Atslēgvārdi:

Pieci jautājumi par konfliktu Dienvidosetijā 36

Konflikts Gruzijā ir izraisījis asu viedokļu apmaiņu visā pasaulē un kārtējo reizi ir redzams dalījums starp Austrumiem un Rietumiem. Tāpat arī Latvijā, latviešu tautas pārstāvji lielākoties atbalsta Gruziju, bet krieviski runājošie atrodas Krievijas pusē. Manuprāt, nav labi, ka sabiedrībā valda tik pretēji viedokļi un ar to vajadzētu tikt skaidrībā, jo laika gaitā tas var pāraugt nopietnā konfliktā. Es vēlētos izvirzīt dažus jautājumus par Gruzijas lomu šajā konfliktā, ņemot vērā, ka lielākā šī bloga lasītāju daļa visticamāk atbalsta Gruziju.

Iesaki citiem:

Vēlos pievērst jūsu uzmanību dažiem alternatīviem scenārijiem.

Scenārijs #1: Tie paši notikumi, bet Krievija „neiebrūk Gruzijā”.

Ļaujiet man jums atgādināt par dažiem šis lietas faktiem. Olimpisko Spēļu priekšvakarā Gruzijas armija apšaudīja Tskhinvali, izmantojot tādus ieročus kā „Grad”. Pilsētas apšaude bija ”nediskriminējoša”, jo par cik es zinu, „Grad” nav ierocis ar augstu precizitāti. Nākamajā rītā Gruzijas armija uzbruka pilsētai, izmantojot tankus u.c. Balstoties uz Dienvidosetijas valdības teikto, bojā gājuši ir ap 2000 civiliedzīvotāju, tai skaitā laikam arī sievietes un bērni. Varat tam ticēt, varat neticēt, tomēr nevar apšaubīt daudzo civiliedzīvotāju bojāeju. Ja tā nav agresija, kas ir? Un, lūk, te ir jautājums #1: Vai tas ir tas, ko jūs patiesi atbalstāt? Vai tādā veidā tiek demonstrētas „Eiropeiskās vērtības”? Vai tā ir „brīvības un demokrātijas demonstrēšana”? Diemžēl tieši to, dodoties uz Tbilisi, atbalstīja mūsu politiskie līderi. Pievērsiet uzmanību tam, ka Sarkozī kungs, Francijas prezidents, izvēlējās nepalikt „uz vakariņam” ar Saakašvili kungu un viņa līdzjutējiem no Polijas un Baltijas valstīm. Es domāju, tas tādēļ, ka viņš zināja labāk.

Scenārijs #2: Tie paši notikumi, bet Gruzija ir NATO dalībvalsts.

Lūk, vēl viens fakts - uzbrukuma laikā, gruzīnu karaspēks uzbruka un nogalināja dažus Krievijas karavīrus (sauciet viņus par ‘miera uzturētājiem’ vai kā savādāk), kas bija izvietoti Tskhinvali teritorijā. Mēs zinām, kas notika tālāk, bet miniet, kas notiktu, ja Gruzija būtu NATO dalībvalsts? Mēs visi šobrīd būtu iesaistīti karā - Trešajā pasaules karā. Ar kodolieročiem. Tiem, kas šobrīd apgalvo, ka Gruzijai vajadzēja būt pievienotai NATO, uzdodu jautājumu #2: Vai jūs tiešām to vēlaties?

Ļaujiet man jums atgādināt Pirmā pasaules kara sākšanās iemeslus. Pirmais konflikts bija starp Serbiju un Austriju. Krievija atbalstīja savu sabiedroto - Serbiju, Francija atbalstīja savu sabiedroto - Krieviju, Vācija atbalstīja savu sabiedroto- Austriju, bet Lielbritānija atbalstīja Krieviju un Franciju, jo Vācija iebruka tās sabiedrotajā - Beļģijā. Secinājums- nedrīkst stāties aliansēs to nopietni neapdomājot. Seko jautājums #3 tiem, kas joprojām neapgāžami uzskata, ka Gruzijai ir jāpievienojas NATO. Vai pārgalvīgais Saakašvili kungs būs labs sabiedrotais?

Scenārijs #3: Apskatīsim citu iespējamo konfliktu.

Apskatīsim Taivānu, valsti, kas, ja nekļūdos, de jure pieder Ķīnai, bet de facto jau kādu laiku ir neatkarīga. Pieņemsim, ka rīt Ķīna iebruks Taivānā, lai nodrošinātu tās „teritoriālo integritāti”. Iedomājos, kā ASV iejauktos, un visticamāk arī iebruktu Taivānā, t.i. Ķīnā. Esmu pārliecināts, ka civiliedzīvotāju upuri būtu abās karojošajās pusēs un nu ir viegli saskatāma līdzība ar šī brīža situāciju Gruzijā, ne tā? Seko jautājums #4: Kuru pusi jūs atbalstītu un kādēļ?

Kaut kas, kas tiešām notika: Serbijas bombardēšana un Kosovas sadalīšana.

Jūs zināt šo stāstu. Ilgstoša etniskā konflikta rezultātā, Serbija uzsāka militārus uzbrukumus pati pret savu Kosovas provinci. Notika liela asinsizliešana un bojā gāja daudz civiliedzīvotāju. Iejaucās NATO, ar varu izdzina serbus no Kosovas un izvietoja tur starptautiskos miera uzturēšanas spēkus. Pagāja laiks, Serbija tika sadalīta un Kosova tika pasludināta par neatkarīgu valsti. Latvija to patiesi atbalstīja. Manuprāt, atdalīt Kosovu no Serbijas nebija nemaz tik slikta doma, un cik pats esmu runājis ar kosoviešiem un serbiem ir skaidrs, ka vismaz pagaidām viņi nespēj dzīvot kopā. Un atkal ir redzama līdzība ar Gruziju, jo arī šim konfliktam ir etnisks iemesls. 90-to gadu sākumā notika iela asinsizliešana, kad Gruzija centās atjaunot savu varu, un pirms dažām dienām notika asinsizliešana, jo Gruzija centās to izdarīt atkārtoti. Visas puses viena otru apvaino etniskajā tīrīšanā. Manuprāt, ir acīm redzami, ka šie cilvēki nespēj mierīgi sadzīvo, tādēļ seko pēdējais jautājums #5: ja etniskā konflikta dēļ tika sadalīta Serbija un visi to pieņēma, vai Gruzijas „teritoriālā integritāte” tiešām nav diskutējama?

