Atslēgvārdi:

Policijas interneta prioritātes ... 8

... jeb pareizs solis nepareizā virzienā.

Iesaki citiem:

Latvijas policija esot izveidojusi mājas lapu, kur iedzīvotāji tiek aicināti atpazīt 13.janvāra nemieru dalībniekus. Šis ir viens no nedaudzajiem gadījumiem Latvijas vēsturē, kad valsts iestāde izmanto interneta iespējas savu funkciju kvalitatīvākai veikšanai.

Atbalstot pašu ideju ciešāk sadarboties ar iedzīvotājiem caur internetu, mani mulsina iemesli, kādēļ 13.janvārim ir izveidota atsevišķa mājas lapa. Nemieru dalībnieki varēja tikpat labi tikt meklēti ar parastajiem policijas līdzekļiem (t.sk. caur policijas mājas lapas sadaļu "policija meklē"). Ar šādu soli sabiedrībai tiek dots signāls, ka nemiernieku atrašana policijai rūp vairāk nekā slepkavu vai bērnu nolaupītāju identitātes noskaidrošana.

Ja policijai ir līdzekļi mājas lapu un apjomīgu interneta projektu realizācijai, tad daudz lielāku labumu sabiedrībai dotu interaktīvāki projekti - kur cilvēki ne tikai varētu ziņot, bet arī apmainīties ar domām, paust savu viedokli par policijas darba prioritātēm vai pat palīdzēt lēmumu pieņemšanā.

Brīva viedokļu apmaiņa ar iedzīvotājiem par šādiem jautājumiem nav nekas neparasts.

Piemēram, Jaunzēlandes Policijas likuma izstrādei (piemēram, ko policists drīkst darīt vai nedrīkst attiecībā pret ar iedzīvotāju) priekšlikumi tika vākti Internetā vikipēdijas formatā. Katrs varēja izteikt savu viedokli, viedokļi tika apkopoti, sistematizēti un nopublicēti Internetā. Apspriešanā piedalījās ļoti daudz cilvēku, kas izteica savus priekšlikumus par visām likuma daļām: sākot ar ļoti plašiem jautājumiem un beidzot ar policijas ikdienas darba regulēšanu. Rezultātu un procesa aprakstu var apskatīt šeit: http://www.policeact.govt.nz/wiki/

Cits interesants projekts ir http://www.wikicrimes.org , kur cilvēki apmainās ar informāciju par noziegumiem, kopīgi veidojot noziedzības karti.

Šādiem masu sadarbības interaktīvajiem pasākumiem (kur valsts iestādes iegūst informāciju no maksimāli daudziem aktīviem pilsoņiem un reāli arī to izmanto sava darba uzlabošanai), manuprāt, pieder nākotne. Daudzās psaules valstīs reāla konsultēšanās ar valsts/pašvaldības iedzīvotājiem notiek pastāvīgi. Taču lai ko tādu īstenotu Latvijā, valsts iestādēm būtu jāpārvar bailes no tiešas komunikācijas ar cilvēkiem un atsauksmēm (arī nepatīkamām) par savu darbu (spriežot pēc brīvpieejas forumu skaita partiju mājaslapās, no tā bail ir arī partijām, kam taču teorētiski būtu jābūt vislielākajai interesei par vēlētāju viedokļiem!).

Policijai, varbūt, tas ir sarežģītāk, taču daudzās pasaules valstīs pašvaldības, iestādes JAU ŠOBRĪD reāli iesaista lēmumu pieņemšanā visus aktīvistus, kas vien vēlas iesaistīties. Līdz pat tik radikāliem gadījumiem kā tā saucamās demoex partijas (šobrīd raksturīgi dažām Skandināvu pašvaldībām, taču, manuprāt, norāda jau uz tendenci) , kur ievēlētie deputāti balso nevis pēc savas gribas, bet gan tā, kā ir savā balsojumā iepriekš nolēmuši viņu interneta mājaslapu lietotāji.

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

I.K. 24.01.2009 20:29
Kalvim,
Paļaušanās uz sbiedriskās domas aptaujām tomēr ir kaut kas pilnīgi cits. Sabiedriskās domas aptauju rezultāto ir daudzu cilvēku tūlītēja, dziļi neizsvērta iespaida fiksācija. Atšķirības no Interneta balsojumiem ir vairākas:

1) Interneta balsojumos tomēr piedalās cilvēki, kam attiecīgais jautājums interesē - līdz ar to savu nostāju izteiks sabiedrības "apgaismotākā"daļa (nevis arī tie, kam nav nojausmas par attiecīgo jautājumu).
2) Pirms Interneta balsojuma cilvēkiem ir iespējas iepazīties ar materiāliem par attiecīgo jautājumu, sabiedriskās aptaujas gadījumā ir tiek "izsperta" pirmā doma, kas ienāk prātā.
3) Internetā ir iespējama diskusija un viedokļa maiņa diskusijas rezultātā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Love 23.01.2009 17:11
Policists ir varas parstavis! Pie policijas mes griezhamies bistamas situacijas un zinam ka sanemsim palidzibu! ASV ir tikai viens tel. # 911! Piezvanot uz sho # jus sanemsiet jebkuru palidzibu ,taja skaitaa medicinisko un ugunsdzeseju, ASV policisti ir loti profesionali , loti labi apmaciti. Vini prot pienemt dzemdibas jo ir apmaciti, Viniem maca psihologiju, kaa runat ar cietushiem un noziedzniekiem! Ar vienu vardu sakot, sheit tauta uzticas policistiem. Pacelt roku pret policistu, ir totals neee, par to draud vismaz 5 gadi cietums!
LV policisti ir vienk peshkas, kuriem tauta neuzticas!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš K. no Ogres 23.01.2009 13:00
Jā, pilnīgi piekrītu raksta autorei, ka jāņem vērā aktīvistu viedokļi, kā labāk strādāt.
Lai nav tā, ka Vecrīgā policija steidz iekasēt soda naudas uz vecrīdznieku rēķina. Būtu 1 mēnesi uzlikuši pārbaudes laiku - brīdinot un pierakstot ierosinājumus. Naudas sodus pēc 1 mēneša.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

