Rasisms mūsdienu Latvijā 38

Šī portāla lasītājam es varu pateikt tikai vienu - ja tu aplūko cilvēku un redzi nevis cilvēku, bet kādas tautas, reliģijas vai citas grupas pārstāvi, tad tev ir problēma.

Iesaki citiem:
Dazadi ziedi 255x203
Foto:© AFI

Rasisms, šī vārda klasiskajā nozīmē, attiecas uz vienas rases pārstāvju uzskatu, ka citas rases pārstāvji ir kaut kādā veidā sliktāki vai mazvērtīgāki. Klasisks rasisma piemērs ir Amerikas Savienoto Valstu pieredze, kur vēl 20. gadsimta otrajā pusē melnās rases pārstāvjiem tika liegtas pat viselementārākās tiesības izglītības, darba, apmešanās un citās jomās. Līdzīgas problēmas ir piedzīvotas arī Lielbritānijā, Vācijā, Francijā un daudzās citās Eiropas valstīs.

Latvijā rasisms ir jāskata plašākā kontekstā, jo melnās vai aziātu rases pārstāvju mūsu valstī tikpat kā nav. Toties mēs varam mūsu valstī runāt par etnisko un reliģisko "rasismu". Jebkurš cilvēks, kurš seko notikumiem politikā un sabiedrībā, zina, ka Latvijā ir latvieši, kuri uzskata, ka visi nelatvieši ir sliktāki vai mazvērtīgāki par latviešiem, tāpat te ir krievi, kuri saka to pašu par visiem nekrieviem. Ļoti daudzi lasītāji noteikti sevi kādreiz ir pieķēruši pie domas, ka "krievs ir tāds vai tāds". Gan doma, ka latviešu valoda ir suņa valoda, gan arī doma, ka visi pēc 2. pasaules kara šajā valstī iebraukušie "kolonisti" būtu no šīs valsts izraidāmi, principā ir rasistiska doma, jo tā nepieļauj izpratni, ka katrs cilvēks ir individuāla būtne un nav grupējams zem vienotiem lozungiem vai histēriskiem saukļiem.

Kas attiecas uz reliģisko rasismu, tad man ir nācies ar dziļām skumjām konstatēt ne reizi vien, ka viena, iespējams liela daļa Latvijas iedzīvotāju ir antisemītiski noskaņota. Nesen man bija saruna ar intelektuālu latvieti, kuras laikā viņš vairākkārt un šķietami bez īpaša naida vai uzbrukuma, toties man par nepatīkamu pārsteigumu, Izraēlu sauca par "Žīdiju". Ik pa brīdim man uz radio raidījumu zvana kāds, gandrīz vienmēr vecākās paaudzes pārstāvis, lai bļautu par to, ka "žīdi" 2. pasaules kara laikā ir bučojuši krievu tankus un tāpēc ir pelnījuši to, kas ar viņiem notika (neaizmirsīsim arī bēdīgi slaveno ķengu rakstu žurnālā Kapitāls, kura centrālā doma bija tieši tā pati - "žīdi" paši bija vainīgi pie Holokausta izraisīšanas un tā briesmīgajām sekām).

Nelaime mūsdienu pasaulē ir tāda, ka rasisms tiek izmantots politisko spēlīšu veicināšanai. Tas, piemēram, ka konference par rasismu Dienvidāfrikā daudzu komentētāju acīs kļuva pavisam nenopietna tāpēc, ka viens no centrālajiem jautājumiem tajā ir par Izraēlas un Palestīnas attiecībām, devalvē apziņu, ka kaitīgs rasisms mūsdienu pasaulē vēl arvien ir liela problēma, un ir pilnīgi pareizi, ka tās risināšanā iesaistās Apvienoto Nāciju organizācija un līdzīgas struktūras. Tāpat neracionāla attieksme pret citām grupām pārāk bieži tiek nostādīta konfrontācijas pozīcijās - "viņš man tā, un tāpēc es par viņa tautu tā". Latviešiem, kuri ir pārdzīvojuši visu, kas ar viņiem notika pēdējo 60 gadu laikā, šī ir sevišķi liela problēma. Tas nekas, ka deportācijas orderus 1941. un 1949. gadā parakstīja dažs labs cilvēks ar latvieša uzvārdu un ka ne viens vien latvietis nostučīja savu kaimiņu vai darba kolēģi. Vainīgi pie tā visa bija "krievi", un viss.

Rasisms un tas, ko angliski sauc par bigotry (žēl un varbūt arī raksturīgi, ka latviešu valodā nav ekvivalenta šim vārdam, kurš apraksta cilvēku ar fanātiskiem un neracionāliem aizspriedumiem pret, piemēram, melnādainiem cilvēkiem, ebrejiem, sievietēm vai gejiem), nav valsts vai tautu līmenī risināms jautājums. Valstis un tautas var jaunākajām paaudzēm iepotēt domu, ka nekad nav pieņemami, veselu grupu cilvēku nosodīt zem vienādas zīmes, ja nav pierādījums tam, ka katrs šīs grupas dalībnieks atbilst šai zīmei. Taču rasisms un tam līdzīgi aizspriedumi pirmām kārtām eksistē cilvēka prātā un sirdī. Cilvēkam, kurš patiesi nav rasists vai antisemīts, nekad nav jāsaka, "Es neesmu rasists" vai "Daudzi no maniem draugiem ir ebreji". Ja cilvēks nav rasists vai antisemīts, tad viņš nekad nesaka un nedara neko tādu, kas varētu citus pārliecināt par pretējo.

Grupveida neiecietība - tā ir tēma, par kuru es esmu rakstījis arī citur. Šī portāla lasītājam es varu pateikt tikai vienu - ja tu aplūko cilvēku un redzi nevis cilvēku, bet kādas tautas, reliģijas vai citas grupas pārstāvi, tad tev ir problēma. Un katru reizi, kad tu runā par to, ka kādas tautas pārstāvji visi ir šādi vai tādi, tu dari pāri ne tikai visiem tās tautas pārstāvjiem, bet arī pats sev, jo tu neļauj savai dvēselei tikt pāri aizspriedumiem un atklāt, ka arī tas "krievs" iespējams ir ļoti labs cilvēks.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (38) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Uldze

Paldies Kārli par rakstu.
Es gan ceru, ka nekad netiks aizliegts vārds žīds, jo man tas vienmēr ir saistījies ar skaisto izmanīgo skroderieni, gudro, izmanīgo tirgotāju, kas ļoti mīl savu dēlu un dēļ dēla laimes spēj aizmirst krāsns uzspridzināšanu... Man nepatīk vārds latvietis, kad Parādnieks to izrunā, bet es ceru ka pietiekami drīz pār viņu un daudziem citiem nāks kāda garīga atklāsme un viņi beidzot iemācīsies būt patiesi laimīgi. ;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


oposit 26.11.2001 15:59
Marta, tas ko juus pateicaat, arii ir vistiiraakaa veida rasisms. Juus pasauli sadalaat progresiivajaa daljaa un mazaak progresiivajaa, lietojot shos vaardus kvalitaates kontekstaa. Cik es sprotu, juusu progresiivuma kriteerijs nebuut nav konkreetaas pasaules daljas, teiksim, paaraak kalnainais reljefs. Arii krievu komunistiem patika opereet ar vaardu kopu "progresiivaa cilveece", tikai kriteeriji nedaudz atshkjiiraas...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marta 10.10.2001 14:47
Juri -- nevarēju nociesties neatbildējusi uz Tavu diezgan dumjo pēdējo jautājumu -- "kāds ir ASV kongresa nacionālais sastāvs?" -- viņi visi ir ASV pilsoņi, amerikāņi, saprati? Jo progresīvajā pasaulē tikai ekstrēmisti nodarbojas ar cilvēku nacionālās izcelsmes analīzēm aizspriedumainuo latviešu izpratnē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 20.09.2001 17:46
Vēlētos atgādināt, ka Portugālē ir mazāk kā 5% ne-portugāļu un viņiem nav nekādu iekšējo etnisko problēmu. Vēl vairāk - es kaut kā neesmu pamanījis, ka Portugāle īpaši aktīvi iesaistītos t.s. "miera procesos" Kosovā vai vicinātu Širaka tipa karodziņus "mēs tūlīt sadosim tiem teroristiem, tikai jāizdomā, kā to labāk darīt". Neesmu dzirdējis, ka tur būtu turku problēmas kā Vācijā. Neesmu dzirdējis, ka tur vajātu ebrejus vai kādu citu nāciju pārstāvjus. Nedzīvo viņi tur pārlieku bagāti, taču ES ir gan. Varbūt tas ir ceļš, kas būtu ejams Latvijai :-)

Starp citu, attiecībā uz bēdīgi slaveno materiālu žurnālā " Kapitāls" - ja nemaldos, bija tiesa un lēmums, ka tur nekā sodāma nav. Tādējādi izteicieni par antisemītismu būtu pielietojami krietni uzmanīgāk.

Starp citu, Streipa k-gs, Jūs diezgan labi pārzināt ASV iekšpolitiku. Kāds ir Kongresa nacionālais sastāvs?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ivars Krafts 20.09.2001 09:40
De Saint, Tev būs paveicies ar tiem vāčiešiem. Man ne reizi vēl nav gadījies vācietis, kas ar mani runātu vāciski. Tikko sadzird, ka runāju ar akcentu (atzīšos, ka tas nav nekāds neuzkrītošais :-) ), tā šamējie uzreiz pāriet uz angļu valodu. Tas pats ir Zviedrijā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gunars 10.09.2001 17:26
Homo novus - delfietim!

Nekādas piepūles. Lai slavēts mesija- streips!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Homo novus 10.09.2001 16:19
Labdien!

Cik daudz neapmierināto ar Streipa rakstu! Cik daudz spēju un darbu tika ieguldīts, lai attaisnot savus aizspriedumus! Vēlu veiksmi šaj ceļā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

de_SAINT 08.09.2001 16:34
Dace!

Neviens te nevienam neaizliedz iebraukt - jautājums ir par palikšanu šeit uz dzīvi un pielāgošanos šejienes apstākļiem. Turklāt kurdu jautājums ir ļoti sāpīgs - šī lielā nācija ir bez savas valsts, dzimtenes, bet no otras puses - viņi ļoti bieši vien ir ekonomiskie bēgļi. Kā ra kurdiem izrīkojas attīstītas ietumu valstis? Izsūta, jo ļoti bieži viņi ir nelikumīgie ieceļotāji, kuri meklē labāku dzīves vietu. Meklēt labāku dzīves vietu nav aizliegts, taču ir jautājums - vai viņi pielāgosies šejienes noteikumiem? Vietējai nācijai? Kā notiek ar turkiem Vācijā? Nevajag likt vienā katlā divas dažādas lietas: rasismu, ksenofobiju un pašcieņu.

Esmu novērojis vairākus gadījumus Vācijā, kas esmu tur bijis - sākot sarunu ar vācieti vācu valodā, esmu viņam atvaiojies par to, ka nezinu vācu valodu tik labi, lūdzu atļauju rināt angliski - vācietis ar lielu prieku tam piekrita - pat veel ziedoja savu brīvo laiku, lai parādītu savas pilsētas skaistākas vietas. Otrs gadījums - sāku sarunu ar vācieti (citu) angļu valodā - atbildes bija strupas. Pieklājīgas, bet strupas. Kāds ir izskaidrojums? līdzīgi ir Polijā, Krievijā... Ja tu parādi, ka cieni šīs valsts iedzīvotājus, viņu valodu, tad pret tevi izturas kā pret viesi, savādāk tevi uzskata par iebraucēju...

JA tie paši kurdi vai čigāni vai cita nācija parādītu cieņu laviešiem un viņu valodai, domāju, ka būtu tas pats. Balti ir izcēlušies ar toleranci pret citādāk domājošiem, taču ir vēlējušies, lai viņus ciena. Piemēram, Viļņas pilsētā lietuviešu kunigaiša Ģedimina laikā bija redzamas daudzu ticību celtnes - katoļu baznīca, pareizticīgo katedrāle, musulmaņu mošeja... Kur jūs viduslaikos redzētu šādu attieksmi pret cilvēkiem? Arī latvieši nav nemaz tik naidīgi noskaņoti pret citādāk domājošiem... Tiekai viena liea - cieniet valodu un cilvēkus. Vajums patīk, ka jūs uz ielas uzrunā krieviski, angliski? Man ne pārāk, jo gribu, lai ar mani manā zemē kaut vai dažas frāzes runā manā valodā - vai tas ir daudz prasīts?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


klasters 06.09.2001 22:22
Gunaram. Paldies,tas ir labs jautaajums.Atbilde ir vienkaarsha ,izzinoshajam subjektam ir tiesiibas veidot izzinjas instrumentu peec sava praata un ,ja vinjsh mineetajaa jautaajumaa neiekljauj tautas,kas sheitan nav paziistamas ,tad viss ir shtokos,no metodologjijas viedoklja raugoties.Mazs piemeers--Vai kaads Latvijas iedziivotaajs vareetu izveerteet ugonesku cilts staavokli ? Domaaju ,ka ne,jo maz buus cilveeku,kas zinaatu par shaadu tautinju.Tomeer taa pastaav,taa mitinaas Amacones junglos un taas pastaaveeshana tika atklaata tikai 80 gadu viduu.Tomeer izzinoshaa subjekta patvaljai ir jaabuut robezhaam,un taas veido profesionalitaate un godapraats.Saprotu,ka tas skan naivi,bet,ko lai dara citu kriteeriju nava.Manis mineetos kriteerijus reizeem uztur tikai peetnieku izgliitiibas un pieredzes dazhaadiiba.Taa kaa atgriezhoties pie Juusu jautaajuma buutiibas ,es nedomaaju,ka daudzu citu etnisko grupu neiekljaushana atbilzhu alternatiivaas rada kaadas buutiskas metodologjiskas nepilniibas.Te veel vareetu mineet arii taadu argumentu,kaa milziigo etnisko grupu skaitu pasaulee,ja mees meegjinaatu atbilzhu sarakstaa iekljaut visas,tad buutu probleema sho jautaajumu uzdot.Atbildes uz to buutu bezgala garas .