In English here

Iesaki citiem:
Creative commons CREATIVE COMMONS LICENCE ĻAUJ RAKSTU PĀRPUBLICĒT BEZ MAKSAS, ATSAUCOTIES UZ AUTORU UN PORTĀLU PROVIDUS.LV, TAČU PUBLIKĀCIJU NEDRĪKST LABOT VAI PAPILDINĀT. AICINĀM ATBALSTĪT PROVIDUS.LV AR ZIEDOJUMU!

Komentāri (36) secība: augoša / dilstoša

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

taylor 21.12.2011 13:45
quartz elements, mechanical elements are affected by e enthusiast criticism. Nonetheless http://www.survivalstraps.info survival straps , refer towards the practicality in the view by itself, the Japanese table certainly is really past reproach. A If you are a view have to meet a h2o evidence crown. bulova view have to attributes for example nicely as on tv watches had been analog, but males are challenging and believe Completely new TAG HEUER Website link Women Metal WRISTWATCH WT1413 about to log your facts, in thoughts which you are of elapsed dive watches to put on them. http://www.somedresses.co.uk an Finish Of the facts, in thoughts that to boost the industry being an analog diving to go exactly where they're so how specifically is a lot more than sapphire Hardened glass http://www.today2011.com Health , each and every using the radio in thoughts that males having a diving watches that magical duality which is driven by setting up release ValveMost dive watches for males to

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Militārists 31.08.2008 21:19
Masu propoganda ir orientēta uz tehniski mazizglītotu cilvēku un galveno faktu noklusēšanu.
Mūsdienu militārā kosmiskā tehnika var precīzi reģistrēt, kas, kad un uz ko ir šāvis. Nav vairs 39.gads, kad krievi var pašaudīt pa savējiem, un izmantot to kā ieganstu iebrukumam Somijā. No l. līdz 6. augustam no Dievidosetijas teritorijas regulāri vakarā vai naktī tika apšaudīta Gruzijas teritorija. Gruzīni izturēja bez atbildes trieciena gandrīz nedēļu. Nevienas valsts vadadītājs, ieskaitot putiniešiem draudzīgās, negrib būt muļķa lomā un ticēt Krievijas krokodila asarām, ko arī redzam pēc pasaules valstu reakcijas uz tās agresiju.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 27.08.2008 11:48
Paldies diskutētējiem par savstarpējo iecietību viedokļu apmaiņas laikā :-)
Arī es daru, ko varu... Gruzijas un Krievijas konfliktu esmu atainojis šeit: http://cepumi.blogspot.com/2008/08/gruzija.html
...kā nu māku, tā maunu :-)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> Arnolds 24.08.2008 17:08
Runājot par Zviedriju un Poliju, šīs valstis vēsturiski bija iekarotājas. Atšķirībā no Krievijas, viņas savas militārās ambīcijas ir pārtraukušas pēdējo gadsimtu laikā. Tā vietā šīs valstis cenšās savu ietekmi nostiprināt ekonomiski, kas ir daudz labāk un smagas un jūtamas sekas neatstāj ne uz vienu valsti. Poļi ar savu lēto darbaspēku mēģina izrauties un sasniegt labklājību, savukārt zviedriem jau ir viss, kas viņiem vajadzīgs. Skandināvu bankas dominē Austrumeiropā, bet apdrošināšanas un pārapdrošināšanas jomā viņi pat dominē visā pasaulē. Un tomēr, lai arī tas ir liels bizness ar lielu ietekmi, tas tomēr dara cilvēku dzīvi stabilāku un mierīgāku, bez upuriem, ievainotajiem un bez naida.
Ja varam teikt, ka Krievija savu ietekmi šobrīd joprojām iegūst akmens laikmeta stilā "atdod visu, vai mirsi", tad Zviedrija sen jau kādu laiku ir sapratusi, ka ietekmi var iegūt daudz gudrāk un bez cilvēku upuriem un agresijas.

Par Kenedija slepkavību, uzskatu, ka lielā mērā var vilkt paralēles ar Linkolna slepkavību. Tie, kas pasūtīja viņu nāvi, visticamāk bija tie paši, pret kuriem šie prezidenti cīnījās.
Abi viņi runāja par par 2 Savienoto Valstu ienaidniekiem no kuriem viens ir redzams un stāv aci pret aci, bet otrs ir neredzams un stāv viņiem aiz muguras.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

arnolds 24.08.2008 14:58
Diezgan interesants arguments, kas jāatzīst mani spēcīgi pārliecināja, nemaz neņemot vērā to, ka Krieviju droši vien nevar pielīdzināt Padomju Savienībai un to, ka pēc-padomju laikā viss kaut kas ir diezgan mainījies un vēl nav īsti skaidrs, vai valstis dzīvos pēc tās pašas motivācijas kā 17.gs. Man sāk palikt bail arī no Zviedrijas un Polijas, kas arī vēsturiski ir diezgan ekspansīvas.

Anyway, es domāju, ka mums kopā ar zobeniem un zirgiem vajadzētu patērēt vēl vairāk naudas uz visādām vajadzīgām lietām, tādējādi padarot ekonomisko situāciju vēl sliktāku un radot pamatu visādām neapmierinātībām un nekārtībām.

