Atslēgvārdi:

Satversmes grozījumi kā populisma paveids 13

Klausoties premjera ieteikumos taupīt degvielu un prezidentes aicinājumos lietot alkoholiskos spirdzinājumus ar mēru, lai jaunieši varētu, daudz nedomājot, vairoties Latvijai, šķiet, ka Latvijas politiķiem ir apnicis dzīvot liberālā demokrātijā.

Iesaki citiem:

Beidzot ir sākusies katras Saeimas ražīgākā sezona – pirmsvēlēšanu laiks. Jau vērojamas pirmās pazīmes, ka uz vēlāku laiku varētu atlikt, piemēram, visu likumu caurumu aizlāpīšanu, kas nepieciešama tādai mazsvarīgai lietai kā jaunā Kriminālprocesa ieviešana, lai tautas priekšstāvji lieki netērētu radošo enerģiju un ar pilnu atbildības sajūtu varētu nodoties mūsu eksistencei daudz aktuālāku jautājumu risināšanai. Ne velti providencei vistuvāk stāvošās partijas pārstāvis Jānis Šmits, apsveicot kolēģus ar jaunā darba cēliena sākšanos, novēlēja, "lai tiktu pieņemti daudzi svarīgi, nozīmīgi un nopietni likumprojekti, kas sekmētu valsts augšupeju".

Kopš vasaras sākuma katrs, kurš kaut vai pavirši sekojis valsts sabiedriskajai dzīvei, zina, ka visnopietnākos draudus Latvijas valsts pastāvēšanai un tās tautas, ja ne visas cilvēces, izdzīvošanai rada Tam Kungam netīkamu seksuālo prakšu publiska manifestācija, un jo īpaši, dažu "ekstrēmistisku grupējumu" centieni tās civiltiesiski legalizēt. Acīmredzot arī kristiešu Dievs līdzīgi Allāham ir sapratis, ka patiess grēks ir redzams grēks, bet vaļības, kas pieļautas ārpus svētītas zemes vai vismaz nakts aizsegā ir ārstējamas – ar grēksūdzi un lūgšanām. Tādējādi ir saprotams, ka viens no pirmajiem Saeimas rudens sesijas darbiem ir arhivajadzīgie grozījumi Latvijas Republikas Satversmē, kas nepārprotami katram Latvijas iedzīvotājam norādīs uz Dievam un arī ķeizaram tīkamu seksualitātē balstītu kopdzīves veidu. Un, proti, Satversmes 110.panta pirmajam teikumam turpmāk būtu jāskan sekojoši: "Valsts aizsargā laulību – savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērnu tiesības". Taču, mūsuprāt, iecerētie grozījumi ir pārlieku pieticīgi, jo jāatceras, ka ne katra vīrieša un sievietes savienība ir šķīsta un tādējādi var pretendēt uz valsts aizstāvību. Tāpēc Satversmē būtu jānorāda ne tikai Latvijas Civillikuma par nevēlamām atzītās kopdzīves formas, bet arī Mozus 3.grāmatas 20. un 21.nodaļā noteiktie ierobežojumi.

Acīmredzot grozījumi jāizdara ne tikai 110.pantā, bet jāpapildina arī Satversmes 3.nodaļa ar izvērstiem noteikumiem par Valsts prezidenta dzīvesbiedres tikumu, jo "kas kļuvis nešķīsts, nevar palikt valdnieks pār savu tautu" un valdniekiem nebūs apņemt "netikli vai piesmietu [..] sievu, kas vīra atstādinātas". Lielisku piemēru mums jau ir parādījuši likumdevēji Bagdādē, un Raksti arī Latvijā būtu jāuzskata ja ne par vienīgo, tad pašu galveno tiesību avotu. Šeit varam pievienoties “Jaunā Laika” pārstāvim Kārlim Šadurskim, kurš debatēs par Pirmās partijas iesniegtajiem Satversmes grozījumiem uzsvēra, ka par šādām "visai cilvēcei svarīgām lietām" ir jādiskutē daudz nopietnāk un likumprojekti jāsagatavo daudz rūpīgāk. Tāpēc cerams, ka darbs komisijās vainagosies ne tikai ar daudz plašākiem Latvijas pamatlikuma grozījumiem, bet arī nepieciešamām izmaiņām, piemēram, Valsts drošības un Ārlietu koncepcijās utml.

Pirmās partijas ieteikto Satversmes grozījumu vēsturiskajam nozīmīgumam piemīt vēl viens būtisks aspekts. Ja kādam vēl atmiņā palicis habilitētā doktora Jura Bojāra Satversmes reformas projekts, tad viņš zinās, ka viens no būtiskākajiem pašreizējā Latvijas pamatlikuma trūkumiem ir tā nepietiekamais apjoms. Ieteiktais un, cerams, drīzumā sagaidāmie līdzīgie likumprojekti šo trūkumu varētu novērst, padarot Latvijas Satversmi par visapjomīgāko un tādējādi arī vismodernāko konstitūciju pasaulē.

Mēs vēlētos ierosināt plašu tautas kustību Satversmes reformu atbalstam un aicināt visus apzinīgos pilsoņus nākt klajā ar savām idejām, iesaistoties tautas masu tiesiskās jaunrades procesā.

Tomēr saprotams, ka katrai Satversmē ierakstāmajai normai jāatbilst zināmiem standartiem. Šo standartu noskaidrošanai lieti noder Pirmās partijas sagatavotā likumprojekta anotācija. Iepazīstoties ar šo dokumentu uzzinām, ka LPP piedāvātie grozījumi neatstāj ietekmi uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību, valsts un pašvaldību budžetiem, neskar Latvijas starptautiskās saistības. Projekts neskar arī nevalstisko organizāciju intereses un indivīdu tiesības, kā arī neietekmē valsts vai pašvaldību institūciju funkcijas. Domājam, ka tas ir visai izsmeļošs kritēriju uzskaitījums kādas tiesību normas atzīšanai par atbilstošu tās ierakstīšanai Satversmē. Protams, šo normu jāatbalsta arī “morālajam vairākumam”.

Diemžēl, vadoties pēc minētajiem kritērijiem, mums nācās atteikties no ieteikuma Satversmi papildināt arī ar vilcienu sarakstu, jo tas tomēr atstātu ietekmi uz sabiedrības ikdienas dzīvi. Tāpēc no savas puses piedāvājam pamatlikumu papildināt ar vislabāko sēņu (kā latviešiem tradicionālas ēdmaņas) marinēšanas recepti.

Bet, ja kļūstam nedaudz nopietnāki, ar nožēlu ir jāatgādina, ka Latvijā jau kļuvis par tradīciju pirms vēlēšanām nākt klajā ar populistiskiem centieniem grozīt Satversmi, politiķiem nez kāpēc uzskatot, ka tas varētu būt risinājums visām valsts problēmām.

Kā liecina K. Šadurska izteikumi debašu laikā pirms Pirmās partijas likumprojekta nodošanas komisijām, koalīcijas partneru galvenie iebildumi izrietēja tikai no tā, ka viņi vēlējās dalīties Satversmes reformatoru togā ar „mācītājiem”, pārmetot tiem vienpusēji izrādītu iniciatīvu un savu kolēģu apiešanu šajā tautai tik vajadzīgajā darbā. Tas varētu liecināt, ka pašreizējo konstitūcijas grozījumu sekmīga tālākvirzīšana draud ar vēl citu, priekšvēlēšanu populisma tonētu projektu parādīšanos. Kā zināms Jaunais Laiks jau vairākus gadus domā par Satversmes grozījumiem, kas atvieglotu Saeimas atlaišanu. Gan jau kādam atkal ienāks prātā doma par tautas vēlētu prezidentu, vai kāds cits parlamentārās republikas graušanas instruments.

Tāpēc mēs vēlētos vērsties pie likumdevējiem un citām amatpersonām ar ieteikumu – dāmas un kungi, rokas nost no Satversmes!

Vienlaikus jānorāda, ka priekšvēlēšanu populisms var izvērsties daudz bīstamākā parādībā. Klausoties premjera ieteikumos taupīt degvielu un prezidentes aicinājumos lietot alkoholiskos spirdzinājumus ar mēru, lai jaunieši varētu, daudz nedomājot, vairoties Latvijai, šķiet, ka Latvijas politiķiem ir apnicis dzīvot liberālās demokrātijas apstākļos un viņi labprāt atgrieztos pie politiskā režīma, kur "valdniekiem pār savu tautu" galvenais uzdevums ir mācīt savus pavalstniekus "pareizi dzīvot" un ar valsts aparāta palīdzību nodrošināt, lai tie sekotu vērtīgajiem ieteikumiem. Taču kā zināms, tieksme pamācīt parasti izraisa pretējo efektu – mācāmais izvēlas aizliegto augli, bet, ja tas tiek liegts Dievzemītē, tad viņš dodas to meklēt citviet.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (13) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Staļins 27.09.2005 07:32
biedri komentatri!

Dzīve sen jau pārspēj jūsu ironiskās fantazijas!Somijā esot nodibināta partija "feministiskā iniacitatīva" Šī iniacitatīva ietver-aicinajumu par laulības aizliegšanu kā tādu.Tā vietā reģistrēšot partnerattiecības.kuras vienā kompaškā varešot reģistrēties brīvs skaits personu un dzimumu.Be tik lai veči necerot ,ka viņi varēšot taisīt harēmus ar 4-5 sievām-viņas šo iespeju nepieljausot!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

P.S. 26.09.2005 23:36
Skaidrs, ka raksts ir domāts šauram "speciālistu" lokam, kas pratīs novērtēt šī raksta humoru un pagrīdes ūdeņus...Kas attiecas uz plebsu, tad, lai izlasītu šo rakstu un aptuveni saprastu par ko iet runa un kāpēc šo rakstu lasa, tam būs jāpatērē minūtes trīsdesmit...es uzņēmu laiku...

Apskatot šo parādību daudz abstraktākā līmenī, prātā nāk slēdziens: radīt griboši cilvēki radoši izpaužas veidojot komentārus par citu radīt gribošu cilvēku radošo izpaušanos (jebkura līdzība un saistība ar reprodūktīvo funkciju ir nejauša un neesoša un nepamatota). Viss jau labi, bet kāds tur sakars ar pārējiem? Liekas, patiesība ir tiem, kas runā (un šausminās) par korporāciju varu un korporatīvo saišu milzīgo ietekmi uz globāliem ekonomiskajiem, politiskajiem un kultūras procesiem.

Neizprotama ir arī autoru pārliecība, kas atskaņota vairākkārt, ka nav nekas sliktāks par tautas vēlētu prezidentu. Tomēr es uzstāju, ka prezidenta ievēlēšana ar tautas rokām ļaus saukt pie kriminālatbildības šīs pašas rokas, jo kā zināms deputātus aizsargā viņu vārdā nosauktā neaizskaramība!

P.S. Groteska lietošana veidojot raksta koncepciju varētu uzvedināt uz domu par problēmas neesamību vai nespēju atrast reālu objektu sava neapzinātā naida ārpuslaišanai...

Cerot uz turpmāko radošo sadarbību, P.S!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zigz 21.09.2005 18:16
Civillikuma 35. pantā līdz šim brīdim stāv rakstīts:

1. Aizliegta laulība radiniekiem taisnā līnijā, brāļiem ar māsām un pusbrāļiem ar pusmāsām

2. Aizliegta laulība starp viena dzimuma personām.Receptūra konkurējošo partiju priekšvēlēšanu darbībai - nekavējoties izmantot arī Civīllikuma 35. p. 1. d. ierobežojumu!!! Šajā sakarā:

- vispirms samaksāt man par zemāk izklāstīto knowhow;

- veikt visas nepieciešamās darbības brāļu un māsu, pusbrāļu un pusmāsu laulību atbalsta gājiena slepenai sarīkošanai;

- pēc tam iesniegt atbilstošus grozījumus Satversmē.