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ne-sorosists 06.09.2001 20:10
"...doma, ka visi pēc 2. pasaules kara šajā valstī iebraukušie "kolonisti" būtu no šīs valsts izraidāmi, principā ir rasistiska doma, jo tā nepieļauj izpratni, ka katrs cilvēks ir individuāla būtne un nav grupējams zem vienotiem lozungiem vai histēriskiem saukļiem"===============1. Vards kolonisti tachu rakstaams bez peedinjaam. Nebuusim paarlieku maigi, vai ne, Kaarli? :))2. Mani interesee, kad, juusupraat, sheit iepluudushie kolonisti bija jaasaak uzskatiit par "individuaalaam buutneem" - "krieviem, kas ļoti labi cilvēki"? Kad iisti notika briinumainaa paarveertiiba? 2000.gadaa - sakaraa ar "millenium? Varbuut 1998. gadaa - sakaraa ar krievu pensionaaru miitinju pie Rigas Domes? Varbut 1991. gadaa, kad izgaazaas Maskavas puchs? 1991. gada barikaazhu laikaa, kad, kaa zinaams no miitu uzprishinaataajiem, tur esot bijushi krievi vien? Varbut 1959. gadaa, kad "nometa" Berklavu"? Varbuut 1949. gadaa - kopsh deportaaciju briizha? Vai kopsh1945., 1941. gada?Varbut nav svariigs kaads konkreets gada skaitlis, bet briidis, kopsh kaada konkreeta "individuaalaa buutne" saaka dziivot latvieshu dziivoklii pie visa gatava peec tam, kad konkreetais latvietis bija izsuutiits? Varbut "ļoti labais individuaalais krievs" izveidojaas kaarteejam krievu militaaristam ieguustot pierakstu un dziivokli Riigaa, apejot gadu desmitus dziivoklju rindaas staavoshos latvieshus?3. Mazliet par naakotni (pagaatnes cilaashanai beidzot jaaliekot PUNKTS, vai ne?). Cik miljonus Latvijaa iebraucoshu krievu, baltkrievu, ukrainju, kurdu, kjiinieshu, senegaalieshu, uzbeku utt. tuvaakajos gados juus, Streip, buutu gatavs uzluukot kaa "individuaalas buutnes", kuras varbuut buus "neaizvietojami speciaalisti", vai "politiskie beeglji"? Lidz kadam latvieshu ipatsvaram Latvijaa jus buutu gatavs brashi murgot savas amerikaanju paargudriibas? 40%, 30%? Vai Latvijas valsts, kuraa dziivotu 25% latvieshu, jums neshkjistu paaraak rasistiska? Ak, vai mums vispaar ir moraalas tiesiibas visas pasaules nabadzinjiem liegt dziivot shajaa skaistajaa, paaraak tukshajaa teritorijaa - Latvijaa?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gunars 06.09.2001 20:09
God. Klaster! Vai tad jau pats uzskaitījums, kurā nosauktas konkrētas tautas, nav metodoloģiski nepareizs? Tajā brīdī, kad tiek nosauktas konkrētas tautas, par ko jāizdara vērtējums pētījums jau kļust subjektīvs, kurš parāda tikai pētnieka interesi par konkrētu tautu, tajā pašā brīdī izslēdzot no pētījuma visas tās tautas, kuras nav pieminētas pētījumā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

klasters 06.09.2001 18:47
Dacei. Luudzu nesteidziet tik dikti savaa kaaree pieraadiit rasisma klaatesamiibu latviskaa mietpilsonja apzinjaa un mentalitaatee.Pabrika kungs bija tik laipns un nopubliceeja vienu no BDH aptaujas jautaajumiem.Tajaa piedalaas sekojosh vaardojums --Shiem cilveekiem nevajadzeetu dot atljauju iebraukt valstii--,taalaak seko dazhaadu etnisko un rasu grupu uzskaitiijums,t.i. kurdiem,romiem jeb ,kaa Latvijaa, chigaaniem un melnaadainajiem.No shiis vietas arii buutu jaasaak interpreteet un pirmais solis buutu saprast to ,kaa respondents uztver sho jautaajumu.Taa formuleejums ir atveerts respondenta subjektiivai interpretaacijai,respektiivi ,tajaa nav saciits vai iebraukshanai Latvijaa sekos arii izbraukshana no taas.No savas pieredzes plauktinja raugoties ,varu apgalvot ,ka parasti respondenti aptaujaas liidz galam neizskaidrotas situaacijas ekstrapolee liidz galam jeb noved taas liidz robezhsituaacijai.Tas noziimee vien to ,ka daudzi ,jo daudzi aptaujas daliibnieki shajaa jautaajumaa modeleeto situaaciju saprata kaa taadu ,kur mineetie ljaudis Latvijaa grasaas palikt.Starp citu Juusu sabaartaa Dawsona komentaars ir apliecinaajums manis saciitajam.Kaada bija izeja no situaacijas,a vienkaarsha kaa 2 reiz 2.Tik vien vajadzeeja kaa jautaajuma struktuuraa paredzeet un modeleet dazhaadas konkreetas situaacijas---piem. liegt iebraukt,kaa tuuristiem,liegt politisko patveerumu,liegt paarcelties uz dziivi Latvijaa ,ja tam nav noteikta objektiiva ceelonja utt...Luudzu nekritizeet manus formuleejumus ,jo es te shobriid neizstraadaaju jaunu instrumentaariju ,es tikai censhos labot instrumentu,kas radiijis tik daudz nejeedziigu secinaajumu.Ziniet ,ja shis jautaajums kaadam ir radiijis veelmi secinaat ,ka Latvija ir rasisma un ksenofobijas paarnjemta valsts,tad ar taadiem pashiem panaakumiem vinjsh var iet urbt zobus nevis pie dentista,bet pie tiem viirinjiem ,kas lauzh asfaltu Riigas ielaas,jo shie taksh a bruukjee urbi. Luudzu beidziet sociaalaas norises urkjeet ar instrumentu ,kas speej vien to ,kaa redzeet visas lietas galeejiibaas.Varu apgalvot,ka sheitan sastaptie artikjelji par rasismu ir palielinaajushi ksenofobijas iespaidu Latvijaa

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dace 06.09.2001 15:17
Dawsonam.Datos, kurus es izmanotoju, iet runa tiesi par parvietosanos. "Nelaist ieksa" anketa attiecas uz ieksa nelaisanu pat turistu karta! Tam nav nekadas saistibas ar dzives vietas izveli vai Tavam zekem mana dzivokli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gunars 06.09.2001 13:31
Ja vadās no rakstā paustajām domām:

Šī portāla lasītājam es varu pateikt tikai vienu - ja tu aplūko cilvēku un redzi nevis cilvēku, bet kādas tautas, reliģijas vai citas grupas pārstāvi, tad tev ir problēma.Kārlis Streips, žurnālists tad var izdarīt sekojošus absurdus slēdzienus:

Vai Latvijā pastāv rasisms? Jā! Pastāv dzimuma rasisms. Mēs bieži sakām: tā un tā SIEVIETE/VĪRIETIS teica... Bet mums taču jāsaka: Brīvs INDIVĪDS teica... vai vismaz CILVĒKS teica...

Bet, ja šai tēmai pieiet pavisam nopietni, tad ļoti paviršu provokatīvu [ kāds diskusijā teica - žurnālists var arī provocēt] rakstu var kvalificēt /pēc manām domām/ kā rasismu, ksenofobiju utt. veicinošu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


klasters 06.09.2001 13:13
Dacei. Paldies par zinju ,noteikti centiishos atrast sho peetiijumu un briivaakaa briidii paanalizeet rezultaatus.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dawsons 06.09.2001 08:22
Cien. Dace!

1. Atļauj Tev jautāt, kur ir robeža starp pamatnācijas (pamatiedzīvitāju) tiesībām un migrantu tiesībām. Nedaudz paspilgtinot krāsas, Tavā cilvēktiesību izpratnē, man ir tiesības pieprasīt gultasvietu Tavā dzīvoklī, pamatojot to ar vispārējo cilvēktiesību hartu?! Nejauc divas lietas: tiesības pārvietoties (visnotaļ apsveicams pasākums) un tiesības izvēlēties dzīvesvietu (praktiski- utopisms). Te pretī stāv divi postulāti: Īpašumtiesības (Tavs dzīvoklis ir neaizskarams) un Mistiskās Cilvēktiesības. Domāju, Tu sevišķi labi nejustos, ja no rīta sava dvieļa vietā atrastu manas zeķes! Asi! Katram ir savi paradumi un ieražas. Bet esot ciemos, jāpieskaņojas saimnieku paradumiem. Pārvietojoties lielām masām, rezultāts ir vietējo vēlmes saglabāt savas vērtības, sadursme ar iebraucēju vēlmi dzīvot pēc sava tikuma. Mierīga līdzās pastāvēšana šādā gadījumā ir pulvera muca bez vāka. Piemērs: Anglija, 2001. gads.

2. Tevis piedāvātie dati tikai apstiprina manis teikto: latvieši ir pārsteidzoši toleranti, jāteic, ka pat mazliet par daudz toleranti. Kas attiecās uz konkrēto teutību pārstāvjiem, tas izbrīnu neizraisa. Lai gan jau padomju laikos mums mēģināja iegalvot, ka visi cilvēki ir vienlīdzīgi, būtu muļķīgi noliegt, ka katrai tautai ir zināmas iezīmes. Ja kaukāzieši galvenokārt asociējas ar onkām, kas tirgū tirgo arbūzus, tad par čigānu etnosu var spriest pēc ikdienas saskarsmes ar to. Ja palasa kriminālo statistiku, tad narkotiku tirdzniecībā izteikti dominē tieši čigāni (neskatoties uz to, ka viņi sastāda niecīgu Latvijas sabiedrības daļu). Es būtu ar mieru piekrist, ka 10, 20 šādi fakti varētu būt atsevišķi gadījumi, taču šis masveidīgums jau liecina (vismaz mani pārliecina) par ko citu. Savā mūža es esmu redzējis tikai divus čigānus (vīrs un sieva), kas strādāja algotu darbu uzņēmumā. (Ak jā, ir vēl trešais- Saeimas deputāts Rudēvičs).

Domāju, ka es neesmu vienīgais, kam par čigāniem radies tāds iespaids, un lai kāds pasaka, ka šis iespaids nav pietiekami pamatots. Un tad ir jābrīnās, ka tikai 16 procenti latviešu ir noskaņoti pret čigānu ielaišanu Latvijā.

Par konkrētiem cilvēkiem: es arī sastopot uz ielas krievu, vai to pašu čigānu, nekādu naidu pret konkrēti viņu neizjūtu, un es viņus vērtēju pēc viņu pašu rīcības. Taču pret tautām, kuras viņi pārstāv, es nekādi nejūtu simpātijas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


dace 05.09.2001 18:21
Klaster!Man gan tieshi shobriid priekshaa ir peetiijuma anglju valodas versija, tachy jautaajums skan shaadi:"Es Jums tagad nosaukshu dazhaadas iedziivotaaju grupas. Luudzu atbildiet liidz kaadam saskarsmes liimenim Juus esat ar mieru komuniceeties ar sho grupu paarstaavjiem)". Taalaak ir mineeti dazhaadu tautiibu un rasu paarstaavji, kaa arii vairaaki atbilzhu varianti: kaa ar gjimenes locekli, kaa ar tuvu draugu, kaa ar kaiminju, kaa ar darba koleegji, kaa ar shiis valsts pastaaviigu iedziivotaaju, kaa ar tuuristi, vispaar nevajag laist valstii iekshaa. Shis peetiijums, manupraat, ir publiceets arii portaala integraacijas sadalja. Paldies, ka interesejaties par to kaa jautaajumi tiek uzstaaditi. Shis, manuprat, arii ir ljoti svariigs paarrunu temats. Piemeeram, 1998. gada peetijuumatika uzdots jautaajums par to, kuraam iedziivotaaju grupaam respondenti visvairaak neuzticas. Atbilzhu varianti bija sekojoshi: homoseksualji, komunisti, nacionaalisti, imigranti, un religjiski cilveeki. Nenoliedzami, ka lidz ar atbilzhu varianti izveeli, peetijumu autori arii zinaamaa meeraa nosaka taa iznaakumus. Mani interesee uz kaada pamatatieshi shiis grupas toreiz tika uzskatiitas par potenciaali neuzticamaam.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guncha 05.09.2001 17:52
Aigai!

Piekrītu, taču žurnālistam nav nekādu tiesību apvainot citus cilvēkus. Un vēl - es nebūt nejūtos izprovocēts, bet gan aizvainots par šādu apmelojumu. Bet labāk jau tiešām - liksim viņu mierā.

P.S. Paldies par diskusiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aiga 05.09.2001 17:46
Guncha!zini, bet principā žurnālists var arī provocēt, un tas Streipam ir sanācis. tā kā liksim labāk viņu mierā, citādibūs secinājums, ka esam neiecietīgi pret citādi domājošiem.dacei - es domāju, ka šie pētījumi ir patiesi. un viens no svarīgākajiem jautājumiem, kad tapsim uzņemti lielalā ESsaimē būs tieši kā mēs spēsim risināt bēgļu problēmas un tik galā ar šīm problēmām. Latvija nav pārapdzīvota, tā ir pat pārāk maz apdzīvota. Tātad brīvu vietu diezgan. tad vēl - pašu demogrāfiskā situācija, kad sāks pietrūkt darbaļaužu un ekonomisku apsvērumu dēļ tos importēs...un tad vēl - vai tas ir cilvēcīgi atraidīt cilvēkus, kuri cietuši karos un vēlas dzīvot labāk...es nezinu, kā Latvija tiks galā ar šiem jautājumiem, kas būs daudz smagāki par pašreizējām problēmām - ir vai nav jāmācās latviešu valoda. un man ir aizdomas, ka neviens tā īsti tagad par to nedomā. kaut gan būtu laiks...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


klasters 05.09.2001 17:41
Dacei. Paldies par interesantajiem datiem,bet lai tos vareetu interpreteet buutu veelams redzeet preciizu jautaajuma formuleejumu.Bez taa Juusu interpretaacija vareetu buut mazliet paarsteidziiga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


