Atslēgvārdi:

Saulgriežu burvības rutīna 9

Varbūt tieši tā — mazliet noplicinot katru Jāņu neatkārtojamību — TV cilvēki cenšas mums pateikt, ka Līgo naktis un Jāņu diena pavadāma bez televizora.

Iesaki citiem:
Virpulis 255x203(1)
Foto:carolion

Atrodi atšķirības — tā televīzijas vēstures pētnieki varētu teikt par Jāņu brīvdienu programmu. Tā gadiem ir tikpat nemainīga kā ticība papardes zieda spēkam.

Skaistais vasaras saulgriežu rituāls jau pasen ieguvis arī TV rituāla vaibstus. Arī tajā viss atkārtojas nemainīgā ritmā — TV pirmsjāņu programmas atgādina iepriekšējo gadu precīzas kopijas. Otra pazīme — svētku laikā televīzija atgriežas pie sākotnes, tā kļūst par kanālu, nevis satura radītāju, jo pārraida filmas un koncertus, kas simboliski ļauj gūt saulgriežu klātbūtnes izjūtu un piedzīvot svētkus katram savā istabā. Kaut kur pa vidu kņadai ap žiguli, kalnā uzstieptām vieglām sievām un brīvdabas koncertiem šajā rituālā var ieraudzīt mediju rutīnas daļu.Dubults spēks

Gaidot Jāņu priekus, jūs nedrīkstat izvairīties no lieliskās Jāņa Streiča filmas Limuzīns Jāņu nakts krāsā — tā šogad nosprieduši TV programmu veidotāji, tāpēc pirmssvētku nedēļā to var noskatīties divas reizes — 19. jūnijā LTV1 un 22. jūnijā TV3. Jauki, ka vismaz latviešu skatītājiem nav pārāk daudz kanālu, citādi iznāktu kā ar nemirstīgo komēdiju Likteņa ironija, ko Jaunā gada pirmajā dienā var skatīties no jebkuras vietas vairākos kanālos.

Limuzīns neapšaubāmi ir nemirstīga, pati labākā un patiesi smieklīgākā latviešu filma par latviešiem. Tai ir vajadzīga sava vieta saulgriežu TV rituālos. Šī filma spēcina identitāti, ļauj kavēties atmiņās, uzlabo noskaņojumu. Tā ir burvīga izklaide, kas pulcēs pie televizora visu paaudžu skatītājus, jo kļuvusi par mūsu kopīgo pieredzi.

Taču šoreiz runa nav par vienu labu filmu, bet par tās izmantošanas rutīnu visos un dažādos svētkos. Svētdienas vakarā jau twitter.com slejās bija dažas Limuzīnam veltītas priecīgas nopūtas. Bet šīs filmas skatītāji noteikti iedalās vairākās grupās. Vieni ir sajūsminātie un stabilie, kuri gatavi šo filmu skatīties vairākus desmitus reižu, lai tiktu pie atpazīstamajām emocijām. Otra lielā skatītāju daļa varētu būt mazliet pagurušie no tā vien, ka mums ir tikai viena patiesi īsta filma, ko rādīt Jāņu laikā. Un tā jau kopš 1981. gada.Ko vēlas skatītājs?

Ieskatoties piecu gadu senā vēsturē, šķiet, ka TV programmu veidotāju pārliecība, ka tieši Limuzīns ir Jāņu programmas koda atslēga, īsti nesaskan ar skatītāju izvēli un attieksmi. Jā, 2006. gada jūnijā Streiča lieliskā filma iekļuvusi TNS Latvija veidotā skatītāko raidījumu Top 20 otrajā vietā uzreiz pēc LTV de facto toreiz vēl vecās komandas izpildījumā[1]. Jau pēc gada — 2007. gadā — skatītāji daudz vairāk vērojuši sievu nešanas čempionātu un filmu Šerloka Holmsa un doktora Vatsona piedzīvojumi[2] (abi formāti TV programmās ir arī šogad).

Savukārt 2008. gadā saulgriežu saturā priekšroka dota Vislatvijas alus dzeršanas čempionātam un filmai Vella kalpi Vella dzirnavās[3], bet 2009. gadā Līgodienas un Jāņu saturu aizēnojušas vēlēšanas, tāpēc skatītāko programmu Top 20 neatradīsit neko no nacionālo svētku satura[4]. Pa īstam populārs bijis vien realitātes šovs Sapņu līgava.

