Atslēgvārdi:

Sarkanā kartīte Zalānam. Un labi, ka tā. 6

Pēdējās nedēļas saules spilgtumu aizēnojošā politiskā komēta Edgars Zalāns ir, cerams (!), aiztraukusies garām Latvijas sabiedrībai bez katastrofālām sekām.

Iesaki citiem:

Neticu, ka šis bija tikai šovs un domāju, ka prezidents ir pieņēmis vienīgo pareizo lēmumu. Jautājums - kas būs viņa padomnieki tālākajā izvēlē? Ja šīsdienas trīs viesi - Bondars, Ronis un Bērziņš – nav kandidāti uz premjera amatu, tad viņi noteikti nav sliktākā valstī pieejamā izvēle padomnieku ziņā. Bet kā kandidātus viņus grūti nosaukt par tādām alternatīvām, kas nestu lūzumu tradīcijās. Varbūt vienīgi Aivis Ronis līdz šim ar savu darbību būtu pietiekami distancēti pozicionējies iepretim vispārējām politiskām norisēm, kamēr Bondars un Bērziņš ir un bija aktīvi spēlētāji pašiem labi zināmajā spēlē, kurā Latvijas sabiedrība vairs negrib raudzīties un kuras dēļ pat Edgars Zalāns nelasa avīzes.

Vai Godmanis būs labāks? Nepiekrītu. Kā krīzes menedžeris un ar atbilstošu harismu viņš mums noteikti kādu laiku radītu iespaidu, ka dara labu darbu. Turklāt esmu pat diezgan pārliecināts, ka viņš pats cieši, jo cieši ticēs sava darba labumam. Un te arī ir problēma, jo brīdī, kad kāds sāks iebilst, Godmanis neklausīsies, bet teiks "viens, divi, trīs", pie katra cipara noliecot nākamo pirkstu, apgriezīsies un dziļā pārliecībā par savu taisnību pagriezīs muguru. Tā tas notika gan drošības likumu, gan Valsts prezidenta vēlēšanu, gan lemjot Alekseja Loskutova likteni. Godmanis tad bija procesa integrāla daļa ar pilnu pārliecību par savu kļūdu "labumu". Un tieši pret šo pamācošo pirkstu skaitīšanu sabiedrība protestēja, jo tā iepretim 90tajiem šobrīd skaitīšanai lieto vairs ne pirkstus, pat ne kalkulatoru, bet jau datoru.

Vai bezpartejisks premjers būs labāks? No vienas puses it kā emocionāli jā, jo piepildīs cerības uz "lūzumu" iepretim līdzšinējām tradīcijām. Tomēr nedomāju, ka uzlabojums tiks tālāk par šo emocionālo līmeni. Te nepiekrītu TP runasvīram Marekam Segliņam, ka tas būtu "sviests, pilnīgs", bet dīvainā kārtā piekrītu, ka tā ir principiāla problēma pat jau šauri juridiskā līmenī. Kā lai Saeimā pārstāvētās partijas nes atbildību, kuru sabiedrība prasa un kas Satversmē paredzēta, ja politikas centrā tiks ielikta bezpartejiska persona?

Latvijas politikai eksistenciāls ir jautājums par partiju spēcināšanu. Mums ilglaicīgi ir vajadzīgas daudz zinošākas, aktīvākas un atvērtākas partijas, kas ir gana kompetentas, lai formulētu politiskas pozīcijas, īstenotu tās un par tām atbildētu. Neskatoties uz īstermiņa risinājumu ar bezpartejisku valdību, ilgtermiņā tas būtu cirtiens Latvijas politiskajām partijām, kuras galu galā Saeimā tomēr lemtu par valdības piedāvātajiem un virzītajiem risinājumiem. Tā ir ārkārtīgi grūta konstelācija, kas izjauktu politisko lēmumu veidošanās institucionālo ceļu. Taču bez stabila institucionāla ceļa demokrātija kļūst vēl trauslāka un ievainojamāka.

Taču bezpartejisks premjers ar šo dzemdību kļūdas noteikto konflikta potenciālu mūs nenovēršami aizvestu tuvāk ārkārtas vēlēšanām. Un tad, protams, tieši viņš varētu būt jauna politiskā spēka kodols, kas uz pieejamo administratīvo resursu bāzes, protams, būtu nopietns konkurents tagadējiem politiskiem spēkiem. Taču ētiskas dabas problēma šādā prognozē ir tāda, ka bezpartejiskam premjeram noteikti jau tagad būtu jābūt – lai arī slēptām – partejiski politiskām ambīcijām, kas nozīmē, ka viņam tāpat būs – lai arī tikpat slēpts – kārdinājums izmantot šo konflikta potenciālu un novest valsti līdz ārkārtas vēlēšanām sev iespējami izdevīgā brīdī.

Tas būtu ļoti efektīvi un resursu taupoši īslaicīgām pārmaiņām. Vienīgais "bet" ir sabiedrība, kas pamanīs jau atkal skaistos solījumu vārdos tīto izdevīgumu. Tāpēc ētiskās kategorijās tas atkal nebūs tik ļoti mūsu sabiedrībai nepieciešamais lūzums un svītra zem amorālās politikas tradīcijām, bet gan tikai un vienīgi kārtējais iemesls atmest ar roku līdzdalībai savas valsts valdīšanā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis 13.12.2007 14:26

Jāpiekrīt pilnībā Ulmanim G. Vakar viņš runāja tik sakarīgi, ka zem katra vārda varēja parakstīties. Un, skatoties uz parlamentārām valstīm un to tradīcijām, tagad kārta ir Jaunajam laikam. Nesanāks, tad jāmeklē nākamais.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Franciskus 13.12.2007 12:32

Atklāti sakot man sajūsmināšanās par bezpartejiskiem premjeriem neiet pie dūšas. Mēs visi tagad redzam, kur pēdējais "bezpartejiskais premjers" ir mūs novedis. Purvā, kur pa ciņiem lēkā kalvīši, šleseri un zatleri.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Roberts Putnis 13.12.2007 11:32

Nu kometa jau ari nebija tik spoza. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mameha 13.12.2007 10:51

Robert, kurā valstī Tu esi dzīvojies pēdējās pāris nedēļas, jo SAULI pie Latvijas debesīm novembra beigās - decembra sākumā nemēdz būt :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 13.12.2007 00:51

Putņa kungs , es esmu ja tā varētu teikt , bijušo četru valdošās koalīcijas partiju piekritējs , pat ne piekritējs , bet uzskatu šīs partijas par mazāko ļaunumu , kā mēdz teikt. Jauno Laiku nevaru ciest , jau ilgāku laiku. Atšķirībā no Jums un Kūles kundzes , neuzskatu ka vecajai valdībai bija nu baigā neuzticības krīze. Drīzāk uzskatu ka vecā valdība bija pārāk stabila un JL un tā atbalstītāji ne pa jokam nobijās no savas būšanas opozīcijā līdz nākamām vēlēšanām. Ne visai demokrātiski , ar Jūsu organizācijas un zināmu mēdiju palīdzību šī uzticības krīze tika uzpūsta no parastas un ierastas neapmierinātības ar valdību. Nu labi , JL opzīcijā ir pārāk nopietns spēks. Var ņemt viņus arī valdībā. Tikai nu es pārstāšu kaut drusciņ cienīt arī tās četras pārējās labējās partijas ja viņas ļaus JL izkaulēt sev kādas nedemokrātiskas privilēģijas , kā tās vienas partijas partijas veto tiesības koalīcijā vai taml. Ja grib strādāt valdībā , tad lai iet un strādā , bet nevis visu laiku uzstāda kaut kādus noteikumus. Ja grib tiesisku valsti , lai iet valdībā un taisa to tiesisko valsti , nevis prasa ar runām papriekš pilnībā attīrīt JL ceļu dotajā jautājumā , un tad nu JL bez jebkādām citu koalīcijas partneru iebildēm risinās šo jautājumu tikai no savas izpratnes pozīcijām. Manuprāt tā tas neiet un nevar un nedrīkst iet cauri.
Tad jau labāk lai notiek kas notikdams. Lai strādā vecie četri , kamēr var. Un ja vairs nevar , tad jaunas vēlēšanas , un tad redzēs kas iznāks.
Un kāda nozīme te Zālānam vai kādam citam. Manuprāt nozīme ir tikai tam vai deputāti var vienoties par vairākumu vai nevar. Ja var , tad es teiktu lai vienojas un strādā , nepievēršot pārāk daudz uzmanības ko atsevišķas sabiedriskas organizācijas vai atsevišķi masu mēdiji domā. Jā , protams ka tas nav labi , varbūt ka būs nekārtības un tā. Bet tas nu manuprāt vairs nav atkarīgs no deputātiem , bet vairāk gan no pašas sabiedrības un tās izpratnes par demokrātiju kā tādu. Neviens deputāts , lai arī kā locītos , lai kā gribētu pasargāt , nepasargās. Ja sabiedrība gribēs kārtējo reizi uzkāpt uz grābekļa , tad tā arī uzkāps.