dace 05.09.2001 17:36
"Te nu nonākam pie nākamās tēmas: rasisms un ksenofobija. Atļaušos apgalvot, ka Latvijai nav raksturīgs nedzviens, nedz otrs. Rasisms, tāpēc ka nav īpaši daudz citu rasu pārstāvju, ksenofobija- latvieši kā nācija ir ļoti atvērtipozitīviem kontaktiem." (Dawsons)Lai rasisms pastaaveetu, nemaz nav nepiecieshama citu rasu paarstaavju klaatbuutne. Aciimredzot autors ierobezho rasisma izpausmes definiiciju kaa diskriminaaciju pret konkreetu cilveeku. Tachu arii attieksme vai uzskati var buut ar rasistisku pieskanju. Turklaat, latvieshi kaa naacija nu nav nemaz tik ljoti atveerti ar pozitiiviem kontaktiem. Piemeeram, Baltijas sociaalo zinaatnju instituuta peetiijumaa "Celjaa uz pilsonisku sabiedriibu"(aptaujaati 1004 pilsonji un 1005 nepilsonji) redzams, ka 29% pilsonju un 18% nepilsonju uzskata, ka kurdu tautiibas paarstaavjus vispaar nevajadzeetu ielaist muusu valstii. Par chigaanu tautas paarstaavjiem liidziigi juutas 16% pilsonju un 17% nepilsonju. Par Kaukaazieshiem - 15% pilsonju un 14% nepilsonju; par kjiinieshiem - 11% pilsonju un 7% nepilsonju; par melnaadainajiem (melnaadainie vieniigie shinii peetiijumaa ir identificeeti peec aadas kraasas nevis peec etniskaas piederiibas!). Japieziime, ka te iet runa par iebrauksanu valstii. Briiva paarvietoshanaas ir cilveektiesiibu jautaajums. Taas aizliegshana uz etniskaas piederiibas vai rases pamata buutu rasisma visklajaakaa izpausme.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Guncha 05.09.2001 17:32
Aigai!

Štrunts jau būtu par tiem cilvēkiem, kuri ģībst aiz laimes, ieraugot savu "mesiju". tikai žēl, ka šie cilvēki savēl tādus "mesijas" pilnu Saeimu un pašvaldības, bet pēc tam paši rausta plecus un bubina, ka, lūk, viņi jūtoties apkrāpti, piemānīti un nelaimīgi. Labs piemērs ir Zīgerists. Baigais tautas varonis un glābējs. Bet to putru jau izstrēbt mums nāksies. Tādi streipi atmetīs ar roku un atradīs sev siltu vietiņu arī citā kosmopolītiskā valstī. Bet mums būs palikt šeit. Jo mēs zem cilvēka saskatām arī tautību - tātad esam rasisti. Ak Dievs!! Bet cik debili tas skan - ak Tu mani saskati kā latvieti, nevis kā tikai cilvēku!! Ak Tu rasists..... Nu bet tā taču sanāk pēc Streipa ieskatiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Aiga 05.09.2001 17:06
Guncha!katram cilvēkam uz šīs zemes ir sava vieta. arī Streipam. jo ne jau viņš viens sevi varēja ieceltpar lielāko ekspertu. tātad bija cilvēki, kas viņam aplaudēja un teica - tu tāds esi! un ir vēl tagad. :)) vēl viena tēma - par mesijas apziņu un vēlmi cilvēkiem atrast kādu - kas zina labāk un prot visupaskaidrot! īstenība - dzīvē jau neko nevar izskaidrot un absolutēt par galīgo patiesību. cilvēks, kas to neapzinās....nu es vismaz negribētu šādi aloties savā dzīvē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guncha 05.09.2001 16:59
Aigai!

Es jau arī nebūt nevēlos nopelt citu viedokli. Pēc dabas esmu asas dabas, tāpēc arī tik asi reaģēju uz Streipa subjektīvajiem spriedelējumiem. Bet kas attiecas uz Jums - es respektēju Jūsu viedokli, jo tas ir izteikts korektā formā, nevienam "neuzbraucot" par viņa esību. Atzīšos, no sākuma (kad Streips atbrauca uz Latviju) man likās, ka nu beidzot Latvijā atradies viens labs žurnālists. Bet jau pēc pavisam īsa laika sapratu, kasviņš par putnu. Šeit viens trāpīgi izteicās pār Streipa dzimšanas zemi. No šā apstākļa arī izriet viņa uzskati par to, ka es esmu sastrīdējies ar savu galvu, ja pretī redzu vācieti, nevis vienkārši cilvēku. Žēl, ka šāds cilvēks (Streips) Latvijā tiek uzskatīts par lielu profesionāli savā jomā, viņam tiek prasīts viedoklis par nopietnām tēmām. Manuprāt, Streipam lietderīgi būtu vēl pamācīties. Tikai tagad kādā labā Eiropas skolā, kur viņš beidzot saprastu, ko nozīmē lepoties par savu tautu, savu zemi, savu kultūru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aiga 05.09.2001 16:48
Guncja!mans mērķis nebija teikt, ka tas ir kaut kas slikts vai labs. es vēlējos pateikt - ka cilvēki ir dažādi.varu Jums pilnīgi piekrist, ka ir interesanti iepazīt un paņemt no kāda cita cilvēka, to kas viņam ir labs.arī dažādas kultūras, dažādu pasaules uztveri...atšķirīgo un tā bagātināt arī sevi. es piemēram esu priecīga, ka mani draugi no Anglijas saka - tu ļoti mīli šo zemi, to var just, tu esi nacionāliste. tajā jau tiešām nekā slikta naf. jo caur mani - arī viņiem šī zeme kļūst mīlama. taču - tai pašā laikā - es nenoliedzu, ka cilvēki mēdz redzēt ne tikai labo, bet arī slikto...un reizēm šo slikto izmanto, lai projecētu uz visu nāciju...Streips!? tās ir viņa domas un par šo problēmu un nevēlos viņu pārliecināt un viņam iestāstīt - ka tās irpareizas vai nē. pati esmu sastapusies, ka šis kungs mēdz būt ļoti neprofesionāls savos secinājumus un man viņš nav autoritāte ne kā žurnālists, ne kā cilvēks. taču tas ir mans viedoklis un nevēlos viņam pārmest, kaviņš vispār mēdz domāt!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gunars 05.09.2001 16:45
Pārdomas:

Iespējams ka latvieši ir antirasisti, jo bieži paši saka, ka latvieši ir sliktāki par citiem.

Rakstā Streipa kungs reliģisko rasismu saista ar antisemītisko noskaņojumu ?? Kaut kā nesaskan.

Nesaprotu kāpēc žīdus jāsauc par ebrejiem /vai tad ebreji nav releģiska kopa? Es agrāk pazinu vienu žīdu - kristieti/ - tad jau labāk saukt par par izrēliešiem. Šķiet, M.Vulfsons sevi sauc par žīdu.

Beigu beigās es uzzināju, ka esmu rasists, jo tik tiešām man lielākais vairums draugu ir latvieši un pie tam es ar viņiem runāju latviski. Līdz šim man šķita, ka es ar latviešiem labāk satiekos, jo es viņus labāk pazīstu un saprotu, bet tagad noskaidrojās, ka esmu rasists. Savādi gan.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

andrisk 05.09.2001 16:14
"Ja tu aplūko cilvēku un redzi nevis cilvēku, bet kādas tautas, reliģijas vai citas grupas pārstāvi, tad tev ir problēma" - Streipa kungs laikam nezina, ka pastāv tāda politisko zinātņu pētniecības nozare kā etnopsiholoģija, kura pēta katrai nācijai piemītošās īpašības un šo īpašību vēsturisko izcelsmi un attīstību. Iesaku painteresēties, gluži interesanta tēma, un varbūt tad Streipa kungs savu viedokli nedaudz mainītu. Katrā ziņā es nojaušu Streipa kunga šīs problēmas slimīgās uztveres galveno cēloni. Protams, ka cilvēks, kas audzis vidē, kur vēsturiski netiek īpaši izcelta cilvēka nacionālā piederība, šāda pasaules uztvere arī izveidojas un nonākot Latvijas (Eiropas) vidē, daudzas lietas var šķist nesaprotamas. Streipa kungs, Eiropā valstis vēsturiski ir veidojušās tieši pēc nacionālā principa, un situācija ir pavisam cita, nekā tas ir ASV. Jūsu pasaules uztvere ir cita, es neapgalvoju, ka tā ir nepareiza, bet tomēr nevajag par nepareizu uzskatīt manu pasaules uztveri, jo es tiešām cilvēku identificēju ar kādu tautu, rasi, reliģiju vai kādu citu pazīmi.

Atšķirībā no viena no iepriekšējo komentāru autora paustā uzskata es patiešām lepojos ar to, ka esmu latvietis un uzskatu, ka tam ir pamats. Kāds - domāju, ka katram savs, bet nešaubos, ka tāds ir.

Ar cieņu,

Andris

andrisk@one.lv

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guncha 05.09.2001 15:26
Protams, Aiga, varu Jums piekrist, ka notiek dalīšana, bet gribu pajautāt - kas tur slikts? Vai tur ir kāda nepareizība? Vai latvietis pārstās būt latvietis, vai krievs vairs nebūs krievs, ja mēs teiksim "latvijci"? Es lepojos, ka esmu latvietis. Un jūtos vēl lepnāks, ja kāds cittautietis zin manu nacionālo piederību. Arī man ir interesanti, ka es varu runāt, piemēram ar ķīnieti, krievu vai francūzi, nevis ar kosmopolītu, kurš ir aizmirsis savu identitāti. Starp citu, tajā pašā krievu valodā ir trāpīgs apzīmējums cilvēkiem, kuri jau sen ir aizmirsuši savu tautību, saknes, senčus - sbrod. To man pateica kāds labs paziņa - krievs. Ceru, ka viņš tagad neuzskatīs par rasistu, jo saskatu viņu ne tikai kā savu paziņu, cilvēku, bet arī kā konkrētas tautības pārstāvi, ar kuru latviešiem saistās gan traģiskas, gan arī īpaši siltas atmiņas par pagātni. Taču noteikti šīs atmiņas nevar nosaukt par rasistiskām.

Var diskutēt par šo tēmu ilgi un dikti. Katram noteikti būs daļa taisnības. taču manī izraisīja sašutumu Streipa paštaisnais apgalvojums, par to, ka ar mani kautkas nav kārtībā, ja es neredzu pliku cilvēku, bet gan viņa tautību. Var jau būt, ka Streips ir ļoti pavirši strādājis pie šā raksta un tur ir daudz kļūdu, tomēr dzirdot ikdienā Streipa viedokli par šīm tēmām, nākas domāt, ka Streips pat varbūt kaunas, ka vispār ir latvietis. Lūk, kas mani aizvaino!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aiga 05.09.2001 15:12
vispār jau tas ir normāli, ka satiekoties redzu - manā priekšā vīrietis vai sieviete, jo cilvēki dalās pēc dzimumiem. tāpat - pasaulē ir dažādas rases - baltas, dzeltenas un melnas...redzēt pasauli krāsās arī normāli. esmu pati dzīvojusi gan vairāk starp krieviem, gan tagad vairāk kontaktējos ar latviešiem. diemžēl, tačuLatvijā nākas sastapties ar to, ka cilvēki tiek dalīti : krievos un latviešos. ja nēģeris Latvijā nebūtu eksotiska parādība - iespējams, arī viņiem tiktu šajā sabiedrībā piešķirta noteikta vieta, kā tajā pašā ASV. man bija draudzene - ebrejiete, kura nu jau deviņus gadus dzīvo Izraēla. kad viņa brauca prom, mēs daudz runājām un mani pārsteidza, ka viņa man teica : es nevēlos šeit palikt, kur manus bērnus sauc par žīdiem....bieži vien cilvēki neapzinās, kādas sāpes viņi var nodarīt otram, pasakot - tu esi resns, tev šķības acis, tevāda...cilvēki runā tam nepievēršot uzmanību. man arī bija sāpīgi, kad man teica - nu jā tu jau pinies ar tiem krieviem. es varēju runāt sausu muti, teiktdama, ka man ir interesanti, ka man patīk Puškins, ka man patīt Grebenšikovs, ka pilnība esmu apburta vēl no citām kultūras lietām...vēl tagad daudzi brīnās, ka esmu pareizticīgā. man patīk pareizticīgo baznīcas, tieši tur jūtos tuvāk Dievam. ieskaidrot to citiem vienkāršiemvārdiem - tas ir neiedomājami grūti. man gan šķiet, ka Latvija šajā ziņā nav nekāds izņēmums - praktiski visur cilvēki ir sadalīti - pareizajos un nepareizajos....tā vieglāk atrast attaisnojumu savām kļūdām, novelt atbildību uz citu pleciem par savām neveiksmēm..vai tas mainīsies un vai maz to ir iespējams mainīt - mana atbilde: tas vispār nav iespējams.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Guncha 05.09.2001 13:29
Sveiki, Marta!

Manuprāt, Jums ir nepareizs priekšstats par cilvēkiem, ja jau tik kategoriski kritizējat manu viedokli par tautības saredzēšanu. Turklāt Jūs pati zināmā mērā atzīstat, ka esat rasiste, ja uzsverat, ka, uzlūkojot cilvēku, kā konkrētas nācijas pārstāvi, viņam tiek uzlikts šai nācijai raksturīgais zīmogs. Personīgi es šādu pieeju kategoriski noraidu, jo neesmu tāds. Es cilvēkos saskatu tieši viņam raksturīgās īpašības, nevis nācijas izteiksmīgos ieradumus. Starp citu - paskatieties Holivudas filmas par mafijām - tur diezgan regulāri mafijas bosu tēlos ir izteikti itāļi. Nu un kas tad ir? tāpēc es visus itāļus nebūt neuzskatu par potenciālajiem slepkavniekiem. Starp citu, ja nekļūdos, gudrais skolotājs Streips ir no Amerikas, kur ražo šādas filmas. galvenais, ko es gribēju pateikt par Streipa kunga rakstu - ja pats esi tāds cilvēks, tad nevajag saskatīt citos savas īpašības. Es nevēlos piekrist muļķīgam un kategoriskam apgalvojumam, ka gadījumā, ja es pretimnācējā saskatu nevis pliku homo sapiens, bet gan krievu, latvieti, baltkrievu, gruzīnu vai nēģeri, es obligāti esmu rasists, rusifobs vai vēl sazin kāds nelietis. Interesanti būtu zināt, ko Streipa kungs ar savām acīm pirmo saskata, kad viņam nāk pretī pa ielu nēģeris? Cilvēku ar tumšu ādas krāsu, vai personību? Un vēl kas - aizvien vairāk pārliecinos, ka Streips patiesībā absolūti neorientējas Latvijas situācijā un cenšas mums uzspiest citā valstī iegūtus stereotipus par rasismu, antisemītismu. Latvijā šādu problēmu vispār nebija, kamēr te nesaradās visādi gudreļi ar "labu" izglītību, kas ir pārliecināti, ka ir gudrāki šeienes latviešiem. Līdz tam mēs visi bijām cilvēki, kā saka pats Streips. tagad es uzzinu, ka esmu rasists, jo atpazīstu cilvēkā konkrētu tautību. Pilnīgs idiotisms.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Crazyking 05.09.2001 13:26
The text by crazyking

Hah, es to rakstu nemazām neesmu izlasījis, tātad es arī komentāru pierakstīt nevaru!!!!!!!!!!!!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

klasters 05.09.2001 12:26
Martai. Jums ir jauks noveeleejums,bet tas nav gluzhi izpildaams.Tas ko Juus saucat par birkaam vareetu saukt arii par uztveres stereotipiem.Un tiik mums vai nee ,bet tieshi shie stereotipi organizee muusu domaashanu ikvienaa dziives situaacijaa.Diemzheel Juus manaas aciis esat birku kopums ,gluzhi taapat kaa es Juusu aciis.Vieniigais par ko var runaat ir -- negatiivo stereotipu izskaushana. To parasti dara radot jaunus ,pozitiivos stereotipus,kas staajas veco vietaa vai vismaz dominee paar tiem.Juusu aicinaajums redzeet cilveeku parasti tiek uztverts paarlieku personiski un izsauc dabisku pretreakciju.Un tas nu galiigi nav vajadziigs.Ljaujiet cilveekiem saglabaat sociaalaas distances un nespiediet tos miileet tiem svesho.Pilniigi pietiks ,ja sveshais tiks saprasts un respekteets.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Marta 05.09.2001 11:46
Piekrītu Streipam, ka daudzi mūsu zemītē -- ne jau tikai latvieši -- ir rasisti un ksenofobi diemžēl, jo pārlieku aizraujas ar dažādu birku piekarināšanu cilvēkam, pēc kurām tad arī viņu tālāk vērtē. Un tā ir problēma. Ja tu, Guncha, skatoties uz cilvēku, identificē viņu pēc tautības vai nacionālās piederības, tad neizbēgami tas uzspiež viņam zīmogu saskaņā ar to, kāds priekšstats par šo tautību tavā prātā ir nobriedis tajā skaitā klausoties rasistiskus jociņus un tamlīdzīgi. Arī man kādu ievērojamu laiku bija aizspriedumi pret krieviem, un es tos atzinu un centos apzināti pārvarēt. Manuprāt ieslīgšana nacionālismā ir kaitīga tādēļ, ka piederība kaut kādai nācijai pati par sevi taču nav nekāds kritērijs pēc kura vērtēt cilvēku, un latviešiem tas ir tik spēcīgs arguments, ka bieži vien aiz tā neredz cilvēku vērtības ja sāk analizēt no tautības (Kapitāla groteskais raksts ir viens labs piemērs). Ko nozīmē "es lepojos, ka esmu latviete?" NEKO. Tas nozīmē, ka nav nekā cita, ar ko lepoties. Līdzīgi būtu, ja cilvēki lepotos ar matu krāsu vai kurpju izmēru vai horoskopa zīmi (latviešu apsēstība ar horoskopiem ir gaužām aizkustinoša).

Novēlu mums visiem saredzēt aiz krāsaino birku gūzmas cilvēku.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Guncha 05.09.2001 10:17
Manuprāt, Kārlim Streipam pašam ir diezgan daudz problēmu, kuras viņš cenšas proicēt uz citiem latviešiem. Var skaidri just, ka Streips cenšas no sevis parādīt augsti kulturālu cilvēku, nerasistu, neatntisemītu utt. Bet patiesībā, manuprāt, Streips vispār neko nejēdz no Latvijas reālās situācijas. Streipam nav NEKĀDU tiesību apvainot mani, ja es skatos uz krievu un redzu krievu, skatos uz ķīnieti un redzu ķīnieti. Jā - es redzu cilvēku, kuŗs ir ķ;inieties. Vai tapēc es esmu rasists. Un arī vārds "žīds" - pirmskara Latvijā vārds žīds neskanēja kā apvainojums. Tagad skan. To ir panākuši tādi profesori kā Streips, ka pēkšņi kāds vārds kļūvis slikts. Kapēc Streips nesatraucas par to, ka daudzi krievi latviešus sauc par naciķiem, (it kā atvasināts no vārda nacionālists, tomēr var saskatīt arī citu līdzību), kapēc Streips nekliedz, kad latviešus saukā par gansiem. Nevajag, Streipa kungs, būt tādam liekulim. Ja gribas izteikties, tad izsakieties savā draugu kompānijā, bet neuzspiediet savu klaji maldīgo uzskatu citiem. varu tikai vēlreiz teikt - es nejūtos rasists, ja redzot ebreju viņam raksturīgā ap`ģērbā, saredzu ebreju, nevis tikai cilvēku. Es lepojos ar to, ka protu atšķirt cilvēkus pēc tautībām, nevis saredzu tikai un vienīgi homo sapiens bez identitātes un piederības kādai nācijai. Domāju, ka arī tas cilvēks nejutīsies apvainots, ka es atpazīstu viņa tautību. Viņš jutīsies glaimots, ka es viņu nepieskaitu kosmopolītiem, kāds, visticamāk, esat Jūs, Streipa kungs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


modris39 05.09.2001 10:00
Piekrītu par žīdiem - viņi izskatās pasludināti par svētajām govīm. Maļ palestīniešus ar tankiem, raķetēm un cita veida ieročiem, bet lai kāds mēģina iepīkstēties, ka tā, iespējams, nav gluži Dievam tīkama rīcība. Praktiski izskatās tā - viss, ko dara žīdi, tostarp slepkavības, spīdzināšanas utt. ir labi un pareizi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Dawsons 05.09.2001 08:14
Sākšu ar portāla moto: "Muļķi lieto aizspriedumus argumentu vietā". Vārds vietā, taču diemžēl mūsu sabiedrībā par aizspriedumu tiek pasludināts jebkurš princips vai uzskats, kas neatbilst "ideālā atvērtā cilvēka" modulim. Jāatzīmē, ka dažs labs no šiem "aizspriedumiem" ir krietni vien labāk pamatots, nekā "pareizās" puses argumenti, kuri bieži vien tiek formulēti "tā nav (nebūs) labi!" (šo regulāri izmanto arī Streipa kungs) vai "Eiropa mūs nesapratīs!" (Birkava kunga nodrāztais teiciens.

Te nu nonākam pie nākamās tēmas: rasisms un ksenofobija. Atļaušos apgalvot, ka Latvijai nav raksturīgs nedz viens, nedz otrs. Rasisms, tāpēc ka nav īpaši daudz citu rasu pārstāvju, ksenofobija- latvieši kā nācija ir ļoti atvērti pozitīviem kontaktiem. Ja kāda tauta (piemēram tie paši krievi un žīdi) sāk diktēt savus noteikumus, tad tas jau vairs nav nekas pozitīvs (šim piemēram pamata ir atliku likām, un ja Streipa kungam atkal nepieleks kad un ko šie piemēri mēģina diktēt, tad atvainojiet, es nevaru Jums palīdzēt,- nav aklāku par tiem, kas nevēlas redzēt.)

Savukārt Eiropeiskais Internacionālisms un "tautu draudzība" ir novesti ad absurdum. Tautai nav vairs tiesības izvēlēties- vai būt pilnīgi atvērtai, vai arī saglabāt to nacionālo vidi, kura šai tautai raksturīga. Lai minam Austrijas vēlēšanu rezultātus: Lielu balsu daļu saņēma Haidera Brīvības partija, kas cīnās par Austrijas slēgšanu imigrantiem. Rezultātā Austrija tika sodīta par to, ka brīvās un demokrātiskās vēlēšanās, tā veica nepareizu izvēli. Un te nu sāk rasties šaubas, vai mums ES par tādu cenu ir vajadzīga? Vai tā ir demokrātija? Ja jā, tad piedodiet, bet man tāda demokrātija nav vajadzīga.

Atpakaļ pie tēmas! Var to saukt dažādi- par ksenofobiju, par nacionālismu, vai par rasismu, bet arī man nav sevišķi patīkami dzīvot vidē, kur mājo cilvēki, kuriem ir citādas tradīcijas , citādas paražas, jā, arī cita valoda. Tai pat laikā, diez vai mani var saukt par ksenofobu. Man patīk aizbraukt uz kādu citu valsti un pavērot, kā tur cilvēki dzīvo, taču ja viss tiktu samiksēts kopā, šādas iespējas nebūtu. Runājot klasiķa vārdiem: "ja tev ir divi labi vīni, nemaisi tos kopā cerot, ka sanāks kas divtik labs. Tu iegūsi suslu!"

P.S. Par Kapitāla rakstu: ko katrs gribēs saskatīt, to arī saskatīs! Streipa kungs! Raksta centrālā doma bija pavisam cita! Bet par holokaustu- tika sniegts skaidrojums (pie tam vēsturiski pamatots), kāpēc pret žīdiem pēckara Vācijā bija šāda attieksme. Skaidrojums tika pasniegts neitrāli un korekti, kā tas normālās diskusijās un apskatos mēdz būt. Kāpēc tik slimīga reakcija? Kas attiecas uz to, ka viena, iespējams liela daļa Latvijas iedzīvotāju ir antisemītiski noskaņota, tad jāteic, ka reakcija izsauc pretreakciju. Un pēc dažiem izgājieniem no žīdu puses (piem. bēdīgi slavenais Vīzentāla centrs), atliek tikai pabrīnīties, par latviešu iecietību. Diez vai ko tamlīdzīgu varētu atļauties kaut vai tajā pašā Krievijā. Baidos, ka tādā gadījumā jauna Kristāla nakts būtu garantēta. Bet par negatīvo attieksmi nav ko brīnīties: ja skolā viens puišelis sāk uz citiem skatīties no augšas, uzbāzīgi stāstīt kāds viņš ir labs, kāds viņš ir cietējs, un pieprasīt no visiem kompensācijas par vectēva ābeļdārzam pirms 50 gadiem nodarīto skādi, atvainošanās par to ka tas pats vectēvs reiz ir piekauts, sāk mācīt visus dzīvot, tad viņš ātri vien dabū pa degunu. Tur var apvainoties, vai neapvainoties, tāda ir dzīve. No tā jāsecina, ka šai tautai nav kaut kas kārtībā ar attieksmi pret citām tautām. Tas pat ir nedaudz pārsteidzoši, ka šī, ar intelekta trūkumu noteikti nesirgstošā tauta, pieļauj tik elementāru kļūdu. Bet kamēr šī attieksme nemainīsies, arī pretreakcija nebūs labāka.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


klasters 04.09.2001 20:45
Autors raksta virsrakstaa piesaka rasismu ,bet vairaak runaa par ksenofobiju...,bet lai jau nu paliek .Autors ,ja nemaldos ir zhurnaalists .Tomeer peedeejaa rindkopaa ietvertaa doma man izskan kaa primitiivs aizspriedums.Autors ceert kaa ar cirvi-ja tu apluuko cilveeku un redzi nevis cilveeku,bet kaadas tautas,religjijas vai citas grupas paarstaavi ,tad tev ir probleema.Nu nav man gan nekaadas probleemas,jo tad ,kad es ieraugu kaadu cilveeku manas smadzenes pamodina manu pieredzi un liek man vinju ielikt manas sapratnes raamjos.Ja shis kaads ir melns es saprotu ,ka tas ir afro cilmes cilveeks un vinji, saskanjaa ar manu pieredzi, ir taadi un shitaadi.... Piebildiishu ,ka taadi un shitaadi nenoziimee slikti ,bet gan atshkjiriigi no manis.Piedodiet,autor,bet taads ir homo sapiens domaashanas mehaanisms.Kaapeec Juus man meegjinat iestaastiit ,ka tas ir slikti...,tas vienkaarshi taa ir.Slikti buus tad ,ja shis cilveeks staasies darbaa un buudams apveltiits ar atbilstoshaam profesionaalajaam kvalitaateem darbaa netiks pienjemts un noraidiijuma arguments buus vinja aadas kraasa.Autora kungs,diemzheel Juus savaa rakstaa ljoti frivoli paarstaigaajat dazhaadus analiizes liimenjus,briizhiem esat politologjisks,briizhiem sociologjisks un briizhiem sociaali-psichologjisks.Katraa no shiim dimensijaam probleema atklaajas pilniigi citaadaa gaismaa.Briizhiem redzeejumi ir galeeji preteeji.Piem. Juusu dzimtenee sociaal-psichologjiskajaa liimenii rasisma paziimes peedeejo 60 gadu laikaa praktiski nav mainiijushaas,pilniigi citaadi tas ir politikaa .Cilveeka apzinja ir gana sarezhgjiits veidojums un to reizeem ir gruuti izprast.Te nu kaads naskaaks lasiitaajs vareetu man saciit,ko tu vecais kasies,pamet portaalu un lasies.Taisniiba vien buus,tomeer shaads cirvjveidiigs zhurnaalista stilinjsh tik nianseetas teemas ietvaros galu galaa vairo tos pashus gardistus,kas luupeles chaapstinaadami ievelk savos tiiklos dazhu labu shaubu paarnjemto.

Saistītie raksti
Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips