Politiskās elites senilā jaunība 11

Vēlētājs neapdomīgā priekā par beidzot nākošiem glābējiem kož jaunā, sulīgā priekšvēlēšanu laika ābolā, nemaz nenojaušot, ka tā serdē jau priecīgi rociņas berzē un politiskās negausības zobiņus asina tie paši, jau reiz iemēģinātie tārpiņi vai viņu netālie radinieki.

Iesaki citiem:

Ik reizi sagaidot jaunas Saeimas vēlēšanas, novērojama jaunu partiju veidošanās un veco partiju tieksme reklāmas kampaņās izvirzīt “jaunus spēkus”, lai apmierinātu vēlētāju saucienus pēc politikā nesabojātiem kandidātiem. Tomēr, ielūkojoties dziļāk politiskās jaunības acīs, kļūst skaidrs, ka lielākā daļa politiskās fotogalerijas seju ir jau kaut kur reiz redzētas. Piemēram, no pašreizējās Saeimas deputātu sastāva 42% veido jau iepriekš politikā degunus apsildījušie, bet 6.Saeimā - 47% [1]. Kā tas nākas, ka ik reizi, metot vēlēšanu urnās biļetenus par “jaunajiem”, vēlētāju cerības tiek pieviltas?


Līderi – jaunības mirāža

Partijas parasti izvirza vienu vai vairākus līderus vēlētāju iekārdināšanai – un šeit slēpjas pirmais apstāklis jaunības šķietamībai. Ļoti reti līderi ir tādēļ ilglaicīgi – vēlētājs nemīl vecos, jo tie ir atbildīgi par visu, kas nav izdarīts, un tādēļ jaunais un nepieredzējušais ir pieprasīta prece. Spilgtākais piemērs līderu maiņā, šķiet, būtu Latvijas ceļš. Kādi vārdi mums nāk prātā, redzot maģisko burtu salikumu LC? Gailis, Ādamsons, Krištopans, Panteļejevs, Birkavs. Un kur gan šie personāži ir tagad? – katrā ziņā ne vairs pirmajās rindās. Aizvien jaunu līderu izvirzīšana ir tikai šķietama jaunības iepūšana senilajā partijas miesā un vēlētāju apziņā. Minētais LC varoņu saraksts reizē ir arī lielisks piemērs tam, ka vecie nekur nepazūd, tikai pārvietojas. Savukārt partija, realizējot šādas pārmaiņas, varu nezaudē. Jauni līderi nenozīmē kvalitatīvi jaunu piedāvājumu. Paradokss – vēlētājs partiju identificē ar tās līderiem, bet tiem mainoties vai krītot nežēlastībā, vara saglabājas. Bet vēlētājs nākamajā rītā pēc vēlēšanām kārtējo reizi secina: tie paši vēži vien atkal ir savēlēti.


Jaunie un nevainīgie

Kā otru mītu jāpiemin daudz sludinātā jauno partiju kandidātu attālinātība no netīrajām politikas spēlītēm un to veidotājiem.

Spilgtākais politiskās nevainības piemērs līdz šim bijis Andris Šķēle, kuram tagad pievienojies arī Einars Repše. Ienākot politiskajā arēnā, Tautas partija un A.Šķēle tika pasniegti kā absolūts jaunums, kā nekad agrāk ar politiku nesaistīti un tātad a priori ieguvuši kvalitātes zīmogu. Bet kas tad bija Šķēle pirms kļuva par ŠĶĒLI? Un kas bija Repše pirms kļuva par REPŠI? Gan vienā, gan otrā gadījumā šiem “jaunajiem” iepriekš ir bijuši vairāk vai mazāk politiski amati – Šķēlem deviņdesmito gadu sākumā Lauksaimniecības ministrijā, Repšem Tautas frontē un Latvijas bankā. Vai te var runāt par politisko nevainību? Šķēle tika iesaiņots jaunā papīrā un apjozts ar oranžu lentīti, Repše iekāpis politiskā Jēzus kristītāja tēlā – tās arī ir kvalitatīvo pārmaiņu vienīgās izpausmes. Vēlētājiem tika un tiks iebarots kārtējais jaunā un perspektīvā mīts, kurš jau ne pirmo reizi izrādīsies tikai reklāmas triks. Šie jaunie nenokrīt no Marsa (lai ko arī apgalvotu Repšes biroja zaļie apstāvētāji) un nepiedzimst tukšā vietā un tīrām rokām – sīkāk paanalizējot kandidātu biogrāfijas vai piepūlot atmiņu, noteikti iespējams daudzas no “jaunajām” sejām atsaukt atmiņā no senākiem laikiem.


Radi, draugi, domubiedri

Tomēr ir daļa “jauniņo”, kuriem nekādi neizdosies piesiet politiskās nevainības ķirurģiskās atjaunošanas grēku. 7. Saeimā ap 20% deputātu iesoļojuši simtniekā no biznesmeņiem un ap 11% no administratīvajiem valsts un pašvaldību aparāta darbiniekiem, kuriem šķietami līdz šim nav bijusi nekāda saskarsme ar politisko netīrumu krātuvi. Tomēr, pārlūkojot detalizētāk minēto “jaunuļu” CV, atklājas, ka pietiek darboties kāda politiskā spēka pārraudzībā esošajā izpildvaras struktūrvienībā vai būt par esoša politiķa vai partijas konsultantu vai sabiedroto, lai būtu izredzes tikt pie kārotā valsts gudrāko galvu statusa. Piemēram, TP komandas veidošanā iezīmējās kādreizējās ar Šķēles vārdu saistītās Ave Lat grupas uzņēmumu loks, vairāki kandidāti un vēlākie deputāti ir pārstāvējuši tieši minētās grupas uzņēmumus. Arī administratīvās sfēras darbinieki diez vai būtu saucami par tālu no politikas stāvošiem, un arī tādi ir papildinājuši deputātu rindas.

Tātad – jo dziļāk rokam, jo vairāk gaist priekšstats par jauno un svaigo asiņu pieplūdumu. Šķiet, ir izveidojies sava veida maģiskais loks, kura ietvaros notiek rotācija no augšas uz leju un no vieniem sāniem uz otriem, un svešajam šeit iekļūt ir maz iespējams. Esošā politiskā elite un – kas nav mazsvarīgi - tās finansiālie balstītāji prot nosargāt savas pozīcijas. Ap nosacīti novilkto sētu lēkā vien daži rubīni, martinsoni u.tml., kuru vēlme vai iedomas par savām spējām ir daudz uzblīdušākas kā spēja saprast, kur jāiet un ar ko jādraudzējas, lai lepnais Jēkabielas nams neietu gar degunu.

Tikmēr vēlētājs neapdomīgā priekā par beidzot nākošiem glābējiem un cīnītājiem kož jaunā, sulīgā priekšvēlēšanu laika ābolā, nemaz nenojaušot, ka tā serdē jau priecīgi rociņas berzē un politiskās negausības zobiņus asina tie paši, jau reiz iemēģinātie tārpiņi vai viņu netālie radinieki.

___________________________

[1] Skatīt sīkāk bakalaura darbā Politiskās elites rekrutācijas avoti Latvijā (7. Saeimas laikā)

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (11) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


gints klāsons 22.08.2002 09:14
streips, 21. augusts, 2002 17:05

Dažas piebildes....

Pirmkārt, ja nemaldos tieši Amerika bija tā valsts, kurā atsevišķi kongresmeņi paši uzņēmās pateikt vēlētājiem, ka atstās amatu pēc, ja nemaldos, sešiem atstrādāšanas (pretēji dažbrīd pie mums izplatītās 'atsēdēšanas') gadiem.... Tā protams nav likuma norma, tomēr acīmredzot par zināmām lietām liecina....

Otrkārt, es vairāk gribēju uzsvērt aspektu, ka vēlētājiem atsevišķi kandidāti tiek pasniegti kā 'jaunumi', kaut patiesībā tādi nav... Problēma nav, ka tiek ievēlēti tie paši, bet gan ka vēlēšanu kampaņās parādās saukļi, ka esošie un piedāvātie kandidāti ir politiski nevainīgi.... šeit hrestomātisku piemēru netrūkst ne šajā gadā, ne iepriekšējos...

Un treškārt - ja jau vēlētāji nedomā, ka viss salaists grīstē un nemeklētu jaunos, kas visu atkal saliks pa plauktiņiem, tad kāpēc jaunie tomēr dabū pietiekami daudz vietas Saeimā...?? Tautas Partija piemēram? Vai varam jau prognozēt ka arī Jaunais laiks, kas tiek pasniegts kā jaunums tomēr...

Paldies!

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

krishjohn 21.08.2002 18:18
Sveicinaati,

Es gan savu bakalauru rakstiiju par KINO, ne politiku. Nu, sanaaca mazliet postmoderni, bet izraadaas, ka shis medijs ir speeciigs propagandas ierocis, kura galvenaas sastaavdaljas ir ideologija, semiotika un diskurss. Tas nu veel taa. Tagad konkreeti.

shis raksts gluzhi noteikti ir daudz labaaks par Eiropas kachaashanu;
nemaniiju taadu ljoti specifisku raksturieziimi, kurai tomeer buutu bijis jaaparaadaas JEBKURAA ANALIIZEE kura rakstiita par politisko priekshveeleeshanu situaaciju - proti - pavasarii 51% iedziivotaaju apgalvoja, ka vinji buutu gatavi balsot par jaunu vai arii tikpatlabi par jaunu kaa vecu partiju. (esmu saplusojis divas atbilzhu variaacijas. summa pareiza, konkreetaas daljas neatminu no galvas, bet ja kaadu tas interesee, varu samekleet.) TAGAD - ko mees redzam realitaatee rudenii? Izraadaas, ka gandriiz vieniigaa jaunaa partija ir Jaunais Laiks. Kaapeec? Kur tad paareejaas? Iespeejas tachu bija! Tauta gaidiija kaut ko...jaunu?
Probleema, manupraat, ir piedaavaajumaa. Tas ir ljoti nekvalitatiivs. Neesmu runaajis ne ar vienu no Repsheeniem, bet ir sanaacis paplaapaat ar citiem, un pat mazliet vairaak nekaa papljaapaat. Cilveeki kuri iet politikaa un kuri tur ir... ir BEZ-GA-LA dumi.

Iespeejams, saliidzinaashana ar amiishiem ir mazuliet abstrakta, bet tas, ka Latvijaa ir liidziigi - ir kaut kaadas politiskaas tehnologijas - pats par to esmu intereseejies un lasiiji, bet cik slikta ir reklaama Latvijaa vispaar, cik slikts un nekvalitatiivs sheit ir sociologu darbs, tik pat drankjiigas un veel drankjiigaakas ir politisko partiju kampanjas. Partijaam nav vajadziiga KVALITATIIVA kampanja, vinjaam nav nepiecieshama teorija. Vinjiem tas viss ir uz bui-dui, punkts. taa tas patieshaam ir. Tas tagad varbuut ir ne pa teemu, bet veel viens [pats svariigaakais] punkts...

Kaa partija var nokljuut Saeimaa? Ar kampanju. Kas maksaas? KAS MAKSAAS. Kas maksaas tas arii pastelees muuziku, tas arii vienam dos, lai tas viens tiktu, bet citam dos un teiks ko dariit - (un teiks taa, lai tas netiktu). Fakts.

Jaunieshi politikaa neiet, jo ir truli. Vinji maacaas 4 gadus, un tad aiziet straadaat pie konveijera, taa vietaa, lai dariitu kaut ko pashi, pashi mekleetu iespeejas, organizeetu sevi un lietas sev apkaart. Tirgus ir izsalcis peec alternatiivas konveijeru galdiem. Latvijas sociologija ir konveijeru sociologija, bet jaunie praati dodas notrulinaaties un tikai pa retam kaads uzdriikstaas kaut ko uzrakstiit (kaa godaajamais magistrants), pateikt vai izdraiit PATS. Tur taa probleema, jo man liekas, ka visi shie procesi funkcionee starpatkariigi.

Elite veido tautu, tad tauta veido eliti. veel elitaaraaku taa to veido. Rainis.

