Pirmais Eiropas pilsoņu samits rosina uz plašām reformām, lai risinātu Eiropas sociālās un ekonomiskās problēmas

Viesnīcas administratore no Jūrmalas, students no Ogres un informācijas tehnoloģiju speciālists no Rīgas bija to 150 iedzīvotāju vidū, kas Eiropas pilsoņu samitā 11.maijā Briselē ar Eiropas Savienības (ES) politiķiem apsprieda iedzīvotāju priekšlikumus par to, kā risināt aktuālās Eiropas ekonomiskās un sociālās problēmas.

Iesaki citiem:

Viesnīcas administratore no Jūrmalas, students no Ogres un informācijas tehnoloģiju speciālists no Rīgas bija to 150 iedzīvotāju vidū, kas Eiropas pilsoņu samitā 11.maijā Briselē ar Eiropas Savienības (ES) politiķiem apsprieda iedzīvotāju priekšlikumus par to, kā risināt aktuālās Eiropas ekonomiskās un sociālās problēmas.

Iedzīvotāju priekšlikumu vidū ir aicinājums Eiropas Savienībai apkarot klimata izmaiņas, pamazām atsakoties no neatjaunojamiem energoresursiem, izveidot kopīgu veselības aprūpes sistēmu un nodrošināt vienādus darba apstākļus visā ES. Tāpat iedzīvotāji ierosina motivēt uzņēmējus nepārcelt savu ražošanu uz valstīm ārpus ES ar lētāku darbaspēku, apkarot sociālo nevienlīdzību un pamazām ieviest kopīgu sociālās labklājības sistēmu visā ES, kā arī harmonizēt izglītības un arodizglītības sistēmas. ES iedzīvotāji arī vēlas panākt daudz stingrāku finanšu tirgu uzraudzību un patērētāju aizsardzību, ciešāku valstu sadarbību noziedzības apkarošanā, kā arī lielāku politiķu un ierēdņu rīcības caurskatāmību un atbildību. Bez tam iedzīvotāji rosina pāriet uz ilgtspējīgāku lauksaimniecību, kā arī panākt lielāku ES lomu cīņā ar nelegālo imigrāciju.

Trīs Latvijas iedzīvotāji, kas piedalījās Eiropas pilsoņu samitā, arī bija to 33 Latvijas iedzīvotāju vidū, kas piedalījās Eiropas pilsoņu debatēs Rīgā 28.-29.martā. Viņiem bija unikāla iespēja apspriest savus ierosinājumus ar ES institūciju vadību, tai skaitā Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju Hansu Gertu Poteringu un Eiropas Komisijas prezidentu Žozē Manuelu Barozo, kā arī lielāko Eiropas politisko partiju līderiem.

Eiropas pilsoņu samits bija Eiropas pilsoņu debašu kulminācija – unikāla debate, kas kopš 2008.gada decembra visās 27 ES dalībvalstīs iesaistīja aptuveni 250 tūkstošus iedzīvotāju interneta diskusijās. Idejas no interneta diskusijām tika apspriestas nacionālajās debatēs katrā dalībvalstī, kas notika 2009.gada martā, un kur iedzīvotāji izstrādāja 10 priekšlikumus ES politiķiem. Kopumā debatēs tiešajā vidē piedalījās 1600 pēc nejaušās atlases principiem ielūgti iedzīvotāji no visām ES dalībvalstīm. Tad viņi balsoja par visu valstu iedzīvotāju priekšlikumiem, tādējādi izvēloties 15 nozīmīgākās Eiropas iedzīvotāju rekomendācijas, kas tika nodotas ES politiķiem Eiropas pilsoņu samitā.

“Eiropas pilsoņu debatēs es varēju vairāk saprast politiku un Eiropu, un es domāju pēc samita pats iesaistīties politikā,” teica samita dalībnieks Dmitrijs Drobenkovs.

