PROVIDUS atzinums par grozījumiem KNAB likumā


PROVIDUS ir iepazinies ar KNAB izstrādātajiem grozījumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likumā un vakar sniedza savu atzinumu, kas nosūtīts KNAB priekšniekam Aleksejam Loskutovam. 

Iesaki citiem:

Providus atzinīgi vērtē ieceri palielināt KNAB neatkarību, biroju izņemot no Ministru kabineta padotības sistēmas un tā statusu pielīdzinot citām Latvijas autonomajām iestādēm (tādām kā, piemēram, Valsts kontrole, Tiesībsargs, FKTK). Līdzšinējais KNAB statuss, birojam atrodoties MK padotībā, nav attaisnojies – tieši otrādi, vairākos gadījumos ministru prezidenta rīkojumi, izmantojot no pārraudzības statusa izrietošās pārraudzības un disciplinārlietu ierosināšanas tiesības, ir radījuši iespaidu par politiski motivētu iejaukšanos KNAB darbā. Providus piekrīt, ka šāda pārraudzības sistēma ir pretrunā ANO Pretkorupcijas konvencijai, kas nosaka, ka pretkorupcijas iestādei ir jābūt pietiekami neatkarīgai, lai tā spētu pildīt savus pienākumus brīvi no nepienācīgas ietekmēšanas.

Tomēr uzskatām, ka likumprojektā piedāvātais problēmas risinājums ir pārāk vienkāršots. Proti, tas paredz piešķirt KNAB autonomas iestādes statusu, taču nepietiekami atklāj termina “autonoms” saturu. Providus atbalsta ieceri skaidrāk noteikt gadījumus, kad KNAB priekšnieku var atbrīvot no amata pirms termiņa, kā arī uz šo amatpersonu neattiecināt disciplināratbildības principus (līdzīgi kā disciplināri nav atbildīgi valsts kontrolieris vai tiesībsargs), taču ir vesela virkne citu svarīgu ar autonomas iestādes statusu saistītu jautājumu, kas likumprojektā nav atrisināti – piemēram, kam KNAB turpmāk sniegs savas likumdošanas iniciatīvas, kā tiks nodrošināta KNAB budžeta autonomija, kontrole pār institūcijas priekšnieka darbu u.c.

Atzinuma pilns teksts

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!