Simt dienas blokādē 34

Ja būtu iespēja redzēt Lembergu vadām raibu ministru kabinetu, atbildot uz jautājumiem parlamentā, tiekoties ar sašutušiem skolotājiem, strīdoties ar pašapzinīgiem ministriem, tad būtu iespējams izvērtēt šā leģendām apvītā kunga reālo vērienu.

Iesaki citiem:

Ir pagājušas mazliet vairāk par simt dienām, kopš Latvijai ir lai kāda — šķība un greiza — bet tomēr valdība. Daudzi var būt pamatoti vīlušies. Tomēr tā šoreiz ir valdība vārda pilnā nozīmē. Aizgūstot līdzību no Hercena, iepriekšējās valdības faktiski Latvijas teritorijā bija izvietojušās līdzīgi okupācijas armijai, kuras galvenais uzdevums ir maksimāli izmantot šejienes resursus un turēt paklausībā iedzīvotājus. Kaut kādi jautājumi par sabiedrības pašsajūtu, taisnīgumu un ilgtspēju tām vienkārši nebija saistoši. Ja zviedru bankas gāž jums te iekšā naudu — jūsu laime, priecājieties. Ja vairs negāž — tā ir tikai jūsu problēma, neiedomājieties kaut ko prasīt no valdības; tai ir pavisam citi uzdevumi.

Dombrovska valdība šādu iespaidu neatstāj. Par to liecina kaut vai tas biklais mulsums, kurš rotājas atsevišķu ministru sejās, kad vēlētājiem pirms vēlēšanām sasolīto nekādi nav iespējams realizēt. Neērtības sajūta, protams, ir vājš mierinājums pieviltajiem vēlētājiem. Arī kāds Ilfa un Petrova varonis bija slavens ar to, ka sistemātiski zaga un vienlaikus par to ļoti kaunējās. Tomēr šodienas valdības defekti, kurus ir izdevies novērot pirmajās simt dienās, vispirms ir sistēmas defekti, nevis vienkārši personu darbošanās aizkulišu interešu vārdā. Tas, ka Dombrovska valdība nekādi nespēj pildīt savus solījumus vēlētājiem, ir rezultāts Latvijas parlamentārisma strukturālai blokādei, kura vēl jo uzkrītošāka kļūst situācijā, kad pie varas ventiļiem pēc ilgiem laikiem neatrodas nepārprotami valsts nozadzēji.

Šai blokādei es tad arī pievērsīšos šajā rakstā, noslēgumā nonākot pie jau praktiskāka jautājuma — ko Vienotībai darīt ar tā dēvētajiem „koalīcijas partneriem”.


Reālisms

Vispirms, jaunā Saeimas vēlēšanu sistēma, kuru pirms vēlēšanām aizstāvēja daudzi demokrātiski domājoši cilvēki, ir devusi spēcīgu pretsitienu. Tā kā partijas pie mums tradicionāli ir visai vārgas un nepopulāras, visprātīgākā stratēģija uz mandātiem cierējošiem kandidātiem ir bijusi veidot „apvienības”. Turklāt ņemot vērā, ka Latvijā atšķirībā no citām valstīm partiju apvienībām nav jāpārvar augstāks vēlēšanu slieksnis, mēs arī nākotnē redzēsim šādus ideoloģiski bezgaršīgus vinegretus un Olivjē salātus lielā vairumā. Tā sacīt — labu apetīti. Galvenā partiju apvienība, Vienotība, izrādās, faktiski cieš no visām tām pašām problēmām, no kādām cieš valdošās koalīcijas — neuzticība, personiskas ambīcijas, vienota viedokļa trūkums, ideoloģiskas dabas domstarpības. Rezultātā apvienībai nav gandrīz nekādu manevra iespēju: pret katru piedāvājumu, izņemot status quo vai ļoti kuslas reformas, atradīsies kāds iekšējs opozicionārs. Līdz ar to jebkuras, pat vismazākās reformas tiek izdabūtas cauri ar tādām mokām, ka žēl pat noskatīties. Tas neļauj cerēt uz pārāk labiem rezultātiem. Šādas valdības vadībā valstij varbūt ir iespējams nenonākt līdz pilnīgam failed state stāvoklim — kas Latvijas gadījumā nebūt nav triviāls uzdevums. Tomēr sapņot, ka Latvija tuvākajā laika varētu atgūt Eiropas līmeņa konkurētspēju vai pat pietuvoties Igaunijas un OECD līmenim, ir naivi. Augstās darbaspēka izmaksas, nereformētās pensiju, izglītības un veselības aprūpes sistēma nav lietas, kuras reformēsies pašas no sevis, un politiķi reformas acīmredzot negrasās veikt. Tādēļ mēs būsim un paliksim Eiropas invalīdi — ar to vienkārši ir jāsamierinās. Tiem, kas paliks Latvijā dzīvot, patiešām nākotnē būs vajadzīgs daudz patriotisma, jo citu, praktiskāku iemeslu šeit palikt kļūs arvien mazāk un mazāk. To tad arī sev no visas sirds novēlam.

Otrkārt, partijas mums joprojām ir darbā iekārtošanās biroji. Turklāt te runa nav tik daudz par visādiem uzņēmumu valžu locekļiem (tā jau ir sena, mīļa tradīcija), cik par ministriem. Skaidrs, ka vēlēšanās iesēsties kādā labi polsterētā krēslā Dombrovska otrās valdības veidošanas procesā bija nostādīta augstāk par jebkādām valstiskām interesēm. Vai gan citādi Vienotība būtu sev līdzās finansēm, ekonomikai un iekšlietām sagrābusi visas šīs „orhideju ministrijas”, kurās nekas nav jāreformē, taču ir plašas iespējas labi izskatīties? Tādēļ pārsteigums par zaļzemnieku nevēlēšanos veikt strukturālas reformas izglītībā un veselībā izskatās mazliet uzspēlēts, teiksim tā.

Treškārt, šajā Saeimas sasaukumā par dalību valdībā nav iespējama nekāda reāla konkurence. Vienotība līdzīgi Puškina Tatjanai ir atdota vienam partnerim „un būs tam mūžam uzticīga”. Citu alternatīvu te nav. Protams, sākotnēji bija iespējams vismaz parunāties ar Saskaņas centru (SC) — ja ne citādi, tad vismaz Lemberga pabiedēšanai. Taču tam bija nepieciešama skaidra prioritāšu apziņa un manevra iespējas. Taču tādas Dieviņš gan nav devis. Tie Vienotības deputāti, kas bija ieradušies Jēkaba ielā karot pret oligarhiem, nespēja vienoties ar tiem, kas bija nākuši karot pret krieviem. Un, lai padarītu jebkādu turpmāku sadarbību neiespējamu, labi piestrādāja arī pats Saskaņas centrs. Par prieku saviem draugiem no VL!-TB/LNNK saskaņieši par 1940. gadu joprojām nav spējīgi noformulēt jebkādu viedokli, kurš neizklausītos pēc Latvijas valsts konstitucionālo pamatu apšaubīšanas. Nerunāsim nemaz par Kravcovu. Ja akceptējam it kā pašsaprotamo faktu, ka Jānis Urbanovičs ir pieredzējis un kompetents politiķis, pēc tik kolorīta personāža iedabūšanas SC frakcijā gribot negribot nākas secināt, ka Urbanovičs patiesībā ir slepens nacionālistu atbalstītājs. Tā bija gatavā medusmaize, kuru Dzintaram&Co būtu tīri vai grēks neizmantot.

