Atslēgvārdi:

'Puiku kultūras' posts 27

Aizraušanās ar ieročiem kopš bērnības, tradicionālo vīrišķības standartu un lomu iemācīšana, vardarbības kultūra masu medijos - tās visas ir puiku kultūras sastāvdaļas. Tomēr kas ar šiem puikām notiek tad, kad viņi izaug un kļūst par vīriešiem?

Iesaki citiem:
Puiku kultura

Šajās brīvdienās notika kārtējā apšaude ASV. Kaut kad senāk lasīju ļoti interesantu analīzi, kas kā vienu no iemesliem, kādēļ ASV notiek masu slepkavības, minēja tā saucamo 'puiku kultūru'[ 1 ], kuras iezīmes ir sekojošas:


    Aizraušanās ar ieročiem jau no bērnības, ikdienā lielāko daļu rotaļu pavadot ar ieroci rokās, bet vēlākā vecumā - spēlējot datorspēles, kurās tiek šauts un nogalināts.


    Vardarbības kultūra masu medijos - filmas, multfilmas, kurās ir ļoti daudz vardarbības.


    Tradicionālās 'vīrišķības' audzināšana jau no dzimšanas. Zēnu audzināšanā lielāks uzsvars tiek likts uz spēku un tradicionālo vīrišķību, nevis emocijām un attiecību ar apkārtējiem veidošanu.


    Jauniem puikām un jauniem vīriešiem daudz kas tiek piedots, jo ir vispārpieņemts uzskats, ka 'puikām ir jāiztrakojas'. Tādēļ viņiem tiek piedoti sliktāki akadēmiskie sasniegumi vai sliktas dzīves izvēles (smēķēšana, kautiņi, nepārdomātas seksuālās attiecības, u.t.t.).​Puiku kultūra apvienojumā ar problēmām cilvēkiem ar garīgās veselības saslimšanām saņemt valsts atbalstu slimības ārstēšanai plus vāji vai neesoši kontroles mehānismi ieroču pieejamībai rezultējas tajā, ko redzam šodien ASV. Puiku kultūra nav tikai ASV ikdienas dzīves pazīme - tā ir aktuāla arī Eiropā un arī Latvijā. Protams, starp valstīm pastāv lielas atšķirības, jo atšķiras kontrolējošie mehānismi un likumdošana.

Mother Jones ir veikuši lielu darbu, veicot analīzi par visām masu apšaudēm, kas ir notikušas ASV, un secinājumi ir interesanti - 44 slepkavas bija vīrieši ar baltu ādas krāsu un starp masu slepkavām bija tikai viena sieviete. Kāpēc tā? Kādēļ sievietes savu agresiju spēj novadīt citādāk, nekā vīrieši? Iespējams, tādēļ, ka uz viņām neattiecas 'puiku kultūra' - kopš bērnības viņām māca spēlēties ar lellēm, veidot attiecības un ģimeni, viņas drīkst būt vājas un raudāt un izrunā ar savām draudzenēm un ģimeni savas problēmas. Puikām savukārt jābūt stipriem, raudāt nedrīkst un viņiem ir samērā vājas zināšanas par to, kā veidot emocionālas attiecības ar līdzcilvēkiem. Viņiem jaunībā ir jāiztrakojas, nevis jāsatraucas par attiecību veidošanu.

Ja pavērojam grāmatu piedāvājumu latviešu valodā par to, kā veidot attiecības, ir pieejams plašs klāsts, kas orientēts uz meiteņu publiku - Zvaigzne ABC piedāvā septiņas dažādas grāmatas meitenēm par pubertitātes periodu, pirmo mīlestību, attiecību veidošanu, kamēr zēniem tiek piedāvāta tikai viena - par pubertitātes izaicinājumiem. Zēni ir emocionāli mazāk sagatavoti jēgpilnām attiecībām.

2010.gadā izdotā apjomīgā enciklopēdija par Puiku kultūru parāda ļoti interesantus faktus, tostarp no pētījuma, kurš tika realizēts ASV. Jauniem zēniem tika uzdots jautājums, ko nozīmē uzaugt par vīrieti un lūk, kādas bija populārākās atbildes:

1. Tas nozīmē, ka mums nākotnē ir jādzīvo labākā vidē.
2. Tas nozīmē, ka mūsu elkiem nav jābūt noteikta dzimuma, drīzāk tie ir jāizvēlas pēc rakstura īpašībām un rīcības, kuru raksturo lepnums un pārliecība par sevi.
3. Tas nozīmē, kas es savā klasē esmu bijis līderis.
4. Tas nozīmē, ka vecāki un sabiedrība uz mani liks lielas cerības un es darīšu to, ko viņi vēlas, nevis vēlos darīt es.
5. Tas nozīmē, ka man būs jānodarbojas ar sportu pat tad, ja es to nevēlos.
6. Tas nozīmē, ka es varētu nonākt konfliktā ar likumu.
7. Tas nozīmē ticēt, ka dažas vardarbības formas ir OK.
8. Tas nozīmē nopelnīt vairāk naudas, nekā sievietei.
9. Tas nozīmē labi mācīties.
10. Tas nozīmē nemācīties labi.
11. Tas nozīmē uzskatīt, ka man būs labākas karjeras iespējas.
12. Tas nozīmē, ka man būs jāmaksā par randiņiem.
13. Tas nozīmē, ka man būs jārūpējas par ģimeni.
14. Tas nozīmē, ka man visu mūžu būs jābaidās, ka kāds mani sauks par mīksto, homo, pediņu vai citiem sliktiem vārdiem.

Prasības, kuras zēni izjūt kā tādas, kuras būtu jāizpilda, bieži vien ir pretrunīgas un uzliek lielu atbildības nastu. Es pieļauju, ka tās realizēt ir emocionāli ļoti grūti, pat neiespējami.

Viena no teorijām par vīrieša identitātes sociālo konstruktu apgalvo, ka vīrieša identitāte ir daudz vājāka, nekā sievietes identitāte, ja runājam par gatavību pārmaiņām un izaicinājumiem. Vīrieši jau no bērnības tiek mācīti, ka veiksmīgs vīrietis ir tāds, kas realizē vīrieša dominanci, sasniedz augstu sociālo statusu, raisa respektu pret sevi un demonstrē autoritāti. Vīriešiem tiek mācīts, ka liela vērtība ir veiksme seksuālajā dzīvē un ekonomiskā neatkarība. [ 3 ]Tādēļ brīdī, kad dzīvē rodas izaicinājumi - darbā, ikdienā, seksuālajā dzīvē, attiecībās - viņi ir mazāk gatavi ar tiem sastapties un mainīt to, ko, viņuprāt, nozīmē būt vīrietim.

Daudzi teiks - kur problēma? Vīrietim ir jābūt vīrietim. Žurnāls Sestdiena šonedēļ publicēja lielisku rakstu, kura nosaukums bija 'Puikas neraud, bet izaug un pakaras'[ 2 ]. Rakstā minēta šokējoša statistika - "pērn dzīvību sev atņēma 440 Latvijas iedzīvotāju, 365 no viņiem vīrieši, lielākā daļa ― darbspējīgā vecumā." Tātad, 83% pašnāvnieku ir vīrieši. Viņi emocionāli netiek galā ar problēmām ģimenē un vēl jo vairāk - finansiālām problēmām. Daudzi, kas zaudējuši darbu, neraud, nestāsta nevienam par realitāti, un nolemj vienkārši aiziet no dzīves. Latvijā viņi izdara pašnāvību, savukārt ASV, kur ir brīva pieeja ieročiem, nereti izvēlas sev līdzi paņemt arī līdzcilvēkus.

Tas, ko mēs varam darīt, ir audzināt savus dēlus citādāk. Atcerēties, ka puikas raud un viņu attīstības procesā ne obligāti ir nepieciešams tik daudz vardarbības. Nekaunēties tad, ja zēns spēlējas ar lellēm, jo tā ir rotaļa, kas bērniem iemāca rūpēties par citiem, uzņemties atbildību un veidot emocionālu saikni. Izrauties no ikdienas rutīnas, tomēr nedoties medīt un šaut, jo tā taču esot īstā puiku lieta. Puikas saņems savu devu vardarbības caur masu medjiem, multfilmām un videospēlēm.

Protams, ir nepieciešams paskatīties arī uz to, kā tiek veidotas attiecības ģimenē - kāda ir tēva loma? Vai viņš ir staigājošs naudas maks, kas atnes algu un mājās savu laiku pavada pie TV? Ja tā, tad ir liels risks, ka, zaudējis darbu, viņš papildinās skumjos pašnāvību statistikas datus.

P.S. Labajā augšējā pusē var atrast papildus materiālus par šo tēmu: rakstus, dokumentālo filmu un vairākus pētījumus.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (27) secība: augoša / dilstoša

Tmp author
Berta

Puiku kultūru slikti ietekmē TV, jo tur ir vieni mēsli; slikti ietekmē ASV legāla ieroču turēšana gandrīz jebkuram mājas apstākļos. Bērnu vislielākais ietekmes avots ir mājas. Tu nevari izkontrolēt, ko tavs bērns uzņem sevī, kad atrodas skolā, bērnudārzā, bet tu vari izkontrolēt savu mājas atmosfēru. Piedodiet, bet ja tēvs pret māti izturas kā lempis, tad dēls ar gadiem pieņems šo uzvedības modeli. Ja māte uz tēvu riesies kā suns, tad meita negribot sāks veidot stipri līdzīgas attiecības ar vīriešiem. Ja bērnam nav ierādīts, ka viņš var uzticēties un izstāstīt savu sāpi mājās, viņš to izpaudīs ārpus mājas un dažādos veidos. Visi šie trakie notikumi, kad bērns izdarījis noziegumu- ja varētu dziļāk ieskatīties šai situācijā, tad būtu skaidrs, ka šim bērnam kaut kas nav kārtībā mājās.

Tmp author
autorei

NU ŽĒL, KA TAJĀ AUGŠĒJĀ LABĀ STŪRĪ NAV: The War Against Boys - Christina Hoff Sommers

Tmp author
Ķīps

Vīrišķības galvenais kritērijs ir atbildība. Tie vīrieši, kas spēj uzņemties atbildību par sevi un saviem ģimenes locekļiem, nav tie ,kas šauj citus vai pakaras. To dara tie, kas ir meitenīgi, emocionāli, un kuri atbildību nevar, negrib vai nespēj uzņemties.
Tā kā secinājumi ir tieši uz otru pusi. Sievietei ir jābūt šieviškigai, un vīrietim vīrišķīgam. Valdim nav jābūt Solvitai un otrādi.
Linda, neizskatās, ka nopietni esat rakusi. Drīzāk tikai tik tālu, cik gribat atrast pierādījumus saviem feministiskiem uzskatiem.
Vīrietim ģimenē ir jābūt kā klintij aiz kuras aizslēpties, Pēc šī raksta tas tā neizriet, feministiskā dominante gan.

Tmp author
kk

Iemetīšu šeit komentāros - nu Curika, meties virsū, cuj, ņem ciet!- http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=wjARRqsuIHE

:)

Tmp author
investors

Šai meitenei jāļauj rakstīt, bet publicēties šeit gan labāk liegt.

Tmp author
Nibiru

Pamatīgas aizdomas, ka ASV šāv'jvardarbības viens no pamatcēloņiem ir spēcīgu psihiatrisku zāļu lietošana, kuru viena no blaknēm ir nemotivēta agresija. Protams, plus iespēja piekļūt pie ieročiem, pat pusautmātiskajiem un ne tikai (tā gan ir tipiska ASV īpatnība).
Par pārspīlēto zāļu lietošanu gandrīz nekur nav ne vārda - īpaši jau amerikāņu masu medijos.

Bet vispār piekrītu kk...

Tmp author
anna

Piekrītu par spēcīgas iedarbības medikamentu lietošanu jau no agras bērnības (ASV psihiatru asociācija lobē farmācijas biznesu, ar katru gadu palielina diagnožu sarakstu, kurām rekomendē medikamentozu "Ārstēšanu") , bet komplektā ar izglītības degradāciju, datorspēļu atkarību, popkultūras un hamburgerizācijas invāziju =slimi cilvēki ar agresīvu un destruktīvu uzvedību.

Tmp author
kk

šai meitenei vajadzētu aizliegt rakstīt par dzimumu līdztiesības tēmām, jo ne sieviešu seksualizācijas ne šajā "puiku" rakstā nav ne smakas no spējas objektīvi kaut ko saprast. Feminisms nāk pa visām porām laukā...

Tmp author
Andra Kaupe

Raksta autorei, acīmredzot, ir samērā liela dažādu (pārsvarā feministisku) teoriju "bagāža", tomēr pietrūkst reālas dzīvespieredzes un tajā sakņotu zināšanu par cilvēka dabu. Gandrīz visi varmākas nāk no nepilnām ģimenēm, nereti bērnībā bijuši tā saucamie "skuķupuikas", apcelti, spēlējuši varmācīgas datorspēles, lai kompensētu savu nespēju būt tikpat fiziski attīstītiem un gataviem, ja vajadzīgs, aizstāvēt savu taisnību arī fiziski, kā viņu vienaudži. Labākās zāles pret to ir tieši vīrišķības ieaudzināšana kopš agras bērnības.

Tmp author
Ro

tieši tā

Curika
Linda Curika

Es savu darbu esmu izdarījusi - augšējā labajā stūrī ir uzticami akadēmiski pētījumi, kas saskan ar manis rakstīto. Gaidu no Jums saites uz pētījumiem, kas pierāda pretējo - ka vīrišķības ieaudzināšana veicinās mazāku vardarbības apjomu sabiedrībā. Lūdzu arī nevajag izdarīt secinājumus par manu dzīves pieredzi, jo neko par mani nezinat.

Tmp author
Berta

Linda, kam jūs ticiet? Vai pati sev un zinātnei? Kā jums zinātne varēs palīdzēt Lielajā Tiesas dienā. Visu, kā ir pareizi, var atrast Bībelē, bet ja vēl ar to nepietiek, tad der pavisam godīgi ieklausīties savā sirdsapziņā. Mūsu tautai nav vajadzīga citu tautu samaitātais viedoklis. Mums jāzin, ka īstenās vērtības nav jāmeklē visā jaunajā, bet jāatmet visi iestāstītie meli un jāpaņem atpakaļ visas vecās, labās vērtības.

