Sāc ar spuldzīti! 5

Visefektīvākais veids, kā taupīt enerģiju, ir nelietot elektrību tad, kad tā mums nav vajadzīga. Neatstāj televizoru gaidīšanas režīmā un mobilā telefona lādētāju — rozetē. Un tēju var uzvārīt arī parastajā tējkannā.

Iesaki citiem:Elektroenerģija ir kļuvusi par aktuālu politikas tēmu, it īpaši elektroenerģijas gaidāmā deficīta kontekstā, kas varētu iestāties pēc pāris gadiem, ja pieprasījums netiks sabalansēts ar piedāvājumu. Jaunu jaudu izveidē mēs neko daudz nevaram ietekmēt, īpaši jau tādēļ, ka valdība ar sabiedrību šajā jautājumā nekonsultējas, taču, būdami patērētāji, mēs būtiski varam ietekmēt pieprasījumu. Enerģētika ir arī atbildīga par lielu daļu CO2 emisiju un klimata izmaiņu. Līdz ar to, samazinot enerģijas patēriņu, mēs varam cīnīties ar klimata pārmaiņām, kas šobrīd kļuvušas par nozīmīgāko vides problēmu pasaulē.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību šīm problēmām, Pasaules Dabas fonds, Latvijas Televīzija un radījums „Vides Fakti” 29.martā aicināja visus piedalīties akcijā „Zemes stunda” un uz vienu stundu — no 20.00 līdz 21.00 — izslēgt apgaismojumu un elektriskās ierīces. Šī bija simboliska akcija, kuras mērķis bija pievērst cilvēku uzmanību klimata pārmaiņām, pierādot, ka globālās sasilšanas apturēšanā katra indivīda rīcībai ir nozīme. Akcija pasaulē notiek jau otro gadu. Pagājušajā gadā tā veiksmīgi aizsākās Sidnejā, Austrālijā, kur vairāk nekā 2 miljoni cilvēku pierādīja, ka ir iespējams kopīgi cīnīties ar globālo sasilšanu. Tā rezultātā elektrības patēriņš tika samazināts par 10%, kas bija daudz lielāks skaitlis par cerēto. Parīzē akcijas laikā tika izslēgts Eifeļa torņa apgaismojums un to, protams, ievēroja lielākā daļa parīziešu un tās viesu.

Šogad akcijā piedalījās tādas pasaules pilsētas kā Sidneja, Kopenhāgena, Toronto, Otava, Vankūvera un Monreāla, Dublina, Bangkoka, Telaviva, Čikāga, Atlanta un Sanfrancisko, gandrīz 17 tūkstoši dažādu uzņēmumu un neskaitāmas mājsaimniecības. Arī Latvijā akcijā piedalījās daudzas mājsaimniecības un uzņēmumi VAS Latvijas Dzelzceļš, kas uz stundu izslēdza apgaismojumu Dzelzceļa tiltam pār Daugavu, un Hansabanka, kas izslēdza apgaismojumu savā centrālajā birojā Ķīpsalā.

Šī akcija, protams, ir simboliska, bet tā parāda, ka mums nav vienaldzīgs planētas liktenis. Latvenergo Pasaules dabas fondam apstiprināja, ka elektroenerģijas patēriņš 29.martā bija mazāks, nekā iepriekšējās sestdienās. Bet galvenais ieguvums nav vis ietaupītā enerģija, bet gan izmaiņas cilvēku apziņā. Svarīgi apzināties, ka šī ir tikai vienas stundas akcija, bet, lai samazinātu enerģijas patēriņu un siltumnīcefekta gāzu izmešus, kas ir galvenie klimata pārmaiņu veicinātāji, katram no mums ikdienā būtu jāizdara dažas vienkāršas lietas.

Mājsaimniecības patērē aptuveni vienu trešdaļu visas elektroenerģijas. Lielākā daļa šī patēriņa ir apgaismojums un elektropreces. Daudzi elektrību izmanto arī mājokļa apkurē un dzesēšanā. Taču, manuprāt, apkurināt māju ar elektrību Latvijas elektroenerģijas deficīta apstākļos ir nodevīgi. Es Ekonomikas ministrijas vietā darītu visu, lai to ierobežotu. It sevišķi tāpēc, ka Latvijā ir pieejams pietiekami daudz koksnes, kas ir atjaunojams un videi draudzīgs energoresurss. Pat siltumsūkņi, kas tiek uzskatīti par ļoti efektīvu apkures veidu, diezin vai būtu jāatbalsta, jo arī to darbināšanai tiek patērēta elektroenerģija.


Visvienkāršākais ir nomainīt spuldzītes. Apgaismojums parasti veido 15-25% no kopējā elektrības rēķina. Tāpēc apgaismojuma izvietojums un izvēlēto spuldžu veids būtiski nosaka kopējo enerģijas patēriņu mājā. Līdz šim populārākie apgaismojuma elementi ir kvēlspuldzes. Tās ir brīvi pieejamas un nav dārgas (daudzās valstīs tās drīzumā tiks aizliegtas). Taču tās ir ļoti neefektīvas, jo 90% no patērētās elektroenerģijas pārvērš siltumā un tikai 10% — gaismā. Savukārt kompaktās fluorescentās spuldzītes ir energoefektīvākas — tās dod tikpat daudz gaismas, taču patērē par trešdaļu mazāk enerģijas un kalpo desmit reizes ilgāk. Taču jāņem vērā, ka fluorescentās spuldzes, kad tās ir izdegušas, nedrīkst izmest kopējā sadzīves atkritumu konteinerā, jo tās satur dzīvsudrabu, kas ir bīstams videi un jau tagad paaugstinātā koncentrācijā ir sastopams dzīvnieku un cilvēku audos un asinīs. Tāpēc šīs spuldzītes ir jānogādā atpakaļ pārdevējiem, ražotājiem vai bīstamo atkritumu pārstrādātājiem. Vēl viens būtisks faktors ir spuldžu ilgmūžība — fluroscentās spuldzes kalpo daudz ilgāk[1], lielāks ir arī spuldzes ieslēgšanas/izslēgšanas reižu skaits (ieteicams izvēlēties spuldzes, kas ir paredzētas vismaz 20 000 ieslēgšanām).

Bez tam arvien populārākas kļūs gaismas diodes (LED – light emitting diode). Šīs spuldzes ir līdzīgas tām, kas tiek izmantotas, piemēram, velosipēdu lukturos. Tehnoloģiju attīstība pēdējos gados ļāvusi vairakkārt palielināt gaismas diožu spilgtumu un krāsu gammu (baltā, sarkanā, zaļā, zilā, dzeltenā, oranžā u.c.), kas savukārt dod iespēju izmantot šīs spuldzītes visdažādākajām vajadzībām. Mazās diodes spuldzītes patērē ļoti niecīgu elektroenerģijas daudzumu (nepilnu 1 W) un, ja diode nav ieslēgta nepārtraukti, tad tās mūžs var būt 70 000 —100 000 stundas jeb aptuveni 10 gadi.

Uzlabojot māju siltumizolāciju, apkures sistēmas, dažādu sadzīves elektroierīču energoefektivitāti un to lietošanas paradumus, izmantotās enerģijas (elektrības un kurināmā) daudzumu var būtiski samazināt. Tas savukārt samazina slodzi, kādu enerģijas ražošana rada videi. Taču energoefektivitātes celšana ir cieši saistīta arī ar ekonomiskiem ieguvumiem, it īpaši pie augošajām enerģijas cenām. Pētījumi ES liecina, ka, palielinot energoefektivitāti, enerģijas patēriņu ir iespējams samazināt vismaz par 25%, tādējādi arī samazinot emisijas un palielinot ietaupījumus.

Taču visefektīvākais, protams, ir nelietot enerģiju tad, kad tā mums nav vajadzīga, proti, neiegādāties visas iespējamās elektroierīces (tēju var uzvārīt arī parastajā tējkannā), neatstāt televizoru un citas elektropreces gaidīšanas režīmā (stand-by), bet izslēgt tos pilnībā (vismaz 20% enerģijas televizors patērē tieši gaidīšanas režīmā, kamēr netiek lietots), mobilo telefonu lādētājus neturēt visu laiku rozetē. Vienkārši, vai ne?

_______________________________
Kā taupīt


  • Izslēdz apgaismojumu un elektroierīces, kad tās netiek lietotas

  • Vispārējā apgaismojuma vietā priekšrocību dod individuālajam apgaismojumam.

  • Regulāri tīri logus un spuldzes — netīrumi aiztur pat trešdaļu gaismas!

  • Nomaini kvēlspuldzes pret energoefektīvajām spuldzēm vai gaismas diodēm, kas, kaut arī dārgākas, kalpo 5-10 reizes ilgāk un patērē 4-5 reizes mazāk elektrības.

  • Publiskās lietošanas telpās, piemēram, koridoros vai pagalmos, ieteicams ierīkot lampas uz fotosensoriem.

  • Ieteicams arī uzstādīt gaismas intensitātes regulēšanas slēdžus, kas var samazināt enerģijas patēriņu un paildzināt spuldžu mūža ilgumu.

  • Vēl viena iespēja ir uzstādīt krēslas slēdžus, kas automātiski ieslēdz spuldzes tad, kad gaismas intensitāte samazinās.

  • Iegādājies tikai energoefektīvas elektropreces (A klases reitings).


________________________________
__________________________

[1] 100 W kvēlspuldze kalpo 1000 stundas, 23 W ekonomiskā spuldze — 6000, vairāk skat: http://www.topten.info/index.php?page=classic, http://www.topten.info/index.php?page=tube

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Janis Sipkovs 15.09.2009 20:54
Aicinu taupīt elektrību sekojot līdzi patēriņam.

Latvijā tagad pieejams Elektrības patēriņa uzraugs un taupīšanas motivators Wattson!
Sīkāka informācija: http://www.energodata.lv/ un http://www.wattsonholmes.eu/?lng=lat]

Ražotājs: http://www.diykyoto.com/uk

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

as 11.12.2008 13:08
Es pareizi sapratu - parastā 100 w spuldze kalpo 1000 h, ekonomiskā 6000, bet parastā maksā Ls 0.2, kamēr ekonomiskā Ls 2. Ekonomiju neredzu, jo 6x garākā kalpošnas laikā ekonomiskā spuldze neieekonomēs šo spuldžu iegādes starpību ?:O

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Hvz 17.06.2008 11:08
Vēl labs taupīšanas veids būtu limitu uzlikšana izklaides pārraidēm televīzijā.

Zaļā gaisma būtu izziņas un izglītojošiem raidījumiem, kaut vai par to pašu energoefektivitāti, fiziku, ķīmiju, bioloģiju, dārzniecību, tehnoloģijām, "dari pats", utml.

Savukārt, lai dabūtu cauri izklaides raidījumu, tad to būtu jāpiesaka īpašai komisijai, kura izvērtēs vai tā dod kaut ko derīgu tautai izņemot vairāk vai mazāk patīkamu laika pavadīšanu. Varētu pirms katras šādas izklades pārraides skatītājiem pastāstīt kas tajā ir noderīgs, kāpēc tā būtu jānoskatās.

Jāaizliedz maldinošas reklāmas, piemēram, tādas, ka uzsmidzina kaut kādu tīrīšanas līdzekli, vienreiz pārvelk ar lupatiņu, un ideāla tīrība, spīdums ir panākts. Pirms jebkuru tādu reklāmu rāda, īpaša komisija, mēģinātu atkārtot tās pašas darbības, kas ir reklāmā, lai noskaidrotu, vai tā atbilst patiesībai. Būtu piemēram interesanti pārbaudīt Aldara reklāmu, kur vecis ierāvis alu sāk redzēt kā sievietes sāk gorīties topless.

Tas pat ir lielāks maldinājums nekā dažādu pulveru un tīrītāju reklāmās.

Ja kaut ko tādu izbīdītu cauri, enerģētiskais ieguvums būtu 100tiem reižu lielāks nekā izvairoties no elektroniskās aparatūras darbināšanas "standby" režīmā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

bet 23.04.2008 14:17
varbūt labāk LED?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ha 08.04.2008 14:44
Par ielu apgaismojumu autoram var tikai piekrist.bet...

Cik Latvijā nopērkamajās energoefektīvajās spuldzītēs ir dzīvsudraba.

Vai to aprite ir sakārtota vai tās nonāks izgāztuvē un dzīvsudrabs zivīs?

Vai ir ekoefektīvās lampas bez dzīvsudraba?Manuprāt ļoti liels energotaupības potenciāls ir arī elektriskais sabiedriskais transports.

Un cik tomēr pie mums daudz elektrības nozog...

Saistītie raksti

Going off-grid theecologist.org

Energy Saving Trust energysavingtrust.org.uk

Akcija "Zemes stunda" earthhour.org

Citi autora darbi
Paparde

Lai zemei sāpes nav Autors:Jānis Brizga

Janis brizga 165x152

attīstība vai izaugsme 15 Autors:Jānis Brizga