Atslēgvārdi:

Prezidents Amerikā 10

Labrīt, lasītāji!

Valsts prezidents Valdis Zatlers šajās dienās ir viesojies manā dzimtenē Amerikas Savienotajās Valstīs. Vašingtonā tikās ar ASV viceprezidentu un Kongresa pārstāvjiem, Mičiganas štatā pabija, viesojās arī manā dzimtajā pilsētā Čikāgā.

Iesaki citiem:

Protams, ir tādi cilvēki, kuriem nekas nekad nav pietiekami labi. Tā, piemēram, laikraksts Dienas Bizness šodien Valsts prezidentu ir ierindojis "zaudētājos" ar šādu tekstu: "Par zaudētāju droši var uzskatīt Valsts prezidentu Valdi Zatleru, ņemot vērā viņa piedzīvoto vizītes laikā ASV. Vispirms ASV viceprezidents Džo Baidens nekādi neatcerējās viņa vārdu, pat saņemot Latvijas augstāko apbalvojumu - Triju zvaigžņu ordeni. Vēlāk vietējie mediji, kuros notikušais ticis apspriests, pauduši arī neizpratni, par kādiem nopelniem vispār Latvijas prezidents Dž. Baidenam šo orderi pasniedzis."

Nudien, oficiālajā Baltā nama paziņojumā par prezidenta vizīti vārds "Valdis" neparādās vispār, tā vietā četras reizes ir vārdi "prezidents Zatlers." Savukārt, pats viceprezidents, tā ziņots, vārdu "Valdis" esot aizmirsis vispār. Amerikas viceprezidents vispār ir tāds drusku jocīgs padevies, bet nezinu, vai te ir runa par starptautisku incidentu. Un, kas attiecas uz Triju zvaigžņu ordeni, varbūt tas ir par daudz prasīts, lai amerikāņu mediji pārzinātu Latvijas ordeņu piešķiršanas politiku, taču Dienas Bizness tomēr darbojas tepat mūsu valstī un droši vien nav gluži nezinošs par tādu jēdzienu, kā valsts protokols. Triju zvaigžņu ordeni Latvija piešķir protokolārās apmaiņas kontekstā, pie tāda būtībā ir tikuši visi ārvalstu līderi, kuri ir oficiāli vai valstiski viesojušies Latvijā vai kuri ir uzņēmuši mūsu valsts prezidentu(-i) pie sevis. Cita starpā tāds ir arī ļaudīm, kuri ir ar visnotaļ apšaubāmu reputāciju, piemēram Centrālāzijas diktatori. Tāds ir protokols. Bet, kas attiecas uz ASV viceprezidentu, runa nav tikai par protokolu. Džo Baidens vēsturiski bijis ļoti aktīvs Baltijas valstu atbalstītājs, ASV Senātā viņš ir darbojies jau kopš 1973. gada. Tas nozīmē, ka viņš tur bija tad, kad bija jārunā par PSRS sabrukumu un diplomātisko kontaktu atjaunošanu ar Latviju, kā arī tad, kad ASV Senātam bija jāratificē NATO paplašināšanās. Nenovērtēsim, lūdzu, pārāk zemu to, cik svarīgs bija tieši ASV Senāta lēmums.

Savukārt, pie Viestura ordeņa Valsts prezidenta vizītes laikā tika Mičiganas pavalsts Nacionālās gvardes bijušais komandieris, un te jau ir pavisam konkrēts sadarbības piemērs. Nevienam, kas pat minimāli kaut ko sajēdz par Latvijas bruņotajiem spēkiem, nebūs paslīdējis garām tas, ka tieši minētā gvarde bruņoto spēku attīstībā ir piedalījusies pat ļoti, ļoti aktīvi. Arī šajā gadījumā -- pelnīts ordenis un paldies!

Savukārt, ir arī tie, kuri rūc, ka nav nekādas jēgas Valsts prezidentam braukt uz Ameriku, ja viņam nav iespēja tikties ar Amerikas prezidentu. Muļķības. Šī bija darba, nevis oficiāla vai valsts vizīte. Ko būtu devis tas, ka Valdis Zatlers un Baraks Obama 20 minūtes būtu viens uz otru smaidījuši, apmainījušies pieklājības frāzēm, un piekrituši, ka jā, tas ir jauki, ka Latvija piedalās Afganistānas procesos, tajā skaitā arī nodrošinot nemilitāro preču tranzītu caur Rīgas ostu? Aptuveni to pašu prezidents droši vien pārrunāja ar Džo Baidenu, visi bija laimīgi un viss. Bet ārpus tā Valsts prezidents darīja divas lietas, kas, manuprāt, ir pietiekami būtiskas. Viņš tikās ar latviešiem -- Čikāgā baznīcas zāle bija pārpildīta, dziedāja kori, tapa sumināti leģendārie Čikāgas piecīši (Valsts prezidents piecīšu līderim Albertam Legzdiņam paģērēja jaunas dziesmas rakstīšanu ar tekstu "Mēs esam tik daudz, tik daudz, cik mēs varam būt, bet mūsu var būt vēl vairāk." Raugi, arī Amerikā prezidents neaizmirst par demogrāfisko jautājumu). Vēl Čikāgā tapa atvērts jauns goda konsulāts, goda konsuls būs Roberts Blumbergs -- tas pats, kurš laikā pirms pašvaldību vēlēšanām nolēma, ka Ainārs Šlesers ir pats, pats labākais no visiem iespējamiem kandidātiem, un par to tika apsaukts no citu Amerikas latviešu puses. Jācer, konsulāta vadīšanā viņš būs gudrāks, nav tālu tā diena, kad Amerikā dzīvojošie latvieši varēs pieteikties uz Latvijas pilsonību. Un vēl prezidents izdarīja to, kas ir jādara visiem, kas ierodas Čikāgā -- uzbrauca augšā vienā no pilsētas masīvajiem debesskrāpjiem, tas ir elpu aizraujoši, jo tie ir pat augstāki par mūsu televīzijas torni. Pat ļoti.

Taču otra lieta. Prezidentam līdz brauca uzņēmēji, visur, kur viņš bija, notika sarunas par enerģētikas jautājumiem, par Latvijas preču tirgošanu Štatos (prezidents tikās ar mazumtirdzniecības giganta Walgreens pārstāvjiem un piedāvāja domu, ka tur, piemēram, varētu tirgot Lāču maizi. Manuprāt, tas būtu lieliski -- amerikāņiem īsta, kārtīga rupjmaize ir sveša lieta). Prezidents runāja par investīciju piesaistīšanu Latvijai. Vārdu sakot, prezidents darīja to, ko prezidenti mūsdienās dara. Ticiet, kad augsti stāvošas amerikāņu amatpersonas ierodas Latvijā, tās ne tikai runā par ģeopolitiskām lietām, tās arī pieskata un apčubina amerikāņu ekonomiskās intereses mūsu valstī. Lieki teikt, Latvijas prezidenti dara tāpat. Ja Amerikā brīvāk būs nopērkamas Latvijas preces (protams -- ne tikai Lāču maize), un, piemēram, vēja enerģētikas industrijā iesaistīsies amerikāņu uzņēmumi, tad par to, vai Džo Baidens zina vai nezina vārdu "Valdis," diez vai kāds īpaši vairs škrobēsies. Vēl jo vairāk, jo varbūt ar amerikāņu iesaistīšanos, mums vairs nebūs vēja enerģētikas industrija, kura ir pilnīgi paslēpusies dažādos mūspuses politikāņu iecienītajos ofšoros.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (10) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


x 06.04.2011 10:13
Iev,
vinju uzaicinaaja amerikas latvieshi. iedomaajies, tur, amerikaa, dziivo latvieshi, muuseejie, dafiga muuseejo. aizbrauca apraudziit, saites stiprinaat. labi.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iev 06.04.2011 09:36
Nē, protams, smaidīšanai fotoaparātu gaismā ir jēgas, ja tā vainago intensīvu darbu, kā rezultātā tiek parakstīts svarīgs līgums....TAČU JAUTĀJUMS PALIEK: kāda joda pēc tas prezidents tur bija nepieciešams. Ordeņus dalīt? Uzņēmēji paši par lāču maizi nevarēja savā starpā vienoties?

x 06.04.2011 10:13

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 05.04.2011 20:43
Cik man ir bijusi darīšana,tad es pilnīgi droši varu teikt,ka ''Rēzeknes Rebir'' ir viens no kvalitatīvākajiem darba instrumentiem starp Rietumu analogiem. Un cenas ziņā ļoti pievilcīgs. Žēl tikai,ka ražošana uz Ķīnu pārgāja.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


amfetamīns 05.04.2011 18:49
Ar Obamu varētu tikties tādā gadījumā,ja būtu kaut kas ko parakstīt valsts galvu līmenī,bet liekas,ka štatiem ir parakstīts viss,ko vien var iztēloties!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


dz 05.04.2011 15:22
Rīga, 5.apr., LETA. Portāla "DallasBlog.com" raksta autors Toms Makgregors atvainojas, ka savā vēstījumā ir izteicis nepamatotu apgalvojumu, ka ASV viceprezidents Džo Baidens būtu aizmirsis Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera vārdu.

Kā ziņots, iepriekš portālā "DallasBlog.com" Makgregors rakstīja, ka pēc Triju Zvaigžņu ordeņa pasniegšanas Baidens neesot spējis atcerēties Zatlera vārdu. "Vēlāk taujāts, kas ir Latvijas līderis, Baidens nebija spējīgs atcerēties viņa pirmo vārdu," raksta Makgregors.

Makgregors šodien aģentūrai LETA norādīja, ka ir atsaucies uz rakstu portālā "politico.com" un nav pienācīgi iepazinies ar tajā pausto informāciju. Viņa mērķis neesot bijis apvainot Latvijas iedzīvotājus, un šādu kļūdu viņš ir pieļāvis Baidena reputācijas dēļ - viceprezidents esot slavens ar saviem neveiklajiem izteicieniem, piemēram, sajaucot personas, ar kurām tiekas.

"Es nepareizi pieļāvu, ka Baidens atkārtoja šādu uzvedību [arī] tikšanās laikā ar Latvijas prezidentu," aģentūrai LETA skaidroja Makgregors, norādot, ka aizņemtības dēļ nav spējis pievērst pienācīgu uzmanību portāla "politico.com" sniegtajai informācijai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

JX 05.04.2011 14:09
Oho! Pa 20 minūtēm tika aizvākti 2 "Kārļa Streipa" komentāri. Man likās ka šeit cenzūras nav, bet labi vien ka man nebija taisnība.

Bet konkrēti par ordeni, taisnība jau ir ka ir protokols utt. Bet nu ordenim jābūt piešķiramam par patiešām nozīmīgiem darbiem Latvijas labā. Baidenam un diezgan daudziem citiem labāk būtu kāda "atzinības raksts" vai kas tamlīdzīgs. Jāatzīmē viņu ieguldījums ir, bet nu manās acīs ordenis ir kas ļoti īpašs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


JX 05.04.2011 13:44
A vispār laba doma par "Lāču" maizi, riktīga rupjmaize uzglabājas visai ilgi un nebūtu problēmu to līdz ASV aiztransportēt, zinu daudzus kas ārzemēs sūdzas par to ka nav rupjmaizes.

P.s. Pseido Kārli Streip no iepriekšējā komentāra, nu neapnīk tev debīlismus regulāri še komentāros likt?! Varbūt atrodi labāku nodarbi

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

eva 05.04.2011 12:52
Zinu Rīgā cilvēkus, kas jau gadiem ilgi sūta uz ASV Lāču maizi konkrētiem cilvēkiem konkrētu pasūtījumu. Cik zinu, visi ir apmierināti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips 05.04.2011 12:43
Starp citu, Čikāgā, ja labi pameklē, var atrast arī Aldara alu, tiesa, krietni, krietni dārgāku nekā Latvijā. :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ES 05.04.2011 11:29
Nevarētu gluži teikt, ka Latvijas preces ASV netirgo. Var tur atrast gan "Serenādi" gan "Lāču" maizi, bet ... krievu-poļu veikalos. Un, iespējams, tas nav nemaz tik nepareizi, jo par to, kas ir īsta (+/-) rupjmaize, vislabāk zina bijušās padomijas Eiropas daļas iedzīvotāji, kas tagad mīt arī ASV. Par īstenajiem amerikāņiem mans paviršais iespaids radās tāds, ka cik radoši viņi ir biznesā un tehnikā tik konservatīvi- sadzīvē, un jo īpaši- ēšanā. Kā tādus piedabūt ēst Lāču maizi? Bet pati doma, protams, ir pareiza, ja ir iespēja tajā tirgū iespraukties, tad tā noteikti jāizmanto.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips