PROVIDUS laiž klajā būvniecības procesa rokasgrāmatu

Šodien PROVIDUS laiž klajā pētījumu "Izaicinājums būvēt likumīgi. Būvniecības procesa rokasgrāmata visiem, kas būvē, izdod būvatļaujas un dzīvo kaimiņos". Pētījums tapis sadarbībā ar sabiedrību par atklātību "Delna", tā autori - Agnese Lešinska, Aiga Grišāne un Sandijs Statkus.

Iesaki citiem:

Būvniecības nozare, kurā ar katru gadu strauji pieaug apgrozījums, kurš 2006.gadā pārsniedza miljardu latu, nav spējīga sadzīvot ar Administratīvā procesa likuma regulējumu un tajā piešķirtajām indivīdu tiesībām. "Izaicinājums būvēt likumīgi. Būvniecības procesa rokasgrāmata" domāta visiem, kas būvē, izdod būvatļaujas un dzīvo kaimiņos.

Grāmatas autori uzsver, ka būvniecības procesā aizsargāta nav neviena no strīdā iesaistītām pusēm. Būvieceres realizētājs jeb pasūtītājs, izstrādājot projektu un izņemot būvatļauju, iegulda lielus finansiālos līdzekļus būvniecības procesā. Taču brīdī, kad būvatļauja tiek apstrīdēta, visi darbi tiek pārtraukti un būvniecības process tiek apstādināts. Tāpat jāsecina, ka ne vienmēr aizsargāti ir kaimiņi. Nereti kaimiņi nezina vai nemāk aizstāvēt savas tiesības un tādejādi notiek būvniecība, kas, iespējams, ir pretlikumīga. Arī pašvaldību vieta un loma būvniecības procesā nav viennozīmīgi vērtējama, jo spēkā esošās tiesību normas skaidri nenosaka būvvalžu pienākumus un tādejādi rada potenciālu risku būvatļaujas prettiesiskumam. 

Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS un Sabiedrība par atklātību "Delna" vairākkārtīgi ir norādījušas atbildīgām institūcijām un amatpersonām par esošām un potenciālām problēmām būvniecības nozarē, taču visi norādījumi ir palikuši nesadzirdēti vai neuztverti. Tajā pašā laikā, rīkojot apmācību seminārus par būvniecības procesu gan attīstītājiem, gan būvniekiem un būvvaldēm, un, uzklausot būvniecības procesā iesaistīto dalībnieku stāstus, jāsecina, ka problēmas pastāv un pat vēl lielākā mērā, kā tas atspoguļots šajā grāmatā.

Rokasgrāmata sniedz praktiskus ieteikumus tajā, kā būvieceri realizēt no sākuma līdz beigām, un izdarīt to likumīgi. Tajā pašā laikā rokasgrāmata uzrunā atbildīgās iestādes, norādot uz normām, noteikumiem, kuros ir jāievieš izmaiņas, jo tie uzdevumu būvēt likumīgi padara teju par neiespējamo misiju.

 Pētījuma teksts (321.38 KB)  lejupielāde par brīvu


Ja Jūs interesē iespēja iegādāties rokasgrāmatas drukāto versiju (cena 5 LVL iesk. PVN), lūdzu sazinieties ar Lindu Curiku, curika@providus, tālr. 67039253.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!