lilita 23.01.2009 12:42
Vai tie nabaga sadzērušies jaunieši patiešām saucami par tik milzīgiem kriminālnoziedzniekiem? Varbūt tomēr beidzot vajadzētu saukt pie atbildības politiķus un valdības pārstāvjus, kuri nodzīvoja Latviju līdz šādam ārprātam? Tad jau par ministru var būt katrs kretīns, ja atbildības par padarīto nekādas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 22.01.2009 22:01
Njā - izrādās, ka krimināllikums balstās uz padomju savienības represīvajām metodēm.

Kā gan citādi masu nekārtību rīkotājiem, kas barveidā nodarījuši Vecrīgā 50000 Ls postījumus, var tikt sodīti līdz pat 15 gadiem, kas ir tikpat daudz cik dažs labs dubultslepkava jau Latvijā ir saņēmis?

Vēl mani pārsteidz tik masveidīgā nosodošā reakcija no sabiedrības! Uz prastu huligānu nosodīšanu un ķeršanu tauta ir naskāka sadarboties ar policiju nekā tad, kad vajag atrast slepkavas un bruņotus laupītājus.

Vēl, izrādās, ka huligāni, kas darbojās tieši 13. janvārī un tieši Vecrīgā ir lūk tā prioritāte. Pārējie huligāni, kas nedarbojās konkrēti Vecrīgā un konkrēti 13. janvārī, bet, piemēram, ikdienā demolē autobusu pieturas, sadauza reklāmas banerus, krauj uz sliedēm akmeņus, izraisa kautiņus vai vēl pat ļaunāk, kad tirgo narkotikas, zog automašīnas - izrādās, ka policijai, politiķiem un dažam labam interneta komentētājam ir tikpat kā nesvarīgi.

Secinu, ka daudzi cilvēki tiešām dažreiz mēdz būt akli savā tumsonībā un sodīšanas kārē...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Klāvs Sedlenieks 22.01.2009 20:13
Protams, ka policijai un tās politiskajai vadībai 13. janvāra notikumi bija un ir daudz daudz svarīgāki par ikdienišķajiem bērnu nolaupīšanas un slepkavību gadījumiem. Iemesls - šīs nekārtības tiešā veidā apdraudēja policijas politiskās vadības (M.Segliņa un co) ikdienas mieru, turklāt krietni rīvēja un rīvē viņiem kantes. Plašākā kontekstā - šie notikumi demonstrēja, ka Latvijā ar vardarbīgiem nemieriem (bet tikai ar tiem) ir iespējams ietekmēt valdošās kliķes uzvedību. Līdz šim šai kliķei bija izdevies radīt tautai priekšstatu, ka to nav iespējams ietekmēt. Tagad izrādās, ka ir. Tāpēc arī policijai ir tik svarīgi darīt visu, lai nekārtību cēlājus noķertu un sodītu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Zināšanai 22.01.2009 19:20
Krimināllikums par dalību masu nekārtībās ir vienkārši pārrakstīts no PSRS kriminālkodeksa.
Šo pantu nekavējoties jāpārveido, jo tas neatbilst 21. gadsimtam un Rietumu demokrātijai.
Lūk kā tas bija PSRS: http://gulags.wordpress.com/?s=novo%C4%8Derkask%C4%81

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kalvis 22.01.2009 19:13
>>> Līdz pat tik radikāliem gadījumiem kā tā saucamās demoex partijas (šobrīd raksturīgi dažām Skandināvu pašvaldībām, taču, manuprāt, norāda jau uz tendenci) , kur ievēlētie deputāti balso nevis pēc savas gribas, bet gan tā, kā ir savā balsojumā iepriekš nolēmuši viņu interneta mājaslapu lietotāji.
======
Kaut kas līdzīgas bija izdomāts Bila Klintona laikā. Viņam bija tāds konsultants Dick Morris, kurš ļoti mīlēja balstīties uz sabiedriskās domas aptaujām - t.i. kā atrast "vidusceļu starp kreisiem un labiem". No otras puses, politiķis tieši tādēļ ir politiķis (nevis pasīvs statists), ka viņš spēj piedāvāt tādu vīziju, kuru sabiedrības vairums vēl nezina un neatbalsta. T.i. politiķim (arī pašvaldībās) būtu jāiet sabiedriskajai domai priekšgalā, nevis tikai jāvelkas astē; un ar novēlošanos jāpieņem tie lēmumi, līdz kuriem jau sen ir aizdomājies vēlētāju vairākums.

Kas attiecas uz policijas ierīkoto mājaslapu - tas ir ļoti atzīstams solis. Ceru, ka pateicoties tai tiks noskaidroti vainīgie, un Vecrīgu demolējušie vandāļi un salašņas saņems pelnīto sodu.

Citi autora darbi