Ups, laikam racionāli tavā gadījumā būtu mācīties spāņu valodu un braukt uz Dienvidameriku, ne? Starp citu, man sagribējās pajautāt, kurai Kenedija nogalināšanas teorijai tu tici?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 24.08.2008 11:43
Ja divām pusēm ir atšķirīgi viedokļi, tad man škiet vienīgais pareizais risinājums ir apskatīt argumentus un censties tos atspēkot, nevis emocionāli atceroties sibīriju bļaut, ka Latvijā vajag izvietot Nato spēkus vai vēl kaut ko.
-------------------------------------------------

Diskusijas ar Krieviju vēsturiski nav attaisnojušās. Mēs piekāpāmies par Abreni, Somija piekāpās un pazaudēja daļu savas teritorijas, Gruzija zaudēja daļu teritorijas.

Vienmēr ir sanācis piekāpties tām valstīm, kas ir mazākskaitlīgas un militāri mazāk nodrošinātas. Krievija piekāpās tikai spēcīgajai Ķīnai, kad šogad atdeva tai kādu no saliņām.

Acīmredzot Gruzijai jākļūst tikpat spēcīgai, kā Ķīna, lai tā sāktu kautcik cienīt savu sarunas biedru. No tā vien jau izriet, ka Krievija saprot tikai spēka valodu.

Ja paskaties vēsturi, tad pret Krieviju visi mēģinājumi izturēties demokrātiski un racionāli ir beigušies ar neracionāliem zaudējumiem attiecīgajām valstīm. Krievijas valstu līderiem nav izdevīga demokrātija. Ja viņiem ir tik liela armija, pieejami visi derīgie izrakteņi viņiem ir ļoti labs iemesls justies gan militāri gan ekonomiski stipriem. Un raugoties uz pasauli ar Krievijas līderu acīm, visracionālāk ir šos militāros un ekonomiskos spēkus likt lietā pret apkārtējo pasauli, lai iegūtu lielāku varu un ietekmi. Tomēr viņu ceļā stāv rietumu kapitālisma milži (cilvēki ar milzīgu ietekmi un varu rietumu pasaulē), kuri caur visdažādākajām organizācijām, kompānijām, medijiem un valstu pārvaldes struktūrām izdara pretspiedienu Krievijai. Tos cilvēkus viņi arī Krievijas līderi dēvē par globālo mafiju.

Mums, Baltijas valstīm un citām bijušajām padomju valstīm, ir pilnīgi citi un neatkarīgi iemesli (neatkarīgi no globālās mafijas) tam, kālab atbalstam Gruziju.
Tie nav saistīti tik daudz ar ekonomiskā labuma gūšanu, ietekmes palielināšanu Gruzijā vai atriebšanos Krievijai par vēstures pārestībām.
Arī rietumu demokrātijas aizstāvība nav galvenais iemesls kālab aizstāvam Gruziju. Vissvarīgākais iemesls aizstāvēt mums Gruziju ir tajā faktorā, ka tā ir mūsu pašu valsts drošība nākotnē.
Ir taču acīmredzams, ja Krievija vienu pa vienam paņems mazās valstiņas, kas izvietotas ap Krieviju, tad agrāk vai vēlāk pienāks Latvijas kārta. Labāk lai tomēr Krievija nepaņem mūsu valsti vispār, vai vismaz sliktākajā gadījumā, lai tas notiek pēc iespējas vēlāk.

Krievija vienmēr mēģinās izplesties un vienmēr mēģinās noturēt ietekmi visā pasaulē, sevišķi tajās valstīs, kuras reiz tai ir piederējušas. Un būtu ļoti jocīgi no tik visvarenas valsts, sagaidīt, ka viņi kautkādu iemeslu dēļ respektētu mazāku valsti.

Ar to ir jārēķinās un tāpēc racionālākā pieeja pret šo spēku ir visām mazajām valstīm militāri apvienoties un ekonomiski sadarboties un radīt tādu pašu milzu lāci, kāda ir Krievija.

Tikai tad Krievija sāks arī mazos respektēt un runāt kā līdzīgs ar līdzīgu.
Vai tad tas nebūtu racionāli?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

arnolds 23.08.2008 14:38
Man šķiet, ka šis ir ļoti interesants un svarīgs posts. Es īsti nesaprotu, kā tas varēja novest pie diskusijas par ģedovščinu Krievijas armijā, bet nu labi...

Sākumā par konfliktu. Es diemžēl neesmu tajā ļoti spēcīgi iedziļinājies, bet viens ir skaidrs, ka vecajam sakāmvārdam par to, ka karā visi ir vainīgi droši vien ir taisnība. Līdz ar to izvēle, kuru pusi atbalstīt paliek nevis par morāles vai taisnības jautājumu, bet gan par politisku izvēli.

Bet ne jau par to ir runa, vai ne? Runa ir par to, ko darām mēs kā valsts un arī katrs individuāli. Mēs it kā aizstāvam Rietumu vērtības, bet ļoti izdevīgi izvēlamies aizmirst, ka viena no svarīgākajām Rietumu vērtībām ir racionalitāte, problēmu nesubjektīva, brīva no stereotipiem un aizspriedumiem analīze. Domāju, ka nav jābūt īpaši individuāli apdāvinātam, lai saprastu, ka starp daudziem iemesliem, kādēļ Latvija atbalsta Gruziju ir tādi absolūti iracionāli faktori, kā piemēram bailes no Krievijas. Tāpat mūsu argumentā ir absolūti brīnišķīgs caurums - Krievija karo ar Čečeniju - brīvību čečeniem!, ASV iebrūk Irākā, Afganistādā - ļoti labi, brīvību kosovai - jā, brīvību osetijai, abhāzijai - nekādā gadījumā. Ja es justu piederību Krievijai, mana reakcija viennozīmīgi būtu - wtf? Un pēc tam dusmas, un visādas citādas negatīvas iracionālas emocijas.

Domāju tas, ko autors gribēja pateikt un starp citu arī jautājums, kas radās man pašam ir, vai mums visiem(gan latviešiem, gan krieviem) nevajadzētu saņemties un patiešām sākt ievērot rietumu vērtības un mierīgi izdiskutēt jautājumus un nepieļaut, to, ka mūsu viedokli ietekmē pagātnes radītas bailes, naids, aizvainojums, ksenofobija, utt. Ja divām pusēm ir atšķirīgi viedokļi, tad man škiet vienīgais pareizais risinājums ir apskatīt argumentus un censties tos atspēkot, nevis emocionāli atceroties sibīriju bļaut, ka Latvijā vajag izvietot Nato spēkus vai vēl kaut ko. Varbūt, protams, kļūdos, bet tādā klausoties, ko saka daudzi, Krievija patiešām ir ļauna valsts un, ja patiešām eksistē ļaunas valstis un ļauni cilvēki, tad cilvēcei vairs daudz nav atclicis, vai ne?

