Atslēgvārdi:

"Šai sabiedrībai nav mērķu." Skaudrs skats no malas. 23

Vēlos padalīties ar Rīgas vācu draudzes mācītāja Dr. Martin Grahl jaunākajā baltvācu izdevumā Baltische Briefe (10.2009) publicētajiem iespaidiem par Latvijas sabiedrību (izvilkumos).

Iesaki citiem:

Aizkustināja. It kā jau zināmas lietas, bet no malas pateikts tomēr ir skaudrāk. Orģināls atrodams šeit.

Politiskās vides vērtējums

Latvijas Satversmē nav Vācijas pamatlikumam līdzvērtīgā formulējuma “īpašums uzliek pienākumus”. Pat tāda doma pati par sevi jau šeit ir nepopulāra. Vērtība ir panākumiem. Visvairāk ziedojumu Latvijā aiziet talantīgo atbalstam, nacionāla mēroga vēstures projektiem un sportam, bet ne par labu sabiedrības vājākajiem locekļiem.

----

Latvijas situāciju visprecīzāk raksturo jau pasaulē it kā aizmirstie nacionālā un ekonomiskā liberālisma jēdzieni. Primāra ir ekonomiska veiksme un nacionālistiski argumenti, kas ir liekami augstāk par solidaritāti sabiedrībā.

----

Latvijas postpadomju sabiedrību raksturo apzināta pievēršanās “vēsturiskā uzvarētāja” sociāli ekonomiskajai iekārtai: mežonīgs kapitālisms apvienojas ar sajūtu, ka sistēma nav maināma. Daži lieli uzņēmumi faktiski ļoti viegli kontrolē visu tirgu un uzspiež savus noteikumus. Daži ir kļuvuši ļoti bagāti, bet tas lielā mērā ir noticis, pakāpjoties uz vājākajiem, un tieši tāpēc, ka Latvijā nepastāv sociālās atbildības regulējumi. Bagātajiem 25% ienākuma nodokļa likme “amerikāņu stilā” nozīmē paradīzi, tikmēr sabiedrības vairākumam tas ir milzīgs slogs. Nodokļa atlaides ģimenēm ar bērniem ir minimālas. Bet atšķirībā no Latvijas ASV pilsoņi ir gatavi uzņemties lielu daļu sociālo pienākumu brīvprātīgā kārtā.

----

Sarežģītā sociālā situācija rada divas noteiktas sekas sabiedrības dzīvē: nacionālo jautājumu un pilsonisko iniciatīvu vājumu. Latvieši nav pārlieku draudzīgi un noteikti nerunā tik daudz kā itāļi, bet to vairs nevar saukt tikai par “ziemeļu mentalitāti”. Nedraudzīgums, vienaldzība un sociālās atbildības trūkums Latvijas sabiedrībā ir garā diktatūras laika sekas. Šai sabiedrībai nav mērķu. Un pilnīgi atvērts paliek jautājums par to, kurš šādus mērķus varētu radīt un kādiem tiem būtu jābūt.

----

Pilsoniskā sabiedrība Latvijā pastāv tikai iedīgļos. Brīvā un atbildīgā pilsoņa jēdziens ir bez jebkāda satura. Komunismā sabiedrības dzīvi neveidoja brīvu personību saskarsme, tā tika “organizēta” un regulēta. Valsts un partija noteica individuālo identitāti, kuras paraugs bija “jaunais cilvēks”. Valsts intereses vienmēr atradās augstāk par individuālo cilvēcisko cieņu. Šīs valstiski ideoloģizētās identitātes vietā nu ir stājusies “tauta”. Un aiz šī jēdziena nereti tiek paslēpts individuālās pašapziņas un cieņas pret atšķirīgo trūkums. Šo mazvērtības kompleksu izlīdzina skaļi vārdi un neeksistējoša pilsoniskā atbildība. Vērtības un morāles normas tiek noliktas augstāk par sirdsapziņu.

----

Uz āru politika izskatās konservatīva, lai gan patiesībā tāda tā nemaz nav, jo Latvijā nemaz nav nekā tāda, ko būtu vērts politiskā nozīmē “sargāt”. Politika pati rada tradicionālās vērtības, kuras visas ir saliekamas “izdomātās tradīcijas” jēdzienā (sal. Eric Hobsbawn, The Invention of Tradition, 1992).