Panākumi garantēti! Garantija - 4 gadi, skaitot no ievēlēšanas brīža Saeimā (bez nobraukuma ierobežojuma).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MiesnieX 21.09.2005 17:21
God. Aleksi, mani vienkārši neuztrauc citu personu apakšveļa, ko viņi velk vai nevelk, kad mīlējas. Un mani galīgi neuztrauc tas, kādēļ divi cilvēki viens otru mīl, jo, manuprāt, svarīgi ir tas, ka viņi viens otru patiešām mīl, nevis ko par viņu mīlestību domā kāds cits, kuram piemīt nepārvarama vēlēšanās iejaukties citu personu privātajā dzīvē ;)Manuprāt, ierosinātie Satversmes grozījumi ir pretrunā Satversmei un, ja tie tiks populistiski apstiprināti, tad es ceru, ka Satversmes tiesa turpinās savu lēmumu ojektivitātes tradīciju jutīgās lietās un apliecinās, ka "Latvijā cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas".Par mani neuztraucies, man ir brīnišķīgs bērns, ar kuru kopā ir arī mamma, lai arī vecākiem nenāk ne prātā precēties, un kur nu vēl konservatīvi kristīgā garā. Varbūt tieši pēdējais faktors ir tas, kādēļ par cilvēku privāto dzīvi tik ļoti nobažījušies izliekas esam tieši konservatīvi kristīgo vērtību pārākuma sludinātāji, kuri vienkārši privatizējuši un indoktrinējuši vairākas vispārcilvēciskās vērtības, kam semantiskā līmenī nav nekāda sakara ar kādu no tradicionāli piesauktajām reliģijām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 21.09.2005 16:16
Komentētājiem Oskars, Exodus, Rakstnieks un MiesnieX jociņi kļuvuši manāmi nervozi. Laikam jau laulību tiesiskās definīcijas jautājumi šiem cilvēkiem izraisa pamatotas bažas. Vai arī te vērojamas plašākas sabiedrības rūpes par LR Satversmes idejisko tīrību un tās formulējumu lakonisko skaistumu?

Aicinu Politika.lv lasītājus mazāk kreņķēties par to, kāds ir laulības jēdziena formālais saturs, bet sekot NIKE lozungam - "Just do it!". Ja mums katram būs sieva un bērni, privātmāja un riktīgs darbs - tad rūpju tāpat pietiks. Būs mazāk jāfunktierē par juridiskajām finesēm.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

MiesnieX 21.09.2005 15:09
es ierosinu Satversmē iekļaut normu par morālo tīrību. iespēju morālo tīrību apstiprināt jāattīsta un jānostiprina likumos un MK noteikumos, kur jānosaka, ka morālo tīrību apliecina MK apstiprināts sertifikāts, kas periodiski jāatjauno (līdzīgi kā transporta līdzekļu tehniskā apskate). morālo tīrību noteikti būtu civiliesiski jāapdrošina, lai kaitējuma nodarīšanas gadījumā cietušais varētu saņemt atlīdzību (piemēram, gadījumos, kad kāds kristīgs cilvēks uzzina, ka diviem neprecētiem jauniešiem ir bijuši nelikumīgi dzimumsakari, kuru mērķis vēl jo vairāk nav bijis radīt pēcnācējus). šādā gadījumā ar pietiekamiem pierādījumiem par notikušo faktu jāvēršas prokuratūrā vai īpašā morālo tīrību uzraugošā institūcijā, kas neatliekami izveidojama, kura tālāk srādātu ar nodarījuma veicējiem un apdrošinātājiem, kuri kompensētu cietušajai pusei nodarīto morālo kaitējumu. neapšaubāmi, morālo tīrību var attiecināt ne tikai uz Latvijas iedzīvotāju dzimumdzīvi, bet arī citām dzīvez jomām.uzskatu, ka šādu normu ietveršana pamatlikumā un citos tiesību aktos, stiprinātu Latviju kā valsti, kurā dzīvo morāli tīri cilvēki, kuriem nav pieņemamas nekādas morāli netīras atšķirības un novirzes no noteiktajiem morālās tīrības standartiem.gandrīz aizmirsu norādīt - morālā tīrība taču ir patiesas latvietības stūrakmens!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ako 21.09.2005 13:58
Ironisks rakstelis, ko manuprāt šei nevajadzēja likt. Manuprāt, tā problēma ir pietiekoši nopietna, lai to varētu analizēt arī zinātniskā līmenī - tāds arī ir politika.lv formāts. Katram jautājumam ir savi atbalstītāji un noliedzēji, taču ironiski vīpsnāt var tikai tad, ja nesaproti par ko ir runa, vai arī galigi nesaproti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 21.09.2005 10:21
Autori, šķiet, ir aizmirsuši, ka liberāla demokrātija te nevienam nav pašmērķis. Ir sarakstītas ironiskas pļāpas, bet raksts nedod nekādu alternatīvu izvērtējumu - kā nepieļaut homoseksuālistu kopdzīves pielīdzināšanu laulībai. Konstitūcijas labošana, protams, šķiet neatbilstoša kalibra risinājums - bet Nīderlandē, Beļģijā, Kanādā un Spānijā laulības erozijas process jau ir beidzies... Varbūt nav par vēlu pie mums "pienaglot šo jautājumu", kamēr Saeimas deputātu absolūts vairākums vēl ir normāli cilvēki.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rakstnieks 21.09.2005 10:17
protams, patīkami ir lasīt visādus komentārus par pareizas kopošanās definēšanu Satversmē, taču, manuprāt, raksts nav par TO, bet gan par to, ka visādi politikāņi pie pirmās izdevības (lai parādītu vēlētājiem savu it kā cīņu par viņu it kā interesēm) vēlas grozīt konstitūciju, pārvēršot to dažādu murgainu ideju un uzskatu izgāztuvē...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

