Satversmes preambulas izstrādes procesā jānodrošina kvalitatīva sabiedrības līdzdalība

Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS aicina valdību nodrošināt kvalitatīvu sabiedrības līdzdalību Satversmes preambulas izstrādes procesā, nevis atstāt iedzīvotājiem pasīvu lomu pieņemt valdošās elites izstrādāto tekstu.

Iesaki citiem:

Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS aicina valdību nodrošināt kvalitatīvu sabiedrības līdzdalību Satversmes preambulas izstrādes procesā, nevis atstāt iedzīvotājiem pasīvu lomu pieņemt valdošās elites izstrādāto tekstu.

Valdības koalīcijas sadarbības līgumā partijas apņēmušās pirms Satversmes preambulas pieņemšanas rīkot „plašus sabiedriskos forumus, skaidrojot Latvijas iedzīvotājiem preambulas pieņemšanas nepieciešamību un tās saturu” (sadarbības līguma pielikuma 2.punkts).

PROVIDUS direktore Dace Akule norāda: „Valdības solījums tikai informēt sabiedrību par preambulas nepieciešamību un tās saturu, nevis ļaut piedalīties un to veidot, rada nopietnas bažas. Turklāt apņemšanās savas ieceres skaidrot sabiedriskos forumos draud banalizēt šādu forumu lomu, padarot tos par „ķeksīša” līdzdalības vai sabiedrisko attiecību pasākumiem, nevis veidu, kā viedokļu daudzveidībā meklēt kompromisus un nonākt pie kvalitatīva rezultāta.”

Pastāv vairāki veidi, kā varētu panākt jēgpilnu sabiedrības līdzdalību, lai vienotos par Latvijas pamatlikuma ievadu, kas definētu Latvijas mērķus un pamatvērtības. Viens veids ir rīkot tematiskas apspriedes, tajās iesaistot pēc nejaušās atlases principa ielūgtus Latvijas sabiedrības pārstāvjus, kuru uzdevums būtu diskusijās vienoties par svarīgākajiem vērtību jautājumiem. Saeima arī varētu strādāt ar būtiskākajiem preambulas melnraksta elementiem, cenšoties katrā jautājumā atrast kopsaucējus, pieaicinot labākos attiecīgo jomu speciālistus, kā arī piedāvājot sabiedrībai par katru no tēmām sūtīt savus ierosinājumus un vērtējumus. Vēl viens risinājums būtu 2014.gada Saeimas vēlēšanās politiskajām partijām lūgt vēlētāju mandātu rīkoties šajā jautājumā vai arī apņemties rīkot tautas nobalsošanu par Satversmes papildināšanu.

PROVIDUS rīkotajā sabiedriskajā apspriešanā par Satversmes preambulas izstrādes procesu lielāko atbalstu saņēma ierosinājums preambulas izstrādē iesaistīt Latvijas spožākos prātus - politiķus, akadēmiķus un citus ekspertus, kuru diskusiju iznākumā taptu kompromisa priekšlikumi. Tādējādi varētu nodrošināt kvalitatīvu pamatlikuma ievada pieņemšanas rezultātu, kas ir plaši atzīts ekspertu vidē. Taču šāds risinājums var prasīt ieguldīt daudz laiku, un tas negarantē preambulas leģitimitāti plašākā sabiedrībā, ko var veicināt arī šaubas par ekspertu atlases procedūru – kas un pēc kādiem kritērijiem noteiks diskusiju dalībniekus.

Vismazāko balsu skaitu sabiedriskajā apspriedē ieguva priekšlikums Satversmes preambulas izstrādi un apstiprināšanu atstāt tikai Saeimas ziņā, mudinot iedzīvotājus vērsties pie deputātiem ar saviem ierosinājumiem tikšanās vai vēstuļu formā. Tādējādi varētu nodrošināt ātru Satversmes preambulas pieņemšanas procesu, taču ir apšaubāms, vai šāds preambulas izstrādes process vedīs pie kvalitatīva un leģitīma rezultāta.

Apspriešana notika sabiedriskās politikas diskusiju platformā Mūsu valsts no 2013.gada 21.oktobra līdz 8.novembrim. Tās   rezultātu apkopojumu (139.37 KB)2013.gada novembrī PROVIDUS iesniedza Saeimai.

Plašāka informācija: Dace Akule, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS direktore, providus@providus.lv; tel.: 67039251

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!