Īsi sakot, tiem, kas pēc vēlēšanām gaidīja revolūciju, iznāca vilties. Taču patiesībā šis rezultāts bija pilnībā prognozējams, un savādāk nemaz nevarēja būt. Aktieri uz skatuves ir nomainījušies. To jaunā maiņa izskatās atsvaidzinoši godīga, vai, ja vēlaties, naiva. Taču izrāde joprojām ir viena un tā pati, kuru mēs skatāmies jau ilgu gadu garumā.


Partnerattiecības mieram

Pie šās izrādes, starp citu, pieder arī attiecības ar tā dēvētajiem „koalīcijas partneriem”. Arī šeit nekas pārsteidzošs nav noticis. Tādēļ dažam labam Latvijas medijam, kurš novembrī ar skaļiem saucieniem grūda Vienotību ZZS un Aivara Lemberga kā „vienīgā izredzētā” apskāvienos, šodien nu gan nevajadzētu sašust un brīnīties, ka minētais kungs komandē parādi. Citādi izskatās, teiksim, mazliet liekulīgi. Šī norise bija labi prognozējama, un vēl sarūpēs mums vienu otru jautru mirkli. No šās situācijas Vienotībai patiesībā būtu tikai viena izeja — protams, ja apvienība vispār būtu spējīga uz jebkādiem manevriem. Šī iespēja ir: aicināt uzņemties valdības un koalīcijas vadību Aivaram Lembergam. Es saprotu, ka šāds aicinājums liksies ķecerīgs un pat noziedzīgs, jo īpaši tādēļ, ka to pauž nepārprotams sorosīts nepārprotamā sorosītu portālā. Taču, pirms plēšam kreklus un saucam „nemūžam!”, tomēr būtu vērts uzklausīt dažus argumentus.

Vispirms, Lembergs jau pašlaik spēj ietekmēt visus koalīcijai nozīmīgos lēmumus un bauda veto tiesības visos galvenajos jautājumos. Vienlaikus viņš oficiāli neatrodas nekādā nacionālā līmeņa amatā. Šo divdomīgo statusu viņš izbauda līdz mielēm, sev padevīgajos medijos nemitīgi kritizēdams un ķengādamies par tās pašas valdības darbu, kurai oficiāli it kā pieder viņa sīkpartija Latvijai un Venspilij. Kā daudzi būs ievērojuši, šis kungs, atšķirībā no vairuma Vienotības dižvīru un dižsievu, nebūt nav kritis uz mutes, prot smaidīt un izdarīt dažādus pēkšņus reveransus uz visām pusēm. Mīts par Lemberga „izcili veiksmīgo” saimniekošanu Ventspilī varbūt nav arguments politikā kompetentajiem Vienotības piekritējiem. Taču tas ir ļoti liels arguments ļoti daudziem Latvijas pilsoņiem, kuri ikdienā neseko un nekad arī nesekos politikai, nelasa un nelasīs nedz Lato Lapsas grāmatas, nedz žurnālu Ir. Pateicoties mediju atbalstam un autoritātei, Aivars Lembergs, atrazdamies ar vienu kāju koalīcijā, veiksmīgi diktēs savus nosacījumus Vienotībai, kurā ļaudis lāgā neprot nedz smaidīt, nedz manevrēt, nedz iebarot sabiedrību ar populismu. Turklāt viņš šos noteikumus diktēs, paralēli zākādamies par valdību kopumā un atsevišķiem tās ministriem, rīkodams plaši apmeklētas preses konferences un nepārtraukti „intervēdamies” Neatkarīgajā. Viņš tipiskas Kremļa retorikas garā dos nepierādāmus mājienus par Sorosu, NATO un Eiropu, vienlaikus bloķēdams jebkurus būtisku reformu piedāvājumus. Viņš pīs intrigas ap Vienotības partiju savstarpējām attiecībām un veicinās to šķelšanos. Viņš koķetēs ar abiem Saeimas flangiem, pārmetīs Vienotībai VL! TB/LNNK nacionālistu neiekļaušanu koalīcijā, vienlaikus pašam bez jebkādiem sirdsapziņas pārmetumiem draudzējoties ar SC un Urbanoviču. Arī gaidīt uz kādiem disidentiem ZZS rindās faktiski nozīmē to pašu, kā gaidīt opozīciju Ļeņinam boļševiku partijā. Un, būsim reālisti: Vienotībai nav nekādu instrumentu, lai visu šo skaistumu apturētu.

Tieši tādēļ Vienotība, ja tai piemistu spējas uz taktiskiem manevriem, varētu nākt klajā ar aptuveni šādu vēstījumu Aivaram Lembergam:„Dārgais kungs!

Jums labpatīk vadīt laiku, publiski sniedzot kritiskus vērtējumus par Vienotības apvienību, partijām un atsevišķiem politiķiem. Mēs kā inteliģenti ļaudis esam pieraduši cienīt savus koalīcijas partnerus un viņu viedokli, un nevaram to nerespektēt. Kā izriet no daudziem jūsu izteikumiem, Valda Dombrovska šobrīd vadītā valdība nekur neder. Acīmredzot tādēļ Jūs un Jums lojālie ļaudis esat padarījuši mūsu darbu neiespējamu. Mums, protams, ir ļoti žēl dzirdēt šādus vārdus no tik atbildīga, kompetenta un, galvenais, godprātīga politiķa kā Jūs. Jūs patiesi esat sniedzis ļoti kritisku mūsu darba vērtējumu, kurš mūs bezgalīgi sarūgtina. Iespējams, ka patiešām esam to pelnījuši. Jūsu vērtējums noteikti kalpos mums par stimulu, lai savu darbu uzlabotu. Taču, kamēr mēs pārdomājam savus trūkumus un labojamies, mēs vēlētos aicināt uzņemties Ministru kabineta vadību kādam, kurš saskaņā ar savu un arī daudzu citu viedokli ir daudz gudrāks, kompetentāks un spējīgāks par mums — proti, jums, ilggadīgajam Ventspils mēram. Ceram, ka Jūsu nesatricināmais patriotisms neļaus Jums vairs ilgāk atstāt valsti tās pašreizējās šarlatānu valdības ziņā un beidzot parādīs mums visiem gaismu tuneļa galā. Turklāt, kā noprotam no Jūsu izteikumiem, daudz enerģijas Jums šāds primitīvs darbiņš neprasīs. Tādēļ ar šo mēs oficiāli aicinām jūs uzņemties jaunas valdības izveidi, kurā, ja Jums labpatiks, mācekļu lomās būsim gatavi pazemīgi piedalīties arī mēs. Jūsu žēlīgas piekrišanas gadījumā mēs apņemamies aicināt Valsts prezidentu uzticēt Jums jaunas valdības veidošanu.

Cieņā —

partiju apvienība Vienotība”


Neiespējamās pārmaiņas

Kas īsti mainītos līdz ar šādu vēstuli? Visdrīzāk nekas, jo šis piedāvājums tiktu tādu vai citādu apsvērumu dēļ noraidīts — visticamāk, ar publisku ķengāšanos par pašiem tā autoriem. Taču tad Vienotībai ar vēl lielāku troksni vajadzētu mesties pie kājām un saukt Saulvedi, vēl vairāk bērt sev pelnus uz galvas, vēl izteiksmīgāk tēlot, ka viņi visā nopietnībā ir noticējuši Lemberga ģenialitātei — un tā līdz pilnīgam spēku izsīkumam. Un tad, kad spēlīte beidzot būtu izspēlēta, skaļi un izteiksmīgi pateikt — ja pats nespēj uzņemties atbildību, tad vismaz stāvi klusu un nemaisies.

Taču jārēķinās būtu arī ar visai niecīgo iespēju, ka kungs vienā mirklī pasaka „jā”. Šī iespēja daudziem laikam gan šķiet pārlieku biedējoša, lai šajā piedāvājumā saskatītu ko vairāk par banālu feļetonu. Taču, kopumā ņemot, diez vai kaut kas no tā būtiski pasliktinātos. Patiesi, ja Latvijas demokrātiju tiešām spēj sagraut viens vienīgs apsviedīgs kompartijas sekretārs, tad kas gan tā par demokrātiju? Vispirms, tā beidzot būtu iespēja pārliecināties par „izcilajiem talantiem” darbībā — sākot ar svešvalodu zināšanām un sarunu vešanu ar starptautiskajiem aizdevējiem un beidzot ar valdošās koalīcijas izveidi un komunikāciju ar sabiedrību. Ja būtu iespēja redzēt Lembergu vadām raibu ministru kabinetu, atbildot uz jautājumiem parlamentā, tiekoties ar sašutušiem skolotājiem, strīdoties ar pašapzinīgiem ministriem, tad būtu iespējams izvērtēt šā leģendām apvītā kunga reālo vērienu. Tas viss ir pilnīgi kas cits, nekā komandēt padevīgus ļautiņus Ventspils domē vai pieņemt puķes no histēriskām pensionārēm. Tādēļ ietekmīgais mīts par izcilajām spējām visdrīzāk izgaistu kā ēnas dienvidū; pāri paliktu padomju nomenklatūras ne visai augstie griesti, nekas vairāk. Turklāt ne tikai pilsoņi, bet pat politiķi sāktu no visas sirds ilgoties pēc Dombrovska, vai kaut kā tamlīdzīga, tikai jaunā kapacitātē.

Kāds varētu teikt: bet mēs taču solījām cīnīties pret oligarhiem, un tādēļ Lemberga laišana pie varas būtu nodevība pret vēlētājiem. Taču, ja izberzējam acis, redzam, ka Lembergs jau ir pie varas un vismaz šajā nozīmē vēlētāji ir jau sen „nodoti”. Kāds vēl varētu teikt — bet kā tad Dombrovskis, šis mūsu krietnais darbarūķis? Taču patiesībā Dombrovskis ir jauns un perspektīvs cilvēks, un viņš lieliski saprastu, ka ir vērts zaudēt kauju, lai uzvarētu karā. Tieši tādēļ nebūtu vērts viņam pāragri gatavot Godmaņa taciņu, kurš pēc laiciņa atstrādāšanas godpilnajā marionetes amatā bija spiests ar nolaistu asti aizvākties uz Briseli. Vēl kāds cits teiks — mediji nesapratīs. Bet tā mediju daļa, kura šodien orientējas uz politiski kompetentu pilsoni, jau sen laužas atvērtās durvīs — šādam pilsonim jau sen ir skaidrs, kas ir šis „smagos noziegumos apsūdzētais” Lembergs. Savukārt tos vēlētājus, kas uz pasauli raugās caur lēto glancēto žurnālu prizmu, var pārliecināt tikai darbi, nevis normatīva runāšana par tiesiskumu un demokrātiju. Vēl kāds varētu iebilst — ja Zatlers patiešām sajuktu prātā un nominētu premjera amatam Lembergu, pēdējais droši vien veidotu koalīciju ar SC, nevis Vienotību. Tas nu gan ir diezgan aplams vērojums — šāda koalīcija būtu ļoti nedrošs variants. SC ir pašiem savi pieredzes bagāti komsorgi un partorgi, kuriem ir padomā pašiem savas shēmas, turklāt ZZS vēlētājs par šādu soli noteikti balsotu ar īkšķi uz leju. Visbeidzot, kāds varētu pamatoti iebilst, ka šajā gadījumā stāsta galvenais varonis labākajās Berluskoni tradīcijās izmantotu premjera pilnvaras, lai atbrīvotos no tiesvedības savās krimināllietās. Tas izklausās pat ļoti ticami, kaut arī premjers Lembergs atšķirībā no privātpersonas Lemberga nemitīgi atrastos publikas acu priekšā. Taču arī tad joprojām varētu vaicāt, vai Vienotības galvenais uzdevums ir par katru cenu iedabūt Lembergu cietumā (kas, šķiet, tāpat nenotiks pārskatāmā nākotnē), vai arīdzan neitralizēt viņa politisko ietekmi, kura lielā mērā balstās faktā, ka šis kungs nekad nav bijis nevienā būtiskā amatā ārpus Ventspils.


Epilogs

Skaidrs, ka visi šie argumenti patiesībā ir tikai plāni kādai neiespējamai nākotnei. Vienotība uz šādiem manevriem nav gatava, un, pat ja arī būtu, šis scenārijs prasītu milzīgu gatavību riskēt, jau šodien daudz ko zaudējot neskaidras nākotnes vārdā. Taču ko lai dara, amats reizēm liek uzbāzties ar padomiem tiem, kuriem tie nemaz nav vajadzīgi. Tomēr visam šim jokainajam stāstam patiesībā ir diezgan traģisks noslēgums. Latvieši vēsturē ir bijuši spējīgi mācīties tikai no ļoti smagām kļūdām. Kad 1918. gadā tika nodibināta Latvijas valsts, vairums latviešu bija noskaņoti par labu boļševikiem, un bija jāatnāk Stučkam ar teroru, lai prātiņš nāktu mājās un komunistiskās halucinācijas izgaistu. Acīmredzot arī šodien zināmas ilūzijas par Saulvedi tautai ir iespējams izdzīt tikai ar ļoti, ļoti stiprām zālēm. Turklāt tā ir arī vienīgā iespēja kaut ko mainīt. Tā nu ir sanācis, ka tad, ja Vienotība nav spējīga realizēt šādu vai līdzīgu scenāriju, otrs scenārijs patiesībā ir ne mazāk nejauks. Jau iepriekš atvainojos par vulgārismu, taču šis otrais scenārijs ir tas, kuru reizēm iesaka izvarošanas gadījumos — proti, atslābināties un censties gūt baudu no notiekošā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (34) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meitene 24.03.2011 00:24
Novēloti izlasot rakstu un arī komentārus, tik ārprātīgi dalītas domas! šobrīd savas īslaicīgās darba pieredzes laikā Vācijas politikas labirintos, bieži domāju, ka tik ļoti gribu atgriezties Latvijā un strādāt valstij. Bet... kurš pateiks, no kura gala sākt? Ja ir nu tik nenormāli slikti (un es nešaubos, ka ir), kāpēc pat mājās palikušie kaut solidaritātes pēc neapvienojas streikos, protestos? Es esmu ar mieru strādāt arī par 300 latiem, iesaistīties politikā un kopā ar domubiedriem (lasīt - Latvijas pilsoņiem?) strādāt Latvijai - transparenti, bez apsūdzībām un kompartijas bagāžu, ar valodu zināšanām (gandrīz jāraud atkal bija, klausoties Kristovska runas), ar gatavību. Tikai viens jautājums - kuri būs tie, kas nāks līdz? Kuri būs tie, kas pratīs vairāk kā komentēt ījaba rakstus? Kuri būs tie, kas mācēs vairāk kā visā vainot krīzi, homoseksuāļus, ļaunos Rietumus vai krievu okupantus? Kuri būs tie, kas nepieļaus tādas apsurdas deputātu runas, ka "sieva ir labākais palīgs deputāta darbā"? Un kuri būs labāk ar mieru bez prezidenta dzīvot, nekā savu cieņu aptraipīt ar korumpētu ārstu? Kuri būs tie, kas nebaidīsies apšaubīt liberālās ekonomikas apvienojamību ar Latvijas sabiedrības patiesajām vajadzībām? Kuri būs tie, kas beidzot pateiks, kādas pie sasodītā velna ir Latvijas vērtības?

Kaut 100 cilvēku man pateiktu, ka gatavi ziedot savus dzīves nākamos 10 gadus, negulēt kārtīgi, strādāt vēlu par 300 Ls (lai jau būtu pielāgošanās visai tautai), braukāt komandējumos uz briseli, cīnīties ar to nenormālo demokrātisko slinkumu, kas ieēdies Latvijas iedzīvotājos līdz kaulam, un galu galā atteikties no lielākās daļas karnāliem priekiem valsts nākotnes labā - uz priekšu, atpakaļ uz Rīgu, iesim kopā.

Nevaru nepiekrist atkal un atkal teicienam, ka demokrātijas lielākā problēma ir stulbi cilvēki. Dārgie letiņi, pēdējais laiks saprast - ja mēs gribam to nolādēto demokrātiju, tad ir jākļūst politiski aktīviem. Citādi - tikpat labi ar Lembergu dzīvot, kā zem Gadafi zelta rokas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ilze ilzīte 06.03.2011 21:22
fantastisks raksts!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs - Edge 25.02.2011 09:58
Ja nespējiet atbildēt uz konkrētiem jautājumiem,ja nespējiet formulēt savu attieksmi,ja Jums nav risinājuma galvā,tad nevajag sevi mocīt.Ko nevar celt,to nevar nest.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - archivārs 25.02.2011 00:35
Runa ir par konkrētu situāciju divdesmit gadu garumā:''(..) vispirms ir sistēmas defekti,.....''. Aizvien vairāk un vairāk cilvēku sajūt šīs sistēmas ( reālā demokrātija ) ''defektus''/sekas (depopulācija, emigrācija, bezdarbs, nabadzība, parādi,korupcija/''valsts nozagšana). Reālā demokrātija ļāvusi izvērsties tādiem vīriem kā Trubas Aivars, Kampējs, Buldozers, tāpēc jau propagandistiem smagi jānopūlās, lai par 'blokādēm' skaistus stāstus sacerētu - moš, vēl kādu izdodas pārliecināt, ka pie vainas ir kādi ''oligarhi'.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Blind_Leading_the_Blind

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs - Edge 24.02.2011 13:51
Pēc Jūsu padoma rakstu pārlasīju vēlreiz.Tas nav teorētisks traktāts.Runa ir par ļoti konkrētu situāciju,kad

"Lembergs jau pašlaik spēj ietekmēt visus koalīcijai nozīmīgos lēmumus un bauda veto tiesības visos galvenajos jautājumos.Vienlaikus viņš oficiāli neatrodas nekādā nacionāla līmeņa amatā."

Tā ir absurda situācija,kad valstiski svarīgus lēmumus savās interesēs no aizkulisēm ietekmē persona,kura ne par ko neatbild.Raksta autors izteica savas domas un piedāvā risinājumu.Jūsu plašajos komentos neatradu risinājuma piedāvājumu.Vai tas nozīmē,ka Jūsu attieksme pret Lembergu ir kā pret nelaiķi - vai nu labu,vai neko ?

Risinājumi ir galvā - vajag domāt....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - Aleksis 23.02.2011 23:27
''Izskatās, ka I.Ījabs nav pieņēmis vienkāršo domu,...'' - Ka neviens ne par ko neatbild? Nemaz nedrīkst pieņemt, kur nu vēl skaļi to paust. Anekdotes ar neviens vairs nestāsta - vot, paradokss, baisi briesmīgajos padomju okupācijas gados tik' daudz sacerēja, stāstīja un smējās - a lielās brīvības un demokrātijas apstākļos ne vairs sacer, ne vairs smejas par politiķiem. Gatavojoties demokrātijas ''celmlauža'' Miša Gorbačova grandiōzajām 80 gadu jubilejas svinībām viena vecā anekdote (oriģinālvalodā), kas papildina 'Aleksis' 'pieminēto par bezatbildību demokrātijas apstākļos. A kurš ta vēlas uzņemties atbildību par ievešanu ''purvā'' ?

Приходит как-то Горбачев в свой кабинет, а за столом Иван Сусанин.
- О! - удивился Горбачев. - А что же вы без предупреждения? Я бы всех
членов Политбюро собрал.
- Вот-вот, собери. Как соберетесь, так и пойдем.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - archivārs 23.02.2011 23:10
Raksta tēma ir par reālo demokrātiju, kuras apstākļos jau divdesmit gadus vietējie kampēji var brīvi īstenot rokādes Latvijas politiskajā un ekonomiskajā lauciņā. To jau šodien publicētie 'Eurobarometr'' pētījuma dati spilgti apliecina - 6% uzticas partijām. Tāds uzticamības līmenis reālās demokrātijas apstākļos ļauj mierīgi īstenot konsolidāciju un nodokļu paaugstināšanu roku rokā ar reālajiem ''plēsēņom'' - SVF emisāriem un ES komisāriem! Ne bez pamata tak' Ījaba kunga raksta nosaukumā ir vārds ''blokāde'' - ne bez pamata aicinu 'archivāru' pārlasīt rakstu vismaz 3x, jo valdības koalīcijai tuvu stāvošā rakstītais satur vērtīgu informāciju. Risinājumi ir galvā - vajag domāt....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs - Doctor 23.02.2011 13:40
Pirms gada vai diviem lasīju,ka augstākais labklājības līmenis no ES valstīm esot Luksemburgā.Tad jau acīmredzot luksemburģieši būs tie lielākie plēsoņas.

Tā nu sanācis,ka man nebija jāizvēlas varianti,jo tēvs un māte sevi uzskatīja par eiropiešiem.Tas noteica arī manu piederību,tāpēc poļitruku smadzeņu skalošana neko nemainīja.

Bez tam man kā latvietim ļoti svarīgi bija,ka Sibīrija atrodas nevis Eiropas savienībā,bet Padomju savienībā.

Un vai tad ir cita alternatīva kā Puķina un Lukašenkas vertikāles?Citiem vārdiem,Pleskavas guberņa?Bet Krievija Puķina laikā kļuvusi vēl atkarīgāka no naftas un gāzes adatas.Rūpniecības īpatsvars sarūk.Tagad Krievija ir attīstīto valstu izejvielu piedēklis,ekonomikas strupceļš.Bet Baltkrievijas vienīgā cerība ir Krievijas dotācijas.

Taču nav korekti novērst uzmanību,jo raksta tēma ir pavisam par ko citu - par Lemberga lomu,par viņa aizkulišu manipulācijām ar pirmo,otro,trešo un ceturto varu.

Latvijas bagātākās ģimenes bagātību avots nav konkurētspējīgas produkcijas ražošana vai Rubika kubika jeb kompjūtera izgudrošana,bet bijušais tautas īpašums un iespēja piedalīties valsts budžeta dalīšanā.

Tāpēc mūsu maciņa plānumu daudz vairāk ietekmē vietējo lembergi (bez personas koda) nekā mistiski Luksemburgas plēsoņas un izvarotāji.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 23.02.2011 09:47
Māra Zandera komentārs - daudz īsāks un konkrētāks par šo pašu tēmu: "Kurš vada valsti?" - http://www.diena.lv/lat/politics/viedokli/kurs-vada-valsti-2...


M.Zanders: Otra iebilde saistīta ar situācijas aprakstu «ZZS apspēlē Vienotību». Vairumā gadījumā šāda apraksta piekritēji ar to saprot, ka ZZS bremzē reformas un Vienotība gļēvi piekāpjas. Bet kurš teica, ka Vienotība kā politisks spēks pati alkst šīs reformas veikt? Atsevišķi apvienības biedri noteikti, bet visa apvienība diez vai. Kad esi ticis pie varas resursiem, nepieciešams ārkārtīgs ideālisms, lai apzināti sāktu šos resursus samazināt. Līdz ar to var teikt, ka, jā, ZZS apspēlē atsevišķus uz reformām orientētus Vienotības politiķus, bet Vienotības funkcionāru, pietuvināto personu utt. plašās darbaļaužu masas par šo ZZS nelietību nemaz nedusmojas.

Izskatās, ka I.Ījabs naivi iztēlojas, ka "Vienotībai" (kā partijai un kā varai pietuvinātu cilvēku grupējumam) it kā būtu nezkādi cēli mērķi (laba pārvaldība, utt.), kas nonāktu pretrunā ar Lemberga interesēm. Teiksim, šāds Ījaba rakstā piedāvātais "modelis" izskatās gauži dīvains - <>"Tādēļ dažam labam Latvijas medijam, kurš novembrī ar skaļiem saucieniem grūda Vienotību ZZS un Aivara Lemberga kā „vienīgā izredzētā” apskāvienos, šodien nu gan nevajadzētu sašust un brīnīties, ka minētais kungs komandē parādi."

Izskatās, ka I.Ījabs nav pieņēmis vienkāršo domu, ka "parādi" (ja šādi var nosaukt pašreizējās norises valstī) vispār neviens nekomandē. Gluži tāpat kā anekdotiskie padomju funkcionāri, kuri 50-tajos gados nonāca Anglijā un jautāja, kurš atbild par Londonas apgādi ar maizi. Un saņēma pretī atbildi, ka neviens par to neatbild :))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 22.02.2011 23:08
Nedomāju, ka raksts labi pārdomāts. Vispirms, Lembergam tiek dots kaut kāds populistu vadoņa titulis, kas viņam nepienākās, izņemot kā defaults, jo Latvijas politologi populismu nicina un acīm redzot tā lomu nekādi nesaprot. 'Histēriskās dāmas' kuras pasniedz Lembergam puķes nāk no populistu vides izmisuma dzītas, tāpat kā tie, kuri dodās uz Rietumiem dodās tur no izmisuma un divdesmit gadu ilgas dažadu infantīlu valdību nodevību pret viņu pašcieņu. Tā sauktā Vienotība skrietin skrien uz Rietumiem, kur valda neoliberālisms un nicinoša nostāja pret parasto 'tautu'. Iesaku Ījaba kungam palasīt Chantal Mouffe vai Ernesto Laclau, lai kaut ko par populismu saprastu, ja arī to neciena.

Lembergs, ko daudzi devina par 'mazo Napoleonu' nāk ar lielā Napoleona klibo kāju: Lielais Napoleons divreiz cieta pamatīgu piekāvi, vienreiz pie Maskavas, otreiz pie Waterloo, pēc kam sūkāja īķšķi Elbas salā. Tas pats notiktu vai notiks ar Lembergu Latvijā, ja vien tikai tāpēc, kad vairs nevarēs no malas muldēt, muldēt amata krēslā sēžot būs vistiešākā izgāšanās.

Populisms Latvija prasīt prasās pēc saitēm, kas kopo lielāko daļu sabiedrīskās grupas, to starpā tā sauktās divas kopienas, jo tikai abām kopienām sadarbojoties tiksim vaļā no defektīvās 'sistēmas' kuru ar tik lielu pārliecību pārņem pastāvošā Dombrovska valdība.

Lai cik dažam tas neizklausītos metiens uz cerību, iesaku sākt domāt par Rīgu, ka Eiropas Savienības galvas pilsētu Briseles vietā. Iespējams uz to būs jāgaida divreiz divdesmit gadi, bet tas ir pašcienīgs mērķis, nav neiespējams, ja domājam par Eiropu tās Austrumus ieskaitot, cels labklājības līmenī, cels pašapziņu, veicinās pašreizējo divu kopienu saliedēšanos vienā, atkratīsies no neoliberālisma (cerams), utt. Katrā ziņā, šāda veida populisms vienos tautu, ja ne tās eliti, pret pastāvošo nodevīgo kliķi. PM Dombrovskis nekādi nav atbalstāms vairāk, ka 'labākais no sliktiem', jo viņš tāpat kā Zatlers, ņemdams visu savu lielo atbildību ar viss lielāko nopietnību, galu galā tāpat paliek vīrs bez aknām.

Un ja neizdodās iecelt Rīgu par ES galvas pilsētu, varbūt iznomāsim to augstākam solītājam uz simts gadiem, lai apstādinātu Rīgas lejupsļīdi, atslogotu populistus no elitāres ieviestiem parādiem, atsauktu uz ārzemēm padzītos, un apturētu vienu no veiksmīgākām latviešu tautas iznīcināšanas metodēm--cerot ka pagātne atkārtosies un darot nezin ko.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Doctor - archivārs 22.02.2011 17:30
Arī man jāatvainojas, jo acīmredzot esat pārpratis arī manu komentu. Uzskatu, ka vislabāk būtu, ja latviešiem nekur nebūtu jāpārceļas. Ne jau no labas dzīves pārceļas. Tātad Latvijā laba dzīve nav. Visas pazīmes liecina, ka tā ir sliktāka nekā Baltkrievijā. Diemžēl pats tur neesmu tagad pabijis, bet runājot ar vairākiem cilvēkiem, kuru viedoklis ir ļoti izsvērts un padziļināts, tādi secinājumi rodas. Katrā ziņā noteikti turp aizbraukšu kaut vai aiz tīri profesionālas ziņkāres.
Atbildot uz Jūsu jautājumu, kāpēc izceļojošie latvieši brauc uz "sliktajiem" Rietumiem, nevis "labo" Baltkrieviju? Atbilde ir pašsaprotama un to Jūs labi zināt. Tāpēc, ka Rietumos ir augstāks dzīves līmenis. Domāju, ka nekļūdīšos, ja tieši šo frāzi gribējāt no manis dzirdēt kā pierādījumu it kā aplamajai tēzei par Rietumu sliktumu un Baltkrievijas labumu.
Rietumi bez šaubām nav slikti. Tāpat kā slikti nav arī vilki, lāči, lauvas, tīģeri un citi plēsēji. Viņi ir spēcīgi. Un ar prieku saplosītu arī Baltkrieviju, tāpat kā to izdarīja ar Latviju. Jautājums ir cits - vai Latvija var iekļauties pilnvērtīgi Rietumu saimē un kļūt par plēsēju? Un, ja var, tad izmantojot kādas metodes? Vai ļaujoties vairākkārtējām izvarošanām, beigās arī Latvija kļūs ne tikai par izmantojamo, bet izmantotāju? Vai drīzāk kā Baltkrievija, turoties pretī saglabās savu potenciālu. Tā kā Latvija jau ir padzīta zem galda, ir divas iespējas. Vai nu šķendēties par savu pazemojumu un ciest, vai izlikties, ka zem galda ir brīnišķīgi un cerēt, ka pēc gadiem trīsdesmit arī mūs pieaicinās piesēsties pie galda, nevis ļaus apmierināties ar pamestajiem kauliem. Redzu, ka Jūs esat izvēlējies otru variantu. Sirdsmieram tas droši vien ir labāks. Latvieša dvēselei tuvāks. Lai veicas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs - Doctor 22.02.2011 16:18
Atvainojos,ka pārpratāt manu komentu.Tur runa nebija par Latvijā dzīvojošiem,bet par tiem desmitiem tūkstošu latviešu,kuri meklē labāku dzīvi Rietumos.