Komentējot šo unikālo un ambiciozo projektu, Parlamenta priekšsēdētājs Poterings teica: "Kad līdz Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir atlicis mazāk nekā mēnesis, šis apjomīgais process, kurā notika konsultācijas ar iedzīvotājiem visās 27 ES dalībvalstīs, dod svarīgu ieguldījumu, informējot vēlētājus par nozīmīgo ES lomu viņu ikdienas dzīvē. Vairāk nekā 100 Eiropas Parlamenta deputāti un deputātu kandidāti piedalījās nacionālajās debatēs, apspriežot ar iedzīvotājiem viņu izstrādātās rekomendācijas. Es esmu pārliecināts, ka tā bija divvirziena komunikācija ar iedzīvotājiem, ļaujot likumdevējiem uzzināt, kas iedzīvotājus visvairāk uzstrauc, un ļaujot parlamentāriešiem atbildēt iedzīvotājiem, ko Eiropas Parlaments var darīt viņu labā.”

Līdzīgas domas bija arī Komisijas prezidentam Barozo, kas teica: „Eiropas pilsoņu debates dod unikālu iespēju iedzīvotājiem diskutēt par savām bažām un idejām gan savā starpā, gan ar politikas veidotājiem. Debates informē un bagātina diskusijas par to, kā veidot efektīvāku politiku, lai uzrunātu šī brīža izaicinājumus, papildinot to informāciju, ko mēs iegūstam no sabiedriskās domas aptaujām un konsultācijām ar ieinteresētajām pusēm.”

Eiropas pilsoņu debates finansē un ievieš visu ES dalībvalstu neatkarīgs bezpeļņas organizāciju un asociāciju konsorcijs, ko vada King Baudouin Foundation Beļģijā. Projektu Latvijā ievieš Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS. Debates līdzfinansē Eiropas Komisijas programma “Debate Europe”, kā arī King Baudouin Foundation, Compagnia di San Paolo, Robert Bosch Foundation, ING un citi atbalstītāji nacionālā līmeņa debatēm. Eiropas partneru vidū ir Starptautiskā Eiropas kustība, European Policy Centre, Eiropas žurnālistikas centrs un European Citizen Action Service. Debašu patrons ir Eiropas Parlaments.

Tuvojoties 2009.gada Eiropas Parlamenta vēlēšanām, Eiropas pilsoņu debates dod iespēju ES iedzīvotājiem savstarpēji un kopā ar politikas veidotājiem diskutēt par jautājumu, kas šobrīd iedzīvotājos rada vislielākās bažas: ko ES var darīt, lai veidotu labklājīgu iedzīvotāju nākotni globālajā pasaulē? Laikā, kad ES institūcijas sāk pārskatīt Lisabonas stratēģijas mērķus, lai veicinātu ES ekonomikas izaugsmi un konkurētspējas palielināšanos, arī Eiropas pilsoņu debates dod aktuālu un vērtīgu ieguldījumu politikas veidotāju darbā. Bez Eiropas pilsoņu samita, rudenī notiks vairākas reģionālas diskusijas par iedzīvotāju priekšlikumiem, lai nodrošinātu debašu rezultātu plašu rezonansi, īpaši koncentrējoties uz jaunievēlētajiem Eiropas Parlamenta deputātiem.

Eiropas pilsoņu debašu process papildina to informāciju, ko sniedz tradicionāli izmantotie sabiedrisko domu dati, kā arī konsultācijas ar ieinteresētajām pusēm. Debašu veiksmi nosaka tas, cik lielā mērā iedzīvotāju priekšlikumi sniedz vērtīgu papildus ieguldījumu politikas veidošanas procesā, t.i. kāda ir iedzīvotāju loma, palīdzot atrast pareizās atbildes uz galvenajiem Eiropas izaicinājumiem.

Eiropas iedzīvotāju rekomendācijas atrodamas šeit

Sīkāka informācija pieejama pie Daces Akules, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS Eiropas politikas pētnieces, tālr. 67039258, 29443520, akule@providus.lv vai www.eiropas-pilsonu-debates.eu

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!