Tmp author
Guntars

Linda. Jautājumam kāpēc tas tā notiek ir daudz dziļāka problēma nekā tikai dzimumu statistika. Sievietes ir arī nežēlīgas savā rīcībā tikpat cik vīrieši. Bet nesaprotot cilvēces kopējo problēmu"iedzimto grēku" stāvokli, kurā atrodas visa cilvēce, nevar dot atrisinājumu virspusējas izmaiņas, te ir vajadzīgas fundamentālas cilvēka būtības izmaiņas. Ir tikai viena problēma, ka cilvēks pats to nevar atrisināt. Ir vajadzīgs kāds no ārpuses, kas šo problēmu atrisina... Kurš to izdarīs? Tāds ir jautājums.
Un atbilde ir tikai viena... Tas ir Kristus Jēzus(Dievs,Vārds, kurš nāca pie savas radības lai ar savu krusta nāvi samaksātu par mūsu grēkiem un ar šo upuri izpirktu cilvēkus no šīs mūžīgās nāves(cilvēces stāvoklis pēc Ādama un Ievas grēkā krišanas un līdz ar to nonākšanas zem Taisnā Dieva lāsta), mūžīgās atšķirtības no Dieva Tēva, radītāja un atjaunotu attiecības ar Dievu Tēvu radītāju un iegūtu Dieva bērna statusu.
Un tikai Dievs pats var to izdarīt un Viņš to jau ir izdarījis sūtīdams savu vienpiedzimušo Dēlu Kristu Jēzu, lai neviens, kas tic tam, ka Viņa krusta nāve ir pietiekama, lai izpirktu katra cilvēka grēkus netiktu pazudināts, bet iemantotu mūžīgo dzīvību.
Un šī nav reliģija, bet šo notikumu aculiecinieku pierakstītais skat. Bībeli ir pasaules slavenu vēsturnieku un vēstures zinātnieku pierādīts un atzīts fakts.
Un tikai Kristus ir atrisinājis šo cilvēces lielāko problēmu proti Dievs būdams tanī pat laikā patiess cilvēks 2000 gadus atpakaļ nāca uz šo zemi pie cilvēkiem un atrisināja šo ienaidu starp Sevi un cilvēkiem. Tātad Dievs radītājs ir izdarījis visu, lai glābtu cilvēci, mums atliek vienīgi uzticēties un paklausīt Viņa Vārdam.
Tas arī ir Kristus Evaņģēlijs. Cik vienkārši...

Tmp author
graiksts

Latvijā nav nemaz tik daudz cilvēku, kas domā un raksta par šo tēmu. Nākamais, kam aiz šī būtu jāseko, ir sieviešu emocionālā vardarbība ģimenē, kas ir tiešā saistībā ar vīrieša nespēju tikt galā ar emocijām, kas viņu šajā ziņā padara viegli manipulējamu. Tas, ka sieviete izskatās mazāk vardarbīga, nebūt nenozīmē, ka vardabības nav vispār. Ir. Tikai varbūt izpaužas mazāk godīgi kā vīriešiem, kuri ar to saprot dūri, ieroci vai pašnāvību.

Tmp author
Kalvis Apsitis

>>> 44 slepkavas bija vīrieši ar baltu ādas krāsu un starp masu slepkavām bija tikai viena sieviete. Kāpēc tā? Kādēļ sievietes savu agresiju spēj novadīt citādāk, nekā vīrieši? Iespējams, tādēļ, ka uz viņām neattiecas 'puiku kultūra' ....
=======
Manuprāt, autore nonākusi pie galīgi aplama secinājuma. Dažādās valstīs ir ļoti dažādas kultūras un dažādas bērnu audzināšanas tradīcijas. Lai kaut kā pamatotu, ka tieši "puiku kultūra" (autores formulētās pazīmes) kaut kā nosaka lielāku vīriešu vardarbību - būtu jāsameklē tāda sabiedrība, kur vardarbīgus noziegumus pastrādā līdzīgs skaits vīriešu un sieviešu. Tad varētu noticēt, ka šo atšķirību primāri nosaka audzināšana.

Šādas kultūras atšķirības līdz šim neviens nav konstatējis - ikvienā sabiedrībā (vienalga, vai ir runa par Somiju, vai par Somāliju) - ir kāda gēnu izmaiņa, kura palielina cilvēka iespēju tikt notiesātam par vardarbīgiem noziegumiem desmitiem reižu. Šo gēnu izmaiņu sauc par Y hromosomu. Mēs varam runāt par dzimumu līdztiesību juridiskā ziņā, bet ir gaužām nepamatoti sākt dzimtes (gender) atšķirības skaidrot ar t.s. "sociālo konstruktīvismu", uzskatīt vardarbības cēloņus par ieaudzinātiem.

Un vēl viena piebilde: Kaut gan ar zināmu ticamību var kāda cilvēka rīcību mēģināt sākt skaidrot ar viņa gēnu komplektu vai ar audzināšanu un "puiku kultūru" - nevajadzētu atmest arī cilvēka rakstura lomu. Evolucionārie psihologi varēs minēt desmitiem piemēru, kur no diviem vienolas dvīņiem (kas uzauguši vienā ģimenē) - viens kļūst par noziedznieku, bet otrs - par kārtīgu cilvēku. Cilvēka paša atbildība ir pirmā un noteicošā. Ir miljoni cilvēku, kuri spēlē vienas un tās pašas datorspēles - bet par masu slepkavām kļūst tikai nedaudzi. Pirms 100 gadiem cilvēkiem bija daudz vieglāk pieņemt, ka sliktas lietas notiek tādēļ, ka daži ļaudis paši IZVĒLAS ļaunu rīcību. Mūsdienu cilvēki biežāk meklē "racionālu" izskaidrojumu - grib iežmiegt jebkuru nesaprotamu uzvedību noteiktos ideoloģiskos rāmjos.

Kāds tomēr ir risinājums, lai mazinātu šādu masveida slaktiņu rašanās iespējas? Manuprāt, revolūcija autovadīšanas jomā ir labs piemērs - visi taču zinām, ka satiksmes negadījumu ar cilvēku upuriem ir kļuvis krietni mazāk (izdalot uz nobrauktajiem attālumiem, kuri ar katru gadu pieaug).

ir jāsāk nevis ar "jauna neagresīva autovadītāja audzināšanu", bet gan ar tehnoloģiskiem jaunievedumiem. Automašīnu jomā tās ir vadītāju apmācība, drošības jostas, signālugunis, gājēju atstarotāji. Ieroču aprites jomā varētu būt runa par ieroču iegādes licenzēm, mazākiem kalibriem, mazāk patronām aptverē (lai nevarētu šaut bez apstājas), regulāru cilvēku apmācību un viņu psihiskās veselības izvērtēšanu.

Tmp author
Liene

<<Evolucionārie psihologi varēs minēt desmitiem piemēru, kur no diviem vienolas dvīņiem (kas uzauguši vienā ģimenē) - viens kļūst par noziedznieku, bet otrs - par kārtīgu cilvēku. Cilvēka paša atbildība ir pirmā un noteicošā.>>
_____________________________________________

Tieši tā, jo socializācija (uzsūkšana jeb iemācīšanās) notiek ne tikai ģimenē, bet arī citās grupās, piemēram, skolā - tāpēc diemžēl tikai no vecākiem viss nav atkarīgs, īpaši, ja tie pietiekami nepilda savu lomu.

To, ka vardarbību iemācās un tāpēc to iespējams arī at-mācīties, labi parāda, piemēram, Norvēģijas cietumi un citas šīs valsts pāraudzināšanas iestādes. Daži tās nodēvējuši par lepnām viesnīcām (bet ir arī ne tik uzkrītošā daļa - darbs ar ieslodzīto), taču statistika pierāda - nonākot atpakaļ sabiedrībā atkārtotu noziegumu skaits ir krasi mazāks nekā ieslodzītajiem tradicionālajos cietumos.

Ilona
Ilona Kronberga

Kaut ari pievienojos autores viedoklim daudzejada zina, nevaru piekrist tam, ka ASV pedejais gadijums butu saistits ar puiku kulturu. Drizak shadi gadijumi ir saistiti ar tsevishkas sabiedribas dalas vai nacijas psihopatijas izpausmem, lidzas tadam psihopatijas formam ka parmerigas eshanas kults, steriotipisks anorektisks skaistuma kults jaunam un emocionali nestabilam sievietem, pseido popularitates /atzïshanas kults skolas un tt., jebkura gadijuma runa ir par agresiju ka cilveka uzvedibas formu un tas izpausmem. Agresija rodas jebkura cilveka un var but dazadu bailu un fobiju sekas un parasti ir viena no individa vajuma pazimem, kopa ar tadam mums ikdienishkam lietam ka hiperbolizeta nepiecieshamiba pec extra veiksmigas karjeras, atzishanas, pseido finansialas stabilitates - tas ir lietas, kas patiesiba sniedzas arpus cilveka patiesajam vajadzibam un rada parakuma viltus sajutu, kad tiek piepilditi/ieguti visi resursi, bet merkis ta ari paliek neizprasts. Patiesiba ir tada, ka ikviena cilveka augstakais merkis ir but saprastam un pienemtam, iespejams - miletam, un galvenais laimigam vieta, laika, un ar cilvekiem, kas ir apkart konkretaja dzives bridi. Ja ta nav, rodas pseido sajuta par nepiecieshamibu pec varas, sabiedriskiem vai zinatniskiem tituliem, amatiem, kuri ir merkis nevis pozicija merku sasnegshanai, ja trukst prata, tad rodas vajadziba pashapliecinaties ar fizisku varu, vai naudu, vai vienkarshi pazemojot citus ikdienas sadzives situacijas. Cilvekam, ka jau bara dzivniekam, ir tieksme piepildit bara socialas ekspektacijas, un katrs to dara ar tiem "ierochiem" kadus pats izvelas - viens nogalina ar shaujamieroci, cits ar vardu, cits ar spalvu vai rokas majienu. Bet berni lielako tiesu izaug parto, kas mes patiesiba pashi esam. Dazreiz mes nezinam, kas mes pashi esam, un no shis nezinashanas rodas Breiviki, ASV shaveji un Olaines dureji! Gribetos jaunaja gada no cilvekiem redzet vairak pratiguma un mazak tukshu ambiciju, but tik gudriem lai klutu par pashiem, nevis dzitos pec svesiem merkiem, meklejot pseido atzinibas...

Tmp author
graiksts

"Nācijas psihopātija"? Nez, kas tad tas tāds?

Tmp author
puansons

Jaunākā attītība ir tāda,ka 3-d printeri lipina kopā aizvien labāk ne vairs plastmasu,bet gan ļoti sīkas metāla daļiņas.Pats par sevi saprotams,ka ASV jau notiek mēģinājumi izprintēt šaujamieročus mājas apstākļos.Cilvēkiem ir vēlme izspēlēt visus variantus.

Tmp author
Andris Doveiks

Ieročus kolekcionēja pagājušās nedēļas šāvēja māte. Puiku kultūra?!

Tmp author
Ilze Veske

Vīrieši neraud?Skraidīt ar piščikiem pa māju ir normāli? Kopš peli var noturēt drīkst šaut jau kompī? Atbildību par dēlēna nedienām uzņemās rūpīgās māmiņas? Jā! Mūsdienu realitāte. Puikām ir jāzin kas ir jūtas un visos vecumos ir jāuzņemās atbildība pašiem. Un kādēļ jau 3 gados nevar paskaidrot,ka mērķet uz cilvēkiem nedrīkt pat ar pirkstu? Jūtos atbildīga audzinot puikas!

Tmp author
Jānis Basevics

sorry, bet slimībai un bezatbildībai nav dzimuma! Šoreiz raksts izskatās pērc stereotipu kultivizācijas a la "visi vīrieši ir cūkas" :)!

Tmp author
Līva Pērkone

Nav objektīvi izdarīt secinājumus no zēnu atbildēm, ja tiek uzdoti apzināti "pielādēti" un stereotipus atražojoši jautājumi. Kāpēc "uzaugt par vīrieti" nevis vienkārši "uzaugt"? Ko vispār mazs bērns saprot ar vārdiem "sabiedrība sagaida"?

Piekrītu, ka šī ir liela problēma, arī statistika runā pati par sevi. Tomēr neticu, ka - īpaši jau Latvijas gadījumā - pie vainas būtu medības vai videospēles. Cik daudz vidējo latviešu vīriešu zem 35, i.e. pēc-armijas paaudzes, vispār turējuši rokā ieroci? Vienvārdsakot, es nedomāju, ka šī ir dzimumu stereotipu problēma. Lielākoties tās ir pašas sievietes, kuras izvēlas risināt bērna problēmas ar bērna nopēršanu, ar visām no tā izrietošajām sekām bērna psihē. Un tur nu nav ko vainot ne vīriešus, ne videospēles, ne medības, ne medijus - pat ja tas šķiet krietni vien ērtāk.

Emml3936f1fvgezwlutd
Roberts

Praktiski uzaugu ar "ieročiem" rokās, bērnības viena no mīļākajām rotaļlietām bija koka ak-47. Jā, man patīk ieroči, es no tiem nebaidos un rokas turot ieroci netrīc. Augu ar "īsti vīri neraud" prātā un pēc pilnas "puiku kultūras" programmas. Taču tas nenozīmē, ka esmu antisociāls sabiedrības indivīds ar komunikācijas problēmām. Es no puiku kultūras ieguvu pārliecību, ka es esmu "vecis", es eju, es daru un es varu. Es varu pastāvēt par sevi un tiem, kuri paši nespēj par sevi pastāvēt, es varu atbildēt par saviem darbiem un vārdiem, un spēju nodrošināt sev un savai ģimenei drošību. Es ļoti apšaubu, vai no manis kas normāls būtu iznācis, ja bērnību būtu pavadījis leļļu ielenkumā nepārtrauktās konsultācijās ar personisko psihologu vai mācītāju, vai vēl kādu. Ja ir problēmas, tās ir jāatrisina. Ja kāds ir ieņēmis paurī, ka, piemēram, pašnāvība, ir problēmas risinājums - aber lūdzu - paldies varam teikt vecākiem, kuri šādu indivīdu radījuši neaizdomājoties, ka kādam nelaimīgo vajadzētu arī izaudzināt. Problēma nav "puiku kūltūrā" vai vēl sazin kur. Vienkārši vidējam mirstīgajam cilvēkiem pēdējā laikā (lasīt - pēdējos pāris miljonos gadu) ir samērā lielas problēmas ar vērtību skalām. Un nē, reliģija pilnīgi noteikti nav tas, kas varētu palīdzēt. Vilku barā vilku likumi. Cilvēks ir un paliek dzīvnieks.

Tmp author
Ieva

Tikko pajautāju puikam, kas ir tas, ko no viņa gaidīs sabiedrība, kad viņš izaugs liels. Viņš nosauca dažas īpašības, bet tad pats atzina, ka tās ir kopīgas visiem. "Un vispār - tā atšķirība arvien samazinās. Es tā esmu dzirdējis."

Tmp author
Rob

Nezinu visi mani vienaudzi ir spelejusi vardarbigas speles.
Berniba ir speleti kazaki razboiniki.
Jautajums kapec tad mes neesam tadi kas sariko sadas apsaudes ?
Tapatas mums rada tomu un dzeriju un mtv klipus ar wannabe gangstam reperiem kas iedves plana galdina un pateretaju sviestu.
Daudzi nodarbojas ar jaunsargiem darbojas ar ierociem tacu neizaug par masu slepkavam.
Saubos vai sis notikums var but par pamatu tiesibam apsaubit bernu atistibas esoso modeli.
Tur ir kaut kas cits drizak ierocu aprites likums.

Tmp author
Stobrs

Mēs bērnībā spēlējām kazakus un razboiņikus, jo dzīvojām vēl ne tik senā kara iespaidā, mūsu tēvi devās obligātajā armijā utt. Bet ar šodienas šaudīšanos to nevar salīdzināt. Tas ir rezultāts mūzdienu aizņemtajiem vecākiem, kas pieradina pie modernajām tehnoloģijām, briesmīgām TV animācijas filmām utt. un tad brīnās par savu galaproduktu. Mīlēt, nozīmē arī disciplinēt, nevis dot vaļu visos virzienos. TV un dators notrulina cilvēka prātu un tāpēc arī pie mazākā stresa ir vēlēšanās apšaut savu klasi

Saistītie raksti
Citi autora darbi