Rēķins par picu 7

Amatvīru notiesātās picas rēķina maksātājiem ir tiesības zināt, ko un kāpēc lemj to ēdēji.

Iesaki citiem:

Var diskutēt par to, vai ikviens vārds, ko mēs savas dzīves laikā esam pateikuši, ikviens padarītais vai pusratā atstātais darbs, visi īstenotie un neīstenotie nodomi, pārdomas vai to trūkums — tāpat kā citu cilvēku domas par mūsu vārdiem, darbiem un domām — tiek vai netiek ierakstītas kopīgā “esamības atmiņā”, kur glabājas mūžīgi. Bet nenoliedzams ir fakts, ka politisko līderu vārdi, darbi, nodomi, pārdomas vai to trūkums ir fiksētas attiecīgā laikmeta medijos. Varētu pieņemt, ka šodienas Latvijas valdošā elite skaidri apzinās, kādus ierakstus par sevi tā ir atstājusi nākotnes pilsoņiem un pētniekiem. Piemēram, ierakstot elektroniskajā arhīvā gadu skaitli “2007”, lasītāja acīm pavērsies šāda aina:


  • Valdībā steigā, ne ar vienu nekonsultējoties un nevienam neko nepaskaidrojot, top strīdīgi un potenciāli bīstami grozījumi drošības iestāžu darbību regulējošajos likumos. Iestādes, kuru darbību tie skar, par plānotajiem grozījumiem uzzina no ziņu aģentūrām.

  • Valsts prezidente Vaira Vīķe–Freiberga Satversmes 81.panta kārtībā pieņemtos un Saeimas akceptētos grozījumus neizsludina; valdošie politiķi publiski apšauba prezidentes informētību un viedokļa pamatotību. Parlaments prezidentes iebildumus ignorē un grozījumus atkārtoti apstiprina, neko tajos nemainot.

  • Prezidente izmanto Satversmes 72.panta dotās tiesības, aptur drošības likumu publicēšanu, nododot tos tautas nobalsošanai. Lai gan 72.panta pielietošana (teorētiski) nozīmē, ka Saeima ir zaudējusi kompetenci lemt par strīdus jautājumu un tas ir pārgājis pilsoņu kopumam, Saeima grozījumus steidzīgi atceļ.

  • Valdošā koalīcija, nevienam neko nepaskaidrojot, Valsts prezidenta amatam izvirza politikā nepieredzējušo, nedeklarētus pacientu maksājumus saņēmušo ārstu Valdi Zatleru. Iebildumu cēlējiem —pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem un medijiem — tiek veltīti nievājoši apzīmējumi (”kvaukšķi”) un žesti (deputāta Lagzdiņa “f… you”).

  • Ievērojot Latvijas politikā nostiprinājušos tradīciju par atļautu un pieņemamu uzskatīt jebkādu darbību un uzvedību, ja vien to par nelikumīgu nav atzinusi tiesa pēdējā instancē, Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis turpina sēdēt savā krēslā arī pēc tam, kad pār viņu gūlusies iespējamo likuma pārkāpumu ēna.

  • Pret Emsi tiek uzsākts kriminālprocess, viņš atkāpjas. Atšķirībā no prezidentes, kura pēc atvadu runas parlamentā ziedus nesaņēma, Emsis tiek pavadīts ar ziediem.

  • Nevienam neko nepaskaidrojot, valsts otrās amatpersonas postenim tiek izvirzīts un tajā ātri apstiprināts politikā mazpazīstamais ārsts Gundars Daudze, kriminālnoziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga partijas biedrs.

  • Pamatojoties uz Valsts kontroles atzinumu un nevienam neko nepaskaidrojot, no amata tiek atstādināts KNAB direktors Aleksejs Loskutovs. Par premjera lēmumu Loskutovs uzzina no ziņu aģentūrām.Sarakstu varētu papildināt ar atsaucēm uz notiesātām un noziegumos apsūdzētām amatpersonām, kuras nezaudē amatpersonas statusu, arī atrazdamās aiz restēm. Ar dažādas minoritātes marginalizējošu un diskriminējošu retoriku. Ar norādēm medijiem stāstīt “labās ziņas” par saplākšņa ražotnēm. Un tā tālāk. Un tā joprojām. Pieņemot, ka nākotnes lasītājs dzīvos tādā Latvijā, kas ne tikai uz papīra (proti, valsts pamatlikuma 1.pantā) ir “demokrātiska republika”, bet tāda ir arī pēc būtības, interesantas lasāmvielas par ceļu uz patiesu demokrātiju viņam netrūks. Un netrūks arī izvēles, meklējot sulīgus “zīmola citātus”, kas raksturotu politiskās elites izpratni par demokrātiju 2007.gadā.

