdīsi, būsi plakana kā dēlis. Vai arī nāksies likt silikonu, bet tas ir tikai uz dažiem gadiem, turklāt nebūt ne reti šīs operācijas stāvokli pasliktina (jo izmērs vēl nav viss,iespējams pat līdz mastektomijai....Vai, piemēram, osteoporoze- pastāstīt, ka ir gulēt un mūsu valstī gadiem gaidīt locītavas protēzi, kas arī ne vienmēr visu atrisina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kristina 06.07.2011 14:14
piekrītu autorei un brīnos, kādēļ atsevišķi komentātori ir ieciklējušies uz Bārbiju - lelli kā tādu.. piekrītu Lindai, ka lielā mērā ir vainojama mūsdienu kultūra, precīzāk - kultūras trūkums, kur modes žurnālu, mūzikas videoklipu un citu mediju uzspiestie izskata stereoipi, ikvienam ir redzami ik uz stūra. Attiecīgi, pievēršoeties tam, kas mazam bērnam (meitenēm) ir pieejams no apkārtējās "vides" un informāicijas plūsmas + neskaitāmas bārbijas leļļu plauktā, novediet pie tā, ka meitenes vienkārši redz tikai 90-60-90 blondu etalonu, un tas iesēžas dziļi psihē, vēlāk novedot gan pie anoreksijas vai bulīmijas, gan pie kleitām, kuras citkārt piesedz mazāk, nekā to varētu "kopējais" peldkostīms kopumā.. un pēc tam vēl berīnamies, no kurienes tādi fakti kā 21.gadsimta "slimība" - http://ruwoman.delfi.lv/news/loveandsex/sex/seksualnaya-anor... .

