Atslēgvārdi:

Referendums par izstāšanos no ES 25

Vides aizsardzības klubs plānojot 18.novembrī sākt parakstu vākšanu, lai organizētu referendumu par Latvijas izstāšanos no Eiropas Savienības. Ar tādu ideju medijos izgājis VAK prezidents Arvīds Ulme, uzsverot, ka ar šo akciju veicināšot Latvijas neatkarības atgūšanu. Kā viņš saka intervijā Latvijas Radio, esot „izsmērētas lauku skolas”, decentralizācija esot „aizlaizta krūmos”. Latvija faktiski šobrīd esot kolonizēta valsts. Kolonizācija notiekot no Eiropas Savienības, Austrumiem, Rietumiem, Ķīnas, no visurienes, no kurienes kurienes nāk preces. Atpestīties no šī ļaunā, no šī jūga, esot iespējams tikai tad, ja mēs būtu neatkarīgi, pēc statusa neatkarīgi. Mēs varētu pateikt, ka saindētās vistas no Ķīnas nevar ievest, ka ģenētiski modificētos organismus nevar ievest. Mēs paši noteiktu paši savus likumus nācijas izdzīvošanai. Citviet medijos Ulme arī izteicies par Latvijas zemnieku sāpi, kas ar savu produkciju nevar konkurēt „jo ES citiem dod subsīdijas”.

Iesaki citiem:

Tiktāl Ulmes uzstādījums. Bet vai tiešām izstāšanās no Eiropas Savienības ir reāla? Te es nedomāju, vai mēs savāktu pietiekami daudz parakstu referenduma organizēšanai, jo cilvēki šobrīd ir pamatoti neapmierināti, eiroskepticisms sabiedriskās domas aptaujās ir konstanti liels, un varbūt, izsakot savu protestu pret Latvijas esamību Eiropas Savienībā, cilvēki gribēs noprotestēt pret pastāvošo situāciju. Teikt – man reiz pietiek. Tagad lēmumu pieņēmējiem – arī tiem, kas kopā ar citām valstīm sēž Briselē un pieņem lēmumus – būs manī jāklausās. Te es arī nedomāju, ka izstāšanās nav iespējama. Protams, ka ir. Tiklīdz Eiropas Savienībā būs spēkā Lisabonas līgums, mums pat būs skaidrāka procedūra, kā tas notiks (jāpaziņo par savu vēlmi izstāties citiem ES līderiem, jācenšas panākt vienošanās par izstāšanās noteikumiem un – ja tas neizdodas – pēc 2 gadiem uz izstāties gribošo valsti neattiecas ES līgumi). Bet kāda ir alternatīva Latvijai būt ārpus Eiropas Savienības?

Ulmes uzstādījumā redzam dažas vēlmes. Pašiem noteikt ievadmuitas likmes, lai nav jāieved preces no Ķīnas par Latvijas ražotājiem neizdevīgām cenām. Pašiem ražot priekš sevis, bez vajadzības importēt, jo kolonizācija nākot ar precēm no ārzemēm. Pašiem noteikt visus likumus, ko laikam jāsaprot kā pretestību ES likumiem, kurus pārņemam Latvijas likumdošanā. Veidot Latviju kā Šveici, kuras piemēru Ulme piemin.

Pamēģināsim iedomāties tādu Latviju ārpus Eiropas Savienības. Ja mēs gribam pieeju ES vienotajam tirgum, kamēr paši neesam ES dalībvalsts, tad principā ir divi varianti. Pirmais – mēs kļūstam par tā saukto trešo valsti, kā pirms Latvijas iestāšanās ES, un pret Latvijas precēm, pakalpojumiem, utt tiktu ieviestas tās pašas tirgus aizsardzības barjeras kā, piemēram, pret Krievijas precēm. Tas arī nozīmē, ka beidzas ES subsīdijas Latvijas zemniekiem, kas – lai arī mazākās ES valstu vidū – tomēr ir lielākas nekā tas, kādu atbalstu zemniekiem sniedza valsts pirms iestāšanās. Tas arī nozīmē, ka beidzas ES ieguldījumi Latvijas infrastruktūrā. Tas arī nozīmē beigas brīvai personu kustībai, brīvai preču un pakalpojumu un kapitāla kustībai (4 pamatbrīvībām). Un kā šādā pasaulē Latvija nopelnīs savu naudiņu? Tikai ražojot sev? Un būs tik bagāta, ka varēs savējos zemniekus atbalstīt, un uzturēt pārāk daudz skolas?...

Otrs veids ir izmantot Eiropas Ekonomiskās Zonas labumus, bet tad mums būtu jākļūst par Eiropas Brīvās Tirdzniecības Asociācijas (European Free Trade Association, EFTA) dalībvalsti, un par pieeju vienotajam tirgum mums būtu dārgi jāmaksā. Jo pret pieeju tirgum un 4 pamatbrīvību izmantošanu, mēs maksātu Eiropas Savienībai konkrētas summas - piemēram, Norvēģija pēdējo piecu gadu laikā vien ES maksājusi 1167 miljonus Eiro (!!!) arī tāpēc, ka pēc ES paplašināšanās (jauno valstu uzņemšanas) ES vajadzēja investēt jaunajās valstīs, lai nodrošinātu vienotā tirgus labu darbību. Bez tādu rēķinu maksāšanas EFTA valstīm arī ir jāuzņemas ieviest daļu ES likumdošanu, bez jebkādas iespējas to ietekmēt, jo EFTA valstis taču nav ES dalībvalstis. Līdz ar to nekāda to pārstāvniecība institūcijās (balsošanas tiesību ziņā, jo novērot lēmumu pieņemšanu jau var). Bet pamatjautājums paliek – kā un vai tiešām tuvākajā laikā mēs kļūsim tik bagāti, ka varētu to atļauties??? Ja jau mēs gadu cīnamies ar budžetu veidošanu un reformām, un esam aizņēmušies naudu, lai savilktu galus... Tiešām domājam, ka Eiropas Komisija un Starptautiskais Valūtas Fonds, vai vēl Pasaules Banka dos mums naudu, lai mēs maksātu par pieeju ES vienotajam tirgum, kura sastāvdaļa mēs šobrīd esam uz labākiem nosacījumiem?

Ulme pats nedomā, ka vienā 18.novembrī savāks pietiekoši daudz parakstus, lai rīkotu referendumu par izstāšanos no Eiroaps Savienības. Bet tas vismaz sākšos diskusiju, kāpēc Latvijā ir šis posts. Es ieteiktu šo diskusiju vērst citā virzienā. Paskatīties uz sevi, uz saviem lēmumiem un rīcību, nevis meklēt vainīgo ļaunajā Eiropas Savienībā.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (25) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

rover 10.11.2009 23:09
nē, nu vai šie idioti vispār saprot, ko piedāvā?

pašlaik faktiski katrai latvijas ģimenei kāds strādā īrijā vai anglijā. nu izstājamies no es - lai šamos izdzen nafig ārā. mums jau šeit tāpat darbavietu ir papilnam, un atsūtītā nauda arī nemaz nav vajadzīga.

un nav ko pa šengenu brīvi blandīties. lai atkal atjauno to marasmu ar rindām vēstniecībās.

un nav ko klanīties par tiem grašiem lauksaimniekiem, nav viņiem tās naudas vajadzīgas. sagrābušies kredītus tehnikas iegādei, gan jau izdzīvos kaut kā.

