Atslēgvārdi:

Profesija: optimiste 10

Šorīt, braucot biroja liftā, izdevās pārmest pāris vārdus ar kolēģiem, tai skaitā par aktuālo tematu – kas notiek valstī. Es biju gatava padalīties smieklos pēc rīta BB brokastu jokiem par to, kā varētu pārsaukt Latviju tad, kad būsim bankrotējuši… Tomēr, tiklīdz diskusijā iesaistījās papildus spēlētāji, dominējošais tonis bija visai depresīvs. Un tas man, rūdītai optimistei, pilnīgi dabiski uzsita asinis, lai pat paziņotu – vismaz vienam šajā valstī ir jābūt optimistam, un es šo uzdevumu esmu uzņēmusies! To pasakot, sapratu divas lietas. Pirmkārt, ka mana reakcija bija visai asa – bet cik ilgi tad var slīgt tajā “viss ir slikti, viss iet uz leju…”?! Otrkārt, es, protams, zinu, ka neesmu vienīgā optimiste valstī – vismaz tiem, kas šobrīd mēģina izveidot valdības sastāvu un grimst budžeta Excel sheets, noteikti jābūt optimistiem, vismaz daļai. Kolēģi saka – nezinot, kur vēl valsts budžetu varot mazināt, ja jau iepriekšējā valdība nevarēja atrast… Bet kā tad atradīs, ja partijām un karaļiem bijušas savas iestrādes un shēmas, kur viena ir atkarīga no otras, un tāpēc nevar griezt nevienu? Tieši tāpēc ir svarīgi, ka dažās no šīm ministrijām (satiksme, kultūra...), mainītos “politiskās piederības”, un ar jaunu līderību – es ticu – varēs atrast ietaupījuma iespējas. Ar jaunu partiju ienākšanu valdošajā koalīcijā un jaunu ministru iecelšanu noteikti daudz vieglāk būs arī atkopties no trekno gadu domāšanas par visādām ekstrām un izdevumiem, kas bija kļuvuši “absolūti pats par sevi saprotami” – nodokļu maksātāju apmaksātas zemeņu tortes, neskaitāmi semināri ar iešanu pirtī un braukšanu ar kvadracikliem, sporta spēles ar Prāta Vētras uzstāšanos, baltie dīvāniņi uzgaidāmajā telpā, šiku auto īre, utt.

Iesaki citiem:

Manam optimismam ir pamats, kas stiprinās katru dienu. Vai Jūs neesat pamanījuši, kādas izmaiņas jau šobrīd notiek tirgū? Apkalpojošajā sfērā cilvēki tiešām sāk strādāt – sāk rasties sajūta, ka klients ir karalis, kā tam arī jābūt! To var pamanīt gan ēstuvēs, gan veikalos – kur taču beidzot pakalpojuma/ preces sniedzēji sāk saprast, ka mēs, klienti, varam iet arī citur, un tam ir reālas sekas: uzņēmuma ienākumu sarukšana. Tagad pārdevēji tiešām vēlas pārdot – piedāvā papildus iespējas, saldos, atlaides, kombinācijas, paši piedāvājas palīdzēt, aiznest mērāmos apģērba gabalus uz uzlaikošanas kabīni, utt… Man – kas ilgi ir runājusi un rakstījusi par to, kā Latvijā trūkst konkurences – šīs tendences ārkārtīgi iepriecina, jo – un šīs ir patiešām labas ziņas – agrākā apkalpošanas kvalitāte nebija saistīta ar kādu īpašu vietējiem iedzīvotājiem tipisku mentalitāti ;) Tas pats attiecas uz produktu kvalitāti – cilvēki ir daudz izvēlīgāki, konkurence palielinās, mans Supernetto veikals kļuvis par hitu, jo cilvēki tur (un citur) atrod iespējas to pašu preci iegādāt lētāk, lai nebūtu jācieš viņu kopējai dzīves kvalitātei.

Tādus piemērus var atrast daudzviet, un tas paver iespējas tur, kur agrāk to nebija. Ekonomikā radušies jauni pieprasījumi, kurus gudrie izmantos, piedāvājot savu risinājumu. Cilvēki vēlas mazāk tērēt pusdienām, tādas vietas kā McDonalds prot to izmantot, un – noteikti – viņu piemēram sekos arī citi!

Visu nobeidzot, viena ideja, kuru – es ceru – pamana arī valdības veidotāji. Nesen dzirdēju, ka SVF aizdevuma noteikumos esot rakstīts, ka līdzekļus tiešā veidā ekonomikā drīkstot iepludināt tikai, piemēram, caur māju siltināšanas programmām. Nu, bet LŪDZU! Tā ir iespēja nošaut ne tikai divus, bet piecus zaķus vienlaicīgi (zaķi nav sakārtoti prioritārā secībā) – palīdzēt iedzīvotājiem ilgtermiņa ietaupīt uz siltuma rēķiniem, radīt pieprasījumu pēc būvniecībā nodarbināto darbaspēka, kā arī pēc labākajiem - varbūt par vietējiem? - izolācijas materiāliem, dot būvniecības nozarei un tajā nodarbinātiem otro iespēju pierādīt, ka viņi iemācījušies strādāt - nekavēs termiņus un nenodos nekvalitatīvus produktus; un, protams, tā ir arī iespēja palīdzēt mūsu zemeslodei ar efektīvāku resursu izmantošanu. Yes, we can!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

g 06.03.2009 10:42
Optimisms nerūs :).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 04.03.2009 15:50
Edgaram - paldies!!! Es tiešām domāju, ka depresīvā noskaņā iespējas redzēt IESPĒJAS vienkārši ir daudz daudz grūtāk, ja ne neiespējami :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edgars 04.03.2009 14:42
Es piekrītu Dacei pilnībā. Man rodas tāda sajūta, ka cilvēki gūst baudu no tā, ka viņi skaļi jo skaļi protestē jabkādām pozitīvām idejām vai risinājumiem un prognozēm. Tas ir darbā, tas ir uz ielas un tas ir medijos, kas manī raisa lielu nepatiku pret tiem. Ir jābeidz šī ārprātīgā žēlošanās par to, ka viss ir slikti. Pirmkārt, tādēļ, ka no tā nekas neatrisināsies. Mūsu stāvēšana malā un slīgšana depresijā nebūs iemesls tam, lai kāds no kaut kurienes atbrauktu un atrisinātu mūsu problēmas. Otrkārt, tādēļ, ka tas nav mūžīgi. Paredzu, ka ekonomiskās problēmas mēs atrisināsim daudz ātrāk nekā politiskās.

Un visbeidzot, tuvojas pavasaris. Un pavasarī slīgt depresijā nav pieņemts =)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 04.03.2009 11:22
P.S. Šorīt optimisms pārsteidza no The Economist slejām:

"This is not 1989, when the then-communist states tiptoed back into a capitalist world that for many was bafflingly unfamiliar. The institutions built and the human and financial capital gained during the past 20 years will not disappear overnight. And this is not the 1930s, when the economic slump pushed every country bar the then Czechoslovakia into autocratic rule. That decade ended with Europe’s most destructive war.

Ex-communist countries are more resilient and flexible than countries with happier histories. They have had to be, and it may stand them in good stead now. And though some bits of the economy (and in some countries most bits) may be doing dreadfully badly, the crisis is also a chance to hire newly available workers, find cheap premises and capture markets abandoned by others."
http://www.economist.com/world/europe/displaystory.cfm?story...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Juris Kazha 03.03.2009 18:26
What planct, Dace? Bet nopietni, buus jaapaveero kas daraas. Pats paarkristiiju vienu savu anglisko blogu par Failed State Latvia? www.thoughtsfromlatvia.blogspot.com. Esmu Pariizee, pariit atpakalj, taadeelj eermoti rakstu. Bet nu labi, optimismam varbuut ir sava vieta, kaut "kontrafaktuaala" :).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 03.03.2009 17:26
Iesaku izlasīt šo interviju (saistībā ar Avenu-intervijas otrā daļa) http://www.echo.msk.ru/programs/politic/575272-echo/
Domāju, ka precīzs Latvijas situācijas raksturojums un arī perspektīvas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

DaceA 03.03.2009 16:05
Veiko - akule@providus.lv

Andris nu pamatīgi jauc Daci Akuli ar Ditu Arāju :)

Normund - par Parex neko nevaru pateikt, bet par budžetu: vai tiešām nav nekāda saules stara? Tagad kādi ir pamodušies, ka PVN palielināt nebija gudri, jo redz' ienākumu nav... varbūt padomās gudrāku nodokļu politiku un ar stingrāku stāju runās ar SVF par to, kas tiešām ir RED LINES? Šaubas gan rada runas par to, ka Kalnietes kundze kategoriski gribot ārlietu ministra posteni, lai 3 mēnešus tur pagozētos un tad "parašutētos" uz Eiropas Parlamentu... Tādu "valsts interešu" celšana augstāk par savām ir tieši tas, ko vēlētāji gaida (sarkasms, protams).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Normunds 03.03.2009 15:49
Ideja - ASV ir tik nopietns spēlētājs, ka to nevar “pasūtīt” pat krievu mafiozi. Paldies ASV, ka par Parex pārvaldnieku iecēla Melngaili (kas noteikti nav saistīts ar šiem mafioziem, jo pats ir no ASV). Līdz ar to ir cerības, ka mēs varēsim “palūgt” lielos Parex ieguldītājus no Krievijas vai ar to saistītos (kas pamatā bija mafiozi) “ziedot” nabaga Latvijai (pretī turot ciet muti-respektīvi, izliekoties, ka neredzam kompromitējošos dokumentus). Ne jau velti Valsts kontroles audits Parex būs tikai rudenī.
P.S. Baidos, ka budžeta ietvaros glābiņš nav saskatāms...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 03.03.2009 15:12
Par konkurences radīto progresu - tās ir Jozefa Šumpētera (1942) pamanītās "radošās sagraušanas" izpausmes (sk. http://en.wikipedia.org/wiki/Creative_destruction ). Daudzi inovatīvi biznesa veidi var sazelt tikai tad, kad kaut kādi apstākļi ir krietni iztīrījuši dzīves telpu no līdz šim dominējušo biznesa veidu pārsvara? Tāpat kā mežā vismaz uz laiku sarodas citas sugas pēc tam, kad lielos kokus izgāzusi viesuļvētra.

Tomēr no D.Arājas gribētos sagaidīt arī kaut kādu vīziju latviskas Latvijas uzplaukumam. Nevis tikai tādu atziņu "no mūžības perspektīvas", ka izcirtumos aug garšīgas avenes. Jo būtiskākais jautājums - vai mūsu tauta no šīs krīzes iznāks spēcīgāka un konkurētspējīgāka.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Veiko Spolītis 03.03.2009 13:06
Tā tik turēt, bravo! Vai Tev ir providus e-pasta adrese, jo man Tev ir paaris jautaajumi?

Citi autora darbi
7595930098 1188c7be29 z

Life with Donald Trump Autors:Dace Akule

Uzticesanas vienna konference

Par uzticēšanos 66 Autors:Dace Akule

Peru akmeni

Par globāli būtisko 1 Autors:Dace Akule

Kaleidoskops 1

Par sarežģīto pasauli 1 Autors:Dace Akule

Bilde peru

Par Peru 5 Autors:Dace Akule

11825959 10153434773260306 6968551125438830656 n

Par AirBaltic 17 Autors:Dace Akule