Toties pagājušajā gadā atkal uzvarējis sievu nešanas čempionāts un vēl viens nemirstīgs saulgriežu formāts — Nacionālā teātra izrāde Skroderdienas Silmačos[5], kas šogad 22. jūnijā vakarā atkal ir skatāma LTV1. Nav šaubu, ka visi rituāli cieš no pretrunīgas attieksmes — cilvēki vēlas vienu un to pašu, bet tajā pašā laikā alkst jaunas izjūtas.Šogad — veco filmu festivāls

Ja gadās dažas brīvdienas pēc kārtas, tas jau ir gandrīz dabas likums, ka skatītājiem tiks piedāvāts prāvs latviešu veco filmu saraksts. Šogad tas ir īpaši garš, turklāt lielākā daļa filmu skatāmas vienā un tajā pašā dienā — 23. jūnijā. Par godu sakritībai, ka viena TV programmas diena veltīta tādam kā latviešu veco filmu festivālam, kurā var noskatīties 7 darbus, minēšu te pilnu sarakstu: LTV1 — Ūdensbumba resnajam runcim (lai bērni Jāņu rītā nemodina vecākus), Dāvana vientuļai sievietei un Tās dullās Paulīnes dēļ, LNT — Pērku jūsu vīru, TV3 — Emīla nedarbi, Vella lapi un Melnā vēža spīlēs. Savukārt LTV7 Jāņu dienā no pēcpusdienas līdz vakaram čatrarpus stundas veltījusi vēsturiskās Mikrofona dziesmu aptaujas ierakstiem — brrr! Toties 24. jūnijā LTV rāda vēl vienu Streiča darinājumu Mans draugs – nenopietns cilvēks, kā arī filmu Jāņu nakts, kurā spēlē labākais no Rekša saimniekiem Tobiass Moreti un vēl vienu Streiča komēdiju Rūdolfa mantojums.

Šeit minēto programmu raksturo vienveidība, tā ir pasīva un vērsta uz pagātni. Vecās filmas, šķiet, skatītājus cenšas atgriezt kādā sen pierastā pozā, pagātnes izjūtās un domāšanas veidā. Lai gan pasaule un mēs paši tomēr esam mainījušies, televīzijas saturs neatlaidīgi piedāvā kādu īpašu nacionālā sentimenta paveidu.

Protams, šogad LTV būs Ikšķiles koncerta tiešraide, LNT rādīs Rūdolfa Jāņus Cinevillā un svētkus Rīgā Daugavas krastmalā. Gan jau ziņās būs kāda reportāža, kuras autori atcerēsies par Jāņu svinēšanu citās valstīs. Tomēr šaubos, ka pagājušā gadsimta septiņdesmito un astoņdesmito gadu komēdijas vai veco koncertu uzmācīgi atkārtotie ieraksti var aizpildīt to tukšumu, kas veidojas televīzijas programmā, ja vienlaikus citi mediji katru gadu no jauna cenšas notvert to īpašo katras vasaras saulgriežu izjūtu, sameklēt īpašus svinētājus, Jāņu laika modes, dāvanas gaviļniekiem un ēdienu receptes. Lai gan viņi skaidri zina, ka arī būs svētku rosības fonā un mīļās dziesmas nekad nemainās, daudz oriģinālākas programmas Jāņos piedāvā komercradio profesionāļi.

Bet varbūt tieši tā — mazliet noplicinot katru Jāņu neatkārtojamību — televīziju cilvēki tikai sev raksturīgā veidā cenšas mums pateikt, ka Līgo naktis un Jāņu diena pavadāma bez televizora?
___________________________________________

[1] http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle=true&category=showuid&id=2430&mark=TV|auditorijas|jūnijā

[2] http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle=true&category=showuid&id=2666&mark=TV|auditorijas|jūnijā

3] http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle=true&category=showuid&id=2816&mark=TV|auditorijas|jūnijā

[4] http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle=true&category=showuid&id=2985&mark=TV|auditorijas|jūnijā

[5] http://www.tns.lv/?lang=lv&fullarticle=true&category=showuid&id=3170&mark=TV|auditorijas|jūnijā

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (9) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors - Jaņdžs 26.06.2011 08:58
Es iedomājos, cik grūti būt TV pārstāvim. Jo rādīt rituālus TV- nebūs lāgā, rādīt tingeltangeļus- pierasts. Ko darīt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jaņdžs 25.06.2011 11:02
Manā pagasta parkā (Braslava, Alojas novads) Jāņi iesākās ar dziesmu angļu valodā, kuru nodziedāja nevainīgi skaista meitene. Dziesmas vārdos neieklausījos, bet bija kaut kas par mīlestības burbuli, varbūt burvību. Gribējās parku atstāt. Interesantā kārtā, vairāk kā desmit gadus atpakaļ es šeit Jāņu svinēšanu atsāku, bet bez acīm redzamām sekām. Uzsvars bija uz izklaidi, nevis Jāņiem.

Kad piespiedu TV podziņu, tur bija kāda "Rudolfa Jāņi", kuri iesākās ar dziesmu spāņu valodā. Arī nākošā dziesma tāpat. Gribās gandrīz vai raudāt. Kultūras ministrei Ēlertei arī nav nekas sakarīgs sakāms. Eksperte Rezniece? Sentimentālisms nu nekādi lejā neiet.

Atkārtoju (nez kuru gadu), ka latvieši maz ko zin par saviem "Jāņiem", jo nepieciešamo zināšanu (un tālāku avotu izmeklēšanu) represē kristīgā baznīca sākot ar katoļu baznīcas Pujātu (kardināls emeritus), ārčbiš Vanaga kristīgo fundamentālismu, Prezidenta kristīgo brokastu apmeklēšanu un atbalstu, un beidzot ar pašu latviešu demoralizāciju un nespēju sevī vairs saskatīt ko vairāk kā labi ceptu atomu uz Pop kultūras pannas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 25.06.2011 08:05
Ar vienu aci ieskatījos "Vislatvijas vienotības pasākumā" Cinevillā. LNT ieraksts vakar.Man bija nēerti par redzēto. Vai tas varētu iepriecināt vecus ļaudis- šaubos, jaunos vecākus ar bērniem - varbūt, bet tad tas nav labi. Par pārējo nerunāju, jo nezinu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 25.06.2011 00:07
Kāpēc Mikrofona aptaujas dziesmu rādīšana apzīmēta ar brrr? Jā, ar Jāņiem šīm dziesmām tiešām nebija nekāda sakara. Tomēr šo dziesmu mākslinieciskā kvalitāte bija kā svaiga gaisa malks uz citos kanālos rādīto no mākslinieciskā viedokļa trulo šovu fona! Jāņu baudīšanai tomēr nepietiek tikai ar Līgo, līgo skandināšanu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Diemžēl... 24.06.2011 22:52
Jā, diemžēl ir gana daudz cilvēku, kuriem nekas cits neatliek kā Jāņus sagaidīt pie TV. Pirmkārt, vecie ļaudis, kuriem vairs nav tik laba veselība, lai kaut kur brauktu. Arī tie, kuriem nav naudas, lai dotos ārpus mājas. Vēl arī jaunie vecāki ar saviem mazulīšiem un tie, kuriem šajās dienās jāstrādā. Tāpēc nevajadzētu noniecināt TV nepieciešamību un cilvēku vēlmi redzēt kaut ko tiešām interesantu - kaut vai pa vienai "odziņai" katrā kanālā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 24.06.2011 16:25
Bet loģiski! Kas tie par Jāņiem pie TV? Un vēl stulbāk, ka tajā laikā kāds taisa reitingus- visi pļavā!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

nesapratu 24.06.2011 16:12
Jāiepelna honorārs? Kas tas par tukšu tekstiņu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lat. 23.06.2011 11:57
Nu,un tad?

Citi autora darbi
Amerikam

Amerika vilnis 6 Autors:Anda Rožukalne

5094543120 a0e90ca6e6

Maģiskā formula 10 Autors:Anda Rožukalne

5946598820 6033176481

Miglas zonā 10 Autors:Anda Rožukalne

2632802003 9f40405723

Vecums kā šķērslis 12 Autors:Anda Rožukalne