Taču jautājums paliek.Kāpēc latvieši masveidā pārceļas uz sliktajiem Rietumiem,kas viņus "morāli-psiholoģiski traumē" un,Jūsuprāt,pat izvaro,nevis uz labo Baltkrieviju?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs - Edge 22.02.2011 15:59
Man šie jautājumi radās,izlasot Jūsu komentu.Tāpēc atbildi gaidīju no Jums,nevis Ījaba.Nevajag ņemt par paraugu Lembergu,kuram pietrūkst vīrišķības atbildēt par saviem vārdiem un darbiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

marinēts mārrutks - xxx 22.02.2011 15:02
Es īsti nespēju iztēloties,kā Lembergs būdams premjera amatā veidotu savas attiecības ar SVF un pasaules banku.Ar šīm organizācijām nevar iesākt pilnīgi neko,ja tu no viņiem esi aizņēmies,iespējams vienīgi izpildīt laipnā formā izteiktas pavēles,viņu vara pasaulē ir pārāk liela.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - archivārs 22.02.2011 13:58
Atbildes uz daudziem 'kāpēc' var iegūt pārlasot I.Ījaba rakstu. Par pēdējās globālās krīzes iemesliem/cēloņiem un izcelšanās vietu (Lehman Brothers atceries- ?) neizvērsīšos, kā arī laimes meklētājiem lielās laimes (naudas) zemi nenorādīšu (kur vēl kādu Parex atrast - ?) - un baltkrievu vietā par prezidentu nebalsošu (1922.g. Satversme tādas tiesības neparedz). Tikai novēlēšu izturību latvijiešiem - padoties aizliegts!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Doctor - archivārs 22.02.2011 13:49
Detaļas vienmēr vislabāk parāda lietas būtību. Un tavs pasaules uzskats vislabāk parādās paša rakstītajā -
Un kāpēc latvieši nemeklē laimi Baltkrievijā
---
Ubi bene ibi patria. Kur labi tur tēvija. Tev acīmredzot ir tāda izpratne par dzimteni un vietu, kur cilvēki gribētu dzīvot. Bet daudziem latviešiem gribas dzīvot savā dzimtenē. Un viņiem ir ļoti žēl, ka mūsu valsts ir izvarota, atšķirībā no Baltkrievijas. Un izvarojuši ir tie, kas nu jau 20 gadus visos iespējamos veidos piesauc Rietumu vērtības. Un turpina varot ar Dombrovski priekšgalā. Kad uz pusotru stundu Latvijā ieradās hermanis van Rompejs, tad viņa izturēšanās un attieksme bija tieši kā atbraucot pie aborigēniem uz indiāņu rezervātu. Tāda pati kā citiem ES komisāriem un emisāriem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - Diesel 22.02.2011 13:49
Tas nav kritērijs - tā ir fakta konstatācija, jo tas,ko Dmitrijs Smirnovs pateica pirms gada (raksta 'Iev'ā') - šobrīd t.s.konsolodācijas procesa gūst spilgtu apliecinājumu (pieprasīja SVF papildus 50 miljonus 'konsolidēt' - izpildīsim, atbildēja...) . Ja par valstīm, kas vēl nav tik cieši ievilktas un pakļautas globalizācijas procesa 'bīdītājiem' kā Latvija,tad pirmāmkārtām var minēt kaimiņu Baltkrieviju, tad Ķīnu, Irānu, D-Amerikas valstis (Venecuēla, Argentīna, Kuba..). Jāapjēdz viena svarīga lieta - notiek vēsturisku pārmaiņu process 'globalizācija', kura priekšgalā ir ASV un Rietumvalstu apvienotais bloks (t.sk Latvija). Pārmaiņu process var paātrināties (kā pēc 1989.g.), var palēlināties (kā pēc 2008.g.), var kļūt nekontrolējams ( Itālija jau sajūt to, pasludinot 'human emergency'), taču ''bīdītāji'' vairs nevar apstāties. Par notiekošo Latvijā pēdējos divdesmit gados un perspektīvām nākošajiem divdesmit katram varbūt savs viedoklis - par notiekošo globālā mērogā var ieteikt palasīt vienu saturīgu rakstu (ja valodu zināšanu līmenis atļauj) -
http://gtmarket.ru/laboratory/publicdoc/2007/2490

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs - Edge 22.02.2011 13:40
Ja bezatbildīgu vēlētāju atkārtota kampēju atkal un atkalievēlēšana ir Eiropas un Amerikas tradīcija,apgalvojumu vajadzēja ilustrēt ar piemēriem.Es atradu tikai vienu - Berluskoni.Turpretī postpadomju telpā bijušais Maskavas mērs nav vienīgais lembergveidīgais.Tādu papilnam Krievijā,Azerbaidžānā,Ukrainā,Turkmēnijā utt.

Kur tad sliktajos Rietumos īsti ir tie labticīgo bezatbildīgi ievēlētie lembergveidīgie vadoņi?Un kāpēc latvieši nemeklē laimi Baltkrievijā,kur,atšķirībā no Latvijas,nav "morāli-psiholoģiskas traumas pēc divdesmit gadu "jokošanās" " ?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel - Edge 22.02.2011 11:41
Iepazīstoties ar Jūsu kritērijiem okupācijai, gribētu lūgt Jums nosaukt vienu valsti paaulē, kura nav "okupēta". Nosauksiet?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diesel 22.02.2011 11:39
Autors, kā vienmēr, ekselents - par būtībā kumjām ietām uzraktīt ar labu un veselīgas ironijas devu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gunta Leona 22.02.2011 08:33
Paldies Ījab.