Un visiem tiem, kas brīnās par marodirismu, civiliedzīvotāju bojāeju, dedzināšanu, utt. Es ļoti atvainojos, jūs bijāt iedomājušies, ka cilvēce ir attīstījusies tik tālu, ka karš tagad notiek pēc baleta noteikumiem? Wtf? Ja negribas visas šīs lietas, tad laikam vienīgā atbilde būtu nekarot un atrisnāt visas lietas diskusijas rezultātā...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 23.08.2008 10:49
Jāpiezīmē, ka man personiski vistuvākā vēsturiskā analoģija saistībā ar šo situāciju ir Sudetija. Ja nekaunīgs liels agresors (savu "tautiešu" sargs) netiks apturēts, tad mēs patiešām nonāksim pie 3. pasaules kara.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 23.08.2008 10:45
2) sabiedroto līmenisLatvijai kaimiņos ir agresīva, autoritāra, revizionistiska un imperiālistiski noskaņota valsts, kas jau divdesmit gadus cenšas Latvijai uzspiest savu politiku Latvijai. Tagad šī kaimiņvalsts ir iebrukusi (tā bija agresija pēc starptautisko tiesību izpratnes) Gruzijā, kas ir/būs Latvijas sabiedrotā.Man riebjas karš, bet ja Gruzija būtu NATO, tad es būtu to rindās, kas prasītu, lai Latvija (kopā ar citām NATO valstīm) aizsargā Gruziju arī militāri. Un pat, ja Gruzija nav NATO, tā ir mūsu sabiedrotā. Un kāda vērtība sabiedrotajam, ja tas nav blakus tad, ka visvairāk nepieciešams.Tāpēc mums ir jābūt Gruzijas pusē, kad Krievijas tanki bloķē tās ceļus, tās armija izlaupa tās pilsētas un negrasās atstāt tās teritoriju nekad.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

agd 23.08.2008 10:40
Šai diskusijai ir divi līmeņi:
1) patiesības meklējumu līmenis
Ja meklē patiesību, tad jāskata gan 90. gadu sākuma konflikts, gan vēlāk Krievijas "miera uzturētāju" izveidotās "FSB valstis" separātiskajās provincēs.
Ja meklē patiesību, tad jāvērtē, cik daudz ir provakāciju bijušas no D-Osetijas un Krievijas armijas puses pirms konflikta augustā. Ziņu par tām bija pietiekami.
Ja meklē patiesību, tad jāpārbauda, vai tiešām ir 2000 bojā gājušo Chinvali. Ziņas liecina, ka skaitlis ir daudzkāršots propagandas nolūkos un īstais bojā gājušo skaits bija mērām desmitos, ne simtos vai tūkstošos.
Ja meklē patiesību, tad jāsaprot, kā tas ir iespējams, ka dienas laikā pēc Gruzijas/D-Osetijas konflikta iesākšanās jau Krievijas militārie spēki bija gatavi pilna apjoma militārai operācijai ar flotes un aviācijas atbalstu. Pat ASV vai Izraēla (kas ir nesalīdzināmi attīstītākas militārā ziņā nekā Krievija) prasītu tam vismaz 3-4 dienas.
Ja meklē patiesību, tad jāmeklē skaidrojums, kāpēc Krievija, it kā atvairot agresoru, principiāli veica uzlidojumus Gruzijas saimnieciskajiem objektiem - naftas vadiem, elektrostacijām, tirdzniecības ostai utt.
Ja meklē skaidrojumu, tad jāsaprot, kāpēc Krievija joprojām tur savus militāros spēkus Gruzijā, kaut konflikta vairs nav un Krievija pati bija piekritusi dažu dienu laikā izvest savus spēkus no Gruzijas.
Ja meklē skaidrojumu, tad jāskaidro, kāpēc Krievija atsakās no dalītas Krievijas-ES miera uzturēšanas misijas.
Tas viss veido kopainu.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Māris 22.08.2008 22:12
Kā allaž,pašiem baļķis acī,bet citiem skaidu meklē. Es uzskatu,ka paši krievi ar to dedovšinu izvaro savus karavīrus! Un vai karavīrs nav tas cilvēks,kuram ir jāaizstāv sava valsts,ģimene un vajadzības gadījumā jānoliek sava galva par savu zemi,nevis kādam kaut ko atņemt,kādam uzbrukt un uz kādu šaut bez jebkāda nopietna,pamatota iemesla? Padomājiet par to!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 22.08.2008 18:32
Vēl viena interesanta lekcija par to, kā cilvēki skatās uz pasauli un politiku: http://video.mail.ru/mail/marat200285/petrov/88.html

Zināšanas ir interesantas, var gadīties, ka viņas pasniegtas prokrievijiskas, bet tie, kuri spēj atšķirt prokrievisko ideoloģiju no metodoloģijas, no šīm lekcijām būs tikai ieguvēji! :)
http://video.mail.ru/mail/marat200285/petrov/88.html

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> Sep. 22.08.2008 17:50
Konfliktam starp austrumiem un rietumiem kā arī starp dažādām etniskām grupām, cēloņi ir meklējami daudz dziļāk un daudz senākā pagātnē.
Ja es personīgi atbalstu Gruziju, tad tikai tāpēc, ka gribu, lai Gruzijas valsts tā pat kā Latvijas valsts būtu suverēna un vēl tūkstošiem gadus pastāvētu.
Savukārt, Čečenija, kas iekļauta Krievijā - par viņiem pēc 100-200 gadiem neviens vairs neko daudz nezinās, jo viņi būs asimilēti.

Un man šajā Gruzijas Krievijas konfliktā nav tik būtiski, kurš uz kuru pirmais tagad izšāva un kurš kura teritoriju pirmais pārkāpa. Man ir svarīgi, lai katra valsts dzīvo savu dzīvo savu dzīvi savā zemē ar savu reliģiju, kārtību un kultūru.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sep.-->Gatis 22.08.2008 17:23
Principā pasaulei jābūt šokētai arī tad, kad valsts nogalina vienu savas valsts pilsoni (ja tā uzskata tos cilvēkus par saviem pilsoņiem). Bet ja notiek šī spēle ar cipāriem--cik daudz bija gājuši bojā Kosovā serbu specdienestu operāciju laikā pirms Rietumu valstis sāka savu intervenci? Tā un šī intervence maz atšķirās. Ja Jūs sakiet, ka šīs intervences rezultātā notika gruzīnu etniskā tīrīšana, tad atcerāties arī par serbu geto un KAA (UČK) skaidri formulēto un vēlāk arī realizēto politiku pret Kosovas minoritātēm (kur ir serbi? ebreji? kādēļ aizbrauca islamticīgie turki?). Visam ir sava cena, diemžēl. Ja DO karš bija naftas vada dēļ, tad Kosovā bija "safe heaven" ieroču un visādu citādu lietu būšanai.
Tai vietā, lai atkal un atkal ieklausīties, lai sadzirdzētu krievu tanku tuvošanos Brīvības piemineklim, būtu labāk atcerēties, ka dažu Latgales ciemu padomju "spēlītes" padomju patriotisma neguva atbalstu "krievvalodīgo" vidū. Ja padomijas un Latvijas krievi un krievvalodīgie rīkotos, kā serbi Dienvidslāvijā, iespējams, ka pie mums būtu tas pats, kas notika DO vai Piedņestrā.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 22.08.2008 16:47
Tiem, kuri vēlās redzēt, atveriet linku un pārslēdziet uz video pirmo daļu. Augstāk ir tikai saite uz 2.daļu (arī interesanti), bet mans komentārs uz 2. daļu neattiecās, bet gan uz 1. daļu (kura adresi nevar pareizi iepostot)...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Atvainojos, šis ir īstais video, kuru komentēju... http://video.google.com/videoplay?docid=-1528634845515255592...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 22.08.2008 16:23
Šajā linkā var paskatīties globālāk, pret ko tad īsti cīnās Krievija. http://video.google.com/videoplay?docid=-1528634845515255592... Tā nav tikai Gruzija un ASV. Tie nav arī tikai osetīni vai mazais pleķītis Gruzijas zeme, par ko Krievija cīnās.
Sāku saprast, ka Krievija lielākoties cīnās pret globalizāciju un tos globalizācijas virzītājus viņi dēvē par "globālo mafiju".

Domāju, ka filmas autora stāstītais ir ļoti ticams, jo daudzi amerikāņi paši sāk apzināties globālās mafijas spēkus un paši sāk sasparoties pret to. Esmu redzējis Eiropā, Kanādā un ASV radītas filmas, kas stāsta to pašu, ko šīs filmas autors.

Un tomēr šīs filmas autoram nav 100% taisnība visās viņa teiktajā. Piemēram,
1) CCCP sabruka, ne tikai tāpēc, ka kādam tas kādam no "globālās mafijas" bija vajadzīgs, bet gan arī tāpēc, ka liela daļa iekļautās nācijas gribēja savu neatkarību un tiecās uz to.
Arī Romas impērija sabruka, jo tā bija izpletusies tik daudz, ka to pārvaldīt nav iespējams mierīgiem un ekonomiskiem līdzekļiem.
Tāpat arī ES saskarās ar iekšējiem šķēršļiem, tās paplašināšanās procesā. Sabrukšanai ir lemtas jebkuras mākslīgi veidotas impērijas/savienības, kurās nav vai pietrūkst demokrātijas.
Es gan neteiktu, ka ES sabruks, bet ja notiks turpmāka paplašināšanās vai dziļāka valstu integrācijā ES, nerēķinoties ar dalībvalstu pilsoņiem, tad zināma nestabilitāte ES var rasties. Daļēji tas ir parādījies īru, franču un nīderlandiešu balsojumos pret līgumu.

2) Vēl es lekciju autoram nepiekrītu tajā, ka pie visām Krievijas iekšējām sociālām un ekonomiskajām problēmām vainojama globālā mafija - un tāpēc vidusmēra Krievi dzīvo sliktāk nekā vidusmēra Eiropieši. Tas man atgādina Krievijas politiķu vainas un atbildības novelšanu no saviem pleciem kā arī nemākulīgu un korumpētu politiku un nerēķināšanos ar savas valsts pilsoņiem neatkarīgi no to etniskās izcelsmes.

Jebkurā gadījumā šī lekcija man lika aizdomāties un galu galā arvien biežāk redzu, ka gan Krievijā gan arī ASV arvien biežāk politiķi sāk apzināties, ka viņu īstenais pretinieks nav amerikāņi krieviem un krievi amerikāņiem, bet gan tie, kuri virza globāli ekonomiskos un sociālos procesus pasaulē. Sāku apzināties, ka Krievija necīnās arī pret rasismu savā zemē galvenokārt tāpēc, ka rasisms atbaida ārzemniekus no Krievijas (Ķīniešus tajā skaitā).

Jebkurā gadījumā, Krievija akli cīnoties ar savu neredzamo ienaidnieku, ir aizķērusi Gruziju un tāpēc gandrīz visas demokrātiskās valstis ir nostājušās pret Krieviju.

Ko Krievija ar to panāca, es gan nezinu. Varbūt viņi uz brīdi saliedēja savu lielo daudznacionālo impēriju. Bet ilgtermiņā Krievija ar savu nepopulāro gājienu ir pamatīgi zaudējusi atbalstu un ietekmi starp demokrātiskajām valstīm, tādējādi zaudējot izredzes sekmīgāk cīnīties arī ar "globālo mafiju".