cienjaa, K.K.J.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

streips 21.08.2002 17:05
Man gribētos teikt, ka šajā apstāklī - ka Saeimā ievēl ievērojamu skaitu esošo deputātu - nav nekā neparasta. Amerikas Tautas Vietnieku namā (parlamenta zemākajā palātā), šķiet, katru reizi tiek ievēlēti apmēram 95 vai 97 procenti to kandidātu, kuri jau ir deputāti un kandidē vēlreiz. Tiesa, Amerikā par kandidātiem balso atsevišķos rajonos, un visbiežāk reālu kandidātu ir tikai divi - republikānis un demokrāts, bet princips ir apmēram tas pats. Pirmkārt, viena daļa vēlētāju tomēr uzticas pieredzei, un ne jau visi vēlētāji Latvijā 5. oktobrī dosies pie urnām ar domu "viss ir salaists kliņķī, jāmēģina kaut kas jauns". Otrkārt, un tas ir daudz svarīgāk, esošās partijas un esošie kandidāti ir daudz atpazīstamāki un daudz spējīgāki piesaistīt naudu. Hrestomātisks piemērs Latvijā ir autora neminētais Anatolijs Gorbunovs, kurš katru reizi figurē LC saraksta augšgalā un tiek ievēlēts ar lielu urrā par spīti tam, ka viņš tomēr bija pie stūres (AP un tad Saeimas priekšsēdētājs) tajā laikā, kad notika Latvijas tautsaimniecības radikālā lejupslīde. "Autsaideri" sevi prezentē arī citu valstu politikā - Amerikā varbūt vislabākie piemēri ir prezidenti Džimijs Kārters un Bils Klintons, viņi abi devās uz Vašingtonu ar vēsti, ka viņi nav "Vašingtonas cilvēki", taču vienalga ASV politikā esošajiem amatu turētājiem gandrīz vienmēr ir nospiedoši labākas izredzes uz atkārtotu ievēlēšanu, nekā jauniem kandidātiem.

Kārlis Streips

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 21.08.2002 13:28
Askolds, 21. augusts, 2002 12:35

Tik pat ironiski - arī Oskars Kastēns bija žurnālists, arī ministrs Jānis Krūmiņš bija žurnālists, arī Māris Grīmlats savulaiks aktīvi publicējies, arī Dainis Īvāns ir bijis žurnālists utt.

TIEŠI ŠIE PIEMĒRI BIJA MANAS IRONISKĀS PIEBILDES IEMESLS... AR TO GRIBĒJU TEIKT - NEVAJAG UZSKATĪT PAR JAUNIEM TOS, KURI APGROZĀS, BET NAV POLITIKĀ TIEŠI IESAISTĪTI.... VIŅI IR SAVĀ LOKĀ PAZĪSTAMI - TUR IR TAS JAUTĀJUMS UN TĀ TEIKT SAKNE...

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Askolds 21.08.2002 12:35
ŠEIT MŪSU DOMAS ATŠĶIRAS... TEVIS MINĒTAIS VARIANTS IR POLITISKAIS NAIVISMS...

OK ja tev Tu saņemtu uzaicinājumu iestāties partijā, sākumā būtu doma par to kādi cilvēki ir šajā pārtijā (tātad personālijas), otrs kāds prestižs ir šai partijai un ja es tajā iestājos, tad arī man (tātad prestižs), treškārt kas man no tā tīri finasiāli, vai man par iestāšanos kaut ko maskās (ja reiz esmu novērtēts un esmu saņēmis uzaicinājumu), cik daudz jāmaksā biedra naudās, cik saņemšu kā deputātts vai kādā organizācijā kā padomes loceklis (tātad finases). Līdzīgus piemērus var atrast daudz... Un nedomāju, ka te ir kāds naivisms - vienkārši reāls aprēķins gadījumā kad esmu saņēmus uzaicinājumu par iestāšanos partijā

IRONISKA PIEBILDE - ŠO JAUNIEŠU VIDŪ IR ARĪ TĀ SAUCAMIE ŽURNĀLISTI....

Tik pat ironiski - arī Oskars Kastēns bija žurnālists, arī ministrs Jānis Krūmiņš bija žurnālists, arī Māris Grīmlats savulaiks aktīvi publicējies, arī Dainis Īvāns ir bijis žurnālists utt.

ŅEMOT VĒRĀ MANU IEPRIEKŠIZTEIKTO IRONISKO PIEBILDI, DOMĀJU KA NAV TAISNĪBA, KA APTRŪKSIOES VECIE LĪDERI.... LĪDERI MAINĀS NEPĀRTRAUKTI, KĀ ES TO ARĪ NORĀDU - NEMAINĀS TIKAI VIŅU AIZMUGURES.... SEKOJOŠI NEKĀDS KVALITATĪVI JAUNS PIEDĀVĀJUMS NAV ARĪ TAS, KURAM IR JAUNĪBAS PRIEKĀ SMAIDOŠA SEJIŅA...

mazā valstī kavlitatīvus jaunus piedāvājums pat pēc definīcijas būs grūti dabūt. Bet es saprotu ka mēs runājam par jaunības priekā smaidošām sejām un to daudzumu politikā nevis par piedāvājumiem. Tā tēma jau tā pat ir skaidra

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 21.08.2002 12:07
Askolds, 21. augusts, 2002 11:52

Kā tad parasti ir? Uzaicina un tad domā vai pieslieties vai nē. Piesliešanos, manuprāt, vairāk nosaka nevis uzaicinājums, bet gan partijā esošās personālijas, izdevīgums, prestiž, nodarbošanās maiņa utt.