Sociālā joma

Latvijas sociālo problemātiku var vērtēt kā simptomu sabiedrības vispārējam stāvoklim. Atmodas rezultātā tika pārtraukta okupācija, iestājās demokrātija un Latvija kļuva par ES dalībvalsti. Sociālā Atmoda Latvijā vēl nav notikusi, lai gan tieši tā ir pamats demokrātijas stabilitātei.

----

Jāatzīst, ka sociālo iestāžu ziņā pēdējos divdesmit gados tomēr ir notikusi zināma attīstība sociālajā jomā. Ja padomju laikā problēmas tika nostumtas malā (izveidojot patversmes bērniem, invalīdiem un veciem ļaudīm ārpus apdzīvotām vietām), tad šobrīd valdošs ir “pietiekamās aprūpes” standarts. Tomēr nākamais solis izpaliek, un indivīds ar savām dvēseliskajām vajadzībām un nepieciešamo cieņu pret viņu joprojām nestāv uzmanības centrā. Invalīds netiek saskatīts kā sociāls partneris, viņš joprojām ir tikai “aprūpes priekšmets”. Pašpalīdzības grupas, iniciatīvas baznīcu ietvaros un pāris publikācijas medijos ir tikai pirmie iedīgļi šajā ziņā, kuriem nav plašas sociālās bāzes. Piemēram, Daugavpilī joprojām ir pašvaldības iestāde ar nosaukumu “sociālā māja”, kurā zem viena jumta dzīvo nabagi, bezpajumtnieki, invalīdi, bērni un vecie ļaudis. Tas atbilst klasiskai “nabagmājai”.

----

Latvijā vēl šobrīd var ļoti labi sajust, ka nicinošā attieksme pret veciem cilvēkiem un invalīdiem bija viena no “reālā sociālisma” tumšajām lappusēm, kas pārāk reti ir tikušas aprakstītas. Gados jauni invalīdi joprojām tiek “izmitināti” pansionātos, bet Rīgas ielās tik reti sastopamie cilvēki ratiņkrēslos ir vai nu ubagi vai ārzemnieki. Universitāti ratiņkrēslos apmeklēt ir neiespējami. Tas nav mainījies kopš Zentas Mauriņas laika.Baznīcu loma

Baznīcas nav sapratušas savu uzdevumu, lai gan varētu spēlēt milzīgu lomu sociālo jautājumu risināšanā un spriedzes mazināšanā. Piemēram, Luteriskā baznīca savā satversmē koncentrējas uz tādu pašizpratni, kuras centrā ir draudzes locekļu morālā standarta uzturēšana. Vispārējai atbildībai pret sabiedrību un diakonijas darbam kā draudzes pamatam, atbalstot savu tuvāko grūtos brīžos, netiek pievērsta faktiski nekāda uzmanība. Pareizticīgajiem caritas nozīmē badacietēju pabarošanu un mantu dalīšanu. Luteriskā baznīca diakoniju vērtē kā solidaritāti draudžu starpā, kas ir viens būtisks solis, bet neatbilst baznīcas daudz plašākajiem vispārējiem uzdevumiem sabiedrībā. Baznīcas izveidotās ielu bērnu patversmes un zupas virtuve patiesībā ir izveidotas tikai ar lielu spiedienu no ārzemēm. Arī starptautisko labdarības organizāciju darbs (Maltas ordenis, Johanieši, Samārieši, Diakonija, Sarkanais krusts) nav spējis panākt principiālas pārmaiņas domāšanā. Arī šo organizāciju projektus pamatā (un ar grūtībām) stutē palīdzība no ārzemēm.
Komentāri par rakstu:

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (23) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Imants 22.02.2010 13:40

Mērķa iztrūkumu noteikti jālabo, tas gan. Piemēram, nāktu tikai par labu, ja politiskie grupējumi identificētu un ieņemtu konkrētu, spilgtu misijas apziņu (šo pieeju manuprāt izmantoja, piemēram, Jaunas Laiks savās pirmajās Saeimas vēlēšanās - turklāt, kā rādīja rezultāti - veiksmīgi. Acīmredzot Rietumu dzīves līmeņa sasniegšana kā konkrēta mērķa identificēšana ir spēcīgs mērķis un misija, uz kuru sabiedrība labprāt reaģē). Acīmredzot arī reliģiskajām kopienām misijas apziņas Latvijā ir izteiktas ļoti šaurā reliģiskās misijas apziņas veidolā, turklāt pārsvarā - jau esošās, nevis visas sabiedrības virzienā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Clash 05.11.2009 15:24