Bez minētajiem “kvaukšķiem” ir vērts atgādināt vēl kādu, kurš šķiet īpaši zīmīgs. “Visi četri ieslēgsimies kādā kabinetā, kur pa durvju apakšu tiks padotas picas, un tikmēr runāsim, kamēr atradīsim risinājumu.”[1] Autors — Aigars Kalvītis, konteksts — valdošās koalīcijas sarunas par Valsts prezidenta kandidātu. Tieši tā — aiz slēgtām durvīm ar uzrakstu “Netraucēt!” — strādā šodienas Latvijas amatvīri. Taču viņi, šķiet, piemirsuši kādu būtisku faktu — tās picas, kuras pa durvju apakšu tiek iestumtas lēmēju sarunu telpā, ir pirktas par iedzīvotāju naudu. Un picas rēķina maksātājiem ir tiesības zināt, ko, picas tiesājot, lemj to ēdēji.

_____________________
[1] Ināra Egle, “Neiebilst pret Riekstiņu, bet pret TP ietekmes palielināšanos”, Diena, 2007.gada 16.maijs

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (7) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Prātnieks I 06.11.2008 20:11
Nožēlojams ķengu raksts. taisni nelabi palika to lasot.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AK 30.09.2007 22:52
Saeimas priekšsēdētājs Indulis Emsis turpina sēdēt savā krēslā arī pēc tam, kad pār viņu gūlusies iespējamo likuma pārkāpumu ēna un līdzīgais par citām amatpersonām

Vai redakcija prasa, lai ar kriminālprocesa uzsākšanu varētu automātiski izmest nevēlamos cilvēkus no amatiem? Būs ļoti ērti politikas "tīrīšanai" no "tautas ienaidniekiem" - nekādas tur demokrātijas, tiesas, vien ĒTIKA, kuru noteiks masu mediju īpašnieki?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 26.09.2007 17:23
Breksis: Mūsdienu Latvijā bija līdzīgi, taču daudz interesantāk, jo pēc tam, kad sākās ekonomiskais uzplaukums, eventuāli sākās arī lejupslīde. Kalvītis uzplaukuma laurus vēlējās sev, bet atbildēt par lejupslīdi negrib.

Nu un, ņemot vērā šīs savas pārdomas, vai Jūs, Breksi, tiešām domājat, ka Latvijā joprojām pastāvošajā tirgus brīvības ierobežošanā un ražotāju bremzēšanā partiju TP un LPP "ieguldījums" nav daudz lielāks nekā ZZS un A.Lembergam? Manuprāt, ir vērojama interesanta lieta - bijušie komjaunatnes un PSKP funkcionāri, ārēji neizteiksmīgie ministri un visa cita raibā ZZS publika tomēr dod savu ieguldījumu nostādot uz drošiem kapitālistiskiem pamatiem tās ļaužu grupas (pensionāri, zemnieki, "zaļie"), kas citās zemēs viegli varētu kļūt par liberālisma ienaidniekiem. (Es te domāju liberālismu Dž.S.Milla, nevis pseidoliberālismu un valsts kontroli sorosītu izpratnē.)

Nav grūti pataisīt Rīgas latviešu inteligjences eliti par neveiksmnieku baru (ar šādām pārvērtībām nepārtraukti nodarbojas partijā "Jaunais Laiks"). Toties ir grūti bez jebkādas ideologjijas un no visvisādiem cilvēkiem uztaisīt sakarīgu komandu, kas spēj vadīt valsti. Es nemaz nebrīnīšos, ja A.Lembergu attaisnos arī par citām viņam izvirzītajām apsūdzībām. Toties brīnīšos ja "Dienas" žurnālisti un R.Ruduša beidzot atzīs, ka A.Lembergs un A.Brigmanis ir politikas lietpratēji, kurus nav vajadzīgs nomelnot. Ir daži rakstītāji, kuri tāpat kā franču monarhisti pēc 1815.g. restaurācijas "neko nespēj aizmirst un neko nespēj iemācīties"

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Vladimirs Vladimirovičs - kam tas interesē, ja vispār interesē 26.09.2007 17:15
Lai nu piedod un neņem ļaunā pašreizējā portāla vadība, bet līdz ar Nellijas Ločmeles aiziešanu situācija ar saturu ir palikusi stipri vien švakāka. Starp citu, Rudušas kundze, šis, komentāram līdzīgais gabals, iederētos kādas avīzes 2.lpp., bet ne portālā, kas pretendē uz politiskās dzīves analīzi.

Līdz ar to pat nav vēlmes pat mēģināt analīzēt Jūsu sarakstīto.

Atliek ar nožēlu secināt, ka vienīgā daudz maz jēdzīgā politikas demokrātiskas analīzes vieta ir zaudējusi savu iespēju. Uzsveru - demokrātiskas, jo tas ietver sevī dažādus viedokļus un pat to konfrontāciju. Ne tikai viena "pareizā" viedokļa uzvaras gājienu un visus, kas Jums nepiekrīt nosaukt par retrogradiskiem atpakaļrāpuļiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Breksis 26.09.2007 09:35
Manuprāt, esošo situāciju var salīdzināt ar 1930. gadiem. Toreiz visi priekšnoteikumi, lai uzplauktu ekonomika tika veikti 20. gados, bet, kad vajadzēja "ievākt ražu", pie stūres piesēdās K.Ulmanis un apgalvoja, ka valsts ekonomiskā attīstība ir, pateicoties viņam. Mūsdienu Latvijā bija līdzīgi, taču daudz interesantāk, jo pēc tam, kad sākās ekonomiskais uzplaukums, eventuāli sākās arī lejupslīde. Kalvītis uzplaukuma laurus vēlējās sev, bet atbildēt par lejupslīdi negrib. :) Un kāpēc ir grūti risināt esošās problēmas? Tāpēc, ka ir jālauza galva kā netikt pieķertiem par visādām šmucēm, kā arī - kā sakarināt makaronus uz ausīm tādiem indivīdiem kā Aleksis..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

es 25.09.2007 20:53
Ziedu pasniegšana Emsi ir OK? Attopies, Aleksi, Esim ir kriminālapsūdzība uz kakla. Tā nav aiziešana no amata veselības dēļ. Tas ir KAUNS.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 25.09.2007 20:41
Nesapratu, kāda ir šī raksta "sāls" jeb konstruktīvā daļa. Vai jāsecina, ka visām valdības un koalīcijas apspriedēm turpmāk jābūt atklātām? Šādu kārtību uz īsu brīdi centās ieviest E.Repše, bet rezultāts nepavisam nebija lielāka atklātība un efektivitāte. Kādu "pilsoniskās sabiedrības aktīvistu" kontroli R.Ruduša vēlētos? Vai būtu labāk, ja Valsts prezidenta ievēlēšanu izlemtu nevis deputāti, bet gan sorosītu noorganizēts pūlis pie Saeimas nama?

Starp dīvainiem un ļoti strīdīgiem koalīcijas un valdības lēmumiem R.Ruduša nezkāpēc iepinusi arī normālas lietas. Piemēram, ziedu pasniegšanu pēc amata pilnvaru beigām Indulim Emsim. Vai arī Gundara Daudzes ievēlēšanu. Vai abi pārējie kandidāti būtu nesalīdzināmi vairāk cienīgi ieņemt šo amatu vienīgi tādēļ, ka nav bijuši vienā partijā ar A.Lembergu? Es, teiksim, balsoju par ZZS sarakstu - nevis tādēļ, ka man tur viss allaž ļoti patiktu, bet gan tādēļ, ka pērn oktobrī citas alternatīvas man šķita daudz sliktākas. Ievēlēt var tikai tādus cilvēkus, kādi mums ir - un, manuprāt, ir tomēr labāk, ja Šķēle un Šlesers nevar vieni paši pārņemt visu kontroli.

Klasiķa O.Vācieša dzejolis - t.sk. der "pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem", kuri savu vēlmi pēc kontroles nezkāpēc vienādo ar tautas interesēm:
No tās mūsu pārlieku uguns gaisā ceļas pārlieku dūmi, Un mēs, gribot pārlieku tīri, no tās gribas pārlieku kvēpstam.
....

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Plates 255x203

Mēs esam kultūra 2 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Svētki bez Klāras 19 Autors:Rita Ruduša

394602 10200897502943873 390812678 n

Pēc Jordana 46 Autors:Rita Ruduša