Tiem, kas tikai ēd, kritizē, ķengājas, guļ, sildās, priecājas ... par to pliko patriotismu, neviena valdība nebūs laba. Ka tik tā valsts ko dod. Paši gan valstij neko nedod

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Doctor -Edge 21.02.2011 23:18
Man nav ne mazāko ilūziju par to, ka Latvijas elektorāts ir labprātīgi un ar prieku uzņēmies šo genocīda ceļu. Un to, ka daži cilvēki turpina čivināt par ļaunajiem oligarhiem un godīgajiem no Vienotības. Tur ir maz no Minotaura labirinta. Tas ir tik primitīvi kā uzpirksteņa spēlētāji tirgus laukumā. Mani daudz vairāk šausmina, ka Latvijas spēcīgākajā universitātē pasniedz tādi "docenti", kuri labākajā gadījumā varētu rakstīt ievadrakstus šauri partejiskajam žurnālītim "Ir". Turklāt krietni talantīgāk par Ozoliņu, ja viņš tur vēl publicējas. Es saprotu, ka šis Ījāba raksts nav nekāda akadēmiska publikācija, bet tomēr akadēmiskam autoram jābūt daudzmaz pieklājīgai argumentācijai nevis plikiem apgalvojumiem - Lembergs ļauns un nespējōgs, Dombrovskis labs un spējīgs. Tikpat labi var atgādināt 1991. gadu kad krievu interfrontisti teica, ejiet vien uz savu neatkarību. Drīz vien uz ceļiem rāposiet atpakaļ. Neviens nerāpo. Vismaz pagaidām. Tāpat skan Ijāba apgalvojums - iedosim Lembergam varu, lai pēc tam tauta lūgtos Dombrovski atpakaļ. Pat pacenšoties nevaru saskatīt Lembergam nevienu mīnusu iepretim Dombrovskim. Tas, ka droši vien sliktāk zina angļu valodu ir pavisam nenozīmīgs arguments. Tas ir arguments tiem, kam svarīgāks ir nevis ko kāds var izdarīt, bet kādu iespaidu prot atstāt. Vienkārši šausmas pārņem redzot kāda ir Latvijas akadēmiskā vide sociālajās zinātnēs. Ne par matu labāks par Ijābu ir viens cits docentiņš - Dimants.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

?! 21.02.2011 22:50
Ļoti laba atklāsme par Lemberga manipulācijām ar sabiedrību un politiķiem.Lembergam un Urbanovičam taču ir PSKP rūdījums, Vienotības zaķiem grūti ar viņu sacensties aizkulišu spēlītēs, lai arī kā necenstos. Apspēlē viņus kā ezis tajā pasakā par skriešanos gar gravas maliņu.
Vienīgais - autoram vēl vajadzēja paanalizēt, CIK LEMBERGS IR IZSITIS NO VALSTS BUDŽETA, NO STRUKTŪTRFONDIEM.Tad rmazais čigānzēns var uzmesties par labāko saiminieku Latvijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 21.02.2011 22:40
Es neesmu nekad bijis Lemberga fans - drīzāk gan manas simpātijas ir kaut kur pa vidu starp "Pilsonisko savienību" un "Visu Latvijai!". Bet (atmetot Ījaba ironiju nevietā) viņa rakstītajam ir racionāls kodols - ir zināmas izredzes, ka 10.Saeimas sasaukuma laikā Lembergu tiešām aicinās izveidot valdību. Un to darīs Valsts Prezidents, nevis kaut kāda "Vienotības" vēstulīte. Protams, tikpat labi ir iespējams, ka Dombrovska vadītā valdība nostrādā visus 4 gadus.

Un, manuprāt, nekas briesmīgs nenotiktu ne vienā ne otrā gadījumā. Lembergs (ja strādās kopā ar Vienotību; un iespējams arī NA vai PLL) varētu būt gluži sakarīgs premjers. Var pienākt brīdis, kad pretrunas pašreizējā koalīcijas modelī pieaug - un vienīgā izeja no situācijas ir uzticēt valsts varas stūri Lembergam.

Nevajag pļāpāt tukšu par to, cik visi ļoti samaitāti. Lembergs kā Ministru prezidents ir vēl viena nepārbaudīta iespēja. Es pat domāju, ka pie noteiktiem labvēlīgiem apstākļiem Lembergs piekristu vadīt valdību. Un nevajag mūs lamāt par "Eiropas slimo vīru" vai vēl nezkādi. Mūsu politikā attīstās normāli demokrātiski principi; ministrijas un pašvaldības pamazām atbrīvojas no pārāk korumpētiem cilvēkiem. Mūsu zemi apdraud nevis valdības vadītāju dīvainības un iespējamie niķi, bet gan depopulācija - zemā dzimstība komplektā ar darbaspējīgo iedzīvotāju emigrāciju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - Doctor 21.02.2011 22:21
Kāds ir šodienas vidusmēra latvietis? Ko tas vidusmēra latvietis ir divdesmit gados izdarījis - kādu tādu valsti/sistēmu izveidojis? Tas tak' kaut kāds 'nasing spešal' / nekas īpašs, taču pasaules zinātnei neiepazīsts un nepieredzēts gadījums. Kaut kāds 'Minotaura labirints' iz sengrieķu teikām nāk prātā, tikai bez Ariadnes pavediena. Latvijā notiekošais pēc 2008.g. oktobra ir loģisks un likumskarīgs rezultāts, taču Ījaba kungam pārmetumus izteikt nav jēgas. Tikai bizness - nekā personīga! Bija te viens ''karstgalvis'' jeb intelektuāļu ''melnā avs'' Dmitrijs Smirnovs, kas pirms gada atklāti pateica:'' (..) Jā, šobrīd reālās okupācijas nav un formāli mēs esam neatkarīgi. Bet pēc būtības Latvijā ir okupācijas režīms, jo ne Saeima, ne valdība patstāvīgi nevar pieņemt nevienu būtisku lēmumu par budžetu un nodokļiem. Mēs esam pilnībā parādos un atkarīgi no kreditoriem'' ('Traks vai dumpīgs'.Ieva.03.02.2010). Iespējams, ka par D.Smirnovu pavīpsnāja - un turpināja Latvijas jaunā valdība (ar elektorāta akceptu 10-ai Saeimai) iesāktos prātam aptveramos darbus. Esi reāls 'Doktor' - saņemies, atzīsti skarbo realitāti - lielākā daļa Latvijas elektorāta savu izvēli par ''genocīda ceļu'' ir labprātīgi izvēlējusies.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Doctor - Ilžux 21.02.2011 22:02
Ījāba tekstu varētu vērtēt kā ekselentu, ja tas būtu teoloģisks traktāts par Latvijas politisko mitoloģiju, bet it kā akadēmiski izglītotam politologam tādu sacerējumu uzcept - tas ir profesijas degradācijas apliecinājums. Cits jautājums, ka Latvijā vispār nav neviena profesionāla politikas analītiķa. Viens no profesionālisma kritērijiem ir pilnīga bezkaislība pret aplūkojamo objektu. Neviens visprofesionālākais ķirurgs nevar operēt sev tuvu cilvēku. Psihoterapiets palīdzēt tuvam cilvēkam utt. Politologs, kurš ir burtiski apmāts ar vienu politisko spēku vairs nav nekāds politologs, bet vienkārši partijas propagandists.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - archivārs 21.02.2011 22:01
''Man nav saprotams,....'' - KĀPĒC daļai elektorāta patīk demokrātija bez atbildības? Balstoties uz lielisko Ījaba kunga atziņu par mācīšanos un spilgto režisora A.Hermaņa līdzību ''latvieši kā indiāņi'' - varētu izteikt pieņēmumu/minējumu par šodienas vidusmēra latvietim piemītošu raksturīpašību - 'labticību'. Labticība/uzticība vadonim, Eiropai, Amerikai un trimdas tautiešiem globalizācijas laikos ir izspēlējusi ļaunu joku ar vidusmēra latvieti - tā radījusi tādu morāli-psiholoģisko traumu, ka pēc divdesmit gadu ''jokošanas'' varas elitei&intelektuāļiem var nākties smagi pasvīst, lai savus plānotos uzdevumus spētu izpildīt laicīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ilžux 21.02.2011 21:50
Ījaba kungs, nudien prieks lasīt Jūsu ekselento tekstu. Bēdīgi, bet vismaz uzrakstīts lieliski :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Doctor - Edge 21.02.2011 21:48
Manuprāt milzu kļūda ir uztvert tā saucamo Rietumu ceļu, kā kaut ko vienu un nemaināmu. Latvija iet Rietumu ceļu pilnīgi neatkarīgi no valdošajiem spēkiem. Pat, ja Urbanovičs būtu premjers Latvija tāpat ietu to pašu Rietumu ceļu. Bet arī Rietumi ir ļoti dažādi. Dombrovska valdība iet to Rietumu ceļu, kuru Rietumos neviena cita valdība labprātīgi neietu. Tur vienkārši šādu genocīda ceļu neviens ne mirkli tai neatļautu iet. Pareizāk sakot, nevienam pat prātā neienāktu kaut ko tādu darīt. Tas, kas notiek Latvijā kopš 2008. gada rudens ir prātam neaptverams un neviens nopietns pasaules ekonomists šo ceļu neatbalsta. Ja nu vienīgi caurkritušais monetārsts Anders Oslunds, par kuru akadēmiskajā vidē jau sen vīpsnā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edge - Doctor 21.02.2011 21:05
Doctor:''Ja Latvijā nebūtu robežas vaļā....'' - KAS BŪTU, JA NEBŪTU ( uzvarējis Jeļcins&Co anti-komunistiskajā apvērsumā)? Būsim reāli, iztiksim bez fantāzijām. Manuprāt, 2011.g. 21.augustā būs cilvēki, kas pēc divdesmit gadu smaga darba sistēmas veidošanā varēs pacelt šampanieša glāzes un uzsaukt tostus Reiganam, Tečerei, Kolam,Miterānam,Gorbačovam un LTF par sasniegto labklājības/attīstības līmeni Latvijā! Ījabs u.c. intelektuāļi arī ir labi pastrādājuši (sk. Pārskatus par tautas attīstību), tā kā droši var rakstīt :''Latvieši vēsturē ir bijuši spējīgi mācīties tikai no ļoti smagām kļūdām''. Doktors nav vēl apjēdzis divdesmit gados notikušo - nav spējis pielāgoties reālajam vēsturiskajam procesam? Par depopulācijas, migrācijas, bezdarba, nabadzības, korupcijas, noziedzības u.c. statistiskajiem rādītājiem nav jāsatraucās, jo tie skaidri parāda neatgriezenisko Latvijas virzību pa rietumniecisko/Rietumu ceļu. Ne tāpēc jau iestājāmies ES un NATO, lai kāds te nemēģinātu atkārtot 1905.g. - droši, visas iespējas izbaudīt reālās demokrātijas labumus (tiesības)!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Doctor 21.02.2011 20:15
Pilnīgs ārprāts. Un tādi mums skaitās jaunie doktorandi. Kaut ko tik subjektīvu un manā uztverē pilnīgi nepamatotu sen nebiju lasījis. Izskatās, ka autors ir pilnīgi apmāts Vienotības fans. Apgalvot, ka šī valdība, kura amatos ceļ pilnīgi nekompetentus pat ne šofera dēlus, bet pašus šoferus un dala vēja parkus utt. ir valdība, kas domā un rūpējas par tautu var pateikt pilnīgi apstulbots naivulis. Bet, ja kaut ko tādu saredz universitātes mācībspēks, tad tas ir vienkārši ārprāts. Ja kāds arī domā par tautu, tad tā ir ZZS, bet Vienotības grāmatveži tikai prot griest un vest tautu arvien dziļākā bedrē. Ja Latvijā nebūtu robežas vaļā, kad visi bezdarbnieki var brīvi braukt prom, bet būtu kā Ēģiptē un Tunisijā, tad šeit Dombrovskis jau sen būtu aizslaucīts vēstures mēslainē. Tāds genocīds pret latviešu tautu, kādu piekopj Dobrovska valdība nav bijusi kopš Staļina laikiem. Paskaties iedzīvotāju dabiskās kustības statistiku, doktoriņ!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Doctor 21.02.2011 20:15
Pilnīgs ārprāts. Un tādi mums skaitās jaunie doktorandi. Kaut ko tik subjektīvu un manā uztverē pilnīgi nepamatotu sen nebiju lasījis. Izskatās, ka autors ir pilnīgi apmāts Vienotības fans. Apgalvot, ka šī valdība, kura amatos ceļ pilnīgi nekompetentus pat ne šofera dēlus, bet pašus šoferus un dala vēja parkus utt. ir valdība, kas domā un rūpējas par tautu var pateikt pilnīgi apstulbots naivulis. Bet, ja kaut ko tādu saredz universitātes mācībspēks, tad tas ir vienkārši ārprāts. Ja kāds arī domā par tautu, tad tā ir ZZS, bet Vienotības grāmatveži tikai prot griest un vest tautu arvien dziļākā bedrē. Ja Latvijā nebūtu robežas vaļā, kad visi bezdarbnieki var brīvi braukt prom, bet būtu kā Ēģiptē un Tunisijā, tad šeit Dombrovskis jau sen būtu aizslaucīts vēstures mēslainē. Tāds genocīds pret latviešu tautu, kādu piekopj Dobrovska valdība nav bijusi kopš Staļina laikiem. Paskaties iedzīvotāju dabiskās kustības statistiku, doktoriņ!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs 21.02.2011 19:56
Ļoti reti sanāk rakstīt pozitīvus komentus,taču šī ir labākā Lemberga manipulāciju analīze,kādu esmu lasījis.Traģiskākais ir tas,ka vēlētājiem ofšoru naudas maisa izdarības jau sen bija zināmas.Un tomēr sabiedrība dāvināja Lembergam iespēju manipulēt gan ar pirmo,gan otro,gan trešo varu.Ceturto,tā saukto neatkarīgo varu viņš tālredzīgi nopirka jau sen.

Man nav saprotams,kā vīrietis var tik ļoti baidīties no atbildības par savu rīcību.Laikam esmu vecmodīgs.Taču tautai patīk,kā Lembergs aizkulisēs bīda ministrus,tiesnešus,likumus,budžeta miljonus un ne par ko neatbild.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 21.02.2011 19:25
...Kas īsti mainītos līdz ar šādu vēstuli? Visdrīzāk nekas, jo šis piedāvājums tiktu tādu vai citādu apsvērumu dēļ noraidīts — visticamāk, ar publisku ķengāšanos par pašiem tā autoriem....
-------------------------
Un būtu tikai loģiski, ja šāds skricelējums tiktu vienkārši ignorēts, jo tā vērtība ir līdzvērtīga Āboltiņas bildei ar izšķīlušos krokodīlīti - humoriņš tikai un vienīgi atbilstoši rakstītāja/zīmētāja/dāvinātāja intelekta līmenim.

Jo ja tas viss būtu nopietni , tad :
Solis Nr1 - Dombrovskis ar kabinetu demisionē
Solis Nr2 - Zatlers izvirza Lembergu par Premjeru

Pārējais, Ijab, ir tukša DIRŠANA !

Saistītie raksti

Maize un izklaides politika.lv

Garlaicīgi nebūs politika.lv

Izstrēbēji politika.lv

Vienā laivā politika.lv

Citi autora darbi
12727110013 5c69a8acc9 z

Daudzveidīgās un mainīgās Latvijas identitātes 13 Autors:Ivars Ījabs, Toms Rostoks et al

Vraks

Vai nesodītais nav blēdis? 8 Autors:Ivars Ījabs, Skaidrīte Lasmane

5785939392 53fd8b0e0a

Miers un Bērziņš 1 Autors:Ivars Ījabs

Puks

Bet rūgtumiņš palika 2 Autors:Ivars Ījabs