Rokasgrāmata darbam ar Lisabonas līgumu

Gads: 2010
Finansētāji: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā, Eiropas Parlamenta informācijas birojs Latvijā, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija
Valoda: latviešu

Iesaki citiem:

 

Rokasgrāmatā aprakstīti četri Lisabonas līguma jauninājumi, kas katrs ir vēsturiski:

  • Pirmo reizi ES vēsturē radīta pilsoņu iniciatīva, kas piešķir ES pilsoņiem pārnacionālu tiešās demokrātijas instrumentu – iespēju ierosināt ES tiesību aktus.
  • Pirmo reizi ES vēsturē ir radīta tiesiskā bāze procesam, kā dalībvalsts var izstāties no Eiropas Savienības.
  • Lisabonas līgums arī radikāli maina līdzšinējo balsošanas kārtību Eiropadomē un Padomē, katrai dalībvalstij dodot tikai vienu balsi, vienlaikus katras valsts ietekmi mērot arī tās iedzīvotāju skaitā.
  • Visbeidzot, pirmo reizi ES vēsturē nacionālajiem parlamentiem ir tiesības pārbaudīt, vai ES tiesību aktu projekti netiek izstrādāti jomās, kur rezultātus labāk iespējams sasniegt dalībvalstu līmenī. Šī instrumenta izmantošana ne tikai ļauj nacionālajiem parlamentiem ietekmēt ES likumdošanas procesus, bet arī sniedz iespēju vairāk diskutēt par ES jautājumiem ārpus Briseles.

Rokasgrāmatu iespējams lejupielādēt  šeit (489.43 KB).

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!