Prese kā spogulis 6

Galvenie pārmetumi par stereotipu atražošanu veltīti lasītāju vēstulēm - tātad tam, ko saka tauta. Ja Lauku Avīze izliktos, ka šādu viedokļu nav, vai "mazais cilvēks" varētu priecāties, ka viņš vairs nav slogs valstij un viņa viedoklis vairs vispār nekur neparādās?

Iesaki citiem:

Lasot Ilzes Šulmanes un Sergeja Kruka pētījumu par stereotipiem Latvijas presē un vēlāk klausoties dažādu mediju speciālistu diskusiju par šo tēmu, es neviļus atcerējos kādu balādi par pilsoņu karu Krievijā, kurā starp citu ir arī tāds pantiņš: "Tautas vārdā tev jāiet karot pret pašu tautu". Šajā gadījumā varētu pārfrāzēt: "Tautas vārdā tev jāizliekas nedzirdam, ko saka paša tauta".

No pētījuma var saprast, ka autori uztver stereotipus kā kaut ko sliktu un izskaužamu. Lai nu kam, bet presei vajadzētu par visām varām izvairīties no stereotipiem, taču tā lūk tikai "atražojot" un "tiražējot" šo nelāgo parādību. Atļaušos apgalvot, ka tas, ko 20.gs. sākumā kāds zinātnieks izdomāja nosaukt par "stereotipu", pastāvēja jau krietnu laiku pirms pasaulē parādījās pirmais preses izdevums. Tātad presei diez vai var "pierakstīt" autortiesības uz stereotipu lietošanu, var tikai pārmest, ka žurnālisti ir tādi paši cilvēki kā visi pārējie, un neraksta kādā īpaši smalkā, tikai sev saprotamā valodā.

Diez vai starp avīžu lasītājiem ir daudz tādu, kas sapratīs ko nozīmē termini "kognitīvā funkcija", "aktors", "rekategorizācija", "heterostereotipi". Taču tieši ar šādiem terminiem savā pētījumā cilvēkus uzrunā S.Kruks un I. Šulmane. Pieļauju, ka liela daļa Lauku Avīzes (LA) lasītāju būtu pārsteigti, uzzinot cik gudriem vārdiem tiek apzīmēts viņa vēstulē paustais viedoklis, ar kuru viņš nebūt nav vēlējies kādu personiski aizvainot, tikai izteikt tēlaini savu domu.

Šī cīņa pret valodu, kurā runā tauta, jo vairāk izbrīna, izlasot paša S.Kruka rakstu "Vārdu zīmogi" portālā politika.lv. Citēšu tā ievadu: "No publiskajā sfērā apritošiem tekstiem "mazais cilvēks" var izsecināt, ka viņš ir slogs valstij. Par individuālo pieredzi Latvijā publiski nerunā."

Apskatot, kas pētījumā "Stereotipi Latvijas presē" ir teikts par LA, redzams, ka galvenie pārmetumi par stereotipu atražošanu veltīti lappusei Lasītāju vēstules. Tātad nevis tam, ko raksta paši žurnālisti vai pauž eksperti, bet tam, ko saka tauta. Vai gadījumā, ja avīze izliektos, ka šādu vēstuļu un viedokļa nemaz nav, "mazais cilvēks" varētu priecāties, ka viņš vairs nav slogs valstij, jo viņš vairs "neatražo" stereotipus, viņa viedoklis vairs vispār nekur neparādās. Varētu jau mēģināt eksperimenta kārtā, ja atrastos kāds finansētājs, uztaisīt kādu avīzi, kur skaisti un pareizi rakstītu tikai īpašās universitātēs skoloti žurnālisti, kuriem viss "stereotipiskais" būtu svešs un tāls. Šāda aina gan nedaudz atgādina futūristisku diktatūru no Orvela romāniem, kuru iedomājoties uzmetas zosāda.

Mēdz teikt, ka masu mediji ir sabiedrības spogulis. Sabiedrība ir gan meža strādnieks kaut kur Latgalē, gan politiķis Saeimā, un vēl būtu jāpaskatās, kurš no abiem ikdienā pasaka vairāk stereotipu. "Mazais cilvēks", "reņģēdājs", "muļķu valsts", tie visi ir politiķi izdomājumi. Lasītāji tos parasti piemin tāpēc, ka jūtas aizskarti, un tā vairs nav stereotipu atražošana, bet protests.

Neesmu īpaši ievērojis, ka Latvijas masu medijos no stereotipiem būtu cietuši kādas tautības pārstāvji, ja neskaita vienu neveiklu izteikumu Panorāmā par čigāniem. Tāpat ne jau pret krieviem kā tautu LA vēršas tie lasītāji, kurus neapmierina PCTVL politiķu pret latviešu valodu un nereti arī valsti vērstie paziņojumi. Izvairīties pieminēt tautību, tikai tāpēc ka kādam tas varētu likties stereotips būtu tas pats, kas, apmeklējot zooloģisko dārzu, rakstīt tikai par zvēriem, bet baidīties teikt, ka tie ir ziloņi, pērtiķi un tīģeri.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (6) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pūķis 29.11.2001 10:06
Domāju, ka Antoneviča raksts ir reālistiski atsvaidzinošs.

Man ir nojauta, ka intelektuālās diskusijās medijiem tiek izvirzītas gandrīz nereālas prasības. Piemēram Dace Zvirbule norāda uz problēmu, ka "Latvijas mediju veidotajā publiskajā sarunā jeb diskursā parastais cilvēks netiek nedz parādīts, nedz iesaistīts". Kas nu kas, bet "Lauku Avīze" jau nu gan kaut vai ar to pašu vēstuļu lapu, arī visādām iedzīvotāju telefonaptaujām u.tml. parastā cilvēka viedoklim ļauj izpausties.

Bet ja nu "intelektuālie" cilvēki nav galīgi atrāvušies no "vienkāršās tautas" un kādreiz ar tās pārstāvjiem aprunājas, tad viņiem vajadzētu redzēt, ka vairums šo parasto cilvēki domā tieši stereotipos un nekādi citādi. Tur arī neko daudz nevar grozīt, jo vairums cilvēku par vairumu lietām reāli zin maz (ne dēļ dumjības, bet dēļ tā, ka cilvēks var zināt tikai ierobežotu daudzumu infomācijas), tāpēc jādomā iepriekš izveidotos vai iemācītos standarta priekšstatos jeb stereotipos. Vienkārši sakot - jūs nevarat dot vārdu vienkāršajam cilvēkam un vienlaikus izskaust stereotipus. Ir jāizvēlas viens vai otrs. Tas gan nenozīmē, ka tā sauktie intelektuāļi nemēdz domāt stereotipos.

Starp citu arī tolerance ir balstīta uz stereotipiem. Vairums cilvēku taču empīriski nezina, ka X tautības pārstāvji caurmēra nav mazāk intelektuāli attīstīti kā Y tautības pārstāvji. To varētu empīriski apstiprināt tikai sarežģīts pētījums. Taču demokrātijas un tolerances garā gribas domāt un ticēt, ka visu tautību pārstāvji ir vienlīdz attīstīti. Turklāt šāds uzskats (stereotips) ir demokrātiskai sabiedrībai izdevīgs un sabiedrību stabilizējošs, tāpēc arī veicināms.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

klasters 28.11.2001 20:03
Martai. Juus esat neparasti juutiiga buutne.Cik sapratu iz juusu komentaara Latvijas prese chum un mudzh no ksenofobiskiem tekstiem.Shaads uzskats arii ir stereotips,taatad arii juus esat stereotipu varaa. Tomeer nav ko gausties,rakstiet iesniegumu prokuratuurai,lai shie klapee taas ksenofobiskaas lapeles ciet.Juusu veelme kastreet latvieshu valodu ,izskauzhot no taas visus ,juusupraat ,neveelamos vaardus ozh peec autoritaarisma.Ja jums tiik sauciet savu tumshaadaino draugu par afrolatvieti.Varbuut jums ir jaapieveershas taisnajai ciinjai par valodas tiiriibu arii aarpus Latvijas,tas tagad ir modee.Iesaku jums savu sirdsdegsmi veerst Lietuvas virzienaa,jo tie bezkaunjas joprojaam lieto vaardu zhidas un nevis ebrejs.Lai jums labi kastreejas..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

dzidra 28.11.2001 19:43
Marta jau nu varētu paklusēt un neizpausties. Viņa pati ir pilna ar azspriedumiem un stereotipiem. Tā tiekt, cita acī skabargu redz ...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Marta 28.11.2001 18:19
Pēdējā rindkopa ir diezgan akla, apgalvojot, ka vienīgais stereotips medijos, no kā cietuši kādas tautības pārstāvji, ir Panorāmas sižets par čigāniem !!!!!!! Manuprāt, mediji ņudz no šādiem piemēriem, un tas, ka vairums žurnālistu un patērētāju to nemana, liecina par diezgan zemo izglītības un ētiskas rīcības izpratnes līmeni. "Neatkarīgā" piemēram vienmēr ir izcēlusies ar dažādiem neiecietīgiem raksteļiem pret homoseksuālistiem (tā gan nav tautība, bet apzīmējums ir gan, nu tad Antoneviča-prāt visus homoseksuālus cilvēkus jāapzīmogo? lai lasītājam interesantāk, ko?) un cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu (atceros vairākus rakstus par basketbolistiem, kur lietotais apzīmējums bija "nēģeri"). Šajā ziņā nesaudzīgi grēko arī krievu prese, piemēram, ieviešot terminu "ņegr" attiecībā uz nepilsoņiem (ideja -- nepilsonis ir nicināmā statusā kā nēģeris, jo vispārzināmais stereotips aicina nēģerus nicināt tātad uz priekšu! cik smieklīgi, vai ne?).

Neesmu pret cenzūru un lietu saukšanu īstajos vārdos, bet visam ir robežas, un kur šo robežu stādīt ir katra mediju vadītāja apzināts lēmums. Es piemēram uzskatu, ka vārds "nēģeris" ir nievājošs (tā uzskata arī mans labs draugs ar tumšu ādas krāsu, kas dzīvo Latvijā jau vairākus gadus un vai ik dienas cieš no stulbiem rasistiskiem uzbraucieniem) un tāpēc žurnālistiem to nevajadzētu tiražēt.

Saucot lietas īstajos vārdos, godātais autors ir viens aizspriedumains skribents.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bebrs 28.11.2001 18:18
Piekritu raksta autoram par stereotipisko domashanu, tachu par Lauku Avizi gan ir gruti teikt, ka taa atspoguljo tikai "vienkarsho cilveku" domas. Ja paskatamies, par ko zinjo LA, tad to var nosaukt tikai par "vienkarshi nacionalistiski noskanjotu laikrakstu", kas nevar obektivi novertet nedz krievu valodaa iznakoshos medijus un krievvalodigos, nedz valsts vesturi. Proti, laikraksts ir iecentrejies nacionalismaa un brizham aiziet lidz absurdam - pat nespejot novertet "izlecejus - aktivistus," piemera, tadus kaa Latvijas Akademijas studentus, kuri improvizeja par pretrunigi verteto K. Ulmani (bet taa jau cita teema).

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

klasters 28.11.2001 17:40
Papildinot autora saciito,es gribeetu S.Kruka kungam luugt paraadiit dziivu piemeeru un uzrakstiit kaadu rakstu ,kas buutu briivs no stereotipiem.Ja vinjam tas izdosies,vinjsh buus nopelniijis Nobelja preemiju literatuuraa

Saistītie raksti
Govs 255x203

Vārdu zīmogi 10 Autors:Sergejs Kruks

Citi autora darbi