Skūpsts un vīns jeb zviedru žurnālistikas ētikas nedienas 11

Trešdienas naktī Zviedrijas premjerministrs padzina savu labo roku Ūlriku Šenstrēmu par to, ka viņa iespējams nebūtu bijusi spējīga savā dzēruma stāvoklī pienācīgi reaģēt uz potenciālu krīzes situāciju valstī.Jūs domājāt, ka ar to arī skandāls beidzās? Nē, panikai nav pamata! Jo pēkšņi kāds arī atcerējās, ka TV4 seja Anderšs Pīlblāds, kurš mīlinājās ar Valsts sekretāri pie vīna glāzes, taču ir žurnālists! Piebeiguši Šenstrēmas politisko karjeru, žurnālisti metās pie krāgas savam kolēģim. Tā teikt - nu tik būs īstens "peer pressure"!

Iesaki citiem:

Tā piemēram, šīrīta TV1 programmā dīvāna diskusijā kāda pašapmierināta un moralizējoša būtne bazūnēja, ka viņai esot pilnīgi vienalga, kā Šenstrēmas jaunkundze jūtas, bet viņasprāt Pīlblāda uzvedība neviešot pārliecību par žurnālista izpratni par savu profesionālo ētiku. Kā tāds žurnālists, kurš esot dzēris un bučojies ar politiķiem, pēcāk varēs atmaskot viņu patvaļu?

Diskusijai sekojošajā ziņu pārraidē pastāstīja, ka pret žurnālistu Pīlblādu ir iesākts kriminālprocess, lai izmeklētu iespējamo kukuļdošanas mēģinājuma risku. Proti, izmeklētājs van der Kvasts uzskata, ka vīna glāzes, kuras Pīlblāds izpircis Šenstrēmai, var tikt interpretētas kā kukuļi! Rēķins redziet esot apmaksāts ar TV4 dienesta kredītkarti.

Visu cieņu rūpībai un centībai, bet kā mēs interpretēsim skūpstus un apkampšanos, van der Kvasta kungs?

Man savukārt rūp jautājums, kā tas varēja tā nevainīgi gadīties, ka krodziņā vispār atradās kaut kāds fotogrāfs, lai uzņemtu bildes ar augsti stāvošo politiķi? Protams, ka es zinu, ka politiķi ir pakļauti zemākam kritikas slieksnim nekā vienkāršie mirstīgie un viņu cerības uz privāto dzīvi paliks tikai maldu Mildas sapņi vien.

Bet, riskējot izklausīties klīrīgs, man ir jautājums par to, kurš tieši mācīja manieres varonīgajam "Aftonbladet" fotogrāfam un redaktoram, kuri atklāja viņu nežēlastībā kritušās moderātu varassievas kļūdas un "patvaļu"?

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 15.11.2007 15:52
patiikami,ka ari Latvijaa ir cilveeki ,kas aizstaav Sievietes cienju un godu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kiki 05.11.2007 16:30
nu, mans komentārs pēc visa šitā varbūt nav politisks, bet tīri cilvēcisks - vai tiešām cilvēki demokrātijā pabučoties var tikai aiz slēgtām durvīm? pat ja tie ir amatpersona un žurnālists?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IvetaK 02.11.2007 22:00
"Diskusijai sekojošajā ziņu pārraidē pastāstīja, ka pret žurnālistu Pīlblādu ir iesākts kriminālprocess, lai izmeklētu iespējamo kukuļdošanas mēģinājuma risku. Proti, izmeklētājs van der Kvasts uzskata, ka vīna glāzes, kuras Pīlblāds izpircis Šenstrēmai, var tikt interpretētas kā kukuļi! "

Lūk, tā! A bet pie mums pat biļetes uz futbola čempionātu ar visu apmaksātu ceļu uz attiecīgo valsti neviens neuzdrīkstas uzskatīt par kukuli ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kolēģis 02.11.2007 19:09
Ļoti atvainojos, ka nepaereizi minēju Ināras Makārovas vīra uzvārdu. Pareizi būtu Gunārs Lasmanis. Ceru, ka man taps piedots. Bet ne par to ir runa.

Līdzšinējā dzīves gaita ir pierādījusi, ka gluži tikai kā profesionāli "izmantojošas" savus draugus/vīrus šīs sievietes nevarētu uzskatīt. Normalā, cilvēciskā izpratnē. Protams, politiķim, augsta līmeņa vadītājam, advokātam, jebkuram, galu galā, cilvēkam, ikdienā kopā dzīvojot, ir un būs ar dzīvesbiedru kopīga ne tikai gulta. Viņi dalās arī savstarpēji ar informāciju. Cits vairāk, cits mazāk informē par zināmo.

Pieņemu, tomēr, ka sapratāt bezdibeni starp visiem minētajiem gadījumiem un zviedru "žurnaļugu" paveikto.

Ja kādam no maniem kolēģiem šķiet pieņemams, ka šādā veidā var pārbaudīt, cik valsts amatpersona ir spējīga rīkoties ārkārtas situācijā, viņš nav, pirmkārt, žurnalists šīs profesijas normu augstākajā izpratnē. Otrkārt, kā vīrietis būdams, viņš ir lupata šī vārda nožēlojamākā izpratnē. Ja zviedru žurnālistiem tas šķiet pieņemams, un kādam no mūsējiem atdarīnāšanas cienīgi, man kauns par viņiem. Es tiešām uzskatu, ka viņi NEVAR būt mani kolēģi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laimonis 02.11.2007 17:39
Vot, ziniet, es nemaz nebrīnītos, ka tās mūsu žurnālistes, tādas trakas sievietes būdamas, arī tos savus mīlniekus vai vīrus vai kas nu viņi tur viņām ir, izmantotu. Ja es būtu politiķis un ap mani šitāda pelīte apkārt tītos, es būtu ļoti uzmanīgs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kolēģis 02.11.2007 17:34
Redz, runa jau šoreiz par to, ka tas tips kopqa ar "poģeļņikiem" izmantoja situāciju. Manispēc ikvienam ir tiesības, iepazīties, mīlēties, precēties vai vienkārši drinkot ar ko vēlas. Neviens taču nenosodīs, piemēram, baibu Strautmani dēļ viņas advokāta, Nelliju Ločmeli dēļ Tjarves vai Ināru Makarovu dēļ Ločmeļa. katrs no šo sieviešu vīriešiem ir publiska persona vai pat amatpersona. dzīve ir dzīve. Riebeklība būtu, ja kāda no žurnālistēm šo pazīšanos būtu izmantojušas. Šoreiz gadījumā ar zviedru žurnālistiem svarīgs ir rezultāts - vecis pretīgi izmantoja sievieti, kura ir vienlaicīgi arī amatpersona. Normāli, piedodiet, viņš būtu pelnījis pa purnu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laimonis 02.11.2007 17:08
Atvainojos, aizmirsu norādīt, ka komentārs domāts Kolēģim!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Laimonis 02.11.2007 17:07
Mēs taču dzīvojam tik mazā valstī, kur pavisam normāli, ja žurnālists savo otro pusīti atrod politiķu vai amatpersonu aprindās, ar kurām diendienā strādā - kuras intervē, kuras pazīst. Vai pats tik drošs jūtaties par sevi, ka Jums ar' kādu dienu nevarētu paslīdēt kāja un Jūs pēkšņi kristu kādas burvīgas deputātes vai ministres valgos?
Varbūt nevajag steigties ar kolēģu nosodījumu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kolēģis 02.11.2007 15:59
Tā vien gribās komenta vietā ielikt populāro :)

Godīgi sakot, es par to nemaz nebrīnos. Manuprāt daudzās sabiedrībās, mediju, tostarp, arī žurnālistu, nozīme un loma sabiedrībā ir pārlieku demonizēta. Runājot par Zviedriju, nemaz par tādu lietas pavērsienu neesmu pārsteigts. Tāpat esmu gandrīz pārliecināts, ka tas smukmūlītis (piedodiet, būšu varbūt parupjš, bet šī persona neko labāku nav pelnījusi) kopā ar "kolēģiem" bija uzdomājuši veikt tādu kā eksperimentu - izdosies, vaiu neizdosies. Kas amatpersonai būs svarīgāks - pienākums vai jūtas. Nu, varbūt ne jūtas, bet atļaušanās būt neprātīgai, avantūristei attiecībās ar vīrieti. Īsi - mesties sievišķīgā, romantiskā avantūrā. "Žurnaļugas" tad arī to izmantoja.

Pretīgi, riebīgi. Manuprāt šajā gadījumā diskusijai par amatpersonas rīcību vienlaicīgi jānotiek arī par pašiem žurnālistiem. Vismaz, ja kas līdzīgs būtu noticis mūsu mazajā karaļvalstī, man būtu kauns kādam teikt, kas pārstāvu šo profesiju. Pat šobrīd, kad rakstu, manī ir pretīguma sajūta par šiem "kolēģiem".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 02.11.2007 15:49
Domāju, ka Latvijā kopumā šo incidentu uztver kā pikantu vētru ūdens glāzē un vairums komentāru par šo būtu "tiem labklājībā ieslīgušajiem zviedriem tiešām nav ko darīt, ja jau viņi aiz garlaicības šādas pseidoproblēmas izdomā" (šādu frāzi vairākkārt esmu dzirdējusi attiecībā uz skandināvū aizraušanos ar dzimumu līdztiesību.

Ko es pati domāju? Nu, politiķiem ar žurnālistiem publiski bučoties īsti prāta darbs nav, ne skaidrā prātā, ne neskaidrā. Pasaulē gan ir daži augsta profila gadījumi, kad žurnālisti ir saistīti ar politisko establišmentu ar personiskām saitēm: piemēram, slavenā CNN starptautiskā reportiere Christian Amanpour apprecējās ar Baltā nama (vai Valsts departamenta?) preses sekretāru James Rubin.

Citi autora darbi