Man tikai jautājums, kas šos gadus stutēja šo ultraliberālo sociālo ūtrupi - visi massu saziņas līdzekļi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality-KALVIS 03.11.2009 20:36

Nez ko mācītājs Dr. Martin Grahl,Kalvis vai R.Putnis teiktu par sabiedrību, kuras ''tikumi'' parādīti slavenajā k/f 'Kur sirmgalvjiem nav vietas/No Country for Old Men '' ?
Nauda/kredīti dīvainas lietas spēj paveikt ar cilvēku domāšanu demokrātijas apstākļos....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality-KALVIS 03.11.2009 20:22

Kad lasu šādus rakstus -"Šai sabiedrībai nav mērķu." Skaudrs skats no malas. - un redzot TV/internetā info par notikumiem Eiropā/ASV, kas nudien nav iepriecinoši pozitīvi, tad vēlreiz pārdomāju viena filosofa rakstīto - ''Свет разума, рождённый западноевропейской цивилизацией, погружается во тьму.''
Александр ЗИНОВЬЕВ
Что мы теряем. Сегодня западноевропейская цивилизация находится в серьёзной опасности (10 марта 2006 г.) http://zinoviev.info/wps/archives/66

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality-KALVIS 03.11.2009 20:15

Un šitā info iz Time par valsti/sabiedrību ar mērķi (vispasaules demokratizācij-amerikanizācija?)arī nav visai iepriecinoša:
''Education: Illiteracy in the U.S.''
But school superintendents and Fourth of July orators could keep their shirt fronts buttoned: 2.8 million people in the U.S. still cannot read & write. http://www.time.com/time/magazine/article/0,9171,799262,00.h...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality-KALVIS 03.11.2009 20:11

Homeless numbers 'alarming'
"Everywhere I go, I hear there is an increase" in the need for housing aid, especially for families, says Philip Mangano, executive director of the U.S. Interagency Council on Homelessness, which coordinates federal programs. http://www.usatoday.com/news/nation/2008-10-21-homeless_N.ht...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality-KALVIS 03.11.2009 20:10

Nav saistīti ?-oi, paldies, Kalvi par skaidrojumu - skaidrs, ka ASV sociālās aizsardzības sistēma strādā labi (īpaši pēc Ņūorleānas aplūšanas laika traģēdijas ).
Taču Google es vēl atradu vēl vienu info iz USAtoday - ''The most recent official count, in January 2007, found 671,888 people living on U.S. streets or in shelters, down 12% from January 2005.''

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Neo 03.11.2009 10:09

Varbūt ir pienācis laiks, lai arī no valsts puses cilvēka cieņa tiek atzīta par viss lielāko vērtību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis - reality 03.11.2009 00:15

The housing and homelessness crisis in the United States has worsened over the past two years, particularly due to the current economic and foreclosure crises. By some estimates, more than 311,000 tenants nationwide have been evicted from homes this year after lenders took over the properties. ''
======
Šie apgalvojumi nav saistīti. "Foreclosure" - kredīta ķīlas (piemēram mājas vai dzīvokļa) atsavināšana maksātnespējas gadījumā ir, protams, ASV izplatīta lieta. Bet lielais vairums bijušo īpašnieku nekļūst vis par bezpajumtniekiem (=cilvēkiem bez noteiktas dzīvesvietas, kas nakšņo cilvēkiem nepiemērotās vietās), bet gan atrod sev lētāku mitekli; trūcīgākie amerikāņi mēdz dzīvot arī pārvietojamos treileros, t.i. vagoniņos.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 02.11.2009 23:58

Ko nu žēloties, Bizmārīt - vēl jau Latvijā to bezpajumtnieku skaits (% ) nav tik liels, cik bagātajā ASV ( no kuries pār pasauli gāžas globalizācijas mēris, narkotikas un vardarbības kults, kuru neievēro daudzi intelektuāļi - kur nu mācītāji, kas atlaiž grēkus visiem iz tās sabiedrības, kam ir mērķis izplatīt savu demokrātiju visā pasaulē ? - un kas Ritu N. iedvesmo ? )
''17 July 2009: The housing and homelessness crisis in the United States has worsened over the past two years, particularly due to the current economic and foreclosure crises. By some estimates, more than 311,000 tenants nationwide have been evicted from homes this year after lenders took over the properties. '' http://www.citymayors.com/society/homeless_usa2.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bizmarite 02.11.2009 19:26

Paldies autoram. Trapits. Lasit bija drusku sapigi, bet gandarijums par to, ka kads labak redz no malas - par to esmu pateiciga.

Ir jau draudzes, kas balsta, velk un radosi pieiet socialam problemam.Piemeram, kaa Zvannieku maajas projekts Anglikanju draudzei. Bet tas jau laikam ari notiek tikai tadel, ka Calisha kungs pats dzivojis aarpus Latvijas. Un, kad panema somalieshu beglus (bernus/jauniesus) pasparnee- tika norieti no visaam pusem. Bet- taa karavana ripo talak, vini atrada citas maajas citaa pagastaa.

Shodien berzu ilgi netiritu virtuvi un paligtelpas 3 stundas bezpajumtnieku patversmee.
Zhel, bet - ne Latvijaa, jo dzivoju citur.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dita 02.11.2009 13:56

Paldies, labs un trāpīgs skats. Vēl īsāk to varētu noformulēt tikai pāris vārdos - Latvijā cilvēkiem trūkst cieņas vienam pret otru. Cieņa ir pats pamats. Ja tās nav, tad arī ir visas mācītāja minētās problēmas.
Tādi nu mēs esam. Patiesi, patiesi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N > autoram 02.11.2009 13:07

Paldies autoram par iespēju iepazīties ar šo viedokli. Man tas bija ļoti rosinoši.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

archivārs 01.11.2009 20:30

Kalvim taisnība,ka postkomunistiskajā Vācijas daļā iedzīvotāji nedzīvo daudz labāk par latviešiem.Taču tas nav pretrunā ar Rīgas vācu draudzes mācītāja pārliecību,ka tikai brīvu un atbildīgu pilsoņu sabiedrība var likvidēt sociālo netaisnību.Austrumvācijā kompartijas diktatūras regulētā un organizētā sabiedrība dzīvoja Maskavas uzraudzībā tāpat kā Latvijā.
Nevajadzētu tik nievājoši izteikties par Vācijas vai Austrijas nekomunistiskās sabiedrības mērķi nodrošināt KATRAM pilsonim pārtiku,pajumti,izglītību un medicīnisko aprūpi.Tas taču ir arī katra latvieša sapnis.Tikai latvieši,atšķirībā no vāciešiem,nav gatavi mērķa sasniegšanai pūlēties gadu desmitus.Vieglāk taču pameklēt jau uzklātus galdus,piemēram,Īrijā.Tāpat,kā krievi pirms 50,60 gadiem brauca uz Latviju.
Nepiekrītu,ka šai sabiedrībai nav mērķu.Krievi jau simtiem gadu pacietīgi,bet,protams,veltīgi gaida labo caru.Mūsdienu latvietis tāpat gaida gudru un godīgu prezidentu,kurš visiem visu sagādās,taču kategoriski atsakās uzņemties atbildību par savu balsošanu vēlēšanās.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 01.11.2009 18:13

protams-varam būvēt stikla pilis,pucēt pagastmājas,bučot politiskos pārstāvjus no citām valstīm,utt,bet daži praktiski argumenti skaidri parāda,kas ir kas........trakākais ka mūsu augstākā politiskā vadība arī nesaredz šos vienkāršo lietu pamatargumentus....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 01.11.2009 14:55

>>> Uz āru politika izskatās konservatīva, lai gan patiesībā tāda tā nemaz nav, jo Latvijā nemaz nav nekā tāda, ko būtu vērts politiskā nozīmē “sargāt”.
===============
Vēl viena dīvainība šajā skatā no malas. Latvijā, atšķirībā no Vācijas, nav pašsaprotama nedz suverēnas (t.i. Krievijas neokupētas) valsts pastāvēšana, nedz arī latviešu valodas attīstība. Konservatīva politika, piemēram, britu Toriju partijas izpratnē nozīmē sekojošo: (1) ierobežotu valsts lomu ekonomikā un brīvo tirgu, (2) orientēšanos uz nacionālo drošību salīdzinoši vairāk nekā uz iekļaušanos starptautiskās un pārvalstiskās struktūrās.

Brīvais tirgus mums lielā mērā ir; valsts loma, protams, ir jāsakārto. Un arī suverenitātes/ES spektrā mūsu konservatīvisms ir pilnīgi adekvāts. Roberts Zīle un britu konservatīvie strādā tanī pašā EP frakcijā.