kungi 21.09.2005 06:41
Līdztekus priekšvēlēšanu populismam pastāv arī permanents populisms, kas viens otru, protams, neizslēdz. Vai ne tā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

maru 21.09.2005 04:19
Autori raksta: "Kā zināms, Jaunais Laiks jau vairākus gadus domā par Satversmes grozījumiem, kas atvieglotu Saeimas atlaišanu." Apgalvojums ir nevietā, jo neattiecas uz tematu: šāda JL doma nebūt nav populisms, tā netiek izspēlēta pirms vēlēšanām, bet gan ir nemainīgi aktuāla JL nostādne, kurai ir nopietns pamats. Vai ne tā, kungi?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

exodus 21.09.2005 00:24
turklāt jāparedz, ka Latvijas valsts aizsargā kopošanos (noteikti jādefinē, ka iespējama tikai vagināla penetrācija bez ievērojamas glāstīšanas) starp vīrieti un sievieti, ja tie ievēro noteiktas pozas prasības un orgasma laikā domā par tēvzemi. tāpat jācīnās par netiklību, kas nāk no Senās un Kulturālās Eiropas, galvenokārt Itālijas, proti, jāparedz sods par kopošanos tūrisma sezonā ar ārzemniekiem. optimāli būtu atļaut kopošanos starp sievieti un vīrieti Latvijas teritorijā, tikai uzrādot pilsoņa vai nepilsoņa pasi un nomaksājot nodevas. tāpat jāparedz akcīzes nodoklis visiem vīrieša dzimuma individiem, kas iebrauc Latvijas teritorijā.

vienīgi neskaidrs jautājums paliek par ģenētiskām atkāpēm no normas. ko darīt ar īstenā vai pseido hermoafroditisma gadījumiem? vai likums tos vispār sargā? vai tomēr rases tīrības labā.... tā sacīt, Šķēdes kāpas un Rumbulas mežs jau ir piedzīvojis, cik labestīga un bezaizspriedumaina ir Latvijas tauta.

noliecu galvu tēvzemes vadoņu priekšā, kuri sāk slīkt savā pašpietiekamā cinismā un kristīgajās vērtībās!

āmen!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

oskars 20.09.2005 16:35
Atbalstu visus godājamo zinātnieku rakstā piedāvātos Satversmes labojumus. Ziniet, tā maucība Latvijas sabiedrībā vairs nav izturuma. Un vispār - piedāvāju Satversmē iekļaut punktu, ka kopoties starp vīrieti un sievieti drīkst tikai bērnu radīšanas nolūkā.

Saistītie raksti