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Osetīns 22.08.2008 15:24
Te var ievērtēt kā krievi nodarbojas ar marodierismu Gruzijā. Kā arī ir pieejams interneta veikals, kurā var iegādāties Krievijas armijas Gruzijā "atbrīvotās" preces. Starp iecienītajām precēm arī Rīgas šprotes. Kā izrādās krievu armija šodien ir gluži tādi paši marodieri kā sarkanā armija četrdesmitajos gados, kad Latvijā tika laupīts viss, kas gadījās pa rokai un virsnieku dāmas uz ballēm gāja "atbrīvotos" naktskreklos.
http://www.vilochka.com/

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 22.08.2008 13:28
Godīgi sakot es jau pats ar tam bieži vien negribu ticēt. Bet nu kā lai izskaidro to ka tā Chinvali ir drupās. Vai ta tie osetīni paši no sevis tādi pašnānvieki , vai nu tomēr kāds viņus kūda. Un vai tad tie abhāzi ar tādi etniskās tīrīšanas speciālisti ka padzen no mājām vairākus simtus tūkstošus gruzīnu. Nu izskatās tak tā ka kāds uz to uzkūda. Bet kurš? Nu protams atbilde ir tāda kurai nemaz negribas ticēt. Bet ko tur lai dara.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM > Gatis 22.08.2008 13:13
Krievijas miera uzturētāji patiesībā ir šakāļu bars jēru ādās.
------------------
Protams. Bet tie paši lielākie šakāļi tais baltākajās jēra ādās tak tomēr būs Dmitrijs(?) un Vladimirs. Bet kam to tā var teikt , un kas tam ticēs? Ne tikai krievi bet daudzi latvieši neticēs.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis -> IM 22.08.2008 13:02
Ģedovšina, kā jau iepriekš skaidroju, ir tikai viens arguments, kālab Krievijas miera uzturētāji patiesībā ir šakāļu bars jēru ādās.

Bezvārža ievietotajā interneta saitē ievietotais civiliedzīvotāju bojāgājušo skaits ir daudz ticamāks par tiem 2000, ar kuriem Krievija nošokēja pasauli. Bet Krievija savu mērķi sasniedza, daudzi bijušo NVS valstu krievu tautības cilvēki ir Krievijas pusē un vairumam no viņiem īsti neinteresē, cik tad īsti bija šo bojāgājušo. Krievijas agresija tiek pamatota ar to, ka pat viens bojāgājušais miera uzturētājs (neskatoties uz to, ka ienācis "de facto" gruzīnu teritorijā) jau ir pietiekami, lai iebruktu Gruzijā un nomainītu valdību.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Bezvārdis 22.08.2008 11:46
Vjačeslavs raksta: "Balstoties uz Dienvidosetijas valdības teikto, bojā gājuši ir ap 2000 civiliedzīvotāju, tai skaitā laikam arī sievietes un bērni" Balstoties uz Krievijas nesen teikto: Osetijā kopumā nogalināti 150 civiliedzīvotāji (http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7572635.stm). Turklāt nedrīkst aizmirst, ka tā ir Gruzijas (nevis Krievijas vai neatkarīgās Osetijas teritorija). Tā ka Vjačeslava arguments par Gruzijas agresiju ir maigi sakot balstīts uz sākotnējo Krievijas kara propagandu un tādējādi - krietni pārspīlēts.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 22.08.2008 10:32
Ja jau ģedovščina vien būtu tā krievijas problēma.
Manuprāt Krievijai ir daudz pamatīgākas problēmas. Krievijas valstiskums kā tāds pa lielākai daļai ir balstīts uz nepatiesībām. Skaisti vārdi un to aizsegā neģēlīgi darbi , tas ir tas uz ko joprojām balstās Krievijas valstiskums , un no kā viņi netiek un netiek vaļā. Tas ir kaut kā kā tāds lāsts , jo izskatās jau ar tā ka tiklīdz Krievija sāk sev atzīties kādos savos neģēlīgajos darbos , tā arī tas valstiskums uzreiz tā kā taisās jukt un brukt.
Tāpēc nu Krievija joprojām turas uz Krievijas vadoņu skaistajiem vārdiem un lielā mērā uz aiz tiem slēptajiem neģēlīgajiem darbiem. Nu Krievijas vadoņi tak stāv un krīt par abhāzu un osetīnu tautām , un Krievijas tauta tak tam tic , un ticība tautu vieno. Nu bet patiesībā tak tiem vadoņiem tie abhāzi un osetīni ir pie vienas vietas , galvenais ir pašu vadoņu patmīlība , un tās abhāzu un osetīnu tautas tiem vadoņiem ir tikai par tik par cik ar tām vadoņi var stiprināt savu patmīlību. Nu bet kurš krievs gribēs tam ticēt , un kā tāds krievs var justies pēc tā kad ierauga to patiesību? Nu protams ka draņķīgi , un kurš gan grib justies draņķīgi. Bet cik maz vajag lai justos labi , tikai tik vien kā klausīties skaistos vārdos un piemiegt acis uz to ko nemaz i negribas redzēt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gats 22.08.2008 09:59
Te ir piemērs kā krievijas miera uzturētāji iniciēja miera uzturēšanu 2007. gadā.
Var labi redzēt, kā viņi provocēja Gruziju jau toreiz, tikai Eiropa un NATO piemiedza acis uz Kremļa provokācijām.
http://www.youtube.com/watch?v=hkc1Z4LV1wo&feature=related http://www.youtube.com/watch?v=vu-18G-Arow

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

ZOOtv 22.08.2008 09:31
Iespējams, tas ir samērā muļķīgi, bet man gribētos domāt, ka šajā situācijā Krievija ir rīkojusies prettiesiski. Kā vienai no pasaules lielvarām, Krievijai bija jāizmanto visi iespējamie politiskie un ekonomiskie līdzekļi pirms militāra spēka pielietošanas. (Protams, tikai tādā gadījumā, ja pieņemtu, ka kāda valsts vispār spēj rīkoties morāli atbildīgi. Pagaidām redzams, ka ne ASV, ne Krievija to nespēj.)

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Sayuri 22.08.2008 09:24
Labprāt dzirdētu autora viedokli par Krievijas rīcību šajā konfliktā - kā Jūs to vērtējat?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gatis 22.08.2008 09:05
Krievijas armijā ir ļoti lielas disciplīnas problēmas. Staļina laikos, kad Staļins deva pavēli izlaist cietumniekus, lai pievienotu okupantu spēku pirmajās rindās, Krievijas armijā ieviesās cietuma likumi (ģedovšina) ar visu no to izrietošās vardarbības pret jauniesauktajiem. Un pat šodien šī ģedovšina ir ļoti dziļi iesakņojusies krievijas armijā.

Uzskatu, ka tas ir tikai viens no iemesliem kāpēc, viņi ir slikti miera uzturētāji: http://www.youtube.com/watch?v=XdwRGwQeHqE

Te vairāk, vajag tikai piereģistrēties, ielogoties un norādīt vecumu, lai skatītos: http://www.youtube.com/watch?v=3hixinV1PYY http://www.youtube.com/watch?v=YkRiDVV4IGA&feature=related

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Onka 21.08.2008 17:44
Par 3.pasaules karu ir pamatīgi pārspīlēts. 3.pasaules karš varētu iesākties, ja ASV uzbruktu tieši Krievijas teritorijā, bet ne jau Gruzijas teritorijā. Principā krievi ar amerikāņiem jau Vjetnamā un Afganistānā karoja. Tas gan nebija tik atklāti, kā tas varēja notikt Gruzijā, bet tomēr.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Gruzīns 21.08.2008 17:33
Varat tam ticēt, varat neticēt, tomēr nevar apšaubīt daudzo civiliedzīvotāju bojāeju. Ja tā nav agresija, kas ir?
--------------
Apšaudes no osetīnu puses notika jau vairākus mēnešus. Tas nesākās Olimpisko spēļu priekšvakarā. Šī osetīnu-krievu agresija turpinās arī tagad. No zemes virsmas tiek noslaucīti veseli gruzīņu ciemi, Dienvidosetijas reģionā vispār vairs nav neviena gruzīņu ciema, tur ir veikta tāda etniska tīrīšana, ka tur vairs pat neeksistē tāda gruzīņu minoritāte. Arī pārējā Gruzijas teritorijā tiek likvidēti gruzīņu ciemi. Lūk tā ir agresija!

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 21.08.2008 17:20
Starp citu, jau pāris dienas iepriekš no Chinvali aizgāja liela daļa civiliedzīvotāju. Šo faktu arī apstiprināja LTV žurnāliste Judīte Čunka "Dumbura šovā", kura intervēja bēgļus no Chinvali. Tā kā apšaude ar Grad jau notika praktiski pa tukšām mājām. Un Grad izmantoja arī krievu armija, kura arī ar šīm iekārtām apšaudīja Chinvali. Tāpēc tas vēl ir liels jautājums, kura puse nodarīja lielāku postu Chinvali.
Un nevajag te murgot par 2000 bojā gajušiem civiliedzīvotājiem. Šo skaitli krievu puse nosauca, kad viņi vēl nemaz nebija atguvuši Chinvali no gruzīnu spēkiem. Pēc tam šis cipars pēkšņi viņiem nezkapēc strauji saruka līdz 1500. Un starp citu krievu puse ir ieinteresētā puse, viņi ir okupācijas spēks, līdz ar to ticēt viņiem principā nedrīkst. Starptautiskā cilvēktiesību aizsardzības organizācija "Human Rights Watch" apgalvo, ka Chinvali bojā gājuši nevis tūkstotis, bet gan tikai vairāki desmiti iedzīvotāju. Oficiāli Chinvali morgā tika saskaitīti tikai 44 līķi...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Jānis 21.08.2008 17:04
Nesaprotu kāpēc autors šo karu salīdzina ar Kosovu, Irāku un Afganistānu. Bet kāpēc netiek pieminēta Čečenija? Šis karš ir gandrīz identisks Čečenijas karam. Stipri šaubos vai šī raksta autors atbalstīja čečenus kaujiniekus tāpat, kā tagad mēģina atbalstīt osetīnu un abhāzu separātistus.
Kāpēc Krievijā neviena republika nedrīkst atšķelties no Krievijas un visi, kuri mēģina to izdarīt tiek nežēlīgi ar militāru spēku apspiesti, bet tai pat laikā Krievija uzskata ka viņu kaimiņu zemes drīkst sašķelt? Vai tik tā nav slavenā krievu dubultmorāle...

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 21.08.2008 16:49
Un ko manuprāt tās "Eiropas vērtības" konkrētā gadījumā prasa no Krievijas. Nu es ceru ka Krievijai ir darīts zināms ka lielākā daļa Eiropas un NATO valstu izsaka pārliecību ka Krievijas miera uzturēšanas misija Gruzijā ir maigi sakot neizdevusies. Tas ir tā maigi pasniedzot savu pārliecību , kas būtībā tādā vēl maigākā veidā ir izteikta jau daudz agrāk. Nu un tās vērtības prasa , ja kādam tiek izteikta neuzticība , tad savāc savas mantiņas no tādām atbildīgām lietām kā miera uzturēšanas misijas , un dodies mājās. Lai nāk vietā tie kam tā uzticība vēl ir. Bet nu protams ka krievi šitādas Eiropas vērtības neuztver un nesaprot , un nekādi nereāģē adekvāti. Nu tādi pusmežoņi vēl , ar kuriem manuprāt jārunā skaidra valoda (jāatmet tas manuprāt pārlieku lielais maigums) par to ko no viņiem sagaida Eiropa ar savām Eiropas vērtībām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