ŠEIT MŪSU DOMAS ATŠĶIRAS... TEVIS MINĒTAIS VARIANTS IR POLITISKAIS NAIVISMS...

Kas tev ir politiskās elites loceklis???

MANU POLITISKĀS ELITES DEFINĪCIJU VAR ATRAST MANĀ BAKALAURA DARBĀ... ĪSUMĀ: TIE IR CILVĒKI, KURI SPĒJ REĀLI IETEKMĒT VALSTĪ NOTIEKOŠOS PROCESUS... BET TAS IR ĪSUMĀ!!!

Par tā saucamo "jābūtības politkarjeru". Lai cik tas dīvaini nebūtu, bet bez pieredzējušiem sitms labākajiem pa Saeimas gateiņiem klīst ievērojams skaits jauniešu. Un tie it nemaz nav ekskursanti...

IRONISKA PIEBILDE - ŠO JAUNIEŠU VIDŪ IR ARĪ TĀ SAUCAMIE ŽURNĀLISTI....

Manuprāt pēc paris gadiem aptrūksies vecie līderi un viņu vietā stāsies jaunie "izaudzinātie". Tā kā iesaistīties politikā ir viegli, cits jautājums, kā to izmanto pieredzējušais kolēģis.

ŅEMOT VĒRĀ MANU IEPRIEKŠIZTEIKTO IRONISKO PIEBILDI, DOMĀJU KA NAV TAISNĪBA, KA APTRŪKSIOES VECIE LĪDERI.... LĪDERI MAINĀS NEPĀRTRAUKTI, KĀ ES TO ARĪ NORĀDU - NEMAINĀS TIKAI VIŅU AIZMUGURES.... SEKOJOŠI NEKĀDS KVALITATĪVI JAUNS PIEDĀVĀJUMS NAV ARĪ TAS, KURAM IR JAUNĪBAS PRIEKĀ SMAIDOŠA SEJIŅA...

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Askolds 21.08.2002 11:52
MAN GRIBĒTOS PAGAIDĀM NOLIEGT ŠĀDU FORMULĒJUMU KĀ PIESLIETIES PARTIJAI - ŠAUBOS VAI KANTĀNE PIEMĒRAM IZLĒMA PIESLIETIES PARTIJAI - DRĪZĀK DOMĀJU KA ŠOBRĪD VALDA UZAICINĀŠANAS PRINCIPS...

Kā tad parasti ir? Uzaicina un tad domā vai pieslieties vai nē. Piesliešanos, manuprāt, vairāk nosaka nevis uzaicinājums, bet gan partijā esošās personālijas, izdevīgums, prestiž, nodarbošanās maiņa utt.

PAR KOPĒJO STATISTISKO RĀDĪTĀJU - SAVĀ BAKALAURA DARBĀ ES NEANALIZĒJU TIKAI CIENĪJAMOS KANDIDĀTUS, BET VISUS POLITISKĀS ELITES LOCEKĻUS - UN VIŅU CV, DARBA PIEREDZE UN NOJAUŠAMIE PERSONĪGIE KONTAKTI GANDRĪZ VIENNOZĪMĪGI NORĀDĪJA - TIE, KURUS PASNIEDZ PAR JAUNIEM UN POLITIKĀ NEBIJUŠIEM KANDIDĀTIEM, PATIESĪBĀ IR VISAI ZINĀMI POLITISKAJĀ VIDĒ JAU ILGĀKU LAIKU...

Kas tev ir politiskās elites loceklis???

Par tā saucamo "jābūtības politkarjeru". Lai cik tas dīvaini nebūtu, bet bez pieredzējušiem sitms labākajiem pa Saeimas gateiņiem klīst ievērojams skaits jauniešu. Un tie it nemaz nav ekskursanti... Manuprāt pēc paris gadiem aptrūksies vecie līderi un viņu vietā stāsies jaunie "izaudzinātie". Tā kā iesaistīties politikā ir viegli, cits jautājums, kā to izmanto pieredzējušais kolēģis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 21.08.2002 10:42
Askolds, 21. augusts, 2002 09:57

Pirmkrt ir jauni politiskie spki, kuriem lielas ļaužu masas piesaistt tiešm ir grti.

TO NOLIEDZ PĒDĒJO DIVU SAEIMU PIEMĒRI - TAUTAS PARTIJA UN TAGAD JAUNAIS LAIKS.... ŠIE PIEMĒRI RĀDA CITU AINU...

Otrkrt ir jauni cilvki (pamat studenti, biznesa cilvki, sabiedriskie darbinieki), kuriem, pieslejoties kdai jau no esošajm varas partijm, iesaistties politik nav problmu.

MAN GRIBĒTOS PAGAIDĀM NOLIEGT ŠĀDU FORMULĒJUMU KĀ PIESLIETIES PARTIJAI - ŠAUBOS VAI KANTĀNE PIEMĒRAM IZLĒMA PIESLIETIES PARTIJAI - DRĪZĀK DOMĀJU KA ŠOBRĪD VALDA UZAICINĀŠANAS PRINCIPS...

Protams kopj statistiskaj rdtj tas neatspoguļojas, jo ne katrs jaunais moment kļst par cienjamu kandidtu.

PAR KOPĒJO STATISTISKO RĀDĪTĀJU - SAVĀ BAKALAURA DARBĀ ES NEANALIZĒJU TIKAI CIENĪJAMOS KANDIDĀTUS, BET VISUS POLITISKĀS ELITES LOCEKĻUS - UN VIŅU CV, DARBA PIEREDZE UN NOJAUŠAMIE PERSONĪGIE KONTAKTI GANDRĪZ VIENNOZĪMĪGI NORĀDĪJA - TIE, KURUS PASNIEDZ PAR JAUNIEM UN POLITIKĀ NEBIJUŠIEM KANDIDĀTIEM, PATIESĪBĀ IR VISAI ZINĀMI POLITISKAJĀ VIDĒ JAU ILGĀKU LAIKU...

Piem. jauniešiem viss skas ar jauniešu organizcijm partijs, tad daždiem administratviem amatiem tajs pašs partij, ldz beidzot viņš ir pietiekami izgltots.

TAS IR KLASISKS JĀBŪTĪBAS POLITKARJERAS CEĻŠ, KURŠ MANUPRĀT ŠOBRĪD LATVIJĀ NEREALIZĒJAS VAI ARĪ REALIZĒJAS VISAI NIECĪGĀ DAĻĀ GADĪJUMU...

GK

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints klāsons 21.08.2002 10:22
martins_kanders, 20. augusts, 2002 20:43

Pirmkārt, man šķiet ka problēma ir nevis neticībā valstij, bet gan neticībā politiķiem, kas tiek asociēti nezinu kādēļ ar valsti... Politiķi - tā vēl nav valsts....

Otrkārt, nevēlēt - arī tā ir attieksme, tomēr ir arī citas izvēles - piemēram, iesaistīties pašam (kaut vai lokālā mērogā - savā pagastā, savā rajonā vai galu galā - pagalmā...) ...

Gints K.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Askolds 21.08.2002 09:57
Manuprāt, domu, jaunajiem politikā iesaistīties, jeb tikt līdz Saeimas krēsliem ir grūti, vajadzētu dalīt. Pirmkārt ir jauni politiskie spēki, kuriem lielas ļaužu masas piesaistīt tiešām ir grūti. Otrkārt ir jauni cilvēki (pamatā studenti, biznesa cilvēki, sabiedriskie darbinieki), kuriem, pieslejoties kādai jau no esošajām varas partijām, iesaistīties politikā nav problēmu. Par piemēru var minēt pazīstamākos - studentu Jaunupu, aktrisi Kantāni. Protams kopējā statistiskajā rādītājā tas neatspoguļojas, jo ne katrs jaunais momentā kļūst par cienījamu kandidātu. Piem. jauniešiem viss sākas ar jauniešu organizācijām partijās, tad dažādiem administratīviem amatiem tajās pašās partijā, līdz beidzot viņš ir pietiekami izglītots.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

martins_kanders 20.08.2002 20:43
Izvele!?

Bet ko tu iesaki ,man, parastam pilsonim? Lasot tavu rakstu, redzu labu formulejumu tam ko domaju par Latvijas politiku.Sobrid esmu izveles prieksa, piedalities valsts procesos gribas, bet ticibas nav.Vissvairak nav ticibas sev ka individam ,ka velot, speju ietekmet valsts attistibu.Vai ietekmesu to nevelot?

Saistītie raksti