Runa nudien ir par principiem! 7

Zviedrijas ārlietu ministrs Kārls Bilts (Bildt) katru dienu publicē interesantus novērojumus par pasaules notikumiem un norisēm, kurās viņš biezi vien pats ir iesaistīts. Diemžēl, lielākoties viņa vērojumi ir zviedru valodā, tādēļ ārzemju lasītājiem nākas samierināties ar Ārlietu ministrijas oficiālo viedokli.

Iesaki citiem:

Savulaik Bilts bija Zviedrijas premjerministrs un tika nozīmēts kā sūtnis un vidutājs bijušās Dienvidslāvijas konfliktu noregulēšanā. Iegūtā pieredze un kontaktu tīkls ir zviedru ārlietu ministra vislielākās priekšrocības. Jāatzīmē, ka arī tagad viņš ir iesaistījies Krievijas-Gruzijas konfliktā, lai panāktu diplomātisku risinājumu.

Šodien Bilts publicēja pārdomas arī angļu valodā, kuras pilnībā var izlasīt viņa emuārā, bet manuprāt viņš lieliski izsakās par Krievijas lomu konfliktā, par Krievijas argumenta bīstamību un tā iespējamajām sekām Eiropas politikā:

"Russia is now justifying its large-scale aggressive action – including air attacks across the territory of Georgia – with an alleged constitutional duty to protect citizens of Russia wherever they happen to be located.

This is an extremely dangerous argument that runs contrary to key principles of international law as well as to the brutally learnt experience of European history.

Responsibility for the protection of the citizen and inhabitants of any state rests with the state concerned.

Every state has a responsibility to protect. But no state has the right to unilaterally intervene military in another state with the pretext of protecting its citizens.

In this case it should be noted that Russia has been handing out passport rather freely to the inhabitants of both South Ossetia and Abkhazia. There is little doubt that this has been part of a deliberate policy of gradually increasing Russian influence over these parts of Georgia.

The argument now used by the Kremlin to justify its intervention is not new in the history of Europe.

We have seen powers before claiming that the violations of the rights of holders of their passports or their nationality – by a previous Germany in Eastern Europe or a previous Serbia in former Yugoslavia – justify them sending their armies into these countries. We have seen the wars that have followed the application of that principle – and that is why it has repeatedly been made clear that it runs contrary to international law.

There are holders of Russian passport in numerous other European countries today. In many cases this is the result of historical circumstances. But in a Europe of increasingly open borders and accelerating integration – the Europe we seek! – we will increasingly see the holders of one passport living and working in another state.

Their rights should be protected like the rights of all others. With the European Court of Human Rights we have the most comprehensive trans-national system for the protection of human rights of any part of the world. This applies to Russians in other European countries as well to the very many non-Russians living in Russia.

A Europe in which we would accept the right of Russia to intervene in any country where there are holders of Russian passports – or the right of any other nation to intervene in the same way – would be a Europe sinking down again in the chaos and conflicts of the past.

That’s why this conflict now is not only about South Ossetia and Georgia - it is about principles fundamental to the peace and stability of all of Europe. And the defence of these principles should be the duty of each and everyone of us."

(Kārla Bilta emuārs "Alla dessa dagar" 2008. gada 9. augusta ieraksts "The principles at stake")

Tādēļ es vēlreiz gribu uzsvērt - Gruzijas lieta ir mūsu lieta.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 02.09.2008 11:23
Te ir interesanti paskatities, ko reiz kads ASV politikjis sacija par Gruziju un Krieviju 2002. gada. http://www.youtube.com/watch?v=ya6JfFK_lYQ&NR=1

Liela mera uzskatu, ka sis konflikts ir ne tikai Osetini, bet Kosovas-Serbijas ka ari Irakas kara turpinajums soreiz jau Krievijas izpildijuma.

Paris vardos: ja ASV to dara, kapec, lai mes to nedaritu?

No ta un arii no Karla Bilta citata izriet, ka so konfliktu tiktiesam vislabak ir risinat tiesi Eiropas valstim un nevis ASV.

100% piekritu ari Karlam Biltam. Un tapec domaju, ka Eiropas valstim vajag aktivak iesaistities seit un pastumt nostak ASV, kuriem ir savas un pilnigi citas intereses attiecibaa uz Gruziju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 10.08.2008 16:42
Man laikam būtu jāprecizē, kādēļ pie raksta, kur runāts par Gruzijas-Krievijas konfliktu (un bijušā Zviedrijas premjerministra K.Bilta pārdomām par to), man šķita svarīgi ieminēties par ES?

Pievienošanās ES valstu savienībai (t.sk. atteikšanās no daļas Latvijas suverenitātes) man šķiet nebūtu attaisnojama vien ar brīvu preču (un dažām citām brīvām kustībām), kā arī, teiksim, gurķu izmēru standartizāciju, lai padarītu ērtāku to transportēšanu.

Lielai valstsveidīgai struktūrai (t.sk. ES) būtu jārada saviem iedzīvotājiem kaut kāda drošības sajūta; arī jābūt gatavai aizstāvēt savus principus, savas intereses un savus sabiedrotos. Ja ES nav gatava neko no minētā aizstāvēt (nedz dalībvalstu nedz arī ES kopīgo struktūru līmenī), tad rodas jautājums par pašas ES pastāvēšanas lietderību tās pašreizējā veidā.

Pēc tam, kad ES dalībvalstis būs mierīgi noskatījušās kā Krievija bombardē rietumvalstu sabiedrotās Gruzijas teritoriju (t.sk. arī pašu gruzīnu zemes, kuras neatrodas autonomijās), man būs ļoti grūti klausīties par to, kā ES aizstāv cilvēktiesību principus vai tml.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 10.08.2008 16:09
Ar ES valstu paziņojumiem var tīri labi iebilst pret Krievijas puses paziņojumiem. Bet ar vārdiem nevar cīnīties pret tankiem. Es pat nešaubos, ka ES valstu amatpersonas pirmdien ieradīsies darbā un publicēs paziņojumus, kur tiks pausta tāda vai cita attieksme, nosodīta vardarbība, puses tiks aicinātas sēsties pie sarunu galda, utml.

Bet ja mēs saredzam jebkādas analoģijas starp Gruziju un 1938.g. Čehoslovākiju (arī daudznacionāla valsts, kur Sudetu apgabalā dzīvoja vācieši) - tad nav lielas jēgas paziņojumiem un attieksmes paušanai tad, ja vajadzīga konkrēta rīcība.

Varbūt reģionā vajadzīgi neitrāli miera uzturēšanas spēki un novērotāji. Varbūt vajadzīgas ekonomiskas sankcijas pret Krieviju... Varbūt vēl citi soļi. Bet pat man kā politikā maz ko saprotošam cilvēkam šķiet, ka nav normāli ja viena Eiropas valsts uzbrūk otrai, tikai tādēļ, ka uzbrucējvalsts pati pirms tam nespēja izvākt savu karaspēku no bāzēm saskaņā ar starpvalstu vienošanos. Jo Krievijas politiķi taču skaidri parāda, cik augstu viņi vērtē mierīga dialoga ceļā panāktas vienošanās... Pat ja ES izplata tikai paziņojumus, nav jēgas aicināt konfliktējošās puses kāpt uz tā paša grābekļa.


>>> bet ES ārpolitiku un tās ārpolitisko uzvedību definē un tā darbojas balstoties uz vienprātības principu. Kamēr nebūs panākta vienprātība, tik ilgi arī nebūs vienota ES atbilde.
=====
Varbūt pārprotami izteicos par ES reakciju. Man pilnīgi pietiktu ar reakciju arī atsevišķo dalībvalstu līmenī. Bet izskatās, ka arī tādu mēs nesagaidīsim. Es arī kurinu dzīvokli ar gāzi - un man būs nopietnas neērtības, ja pasliktināsies attiecības ar Krieviju. Bet tomēr ir vērts pieciest dažas lietas, lai mēs garantētu mieru un stabilitāti Austrumeiropas reģionā un laicīgi savaldītu Krievijas ambīcijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 10.08.2008 15:28
Aleksi,
Atcerēsimies, ka ES ārpolitiku veido 27 suverēnu valstu ārlietu ministrijas diplomāti. Latvija un Zviedrija vismaz ir nosodījušas vardarbību, kā arī citas valstis, bet ES ārpolitiku un tās ārpolitisko uzvedību definē un tā darbojas balstoties uz vienprātības principu. Kamēr nebūs panākta vienprātība, tik ilgi arī nebūs vienota ES atbilde.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 10.08.2008 15:23
Veiko,
Jā, tas, protams, ir viņa emuārs, bet oficiālais Ārlietu ministra paziņojums ir ieturēts līdzīgā garā:

" "I urge the Russian Federation, Georgia and the separatist South Ossetian and Abkhaz administrations to immediately enter into a cease-fire, in order to stop hostilities. I call upon the parties to agree to direct talks and to cooperate in international efforts to achieve a cease-fire. The suffering of the civilian population must be brought to an immediate end.

"The use of violence contradicts the principles of the Council of Europe and violates commitments to peaceful settlement of conflicts, which are fundamental for achieving the aims of the organisation.

"The territorial integrity and sovereignty of Georgia must be respected, and all actors on the ground have an obligation to respect the principles of distinction and proportionality, as laid down by international law.

"I deeply deplore the military action taken by the Russian Federation towards Georgia. The reasons cited by the Russian authorities do not justify military action in the territory of Georgia, regardless of whether the action is taken in the province of South Ossetia or in other parts of Georgia.

"I sincerely regret the loss of life among the civilian population as well as among members of the Joint Peace-Keeping Force.""

Vairāk - http://www.regeringen.se/sb/d/10048/a/109208

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 10.08.2008 15:15
Eiropas Savienībai pēc jebkura objektīva rādītāja vajadzētu spēlēt izšķirošu lomu šajā konfliktā. Ģeogrāfiskais novietojums, ekonomiskās intereses, ES dalībvalstu kapacitāte iespaidot situāciju kaut vai ar diplomātisku spiedienu. Tikai neviens neko nedara...

Apmēram kopš 1956.g. Suecas krīzes (Anglijas un Francijas neveiksmīga mēģinājuma iejaukties Ēģiptes un Izraēlas konfliktā), Eiropas kontinenta politiķi ir pieraduši slēpties aiz amerikāņu platās muguras. ES sludinātie morāliskie centieni ir pareizi formulēti, bet tiem nav reāla seguma. Arī K.Bilta pārdomas, ka Krievijas pases turētāju aizstāvēšanai ārzemēs nevajadzētu izmantot Tbilisi lidostas bombardēšanu...

Eiropas Savienībai (atšķirībā no gandrīz jebkuras citas zemes, ieskaitot Gruziju un Krieviju), šķiet, nav nekādu vērtību, par kurām būtu vērts cīnīties. Kā rakstīja T.S.Eliots: "This is the way the world ends. Not with a bang but a whimper." Ja Vecais kontinents šoreiz aktīvi neaizstāvēs savas ekonomiskās intereses un savus principus, tad tas būs tieši tas 27 valstu impērijas galu vēstījošais "vārgais smilksts".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolītis 10.08.2008 11:37
Diemžēl, tas ir tikai Karla Bildta personiskais nevis Zviedrijas "moderātu koalīcijas" oficiālais viedoklis:) No Tarja Halonen (SPD) neko nesagaidīsi, tāpatās kā no Stoltenberg Jun. (Ap), bet kāpēc neko nedzird no sākotnēji kareivīgā Andres Fogh Rassmussen, nedz Geir Hilmar Gaarde Reikjaviikaa?:)

Citi autora darbi