Vācijā konservatīvisms izveidojās mazliet citādi - kā katoļu baznīcas organizēšanās opozīcijā sociāldemokrātu un komunistu idejām pirmajos pēckara gados. Tādējādi Vācijā un Itālijā radās spēcīgas kristīgo demokrātu partijas. Bet tas nav vienīgais un obligātais veids, kā veidot konservatīvu politiku. Toriji ir cits stāsts, Aznara vadītā spāņu Tautas partija - arī cits stāsts un mūsu pašu tēvzemieši un Pilsoniskā Savienība - tāpat. Neesmu gatavs piekrist, ka vācu konservatīvie būtu a-priori labāki, vai ka viņiem būtu lielākas vērtības, ko sargāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Neo 01.11.2009 14:47

Bet vai Latvijas sabiedrība ir gatava socāldemokrātijai? Vai tā maz kaut kam ir gatava?

Pašlaik sabiedrība ir nevis straumes noteicēja, bet pakļauta tai - tā tiek nesta tur,kur daži "varenie" sev labvēlīgi stūrē. No pašas sabiedrības ir jānāk atziņai, ka Latvijas valsts tiesiskā iekārta ir jāveido atblstoši sociāldemokrātijas paraugam. Tai nebūs rezultātā, ja atkal kāds to uzspiedīs. Tā būs sabojāta labā ideja.

Līdz socilādemokrātijai, kā jebkurai sabiedrības un valsts izmaiņai, ir loģiski jānonāk. Pirms tam valstij un katram sabiedrības loceklim ir jāveicina pilsoniskā sabiedrība un jāpanāk, kā sabiedrība nosaka savu attīstību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 01.11.2009 14:42

>>> Nedraudzīgums, vienaldzība un sociālās atbildības trūkums Latvijas sabiedrībā ir garā diktatūras laika sekas. Šai sabiedrībai nav mērķu. Un pilnīgi atvērts paliek jautājums par to, kurš šādus mērķus varētu radīt un kādiem tiem būtu jābūt.
==============
Kādi mērķi ir, teiksim, Vācijas vai Austrijas sabiedrībai? Tur ir ievērojama palīdzība jaunajām ģimenēm, nodokļu atlaides un visi iespējamie sociālie labumi. Bet dzimstība (un dzimstības koeficients - total fertility rate) šajās valstīs ir zemāka nekā Igaunijā; apmēram vienā līmenī ar Latviju un Lietuvu.

Pirms 20 gadiem Austrumvācija bija industriāli un dzīves līmeņa ziņā krietni priekšā Latvijai. Tagad tur vairumā federālo zemju ir 20% un lielāks bezdarbs. Iedzīvotāji balso par neonacistu un komunistu partijām... Sviests.

Varu cienīt vāciešus par viņu kultūras un mūzikas tradīcijām, par industriju, izglītības līmeni un tehnoloģiju kvalitāti. Bet kādi viņiem mērķi??? Rādīt tūristiem katrā vācu pilsētiņā kārtējo 2.pasaules karā sabumboto baznīcas ēku? Arī Latvijā vācu un krievu lidmašīnas daudz ko sabombardēja, bet pie mums šīs ēkas vismaz atjauno vai jauc nost - nevis izmanto, lai publiski izrādītu un tīksminātos, kādi mēs esam lieli cietēji :))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinhardt 01.11.2009 13:37

Ļoti labi ir iezīmētas problēmas, taču ir absolūti nepareizs ieteikums problēmu risinājumam: 'Pašpalīdzības grupas, iniciatīvas baznīcu ietvaros un pāris publikācijas medijos ir tikai pirmie iedīgļi šajā ziņā, kuriem nav plašas sociālās bāzes.'. Ar šādu pieejau Latvijas problēmas nevar atrisināt. Šāda pieeja ir tikai problēmu lāpīšana - tā var daudziem dod ilūzīju, ka viņi kaut ko dara valsts un sabiedrībās labā, bet ir jāsaprot, ka šādi darbi tikai 'iekonservē' pastāvošās nejēdzības un pastāvošo zvēru kultūru. Ir nepieciešamas izmaiņās sabiedrības politiskajā kultūrā un likumdošanā - Latvijai, kā šī reģiona valstij, dabiski un šajos laikos - it sevišķi - ir nepieciešāma sociāldemokrātija. Tā, protams, ietver arī solidaritāti un no tās var sekot labdarība, bet galvenām solidaritātes izpausmes formām tomēr vajadzētu noformēties valsts institūcijās un likumdošanā - lai tiem, kam ir grūti, nevajadzētu dzīvot no citu žēlastības. Jo - kā rāda Latvijas piemērs, tad daudz cilvēku dzīves sabojā ne jau viņi paši, bet pastāvošais režīms. Un un netaisni cilvēkus, kas jau ir vienreiz piedzīvojuši netaisnību, spiest uz samierināšanos un pakļaušānos, tā vietā, lai atrastu un sodītu vainīgos un kompensētu pārinodarījumus cietušajiem. Ja paskatās uz profesionālām un lielām labdarbības organizācijā, piem., tām, kuras darbojas Āzijā, tad viens no viņu galveniem uzdevumiem ir ne tikai nodrošināt elementāru izdzīvošanu vietējiem iedzīvotājiem krīzes laikā, bet arī nodrošināt kādu nebūt izglītību un infrastruktūru, lai vietējie iedzīvotāji paši varētu sev palīdzēt un paši kļūt patstāvīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

meinhardt 01.11.2009 13:37

Ļoti labi ir iezīmētas problēmas, taču ir absolūti nepareizs ieteikums problēmu risinājumam: 'Pašpalīdzības grupas, iniciatīvas baznīcu ietvaros un pāris publikācijas medijos ir tikai pirmie iedīgļi šajā ziņā, kuriem nav plašas sociālās bāzes.'. Ar šādu pieejau Latvijas problēmas nevar atrisināt. Šāda pieeja ir tikai problēmu lāpīšana - tā var daudziem dod ilūzīju, ka viņi kaut ko dara valsts un sabiedrībās labā, bet ir jāsaprot, ka šādi darbi tikai 'iekonservē' pastāvošās nejēdzības un pastāvošo zvēru kultūru. Ir nepieciešamas izmaiņās sabiedrības politiskajā kultūrā un likumdošanā - Latvijai, kā šī reģiona valstij, dabiski un šajos laikos - it sevišķi - ir nepieciešāma sociāldemokrātija. Tā, protams, ietver arī solidaritāti un no tās var sekot labdarība, bet galvenām solidaritātes izpausmes formām tomēr vajadzētu noformēties valsts institūcijās un likumdošanā - lai tiem, kam ir grūti, nevajadzētu dzīvot no citu žēlastības. Jo - kā rāda Latvijas piemērs, tad daudz cilvēku dzīves sabojā ne jau viņi paši, bet pastāvošais režīms. Un un netaisni cilvēkus, kas jau ir vienreiz piedzīvojuši netaisnību, spiest uz samierināšanos un pakļaušānos, tā vietā, lai atrastu un sodītu vainīgos un kompensētu pārinodarījumus cietušajiem. Ja paskatās uz profesionālām un lielām labdarbības organizācijā, piem., tām, kuras darbojas Āzijā, tad viens no viņu galveniem uzdevumiem ir ne tikai nodrošināt elementāru izdzīvošanu vietējiem iedzīvotājiem krīzes laikā, bet arī nodrošināt kādu nebūt izglītību un infrastruktūru, lai vietējie iedzīvotāji paši varētu sev palīdzēt un paši kļūt patstāvīgi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 01.11.2009 12:26

Vai viltus "Karlis Streips" nevareetu aizveerties (shut-up!). Ja vienu un to pashu muljkjiibu atkaarto daudzas reizes, tad tas neliecina par sevishkji augstu intelektu. -
Par Dr. Martin Grahl raksta izvilkumu buutu jaasaka, ka ilgi tik traapiigu Latvija sabiedriibas raksturojumu sen nebiju lasiijis. It sevishkji to dalju par bazniicas reizeem augstpraatiigo pashapmierinaato iesleegshanos sevii.

PS: vai sist'emas administrators nep'arbaud'itu "lauku", jo nezin k'ap'ec ne'ljauj ielikt m'ikstin'ajuma un garumz'imes, lai gan Words str'ad'a norm'ali.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis 01.11.2009 12:08

Skaudriı, skaudri BET patiesi!!!!!! Paldies par saiti!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 01.11.2009 12:05

Ļoti vērtīgs skats no malas. Skaudri un ļoti skumji reizē. Bet varbūt Latvijas cilvēkiem vajadzētu tomēr ieklausīties un sākt beidzot kaut ko mainīt. Šo, ko raksta Martins Grāls, patiesībā var just ar katru nervu šūnu, kad pastaigā Rīgas ielās.