Atslēgvārdi:

Piepēšā "ētikas" paģērēšana no politikāņiem -- vai, dieniņ! 61

Labrīt, lasītāji!

Vakar manā Latvijas radio pastkastītē iekrita viens no ļoti, ļoti, ļoti daudzajiem e-pastiem, kurus šajās dienās un nedēļās naski visiem iespējamiem adresātiem izsūta šleseršķēliskais biznesa projekts "Par labu Latviju." Kā zināms, šis ir veidojums, kurš sev cenšas pievērst uzmanību visvisādos veidos, lai tikai vēlētāji neatcerētos, ka to ir veidojuši tie cilvēki, kuri vistiešāk ir atbildīgi par valsts ekonomisko krahu. Lielākoties es šīs depešas pa taisno iemetu virtuālajā mēslu izgāztuvē, bet tā, kura pienāca vakar, piesaistīja uzmanību un lika ironiski pasmaidīt.

Iesaki citiem:

Proti, pavisam apgarotā toņkārtā man PLL runasvīrs paziņoja, ka viņa pārstāvētā politbiznesa organizācija "pilnībā piekrīt Latvijas kristīgo konfesiju vadītāju aicinājumam." Ko tad Latvijas "kristīgo konfesiju vadītāji" (un sapratīsim ļoti skaidri, ka runa ir tikai par dažiem kristīgo konfesiju vadītājiem) ir paģērējuši? "Dot iespēju katram skolēnam iepazīt savas tautas un eiropeiskās identitātes pamatus, iepazīstot Bībeli un tajā ietvertos ētikas principus." Kā tas tiks nodrošināts? "Konkrēti tas nozīmē ieviest ar likumu vispārizglītojošo vidusskolu mācību plānā obligātu „Bībeles mācību” 1.-12.klasei, sākot ar 2011.gada 1.septembri."

Pirmkārt. Diez vai Bībelē būs viegli atrast kaut ko tādu, kas konkrēti attiektos uz "latviskās identitātes" pamatiem. Ja kas, tad "latviskā identitāte" tomēr sākās pavisam ārpus kristietības. Ja reiz skolās būtu jāmāca "latviskās identitātes pamati," tad droši vien būtu jāsauc talkā Dievturi. Bet tas droši vien mūsu valsts galvenajiem melnsvārčiem prātā nu gan nebija.

Tāpēcm otrkārt. Ja visās klasēs un visās skolās un visiem skolēniem ir obligāta "Bībeles mācība," tad ko iesākt tiem skolēniem, kuri ir ebreji, musulmaņi vai vispār neticīgi? Vai šī tomēr nav lieta, kura pirmkārt ir jāatrunā ģimenē? Vai gadījumā te netiktu pārkāpta, pirmkārt, Satversme, kurā ir runa par reliģijas brīvību, otrkārt, Eiropas noteikumi, kuros ir paģērēts tas pats, un, treškārt, Eiropas drošības un sadarbības organizācijas vadlīnijas par reliģisko izglītību? Ja kādam par to ir šaubas, tad atbilde visos trīs gadījumos ir "tiktu gan."

Tālāk, treškārt. No kurienes līdz nākamā gada septembrim radīsies skolotāji, kuri ir kompetenti katru dienu mācīt "Bībeles mācību"? Nedomāju, ka te pats labākais risinājums būs skolās sūtīt iekšā garīdzniekus, it īpaši ņemot vērā to, ka katoļi, luterāņi, baptisti un pareizticīgie Bībeles saturu mēdz interpretēt visnotaļ dažādi. Savukārt, cik daudz laicīgo skolotāju ir tādu, kuri Bībeli pazīst pietiekami labi, lai uz tās pamata sagatavotu mācību plānu?

Jo, ceturtkārt, tie "ētikas principi," kādi ir iekļauti Bībelē, var būt vislielākā mērā diskutabli. Kurš "ētikas princips" skolā varētu būt primārais -- "aci pret aci" vai "pagriez otru vaigu"? Ja kādā vecākā klasē skolēns Bībeli aplūkos ar kritisku aci, tad nāksies konstatēt, ka tur ir paģērēta vergu turēšana, ievērojama diskriminācija pret sievietēm, dzīvnieku upurēšana uz baznīcas altāra un vēl visvisādas lietas, kuras droši vien gluži par "ētiskām" neuzskatīt. Ja doma ir uzsvērt Bībeles centrālo vēsti, proti -- izturēsimies cits pret citu labi un tad visiem būs labāk -- tad priekš tā nav vajadzīgi 12 gadi izglītības. Tas ir kaut kas tāds, ko mammas saviem bērniem māca jau no zīdaiņa vecuma.

Un, piektkārt, vai nav tomēr tā, ka mūsu valstī baznīca no valsts skaitās atdalīta? Arī tas pie mums ir tikai tāds "uz papīra" jēdziens, vismaz ciktāl tas ir atkarīgs no Šlesera ļoti "kristīgā" biznesa projekta. Šī projekta tikumības līmeni mēs varējām redzēt brīdī, kad viņa partija demonstrēja, ka "ģimenes vērtības" nozīmē krāpt sievu, kamēr viņa ir laukos. Bet vēl vairāk tomēr nāk prātā tas, ka Šlesera un Šķēles biznesa projektam pašam ar tiem Bībeles "ētiskajiem principiem" tā ir kā ir. Atsevišķos gadījumos vērts padomāt, piemēram, par "Tev nebūs laulību pārkāpt." Latvijas politikā ļoti aktuāls ir jēdziens "Tev nebūs zagt." Kā arī "Tev nebūs nepatiesu liecību sniegt" (mūsdienu Latvijas politikāņiem tomēr melošana ir sporta veids).

Un, sestkārt, droši vien būtu jāmin vēl viens no Bībeles "ētiskajiem principiem," proti -- "Tev nebūs Dieva tā kunga vārdu nelietīgi velti valkāt." Protams, Latvija nav vienīgā valsts, kurā politikāņi spalvu spodrināšanas nolūkos sevi cenšas ietērpt Jēzus mantijā. Taču diez vai Dievs tas kungs patiešām sevi uzskata par politiskas kampaņas elementu, un doma, ka visās Latvijas skolās visās klasēs un visiem skolēniem ir ieviešama obligāta vienas konkrētas reliģijas dogmas mācīšana -- nu, piedodiet, citādi kā par politikas kampaņas elementu to nevar uzskatīt. Patlaban pašās jaunākajās klasītēs Latvijas skolēniem ir iespēja mācīties par kristietību vai arī par ētiku. Abos gadījumos esmu pārliecināts, ka tas ir mīļš un jauks process. Tas, ko ir paģērējuši melsvārči ar PLL informatīvo atbalstu -- tas nemaz tik jauki nav. Drīzāk jau politikāniski un ar krietnu piešprici liekulības.

Jauku visiem dienu!

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (61) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

www.patriotiem.lv 18.08.2010 08:02
Kristīgās vērtības ir laba lieta, tik baznīcai pašai ir publiski janožēlo savi grēki un jāattīrās no ļoti daudziem mācītājiem. Kā arī jāspēj atdzīt to ka joga bez visa budisma ir profilaktiskas veselības nodarbības(jo sevišķi elpošanas vingrinājumi), tā pat kā hipnoterapija un integratīvā medecīna kopumā, kas arstē no ļoti daudzas slimības un veselības problēmas kā miega un miera traucējumiem, stresa sekām, depresijas, veģetatīvās nervu sistēmas traucējumiem,asinsspiediena problēmam, muguras sāpēm, galvas sāpēm utt

bībelē tač ir rakstīts miesa ir mājvieta svētajam garam un ļoti daudziem mācītājiem ir jāpiestrādā pie tā, lai gars labi justos miesā

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ilze 17.08.2010 15:20
ne pa temu, vienkarsi gribeju atbildet uz Ievas, manuprat, neizglitoto komentaru "Un musulmaņus par nacionalitāti pataisīja Bosnijā, kur serbi kā musulmani noslaktēja arī ne vienu vien katoli un neticīgo..."
Un ka ar vice versa?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ilze 17.08.2010 15:16
Kad macijos vidusskola (80-to gadu beigas), mums bija Kultura svesture, kuras ietvaros bija ari religiju (U) maciba. Ta bija loti noderiga - ka jau te mineets par makslas darbiem, kurus nemaz nevaretu izprast, ja nebutu zinasanu PAR religijam (ta ietvaros - ari Bibeli). Bet obligata 'Bibeles maciba'???? Identitate? Latvietiba? Nu, kur vel talak tumsaa?? Tam ir, ka autors raksta, japaliek gimenes ietvaros, personiskam lemumam. P.S> Kad ir velesanas??

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

stalins 16.08.2010 15:37
streipu nost no etera.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


urbis 16.08.2010 12:43
It kā nebūtu te daudz ko runāt- baznīca ir atdalīta no valsts, tātad nav jāšūmējas, ka Š. varētu īstenot savus murgus, kaut gan šajā brīnumzemē viss ir iespējams. Bībeles mācība jau ir katrā jēdzīgā kultūrvēstures mācībā, tad kur problēma? Un vēl- ja Š.ir fanātisks ticīgais, tad es esmu ķīnietis....

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


cha-cha 15.08.2010 22:34
CILVĒKI, ESIET MODRI! Jau kuro reizi pēdējo tūkstots gadu laikā tie, kuriem krusts ir uz apmetņa, ne sirdī, cenšas jūs pataisīt par viņu vergiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 15.08.2010 00:02
Ieva to Andris 2 14.08.2010 19:29....Bet par to ateismu - tas apliecina, ka skolā švaki mācījāties (nu jā, to jau tā gatavā veidā mutē nelēja), ka nezinat, kas ir ateisti un ka runa absolūtā vairumā gadījumu ir pat neticību Dievam....-----------------Man šķīta, ka savu repliku par ateismu, es pilnīgi pietiekami pamatoju - tas gan bija ļoti īsi, un iespējams garu palagu rakstītājiem tāpēc neievērojami un nesaprotami.Atkārtošu, bet arvien īsi, loģisko rindu:Punkts Nr1. - Ateisti uzskata, ka Dieva nav; 2. - to, ka kaut kā nav vispār, nevar pierādīt (pierādīt var jebkā esamību, ja to uzrāda, vai kaut kā neesamību kādā konkrētā pārskatāmā apgabalā)3. Ja kādam ir pārliecība par kaut ko nepierādāmu, tad tā ir ticība.Tāpēc es teicu, ka ateisms ir ticības paveids.Ko par šo Jūsu apmeklētajā skolā ir mācījuši savādāk kā man ?!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


slota 14.08.2010 22:57
Piekrītu Kārlim

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Bērziņš 14.08.2010 19:50
Precīzi. Lai gan tā gadās ar jebkuru, kas sāk nevis ar vērtēšanu, bet gatavu viedokli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Andris 2 14.08.2010 19:39
Eiropas attīstībā liela loma bija, piemēram, revolūcijām (piemēram, tai, kas ļoti lielā mērā balstījās uz giljotīnu), nemaz nerunājot par visiem kristiešu, ebreju un vienkārši materiālistiski noskaņotajiem zinātniekiem....JEBKURĀ GADĪJUMĀ NEVAJAG JAUKT PIEREDZI, kas tiek vai netiek ņemta vērā, ar attīstību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


anglosaxis - Kārlis Streips 14.08.2010 19:36
Streipa kungs, vai tad tās ir tik kardinālas atšķirības? Latgalē žogus krāso zilus. Ventiņu un latgaliešu izloksnes ir ļoti atšķirīgas. Ārzemju latviešu izrunu arī tūlit var atšifrēt. Vai tapēc viņi visi nav latvieši? LELB neordinē sievietes. Musulmaņi ir vēl atšķirīgāki. Vai tāpec mums viņi jānosoda? Galu galā, mēs katrs esam citadāks. Un tas ir tikai skaisti un interesanti. Visu konfesiju mācītāji un baznīcā gājēji ir tikai cilvēki, un visi cilvēki ir grēcīgi. Dažs vairāk, dažs mazāk.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva to Auseklis 14.08.2010 19:36
Ne tikai Vācieša dzeju, dažādā veidā var interpretēt visu, kas ir rakstīts pēc klasicisma un daudz ko no tā, kas tika uzrakstīts pirms tam, tikai redz, literārie darbi tiek uztverti kā māksla, ko var baudīt, vai teksti, ko var analizēt, bet Bībelē rakstīto grib uzspiest kā vienīgo patiesību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva to Andris 2 14.08.2010 19:29
Bet par to ateismu - tas apliecina, ka skolā švaki mācījāties (nu jā, to jau tā gatavā veidā mutē nelēja), ka nezinat, kas ir ateisti un ka runa absolūtā vairumā gadījumu ir pat neticību Dievam (starp citu, vajadzēja precizēt kuram), bet neticība Dievam kā riebīgam cilvēkveidīgam radījumam, kas mīl pamocīt cilvēkus, skatīties, kā cilvēki moka cits citu...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Auseklis 14.08.2010 19:23
Tas iepriekšējais komentārs ir mans domāts tev.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Auseklis 14.08.2010 19:22
Un musulmaņus par nacionalitāti pataisīja Bosnijā, kur serbi kā musulmani noslaktēja arī ne vienu vien katoli un neticīgo...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva tu Auseklis 14.08.2010 19:22
Kultūrvēsturiskā kontekstā to mācīja arī padomju laikos, jo, piemēram, krusta karus, kuros slaktēja galvenokārt kristiešus, vai raganu dedzināšanu nevarētu noorganizēt bez Kristietības, precīzāk tās ietekmes uz cilvēkiem, kas kā Edgars 2 nespēj pats izlasīt un kritiski novērtēt Bībeli.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva to Andris2 14.08.2010 19:18
Un Boldrix savā komentārā runā par lietu, jo šī te daudzu tendence meklēt vainīgos citos....Ja jau Bībele ir obligāti nepieciešama, lasiet un māciet savām atvasēm! Pats, negaidot, kamēr skolā tiks ieviesta obligātā smadzeņu pūderēšana. Jo nav tā Bībele nekas tik šausmīgi pārgudrs, ka neviens to nevarētu izlasīt paša spēkiem.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva to Andris 2 14.08.2010 19:14
Bet runa jau nav par to, ka liks zubrīt Bībeles nodaļas un atskaitīt: tajā un tajā grāmatā ir uzrakstīts tas un tas, bet gan par to, ka sīčiem borēs: kristietība (ar visiem tās neskaitāmajiem virzieniem), ir vislabākā, pareizākā, kristieši ir vienīgie tikumīgie (tā ir izteikušies visu veidu melnsvārči....TURKLĀT KAS TEV LIEDZ PAŅEMT UN TO BĪBELI IZLASĪT? Vai arī runa nav par Bībeli, bet par iespēju saņemt citu sagremotu tekstu, lai pašam smadzenes nav jākustina?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Ieva 14.08.2010 19:11
Galvenais ir bērniem skaidri iemācīt, ka nav nevienas tādas teorijas (arī materiālistiem, protams, nav), kuru izlasot kaut viens cilvēks apraudātos un atteiktos no saviem grēkiem un sliktajiem ienākumiem (baznīckungi, kas izmanto bērnus un izvaro sievietes ir lielisks piemērs)- viss ir atkarīgs no līdzcilvēku atbalsta un katra cilvēka spēju uzņemties atbildību par savu rīcību. Turklāt, piemēram, ir zināmi gadījumi, kad īsti noziedznieki nopērk mājdzīvnieku vai pat pieņem klaiņojošu suni/vai kaķi un labojas, jo spēj atcerēties, ka, ja viņus iesēdinās, lopiņi visticamāk aizies bojā. Taču tas vēl nav iemesls visiem likt mājās turēt sunīti/kaķīti, jo ne jau lopiņā ir tā būtība, bet cilvēka spējā uzņemties atbildību par otru, kaut vai četrkājaini.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Ieva 14.08.2010 19:03
Mācīt varētu, taču analizējot, kā tekstu, kas tika radīts konkrētā laikā, konkrētos apstākļos, pie reizes atgādinot, ka tas, kas ir būtisks mūsdienu sabiedrībā, tiek vairāk vai mazāk tieši noteikts kriminālkodeksos un administratīvajos likumos. Savukārt, piemēram, ideja par to, ka ikkatrai rīcībai obligāti būs konkrētas sekas, ir jāmāca vēl ilgi pirms bērns iet skolā, lai, piemēram, uz dakteru teikto par to, ka smēķēšana ir kaitīga (turklāt pasīvajiem smēķētājiem par kaitīgāka) atbildētu nevis: "Ej tu dirst!", bet aizdomātos un vai nu nesāktu smēķēt vai arī, ja bijis pietiekami dumjš, to atmestu!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Kārlis Streips > anglosaxis 14.08.2010 10:05
Kaut vai tajā, ka Tēvreize katoļiem skan citādi nekā luterāņiem, katoļu baznīcā pie Dievgalda drīkst iet tikai katoļi, bet citi ne. Luterāņi (protams, tikai ne mūsu "ekslusīvajā" luterāņu baznīcā) ordinē sievietes, katoļi tā nedara. Katoļiem ir n-tās svēto dienas, luterāņiem un baptistiem tādu nav. Var arī turpināt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis - Raimonds Seņko 13.08.2010 23:36
Raimond, Tev ir brīnišķīgi vecāki, viņi Tev noteikti mācīja tikai labu, bet Tu vienalga macībās biji baigais sliņķis. Varbūt tagad esi izaudzis? Ceru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

anglosaxis 13.08.2010 23:33
Pirmkārt, Streipa kungs, Jūs gribējāt pierādījumu. Lūk, kur tas ir. Otrkārt, vai homoselsuālu pāru starpā nekad nenotiek krāpšana (kamēr viens no viņiem "ir laukos")? Un beidzot, nav gadījies dzirdēt, ka katoļi, luterāņi, baptisti un pareizticīgie Bībeli "interpretētu visnotaļ atšķirīgi". Esmu apmeklējis pirmo triju Dievkalpojumus, un atšķiras tikai Dievkalpojuma kārtība, atsevišķi akcenti. Esmu gājis Iesvētes mācība (luterāņu) un zinu, cik bezgala interesanti to māca mūsu mācītāji. Tiesa, nav garantija, ka tikpat labi to darīs pasniedzēji skolā. Bet, kā jau parasti, mūsu galvenie ienaidnieki ir Baznīca, Rīgas "Dinamo" un Jaunais vilnis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Tā viņš ir 13.08.2010 21:53
Es piekrītu, ka apgūt teoloģijas pamatus nav kaitīgi arī skolas gados, bet tieši "Bībeles mācību" var traktēt kā zināma veida kristietības uzspiešanu, jo tas nozīmē piedāvāt (jebšu, PLL piedāvātajā variantā- uztiep) vienpusīgu skatījumu uz reliģijas jautājumiem, t.i. kristīgās baznīcas viedokli. Īpaši jau tad, ja tam pakļauj no pirmās [!] klases līdz divpadsmitajai!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 13.08.2010 21:19
Bērziņš 13.08.2010 19:03 ... Es balsošu vai nu par Vienotību, vai nu par VL/TB/LNNK, ....arī esmu pret Bībeles mācībai skolās, jo esmu agnostiķis un es negribētu, lai maniem bērniem tiktu uzspiests viedoklis...
-----------------------
Jūs uzskatāt, ka Bībeles mācība ir ekvivalenta viedokļa uzspiešanai?!
Tas Jums ienāca prātā tāpēc, ka esat agnostiķis vai tāpēc ka esat Vienotības/VL/TB/LNNK fans ?
Pārlasiet vēlreiz savu uzrakstīto teikumu - tajā ir trīs loģiski nesaderīgas daļas.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


sandra 13.08.2010 20:28
varbūt labāk bībeles studēšanu un kristīgo vertību mācīšanu atstātu svētdienām un ģimenei.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Bērziņš 13.08.2010 19:03
Ko jūs par to Andri uztraucaties ? Viņš, taču tāpat atbalstīs visu ko teiks PLL. Vai viņš kādreiz ir runājis pretī PLL viedoklim ? Nē. Es balsošu vai nu par Vienotību, vai nu par VL/TB/LNNK, bet abām šīm partijām ir mīnusi un daudzos jautājumos viņu viedoklim un nostādnēm nepiekrītu. Kas ir normāli. Bet Andris ir tāds putns, kurš burtiski mīl partiju PLL un tad, kad mīl tad trūkumus neredz ;)

Bet runājot par tēmu - es, arī esmu pret Bībeles mācībai skolās, jo esmu agnostiķis un es negribētu, lai maniem bērniem tiktu uzspiests viedoklis, kuram es nepiekrītu. Ticīgajiem bieži vien ir liela problēma - viņi nepieļauj iespēju, ka Dievs varētu neatbilst viņu priekšstatiem, vai pat to, ka Dievs varbūt neeksistē. Manuprāt, gudrāka pozīcija ir, ka Tu pieļauj divas iespējamās patiesības.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


andrejs 13.08.2010 18:05
Domāju, ka nav problēma, ja tiek mācīts par Bībeli. Tomēr Eiropa nav Arābija, un mūsu kontinenta kultūru vairākus tūkstošus gadu arī kristietība iespaidoja. Taču es te neredzu iemeslu šūmēties, jo šis ir pirekšvēlēšanu populisms un arī no tā čiks vien sanāks, gluži kā no 50.000 darba vietām. Tik pat labi varēja paziņot, ka visiem liks mācīties Mao Dzeduna kopotos rakstus...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

m. 13.08.2010 17:08
Personīgi neiebilstu, ja skolās ir ētikas mācība vai ticības mācība. Jautājums ir par saturu.

Protestantu un daudz mazās kopienas cenšas propagandēt savu viedokli, ka jāpalīdz nabagajiem, ar ziedojumiem ir jāsaglabā pašreizējā kārtība, pat ja sistēma ir netaisnīga.