vārdu sakot, es spēcīgi šaubos par ulmes kunga prāta spējām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta 13.10.2009 16:01
DaceiA. Neņemos spriest,cik zinoša esat ES jautājumos,taču par to,ka cukurfabrikas Latvijā slēdza tikai tāpēc.ka to vadītāji gribēja kompensācijas,ir pilnīgas muļķības.Liepājas cikurfabrikas vadītāja Zabe līdz pēdējam mirklim cīnījās par cukurfabrikas pastāvēšanu kā partizāns.Un cīņu zaudēja.ES ieteikumi nebūt nenozīmē,ka tos var nepildīt,atšķiras tikai pavēles formulējums.Un tādu ieteikumu,kurus jāpilda obligāti,starp citu ,ir ļoti daudz.Vēl ko es gribu pateikt ES sakarā.Nav jāvāc nekādi paraksti tagad,pienāks laiks un ES pati izirs un ne jau tāpēc,ka es to vēlos vai nevēlos.Ja papēta vēsturi,tad pasaulē vēl nav eksistējis kāds veidojums,kas pastāvētu mūžīgi.Vienā brīdī tie izirst un vietā nāk atkal citi veidojumi.Tā kā mieru,nav ko bojāt nervus un naudu visādiem referendumiem un tml.Ja ES iziršanu nepiedzīvošu es,piedzīvos mani bērni vai mazbērni.Tas vienkārši ir nenovēršams process.Vēlreiz uzsveru-nekas nav mūžīgs!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

reality 29.09.2009 23:13
''Es ieteiktu šo diskusiju vērst citā virzienā.'' - ieteikums jau labs, taču bez emocionālajiem vērtējumiem derētu ar skaidru prātu saprast/izsprast šodienas ekonomiskās reālijas. Pēc 1991.g. augusta apvērsuma Latvijai izdevās izvairīties no savas daļas parāda maksāšanas Rietumu fondiem (PSRS ārējais parāds) - tagad tāds triks vairs otreiz neizdosies, jo jāņem vērā, ka ''Latvija vairs nav ekonomiski neatkarīga''(Ž.Jaunzeme-Grends, LA 17.04.2009),jo ''Finanšu sektors de facto pieder Ziemeļvalstu bankām, un tās nosaka šā sektora darbību. (
- Kristofs Rozenbergs, SVF reģionālais pārstāvis - sk.diena.lv ''Kā neiekrist Portugāles slazdā''

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zagrebietis - I. Kantam 28.09.2009 21:42
Kvotas ir viens, bet ES pievienotā kulturālā vērtība - kas cits. Mēs, no Zagrebas līdz Splitai Dalmācijā, to labi izjūtam!
Come on, Hajduk!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Imants Kants 28.09.2009 17:09
Katram no mums jaabuut savam pseidoviedoklim, tikai ta mees varam pastaaveet aarpus frakciju iekaltajiem stereotipiem par piensaimnieku kvotaam!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Imants Kants 28.09.2009 17:06
Saadi rikoties buutu amoraali!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

AG 28.09.2009 17:00
MALACIS ULME! PĒDĒJAIS LAIKS SĀKT CĪŅU PAR LATVIJAS VALSTISKĀS NEATKARĪBAS ATJAUNOŠANU! NOST AR SŪDA "ES"! IZTIKĀT BEZ TĀS LĪDZ 2004.GADAM UN TURPMĀK IZTIKSIM!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 28.09.2009 13:44
Krieviem ir sakāmvārds par pacietību un darbu, kas noved pie laba gala.
Aizbraukuši ir nepacietīgie, uzbarojušies un kredītus saņēmušies arī ir nepacietīgie. Nobīdītas iespējas vieniem par labu, lai pacietīgie lektu Daugavā, pazustu bez pēdām, karātos pie lustrām, jo to darbu, kas noved pie laba gala, nevar sameklēt cilvēki tiklab izglītoti kā neizglītoti. Kam ir idejas (radošie), neraud. Bet visi nekad nav bijuši radoši.
Rietumu sapnis patlaban dod iztikšanu daudzām ģimenēm. Un reta ir tāda spītība kā Alsungai, kas jau pirms septiņiem gadiem Latvijas kartē bija "aizmirsta", bet nu pieprasījusi pati savu novadu- lai viņiem veicas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 28.09.2009 13:09
vnk Latvijā ir tik slikti sadzīves apstākļi bērniem un jauniešiem ka redzam sekas. tā nesagaidīsim tos ,kuri nomainīs kleptokrātus un aprobežotos deputātus.....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kiki 28.09.2009 12:17
Adolfo: Lielākais vairums (it īpaši jaunatne) vēlas kļūt par miljonāriem vienas nakts laikā, līdz ar to jebkuŗš darījums, kas nenes augļus ātri, jau mentāli tiek uzskatīts par nerentablu un tāpēc nevajadzīgu.
***
Mani aizskāra šis teikums - tīri personīgi (un pati vien esmu vainīga, ka visu uztveru personīgi), bet šī brīža situācija radījusi ir neticību arī tajos jauniešos un nu jau brieduma gados jaunos cilvēkos, jo nav jau vērts ieguldīt izglītībā, nav vērts gadiem strādāt par samērā zemiem ienākumiem nenormālas darba stundas un censties apzinīgi veidot karjeru - jo tevi vienkārši atbrīvo no darba un pasaka, ka neesi vajadzīgs. Tā kā diezin vai varam teikt, ka pie vainas ir ātras bagātības kāre - arī lēnprātība un apzinīgums neko nepalīdz (šoreiz nepalīdz). Šī vilšanās būs smaga visiem - arī apzinīgajiem - un tieši šī iemesla dēļ es nedomāju, ka būtu prāta darbs fundamentāli mainīt valsts iekārtu (jo Ulmes piedāvājums izstāties no ES ir iespējams tikai tad, ja Latvijā ieviešam autoritatīvu režīmu - kur liks valkāt vīzas un es pat nezinu ko vēl, jo šaubos vai spēsim maksāt to cenu, kas būs jāmaksā par Latvijā ražotu apģērbu u.tt.).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Adolfo 28.09.2009 11:39
Ir dažas psīcholoģiskas latviešu nācijas iezīmes, kuŗām tikt pāri ir grūti un kuŗas zināmā mērā ir līdzvainīgas patreizējā krīzē.

Sāksim ar to, ka PSRS laikos Latvijā pastāvēja demokrātiski ierobežota, bet pārtikusi sabiedrība. Zināmā mērā izveidojusies paļāvība uz valsti, kas "visu nokārtos un iedos", ir iznīcinājusi iniciatīvu pašiem cīnīties un panākt sev vēlamo rezultātu.

Vietējie ražojumi PSRS laikos bija ar tik sliktu kvalitāti, ka ikviens sāka uzskatīt, ka tikai no Rietumiem nāk labas mantas, viss pārējais ir draņķis. Bez tam kroplā valūtas kursa dēļ (1$ = 10 RUB) ikvienam radās pārliecība, ka ārzemēs dzīvo miljonāri, kuriem nauda krīt no gaisa. Tāpēc neviens neraudāja par iznīcināmo Latvijas rūpniecību (tā taču bija tikai slikta un migrantu kalve turklāt), toties kāri ieklausījās visvisādos "padomdevējos" (atcerēsimies Siegerista kgu, piemēram). Arī vēl šobaltdien ārzemes un imports tiek uzskatīts pa labklājības simbolu (nonākot līdz absurdam, kad pēdējais plencis aizbraucot no Latvijas uz Īriju tur kļūst par visapzinīgāko darbinieku).

Visbeidzot mūs gremdē vēlme viegli atgriezties pie PSRS laiku sociālās labklājības (protams, 21.gs mērcē). Lielākais vairums (it īpaši jaunatne) vēlas kļūt par miljonāriem vienas nakts laikā, līdz ar to jebkuŗš darījums, kas nenes augļus ātri, jau mentāli tiek uzskatīts par nerentablu un tāpēc nevajadzīgu. Ja ir veikals, tad tam pusgada laikā ir "jāienes" miljons, un tas nekas, ka uzcenojums pārsniedz Vakareiropas standartus vismaz 2 reizes.

Izstāšanās no ES šos simptomus neizārstēs, jo ne jau iestāšanās ES ir tā īstā kaite.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Svins 28.09.2009 10:41
Godīgi sakot, es domāju, ka L-ija izstātos no ES, tad tas būtu pēdējais piliens, lai es no šejienes aizbrauktu. Patiešām. Ok, ir krīze, ir grūti, L-ijā valda kleptokrātija utt, bet man pašam ir darbs un es krīzi pārcietīšu un gan jau viss beigās būs labi, bet, manuprāt, izstāšanās no ES būtu tik fatāla kļūda, ka man vnk nebūtu pa ceļam ar tiem cilvēkiem, kas pieņemtu šādu lēmumu. Man nav problēmu ar Ķīnas vistām. Man garšo ķīniešu ēdieni un mani tracina vietējais provinciālisms.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

i. 27.09.2009 15:41
mja, latvietis dzīvot nemāk - tā vienkārši ir. ja ir "pierasts", ka dzīve ir "cita diktēta", ka dzīves "normalitāte" ir krīze, sabrukums, tad stabilitāte, normalitāte kā ikdienas reālija ir labākajā gadījumā butaforiska, sliktākajā - parodija. tik traumētai sabiedrībai lai atkoptos laikam vajag kā minimums 2-3 absolūtā miera un "ķīseļa upju" gadus, lai iegūtu kaut kāaadu stabilitāti. Paskatoties uz piemēriem - Lielbritānija pēc 2.p.k. no šoka un traumas atkopās ~20 gadu laikā (protams, subjektīvi skatoties), Francija - ~20-30, Somija ~10-15, Vācija ~20 (!!), Japāna, Itālija ~10-20. A Latvija? 20 gadi pagājuši, un stabilitātes pazīmes - butaforiskas. Tā vietā ļoti spēcīgi parādās arī iepriekš bijusī problēma - atteikšanās risināt problēmas, tā vietā "sākot diskusiju" par sistēmas maiņu, jo redz jaunajā sistēmā iepriekšējā tipa problēmas nemaz nebūšot! prezidentālā valstī politiķi nebūs korumpēti! tiem būs profesionālisms, atbildība un vīzijas, plāni, kas atbildīs šī brīža problēmām un vajadzībām! politiķi uzklausīs ekspertu viedokļus! sabiedrība aktīvi iesaistīsies politikā un sabiedriskajās aktivitātēs! budžets pildīsies kā vajag, nevis kā sanāk! uzņēmēji beidzot ražos to, ko tiem liks, nevis kas ienāks prātā! ārpus ES būs sava ražošana! gribēsim to lielu - būs liela! un robeždienestā būs daudz vakanču! ārpus ES Latvija būs tilts starp ES un Krieviju - kā Baltkrievija, Moldāvija un vēl pirms dažiem gadiem - Gruzija! esot ārpus ES mēs sarunās ar ASV un Krieviju būsim līdzvērtīgs partneris ES! ārpus ES mums nebūs jāuztraucas ne tikai par iebraucējiem no Āfrikas, bet vispār nekādiem iebraucējiem un atpakaļbraucējiem, sevišķi jau tiem liekēžiem - ekonomiskajiem aizbraucējiem! ārpus ES un NATO būs daudz vieglāk sadarboties ar Krieviju, Baltkrieviju, Kazahstānu, Venecuēlu! bez ES mums būs sava Ignalina, savs cukurs un mūsu ģeniālie zinātnieki.. būs ģeniāli! tāpat arī būs sava Abhāzija, Dzeržinska, Norilska un Znamenska! kas var būt labāks par šo?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Labi 26.09.2009 23:54
Šajā diskusijā vēlos norādīt uz pēdējiem cipariem par Latvijas iedzīvotāju uzticēšanos varai - par kādu neatkarību Ulmes kungs var runāt, ja tikai 6% Latvijas iedzīvotāju norāda, ka uzticas nacionālam parlamentam (tas ir ārprātīgs cipars), 10% uzticas valdībai un politiskās partijas jau mums sen ir lamu vārds (nez kāpēc tām tomēr 5% uzticas). Bet ES spējai pieņemt korektus lēmumus uzticas 44% Latvijas iedzīvotāju - vai ar šādu fonu mēs vispār varam pat apsvērt absolūtu neatkarību?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

mustafā 26.09.2009 14:34
Diemžēl Ulme demonstrē utopisko domāšanu.Nav jau ko likt ES vietā,nemaz nerunājot par NATO.Pirmkārt ES diez vai vispār spēj pastāvēt bez ASV palīdzības.Otrkārt tāds konglomerāts savu izmēru un pretrunu dēļ nespēs kļūt par federatīvu valsti.Treškārt reāli domājot ES ir tikai klubs naudas līdzekļu pārdalei valstu līmenī.Ja pēkšņi kaut kādu iemeslu dēļ izbeigsies nauda ES pārstās funkcionēt un nekādi līgumi nepalīdzēs.Kas attiecas uz zaļo domāšanu un ilgtspējīgu attīstību,tad arī tā ir utopija.Cilvēce attīstās pa eksponenti,ar paātrinājumu.Vēsturiskais process ir līdzīgs eksplozijai.Pēc kāda laika daļa cilvēces atstās zemi,lai celtu labāku dzīvi,jo daba to piespiedīs darīt.Tieši tādēļ daba cilvēkam dod aizvien fantastikāku tehniku rokās,jo cilvēks nevar šķērsot kosmosu pliks kā kailgliemezis.Tie,kas paliks uz zemes vai saules sistēmā,tie varēs nodarboties pēc tam ar ilgtspējīgu attīstību.Kamēr tas nav noticis attīstība būs sprādzienveidīga un ļoti nestabila.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Salms 26.09.2009 12:39
Sākot ar Ulmi, visiem salmi smadzeņu vietā. Vajadzīgs ir sākt domāt un atjūgties no salmu vezuma.

Nākošais solis ir uzsākt karu, neviss kā Ulme to iesaka ar izrakstīšanos no ES, bet nostājoties ES domes priekšā Briselē un mierīgi tur nomirt no neārs†ēta vēža vai neārstētas sirds, neviss atrast galu kādā no Latvijas nabagmājām. Tad būs mums uzmanība kā Eiropā, tā mūsu pašu Saeimā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS>>armand 25.09.2009 21:26
muitnieki atkal cels pilis. Eropai ir tehnoloģiju kapacitāte,tāpec daudzas valstis nespēj konkurēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands > Ritai N 25.09.2009 21:03
>>> Līdzigi idejai par prezidentālas valsts izveidi jautājums par izstāšanos no ES ir akmens,kas iekustinās lavīnu.
=======
Man savukārt šķiet, ka nevienam no referendumiem (it īpaši Satversmes grozīšanai, ko piedāvā VL!) nav nekādu izredžu. Vai 700 tūkstošus balsu savākt bija viegli pērn - kad sprieda par tautas tiesībām atlaist Saeimu? Un toreiz tas bija daudz viennozīmīgāks jautājums un cilvēki bija visai sašūmējušies. Bet nekas jau neiznāca.

Tā šķiet neliela uzmanības novēršana pirms 10.Saeimas vēlēšanām (varbūt arī pasākums, lai mobilizētu noteikta veida elektorātu - ja referendums un vēlēšanas notiktu vienā dienā). Un tas arī ir normāli. Jo mums ir cilvēki, kuri vairāk vai mazāk tic tam, ko saka - "Visu Latvijai!", J.Paiders, K.Dimiters, J.Kučinskis, A.Ulme. It kā patrioti, bet ar antiglobālistu vai pret-rietumniecisku ievirzi. Nu un šai tautas daļai jau arī ir jānāk uz vēlēšanām un jābalso par kaut ko.

Referendums - tas ir trūcīgu partiju kampaņas instruments. Pašiem nav jāreklamē savas idejas, jo par tām strīdas citi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Armands 25.09.2009 20:50
>>> tieši bez eiropas naudām LV lauki būtu galīgi pagalam!!!!
===========
Tas nav tik vienkārši. Ja izstājamies no ES, tad dempinga lauksaimniecības produktu importu varētu ierobežot ar muitu (tiesības aizstāvēties pret dempingu un negodīgu konkurenci atzīst pat WTO). Pārtika maksātu dārgāk - darbotos vismaz nosacīti tirgus mehānismi, nevis kvotas un subsīdijas, kas visas ir saregulētas ne jau par labu mums...

Bet kādēļ gan mums strīdēties par to, kas šobrīd nav iespējams? Ir jāpagaida, kamēr ES pati nonāks kaut kādā lielā krīzē (nevis tikai mēs vieni paši). Bet līdz tam ir vēl jānodzīvo. Un aktīvi jāizmanto ES piedāvātās iespējas.

Mēs turklāt neesam galvenie, kuri cieš no ES lauksaimniecības politikas. Kādēļ jaunattīstības valstīs ir tik grūti apstākļi kafijas plantācijās - kādēļ turienes strādnieki saņem grašus par smagu un piņķerīgu darbu? Kādēļ Marks&Spencer tirgo "Fair Trade" kafiju? Jo jaunattīstības valstīs nav pārāk lielas izvēles ražot eksporta preci. Afrikāņi un latīņamerikāņi nevar konkurēt Eiropas smagi subsidētajā graudu vai dārzeņu tirgū - pat ja prastu saražot drusku lētāk. Banānu imports ES valstīs ir saregulēts ar kvotām, lai palīdzētu dažu Eiropas valstu bijušajām kolonijām - kopš 2004.g. banāni maksā par 10-20 santīmiem kilogramā dārgāk. Atliek kafija, ko Eiropā neaudzē. Un konkurence, protams, ir milzīga.

Neviens jau īsti neapzinās to cenu, ko visa pasaule maksā par Briseles lauksaimniecības politiku. Bet ne jau mēs viņus izmācīsim. Gan jau vienas vai otras izmaiņas dēļ kaut kas šinī labi noregulētajā sistēmā sabērs smiltis. Afrikāņu migrēšana uz Eiropu, klimata izmaiņas, ES rūpniecības konkurētspējas izmaiņas, Ķīnas aktīvāka iesaistīšanās Āfrikas tirgos (viņiem no ES varbūt neko vairs nevajadzēs). No dažām likumsakarībām arī ES birokrāti nevarēs izbēgt ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Rita N 25.09.2009 20:47
Līdzigi idejai par prezidentālas valsts izveidi jautājums par izstāšanos no ES ir akmens,kas iekustinās lavīnu. Lavīna šo valsti apraks. Izskatās, ka Krievijas specdienestu agentūra ļoti sekmīgi strādā ar viedokļu veidotājiem radot fonu valstij letālām izmaiņām. Šinī vēsturiskājā kontekstā Ulme tikpat labi uzriz var sākt vākt parakstus par atkalapvienošanos ar Krieviju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 25.09.2009 20:36
Kalvim - man prieks, ka jums mūsdienu situācijā šķiet, ka mums citu alternatīvu nav. Tomēr es citādi vērtēju tos ļaunumus, ko Jūs uzskaitāt. Taisnība, ka pirms 2004.gada neviens īsti nezināja, kādas būs ES dalības sekas. Es toreiz strādāju Radio Brīvā Eiropa un vienā no mūsu raidījumiem par Baltijas valstu integrāciju ES tieši vaicāju Latvijas politiķiem, kas tad tieši mainīsies nākamajā dienā, kad mēs iestāsimies. Viņi neko neprata pateikt. TOMĒR inflācija nav tikai un vienīgi ES dalības vaina. Jā, no vienas puses ir kapitāla brīva kustība, pārāk liela kapitāla ieplūšana, kas nāca ar ES dalību. Un arī simboliski dalība ES ir piederēšana " bagāto klubam". Bet inflācijas augšanas tempos varbūt pat lielāka atbildība, manuprāt, ir tieši Latvijas valdības lēmumiem vai nelēmumiem - neierobežot patēriņu, audzēt burbuli, tai skaitā nekustamo īpašumu jomā, neierobežot valsts tēriņus, neveidot uzkrājumus, neieviest gudrāku nodokļu politiku, utt. Tās ir lietas, kuras ES neietekmē. Par ES struktūrfondu neapgūšanu - arī tā nav ES vaina, bet gan mūsu pašu neprašana, un nav taču tā, ka esam galīgi nespējīgi ES naudu apgūt, jo labi piemēri ir, tikai nepietiekami daudz. Par emigrāciju - arī tā nav ES vaina, ka Latvijā nebija pietiekami atraktīvu darba vietu un sociālekonomiskās vides, lai paliktu. Individuāli šie cilvēki ir ieguvuši (lielākajā daļā gadījumu). Par cukura reformu - aizvērt cukura ražotnes bija ES piedāvājums nevis lēmums, lēmumu pieņēma ražotņu īpašnieki (un kurš tad neņemtu tās kompensācijas!)... Zemie tieši maksājumi lauksaimniekiem Latvijā arī tika izstrādāti ne jau bez Latvijas iesaistīšanās, jo tas taču ir pievienošanās sarunu temats. Utt, utt. Tāpēc es saku, ka jāpaskatās pašiem uz sevi un jāmācās no kļūdām. Mēs jau 5 gadus esam ES, ir pietiekami piemēri, no kuriem mācīties gan sliktā, gan labā nozīmē. Starp citu, šogad nāca klajā salīdzinošs pētījums par 10 jaunajām dalībvalstīm, un kā tās aizstāv savas intereses un veido ES kopīgo politiku, un jāsaka, ka mēs būtiski neizceļamies uz citu valstu fona. Bet, protams, potenciāls vēl ir (http://www2.providus.lv/public/27194.html)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 25.09.2009 20:29
tieši bez eiropas naudām LV lauki būtu galīgi pagalam!!!!! kas šodien notiek-tik daudz apokaliptikas netā????????

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolitis 25.09.2009 19:12
LABI pagriezta diskusija Dace! Trakākais būs tad, kad Ulme gūs atbalstu esošas nomenklatūras "domu apcirkņos"...:)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 25.09.2009 18:39
Esmu dzirdējis arī no citiem līdzīgas domas un ne reizi vien licies- kāpēc man nemitīgi dod kruķus, vai tad mēs bez tiem nemākam staigāt?
Un varbūt tieši tur ir tā skatīšanās sevi- ka patiesībā mums ir daudz talantīgu cilvēku, kurus neklausās, kuru idejas nerealizē, un bez injekcijām no ārpasaules būtu jāmaina nostādne pret vietējiem cilvēkresursiem pirmām kārtām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 25.09.2009 18:31
Mums, protams, vajag muitas savienību ar ES valstīm, jo tas ir liels un ļoti stabils mūsu eksporta tirgus. Bet izrādījās, ka mums nav pa spēkam ārkārtīgi nevienlīdzīgās lauksaimniecības subsīdijas kombinācijā ar Latvijas nespēju kaut kā aizstāvēt savus zemniekus pret subsidētu un lētu importu.

2004.g. referenduma priekšvakarā neviens eirooptimists mums nestāstīja par lielo inflāciju, par Latvijas ļoti ierobežoto kapacitāti izmantojot ES struktūrfondus, par gaidāmo atteikšanos no Abrenes, par 200 tūkstošu Latvijas iedzīvotāju aizbraukšanu uz neatgriešanos, par niecīgam piena iepirkuma cenām, par cukura kvotām, kuras likvidēja cukura ražošanu Latvijā - nevis brīva tirgus un konkurences, bet birokrātiska lēmuma veidā. Pirms 5 gadiem balsoju pret ES. Bet tagad kādu brīdi mums atpakaļceļa nav - to vajadzētu apzināties arī skaudrākajiem eiro-reālistiem.

Zaudējumi, mums stājoties ES, ir bijuši gana lieli. Bet nevajag tos padarīt vēl lielākus, dzenoties pakaļ A.Ulmes piedāvātajām maldugunīm. Tagad nav īstais laiks, lai pārskatītu mūsu dalību ES. Mūsu ekonomika vēl nav tik spēcīga un konkurētspējīga pasaules tirgū.

Man šāds referendums izskatās pēc zvejošanas duļķainā ūdenī - nedomāju, ka vajag to atbalstīt.

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule