Atslēgvārdi:

Profesionāļi: "I made sure I did not leave the bank until I was financially secure" 11

Šīrīta vēlēšanu ziņas no Rīgas man nāk ar gandarījumu par tautas saprātu un divām spontānām atziņām, kas abas ir par profesionāļiem.

Iesaki citiem:

Par gandarījumu.

Pašvaldību vēlēšanas faktiski tikai Rīgā var uztvert kā sava veida Saeimas vēlēšanu priekšspēli, jo tikai Rīgā vēlētāja izvēle ir līdzvērtīgi anonīma kā valsts līmenī. Šī premisa ir mana gandarījuma bāze. Jau iepriekšējās vēlēšanās bažījos par radikāļu iespējām, taču pat krīze nav (vēl?) varējusi sagatavot pietiekamu augsni ekstrēmistiem. Jāsaka gan, ka daļu šī “tvaika” ezotēriski fundamentālistiskajā “vērtību” galā nolaiž LPP/LC, bet nacionālajos jautājumos – SC un PS. Bet tas tomēr ir ļoti iepriecinoši, ka etniskais naids kā vēlēšanu motīvs ir zaudējis asumu tik lielā mērā, ka Rīgā nebūs pat PCTVL, tāpat kā TB/LNNK un Visu Latvijai.

Papildu gandarījumu sniedz fakts, ka Rīgā varētu būt izveidojusies ļoti pārskatāma politiskā skatuve ar tikai četriem politiskajiem spēkiem, kuriem ir ievērojama politiska priekšvēsture, kas ļauj prognozēt rīcību nākotnē (ok, PS ir jauna partija, bet tās biedri nav nekādas “baltas lapas”).


Bet tagad par profesionāļiem.

Pirmkārt, jācer, ka Stendzenieks savu LPP/LC honorāru paprasīja avansā. Tāpat kā Liepnieks no TB/LNNK. Jo rezultāts ir nesamērīgi dārgs un bez garantijas uz vairākkārtēju peļņu. Šie abi puiši mūs visus jau gadiem ilgi tur par absolūti stulbu aunu baru un iepriekšējās vēlēšanās mēs viņiem sniedzām pamatīgu apliecinājumu. Bet saikne starp Stendzenieku, Liepnieku, LPP/LC, TP, TB/LNNK no vienas puses un asins peļķē guļošo Latviju no otras, šķiet, pēdējam aunam varētu būt tapusi skaidra. Mans pieņēmums ir, ka Šlesera padsmit procenti Rīgā balstās krieviski runājošajā un vēl uz grābekļa neuzkāpušajā elektorāta daļā (līdzās kristīgajiem fundamentālistiem no “tradicionālajām un netradicionālajām” sektām). Es vismaz tā ceru. Tāpat es ceru, ka abi “guru” tagad ir sagrāvuši savas nozares manipulatora-uzvarētāja tēlu. Tas nozīmētu, ka tehnokrātiski organizētas vēlēšanu kampaņas Latvijā notiek pēdējo reizi. Tagad miljoni plūda kampaņās tikai tāpēc, ka maksātāji ticēja PR burvju nūjiņas efektam. Tam varētu būt pielikts punkts.

Otrkārt, vēlēšanas ir apliecinājušas, ka politika ir profesija un ka vēlētāji to novērtē. Vēlētāji grib politiķus, kas ir politiķi, kas velta savu darbu un dzīvi tam, lai kalpotu vēlētājam, vai nu vismaz pietiekami ticami to notēlo. Un vēlētājs arī grib iespēju sodīt sev netīkamos politiķus. Tā ir politikas kā profesijas daļa. Vēlētājam nevajag “citu politiku”, kur “profesionāļi” augstprātīgā pozā nostājas pret savu tautu kā krāsaini kartupeļi vai aprasojušas piena pudeles veikala plauktos, kas pasīvi izrādās un klusi cer, ka tiks novērtētas. Un kāpēc gan lai balsotu par cilvēkiem, kuri, paši labi nopelnot, ar savu profesionalitāti kopā ar iepriekšējā rindkopā minētajiem profesionāļiem šo valsti ir noveduši tur, kur tā ir?

Nereti skats no malas mēdz būt visprecīzākais, tāpēc ilustrācijai viena no SCP profesionālajām sejām piektdienas Financial Times raksturojumā: “Ingrida Bluma mounted the Latvian rollercoaster just as the 20-year-ride began, and got off just before it broke down. As chief executive of Hansabank, she was funder-in-chief of the boom. We met in a coffee house in Riga, where she paid for her own raisin biscuits (“I made sure I did not leave the bank until I was financially secure”) and told me her bank’s story”.

Un tagad došos uz savu vēlēšanu iecirkni Minhenē. Izvēle uz EP Vācijā pārbagāta – 31 saraksts cer uz vēlētāju labvēlību. Interesanti, ka arī pēc 60 gadiem stabilā demokrātijā ir politiski grupējumi, kas savus vēlētājus tur par pilnīgiem auniem. Tāpēc jautrībai “Bavārijas partijas” vēlēšanu plakāts, kas sola "brīvu Bavāriju Eiropā" ar centrālo vēsti - “aizliegt noziedzību”. Lieki teikt, ka 1) noziedzība ne tikai Bavārijā, bet visā Vācijā jau ir aizliegta, 2) Bavārijā tā pilnīgi noteikti nav aktuāla problēma, 3) jau ir Freistaat jeb brīvvalsts. :) Un šai partijai, protams, nav ne mazāko izredžu. :)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Reinis = Rubesai 08.06.2009 17:22

Rubesai vajadzēja pamēģināt arodbiedrību Hanzā nodibināt, kamēr Blūma pie šprices bija. Trīs dienas nebūtu darbā palikusi!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 08.06.2009 10:31

Par SCP dīvaino kapitālu - neviens īsti nav izskaidrojis, kā Štokenbergs kļuva par miljonāru (vai tajos laikos bez "jumta " to varēja izdarīt?).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris 07.06.2009 22:30

Nu latvieši paši vainīgi. Ulmanis NP labi pateica, ka "latviešu partijas" krievus ir palaidušas garām. Tā arī ir.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jumors 07.06.2009 21:32

Vienam otram esmu darījis zināmas savas bažas - ka SC balsta dīvains kapitāls, lai neteiktu smagāk. Spriedumu balstu 13. janvāra notikumu novērojumā. Lai Dievs dod, ka manas bažas neīstenotos!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Anna 07.06.2009 20:48

Blūma ir tikai viens vārds garā vainīgo sarakstā, kura godīgāko (pusgodīgo) galu var lasīt SCP listē, ieskaitot tādas satelītsejas kā Blūma. Bet otrs vainīgo saraksts joprojām staigā ar naudu kabatās un te iedod te vienai, te otrai partijai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pēteris 07.06.2009 20:44

Banuta Rubess,
Bet kā dēļ tad viņa aizgāja? Var jau būt, ka žurnālists tos faktus sarindoja visai tendenciozi, bet viņa jau neko nedara, lai mazinātu šādu iespaidu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Banuta Rubess 07.06.2009 19:57

Robert, tev piekritu par 'guru' lietu - lielummanijai ari vajag beigas.
Tacu aizstavesu Blumu, jo neuzskatu, ka vinu var ar krizi vainot - pat, ja zurnalists izvilka vardus par to, ka vinai bija finansiali stabiliate, pirms vina aizgaja - ne jau krizes del aizgaja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 07.06.2009 17:53

To vai autoram taisnība, varēs tikai spriest pēc Saeimas vēlēšanām. Vienīgi nepiekrītu tam, kam SC ir etniski neitrāls, jo tā saucamā "neitralitāte" skaidri ir apliecināta SC vēlēšanu programmā.

ievietotais links uz rakstu "What went wrong in Latvia" izgaismo kalvīšlaiku politiķu šauro redzes loku un cietpaurību, bet kopumā neko būtiski jaunu lielos vilcienos nepasaka. Protams, interesanti bija palasīt intervijas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 07.06.2009 14:17

Pievienojos R.Putņa gandarījumam par to, ka partiju skaits, kas iekļuvušas, RD ir tikai ČETRAS! Agrākajos gados tā pati 5% barjera nozīmēja to, ka iekļuva septiņi, astoņi un pat deviņi saraksti. Kombināciju skaits iespējamajās koalīcijās bija prātam neaptverams. Tagad - pavisam vienkārši. Ir reāli iespējami tikai kādi 3 scenāriji Rīgas domes koalīcijas veidošanai.

Ir gan R.Putnim pāris izteikumi, kuri pārāk vienpusīgi vērtē:

(1) Nav pamatota milzīgā nepatika pret reklāmistu (Stendzenieka, Liepnieka) pakalpojumiem. Reklāmas bija ir un būs vajadzīgas. Un nozares profesionāļi (Stendzenieks savā intervijā Dienas Biznesam) skaidri un gaiši pasaka - lai reklāmas stratēģija būtu veiksmīga vajadzīgs ir arī saturs. Vai vismaz ticama pašu politiķu rīcības radīta ilūzija. Reklāmists var izdevīgākā gaismā kaut ko izspēlēt, bet reklāma nevar neko mainīt, ja nav satura, ko reklamēt. Tādēļ arī Tautas Partijas nožēlojamie rezultāti - ar reklāmām viss bija OK, bet satura viņiem vairs nav, solījumiem "izkritis dibens".

(2) Mazliet pārsteidzīgi secinājumi par nacionālismu politikā - par to, ka konkrēti PCTVL, TB/LNNK un VL! sliktie rezultāti nozīmē nacionālisma beigas. Jā - nacionālistu nometnē ir notikusi pārgrupēšanās. Bet "Saskaņas Centrs" ir tādi paši krievu nacionālisti kā PCTVL (tie paši viņu programmas punkti - par atvieglotu naturalizāciju, par vēlēšanu tiesībām nepilsoņiem, lielāku lomu krievu valodai, pret krievu skolu slēgšanu Rīgā - pat ja tur mācās maz skolēnu). Savukārt latvisko nacionālismu pārstāv "Pilsoniskā Savienība"? Viņiem tāpat kā tēvzemiešiem ir tuvs latviskas Latvijas ideāls.

Jāskatās jau uz lietas būtību, nevis tikai uz "iesaiņojumu". Ja PS sauc sevi par "Latvijas patriotiem" nevis "latviešu nacionālistiem" - kāda tur būtu starpība. Ja "Saskaņas centrs" ir būtībā krievisks saraksts - tad tur nekāds internacionālisms vai starpetniskums viņu retorikā to nemaina.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

saprāts 07.06.2009 14:04

Loskutova žēl.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 07.06.2009 13:54

31 saraksts! Pat Latvijā tas būtu ļauns murgs! Vēlu veiksmīgu izvēli visa 31 saraksta starpā!