Citāda ir Katoļu Baznīcas sociālā mācība. Tās nostāja, kā to pauž, piem., Benedikts XVI, ir mainīt sistēmu tā, lai tiktu ievērota cilvēka cieņa un AUTONOMIJA. T.i. taisnīga ir tāda sabiedriskā iekārta, kurā valda pilnīga nodarbinātība un cilvēks par darbu saņemt tādu atalgojumu, kas atbilst viņa cieņai. Darbi, kas tiek darīti šādas kartības sasniegšanai, ir arī augstakie labdarības darbi. Protams, pretim tam stājas daudzi naidnieki (t.sk. dažādas protestantiskās un jaunās kopienas ar sagrozītu mācību), un tādēļ šādu sabiedrības stāvokli ne vienmēr ir iespējams sasniegt un tāpēc sabiedrībā valda nabadzība un tāpēc ir vieta arī labdarības darbiem, kas palīdz novērst nabadzību. Bet Baznīcas nostāja ir nepārprotama - sistēmā ir jābūt izmaiņām un ir jācīnas ar cēloņiem un nevis sekām. Šī sociāla mācība ir dziļa humānisma pilna un labi saskan arī ar kreiso ekonomisko progorammu. Kultūras jautājumos, diemžēl, ir atšķirības.

Latvijas skolās varētu būt ticības mācība, bet ja tā ir par labām un bagātām tantēm un onkuļiem, ka sabiedrību "aplaimo" ar humpalām un zupas virtuvēm - tad tā ir ticības kroplošanas un sabiedrības vešana dziļākā postā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Auseklis 13.08.2010 16:54
Edgars13.08.2010 14:35 Piemērs ar musulmaņiem bija tikai kā vienkāršs piemērs. Labi, ko darīt, ja es esmu ateists? Kādēļ man ir jāmācās lietas, kuras man nav pieņemamas? Tās nav racionālas lietas, piemēram, matemātika vai valoda. Tajā visā ir pārāk daudz interpretācijas... Jūs teiksiet arī vēstures stundās ir pārāk daudz interpretācijas. Es teikšu - vēstures mācība tiek balstīta uz faktiem. Pie kam vēsture ir racionāla, reāli eksistējusi, par to var fiziski, taustāmi pārliecinātas. Visas šši garīgās lietas ir vienkārši pārāk dziļa rakšanās cilvēka identitātē, to NEDRĪKST uzspiest!!!
----------
Tad jau var teikt, ka Literatūru arī nav vērts skolās mācīt. Piemēram analizējot O.Vācieša dzeju - to var interpretēt vairāk nekā vienā veidā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 13.08.2010 16:52
Un saistībā ar bloga tēmu - SC viedoklis, šķiet, nav noraidošs un ir konstruktīvs:

"Īpaša nozīme reliģijai ir krīzes laikā, kad daudzi cilvēki Latvijā pārdzīvo smagu periodu savu ģimeņu dzīvēs. Reliģiskās konfesijas var palīdzēt šiem cilvēkiem turpināt ievērot morālos un ētikas principus un ar to palīdzību glābt Latvijas sabiedrību un Latvijas valsti no pesimisma, vienaldzības, savstarpējas neuzticības un vienas sabiedrības daļas pretnostatīšanas citai.
“Saskaņas centrs” ir gatavs konstruktīvam dialogam un sadarbībai ar reliģiskajām konfesijām, lai rastu risinājumus aktuālajām problēmām valstī.
PPA “Saskaņas centrs" 9.Saeimas frakcijas priekšsēdētājs
Jānis Urbanovičs

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 13.08.2010 16:50
Un te nu mēs nonākam pie tā, ko sacīja prof. Buiķis un kas bija un ir jādara Latvijai.

Risinājums ir ļoti vienkarši - ja Latvijas darbaspēks ir nolikts konkurences priekšā ar bulgāriem, rumāņiem (un tuvākā nākotnē, iespējams arī - ar albāņiem, serbiem un horvātiem), tad izeja ir tikai viena - "kāpt uz augšu par barības ķēdi" - t.i. - mācīties un strādāt labākās darbavietās. Vai valsts to atbalsta?

Buiķa sacītais rāda - ka neatbalsta. Un atbalsts nav bijis arī pēdējā pusotrā gadā, kad pie varas bija Vienotība. Kas mainīties pēc vēlēšanām, ja Vienotība paliks pia varas? Protams, ka nekas.

Latvijas scenārijam vajadzēja būt - ieviešam progresīvo nodokli, lai ar to var finansēt izglītību, pētniecību, attīstību un produktu izstrādi. Nav runas par Nokia (kuram pašlaik klājas slikti) - Somijā katram uzņēmumam ir lieliska R&D roka, nodrošina šo uzņēmumu produktu izstrādi un konkurētspēju pasaulē - sākot ar papīra ražošanu un beidzot ar IT un pasaulē lielāko kuģu būvēšanu. Protams, ka ar progresīvo nodokli nav jāfinansē bezdarbnieki, kas nevēlas strādāt un kuru prasības ir nesamērojamas ar viņu spējām. Bet šim nodoklim ir jābūt, lai ar to finansētu Latvijas nākotni.

Un vēlreiz jāatkārot skumjā Vienotības laika statistika:
- Latvijas IKP pēc pirkstpējas cenām ir par 5% mazāks nekā Krievija. Reālās cenās Latvija var būt līdere, bet tas nozīmē, ka bagātiem cilvēkiem ir izdevīgak iepirkt aktīvus. Bet tas neko nedod nabadzīgajiem cilvēkiem, kas pēr pārtikas preces, brīvdienās vēlas aizbraukt uz laukiem vai samaksāt par studijām.
- Vienotības programmā rakstīs, ka Latvija plāno pasaules konkurētspējas indeksā (Davosa GCI) ieņemt 40. vietu. Realitāte ir tāda, ka 2008-2009 gadā Latvija bija 54. vietā, bet Dombrovska valdības laikā 2009-2010 gada vērtējumā Latvija ir nokritusi uz 68. vietu. Jautājums - kāpēc Latvijā vajadzēja visas iekšējās devalvācijas ciešanas, ja tās galu galā samazina valsts konkurētspēju un nevis palielina, kā bija plānots.
- Latvija šī paša indeksa apakšindeksā "inovācijas" ir 88. vietā pasaulē (aiz Peru, Trinidadas Tobago, Kazahstānas, nemaz nerunājot par Krieviju) un apakšindeksā "business sophistication" - 82. vietā pasaulē. Šodien Streips savā raidījuma uzdeva retorisko jautājumu, vai Latvija pēc saviem preses brīvības indeksiem var būt Eiropas un NATO dalībvalsts. Līdzīgu jautājumu var uzdot par Latviju arī invāciju un biznesa attīstības līmeņa jautājumos - Latvija ir tālu, tālu ārpus Eiropas. Ja atgūstas ražošana, tad tas notiek uz konveijera strādnieku (tie, kas ienes maz nodokļu naudas) rēķina un nevis uz "balto apkaklīšu" darba rēķina - jaunu produktu izstrāde, dizains un mārketings.

Un secinājums vēlētājiem. Tikai kreisās partijas (Saskaņas Centrs, Vienotība ieejošā SCP (kurai gan PS un JL tur muti ciet), Atbildības apvientība) ir gatavs atzīt, ka valsts pamats būs izglītoti cilvēki labās darbavietās, kas saņem cienīgu atalgojumu un maksā pietiekoši lielus nodokļus valstīj. Tikai kreisās partijas pilnīgi nepārprotami atzīst, ka ir par progresīvo ienākumu nodokli nepieciešamo reformu finansēšanai. Nebūsim muļķi - Vienotības deklarācija ir minēta "progresīva nodokļu sistēm", bet katrs tajā var izlasīt kaut ko savu - tā tas ir, ja vienotu programmu raksta partijas ar pretējām nostādnēm - sanāk vien meli un noklusēšana. Jaunā Laika mājaslapā ir skaidri pateikts, ka tā ir labēja partija un līdz ar to progresīvais ienākumu nodoklis nebūs. Pilsoniskās Savienības mājaslapā ir skaidrs pateikts, ka progresīvs būt tikai NĪ nodoklis, bet ienākumu nodoklis būs pilnība plakans. Neticas, ka ienākumu nodoklis arī pēc visām reformām būs tik mazs, lai ar pārējiem nodokļiem finansetu izdevumus. Ienākumu nodoklis bija un paliks - un ja pie varas būs Vienotība - tas būs plakans.