Runa jau nav par lelli kā tādu, bet gan viņai klāt piesaisītajiem un apkārt valdošajiem stereotipiem, kas valda mūsu sabiedrībā. Galvenais, kas jāatceras, un ko, manuprāt, akcentēja autore, ir tas, ka ar bērniem ir jākomunicē, jāmāca, jāpārrunā to, kas notiek apkārt un kas bērnam ir redzams ikdienā, nevis jāļauj bērnam ar viņa nenoformēto psihi un neobjektīvo uztveri "uzsūkt" jebkuru informāciju, kas ir pieejama apkārt (un diemžēl, kur vien nepaskaties, ir pilns ar atkailnātām, sakrāsotām jaunietēm, kurām galvā nav itin nekā). Žēl vien tas, ka mūsdienu jaunišiem (un vīriešiem) ir šādas interese, jo, kā visiem zināms, bez pieprasījuma nav piedāvājuma. BET - kas tad dzemdēs veselīgus bērnus, audzinās kārtīgus cilvēkus ja ne mēs paši? protams, var arī atstāt visu kā ir, bet pēc tam diez vai būs adekvāti sūdzēties par to, ka jaunieši ir nekam nederīgi - viss sākas no mazotnes un jā, arī no Bārbijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 06.07.2011 13:27
Pamatā piekrītu autorei, bet bažas rada "Vidusskolnieces jau sen neizskatās kā vidusskolnieces". Izskatās pēc centiena uzspiest vidusskolnieces "pareizu" bērnišķīgu tēlu, tātad - neatzīt viņas kā līdzvērtīgus cilvēkus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 06.07.2011 12:47
Prieks par diskusiju, dažas replikas-
1.Bārbiju sliktā ietekme nav manas slimās iedomas, te ir pētījums http://www.timesonline.co.uk/tol/news/uk/article1083049.ece
2.Kā jau teicu,Bārbijas nevajag dedzināt,bet vjag padomāt, vai vecāki gana daudz par to runā ar meitām (un izrādās, interneta komentāros dzīvo tikai tie, kas ir ideālie vecāki un runā vienā laidā) un jāizmanto iespējas kopā ar Bārbijpasākumiem runāt par stereotipiem un riskiem, ko tās nes
3. Man ir jāatzīstas, ka es esmu košo Made in China plastmasas leļļu 'fašiste', un patiesi propagandēju videi draudzīgas, senāko laiku lelles (kam arī rakstu www.miomilo.lv)
4. Sorosam gan, man liekas, tieši gribētos vairāk Bārbiju Latvijā kā apliecinājumu globalizācijai
5. Sen vairs nevazājos apkārt pa pasauli un esmu atgriezusies dzimtenes klēpī.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Puisis ar perfekti izskūto kājstarpi 06.07.2011 10:30
Mēs visi nākam no savas bērnības. Tāpēc - te nu es esmu - pusis, kam perfekti izskūta kājstarpe, jo to tā pieprasa standarti. Nevienu par to (ka esmu kļuvis par geju subkultūras pārstāvi) jau nevainoju, jo pats ( ja nu mazliet vainoju manu elku - Kārli Streipu, kas taisīja spožu karjeru , proti, no geju žurnāliem rakstoša kļuvis par pirmo puisi ciemā – Latvijas Universitātes mācību spēku , un žurnālistu, kura balss dzirdama iekš valsts radio, kas, paldies Dieviņam, nekaunas atzīt un , cita starpā ir kvēls gejtiesību cīnītājs un advokāts) jau šādu dzīvesveidu esmu izvēlējies. Kopš bērnības esmu vēlējies būt kaut kam piederīgs un geji ar savu zīmēšanos man patika. Savu dzīves gājumu varētu salīdzināt ar Daiļa Danča gājumu. Arī man tāpat kā viņam gribējās dzīvot tik viegli un bezrūpīgu kā rakstīts glancētos žurnālos. Varbūt arī nedaudz varu vainot savu māti, kas uzskatīja , ka piedzemdējot vienu bērnu ir izpildījusi pienākumu pret valsti. Viens bērns nav bērns, to tagad saprotu, un iespējams, ka arī šai apstāklī meklējami problēmas cēloņi. Kāpēc latvieši vienas paaudzes laikā tā deģenerējušies? Kāpēc pametuši novārtā kuplas ģimenes? Ģimene ir mūžīga vērtība! Vai tiešām pie tā tikai un vienīgi vainojams vien latviešu gēns, un ne ārējie apstākļi, kas nosaka/noteica latviešu rīcību. Izgājušo gadu nācās lasīt nelieku itāļu zinātnieku veikto pētījumu par ģimenēm . Pētījumā salīdzināja divas ģimenes viena to tām bez bērniem, otrajā trīs-vai četri bērni. Bezbērnu ģimene vecumdienās paļaujas tikai uz valsti , un vecumdienās uz valsts pensiju, akurāt kā Latvijā. Paradoksāli, ka vecumdienās pārtikušāki, pētījumā secināts, ir daudzbērnu ģimenes.
Tāpēc, sirds dziļumos tomēr vainoju gan Streipa kungu gan savu māti, gan glancētos žurnālus, jo nu apzinos ,ka vecumdienās man draud vien nabadzības pabalsts un nabagmāja. Skumji apzināties, ka uz mežu mani aizvilks ne savējie, bet imigranti. Un tomer jauku Jums visiem šo dieniņu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Līga 06.07.2011 10:07
vienīgais, kas mani samulsināja ir pēdējā raksta rindkopa (kas manuprāt ir ļoti prātīgs izvilkums no samērā kategorsiskā iesākuma), kas pasaka ka problēmas atrisinājums ir vecāku domāšanā un komunikācijā ar bērnu nevis rotaļlietas. Tad jau sākumā pieminētā bārbijas izslēgšana no bērnam "atļauto" rotaļlietu saraksta ir apzināta izvēle būt aizvērtam nekomunicēt ar atvasi. ne? ne jau bārbija vai kādas citas "popkultūras ikonas" grauj bērnu psihi, bet tas, ka vecāki vai citi apkārtesošie nepalīdz mazajiem labāk izprast redzamo/dzirdamo. un šī komunikācija ir mūsu atbildība.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

fzss 06.07.2011 08:51
kas tur ko nesaprast- ar vienkāršotu stereotipu ir mazāk piepūles:D
man ļoti patīk izraēlietes- viņām jāprot pat ar automātu šaut.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

liepa 05.07.2011 23:23
Aizliedzot savām meitām bārbijas, Tu daudz nepanāksi, gluži pretēji. Ja mazām meitenēm ir vēlme spēlēties ar bārbijām, ļauj viņām spēlēties. Ja mazām meitenēm patīk spēlēties ar dubļiem, lai dubļojas, ja grib spēlēties ar mašīnītēm, neaizliedz. Bārbija ir rotaļlieta, un es neticu, ka bārbija kā tāda ir kādu meiteni ievilinājusi anoreksiķu pulciņā. Ja vecāki bērnam iedod bārbiju un ieceļ to aukles vietā, neatrodot paši bērnam laika, sak' "ej, ej, paspēlējies ar bārbijām, ļauj mammītei palasīt/tētītim pastrādāt", un vēlāk meitiņa 12 gados rij tabletes, vemj salātlapas un tucinieko ar 30 gadīgiem večiem pa esīti, tad bārbijas vainot nav pareizi - bērnam pietrūkusi vecāku uzmanība. ikvienai meitenei, ko pazīstu, bērnībā bijušas bārbijas - vienai 16, citai viena. Un tagad novelt vainu uz bērnības bārbiju par meitenes A ieliktajām krūtīm un gēla nagiem? Tad tieši to pašu bārbiju vajag slavēt par meitenes B līdz kāzām saglabāto nevainību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

koška 05.07.2011 22:47
Visa sakne jau ir audzināšanā, ne lellē. Ja bērnam ir pietiekoši liela sevis apziņa, neviena lelle vai seriāls neiegalvos, ka labi ir būt tievam, garam, zilacainam vai zaļacainam. (:
Pašai bijušas bārbijas, visādi seriāli skatīti un tāpat esmu, uzskatu, tīri kārtīgi uzaugusi, nejūtot ietekmi no mediju puses.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars Garda 05.07.2011 22:24
Ko tad dauzies svešās zemēs, ja nepatīk Bārbijas?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aivars 05.07.2011 20:48
Cīņa pret Bārbijām ir tikai viena maza epizode lielajā karā pret Sorosu.:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 05.07.2011 19:32
Man žēl meiteņu, kas karo par savām tiesībām būt 8-X Bārbiju īpašniecēm kaut vai pagātnē. Vai jūs atceraties, kāpēc jums vajadzēja vairākas Bārbijas? Kāpēc tā viena nebija mīļākā, labākā, vienīgā lelle, ko ņem līdzi gultiņā?
Pamēģiniet atbildēt uz šo jautājumu, un noskaidrosies, kāpēc Linda rakstīja. Man uz skapja stāv bērnu lelles un katra ir citāda- viena ir dūšīga blondīne un Birznieka- Upīša grāmatas iespaidā viņa tika nosaukta par Daci. Vismazākā lellīte kļuva par Tincīti no Jaunsudrabiņa pasaules, bet no drēbes šūtā ar keramikas plaukstiņām ieguva vārdu Vizbulīte. Vēlāk ieradās tīnīte ar uzrautu deguntiņu, un tā nu dabūja lepnu vārdu Monta. Man šī pasaule šķiet interesantāka.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

puansons 05.07.2011 18:47
Ir tāds jēdziens-dzimumizlase.Praksē tas nozīmē,ka lielā mīla paredzēta smukulīšiem-ārēji simetriski veidotiem vīriešiem un sievietēm.Skaistajiem ir labāka veselība un iedzimtība.Neiemīlas ne tikai neglītajos,bet pat viduvējā paskatā ne.Bārbija tur nav vainīga,viņa tikpat kalsnam vīrietim var nelikties uzbudinoša,labāk Milosas venēra minisvārkos.Bārbija ir komerciāls projekts,bet dzīvē pēdējo vārdu vienmēr saka feromoni.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 05.07.2011 18:33
Mēdiji un noteikti reklāmas tēli mūs ietekmē - vienīgais jautājums, cik tieši. Mani mulsina tādi izteikumi, kur pie pusaudžu vardarbības tiek vainotas vardarbīgas filmas vai spēles (ja tas ir cēlonis, tad jautājums - kā gan vardarbība bija tik plaši izplatīta pirms kino un televīzijas ēras?). Un protams - arī pie meiteņu ēšanas problēmām tiek vainotas bārbijas. Nevienā laikmetā lelles nav izskatījušās ķermeņa proporcijās līdzīgas īstiem cilvēkiem. Milosas Venēra ir senākais, bet ne vienīgais piemērs. Man ir 3 meitas, bārbiju viņām laikam nav (neesmu pārliecināts, vai tiešām nekad nebija nevienas), bet šādas tādas citas bezgaumīgas mantas, protams, ir.

Manuprāt, nav īsti korekti vērsties pret globalizācijas parastajiem vaininiekiem ("usual suspects") - pret populārām Holivudas filmām, pret McDonalds ēstuvēm, pret bārbijām. Ja mums kaut kas no tā nav vajadzīgs - varam neizvēlēties. Bet tīšām konstruēt problēmas - kādēļ gan?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laine Aizupe 05.07.2011 18:07
@Eduards - lielos vilcienospiekritu, bet divas piebildes:1) sagaidit no berna, ka vins sapratis ka darbojas kapitalisms ir kaut kur starp "naivi un stulbi" ;) Turklat - reklamas& mediji kopuma iespaido musu priekshstatus par skaistumu, veselibu, dzivi etc.pp.sic, piemeram:The Influence of Fashion Magazines on the Body Image Satisfaction of College Women: An Exploratory AnalysisJournal article by Sherry L. Turner, Heather Hamilton, Meija Jacobs, Laurie M. Angood, Deanne Hovde Dwyer; Adolescence, Vol. 32, 1997vaiInfluence of Appearance-Related TV Commercials on Body Image State// Tanja Legenbauer Ilka Rühl Silja Vocks Johannes Gutenberg-University Mainzb) ari izeikti palielinats svars ir eshanas traucejumu sekas

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Eduards 05.07.2011 17:48
galīgi nepiekrītu rakstītajam - Bārbija ir tikai lelle un punkts. Popkultūru var skaidrot, lai bērns redzētu tai cauri. Bērnam ir jāsaprot spēles noteikumi - kā darbojas mārketings, reklāma, tiešā tirdzniecība, produktu izvietojumi un citas lietas, kā strādā imidžmeikeri, kas veido kārtējo kulta preci/tēlu utt. tad problēmu nebūs.

un vispār, ja reiz runājam par ASV, tad tur ir daudz vairāk meiteņu ar liekā svara problēmām nekā tādu, kam ir samazināts svars.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laine Aizupe 05.07.2011 17:16
@linda. Es kaa (toreiz seshgadiigs) beerns neiedzilinaajos, vai tas ir keizargrieziens, vai dabiskaas dzemdiibas. Shaubos, ka zinaaju, kas tas keizars vispaar ir. Bija Kens, Barbija un berninsh. Un taa laika galvenais Baarbiju kvalitaates kriteerijs - kaajas lociijaas visiem :))
Par bikini 2 gadiigiem beerniem - jaa. Un tas ir tik izplatiits, ka tieshaam atliek vien pabriiniities.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Evita 05.07.2011 16:47
Lielveikali kā ideālā izklaides vieta ir daudz bīstamāk par pāris bārbijām mazai meitenei, kurai ļoti patīk skaistas kleitas. Un to nosaka vecāki tāpat kā visu pārējo. Mazpilsēta, lielpilsēta - tam gan nav nozīmes.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ahmeds 05.07.2011 16:39
Lai negribētu, vajag negribēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 05.07.2011 16:25
Evita, nē ne jau bauri, bet arī ne cilvēki, kuru bērni par vienu no foršākajām izklaidēm uzskata pavazāšanos pa kādu no 5 tirdzniecības centriem, vai ne?
Bārbija-grūtniece, kurai ar ķeizargriezienu var izņemt no vēdera bērnu, ko var nopirkt Elkorā, nesen te sašūmēja twitter vecākus. Lai gan es nezinu,kas ir labāks modelis: bārbija,kam bērns veic ķeizargriezienu, vai pieņem dabiskas dzemdības ...
Stāsts par krūšturi 8 gadīgai meitenei ir tas pats, kas seksīgie bikini 2gadīgiem bērniem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Evita 05.07.2011 16:00
Jā, mazpilsētās dzīvo bauri, kuriem veikali, tv, žurnāli utt. nav pieejami :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laine Aizupe 05.07.2011 15:59
Es laikam pieslejos sierra-maestra flankam. Man bija vairakas Barbijas (no Zviedrijas tika atsutita ari tada, kura nemaz tik tieva nebija, jo bija grutniece), turklat astonnu gadu vecumaa biju loti aktiva zhurnala Barbija lasitaja (pat sutiju vinnai vestules ar tadiem svarigiem dzives jautajumiem, ka atrak iemacities braukt ar riteni). Ne toreiz, ne tagad man Barbija nav asocieejusies tikai ar izskatu - Baarbija tachu dara visu ko - lido visumaa, vada valstis, labo celja segumus utt.
Turklat - ja Latvijaa esam pirmaa paaudze, kas uzauga ar Barbijam, tad neaizmirsisim, ka Rietumu hemisfera ta ir cienna jau vairak ka 50 gadus. Tas noziimeetu, ka teju katra Rietumvalstu sieviete ir sazobmeta un ar izcili neveseligu attieksmi pret savu kermeni.
Protams, esmu pret bernibas seksualizaciju. Biju shoka, ieraugot veikala krushturi astongadigai meitenei - AR POLSETEREJUMU!
Tachu Barbijaa kaa sugaa iipashu launumu nesaskatu. Pirms kada laika nopirku tris Barbijigas princeses (Arielu, Jasminu un Sniegbaltiti) un vakar pazistama kundze atdavinaja savas (nu jau lielas) meitas vecas Barbijas. Tagad pilna maja. Mans mazais rukis - apskatija, pakjemmeja drusku matus, apgerba/izgerba un aizgaja speleties ar mashinam :)) Peace.
Ak ja - un galvenas "Barbijas" tb piemeeri esam tachu mees pashi - vecaaki. Nevis reklaamas, zhurnali vai lelles.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 05.07.2011 15:55
Es teikšu godīgi,ka neredzu lielas iespējas stāties pretī popkultūrai (varbūt, ja dzīvo mazpilsētās, tas ir vieglāk), jo bērns ir sociāla būtne, kam ir nepieciešams līdz noteiktam vecumam būt tādam, kādi ir pārējie - tas ir, pakļauties popkultūrai. Un, ja vecāki būs iemācījuši, tad paralēli tam - mīlēt kultūru, grāmatas, teātri. Bet es arī nesaku tagad - dedzinam Bārbijas! Es saku - nevis tikai nopērkam bērnam Bārbiju un aizvedam uz izstādi, bet pastāstam viņam, ka Bārbija nav izskata paraugs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sierra-maestra 05.07.2011 15:46
Linda, ziniet, vienīgais, kas man patīk kapitālismā - tu patiešām vari izvēlēties. Vecāki var izvēlēties nodarboties ar bērna audzināšanu un ieaudzināt viņā mīlestību uz labām grāmatām, filmām utt. Neviens neliedz stāties pretī popkultūrai. Jā, tas ir grūti, bet ne neiespējami. Cita lieta, ka daudzi tā vietā nodarbojas tikai un vienīgi ar naudas pelnīšanu, bet, ja runa nav par izdzīvošanu, tad mierīgi var veltīt nedēļas nogali laika pavadīšanai ar savu bērnu, nevis pelnīšanai kārtejām braucienam uz Turciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

linda. 05.07.2011 15:33
Sierra-maestra, tu aizmirsti, ka 90-tajos gados pie tavām 8 Bārbijām nenāca klāt kārtīga 24/7 popkultūras, tievuma, ārējā izskata propaganda caur masu medijiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

sierra-maestra 05.07.2011 15:23
Nu, ja vecāki visu vainu noveļ uz lellēm un sociālo vidi, tad protams, var nepirkt Barbijas un pēc tam brīnīties, kāpēc meita tomēr grib īsu kleitu utml. Man bija īstas Bārbijas, 7 vai 8, precīzi neatceros. Tie bija svētki - es visu gadu krāju naudu, un dzimšanas dienā mēs ar mammu gājām uz veikalu un pirkam lelli pa 20-30 latiem (90.gados tā bija liela nauda, bet dzīvojām mēs ļoti pieticīgi). Un ne par kādu pārāk agro seksualitāti vai anoreksiju mēs nedomājām! Es izaugu par normālu, adekvātu jaunu sievieti, un man arī nepatīk 9-klasnieces, kuras izskatāk pēc 25-gadīgām. Bet Bārbijai ar to nav nekāda sakara. Tā ir lelle. Par simbolu to pārvērš cilvēki. Kā saka - jo vairāk mēs uzskatam, ka seksam ir noteicoša loma mūsu dzīvē, jo lielāku lomu sekss ieņem. Ar Bārbijām ir tieši tas pats - uztveriet to kā lelli un problēmu būs mazāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

degvīns 05.07.2011 14:56
Labs raksts, turklāt pats par to esmu domājis, jo tas neattiecas tikai uz mazu meiteņu pasauli. Manuprāt, tas ir mūsdienu stereotipu (līdz ar to patērēsanas) veidošanas galvenais princips. Ja tu nebrauc ar kadijaku, ja neiegriezies dārgos veikalos vai restorānos, tad tu pat bagātnieka lomā esi kaut kāds ne tāds. Bet bērniem var viegli iegalvot kādam spožam māneklim un tā atdarināšanai ir galvenā nozīme viņa dzīvē. Daži veiksminieki pēc tam atļaujas teikt: ar kādu riebumu es atceros to laiku, kad mums brokastīs mamma pasniedza griķu (mannas, kartupeļu) biezeni (biezputru). Viņi savu bārbiju ir ieguvuši,bet nav palikuši gudrāki...

Saistītie raksti

www.miomilo.lv miomilo.lv

Citi autora darbi