Atslēgvārdi:

Premjeru konkurss 5

Šodien, rakstot šīs rindas, pilnā sparā rīt Ministru prezidenta amatu konkurss. Ir izraudzīti trīs pretendenti un prezidents Valdis Zatlers visus kandidātus vērtē un izvērtē.

Iesaki citiem:

Atgādināsim, ka līdzīgs konkurss notika arī par Valsts prezidenta amatu. Toreiz arī bija kandidāti, partiju delegātu balsošana un izvirzīšana. Bija intervijas presei un krustu mešana, ka ir nosaukti visi īstie kandidāti....un bija arī zoodārzs ar jau leģendāru apspriedi.

Kur ir garantija, ka šajā reizē arī nav paslēpti pārsteigumi?

Un kur kāds ir atradis, ka Valsts prezidentam ir jārīko Ministru prezidenta amata konkursi? Satversmē par to nekas nav teikts. Pat tieši pretēji. Satversmes 56. pantu, kas piešķir tiesības Valsts prezidentam aicināt Ministru prezidenta amata kandidātu, vajadzētu lasīt kopsakarā ar Satversmes 59. pantu, kas prasa, lai šim kandidātam būtu Saeimas atbalsts. Tas ir - 51 balss. Vismaz.

Un, ja kandidātam ir šī 51 balss, tad prezidentam nav citas iespējas, kā viņu aicināt sastādīt kabinetu. Tāda ir parlamentārisma loģika. Valdību veido 51 deputāts un viņi ir politiski atbildīgi par to.

Latvijā Valsts prezidents valdību neveido. Un nenes nekādu atbildību nedz par aicinātajiem ministriem, nedz par viņu darbu. Prezidenta atbildība ir skrupulozi ievērot Satversmei.

Šajā sakarā ieteiktu palasīt Fēliksa Cielēna Atmiņas un memuārus. Kur precīzi aprakstīta Valsts prezidenta loma. Politiķi vienojas un atnāk pēc prezidenta raksta. Prezidents pārliecinās, vai ir solītais Saeimas vairākuma atbalsts, un aicina sastādīt kabinetu.

Ministru prezidenta aicināšanā Valsts prezidentam ir jāizrāda ne lielāka iniciatīva, kā likumu izsludināšanā. Patiesībā prezidentam arī šajā gadījumā ir veto tiesība. Viņš var neaicināt kādu konkrētu personu un spiest uz politiķiem, lai tie piedāvā viņam pieņemamu kandidātu. Bet prezidents nevar piespiest politiķus mainīt savu izvēli, ja viņi to nevēlas. Tāpat arī prezidents nevar pieprasīt premjera amata kandidātu konkursu un izraudzīt sev tīkamāko.

Jo šāds konkurss jebkurā gadījumā ir blefs. Prezidenta izvēli noteic 51 balss nepieciešamība. Lai būtu valdība, tam jārēķinās, ka kandidātam jābūt ar Saeimas vairākuma atbalstu.

Bet nu paskatīsimies kā Valdis Zatlers tiks galā ar pirmo reizi premjera meklēšanā.

Tiesības nominēt premjeru ir smalks un ass instruments prezidenta arsenālā. Bet tajā pašā laikā tas nav tas mehānisms, kādā veidā palielināt prezidenta ietekmi politiskajos procesos.

Ar sekām, kas var būt, šādā veidā ietiecoties politikā, var iepazīties parlamentārās Francijas praksē. Kārlis Dišlers tam ir pat veltījis veselu rakstu - "Prezidenta Miljerāna atkāpšanās valststiesiskā nozīme".

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (5) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Iveta Kažoka 12.12.2007 11:20

Nepiekrītu :)
Manuprāt, tas ko Zatlers šobrīd dara, ir tikai apsveicami! Pat ja tam nav lielas juridiskas jēgas, tomēr simboliskā nozīme premjeru vērtēšanas procesam ir milzīga.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Pankūkas - Pētersonei! 12.12.2007 09:35

Tāds offtopiks, bet kā ir ar varas dalīšanu un parlamentārismu "parlamentārajā republikā", kurā lielu (domājams, pat lielāko) daļu saistošu likumdošanas aktu pieņem izpildvaras pārstāvji (Eiropas Savienības Padomē), bet parlamenta loma labākajā gadījumā ir reducēta uz veida atrašana, kā šos likumus pārņemt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Figaro008 12.12.2007 07:40

Man gan šķiet, ka tā bija laba ideja šādu saistuma konkursu sarīkot, jo (a) sākās debates par kandidātiem, kas ir labi demokrātijai; (b) diskusijās parādās kaut kas līdzīgs argumentiem, piem. kandidāti spiesti nest sacerējumus uz pili vērtēšanai. Visbeidzot, kandidāti profilējās kā cilvēki - kā mēs ctādi būtu uzzinājuši par Zalāna līderisma piedzīvojumiem un viņa vēlēšanos, lai LV būtu tikai pozitīvisma mediji?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 12.12.2007 00:43

Nu ja Zalaana kungs tiks par PM,politika kljus jautraaka.Vinjapraat Latvijas politiki sagaajushi sviestaa...bet shie pashi politiki vinju var ieveeleet amataa...un var neieveeleet:)

Citi autora darbi
Rokas

Vienā valodā 12 Autors:Jānis Pleps

Dzirnavas

Uz jauno krastu? Autors:Jānis Pleps

Metamie kaulini 255x203

Meklējam tiesībsargu! 58 Autors:Jānis Pleps