Nav runa par to, ka ar nodokļiem būtu jāglabj sliņķi un sevi pārvērtējuši bezdarbnieki. Bet ar taisnīgiem nodokļiem ir jānodrošina cilvēkiem iespēja mācīties un strādāt pieklājīgu, Eiropas līmenī konkurētspējīgu darbu. Lai latviešu darbinieks cīnās par labu darbavietu un labu atalgojumu un nevis samazina savas prasības un iet uz nabadzību, lai varētu konkurēt ar bulgāru vai rumāni par melnstrādnieka vietu uz būvēm.

Un te ir arī atbilde uz Streipa jautājumu - kāpēc Šleseram vajadzētu būt valdība. Ideali būtu, ja pēc vēlēšanām SC un Vienotība veidotu koalīciju, kurā tiktu īstenota SC ekonomiskā programma un Vienotības uzskati par tiesiskumu (lai gan - ir pietiekoši daudz zīmju, ka tas varētu būt veikls PR). Bet ja šāda koalīcija nevar veidoties (piem., Vienotības nepiekāpības dēļ), tad labāk lai ir SC-ZSS un ja vajag - arī LPP koalīcija. Būtiskais pēc vēlēšanām ir nodrošinās ekonomisko programmu, viss pārējais ir pēc tam. Šajā ziņā Rīga ir tikai ieguvusi - ko centrālā valdība ņem cilvēkiem nost, to Rīgas Dome atroda par iespējamu kompensēt. Ja SC partneri Rīgā būtu Vienotība, tad rezultāts būtu daudz skarbāks.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 13.08.2010 16:27
ak 13.08.2010 16:15 ... Cerams sava 2. argumenta muļķību sapratāt...
------------------
Esmu gatavs pazemīgi uzklausīt "sava 2. argumenta" kritiku

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 13.08.2010 16:25
Un tagad secinājumi.

PB saka, ka "valdība mēģināja "īstenot ko tādu, kas ir ļoti rets gadījums ekonomiskajā vēsturē". Proti, tā īstenoja iekšējo devalvāciju un pielāgoja ekonomiku esošajiem apstākļiem.". Būsim precizāki - līdz šim ekonomikas zinātne nemaz nepazina neko tādu, ko sauc par "iekšējo devalvāciju". Kad ekomoists Keins 30. gados deva padomus par Lielās depresijas pārvarēšanu, vai 40. gados piedalījās Bretonvudsas konferencē, kas ielika kapitālistisko valstu finanšu pamatus (t.sk. šeit arī tika nodibināts SVF un PB), tad viņam bija teorija un pētījumi, kas apliecināja, kāpēc viņa pieeja var strādāt. Latvijas gadījumā ir noticis citādi - iekšējās devalvācijas pieejai šāda pamatojuma nekad nav bijis un arī tagad to nevar atrast. Iekšējā devalvācija ir "tautas ekonomistu" izdomājums, kas sajauca ilgtermiņa procesus ar īstermiņa procesiem. Par iekšējo devalvāciju jūst neatradīsiet absolūti nevienu rakstu pasaules lielākajās zinātnisko žurnālu datubāzēs - Springer, ScienceDirect, Amercina Economic Association vai pat Sorosa priekš Latvijas nopirkās EBSCO. Iekšējā devalvācija tiek minēta, protams, ikdienas laikrastos, arī The Economist, bet man līdz šim nav izdevies atrast absolūti nevienu peer-reviewed rakstu par šo tēmu. Iespējams, ka otršķirīgos izdevumos kāds ir (piem., Latvijas Universitātes rakstos), bet pasaules līmeņa žurnālos, kuru ir simtiem, tāda nav. Vēl pirms nepilna gada SEB zviedru ekonomisti savos apskatos, piem. Nordic Outlook, frāzi 'internal devalutaion' lika pēdiņās un nereti arī papildināja ar teicienu 'so called'!

Protams, Vienotības aizstāvji teiks - varbūt iekšējā devalvācija nav pētīta, bet tagad Latvija būs pierādījusi, ka tā strādā.

Ja Vienotība centīsies šo viedokli paust, tad tie būs meli. Jo krīze nav beigusies un kā rāda PB citāts (un starp citu - arī SVF darba pētījumi), tad būs ilgs laiks līdz tā beigsies un Latvijas atkopšanās (tādēļ, ka netika veikta lata devalvācij) būs ļoti lēna - katrā ziņā tuvākos gados Latvijas IKP pieaugums būs lēnāks, nekā, piem., Krievijas IKP pieaugums. Attiecība par 2. cetrukšņa IKP datiem - nav izslēgta to pārskatīšāna un tā var būt arī uz leju. Pasaulē notiekošais pašlaik nav iedvesmojoš - piem., ASV centrālā banka turpinās uzpirkt aktīvus (drukāt naudau), jo ekonomikas stāvoklis ir pietiekoši slikts, lai šāda darbība neradītu inflāciju.

Vienotība var mēģināt lepoties ar bezdarba samazinājuma datiem. Bet netaisīsim kļūdu - Vientoibas un Dombrovska prezentētos grafikos ir nogriestas stabiņu kājas - un kritums izskatās iespaidīgs. Patiesībā kritums ir tikai 1 procentpunkts un to pašu var apšaubīt. Patiesību varētu iegūt, ja salīdzinātu reģistrētā bezdarba datus ar nodarbinātības datiem. Jau pašlaik dīvaini ir tas, ka bezdarbs ir sācis kristies pat tad, kad IKP vēl neaugu. Parasti bezdarbs sak kristies tikai pusgadu pēc IKP atgūšanās. Resp. - pazīmes liecina, ka krīt reģistrētais bezdarbs, bet nodarbinātība neaug. T.i. cilvēki atstāj darba tirgu.

Un te nu mēs nonākām pie Latvijai ļaunu vēstoša scenārija. Katrai valstij ir faktiskais IKP, kuru ziņo statistika un ir potenciālais IKP, kurš savukārt raksturo valsts spēju ražot - t.sk. uzņēmumu rīcībā esošās kapitālpreces, cilvēkresursu apjoms, izglītība un ražība, utt. Ja faktiskais IKP pārsniedz potenciālo, tad rodas inflācija, ja otrādi - tad ir deflācija. Labs piemērs ir Rietumvalstis - ASV, Lielbritānija un Eiropa krīzes laikā drukāja naudu, bet tas nav radījis inflāciju (ir vairāki iemesli, kāpēc, bet viens no tiem), jo bija samazināti ražošanas apjomai un bija neizmantotas iekārtu un cilvēresursu iespējas.

Un te nu var atcerēties Latviju - iepriekšējais inflācijas periods pierādīja, ka Latvijā nav veiktas pietiekoši lielas investīcijas kapitālprecēs un cilvēkresursos. Un krīze tika risināta tā, ka šis investīcijas netika veiktas arī krīzes laikā (kad to darīt būtu sevišķi izdevīgi, tas, protams, būtu bijis jādara galvenokārt valstij, jo tikai tai krīzes laikos var būt pietiekoši daudz līdzekļu un pietiekoši liels saprāts, lai investētu) - bezdarbnieki tika nogrūsti pašos primitīvākos darbos, kuros viņi zaudējo to kvalifikāciju, kas viņiem bija. Un var atcerēties arī ekonomikas ministra slaveno teicien, ka investēt nav vērts.

Tātad - Latvijas potenciālais IKP krīzes laikā ir krities un ja augs pieprasījums pēc Latvijas ražojumiem, tad Latviju sagaida inflācija un konkurētspējas kritums. Ja valsts arī šajā brīdī neattapsies un neatbalstīs investīcijas, tad vienīgais risinājums būs imigrācija. Kas jau notiek - Latvijas Nacionālās Bibliotēkas celtniecībā tiek nodarbināti Bulgāru imigranti.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


ak 13.08.2010 16:15
Andris_2, kā jau gadās izraujat no konteksta un pa tēmu neatbildat. Cerams sava 2. argumenta muļķību sapratāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


m. 13.08.2010 16:03
Vispirms citāti - Diena atreferē PB sacīto (lai ko Dienai var pārmest, šis raksts tomēr, šķiet, samērā precīzi atspoguļo PB nostāju):

["Vērtējot situāciju Latvijā, PB pārstāvji norādīja, ka Latviju ekonomiskā krīze skāra gandrīz vissmagāk, salīdzinot ar citām pasaules valstīm, un, ņemot vērā radušos situāciju, valdība mēģināja "īstenot ko tādu, kas ir ļoti rets gadījums ekonomiskajā vēsturē". Proti, tā īstenoja iekšējo devalvāciju un pielāgoja ekonomiku esošajiem apstākļiem. Pēc PB pārstāvju teiktā, attiecībā uz fiskālo jautājumu noregulēšanu sasniegtie rezultāti vienmēr tiekot raksturoti kā ļoti ievērojami un var teikt, ka izvirzītie mērķi pat ir pārsniegti. PB esot patīkami pārsteidzis temps, kādā veidā tiek ieviestas vairākas nozīmīgas sociālā sektora reformas.

Arī ekonomiskie rādītāji ir iedrošinoši un situācija katru ceturksni uzlabojas, līdz ar to var uzskatīt, ka ekonomika ir sasniegusi nopietnu pagriziena punktu. Taču bažas joprojām rada augstais bezdarba līmenis. "Būsim apmierināti tikai tad, kad būs vērojama ilgstoša ekonomikas izaugsme un, piemēram, izglītības un medicīnas sektoru reformas nesīs rezultātus," paziņoja PB speciālisti , pēc kuru domām, vēl tāls ceļš ejams."]

Savukārt šie citāti ir no Vienotības saraksta Rīgas apgabala deputātu kandidāta Andra Buiķa twitter'a ierakstiem. Kā zināms - šis cilvēks ir gadu desmitiem darbojies un joprojām aktīvi darbojas zinātnē, tāpēc viņš zina, ko raksta:

["
Mēs nespējam savus labākos savējos izmantot. Izglītībā un zinātnē daudz kas jāmaina un tas nav triviāli, sākot ar vadošajiem.

Matemātikā tā nav. Mēs pirms pāris g. doktorantūrā ne visus uzņēmām. Un tie, kuri aizbrauc uz ārzemēm, saņem izcilu vērtējumu

Tādēļ eju politikā, jo mani doktoranti, visai talantīgi cilvēki, uz maz ko var pretendēt. Tā ir valsts politika, tā jāmaina.

Liela Latvijas problēma. Pēdējos 15 gados esmu IZM darba grupās piedalījies visādu projektu izstrādē. Dzīvē nekā no tā nav.

Var caur teoriju ietekmēt praksi. Tā mana pirmās disertācijas rezultāti ietekmēja atomstacijas izbūvi. Vēlot labu šo ceļojumu!

Ar modeli sarēķina un paredz nākotni-tērauda rūdīšanai, auto drošinātāju ilgtspējai, eko utt. Pēc tāda darba svētīgi paskatīties zvaigznēs.

Tuvāk dzīvei-strīdīgi. Mans kā matemātiķa-modelētāja uzdevums ir pie rakstāmgalda vai datora izstrādāt procesa, parādības modeli
"]

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


jons 13.08.2010 15:23
nav jau jēgas kādam ko teikt, ja baznīcas vārds ir pieminēts, tad tas aizmiglo skaidro sapratu, bet ja nu kādam interesē - šis paziņojums nāk no tā paša groziņa, kur saskaņa ar Latvijas pensionāriem un visas vienošanās pēc kārtas. Tikai tagad jums, kā teicu, aizmiglo saprašanu baznīcas vārds. Diez vai kāda baznīca to vienošanos rakstīja, drīzāk jau kāds PLL rakstnieks. Ja sekojat tik akli, tad vajadzētu sākt apliecināt, ka arī PSRS mēs lūdzām mūs uzņemt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 13.08.2010 15:17
ak 13.08.2010 15:10 ...actiņā varētu būt briljants, sūdu čupiņa, arbūzs, sviesta paciņa...
-----------------------
Prieks redzēt ilustrāciju vakardienas replikām par inteliģenci vienā un otrā "frontes" pusē.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ak 13.08.2010 15:10
Andrim_2 labajā actiņā varētu būt briljants, sūdu čupiņa, arbūzs, sviesta paciņa un Marija Antuanete. Pieņemu, ka viņš gribētu, lai visiem mazbērniem skolā par šīm visām iespējām dziļi māca.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 13.08.2010 14:58
Edgars 13.08.2010 14:35 ...Kādēļ man ir jāmācās lietas, kuras man nav pieņemamas?... Labi, ko darīt, ja es esmu ateists?...
--------------------
1. Tāpēc, ka liktenis Jums bija lēmis piedzimt Eiropā un šo vietu nevar izprast, ja nezina "instrukcijas" uz kuru bāzes šī vieta ir celta 2000 gadus.
2. Ateisms arī ir ticības paveids.
Līdzībās: - var teikt "Jūrmalas liedaga smiltīs NOTEIKTI ir liels briljants" (Dievs noteikti IR); var teikt - "Jūrmalas liedaga smiltīs gan jau ka ir kāds liels briljants"; var teikt - "Jūrmalas liedaga smiltīs NEKĀDĀ GADĪJUMĀ NAV NEVIENA liela briljanta" (ateisms).
Jebkurš ar loģiku apveltīts cilvēks izvairīsies apgalvot trešo un jebkurš filozofijas teorētiķis Jums pastāstīt, ka pierādīt to, ka kaut kas nav vispār nekur un nekādi, nevar pat teorētiski.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ak 13.08.2010 14:38
nav ko cepties takš netiks nekas ieviests jo ir pretrunā ar satversmi un eiropas regulām, kā Streips norādīja. PLL izplatītais teikumiņš domāts marasmātiskiem reliģioziem večiem, būtiskai viņu elektorāta daļai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Edgars 13.08.2010 14:35
Piedošanu par kļūdām! =))

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Edgars 13.08.2010 14:35
Auseklis 13.08.2010 13:33 Rodas jautājums cik no Latvijas skolēniem pēc nacionalitātes ir musulmaņi. Tie musulmaņi kas dzīvo Latvijā tomēr tiecas kaut kādā ziņā uz rietumiem, ja reiz viņi ir pārcēlušies uz Eiropu. Tie ebreju bērni, kas mācās Latvijā var apgūt Tanakhu ebreju kopienā vai ģimenē.
Es neuzskatu ka Bībeles mācību vajadzētu skolās apgūt 12 gadus, bet kritiska Bībeles izzināšana kultūrvēsturiskā kontekstā nāktu tikai par labu.
--------
Piemērs ar musulmaņiem bija tikai kā vienkāršs piemērs. Labi, ko darīt, ja es esmu ateists? Kādēļ man ir jāmācās lietas, kuras man nav pieņemamas? Tās nav racionālas lietas, piemēram, matemātika vai valoda. Tajā visā ir pārāk daudz interpretācijas... Jūs teiksiet arī vēstures stundās ir pārāk daudz interpretācijas. Es teikšu - vēstures mācība tiek balstīta uz faktiem. Pie kam vēsture ir racionāla, reāli eksistējusi, par to var fiziski, taustāmi pārliecinātas. Visas šši garīgās lietas ir vienkārši pārāk dziļa rakšanās cilvēka identitātē, to NEDRĪKST uzspiest!!!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


evita 13.08.2010 13:50
Nu nedrīkst,obligāti piespiest bērnus mācīties,ko varbūt viņi un viņu vecāki nevēlas.Šai mācībai ir jābūt izvēles!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ES 13.08.2010 13:45
Ir veca sen zināma skolas gadu patiesība- ja gribi vienalga ko padarīt pretīgu, padari to par obligātu. Tikai labu laiku pēc skolas gadiem apjēdzu, ka gan "Mērnieku laiki" gan "Zaļā zeme" ir visnotaļ noderīgi lasāmgabali, kad vairs nav obligāti (tie pirmie kā par tagadējiem laikiem uzrakstīti, mēs pārsvarā esam tie Teņi Gaitiņi, A.Š. varētu būt Prātnieks, bet Jānis Šmits, neapšaubāmi Oļiņiete).
Manuprāt, Bībele būtu jāizlasa katram, tāpat kā Korāns, Tora, Dalailamas atziņas un vēl daudzas grāmatas, kas atspoguļo cilvēces Ceļa meklējumus. Bet tas jādara vecumā, kad uztvere ir pietiekami kritiska, lai saprastu, ka neviens no iespējamiem ceļiem nav vienīgais pareizais un brīvs no maldiem. Nenobriedis prāts, Veco Derību salasījies, secinās, ka jebkura nežēlība ir pieļaujama, ja to veic pareizās ticības vārdā, un, dies'pas, sāks vēl to īstenot dzīvē (šitādu "īstenās" mācības ieviesēju mums ir pilna vēsture, sākot ar Inkvizīciju un beidzot ar Taleban).
Par Š kvadrātu nebrīnos- balsu zvejošanai visi līdzekļi ir labi. Bet kāda muša sakodusi mācītājus? Draudzēs slikti ziedo un gribas tikt pie budžeta pupa? Un ar epizodiskām iešpricēm "sakrālajam tūrismam" nepietiek, gribas garantēti un uz daudziem gadiem? Par spīti Satversmei? Vai pēc pāris gadiem nepaģērēs ieviest kristietību kā valsts reliģiju, tādējādi pēc būtības pielīdzinot mūs Irānai, Saūda Arābijai, Irākai, Afganistānai utt.?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Opis 13.08.2010 13:41
Piepēšā vai piepešā? :)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Auseklis 13.08.2010 13:33
Rodas jautājums cik no Latvijas skolēniem pēc nacionalitātes ir musulmaņi. Tie musulmaņi kas dzīvo Latvijā tomēr tiecas kaut kādā ziņā uz rietumiem, ja reiz viņi ir pārcēlušies uz Eiropu. Tie ebreju bērni, kas mācās Latvijā var apgūt Tanakhu ebreju kopienā vai ģimenē.
Es neuzskatu ka Bībeles mācību vajadzētu skolās apgūt 12 gadus, bet kritiska Bībeles izzināšana kultūrvēsturiskā kontekstā nāktu tikai par labu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Edgars 13.08.2010 13:28
Andris_2 13.08.2010 11:42 Godātais, ja Jūs būtu inteliģents musulmanis, tad Jums nekādu ļaunumu nenodarītu Bībeles pārzināšana. Kā arī inteliģentam Eiropas cilvēkam būtu jāiepazīst vismaz Islāma galvenās fabulas.
Nezinu vai Jūs pārsteigšu, bet Islāmā arī Jēzus ir godājams un atzīts pravietis un pielūdzamais Dievs ir viens un tas pats.
--------
Es jau nesaku, ka man tas kaitētu. Es tikai nesaprotu, kādēļ tas ir jāuzspiež. Kādēļ skolās kā obligāto (cik es saprotu) priekšsatu. Jo reliģija un ticība ir divas dažādas lietas, un tas ir ļoti dziļi personiski un saistīts ar identitāti.

Un runājot par 'labajām lietām', ko māca bībele... viss ir atkarīgs no audzināšanas. Man nav vajadzīgs pārzināt 10 baušļus, jo tas, ko tie paredz, ir tikai dabiski vismaz veselībā, liberālā ģimenē un sabiedrībā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Mārtiņš 13.08.2010 12:53
Man rodas iespaids, ka PLL vienkārši krīt aizvien lielākā un lielākā izmisumā, paskatoties uz reitingiem, un cenšas pieķerties pie visiem iespējamajiem salmiņiem, kas varētu tos pavilkt uz augšu. Man kļūtu ļoti silti ap sirdi, ja tas neizdotos, vēlētāji neuzķertos uz šiem māņiem un beidzot kāds arī saņemtu pēc nopelniem, respektīvi, neiekļūtu saeimā, neskatoties uz visu savu milzu kampaņu un naudu. Tagad jau viņi cenšas sevi mālēt tik baltus un gaišus, ka rodas jautājums - vai viņiem pašiem iekšēji nav neērti to visu teikt?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 13.08.2010 12:09
Boldrix 13.08.2010 12:01 ...Interesanti, kāds būtu Andris_2 komentārs tad, ja autors uzrakstītu, ka....
------------------
Tad, kad šī bloga saimnieks uzrakstīs, tad arī palūkošu, ko pakomentēt.
Šobrīd pagaidīšu, vai bloga saimnieks veiks pierasto uzbraucienu (šoreiz Jums), par slimīgu nespēju komentēt tieši piedāvāto tēmu

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Vilx 13.08.2010 12:02
Pilnīgi piekrītu Kārlim, ka skolēniem nevar uzspiest bībeles mācību. Latviešu identitāte sakņojas mūsu dainās, mūsu latviskajā dzīvesziņā. Agrāk jaunākajām klasītēm skolā bija Baltās stundas, kurās iepazīstināja ar latvisko dzīvesziņu. Ir izdotas arī attiecīgas un viegli saprotamas grāmatas. Tas ir virziens, kā skolās veicināt latvisko apziņu, savas kultūras izpratni, nevis uzspiest latviešiem svešu bībeles mācību.
PLL ir liekļu bars, kas atkal apvienojies, lai turpinātu izlaupīt Latviju un piestūķētu savas kabatas. Beidzot pilsoņiem ir jāsaprot, ka tā nevar turpināt pārvaldīt valsti, ja mēs visi vēlamies dzīvot labklājībā un attīstīt savu kultūru, kas ir saglabājusies par spīti dažādiem pakļaušanas un apspiešanas mēģinājumiem un kristīgās baznīcas un tai pakalpīgo cilvēku puses.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Boldrix 13.08.2010 12:01
Vakardienas komentāros izlasīju kāda komentētāja novērojumu, ka Andris_2 vienmēr ir opozīcijā autora teiktajam, neatkarīgi no tā par kādu tēmu ir raksts. Interesanti, kāds būtu Andris_2 komentārs tad, ja autors uzrakstītu, ka atbalsta čomošanos valsts pārvaldē jo tas viņiem paver plašas biznesa iespējas. Ka daba pati ir noteikusi, ka par vadoņiem kļūst stiprākie un tie kuri spēj sagrābt varu to arī ir pelnījuši un to nevar vērtēt no kaut kādiem ētikas aspektiem. Savukārt likumdevējs nevar rīkoties pretlikumīgi, jo viņš pats taču šos likumus sacer. Un ja gadījumā kādu no šiem likumiem neizdodas ievērot, tad uz to nevajag tik stingri skatīties, jo arī tie, kas nav likumdevēji, taču pārkāpj likumus un izdara noziegumus. Neviens taču nav krasi vērsies pret ēnu ekonomiku - aplokšņu algām, kontrabandu, pvn atmazgāšanu, ienākumu slēpšanu. Centrā ir cilvēks un valsts nauda ir tā kuru var pagrābt, katrs kam ir spējas to izdarīt. Tie kas neprot fīrēties un kruķīt biznesu, lai maksā nodokļus priekš tādām nerentablām valsts funkcijām, kā pensijām, ārstēšanai vai mākslai (ja vien tas nav saistīts ar būvniecību). Arī baznīca ir ļoti jauka vieta, kurā satikties un dibināt biznesa kontaktus, pie luterāņiem gan īsti nav ko iet jo tie ir baigie nabagi un īsti neder par kapitalistiem-biznesmeņiem. Uzmešana ir normāla 90. gadu tradīcija, un ja tas strādāja toreiz, tad kādeļ, lai tas nestrādātu ar SVF. Ja otrs ir tik lētticīgs, ka tev pārāk uzticas un tu ar viņu neesi vienā sektā, tad viņš pats ir vainīgs, un tu viņam tikai parādi viņa naivumu, lai viņš šo pieredzi varētu pielietot nākotnē.

Vai tad Andris_2 sāktu runāt par morālām vērtībām un par to, ka valstij ir jāaizsargā vājākie?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Juris 70 13.08.2010 11:57
Nav jābaidās par to, ka nebūtu skolotāji apspriežamajā mācību priekšmetā - vēl ir dzīvi pietiekami daudz bijušie KP komiteju darbinieki, tāpat arī komjaunatnes darboņi un pionieru vadītāji. Viņi savas spējas jau ir pierādījuši gan ar darbību skolu valdēs, gan mazpulku vadīšanā.
.
Cita lieta - vai labāk tomēr arī šo vēstulīti nevajadzēja izmest reizē ar pārējām. Suņu murgus nav jēga nopietni apspriest.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


FZSS 13.08.2010 11:48
aprobežotība-tikai Bībeli uzskatīt par Patiesības grāmatu ! kur grieķi, Konfūcijs, Dainas ,utt. ak jā -Kamasutra ar nenāktu par ļaunu;)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 13.08.2010 11:45
Mg > Andris_2 13.08.2010 11:35
Tu jauc divas lietas "Kristīgo mācību" un "Bībeles mācību"
---------------------------
Es jaucu !?
Es lasu šodien piedāvāto ziņu - "...mācību plānā obligātu „Bībeles mācību”..." - un izsaku savu viedokli tieši par šo ziņu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Raimonds Seņko 13.08.2010 11:44
Man domāt, ka Andris saviem mazbērniem pats varētu mācīt Bībeles gudrības. No tā celtos divi labumi - citu cilvēku mazbērniem nebūtu kopā ar Andra mazbērniem spiests to mācīties un Andris vairāk laika ar saviem mazbērniem pavadītu, pie reizes arī citas savas gudrības viņiem nodotu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Andris_2 13.08.2010 11:42
Edgars 13.08.2010 11:30 ...ja esmu musulmanis - man šīs kristīgās lietas ir bijušas nebijušas...
----------------
Godātais, ja Jūs būtu inteliģents musulmanis, tad Jums nekādu ļaunumu nenodarītu Bībeles pārzināšana. Kā arī inteliģentam Eiropas cilvēkam būtu jāiepazīst vismaz Islāma galvenās fabulas.
Nezinu vai Jūs pārsteigšu, bet Islāmā arī Jēzus ir godājams un atzīts pravietis un pielūdzamais Dievs ir viens un tas pats.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Mg > Andris_2 13.08.2010 11:35
Tu jauc divas lietas "Kristīgo mācību" un "Bībeles mācību". Pirmā ir ideoloģija un skolas no tās vajadzētu pasargāt, bet otrā varētu būt kā "Kultūras vēstures" sastāvdaļa, taču diez vai tai jābūt obligātai.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


Edgars 13.08.2010 11:30
Ja man divpadsmit gadus no vietas liktu mācīties tos pelēkās ķēves murgus, kas ir sarakstīti tajā grāmatā, es laikam aizbegtu no turienes.

Tagad viņi grib skalot smadzenes jau skolā ar savām vērtībām! Ko darīt, ja esmu musulmanis - man šīs kristīgās lietas ir bijušas nebijušas!

Paldies dievam man tas ir gājis secen. Es tikai ceru, ka uzvarēs veselais saprāts! Ak, dievs, kurp mēs virzāmies...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs


izdzimtenjii 13.08.2010 11:29
PLL kartejais brutalais un meligais populisms, lai dabutu neizglitotu un religjiozu mulkju balsis.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Andris_2 13.08.2010 11:18
..."pilnībā piekrīt Latvijas kristīgo konfesiju vadītāju aicinājumam." ..."Konkrēti tas nozīmē ieviest ar likumu vispārizglītojošo vidusskolu mācību plānā obligātu „Bībeles mācību” 1.-12.klasei, sākot ar 2011.gada 1.septembri."...
-------------------------
Paldies par šo ziņu! Patiesi to atbalstu.
Šī aktivitāte neesot brīva no liekulības un ieinteresētības, un autori paši neesot "balti un pūkaini"...
Nu un ko man darīt?! Nogriezt sev ausi, lai ieriebtu skolotājai?!
Es gribu, lai maniem mazbērniem no 1. līdz 12. klasei būtu Bībeles mācība un lai no tās nevarētu atteikties kā varēja atteikties no matemātikas. Tad tagad, ja to atbalsta arī "nebaltie un nepūkainie" man atteikties no savas vēlmes un gribēšanas?!
Pats kā jau daudzi Latvijā pat ar Jaunās derības fabulu pirmo reizi iepazinos pavisam nejauši tikai jau vidusskolas vecumā. Eiropas kultūru un mākslu nav iespējams saprast un apjēgt bez Bībeles sižetu detalizētas pārzināšanas.
Tas, ka man bija liegta Bībeles mācība, mani apzaga - es jau pusaudža gados biju pabijis gan Ermitāžā, gan Tretjakovkā, bet lielu daļu tur klātienē redzētā es apjēdzu tikai vēlāk caurlūkojot reprodukcijas.
Mūsdienu Latvijā situācija ar Eiropas kultūras izpratni ir tikai pasliktinājusies, tāpēc jebkurus pasākumus un metodes Bībeles pārzināšanas veicināšanai es atbalstu ar abām rokām.

Citi autora darbi
Streips 165x152

Skumja pašdarbība 16 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Grimstošais kuģis 3 Autors:Kārlis Streips

Streips 165x152

Privātpersona Nils 1 Autors:Kārlis Streips