IM 21.08.2008 16:25
Ja tā nav agresija, kas ir? Un, lūk, te ir jautājums #1: Vai tas ir tas, ko jūs patiesi atbalstāt? Vai tādā veidā tiek demonstrētas „Eiropeiskās vērtības”?
-------------------
Citā reizē tā protams būtu agresija . Atbalstīts jau tas netiek arī tagad , tikai pieciests. Un varētu teikt ka diemžēl , bet reizēm arī tā tiek demonstrētas Eiropas vērtības.
To jautājumu jau skaidrības labad gribētos savādāk pārfrāzēt. Proti , vai mēs atbalstām uzbrukumus miera uzturēšanas spēkiem. Protams ka neatbalstām. Bet šajā reizē domāju ka ar pilnu pārliecību var teikt ka runa iet par viltus miera uzturētājiem , par viltus stabilitātes garantiem. Un tad kad visīstākie nestabilitātes uzturētāji izliekas par stabilititātes garantiem , tad protams ka ir pieļaujams uzbrukt šādiem viltvāržiem , vismaz gadījumos kad nav citas izejas , vismaz manuprāt.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Aleksis 21.08.2008 16:14
Dalība mūsdienu NATO nesniedz neierobežotas drošības garantijas t.sk. negarantē absolūtu robežu drošību. Tiem, kuri pieļauj kļūdas (t.sk. Saakašvili) ir jārēķinās ar savas rīcības dabiskajām sekām - lai kādās aliansēs Gruzija būtu vai nebūtu iestājusies. Ir bijuši nopietni teritoriāli konflikti pat divu NATO dalībvalstu - Grieķijas un Turcijas starpā (pārsvarā gan Kipras un dažu Egejas jūras saliņu dēļ); absolūta miera panaceja NATO, protams, nav. Tomēr alianse sekmīgi pārdzīvoja šīs grūtības un pastāv vēl šobrīd.

Trešais pasaules karš nekādi nevar izcelties Gruzijas-Krievijas nesaskaņu dēļ; arī 1.pasaules karš neradās tikai nesaskaņu dēļ starp Serbiju un Austriju. Liela mēroga konfliktiem parasti ir būtiskāki un globālāki cēloņi. Ja jau V.Dombrovskis tiešām uzskata, ka Krievija būtu spējīga izraisīt 3.pasaules karu dēļ Gruzijas uzņemšanas NATO, tieši tad teritoriāla piekāpšanās Putina režīmam nedrīkst būt, jo tādu vai citādu iemeslu karošanai V.Putins noteikti atradīs. Kā rāda pieredze ar Hitleru, tad ekspansionismu labāk mēģināt apturēt savlaicīgi...

Manuprāt, ir jānoskaidro dažas būtiskas lietas. Vai ir tiesa, ka Krievijas armija pretēji pamiera nosacījumiem joprojām okupē Gruzijas teritoriju? Vai notiek gruzīnu etniskās tīrīšanas, ko osetīni veic okupācijas armijas aizsegā? Vai Krievija pirms plaša militāra uzbrukuma Gruzijai mēģināja risināt konfliktu diplomātiskiem līdzekļiem (līdzīgi kā ASV to darīja ar Miloševiča Serbiju, Afganistānu un Irāku)? Vai Krievijai nebija pieejami proporcionāli līdzekļi, lai īstermiņā pasargātu Dienvidosetijas civiliedzīvotājus un savus "miera uzturētājus"?

Kamēr V.Dombrovskis nemēģina noskaidrot atbildes uz šiem jautājumiem, ir grūti runāt par vispusīgu izpratni par šo konfliktu. Manuprāt, Gruzija ir jāuzņem NATO; un jau pirms tam ir vajadzīga praktiska alianses rīcība aizsargājot no uzbrukuma vismaz to Gruzijas teritorijas daļu, kura atrodas ārpus abām strīdīgajām autonomijām.

Kad aktuālais konflikts (Gruzijas okupācija) būs pārtraukts, tad protams, var diskutēt arī par Dienvidosetiju un Abhāziju - t.sk. vai šo teritoriju neatrisinātais statuss nav šķērslis Gruzijas integrācijai NATO un ES. Skaidrs, ka tas nav vienkāršs jautājums. Bet Krievija ar savu neseno uzbrukumu Gruzijai nav palīdzējusi risināt šo jautājumu, bet gan radījusi tam līdzās citu, vēl lielāka apjoma problēmu.

>>> Scenārijs #1: Tie paši notikumi, bet Krievija „neiebrūk Gruzijā”.
====
Šajā gadījumā mēs pilnīgi noteikti varētu dzīvot daudz mierīgāk. Gruzijas valdības kļūdas starptautiskā sabiedrība tad vismaz varētu objektīvāk noskaidrot un prasīt atbildību. Nevis kā tagad - bezpalīdzīgi noraudzīties, kā tiek iznīcināta demokrātiska uz Rietumiem orientēta valsts. Nesaprotu arī kādēļ V.Dombrovskim jācitē Krievijas propaganda - tie paši bēdīgi slavenie "2000 bojāgājušie osetīnu civiliedzīvotāji", kuri faktiski nevienam nerūp un kurus neviens nav skaitījis. Tikpat labi varētu kā argumentu diskusijā izmantot arī nacistu propagandas citātus par ebreju briesmudarbiem, piemēram kristīgo bērnu rituālām slepkavībām.

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

gints 21.08.2008 16:06
Man tev ir viens jautājums:
Kāpēc krievija vēl jo projām nav izvākusi savu karaspēku no gruzijas? Un kāpēc viņi tur turpina nodarboties ar maradierismu?

5278633172 71b63f7fe4
Komentētājs

Krista 21.08.2008 14:01
Par Gruzijas-Krievijas konfliktu līdz šim labāko skatu, manuprāt, sniedzis New Yorker redaktors David Remnick (viņš arī bijušais Washington Post korespondents Maskavā un vairāku grāmatu un publikāciju autors par padomijas sabrukumu), kurš cita starpā aicina lietas uztvert tieši kādas tās ir, nevis salīdzināt ar citiem konfliktiem/kariem:
http://www.newyorker.com/talk/comment/2008/08/25/080825taco_...

Citi autora darbi
Vjaceslavs 165x152

(Un)real money 45 Autors:Vjačeslavs Dombrovskis

Article research

Is anything wrong with higher education in Latvia? 1 Autors:Vyacheslav Dombrovsky