Pirmatnība un daba -- pārdomas svētdienā 8

Labdien, lasītāji!

Ai, cik skaista ir šī svētdiena! Tiesa, tas, ka ārā spīd saulīte un ir 25 grādu, manā dzīvē neko daudz nemaina, šodien ir jāpastrādā. Bet skaista gan. Tā liek domāt par dabu un visu skaisto, ko tā piedāvā.

Iesaki citiem:

Tajā skaitā, lūk, kādā kontekstā. Šorīt mazgājos ar dušas želeju, kurā -- tā ir apgalvots uz iepakojuma -- ir kakao un kokosrieksta ekstrakti. Matus mazgāju ar šampūnu, kurā esot jūras brūnaļģes un dažādi dārzeņi. Balzāmu šodien nelietoju, bet patlaban man ir tāds, kurā ir tējas koka ekstrakti.

Tas rada jautājumu. Vai tie, kuri ražo kosmētiskos līdzekļus, sistemātiski ņem priekšā absolūti katru augu, kāds vien pasaulē ir atrodams, un kaut kā pārbauda, vai no tā var izspiest vielu, kura būtu lietojama dušas želejās, ziepēs, šampūnos, u.tml.? Auga smaržu vēl var saprast -- tā rodas odeokoloni un tamlīdzīgas vielas. Bet kā tiek pārbaudīts, vai brūnaļģes stiprina matu saknes? Vai kakao ekstrakts kaut kā mani padara tīrāku? Kā kāds to zina?

Ar zinātni vispār ir jocīgi. Kam pirmajam ir ienācis prātā būtībā gluži jebkas? Kā ir rakstījis amerikāņu autors Bils Braisons, es varētu stāvēt pludmalē kaut vai simts gadu, un man, raugoties smiltīs, nekad neienāktu prātā šāda doma: Hm. Ja es paņemšu šos graudiņus, sajaukšu tos ar kādu citu vielu un pakarsēšu, man būs materiāls, kurš ir pilnīgi caurspīdīgs, bet tomēr ciets. Mēs zinām, ka gumiju mēs mūsdienās pazīstam tāpēc, ka reiz kāds lempīgs izgudrotājs uz karstas plīts izlēja ne to vielu. Tas var būt fascinējošs pārdomu objekts -- ne vien tādā ziņā, ka kāds kādreiz bija pats, pats pirmais, kurš atklāja, ka apaļš priekšmets ripo, bet kvadrātveida neripo; ka mamūta gaļa ir garšīgāka, ja to kādu brīdi patur ugunskurā; ka ir iespējams sarunāties ar cilvēku 10 kilometru attālumā tā, it kā viņš būtu turpat blakus; u.tml., bet arī tādā ziņā, ka var pārdomāt, kāpēc kāds to neizdomāja ātrāk? Kāpēc līdz aptuveni 17. gadsimtam cilvēku attēli gleznās bija, teiksim tā, ne īpaši reāli? Senajās ikonās nepārprotami ir redzami cilvēki, bet fotoattēls tas nav un nekļuva līdz krietni vēlākam brīdim. Kāpēc? Vai precīzu cilvēka attēlošanu uzskatīja par zaimošanu? Vai kāds kaut ko nemācēja? Un piepeši iemācījās?

Taču ir arī cita lieta, kura svētdienā liekas interesanta. Ja kokosriekstā patiešām ir vielas, kuras matus padara spīdīgus un vijīgus, tas taču ir lieliski. Ļoti daudz no tā, kas mūsu dzīvi padara labāku, nekā tā būtu citādāk, nāk no dzīvās pasaules. Penicilīns ir tikai viens no ļoti daudziem piemēriem. (Un te atkal rodas jautājums -- kā kāds atklāja, ko penicilīns ir spējīgs darīt? Vai vispirms centās to izmantot šampūnā un nolēma, ka tas nebūs pareizais variants?). Vai tas tomēr neliek domāt arī par radītāju? Pēdējā mēneša laikā te blogā esam par kristietības lietām runājuši lielākoties sabiedrības kontekstā. Bet arī, tad ja gribas teikt, ka Bībele tomēr daudzviet ir tuvāka daiļliteratūrai, nekā vēstures pierakstam, pasaule, kura mums ir apkārt, tomēr savā ziņā ir brīnums. Tā piedāvā daudz ko tādu, kas mūs pabaro, var mūs ārstēt un, jā, novērš matu šķelšanos. Atliek tikai pateikt -- paldies!

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (8) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

A. Ābols 03.06.2009 04:31
Un uz kurieni tad Streips tā posās iedams lietodams kosmētiku un iespejams pat sašmaržojies?!
Ak jā pie otrās pusītes - tāpēc tadi pacilājoši teksti cepjās :p
Jā kā saka mīlestība ceļ spārnos..
(red bul šeit nederētu jo nav īpaši daudz kļūdu tekstā, atskaitot to ka BĪBELE GAN IR VĒSTURISKA GRĀMATA un nevis tikai daiļliteratūra..

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

WC 01.06.2009 09:13
Un ne vārda par blondīņu praidu? Esmu vīlies!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gt 31.05.2009 21:43
Attiecībā uz dabas produktu pielietojumu dažādos kosmetikas un - jā! jā!- dažādos "brīnumlīdzekļos", es kā zinātnieks ar vairāku gadu desmitu pieredzi dabas vielu izpētē, varu teikt, ka tas pamatots ar samērā nelielu skaitu un reizēm arī aiz matiem pievilktu pētījumu rezultātiem. Viss ir apmēram tāpat kā patreizējā, jau par bezgamīgi skaļu kļuvušajā reklāmā par Rīgas mēru. Tie, kas cik necik orientējās zinātniskajos pētījumos un reklāmas stiķos par to var pārliecināties kaut vai tajā pašā "Google". Paņemiet kaut vai atslēgas vārdus "zemenes" un "veselība". Tur jūs saņemsiet norādi uz daudziem tūkstošiem avotu, kuri kā likums sākās ar zinātnisko pētījumu diezgan populāru aprakstu un rezultātu populāru un daudzsološu izklāstu, no kura jūs secināsiet, ka ēdot zemenes jūs paglābsieties no visiem pasaules ļaunumiem un izārstēsieties no visām kaitēm.
Mans vectēvs bija vienkāršs lauku vīrs, bet viņš man bieži mēdza atkārtot: "Netici tam ,kas ir rakstīts uz visiem sētas stabiem."
Bet kā šķiet, tad Rīgas elektorāts tic brīnumdarim un viņa brīnumlīdzekļiem. Pareizāk gan būtu teikt, viņa "brīnumdara" spēju slavināšanai. Hm! Hm!
Atļaušos vēlreiz atkārtot - baidos, ka 12.jūnijā sāks skanēt pirmās vaimanas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Kārlis Streips > FZSS 31.05.2009 16:48
Varbūt, cienītais, bet es vismaz zinu, kā pareizi lietot vārdu "palikt," bet Jūs to acīmredzot nezināt. Turklāt mēdzat būt viens no tiem ļautiņiem, kuri par tēmu nekad nevar neko pateikt. Varbūt Jūs arī lasīt neprotat. Žēl. Jauku Jums vakaru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

FZSS 31.05.2009 16:42
Kārli! Jūs nu gan paliekat kā mazs bērns:DDDDDDDD

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 31.05.2009 15:51
Sakusis stikls rodas tad, kad pērkona laikā pludmales smiltīs iesper zibens. Cilvēki to ievēroja un izmantoja praksē, radot stikla izstrādājumus.
Bija pat filma, kur galvenā varone pludmalē, pirms negaisa, sasprauž metāla stieņus lai iegūtu zibens atveidu stiklā, tikai neatceros nosaukumu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris 31.05.2009 15:28
Jā, laiks ir jauks un tās jau ir cilvēka domas, kuras rada krīzi un sabrukumu. Objektīvi nekāda sabrukuma nav - mēs, cerams, esam gudrāki un labestīgāki nekā pirms gada. Žēl, ka joprojām daudzi ar skaļu balsi apveltīti plašsaziņas līdzekļi to neņem vērā...

Nāk prātā šāda krieviska anekdote:
Poručiks Rževskis reiz nolēma pārstāt rupji lamāties. Jau nākamajā rītā viņa gars ieguva skaidrību, labestību un mieru; viņš iznāca uz balkona un iesaucās: "Kāds brīnumskaists rīts!" -- "Maķ... maķ... maķ..." - pēc ieraduma viņam atsaucās atbalss.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

jazz57 31.05.2009 15:24
Žēl,ka esmu agnostiķis Vasarsvētkos.Redzēju katoļu baznīcas pagalmā mazas balti sapostas debesu brūtītesKaut kur sliktie zēni gatavo švaki vadāmas raķetes,lai mēs pārāk labi nesāktu justies šajā bezgalīgajā Visumā.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips